GOLD STAR SHAG Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- VIaan deren. No. 43 DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937. 53e Jaarg. 29 - 30 - 31 Het uitbreidingsplan. J. C. VliNK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. In blijden jubel komen ons deze getallen over de lippen. Het zijn drie datums, die ons volksleven in zijn onderlingen samenhang naar buiten doen zien. 29 Juni, de verjaardag van Z K H Prins Bernhard. 30 April, de verjaardag van H K. H. Prinses Juliana. 31 Augustus, de verjaardag van onze Koningin. Wat veilig staat onze Prinses daar tusschenin 29 de beschermende en leiding gevende aan het wordend gezin. 31 de met warme moederliefde koesterende en raadgevende aan Dochter en Schoonzoon. En heden zijn het de 29 en 30, die met teedere kinderliefde Moe der tegemoet komen en blijde zijn met de blijden. 31 Augustus Wie peilt den zegen, dat we vandaag als klein volkje den verjaardag mogen vie ren van onze Koningin! Hoevelen zullen ons vandaag niet benijden, als ze lezen, dat Nederland weer met vlaggen als overkoepeld is.niet op bevel, maar spontaan. Wie zal heden niet denken aan de bede 'kZal dan door mijn blijde galmen, Door mijn psalmen, Loven Uwe Majesteit; Mijn geloften U betalen, Menigmalen Plechtig aan U toegezeid. (Psalm 61 7) Het kind en de grijsaard zingen in den vroegen morgen „Uw Herder zal niet slapen", en met het stijgende licht rijst de bede uit kapel en kathedraal voor het Oranjehuis, dat nu in al zijn schoonheid is te zien. Rijpe vruchten, wassend koren en geurende rozen, zij alle drie zijn de volle eigendom van Ntêrlands volk. Zingt dan heden in Uw woning lezers, maar vooral zingt, als hedenavond het Wilhelmus op de Markt wordt gespeeld. Zingt dan allen mee, en door de avondkoelte klinke Uw lied als een machtige kreet om behoud van de onder Oranje verworven vrijheid „De tyranny verdrijven, Die mijn herte doorwont". Z. ii. Alzoo is dus het plan van uit breiding vastgesteld, zooals het in de bijbehoorende kaarten (w.o. ook de in ons vorig nummer van j.l. Vrijdag afgedrukte kaart) is ontworpen. Burg. en Weth. zijn intusschen bevoegd, om van deze plannen af te wijken, mits daarbij niet verder gaande dan de nadere vaststelling van de richting van een straat, wanneer zulks nood zakelijk of hoogst wenschelijk wordt geacht. Zooals we aan het slot van het eerste gedeelte van dit artikel zeiden, zijn voor de bebouwing in het plan van uitbreiding voor schriften vastgesteld. Deze voor schriften zijn onderscheiden in: A. Algemeene voorschriften en B. Voorschriften, regelende de bebouwing. A. la. Alle gebouwen moeten met den voorgevel in de rooilijn staan waar deze een gebogen lijn vormt, mag ze vervangen worden door een gebroken lijn, mits deze nimmer voor de gebogen lijn komt te liggen. lb. Voor zoover winkels en bedrijven zijn toegestaan, mogen B. en W. van het onder la be paalde vrijstelling verleenen, mits de gebouwen nooit voor de rooilijn staan. lc De ontworpen wegprofielen moeten in acht genomen worden. 2a De terreinen voor, naast of achter de gebouwen, waarvan de minimum breedte in deze voor schriften zijn vastgelegd, moeten bij de woning behooren en on bebouwd en onoverdekt zijn en blijven, behoudens gebouwtjes, bedoeld in artikel 21 en 31 der bouwverordening. 2b. Van het onder 2a bepaalde kunnen B. en W. vrijstelling ver leenen voor garage's of andere gebouwen van bescheiden afme ting, uitsluitend ten dienste der bewoners, mits de voorgevel daar van 4 M. achter den voorgevel van de bijbehoorende woning staat en als het gebouw niet met een zijgevel op de erfscheiding staat, de afstand daartusschen 2 meter 'bedraagt. De oppervlakte van bedoelde kleine gebouwen mag niet meer bedragen dan 5 pet. van de totaal onbebouwd gebleven oppervlakte, onverminderd het in artikel 21 van de bouwverordening bepaalde. 2c. Bij bedrijven moet de ruimte voor het uitoefenen van het eigen bedrijf of voor het opstapelen van emballage beschikbaar zijn op eigen terrein (dus ook tank- en werkruimte voor garage's). 2d. Het bouwen van boven- en benedenwoningen, zoomede van andere meergezinshuizen is ver boden. B. De voorschriften, regelende de soort van bebouwing, zijn reeds gemeld in ons no. van 30 Oct. 1936 (evenals trouwens de algem. voorschriften). We achten het echter overbodig, die 47-tal be- palingenhier nog eens te herhalen. Wie daarbij belanghebbende is, zal zeer zeker de noodige inlich tingen bij den gemeente-opzichter of ter secretarie kunnen verkrijgen. Zoo zijn we dan gekomen tot de TOEL1CHTINQ. Hieraan is het volgende ontleend: De in hoofdstuk II genoemde grootte der bouwterieinen voor de verschillende soorten van be bouwing zijn m i n i m u m-afme- tingen. Bij de richting der woonstraten, waar gesloten bebouwing is toegestaan, is rekening gehouden met zonneschijn, zoodat de rich ting zooveel mogelijk N.N.O. of N.N.W. gekozen is en dus als de zon schijnt, zoowel de voorgevels als de achtergevels beschenen worden en de zon om ongeveer 10.30 en 13.30 in het verlengde der straat zal staan. Er is dan gedurende de middagmaaltijd nog DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. wat zon in de woningen. Ook zijn de profielen zóódanig ont worpen, dat de eene rij huizen niet in de schaduw van de andere staat. (Men kan dat ook op de teekening waarnemen). De diepte der bouwblokken is eveneens betrekkelijk klein. Dit is het gevolg van de geringe be hoefte aan tuinen, welke in deze gemeente duidelijk te constateeren valt. Bij de grootere typen wo ningen en bij de vrijstaande hui zen is gestreefd naar een grooter terrein per woning. Dit is ge schied door de blokken te ver diepen en ook door de zijdeling- sche afstanden tusschen zijgevel en erfscheiding grooter voor te schrijven dan tot nu toe te doen gebruikelijk was. In de bebou wingsvoorschriften is deze ge dachte nader uitgewerkt. In deze voorschriften is eenige variatie gebracht, zoodat verschil lende grootten voor de terreinen per woning zullen ontstaan, wat dus tegemoet komt aan de ver schillende wenschen der toekom stige bewoners en tevens de orde bevordert, doordat de grootere terreinen evenals dekleinere, langs aparten weg voorgeschreven zijn. De breedte van de wegen, de pleinen en plantsoenen vragen ook nog eenige toelichting. De woonwegen zijn betrekkelijk smal geprojecteerd, enkele wegen in de woonwijken echter zijn wat ruimer opgevat. Hierdoor ontstaat demogelijkheidom deze verbreede wegen flink te beplanten, waar door wat groen in iedere wijk voorkomt, terwijl toch de kosten van het geheele kwartier niet te zeer zullen stijgen. Waren alle straten iets breeder ontworpen, dan zou in alle straten wat meer geplant kunnen worden, dan thans het geval is, doch nergens zou deze beplanting van eenige be- teekenis worden. Bij de in het plan nagestreetde methode, is eveneens in vrijwel alle straten een weinig groen aangebracht, maar zijn enkele breede groene strooken dan ook van meer be- teekenis geworden. Tevens zij erop gewezen, dat de groene strooken zooveel mo gelijk met elkaar verbonden zijn, zoodat gelegenheid tot wandelen ontstaat, zonder te veel door stra ten zonder beplanting te moeten loopen. In de middenstandswijk is geen groen ontworpen, omdat daar door de betrekkelijk diepe achterter reinen minder behoefte aan groen zal zijn en er tevens geen ruimte voor aanwezig is, tenzij een aan zienlijke hoeveelheid bouwterrein voor dit groen bestemd wordt. Door de aanwezigheid van de R.K. kerk, de R.K. begraafplaats en andere terreinen, welke bij deze kerk behooren, kan aan deze wijk niet die vorm gegeven wor den, die hiervoor het meest ge- eigend is. Behalve door de groene banden, die in enkele verbreede wegen ontworpen zijn en de onbebouwde terreinen, behoorende bij de ge bouwen met bijzondere bestem ming, zijn nog plantsoenen in het plan opgenomen. Deze plant soenen moeten meer gezien wor den als grasland met een stoere boombeplanting en groepen hees ters, dan als gazons met bloem perken en boorders. De plant soenen zijn ontworpen op de laatste resten van de wallen van Axel en op een zeer laag gelegen deel, ten Westen van de stad. Dit laatste teirein zou, zonder aan-1 zienlijke kosten, toch niet bouw rijp te maken zijn een bestem ming tot plantsoen is dus alles zins verantwoord, te meer daar ook de brandput der gemeente in dit terrein gegraven is. Het groen op deze lage weilanden ontworpen sluit aan op de groene strook, die op de oude wallen geprojec teerd is. Aan de Zuidzijde van Axel gaat nu dus een groene band door de bebouwing heen, terwijl aan de Westzijde de randwegen van het plan een schoone wandeling zul len bieden, daarde bebouwing aan de buitenzijde op groote afstand van den weg geprojecteerd is en bovendien de onderlinge afstand der gebouwen zeer ruim is. Het verkeer is zooveel mogelijk om de bebouwde kom heen geleid. Dit werd bereikt a. Door een verbinding van de Buthdijk met de Oranjestraat. Deze verkeersweg vormt gedeel telijk de Zuidgrens van het uit breidingsplan. b. Door een verbinding van de spoorwegovergang aan het einde van de Kerkdreef met deArmen- dijk en van de Armendijk met de Kanaalkade. Het verkeer Noord—Zuid zal voorloopig dwarsdoor de gemeen te blijven gaan, daar dit de kortste weg is, doch door deze rand wegen is de mogelijkheid voor omleiden open, wanneer de nood zakelijkheid daartoe meer naar voren komt, dan thans het geval is. Door den nieuw aangelegden weg, die het einde van de Wil- helminastraat met de Buthdijk verbindt, is ook het verkeer van dezen dijk naar de spoorwegover gang aan het einde van de Kerk dreef grootendeels buiten de bin nenstad omgeleid. Op deze wijze is een redelijk schema der verkeerswegen ver kregen. Het verharde gedeelte is over het grootste deel van dit net 8 M. breed. In het plan zijn enkele terreinen met bijzondere bestemming (scho len, kerken, gezellenhuizen, enz.) opgenomen. Deze terreinen liggen allen in of bij een groene strook, terwijl zij betrekkelijk groot geprojecteerd zijn, zoodat zij deze groene strook nog versterken door het groen op eigen terrein. Ten slotte zij er nog op ge wezen, dat de grootte van het plan zoodanig is, dat aan de be hoefte van bouwterrein ten alle tijde tegemoet gekomen kan wor den. Het bouwen langs de be staande wegen is dan dus niet meer noodig, ja zal tegengegaan moeten worden, opdat lintbebou wing wordt voorkomen en het uitbreidingsplan verwezenlijkt kan worden. Zitting van Zaterdag 28 Aug. voorm. 10 uur. Aanwezig de heeren P. van Bendegem wethouder, en de leden A. Th. 't Gilde, C. T. van de Bilt, B Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, P. de Jonge, C. van Bendegem, C Hamelink, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, secretaris de heer J. L. J. Maris. Na het uitspreken van het ge bedsformulier stelt de VQQRZ, dg agenda aan de orde, I r JOct h: Super-kwaliteity 1. Notulen. De notulen van de vergadering van 13 Juni worden onveranderd goedgekeurd. 2. Mededeeling. Naar aanleiding van de ge stelde vragen door dhr. 't Gilde in de voorlaatste vergadering t.w. Ie. of het juist is, dat bijwijze van strafmaatregel door de Axel- sche arbeiders in werkverschaffing slechts 5 dagen per week (dus Zaterdag niet) mag worden ge werkt 2e. of B. en W. het oogenblik dan niet gekomen achten om daartegen te bevoegder plaatse een stem van afkeuring en pro test te laten hooren en te trachten daarin op afdoende wijze ver andering en verbetering in dezen waarlijk schrijnenden toestand te brengen, antwoordt de Voorz., dat geen strafmaatregels ten op zichte van de Axelsche arbeiders in de werkverschaffing worden toegepast. Hier heeft alleen voorgezeten de arbeideis op deze wijze aan te sporen werk te zoeken in het vrije bedrijf, daar men, geplaatst zijnde in de werk verschaffing, een zoodanig bedrag per week ontving dat boven of gelijk stond met de verdiensten in het vrije bedrijf. Wat vraag 2 betreft kan worden medegedeeld, dat het met ingang van 23 Augustus wederom zoo danig geregeld is, dat een volle week door de Axelsche arbeiders wordt gewerkt. Er is nu een conferentie met den Inspecteur van de Arbeids bemiddeling verkregen, dat de menschen nog deze week weer voor een volle week zijn te werk gesteld. Dhr. 't GILDE kan niet anders zeggen, dan zeer teleurgesteld te zijn door dit antwoord van B. en W., dat eigenlijk geen volledig antwoord is en het is voor hem niet recht duidelijk, hoe men over het opstellen van deze enkele volzinnen bijna even zooveel weken heeft laten verloopen. Middelerwijl is men er te be ginnen met deze week weer toe overgegaan om althans ten op zichte van den Zalerdag de ach teruitstelling en schandelijke on billijkheid weg te nemen, maar voor de waardeering van het ge leverde werk en van de arbt ds- prestatie zijn en blijven deze menschen uit Axel (er, Hoek o a.) en dat zijn er verscheidene tier tallen nog gestempeld als een soort van minderwaardigen, daar zij in tal van gevallen 70 A 80 pet. minder voor hetzelfde werk uitbetaald krijgen. Uit het antwoord van B. en W. kan spr. met geen enkel woord lezen* of in de*en door hen iets CHE ÏANT BLAUW BAND VOL ABOMA ]WT^IANC^E)W}AUCHTJ

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1