SU ir 1$ Si Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch - VI aan deren. EEN GIFTMENGSTER No. 4(5. VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1907 J. C. VlNIv - Axel. Korte geschiedenis der Nederiandsche belastingen. (De Bazar). Buitenland. f Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Teief. 56. - Postrek. 60263. FCerste Blad. De aanstaande blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin De „Staatscourant" van Woens dag bevat de volgende officiëele mededeeling De behandelende geneesheeren van H. K. H. Prinses Juliana hebben met groote voldoening kunnen vaststellen, dat de zwan gerschap, welke thans tot onge veer halverwege gevorderd is, een geheel normaal verloop heeft en dat de gezondheidstoestand van H. K. H. in alle opzichten reden tot volkomen tevredenheid geeft. Dr. C. L. DE JONGH. Dr. J. DE GROOT. In verband met de geruchten omtrent plannen, welke reeds thans zouden bestaan tot het aanbieden van geschenken naar aanleiding van de te verwachten blijde gebeurtenis in het prin selijk gezin, verzoekt men mede te deelen, dat, hoezeer ook ieder blijk van belangstelling en mede leven zal worden gewaardeerd, het op prijs zal worden gesteld, indien niet opnieuw een beroep wordt gedaan op de burgerij tot het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbieden van kostbare geschenken in grooter of kleiner verband. Met groote dankbaarheid terugdenkende aan de vele prach tige en waardevolle geschenken, welke ter gelegenheid van zijn huwelijk werden aangeboden, meent het prinselijk paar, in na volging van den bereids door H. M. de Koningin kenbaar gemaak- ten wensch met betrekking tot de herdenking van haaraanstaande regeeringsjubileum, het verzoek te moeten doen met betrekking tot bovenvermelde heugelijke ge beurtenis zooveel mogelijk een zelfde gedragslijn te volgen. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. FEUILLETON Uit het Eogelsch. Eo nu in deze ellendige, mor sige zit-siaapkauier, cnet een ge voel van oververmoeidheid en uitputting, want zij had den hee- len morgen vergeefs geloopen om werk te vindeD, dwaalden Ade laide Strain's gedachten terug naar die oude, gelukkige dagen van zekerheid en hoop. Denken aan die dagen, was denken aan Eva. En die gedachte bracht de levendige herinnering mee aan een, zooals zy wist, heel merkwaardigen nachtin haar eigen leven, kort naden wapenstilstand, dus toen zy en Eva, naar het scheen, voor altyd onafscheidelijk zouden blyveu. Terug iu Londen van haar kleinen jongen, dien zy gedurende een onbeduidende kinderziekte had verpleegd, was Adelaide Strain vroeg naar bed gegaaB, In de middeleeuwen bestond er feitelijk geen regeling van het belastingwezen. Afgezien van de bevoegdheid, die de- hooge re geering had om in enkele plaatsen en landschappen hoofdgelden of rechten op verschillende goederen te heffen, kon zij niet rechtstreeks van haar onderdanen bijdragen voor de schatkist vorderen. Wilde zij geld hebben, dan moest zij overgaan tot het sluiien van lee- ningen^ waartoe kostbare voor werpen verpand werden, waarvoor de steden moesten borg staan en die uit de opbrengst van tollen enz. werden betaald. In de 14e en 15e eeuw, toen de behoeften van de schatkist te groot werden om deze door lee ningen te dekken, ging men over tot het inroepen van den bijstand der onderdanen of tot het opleggen van lasten. Het laatste vond o.a plaats in Frankrijk, terwijl men in Holland de hulp der onderdanen inriep door het doen van een bede, waarin steden en dorpen moesten bijdragen. In de 16e eeuw heeft de cen trale regeering herhaaldelijk ge tracht belastingen in te voeren ter vervanging van het stelsel van beden. Pogingen, om over te gaan tot invoering van accijnzen op dranken, 100ste penning en 10de penning van roerende en onroe rende goederen, schoorsteengeld e.d. konden slechts doorgevoerd worden voor enkele jaren. De Statenvergaderingen en ook de Conseil privée waren van deze politiek der centrale regeering niet gediend. Na de vrijwording der Noord- Nederlandsche gewesten bleef men feitelijk bij het oude stelsel. Van algemeene belastingen, gelijk de Unie van Utrecht had voor geschreven, kwam niets. De Unie moest haar uitgaven dekken uit de gelden, opgebracht door de gewesten, terwijl het gewest het geld moest krijgen van stad en dorp. In de stad waren de voor naamste bronnen van inkomsten de indirecte rechten, terwijl op het platteland het morgengeld hoofd zaak was. Een soort rijksrechten waren de convooi-en licentrechten, waaruit de uitgaven van de vloot bestreden werden. Tengevolge van de toe nemende verandering in de waarde van het geld en de stijging van de uitgaven tengevolge van de meerdere kosten van leger en vloot, moest men herhaaldelijk zijn toevlucht nemen tot leeningen, waarvan de rente gedekt werd uit nieuwe belastingen. In de 18de eeuw werd de toe stand op financiëel gebied on houdbaar. De grondwet van 1798 voerde het beginsel van algemeene belastingen in, maar het zou nog duren tot 1805, voordat er een regeling tot stand kwam. In dat jaar werd het financie wezen gereorganiseerd, waarbij men feitelijk uitging van de grond slag der verponding en het stelsel der indirecte rechten behouden bleef. De ingevoerde directe be lastingen waren grondbelasting, patentbelasting en personeele be lasting. Dat deze reorganisatie niet voldeed, was niet zoozeer te wijten aan de regeling, als wel aan de enorme schuldenlast, waar onder het land gebukt ging en waarvan de rentebelasting meer dan de helft van het totaal der uitgaven eischte. Na de inlijving van 1810 bleef het stelsel echter met een geringe wijziging bestaan. De wet van 1811 verdeelde de belasting in vier groepen, t.w.a. directe be lastingen (grondbelasting, belas ting op deuren, vensters, meubilair en personeel en patentbelasting) b. enregistrement (registratierech ten) c. douanes (rechten van in- en uitvoer); d. droits réunis (de overige rechten), terwijl de wijze vaninningen de beroepsprocedure werden geregeld. Na 1813 bleef het belastingstelsel vrijwel ongewij zigd. In 1819 werd het land in kias sen verdeeld, met het oog op de betaling der patentbel., tèrwijl ook de bedrijven werden ingedeeld. want Eva was dien avoüd uit Maar omstreeks middernacht was Adelaide wakker gewordeD door het geluid van de voordeur. Toen had zij de diepe stem van een man in de gang gehoord, een stem, die heusch en hartstochtelijk vroeg, aandrong Lieveling, ik mag je nu toch zeker wel mijn lieveling noemen Adelaide had in de duisternis geglimlacht, in stilte zich af gevraagd, wat de man, die deze woorden daareven geuit had, zou voelen, als een of ander kwel- duiveltje was verschenen en hem had verklapt, hoeveel mannen E*a in de laatste zes jaren hun lie veling hadden genoemd Toen bad zij nog een paar fluisterende, afgebroken woorden van oprechte liefde gehoord daar op was de voordeur heel zacht gesloten en had Eva's stem, ver wonderlijk dichtby uit de duister nis geklonken Addie, ben je wakker? En in antwoord op haar helder »Natuurlijk kom binnen en vertel my er alles van" was Evade kauner ingedwarreld met den half lachenden uitroepIk geloot stellig, dat mijn lot beslist is Heuseh, deze keer meen ik 't sohat. En toch en toch, Ik kan maar niet begrijpen, waarom ik voor hem voel, zooals ik 't nu doe Adelaide S'rain had leukjes gevraagd: Hoe ziet hij er uit? Groot en donker, zeker? Wat raadt jij dat knap Hij heet R*ydon Birtley (niet Bertie) Riydon. Hij is drie en dertig en zoo knap, zoo knap, dat ze hem niet voor kanonnenvleesch hebben aangewezen. Maar dat neemt niet weg, dat hy den heelen oorlog als een koelie heelt ge werkt. Wat doet ie dan du klonk het uit het bed Hy is het oudste lid van een firma, die al over de honderd jaar bestaat en verleden jaar heeft hij schooa vier duizend pond ge maakt. Als zijn moeder sterft, krijgt hij nog heel wat geld. Maar hij is dol op zijn moeder, dus by verlangt niet zoo zeer Daar haar dood. Daarom houd ik van hem. Hij driDgt er heel sterk op aaD, dat ik kennis met haar zal makeD. Maar tot dusver heb ik Deen gezegd, want ik heb een soort gevoel, dat door de kennis making met de oude mevrouw R^ydoo een kink in den kabel zal komen. Toen wsi Adelaide Strain cia- In het midden van de 19de eeuw onderging het financiewezen belangrijke veranderingen door de afschaffing van verschillende ac cijnzen, de stijging der uitgaven en de daling van de waarde van het geld, doch men verzuimde een compensatie in te voeren om de derving van inkomsten te dekken. Een reorganisatie was dus hoog noodig, doch liet niettemin nog geruimen tijd op zich wachten, totdat Minister Pierson de eerste wijziging bracht door de patent belasting te vervangen door de bedrijfsbelasting, de invoering van de vermogensbelasting en de nauw daarmede samenhangende successierechten. Het streven om verschillende grondslagen der personeele be lasting af te schaffen en de lasten der economisch zwakkeren te verminderen, brachten echter gaandeweg het financiewezen in het ongereede, terwijl ten slotte de wereldoorlog met zijn stijging van uitgaven en de daling van de waarde van het geld de kritieke toestand in het leven heeft ge roepen, waarin wij ons ook thans nog bevinden. China en Japan. Sjanghai en omgeving zijn Dinsdag weer het tooneel van een hevig artillerievuur geweest. Nadat het geschut gedurende den nacht met onregelmatige tusschen- poozen weerklonken had zette even voor het aanbreken van de duisternis een regelmatig kanon vuur in. Kort daarop kwamen ook de vliegtuigen derjapamers in actie. Deze toestellen hadden het met name gemunt op de stel lingen der Chineezen in de sec toren van Kiangwan en Jantsepoe. Verkenningsvliegtuigen cirkelden boven Poetoeng, doch zij slaagden er niet in de Chineesche batte rijen op te sporen, die reeds sedert weken een bedreiging vor men voor de Japanners. Het Chineesche nieuwsbureau delyk rechtop in bed gaan zitten en zij had het licht opgedraaid Hoe laog ken je hem vroeg zij langzaam, begrijpend, dat 't ditmaal ernst was. Eva draaide er een beetje om- heeD. Ik ken hem zoowat vijl weken. Ik heb hem oDtmoet bij de familie JohnsoD, juist voor dat dat je daar wegging. Weet je nog, hoe ik 't niet met mezelf eecs was, of ik er heen zou gaan ot niet En daar haar vriendiD niets zei, riep zy kinderlijk uitO, Addie, wat ben ik toch blij, dat ik ge gaan ben. Hoe dikwijls heb je hem ontmoet Nog al veel in den laat stee tyd zoowat eiken dag. Maar wy zijn eigenlyk op het eerste gezicht op elkaar verliefd gewor den. Ik beet telkens als hij myn hand aanraakt. En je weet, dat ik heel kalm ben en Ben je nu verloofd, Eva Natuurlijk niet nog niet. Maar hij zal zich zeker wel als verloofd beschouwen.1 Ja, dat geloot ik ook, vooral, du ik hem heb toegesiaaD m(j een zoen te geven. Hy is iemand, die SQaUHhceldvgelykeaereitig „Central News" bericht nog na der, dat Chineesche jachtvlieg tuigen er tijdens de gevechten in geslaagd zijn vijf Japansche bom menwerpers te verdrijven. Twee Japansche toestellen zouden daar bij neergeschoten zijn. Overigens zijn Japansche vlie gers ook boven Amoy in actie geweest. Hun aanvallen concen treerden zich op de militaire posities. De stad zelf werd niet onder vuur genomen. Men ge looft niet, dat de schade, die tijdens de raid werd aangericht, van beteekenis is. Omtrent den strijd te land deelde de woordvoerder van de Japansche marine mede, dat de soldaten in den sector ten Oosten van de havenwijk van Sjanghai, Jangtsepoe, vorderingen maken volgens het plan de campagne. Verkenningsvliegtuigen hebben vastgesteld, dat de Chineesche troepen tempels, kerken en zie kenhuizen bezet hebben. In de Fransche concessie is eenige ongerustheid verwekt als gevolg van de vrees, dat de Ja panners uitvoering zullen geven aan het dreigement, dat zij de ten Zuiden van de concessie ge legen wijk Nantau zuilen bom bardeeren, wanneer de Chineezen voortgaan met er troepen te con- centreeren. Niet alleen, dat dan bij een eenigszins verkeerd ge licht schot het afgevuurde pro jectiel in de nederzetting terecht kan komen, maar bovendien ver wacht men een chaotischen uit tocht van vluchtelingen uit het dichtbevolkte Nantau, wanneer het inderdaad tot een beschieting mocht komen. Volgens het Chineesche nieuws agentschap is een^ uit Sjanghai komende trein met'vluchtelingen door Japansche vliegtuigen bij het station Soeng Kiang gebombar deerd. Vijf wagens werden ver nield er zijn 300 dooden en 400 gewonden. Het Huis van Afgevaardigden te Tokio heeft met algemeene stemmen de derde aanvullii gs- begrooting goedgekeurd ten be- opvat, Addie. Zoo heel anders, dan de meijste jongelui, die wij kennen'. Adelaide S:rain draaide zich om en knipte eensklaps het licht uit. Zij had een gevoel, alsot de wereld, haar wereld, om haar heen tolde. Daar straks had die stem de stem van Birtley R*yd0n haar onaangenaam getroffen. En daar om zei ze nu, weer in bet donker, koppig, iets wat zij anders mis schien niet zou gezegd hebbeD Jack Miutlaw was een goeie man en een dappere man. Dapper, ja, dat weet ik. Maar goed Non, ik heb hem eens dronken gezien Dat ver geet ik Dooit. En toch heb ik 't nooit verteld, wel Maar Birtley R ydon is gedurende den oorlog geheel-onthouder gewordeD en b(j heeft Dooit een droppsl sterken drank gedronken, al was hij nog zoo moe. Heilig boontje O, neen, dat is hij niet. Iotegendeel, hy heeft me een en ander van hemzelf verteld, dat ik eigenlijk liever niet had ge hoord, Maar hy heeft etn naar leven gehad, de stakker. (Wordt vervolgd), T$en talent vormt zich in de stilte, maar een karakter in den storm van het leven.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1