Nieuws- en Advertentieb 1 ad voor Zeeuwsch- Vlaa 11 deren, EEN GIFTMENGSTER No. 44. VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1937 53e Jaarg. VERTROUWEN. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5-Cent. JEerste J31ad. Wie de vraag stelt, wat aan het leven der menschen en volkeren ontbreek!, kan onderscheidene antwoorden geven. Er ontbreekt veel. De fouten zijn menigvuldig. Eén der antwoorden zal moeten zijn er is gebrek aan vertrouwen. Trouw en vertrouwen zijn ge dachten, waarvan ieder de groote waarde erkent. Het menschen- leven is zóó, dat niemand als Robinson Crusoë door het leven gaat. De mensch ontmoet van oogenblik tot oogenblik mede- menschen. Hij ziet telkens weer andere menschen naast zich ge plaatst, met wie hij in aanraking komt, waarmee hij moet samen- spreken en (of) samenwerken. Het leven is vol van rijk variée- rende verhoudingentusschen men schen onderling. Zoo is het ook in het volkeren leven. Geen volk leeft op een eiland, zonder aan raking of contact met andere volken. Kon in voorbij eeuwen worden gesproken over een af gesloten nationale markt en een geheel zelfstandig volksleven, de moderne mogelijkheden en ver houdingen zijn zoo, dat geheel de wereld moet produceeren voor schier geheel de wereld en dat de zegeningen van de middelen van dezen tijd eerst dan ten volle zullen worden genoten, wanneer vrij verkeer voor geheel de wereld is verkregen. Men spreekt over autarkie. Men tracht de mogelijk heden van dezen tijd zoo te be nutten, dat men onafhankelijk is van andere volkeren en de ver warring en de ellende en de on evenredigheden, die overal wor den geconstateerd, wijzen uit, dat heel die opsluitingspolitiek dwaas is en de volkeren, in het bezit van goede mogelijkheden en rijkdom men, in den poel van armoede en verkommering doen verzinken. Vooral nu, nu instede dat het streven er op gericht is, om wat belemmert weg te nemen, overal de bewapening toeneemt en de FEUILLETON Uit het Eugelsch. 8 De dettige oude heer, haar schoonvader, voor wien zij zoo zenuwachtig schuw en bang was, want zij wist, dat hij volstrekt niet ingenomen was met het hu welijk van zijn zoon, had terstond voor de weduwe van zyo jongen een jaargeld van vijftienhonderd pond vastgelegd. Slechts heel zelden dacht Eva aan die laDg vervlogen dagen terug, die, waar het haar voor kwam, als tot een ander leven behoorden. En aan den vader van haar eersten man, wien zij zooveel te danken had, dacht zy nooit. Maar vandaag brachten de rivier en de herinnering aan dien dag op het water, dien dag juist voor den oorlog, haar den ouden man weer levendig voor den geest. Zelf* herinnerde zy zich heteeaigo dag nadert, dat de Europeesche volkeren opnieuw in een milli- oenennood zullen trachten eigen territoir en invloed te vergrootf r., ten koste van naburige volkeren. De geest van verdwazing, de geest uit den afgrond, heeft het men- schenleven in zijn greep en ten opzichte van wat komen zal, is alleen te vreezen. Waardoor is die verhouding zoo Het antwoord moet luiden door gebrek aan vertrouwen. En dat gebrek aan vertrouwen is vrucht van het feit, dat in eigen leven de trouw ontbreekt, leder zoekt het zijne. In stede dat de volkeren verstaan, dat ze, als onderdeel van het geheel op de plaats, waar ze gesteld zijn, een toegewezen taak moeten ver vullen, om God en den naaste dus ook het naast hem ge plaatste volk daarin te dienen, verzaakt men de roeping en vraagt alleen waarmee kan ik me zelf verrijken, al gaat dit ten koste van den naaste. De trouw in eigen leven ontbreekt. Men oordeelt, dat het bij den naaste evenzoo staat en men vertrouwt elkaar niet. De geest van het vertrouwen ont breekt. Het wantrouwen viert hoogtij. En deze kwade boom kan niet anders dan kwade vruch ten voortbrengen. Wat wordt gezien in het leven der volkeren, wordt eveneens waargenomen in het leven van kleinere kringen. Trouw, deze deugd wordt allereerst verwacht bij man en vrouw, die worden genoemd ^getrouwden". Waar woidt oprechter trouw gevonden Zoo zegt het de volksmond. En inderdaad, inniger verbintenis dan tusschen man en vrouw, is op deze aarde moeilijk denkbaar. Twee wezens die ineen vloeien, totdat de dood scheidt. Daarvan moet de trouw de grondslag zijn. Het huwelijk wordt in den Bijbel ge noemd een afschaduwing van de verhouding tusschen Christus en de Christenen. Het is een af spiegeling van hemelsche ver houdingen. Wat hemel wil zijn, wordt soms hel. Dat toont deze tijd. Een der zedelijke degene- wezerilijke gesprek, dat zij met hem bad gevoerd, waarbij hij kalm had gezegd Ik deuk, kind, dat je wel weer heel gauw getrouwd zult zijo. Eo hoewel zy toen ODder traneD, die haar stem verstikten, beslist het hoofd had geschud, was zij Datuurlijk toch weer getrouwd zij 't dan ook hoe vreemd eigenlijk, in aanmerking genomen, dat zy er bizonder goed uitzag eerst jaren nadat zij het vreeselyke telegram van hel Ministerie van Oorlog kreeg. Gedurende de eerste jaren van haar weduwenstaat, toen zij tij delijk oorlogswerk verrichtte, had Eva ïd alle eer en deugd veel liefdesavonturen beleefd, maar niet één was waarlyk serieus ge weest. En nu werden de ver vaagde letters ook op een andere bladzijde van haar »geeatelyk no titieboekje* plotseling weer dui delijk. Zy betroffen een Canadees, Jack Mintlaw geheeten, die haar vurig hsd liefgehad. Eva, het weeuwtje, was toen zeer gevleid en getroffen geweest door zijn groote genegenheid. Zij schreef hem heel dikwijls en stond hem toe, zjjn Londensehe verlofdagen met haar door te brengen. Maar toen zij dat was na den wepen- DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. raties van dit geslacht is zeker de ontrouw in het huwelijk het verbreken van voor het leven aangenomen banden. In talloos vele huwelijken ontbreekt de trouw en het vertrouwen en wat het beste is in het menschelijk leven en tevens voor het wel zijn van het volksleven wordt verbroken. Wat in het volkerenleven en wat in het leven van de kleinste gemeenschap de verbinding tusschen man en vrouw wordt gezien, het is eveneens waar te nemen in eindelooze variaties in het zoo rijk geschakeerde en in tallooze verhoudingen zich open barende maatschappelijk leven. Overal hetzelfde verschijnselde trouw ontbreektvertrouwen wordt gemistwantrouwen be paalt het handelen. En het gevolg is, dat alles botst en kraakt en wankelt. Wat we noodig hebben, is in te keeren tot onszelfzelf trouw te zijn en dan trachten den geest van vertrouwen in onder linge verhoudingen aan te kwee ken. middenstanders demonstratie. Het bestuur van de Algemeene Groningsche Winkeliersvereeni- ging heeft een demonstratieve vergadering van middenstanders gehouden. Een uitnoodiging tot bijwoning van deze vergadering was gezonden aan alle bekende handelaren en vakvereenigingen in Groningen, Friesland en Dren the. Daaraan hadden ongeveer 90 vereenigingen gevolg gegeven. De vergadering stond onder leiding van den voorzitter der uitnoodigende vereeniging, den heer A. T. Meyer. De voorzitter wilde van geen debat weten. Als leider van de vergadering zou hij een toelichting geven. Na afloop daarvan zou er een motie worden voorgesteld, en wie het daarmede niet eens was, moest de vergadering dan maar verlaten. Revolutionnaire bedoe lingen had de vergadering niet. stilstand merkte, dat hij ernstige plannen had om haar te trouwen en mee te nemen naar Montreal, was zij eensklaps tot het bewust zijn gekomen, dat zij >daarroor> niet genoeg van hem hield Wat Birtiey Raydon betreft, tusschen hem en de weduwe was zoo'u raadselachtige, instinctieve, onberedeneerde aantrekkings kracht ontstaan als de Fraoschen noemen een »coup de fondre*, waaronder verstaan mag worden liefde op het eerste gezicht. Eva's woordenschat was beperkt; het woord »komiek« deed dienst voor allerlei dingen, waaraan eigenlijk niets grappigs was en zij was voor zich zelf nu tot de overtuiging gekomen, toen zy het gewicht van Birtley's zwaar hoofd op haar schouder begon te voelen, dat het >komiek* was, hoe hy en zy het samen zoo best konden vinden. Eo in zekeren zin was bet merkwaardiger dan zy snapte, dat een vrouw, zooals zij, een man als Birtiey R^ydon wat be krompen, benepen en zelfs op de penning niet alleen sterk had aangetrokken, maar hem ook bleet boeien en dat zij evenzeer van hem veel bleef houden. Maar dat was nu eenmaal zoo en op welke gronden dan o'olr, Zij wilde slechts de aandacht der regeering vestigen op den nood van den middenstand. Die is zoo groot, dat bij het comité voor maatschappelijk hulpbetoon te Groningen, dat uit het crisis comité is geboren, 500 aanvragen van middenstanders zijn ingeko men, die niet meer kunnen be staan. Spr. zette vervolgens dien nood en de oorzaak daarvan uiteen. Hij is z.i. ontstaan door en van regeeringsmaatregelen ten bate van andere bevolkingsgroepen. Hierna las hij een motie voor, die luiddeHandeldrijvende en industrieele middenstand uit het Noorden des lands, in vergadering bijeen, draagt den leider der vergadering op, er bij de regeering met klem op aan te dringen, dezelfde belangstelling te toonen voor den nood der handeldrijvende en industrieele middenstanders, die zij ook wijdt aan de nooden van andere bevolkingsgroepen, de ondragelijke lasten te verlich ten, de heffing van nieuwe lasten, zooals de Warenwet, onmiddellijk op te heffen en zoo spoedig mo gelijk te geraken tot opheffing van andere lasten. Verscheidene aanwezigen be tuigden hun instemming en juich ten het toe, dat eindelijk de middenstanders eens zijn samen geroepen om te laten hooren, in welken hoogen nood zij verkeeren. Maar andere sprekers verzetten zich tegen de aanneming van de motie. Als protest verlieten 30 personen, onder wie ook de Frie zen, de vergadering. Hoewel nog enkele sprekers het resultaat van de motie be twijfelden, verdedigde de voor zitter de aanneming met klem, omdat daardoor de geheele mid denstand zal worden wakker ge schud en niet langer zal blijven wachten op het bestuur van den Kon. Ned. middenstandsbond. De motie werd tenslotte door de achtergeblevenen, ca. 150 personen, met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werd in een huishoudelijke vergadering het feit viel niet te loochenen, dat zij nog steeds dol op elkaar waren en zich nooit waarlijk in hun schik voeldeii, a's zy niet samen waren. Beiden hadden de voor spellingen volkomen gelogenstraft, die, toen zij trouwden, stilzwij gend en heimelijk waren gemaakt door de twee menscheD, die voor hen iets beteekenden in hun zelf genoegzaam leventje. Dat waren Birtlry Riydon's moeder, een ouderwetsere stijve dame, type uit den tijd van Koningin Victoria, en een zekere mevrouw StraiD, met wie E^a had samengewoond in de jaren, toen zy weduwe was Adelaide Strain was toen ook, evenals haar vriendin, een »oor- logsweduwe*. Maar hierbij hield de gelijkenis op, want zij was verstandig, eenvoudig en arm. Was het misschien, doordien het verleden dezen middag zoo plot seling voor haar geest was op gedoemd, dat Eva RaydoD aan Adelaide Strain een sympathieke gedachte wijdde? Naar zij stellig meende te weteD, had Addie bet in den laatsten tyd heel hert en, buiteD medeweten van Birthy, had zy haar oude vriendin juist gisteren vijt pond gestaard. Weer stopte de wagen heel een commissie benoemd, die de actie zal voortzetten. N. R. Crt. De oud-ministers. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen leeuw Mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën en Mr. J. R. H. van Schaik, oud-minister van justitie is bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje Nassau Mr. Dr. L. N Deckers, oud minister van landbouw en vis- scherij is benoemd tot commandeur in de orde van Oraraje-Nassau Mr. M. Slingenberg, oud-min. van sociale zaken zijn benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw Jhr. Dr. O. C. A. van Lidt de Jeude, oud-minister van water staat en Dr. Ir. H. C. J. H. Ge- lissen, oud-minister van handel, nijverheid en scheepvaart. Vredeswerk. Naar de „Tijd" verneemt, zal op het eiland Rozenburg een vaste verblijfplaats komen voor de dienstweigeraars, die in den polder tewerk gesteld zullen worden. In den Scheurpolder, dat is de punt van het eiland Rozenburg gelegen tusschen den Nieuwen Waterweg en de Noordzee, wordt ee"n steenen schuur voor dit doel ingericht. Deze schuur staat et reeds vele jaren en wordt ge bruikt ten dienste van het land bouwbedrijf. Er is plaats voor regelmatig 250 personen, daar het gebouw uit twee verdiepingen bestaat. De werkzaamheden voor de dienstweigeraars zouden hierin bestaan om de duinenrij, die langs dezen polder zeer laag is, te verbeteren, terwijl langs de Oude Maas, aan de andere zijde van het eiland dus, een dijk noodig is, in verband met de overstroomingen, die regelmatig plaats vinden. Van Rijkswege waren plannen langzaam. Nu wipte de chauffeur er uit. Zy waren op een plek gekomeD, waar de rivieroever, welken zij volgden, tenslotte een smalle laan vormde, waarop een weg met een scherpen hoek naar links afboo?. Birtiey Raydon werd wakker en lichtte het hoofd van zyn vrouws schouder op. Deze weg gaat naar Londen, mijnbeer; aan dien anderen weg ligt een heel aardig dorp, dat heel bekend is in de streek. Zooals Diggle had gehoopt, ant woordde mevrouw R»ydon - Laten we dan naar dat dorp rijden 1 Het is nog niet zoo laat en dan kunnen we daar thee drinken. Ik bedenk daar juist dat de suiker vergeten is, Feitelijk had Eva al toen z\j voor de lunch waren uitgestapt, gemerkt, dat hun lui noodhulpje, het kamermeisje, dat hen den laatsten tyd om zoo te zeggen tot wanhoop had gebracht, vergeten had, suiker in de pienicmand te pakken, en heimelijk was Eva bang geweest voor htt ©ogenblik, dat haar maD er achter zou ko men, (Wordt trwvolgd). LSC COUR 5'chle vriendschap wordt door de ervaring des levens gelouterdzij

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1