Axelsche Courant. mssBs wal een pijn? AKKERTJES Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 44. Vrijdag 3 September 1937 Raadsverslag. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede T31ad. Zitting van Zaterdag 28 Aug. voorm. 10 uur. Aanwezig de heeren P van Bendegem wethouder, en de ieden A Th 't Gilde, C. T. van de Bilt, B Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselhrugge, P. de Jonge, C. va" Bendegem, C. Hamelink, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. II. 3. Converteering geldleeningen. De VOORZ. deelt mede, dat het dit punt was, dat hem ertoe noopte een spoedeischen- d e vergadering te beleggen. De algemeene daling van den rentestandaard voor geldleeningen en de vrije aanbiedingen van geldleeningen, welke gedaan wer den voor plaatsing van gelden tegen een lagere rente, dan waar voor de gemeente leeningen loo- pende heeft, heeft B. en W. doen besluiten om met de respectie velijke geldgevers in onderhande ling te treden tot converteering. Dit heeft een gunstig resultaat gehad. Doch aan zoo'n conver teering zijn niet enkel voordeelen verbonden. De geldleeningsovereenkomsten houden wel eens bepalingen in, dat extra mag worden afgelost voor een bepaalden tijd, doch tegen een vergoeding van 1 pet. van den vervroegden aflos van het kapitaal. Voor eenige geldleeningen zijn zij verplicht deze verhoogde ver goeding te betalen, welke slechts eenmaal moet voldaan worden. Dit bedrag weegt echter niet op tegen het voordeel, dat men ver krijgt met het betalen van een lagere rentevergoeding in de komende jaren. B. en W. stellen nu voor tot buitengewone aflos van de in het Raadsbesluit genoemde bedragen over te gaan en tot het sluiten van nieuwe geldleeningen tot die bedragen en de daarvoor te be talen verhoogde onkosten te nemen uit de batige saldo's van de kapitaaldiensten van vorige jaren, zoowel van de gemeente als van de gasfabriek. De VOORZ. voegt hieraan nog toe, dat na 10 jaar de rente zou kunnen loopen tot 4 pet., maar dan zijn we nog in 't voordeel, want nu betalen we 4 25 pet. afgezien van een boete van 1 pet voor vervroegde leening behalen we nog een winst van f 1900 per jaar. Dhr. HAMELINK heeft geen bezwaar in de conversie en brengt hulde aan B en W voor hm fi iantië-1 beleid, maar spr. is niet duidelijk, of er ook aflos is op de leening van f27000 voor de R. K. school. De VOORZ.Ja, dat is f 1000 per jaar. Dhr. HAMELINK: Dan hoor ik nog, dat er f 1900 per jaar minder rente zou zijn, terwijl in de stukken staat f 886 De VOORZ.Dat laatste geldt alleen voor de gemeente en die f 1900 op de gasfabriek Dhr. VAN 't HOFF vraagt, of de gemeente ook boete moet betalen, als de geldschieter vroe ger dan 10 jaar aflos wenscht. De VOORZ.: Neen, dat kan niet, want de leening is voor 10 jaar vast. Alleen heeft de geld schieter het recht om de rente tot 4 pet. te verhoogen, als de rentestandaard zoo is, ofschoon wijzelf de bevoegdheid hebben, om zoo mogelijk eerder af te lossen. Spr. gelooft dat nu voor die conversie het oogenblik gunstig is. Z- h. s. wordt naar aanleiding hiervan het volgende besloten le. de hieronder- genoemde kapitalen buitengewoon af te lossen en daarvoor nieuwe geld leeningen aan te gaan tot een even groot bedrag, tegen een rentever goeding als genoemd in kolom 5. 2e, de verschuldigde vergoe ding voor vervroegde aflos en plaatsingsprovisie te betalen uit de batige saldi van den kapitaal- dienst. 3e. Rente en aflos te betalen uit de gewone middelen der ge meente te beginnen in 1938. 4. BegrootingswiJziglng. Z h.s. wordt besloten tot wij ziging van de begrootingen van de gemeente en van het gasbedrijf, dienst 1937. Zij betreffen voor namelijk de converteering van de leeningen, in het vorige punt ge noemd. Behalve met de bedragen der overgeschreven geldleeningen zijn de inkomsten verhoogd met f 1121,25 wegens overschrijving van een batig saldo, f287 875 wegens buitengewonen aflos, f 2878,75 teruggave onkosten van de conversie, zoodat er in totaal een verhooging van inkomsten is ad f 768 840. De uitgaven worden verhoogd met f 10 contrib. A N.W.B f 1487 voor de H B.S f 10 polderlasten, f120 voor verz. van personeel, f333 voor wachtgeld aan dhr. A. de Visser, totaal f 1970, welk bedrag wordt gevonden uit de onvoorziene uitgaven. Voorts worden de uitgaven ver hoogd met f 557.775 wegens den bouw van het Raadhuis, overschr. van geldleeningen, enz. totaal f 768.840. 5 Aanbieding begrootingen 38 Overeenkomstig de bepalingen van de Gemeentewet worden aan geboden de ontwerp-begrootingen van de gemeente, van de gemeen telijke bedrijven en van het Bur gerlijk Aimbestuur. De memorie van toelichting op de gemeentebegrooting zal den leden worden toegezonden en de overige worden besproken in de afdeelingen, betreffende het on derzoek van die begrootingen. Terwijl de Voorz. deze mede- deeling doet, komt dhr. J. M. Oggel (weth ter vergadering. De afdeelingen worden hierna getrokken als volgt Afd. 1 bevat dhrn. Seghers, P. van Bendegem, Van der Bilt, Esselbrugge, Fanoy, 't Qilde en Van 't Hoff Afd. IIdhrn. De Ruijter, C. van Bendegem, Dieleman, Hame link, De Jonge en Ogge"l. 6 Omvraag. a. Dhr. SEGHERS zegt, dat hij langen tijd geleden eens gevraagd heeft, of het niet mogelijk was dat de gemeente het onderhoud overnam van den Zuidelijken Ouden Weg tot Beoostenblij. Spr. heeft daar nooit antwoord op gekregen, maar nu men daaraan het herstraten is, wil spr. die vraag herhalen en .ook, of men niet aan de^ndere zijde eveneens een fietspad kan leggen? De VOORZ. antwoordt, dat die zaak al lang besproken is met het polderbestuur, die dit ook in over weging heeft. Maar natuurlijk moet dan eerst de weg in orde zijn. Men is daar nu mee bezig, maar toch zal men moeten wach ten, tot in Mei 1938 de vergade ring der ingelanden daarover be slist heeft. Dhr. SEQHERS zou er gaarne op aandringen, want het blijft een gevaarlijke toestand zoo. b. Dhr. SEGHERS zou ook gaarne opheldering hooren over de her-rioleering van een gedeelte in de Nieuwstraat. Spr. had ge hoord, dat daar iets niet in orde is. De VOORZ. antwoordt, dat die zaak eenzijdig en ten onrechte wordt belicht met volle tegen werking. Hij wil daaromtrent wel eens een rapport doen samenstel len en zal dat dan ter kennis van den Raad brengen. c. Dhr. 't GILDE vraagt hoever B. en W. zijn met den schoolarts. De VOORZ. zegt, dat B. en W. daaromtrent in corresponden tie zijn met dokter Bom, doch daar deze met vacantie is, zal antwoord in de eerstvolgende vergadering worden gegeven. d. Dhr. 't GILDE merkt op, dat de trottoir-tegels op den Zaam- slagschen dijk her en der ver spreid liggen en vraagt of er plan bestaat, dat rijwielpad te vernieu wen. De VOORZ.Ja, maar eerst moet het werk in de kom gereed zijn en dan gaan we naar buiten. De straatmakers zijn al weken bezig in de kom, zoodat voor werken elders nog geen tijd is geweest. e. Dhr. 't QILDE Zou het niet gewenscht zijn, dat de Raad iemand aanwees om de kwestie der werkverschaffing met den In specteur te bespreken Ik zou b.v. gaarne zien, dat daarvoor de Voorz. en dhr. Hamelink werden aangewezen. De VOORZ. achtte het beter, dat dit aan B. en W. werd over gelaten,- f. Dhr. DEJONQE wijst erop. dat het fietspad naast den Zaam- slagschen weg bij regen geheel onder water staat, zoodat hier verbetering wel noodig is. De VOORZ. zal er naar laten kijken. Hierna wordt de vergadering met dankzegging gesloten. Saamkoorigheid. Een mooi bewijs van goede kameraadschap en saamhoorig- heidsgevoel leveren de arbeiders aan de lierenfabriek van de firma Bodewes te Foxhol, evenals de patroon zelf. Op doktersadvies moet een der werkl'eden een jaar 37, 37, 37, 47» 37, 47, 37, 47, 37. 47. 37, Uitbreiding Gasfabriek 325.000 282.875 47* 37. rust nemen, met het gevolg, dat het gezin zoo lang onverzorgd achterblijf, daar de man geen recht meer heeft op ziekte uit- keering Zün kameraden hebben nu besloten om gedurende dien lijd voor hem een uur per dag over te werken. De patroon wil de Diet achterblijven en verklaar de zich, toen hij dit hoorde, da delijk bereid, om het daarmee verdiende loon te verdubbelen, hetgeen beteekent, dat het gezin behoorlijk is verzorgd. Aangbteekende brief gestolen. Een aangeteekende briet met een bedrag van 18 000 aan bank papier, verzonden van Zulten naar Amsterdam, is waarschijn lijk gestolen. De brief was af gegeven aan het postkantoor te Zutten. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. Het geld was bestemd voor een Associatie- cassa te Amsterdam en verzonden door een kassier to Zutfen. De nummers van de bank biljetten (15 biljetten van f 1000, 24 van ƒ100, 4 van 50 en 1 van ƒ25) zyn bekend. De betrokken employees van de posterijen en ook het perso neel van den trein, waarmee het stuk is verzonden, is aan een verhoor onderworpen. De ban ken zijn gewaarschuwd. Dat haastige spoed zelden goed is ondervonden twee Zuilen- sche politieagenten, die zich met zulk een ijver naar een braDd begaven, dat hun motor met zij span in een bocht van een smal- len weg in het water vloog. Zij hadden er een gangetje ingezet van omstreeks 100 K.M toen zij voor een auto moesten uitwijken welke manoeuvre mislukte Met motor en al werden de beideagen- ten in de sloot geslingerd, waar bij een hunner oDder het zijspan terechtkwam, doch bedekt met modder kropen zy ongedeerd uit het water om te vernemen, dat het brandje de moeite niet waard was Vrijdagavond is op den Rijksweg te Oegstgeest een ver- huisauto uit Rotterdam tegen een stilstaanden truck opgereden. Onmiddellijk na de botsing vloog de aanrijdende auto in brand. De chauffeur kon zich bijtijds in veiligheid brengen, doch de naast hem zittende M. kon zich niet meer uit de cabine redden en kwam in de vlammen om. De echtgenoote van den heer R. te 's Hertogenbosch, die dezer dagen naar haar kapper ging om zich te laten onduleeien, is het slachtoffer geworden van een ernstig ongeluk. Tijdens hethaar- wasscbeu vloog een hoeveelheid petroleumaether in brand, waar door de dame zoowel als de kap per zeer ernstige brandwonden in het gelaat en aan de handen opliep. Beiden werden naar het gasthuis overgebracht. De toe stand van mevrouw R is zeer ernstig. Te Roggel (L.) was een ge zelschap jagers op de patrijzen jacht. Een der jagers had, toen hij op een groep patryzen schoot het ongeluk, den landbouwer B., die met een kruiwagen over een door het jachtveld loopenden weg huiswaarts keerde, te treffen. B. kreeg eeEÏge hagelkorrels in het rechteroog. De getroffene is naar een oogspecialist gebracht en zal waarschijnlijk het oog moeten missen. Woensdagmorgen is de vee- verloskundige van E. te Oss tij dens werkzaamheden ineenstal door een varken aangevallen. Het beest beet hem zoodanig in het been, dat een geneesheer onmid dellijke overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. Te Noordwijkerhout klom het 5 jarig zoontje van den tuin der Van G., ongemerkt op de treeplank van een stilstaanden auto. Zonder dat de bestuurder het kind gewaar werd reed by weg. Een vijftigtal meters verder hoorde hjj een kreet van een meisje, dat de jongen in zijn ge vaarlijke positie zag. De bestuur der remde onmiddellijk, doch jyist op dat oogenblik viel de joDgen van de treeplank, voor een der dubbele achterwielen, die hem over het hoofd gingen. De knaap was terstond dood. Gevaarlijk hulpmiddel. By een veehouder te Spoelwyk (Reeuwijk) werd dezer dagen een melkkoe dood in de weide ge- voDden. By een ingesteld onderzoek is aan het licht gekomen, dat het dier in de weide is doodgebloed. De koe wilde, zooals dat in veehouders termen wordt ge noemd, niet opdrogen. Er bestaat bij de veehouders veelal de ge woonte, dat in zoo'n geval in de top van de spenen wordt gesne den om hierdoor het vocht dat in de uier zit te doen verdwijnen. Ook deze veehouder had dit middel toegepast maar waar schijnlijk een te diepe snede toe gebracht. Groote plassen bloed werden in de weide gevonden. De politie en de inspectie der dierenbe scherming zijn in dit geval ge moeid. Te Heerenveen waren kiD- deren bezig met bet oplaten van een vlieger. Een 3-jarig knaapje liep daarbij achteruit en kwam in een sloot terecht, met het nood lottig gevolg, dat het was over leden, eer een dokter hulp kon bieden. Heldhaftige redding. In een mijn bij Treherbert in Engeland werd by boriDgwerk- zaamheden een oude afdamming geraakt, zoodat mijnwater in da schacht begon te stroomen. Ze ventig mijnwerkers in deze en de naburige schacht lieten alles in de steek en renden naar de kooieD, die zij ook bereikten. Toen zij boven waren, bleek een 16 jarige pitboy te mankeeren. Onmiddellijk boden zich twee joDge mijnwerkers, beiden stoere zwemmers, aan om terug te gaan en de kooiman vond het goed en bracht hen weer naar beneden. Het water was in de gaDg, waar de jongen moest zijn, reeds tot 80 cM. gestegen, maar de man nen waadden of zwommen door het steeds wassende water en schreeuwden intusschen om de aandacht van den jongen te trek ken. Deze, die reeds geheel ver suft was iD het ijskoude water hoorde de stemmen zyner kame raden en gaf antwoord. Nog 40 M moesten de redders door de 1.50 M. hooge schacht waden voor zij hem bereikten en meetrokken. Het water was intusschen tot 40 c M. van de mijnzoldering geste gen en bleef met 2 c.M. per mi nuut wassen. Toen de jonge red ders met den jongen de liftkooi weer bereikten, hadden zy de laatste 20 M. zwemmend moeten afleggen, want het water stond nog slechts 5 c.M. onder de kap, Alle kameraden hadden boven gewacht en toen de redders met den jongen, die weer gauw op zijn verhaal was gekomen, zicht baar werdeD, ging een luid boera op en een paar oude mijnwerkera vielen op de kuiten. TE CONVERTEEREN GELDLEENINGEN TE SLUITEN GELDLEENINGEN Doel der leening Oorspr. bedrag Per resto Percen tage Nieuw pet. Grootte leening Verg. extra aflos Provisie Aflos minstens Marech. kazerne slachthuis en aanleg straten f 25.000 f21.400 41/* 33/, f 21.400 f 214.— f900 Aankoop beermachine 1.000 500 47, 500 250 Aanleg straten 3.750 1.250 4 2 1.250 375 ft 16 000 13.000 47, 13.000 139.— 48.75 1000 ft ft 10.000 8.500 47, 37, 8.: 00 £00 ff ft 23.500 21.500 21.500 81.— 1000 Dekking te kort faillissement Van Heel en Co. 5.000 1.000 1.000 1000 Verbouw school Nieuwstraat 9.000 7.500 47, 36/, 7.500 75.— 500 Bouw R. K. school 33.000 27.000 27.000 101.— 1000 Afkoop gebouwen bijz. school 39.000 37.440 37.440 374.40 1560 282.875 2828.75 9 10125 Neem daar nu toch eens een paar "AKKERTJES" voor en tot Uw ver bazing en welbehagen zal de pijn verdwijnen, want AKKER-CACHËTS helpen uitstekend bij Rheumatiek, Rheumalische zenuwpijn, Lendenpijn Spit, Spierpijn, Gevatte Koude, enz. Nederlandsen Smaakloos ouwel-omhulsel. Product Qe proefj daardoor niets. Ze glijden zoo naar binnen. 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct. Volgens recept van Apotheker Dumont Op elk "AKKERTJE" komt de naam AKKER voor in "ruit" - vorm. Let hierop en weiger elke namaak I

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3