Axelsche Courant. borst? Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 46. Vrijdag 10 September 1937 Landbouw. Gemengd Nieuws. de Burgerlijke Stand. ABONNEERT U AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede ülad. Do tentoonstelling te Hulst. Van de bekroningen vermelden we de volgende Hengsten van 4 jaar en ouder, gr. m. 1 Bloc des Six Sinces, Coöp. Hengstenver. „De Verwachting", Axel. Hengsten van 4 jaar en ouder, kl. m. 1 Brin d'Or, Jos. de Waal, Ossenisse, 2 Anton, Q. J. M. Vael, Absdale. Hengsten van 3 jaar, kl. m. 1 Bijou, H. Bonte, Koewacht, 2 Herson, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk, 3 Quareg- non, M. en W. G. van Fraaijen- hove, Axel. Hengsten van 3 jaar, gr. m. 1 Frans, P, Dieleman Mzn Hoek, 2 Marcus, Jac. Serrarens, Ossenisse, 3 Mon, M. van Fraaij- enhove, Axel en A. Haak, Zaam- slag. Hengsten van 2 jaar, gr. m. 1 Avenir, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk, 2 Nico, J. J. Vereecken, Stoppeldijk, 3 Chris- tiaan, M. van Fraaijenhove, Axel en A Haak, Zaamslag. Hengsten van 1 jaar. 1 Clairon, M. van Fraaijenhove, Axe! en A. Haak, Zaamslag, 2 Albion, H. Kerckhaert en H. de Maat, Stoppeldijk, 3 Cantor, J. Koster, Boschkapelle. Kampioenschap hengsten. Bloc des Six Sinces, Coöp. Hengstenver. „De Verwachting", Axel. Merries van 5 jaar en ouder, gr. m. 1 Julma, A D. H. Verschueren, Hengstdijk, 2 Jeanne, Gebroeders Daelman, Westdorpe, 3 Frieda, Em. Verstraten, Graauw. Merries van 3 jaar, gr. m. 1 Roem van Freule, Gebrs. Daelman, Westdorpe, 2 Honda, E. Verstraten, Graauw, 3 Bonne Augure, Jac. Huijssen, Axel. Merries van 1 jaar. 1 Julette V., A. Verschueren, Hengstdijk, 2 Gazelle, S. van Hoeve, Axel. Vierspannen van meerdere eigenaren. 1 Grbr. Daelman en R. van Waes, Westdorpe, 2 Jac. Huijs sen, Axel en Wed. Verschueren, Hengstdijk. Neerlands zuivel op de agi arische jaarbeurs. Door samenwerking tusschen de Boter- en Kaascontrolestations en het Zuivelbureau te 's-Graven- hage is voor de Najaat^ieurs, waaraan evenals het vorige jaar een belangrijke agrarische afdee- ling is verbonden, een collectieve inzending met een drieledig doel ontworpen, n.l. 1. aanduiding van de betee- kenis der zuivelbereiding voor ons land 2. voorlichting betreffende boter 3. voorlichting betreffende de verscheidene soorten en gebruiks mogelijkheden van Nederlandsche kaas en de daarmede verband houdende beteekenis der Rijks- merken. Aan de hand van een reeks voorstellingen over de bijzondere waarde van boter wordt in ver band met de Boterwet aandacht gevraagd voor de juiste beteeke nis van het begrip „boter" en de garantie die aan het publiek in dit verband wordt geboden door het Rijksbotermerk. Ten aanzien van de kaas wordt gewezen op de Rijksmerken, samenhangende met de verschil len in vetgehalte. Daarnaast kan in smaak, door soort en leeftijd, waardoor duidelijk wordt dat ons land den kaasgebruikers een zeer ruime keuze biedt. De nadeelen van mengmeststoffen Er wordt den laatsten tijd veel reclame voor mengmeststoffen ge- ma kt. Er kleven vele nadeelen aan het gebruik van deze mestmeng- sels. Zeer in het kort willen wij de voornaamste hiervan weer geven. Io de eerste plaats is de land bouwer en tuinbouwer geen baas over de bemestingswyze, daar de mengmest een bepaalde samen stelling bevat, waaraan men ge bonden is. Weliswaar worden sommige mengmesten inverschil- lende samenstellingen geleverd, doch dit vermindert bovenstaand bezwaar slechts ten deele. Alle gewassen, alle grondsoor ten vragen hun eigen bemesting, de juiste. Deze is met een meng mest niet te geven. Men is bij gebruik van samen gestelde meststoffen niet in staat de verschillendeplantenvoedings- stoffen op de juiste tijd te geven. Dit is een groot nadeel. In bijna alle mengmeststoffen mist men de voedingsstoffen wel ke een gunstigen invloed uit oefenen op het gedyen der gewas sen. Wij denken b.v. aan het magnesium in patent-kali, enz. Kalksalpeter en Tbomasslakken- meel bevatten veel kalk, de waarde daarvan is voor vele grondsoorten niet te onderschat ton. Dit alles mist men bij de z.g. geconcentreerde meststoffen. Mengmeststoffen voldoen dik wijls niet aan de samenstelling waarop ze verkocht worden. Voor al in den particulieren handel komt knoeierij veel voor. Het on derzoek is duurder. Dit wil niet zeggen dat er geen mengmest stoffen bestaan welke in dit op zicht volkomen betrouwbaar zijn. Er wordt vaak een dure recla me voor mengmeststoffen ge maakt, welke ten slotte toch uit de zakken van de verbruikers moet komen Men is dus alleen niet duurder uit, maar heeft ook de nadeelen hierboven in het kort omschreven. En deze nadeelen kunnen zeer zeker groot zijn. Door de fabrikanten welke mengmest in den handel brengen wordt steeds gewezen op het groote voordeel van éénmaal transport en ééumaal uitzaaien Dit is meestal ook slechts ten deele waar, daar in vele gevallen de kwantums grooter worden. Ailes samenvattende kunnen wij de land- en tuinbouwers niet anders als Jen goeden raad geven het bij de van ouds bekende en deugdelijk bevonden kali, fosfor- zuur en stiksfofmeststc ff-n te houden. H v D M Als kinderen met vaar spelen. Te Amsterdam heeft zich in een woning in de Witte de Withstraat een tragische gebeurtenis afge speeld. Een ruim 2-jarig zoontje van den caféhouder M. ging, toen zyn vader nog sliep, de slaap kamer vau zijn zusje binnen met een doosje lucifers, dat het knaap je in een onbewaakt oogenblik had weten te bemachtigen. Bij de wieg, waarin zijn zusje lag te slapen, streek bij een lu cifer aan, waardoor de tule in brand raakte. Ie een oogwenk stond de wieg in brand. Toen de vader een poosje later wakker werd, ontdekte bij tot zijn ont zetting, wat er was gebeurd. Hy greep direct zijn dochtertje uit de wieg en bluschte het vuur. Het kind was echter reeds geheel met brandwonden overdekt en is in zorgwekkenden toestand in bet ziekenhuis opgenomen, waar het Zaterdag is overleden. Goede maatregel. De gemeenteraad van Bussum heeft een verordening aangeno men, welke waarschijnlijk de eerste van dien aard is in den land6 Houders van leeszalen en uitleenbibliotheken zullen voor taan geen boeken verstrekken indien dezen niet in het bezit zyn van een toestemmend schrijven der ouders. De arbeider Hooisma, werk zaam bij een veehouder te Olde trijne, heeft een trap van een paard tegen het hoofd gekregen Hevig bloedend en met verbrij zelde kaakbeenderen is het slacht offer in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis te Heeren veen vervoerd. Opgepast met fluitketels. Te Amsterdam stond een jon getje van zeven jaar, dat met zijn ouders uit varen was, op de boot vlak bij een fluitketel, waar in men water voor de kolfn kookte Plotseling sprong de dop van den ketel weg, waardoor het kind een groote hoeveelheid stoom tegen het lichaam kreeg en zeer ernstige brandwonden aan armen en buik en aijbeenen opliep. De 21-jarige H. van Mont- foort, uit Oldenzaal, wilde aldaar in de Dinkel gaan zwemmen. Hy dook van den kant in het water, dat echter ter plaatse te ondiep was. Het gevolg was, dat hy een halswervel brak, waaraan hy is overleden. Twee menschen verdronken. Dinsdagmorgen is in de gem. Tienhoven nabij Ameide, een vrachtauto bij het passeeren van een anderen auto, in de Lek gereden. De vrachtauto schoot direct geheel onder water. Van alle kanten werd hulp geboden, zoodat men er reeds na vijf min. in slaagde, een der inzittenden, den ongeveer 39 jarigen G. de Bie, uit Ameide, naar boven te brengen. Kunstmatige adem haling mocht echter niet meer baten. De heer De Bie was gehuwd en vader van 4 kinderen. Een half uur later eerst slaagde men er in den 18 jarigen in zittende J. de Groot uit Nieuw- poort boven te brengen. Kunst matige ademhaling had oojk bij dit slachtoffer geen resultaat. De vrachtauto, welke grooten- deels met fruit was geladen, was op weg naar de veiling te Rot terdam. Maandagmiddag sloeg het paard van den landbouwer Vul- lings te Beegden, dat voor een kar met hooi gespannen was, plotseling op hol. Het dier rende den achter het erf gelegen tuin in, de kar achter zich meesleu rend. In den tuin speelden eenige kinderen, terwijl het 9 maanden oude dochtertje van den land bouwer in een wagen lag. Het paard liep den wagen omver, tengevolge waarvan het kindje op slag werd gedood. Vullings, die trachtte het paard te grypen, raakte onder de kar en liep een ernstige hersen schudding op. Een bedrieger. Een te Hilversum wonende weduwe maakte eenigen tijd ge leden kennis met een man, die zich reeds spoedig als een huwe- lijkspretendent ontpopte. Hij maakte, althans op de weduwe, een alleszins gunstigen indruk. En hij had een schoon plan hij stelde voor het meubilair van de weduwe te verkoopen, om ver volgens gestoffeerde kamers te betrekken bij kennissen van hem te Amsterdam, in welke stad, naar hij voorts verklaarde, voor hem een goede kans op een keurige betrekking bestond. De weduwe liet z;ch bepraten, zegde haar woning op en liet den aanstaan den echtgenoot den inboedel ver koopen. De man voerde een en ander prompt uit, stak het geld in den zak en liet zich na dien niet meer z en. De politie zoekt thans den oplichter. Naby de haven van de Staats mijnen te Sittard, aan de Maas te Stein, is Maandagmiddag by een ongeluk een arbeider gedood, ter wijl een tweede arbeider ernstig gewond werd. Een smalspoorlo comotief, welke een trein kip karretjes trok, ontspoorde en kwam in de haven terecht. De kipkarretjes werden uit de rails getrokkeu en sloegen om. Een karretjes terecht en werd op slag gedood, terwijl een in de nabij heid staand arbeider, die even eens onder een der karretjes te recht kwam, ernstige verwon dingen opliep. In de te Varsseveld gehou den ledenvergadering van de Ccöperatieve zuivelfabriek „De Volharding" is den directeur ont slag verleend. De fabriek lijdt een schade van ruim 50.000 ten gevolge van een boterleverantie waarvoor geen enkele dekking bleek te bestaan en welk bedrag thans niet geïnd kan worden. Duistere gebeurtenis. Vorige week trof een postbode te Reeuwijk een man met open gesneden polsen tusschen het riet aan den Liixdijk aan. De postbode waarschuwde de politie en een dokter. Deze hebben den man, zekeren mr. V. uit Boskoop naar een ziekenhuis te Gouda doen overbrengen. Drie jaar geleden werd op dezelfde plaats aan den Laixdyk het met ijzer bezwaarde lijk van een M. T. S er Ebbinge Wubbe gevonden. Het misdrijf dat daar toen, naar het schijnt, was ge pleegd, is tot nu toe onopge helderd gebleven. De thans ge vonden mr. V. wassen bekende van E W. en men onderzoekt nu, of er verband gelegd moet worden tusschen het misdryt van drie jaar geleden en de bovenvermelde gebeurtenis. -Dezer dagen zijn te Amers foort drie personen gearresteerd, die verdacht werden van een groot aantal inbrakeD, den laat sten tijd in Amersloort en om streken gepleegd. Dinsdag zou ééu van hen, de 25-jarige H. van der B., onder politiegeleide naar het station worden overgebracht om op transport naar Utrecht te worden gesteld. Op een gegeven oogenblik wist de jongeman aan zijn be wakers te ontsnappen. In zijn poging om te ontvluchten werd hij door een juist passeerenden vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Letteren en Kunst. Esther de Boer-Van fiQk. Dinsdagavond is de bekende Nederlandsche tooneelspeelster mevrouw Esther de Boer-Van Rijk in den ouderdom van ruim 84 jaar, te Amsterdam na een ziek bed van enkele weken overleden. Mevrouw de Boer-Van Rijk is 70 jaar aan het Nederl. tooneel verbonden geweest. Groote ver maardheid verwierf zij vooral als „Kniertje" in Heijermans Op Hoop van Zegen. Zij was ridder in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de Kroonorde van België. Wenken voor de maand September. Iu deze maand worden de meeste aardappelen gerooid. Doe het liefst op een zonnigen dag, zoodat ze droog en zandvry naar binnen kunnen. In ieder geval moeten ze op een donkere plaats bewaard worden, b.v. in den kelder. Geplukte peren moeten op een koele, lichte, niet te droge en niet tochtige plaats bewaard worden. Fruit is over het al gemeen plukrijp, indien we de vrucht optillen en het steeltje laat dan gemakkelyk los. Zwarte pitten zijn niet aliyd de juiste maatstaf voor rypheid. Planten, die buiten in den vollen grond staan en die straks naar de kamer moeten (byv. Azalea's en Hortensia's) worden nu opgepot. Laat ze voorloopig nog buiten staan in de schaduw en denk er aan ze geregeld te sproeien. De maand September is uit stekend geschikt voor aanleg van gazon en rotstuin. Wie gladiolen in zijn tuin heeft staan, kan ze al rooien, als ze uitgebloeid zyn (vooral de vroege soorten), waardoor men optreden de ziekten voorkomt. Ze moeten worden schoongemaakt en den Wente! dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Per flacon 90 ct. en f. 1.50 Hoek Gehuwd. 5 Aug. Krijn Dees, 22 j. en Cornelia de Visser, 22 j. 19. Dirk Hamelink, 31 j. en Fjjgje Bakker, 28 j. Geboren. 5. Gelein, z. van Thomas Meertens en Aaltje Ver- helst. 12. Jacomina, d. van Abraham Hamelink en Wilhel- mina Rinkhoud. Overleden. 9. Ebrina van Dixhoorn, 24 j., echtg. van Gil les de Blaey. 10. Levinus Dieleman, 84 j., weduwn. van Anthonina Vinke. Hontenisse. Gehuwd. 17 Aug. Bernard Eggermont, 28 j. en Cordula Burm, 27 j. 27. Ja cobus van Denderen, 26 j. en Maria de Bruijn, 27 j. 31. Alphonsus de Bakker, 29 j. en Annie Aarssen, 24 j. Geboren. 20. Barnardus, z. van Petrus de Koek en Maria de Bruiju. 27. Marinus. z. van Josephus de Schrijver en Martha Boeykens. Overleden. 16. Louisa Waa- yenberg, 83 j. wed. van Pieter Dobbelaar. Westdorpe. Gehuwd. 5 Aug. Richard Colsen (van Terneuzen), 28 j. 6d Celina de Smit, 28 j. Geboren. 3. Gerda, d. vau Cyrillus Audenaerd en Emma Tnomas. 8. Charles, z. van Georges de Cooker en Maria van Mossevelde. Overleden. 6. Theophile Ver- nave, 64 j., wedn. van Oranda de Groflt. 24. Pieternella Rie- mens (overleden te Terneuzen), 22 jechtgen. van August de Maesschalck. Zaamslag. Geboren. 8 Aug. Metje, d. van Adriaan Bakker en Cornelia Bareman. 11. Adri- ana, d. van Leendert Dieleman en Tanneke de Feijter. 22. Johannes, z. van Abraham Koster en Neeltje Scheele. Overleden. 7. Janna van Tatenhove, 75 j wed. van Cor nells Penne. 31. Maria Geel- hoedt, 70 j., echtg. van Cornelia Maas. Zuiddorpe. Overleden. 21 Juli Augusta Ccone, 24 j., d. van Franciscus en Maria Steyart. 26 Aug. Leonie Steyaert, 65 j., echtg. van Augustus Coppietera. op de Will Ge verl'chting in den korist mogelijken lijd? Wilt Ge dal be nauwde gevoel, dat overmatige flui men doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door le wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw orga nen gezond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op natuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, cie stopt den hoest, maakt Uw adem halingsorganen gezond, geeft Uw borst de weerstand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. Waéhl dus niet I

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3