Rechtzaken. Land bouw. geopperd om in den Scheurpoider werkverschaffing toe te passen, door het in cultuur brengen van de gronden, die ook geëgaliseerd moeten worden AXEL, 3 September 9 i7. De concerten, Dinsdagavond alhier gegeven ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin hadden weer groote belangstelling van het publiek, zoodat het markt plein geheel bezet was. De beide programma's werden vlot afgewerkt en de marschen stemden tot vroolijkheid. Toch is men blijkbaar niet vrij moedig genoeg om het volkslied mee te zingen. Om dat te ver krijgen schijnt men een leider te moeten hebben. Bowjjs van medeleven Concordia maakte gisteravond een muzikale wandeling door de stad en trok naar den Oudenweg, waar een der werkende leden in het huwelijksbootje was gestapt. Bij afwezigheid van den voorzitter nam de heer A. van Maale het woord en wenschte het echtpaar namens bestuur en leden van Concordia van harte geluk met dien gewichtigen stap. Als bewijs van genegenheid werd door de werkende leden een practisch huishoudelijk cade u geschonken. Waar het hier een der meest trouwe leden betrof, hoopte dhr. Van Maale, dat de echtgenoote niet teveel beslag op hem zou leggen tijdens de repetitieavonden, omdat de bruidegom hier noode gemist kan worden. Waar het echtpaar ook lid is van de alg. Zangvereen. „Orelio" was ook hiervan het bestuur zoo attent om bij het stil liggen der repetitie's toch haar gelukwen- schen aan te bieden. Dat correspondenten hun fan tasie soms wat vroeg kunnen botvieren, moge blijken uit een bericht, dat blijkbaar was afge zonden, eer de serenade plaats had en meldde, dat dhr. Buma de hoop uitdrukte, „dat het ver dienstelijk werkend lid nog vele jaren een sieraad der vereeniging zou blijken. Nu weet dhr Buma intusschen bij een volgende gelegenheid wat hij zeggen moet Goeden feest. Woensdag was het echtpaar Jan JansenDieleman 50 jaar getrouwd. Daar de eenvoudige lieden op geen uiterlijk vertoon waren gesteld, werd het feest in strengen familiekring gevierd en zijn serenade en versiering, hoe goed ook bedoeld, achterwege gebleven. Toch werden ze docr zeer vele vrienden en bekenden, zoowel mondeling als schriftelijk, bedacht en was hun deze dag onvergetelijk gemaakt. Ter verbetering dienen we te melden, dat het bericht in ons vorig nummer aan gaande de opsporing der dieven eenigszins onjuist was gesteld. Van bevoegde zijde deelt men ons n.l. mede, dat ofschoon door de Rijkspolitie te Axel het noo- dige is verricht om tot aanhou ding der daders te komen, toch eigenlijk de eer toekomt aan de gendarmerie van Stekene, die de daders hebben opgespoord en aangehouden, althans 2 hunner, want de 3e is nog voortvluchtig. We melden dit hoofdzakelijk, omdat medewerking van de Bel gische gendarmerie in deze grens streek ten hoogste gewenscht en ook ten zeerste gewaardeerd wordt door de autoriteiten. Ook zijn wel degelijk 3 i i plaats van 1 fiets gestolen; dat er twee werden achtergelaten, kwam hierdoor volgens bekente nis der daders dat de dieven licht in de buurt zagen en daarom ijlings met de konijnen de vlucht namen. Na onjuiste opgave aan ons adres zijn ook de berichten in de N. Rott. Crt. en in de Prov. Midd. Crt. onjuist gesteld. Wel merkwaardig. Het K'>n'nklfjk b* zoek «Ra Z eland. Zooals re^os gemeld, bezoekt H M. de Koningin a.s. Maandag Zeeland. H.M. zal des voormiddags te 8 34 per exlra-trein te Kruiningen aankomen en zich vandaar per auto naar Hansweert begeven, vanwaar Zij met de motorboot Prins Willem 1 van den Provin cialen Stoombootdienst zal over varen naar Walsoorden, om zich vervolgens per auto naar Hulst te begeven voor een bezoek aan de landbouwtentoonstelling aldaar. Ook de hofauto's worden met genoemde motorboot overgezet. De Koningin zal daar te onge veer 10 uur aankomen. Na het bezoek aan de tentoon stelling rijdt H.M per auto weer terug naar Hulst en Hansweert om per boot te varen naar Vlis- singen, van waar per auto naar Middelburg wordt gereden, waar H.M. des namiddags 3 uur wordt verwacht. Zij zaf daar het ge denkteken onthullen, dat door het Zeeuwsche comité is opge richt ter eere van de nagedachte nis van H.M de Koningin-Moeder. H.M. vertrekt uit Middelburg te 4.50 per extra-trein. Betreffende het bezoek van H.M de Koningin aan Middel burg ter onthulling van het mo nument voor wijlen H.M. de Ko ningin-Moeder, wordt het vol gende medegedeeld De Koningin zal bij aankomst per auto van de richting Vlis- singen aan den Vlissingschen Singel worden verwelkomd en zet dan den rit voort naar den Dam, waar de Koningin en Haar gevolg de auto's zullen verlaten. Langs de route zullen de kade gedeelten van Blauwendijk en de kaden uitsluitend bestemd zijn voor de vereenigingen uit heel Zeeland, die later aan het défi'é langs het onthulde monument deelnemen. Zoodra de Koninklijke stoet de eerste vereeniging op den Blau wendijk is gepasseerd, vertrekt deze, gevolgd door de andere vereenigingen naar Molenwater O Z. en N.Z. Het terrein van Koepoortstraat tot aan het Noord bolwerk is dan voor de vereeni gingen gereserveerd. He» publiek mag op Blauwendijk, Kaden en Molenwater alleen aan de zijde van de huizen staan en daarvan niet eerder vertrekken dan nadat de vereenigingen zijn vertrokken. H.M zal dus zoowel op de heen route als na afloop langs de langs den weg opgestelde ver eenigingen rijden. De terugweg van den Koninklijken stoet gaat door Koepoortstraat, Molenwater, Noordstraat, rond de Markt, Gort straat, Houtkade, Stationstraat, naar het station. De vereeni gingen moeten op de heenroute om 2 uur op hun plaats staar, terwijl om 2.15 uur alle rijverkes r wordt stopgezet. Muziekvereenigingen, welke langs den weg staan opgesteld, mogen om beurten wel musi- ceeren, doch niet tijdens het zich verplaatsen naar het Molenwater, immers daarbij is men te dicht in de buurt van den Dam, dat daardoor hinder zou wordenver- oorzaakt bij de onthullingsplech- tigheid. Het aantal leden van vereeni gingen die zullen zijn opgesteld, is te ramen tusschen de 11000- 12C00. Zij zijn afkomstig uit ongeveer 70 gemeenten en verdeeld over ongeveer 500 vereenigingen, Tenslotte zij nog gemeld, dat de plechtigheid zoowel door de A.V R.O. als de N.C.R V. zal worden uitgezonden, zoodat zij, die het gesproken woord en de zang en muziek rustig willen hooren, dit thuis bij hun radio toestel zullen kunnen doen. Het nieuwe Posttarief. Met ingang van Woensdag is het nieuwe tarief voor de hier onder vermeldde poststukken als volgt ingevoerd a Interlocal brieven. Voor een gewicht t,m.20gram 5 cent. Boven 20 gram t.m. 200 gram 10 cent. Boven 200 gram f.m. 500 gram 15 cent. Boven 500 gram f.m. 1000 gram 20 cent. Boven 1000 gram t.m. 1500 gram 25 cent. Boven 1500 gram t m. 2000 gram 30 cent. b. Locale brieven. Voor een gewjcht t.m. 20 gram Boven 20 gram t.m. 100 gram Voor locale brieven boven 100 gram is het port gelijk aan dat der interlocale brieven van het zelfde gewicht. c. Brieven in het grensverkeer met België en Duitschland en in net verkeer met Curasao en Su riname 5 cent per 20 gram of restend gedeelte van 20 gram. d. Postbladen. Welke van Rijkswege zijn uit gegeven, in het verkeer met Ned. Indië bij verzending per landmail of zeepost 5 cent. e Interlocale briefkaarten, als mede briefkaarten, verzonden in het grensveikeer met België en Duitschland, in het verkeer met Curafio en Suriname en in het verkeer met Ned.-Indië bij ver zending op (verzoek) per land mail of zeepost, 4 cent per enkele kaart. f. Gedrukte stukken, met spoed- behandeling. Voor gewicht tot en met 50 gram 2 cent. Boven 50 gram is het port gelijk aan dat der overige stukken van hetzelfde gewicht. Bakkerstentoonstelllng. Ter gelegenheid dat gisteren de Afdeeling Zeeland van den Ne- derlar dschen Bakkersbond tè Ter- neuzen haar jaarvergadering hield, was ook een bakkerswedstrijd en tentoonstelling georganiseerd. Er was ruime deelneming onder de Zeeuwsche bakkers en bakkers zoons en gezellen Volgens de „Tern. Crt." waren ongeveer 300 monsters van brood en beschuit ingezonden. De heer J. van der Blom, secretaris van den Nederl. Bikkersbond, verklaarde met al- gerr.eene instemming zijner col lega's, dat de kwaliteit van het brood in Zeeland in de laatste 10 tot 15 jaar een groote schrede is vooruitgegaan. En zeken staan de bakkers in Zeeuwsch- Vlaanderen daarbij niet in het achterste gelid. De geconstateer de vooruitgang is ongetwijfeld toe te schrijven aan de bakkerscur sussen, die in den loop dier jaren gegeven zijn. Nu het weer gelukkig zoodanig iS) dat van geen lintjestegen kan worden gesproken, zouden we kunnen zeggen, dat de onder scheidingen als sterretjes uit de lucht zijn gevallen. En zoo lezen we, dat bij Kon. besluit o m. zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Suze Groeneweg, oud-lid van de Tweede Kamer voor deS.D.A.P, te Barendrecht; W. H. Vliegen, idem, te 's Gravenhage tot ridders in de orde van Oranje-NassauM. J. B uken- horst, Herv. pred. te Sluis, L Onderdijk, lid van de Prov. Staten en weth. te Middelburg voor de S.D.A.P., J. Crucq, hoofd-com- mies ter prov. griffie te Middel burg, F. H. van Vessem, burge meester van Zuidzande, J. L. van Baiiegoijen de Jong, secr. van Goes. P. Wittermans, secr. van Zierikzee, E. J. Verhaegen, gem - ontv. te Graauw, mejuffr. dr. Nicolette Bruining, voorzitster van den V P.R.O., te Den Haag, P. Luteijn, hoofd der Rijks kweek school te Middelburg, Louis Da vids, voordrachtkunstenaar, te Amsterdam, M. C. van der Stel, bankier te Tholen, E J. Doens, pastoor en geestelijk-adviseur van den N C.B. te St. Jansteen (Hei kant), P. A Neeteson, voorz. van de afd. grootbedrijf der Kamer van Koophandel te Neuzen, ir. J van Poelgeest, dir. der Water leiding-Mij te Goes. De keuring van vee auto's. In aansluiting aan de begin Augustus verschenen mededee- ling, dat met ingang van 1 Jan. 1938 alle motorrijtuigen en aan hangwagens, bestemd voor vee- vervoer, als zoodanig gekeurd en ingeschreven zullen moeten zijn, kunnen wij thans melden, dat gelegenheid tot keuren van be doelde typen van voertuigen zal bestaan gedurende het tijdvak van 1 Sept tot 31 Dec. 1937, te Rotterdam op den lsten en 3den Maandag van 10 12 en 14-16 op de veemarkt (tusschen paar denmarkt en oude veelading), te Bergen op Zoom op den lsten en 3den Zaterdag van 10—13 in de Oranje-Nassaustraat. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. Meijer, van Afphen a. d. Rijn. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Dj. J. S Post. Nam. 2.30 Dezifie. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk Nam. 2.30 Politierechter te Middelburg. Zitting van Maandag 30 Aug. 1937 De volgende uitspraken werden gedaan H. J. B., 34 jmetselaar te Hulst, wegens mishandeling. Eén maand gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. A. V., 32 j., arbeider te Hulst, alsvoren. f 15 boete cf 9 dagen. J. v. L29 jvoerman te Hon- tenisse, alsvoren. f5 of 3 dagen. G- R., 31 j., koopman te Clinge, wegens verduistering, f 20 of 10 d. De landbouwtentoonstelling tu Hulst Hedenmiddag had de officiee'e opening plaats door Z. Exc. Mr. P. M. L Steenberghe, minister van Landbouw en Visscherij. Te elf uur arriveerde de min. te Hulst en werd ten stadhuize door den burgemeester, den heer Truffino ontvangen. Na een korte begroeting wederzijdsch en voor stelling van de Raadsleden, begaf men zich naar het ruime fento >n- stellingsterrein, even voorbij „Boschdorp". Hier waren reeds onderscheidene autoriteiten aan wezig, waaronder tal van burge meesters en geestelijken uit om liggende gemeenten. Ook de nieuwe harmonie was aanwezig en speelde 't Volkslied bij 's Ministers komst. Nadat verschillende hoofdbe stuurders van den Noord-Bra- bantschen Chr Boerenbond en den Kring Hulst aan den minister waren voorgesteld en de voorzitter, de heer J. Truiman, burgemeester van Boschkapelie, den minister had verwelkomd, nam Z.Exc. het woord en sprak een rede uit, waarin een hartelijke toon voorzat voor den landbouw in Zeeuwsch- Vlaanderen. Spr. was verheugd niet ver hinderd te zijn geweest om naar de oude veste Hulst te komtn. Hij wees op het lofwaardig stre ven, dat door deze tentoonstelling tot uiting kwam in tijden van depressie, en die z. i. blijkbaar nut prijzenswaardig optimisme was opgezet. Het gaf moed voor de toekomst. Wat hier gebeurt is de daad van stoere werkers, die nog uiting geven aan het symbool van het wapen van dit gewest. Door onderwijs en practijk zet men alzoo voor de jongeren de richt lijnen uit volgens dewelke zij den landbouw moeten beoefenen. Naast het paard, dat in deze streek wel het meest op den voorgrond treedt, wordt ook ge dacht aan rundvee, de koe van den arbeider en verder klein vee, terwijl niet vergeten is de akker bouw. Bieten, aardappelen en granen ftegen hier het zwaarst, maar ook aan zaden, bloemen en bijen schenkt men aandacht. Ja zelfs de industrie is hier ver tegenwoordigd. Organisatie en onderwijs vor men den ondergrond van de economie waarin we leven en daarom dienen we te werken tot verheffing en uitbreiding van de productie voor ons proportioneel bestaan. Moge de toestand spoe dig zoo worden, dat aan dat doel beantwoord worde. Spr. sloot zich aan bij den wensch uit „den vos Reinaerde" ik groet U en wensch U 't verstand van den vos, maar niet zijn streken". Spr. eindigde met te zeggen, dat hij gaarne naar hier is ge komen, omdat hij overtuigd is, dat hier krachtige medewerking is om het goede te bereiken. Vervolgens deelde de Minister onder applaus mede, dat het H. M. heeft behaagd om den heer A. E. Langenhorst, als se cretaris en stuwkracht dezer ten toonstelling en directeur van de R.-K. Landbouwschool te Hulst te benoemen tot ridder van de Oranje Nassau-orde. Na deze plechtigheid namen nog enkele heeren het woord, o.w. de h.h. Truyman vnd., Langen horst en C. Moors, voorz. van den N.C.B., die dankte voor de medewerking, die H. M. de Ko ningin en daarnaast ook de Re- geering aan de tentoonstelling verleenen. Na bezichtiging van de ver schillende standen voor zoo ver deze gereed waren weid te Hulst den minister een lunch aangeboden. Voorschotprys tarwe. Gemeld wordt, dat de voor- fcholprijs voor tarwe van B- kwaliteit oogst 1937 is vastge steld voor klasse 1 f9 40 en die voor klasse 9 f8,60 per 100 K G. Het verschil tusschen twee op eenvolgende klassen is bet a ild op f0,10 per 100 K.G. De voorschotprijzen zullen met ingang van 5 Sept. a s. telkens met een bewaarloon voor den teler van f0,03 per 100 K.G. en per week worden verhoogd. Jhr. J. van Vrcdenburch, alge meen voorzitter der vereeniging „Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard", en vele jaren lid der delegatie, die de Nederlandsche regeering vertegenwoordigd heeft op de groote Fransclie tentoon stelling var paarden in Parijs isbe* noemd tot ridder in het legioen van eer. Beëindiging boteropkoop door de Nederlaudfcche Zulrelcentrale. Men schrijft ons In Zeeland worden door 4500 producenten per jaar nog onge veer 1,1 millioen Kg. boerenboter bereid. Daarvan gebruikt de boerenbevolking zelf 250,000 Kg., terwijl de rest vroeger vlot aan clai is bepaald •n „Crackfree" gesteven. „Crackfree" vlekt niet, haalt de kleuren weer op. Strijkt gemakkelijk en is zuinig in gebruik. FABRIKAAT: N.V. „ONDER ONS", DE KRIM (O.) Maakt alle stoffen als nieuw 3 cent. 6 cent. De lintjes. ZONDAG 5 SEPT. 1937.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2