Reiziger of Grossier AKKERTJES ien nieuwe pijnstilier in een nieuwen vorm Gemengd Meuws. Buitenland. Bekendmakingen. Spoedeischende Openbare Vergadering Onthulling Monument wijlen H.M. de Koningin-Moeder. Advertentien. Donderdag 9 September 1937, IJmuider Zeevishandel Prachtig ORGEL te koop, ia voorarrest, had zich te ver antwoorden wegens oplichting. Op 15 Januari 1.1. was verdachte gekomen bij zekere Everwijn te Middelburg, en deelde hij aan E, mede, dat hij, verdachte, met een auto van Goes naar Middel burg was gekomen en zijn auto in een garage was achtergebleven daar deze moest worden gerepa reerd dat bedoelde garagehou der de auto niet wilde atgeven voordat de reparatiekosten waren betaald dat verdachtes vader in Groningen vertoefde en hij daar om zyn vader niet kon opbellen en E de eenige persoon in Mid delburg was, tot wien bij, ver dachte, zich om hulp kon wen den. Hij had twintig gulden noo- dig om de auto van den garage houder los te krygen. Door deze mededeelingen (wel ke in strijd met de waarheid wa ren) is Everwyn bewogen aan verdachte een geldsbedrag at te geven van J 20. Eisch 10 maanden gevangenis straf, waarvan 4 maanden on voorwaardelijk en 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd vau 3 jaar. P. F. V., 25 j., vrachtrijder te Zaamslag, werd overeenkomstig het vonnis der Rechtbank van 20 Juli. wegens oplichting en koopen zonder volledige betaling veroord. tot 3 maanden gevangt Zoet water. In Ierseke zyn een drietal eigen aren bezig om hun landerijen meer productief te maken en daartoe de weiden van betere kwaliteit water voor het weide- vee te voorzien. Tot op heden moest in den zomer alle drink water dagelijks worden aauge- boerd. Men is nu bezig groote vassins aan te leggen van 30 50 meter in doorsnee, deze op de noodige diepte te brengen en ze dan met stroo en zand tot 50 c.M. op te vullen. Dit zand moet uit Noord Brabant per vrachtauto worden aangevoerd, wat heel wat onkosten meebrengt. Een ander brengt verbetering aan door het bassin te voorzien van gewapend beton, waardoor de waterweliing uit den grond, die zout water geeft geheel wordt verhinderd. Een laagvlieger. De bezoekers van het strand te Renesse hebben dezer dagen angstige oogenblikken beleefd. Uit zee, kwam recht op de plaats waar de strandbezoekers zich be vonden, zeer laag vliegend, een Vliegtuig gevlogen. Het vloog zóó laag, dat de aanwezigen niets beters wisten te doen, dan op het strand te gaan liggen om zoo het veege lijf te bergen. Geluk kig hadden enkelen de tegenwoor digheid van geest, om goed de kenteekenen, letters enz. in zich op te nemen en daarvan later mededeeling te doen aan den burgemeester van Renesse. Op den vischatslag te IJ mui- den is de vischlosser K vac S.oa ten,"lid van de Provinciale Staten van Noord Holland voor de N.S B. op heeterdaad by het stelen van viscta van den stoomtreiler „Lim- burgia" en naar het politiebureau overgebracht. EeD Statenlid is ook geen engel. De dood van „Jenny'. Het circus Sarrassani, dat te Schevenicgen een reeks voor stellingen bad gegeveD, wilde Dinsdag per trein naar Rotterdam vertrekken. Dieren en materiaal werden op de gebruikelijke wijze naar het station gebracht. Voor het transport van het zware materiaaal werd de hulp ingeroe pen van de olifanten. „Jenny", een van deze kolossen, had aan het versieepen der zware wagens deelgenomen en zou daarna in een der groote wagons worden geladen, toen het beest plotseling ineen zakte en met geen mogelijk heid meer op de been was te krijgen. De politie liet den groo- ten kraanwagen van de brand weer komen en na eenige ver- geefsche pogiagen, waarbij de touwen onder het gewicht van circa 4000 kilo braken, gelukte het eindelijk om het dier over eind te trekken. Men liet „Jenny" eenige minuten in de touwen hangen, liet haar nog hangende eenige passen maken en omdat het er naar uitzag, dat het beest weer heelemaal was bijgekomen, maakte men de touwen los. Doch nauwelijks bad „JenDy" eenige passen gedaan, of voor de tweede maal stortte zij neer. Jenny was een beestje van 108 jaar en al kunnen olifanten veel ouder worden, dit dier leed ken nelijk aau ouderdomszwakte en een ingesteld onderzoek door een veearts bevestigde dii. Atmakeu was het advies. Het diar had trouwens in geen twee jaren geslapen of gelegen. Zoo niet stervende, dan was het beest in ieder geval schoon op. Maar van afmaken wilde mevr. Stosch- Sarrasani niet weten. Ze telefoneerde naar haar man, die met een gedeelte van het circus in Biüan in Tsjecho-Slowakije voorstellingen geeft. „Nicht tot machen", sprak deze aan de an dere zijde van den draad en daarmede was de vraag, al of niet afmaken, beslist. Het was te begrypen. Men weet hoe circusmenschen aan hun beesten zijn gehecht. Was Jenny niet de olifant, die den tragischen brand te Antwerpen had overleefd Was Jeuty niet de politie-agent van de andere olifanten en had zij niet vele malen een oppasser het leven gered, door hem voor de zware pooteu van een anderen olifant weg te trekken Maar wat moest er nu met Jenny gebeuren Men kon haar toch niet op het stationsemplace ment laten liggen De heer Van Bylandt, directeur van den die rentuin, bood tenslotte aan om het dier te verplegen. Weer kwam de kraanwagen en weer werd Jenny in de takels geheschen en na heel veel moeite slaagde men er in om den olifant op den wagen te leggen. Jenny zou, zoo redeneerde mevr. Sarrasani, wellicht nog kunnen opknappen. Helaas, deze hoop is niet in vervulling mogen gaan. JenDy gaf om tien uur 's avonds de geest. Door den dood van Jenny waren blijkbaar ook 5 andere olifanten van streek. Bij aankomst in het tentendorp van het circus te Rot terdam braken zy uit en gingen op stap, wat een heele conster natie veroorzaakte onder het per soneel, maar ook onder de Rotter dammers. De dikhuiden veroorzaakten wel niet al te veel schade, maar men kon nooit weten, wat zij van plan waren of in welke richting hun plan gewyzigd werd. Met oppassers en politie zyn de die reD, na een^wandeling door de stad, naar hunne stallen geleid. Brutaal. De heer G. te Groningen had zich Daar het postkantoor begeven om een som gelds te innen. Toen hij thuis kwam, werd tajj aangesproken door een jongmensch, dat be weerde, dat G. twintig gulden te weinig fcad omvangen, tengoïol- ge van een vergissing aan het postkantoor. Do heer G. legde zijn geld op tafel en telde in tegenwoordigheid van genoemd jongmensch Da. Deze deed plot seling een greep in het geld en verdween met 200 gulden. Het is nog niet gelukt den brutalen dader te vinden. Te Lichtenvoorde heeft een 1-jarig kind van een woonwa genbewoner een ketel met koken de kofïia over het lichaam ge kregen. De kleine werd zoo ern stig verbrand, dat het aan de ge volgen bezweek. Een visscher te Giethoorn heeft aan een aaldobber een edel- karper van 17 pond gevangen. Knaapje aangerand. Zondagmiddag -is het 6 jarig zoontje van den heer De B. te Heemskerk, dat bij zijn groot ouders te Santpoort logeerde, vermoedelijk met een stukje chocolade, in een bosch gelokt, waar het knaapje om ongeveer vier uur door zijn oom, die on gerust over zijn lange uitblijven, naar hem was gaan zoeken, in bewusteloozen toestand in het kreupelhout gevonden, vreeselijk met bloed bedekt. Het bleek dat de knaap op een verschrikkelijke manier mishandeld was. De sporen wezen er op, .dat ver moedelijk getracht is den jongen te wurgen, terwijl zeer zeker minder goede bedoelingen bij den bedryver hebben voorge weten Nadat twee dokters hulp had den verleend, is de jongen per ziekenauto naar het ziekenhuis ie IJmuiden overgebracht. Zyn toestand is redelijk. Onmiddellyk is een uitvoerig onderzoek ingesteld, waarbij ook nog assistentie werd verleend door een rijkspolitiehondgeleider. Het vermoeden, dat de dader iemand is, die uit het ziekenhuis te Santpoort is gevlucht, is be waarheid. Ho is te Zwolle op gespoord en heeft na aanhouding zijn wandaden bekend. De toestand van het joDgetje is bevredigend. Te Amsterdam is een tien jarige jongen uit Hem, naby Hoorn by den Dam onder de tram geraakt en in ernstigen toestand opgenomen. Hij had een schedelbasisfractuur en een gebroken dybeen opgeloopen en is in hoogstzorgwekkenden toe stand naar het Binnengasthuis vervoerd. De jongen had met zijn ouders een dagje in Amsterdam doorge bracht. Het drietal was op weg naar het Centraalstation en kwam met de tram van het Muntplein. Op den Dam is de familie uit gestapt, om alvorens naar den trein te gaan, nog iets te ge bruiken. Het ventje wilde ach ter de stilstaande tram de rails over steken en lette daarbij niet op de van den anderen kant komende tram met het gevolg, dat hy gegrepen werd. Tragisch. Zondag heeft de 23 jarige yzer werker J.J S., die in onmin leef de met zyn 19 jarige echtgenoote H. V. V na een mislukte poging tot verzoening, onder Rotterdam zijn vrouw een aantal steken met een dolkmes toegebracht. De beide echtgenooten zouden Woensdag a s een dtflnhi-ive be slissing in bun echtscheidings procedure moeten nemen. De maD, die wist dat zijn vrouw met haar moeder en haar kindje, Zon dagmiddag een bezoek aan eeni ge familieden zou brengen, is het drietal gevolgd en beeft zich met haar willen verzoenen. Toen z(j weigerde om hrm Woensdag in de verzoeniDgska- mer te ontmoeten heeft hij een dolkmes te voorschijn gebaald en haar in het wilde weg eenige steken toegebracht. Toen de vrouw ineen zakte, nam hij de vlucht naar Rotterdam, waar by door de politie werd gezocht. Deze trof hem aan met sny wonden aan bals en polsen, hetgeen er op w(jst, dat hij getracht heeft zich zelf het leven te benetneh. De toestand van belden is niet lev3»agev»ariyi£. China - Japan. Het nieuws inzake de gebeurte nissen te Sjanghai is weer tamelijk tegenstrijdig. Het gaat er nog steeds om, of de Japanners er in zullen slagen meer manschappen aan land te krijgen. Woensdag ondernamen ze daartoe weer een poging ten N.O. van de stad. Het schijnt, dat de poging is geslaagd. Men tast echter volkomen in het duister over het aantal soldaten, dat Chineeschen grond onder de voeten kreeg. Vermoedelijk zullen het er tot dusver in totaal niet meer dan een paar duizend zijn. De correspondent van een Ja- pansch blad, die bij de landing tegenwoordig was, geeft er een beschrijving van Onder dekking van het vuur van de artillerie der Japansche oorlogs bodems en het bombardement van de marinevliegtuigen werden de manschappen in gepantserde boo ten naar den oever gebracht, zoo vertelt hij, niettegenstaande den kogelregen, welke de Chineesche troepen van beide oevers op de booten deden neervallen. Terwijl de booten naar den oever voeren, wierpen de Japansche vliegtuigen bommen op de Chineezen, op slechts tweehonderd meter van de plaats, waar de Japansche troepen aan land kwamen. De corres pondent voegt hieraan toe, dat vele Japansche soldaten werden gedood of gewond bij de landing, doch in vier uur werden de troe pen aan land gezet. De Chinee sche troepen moesten zich drie kilometer terugtrekken. Uit Nanking werd gemeld, dat 5000 man Japansche troepen, die te Woesoeng nabij Sjanghai waren ontscheept, na een hevig gevecht zijn vernie igd. Een Japansche brigade-generaal en een majoor van de luchtmacht behooren tot de gesneuvelden. Reuter meldt nog, dat de Ja- panneezen bij hun troepen-ont scheping zware verliezen hebben geleden. De Chineezen waren goed voorbereid en hadden overal langs den oever machinegeweer- posten opgesteld, met op 500 m daarachter een tweede verdedi gingslinie. Toen de Japansche troepen de eirste linie gepasseerd waren, vonden zij het terrein met mijnen, die totontploffing kwamen en een vernietigende uitwerking hadden, bezaaid. Santander geeft zich over. De Noordelijke havenstad San tander heeft zich Woensdag aan de opstandelingen overgegeven. Men wtet, dat na den val van Bilbao de troepen van Franco hun opmarsch naar Santander direct voortzetten. In het bergachtige gebied ten Oosten van deze stad stuitten zij op veel verzet. Toen men na eenige weken nog niet veel gevorderd was, werd het offensief tegen Santander van het Zuiden uit geopend. De tegenstand welke de rechtsche troepen hier ondervonden, bleek zoo zwak te zijn, dat een betrekkelijk gileide- iijke opmarsch naar de kust kon worden uitgevoerd. De verdedigingslinies van San tander stortten ineen en in de stad brak opstand uil onder de be volking. Deze eischte, dat de stad zou worden overgegeven, waaraan de linksche autoriteiten gevolg gaven. Voordat tot overgave der stad besloten was, hebben zich vreese lijke toestanden te Santander voorgedaan. Onophoudelijk werd in de straten gevochten. Britsche uitgewekenen vertelden, dat San tander zonder water, zonder licht en zonder beheer was. Er werd geplunderd en gestolen, blinde lings werd in de straten geschoten en een zuivere anarchie had haar intrede gedaan. Te Rome heerscht groote vreug de over deze overwinning en geen wonder, want de troepen, die Santander belegerden, bestonden voor 't grootste deel uit Italianen, (vanwege de onzijdigheid I) Toch is gebleken, dat hier weinig krijgs kunst en moed aanwezig was want men wist niet, da4 Santander zoo gemakkelijk te nemen zou zijn Filmnieu ws. Zooals we meldden, zal aanst. Zaterdag het Axelsche filmseizoen weer worden geopend. Natuurlijk dienen daarvoor een paar mooie fiims. Ten le „De Charge van de lichte Brigade", een film, die ten zeerste boeit en een roerende liefdesgeschiedenis inhoudt. De volgende film is getiteld: Klein Amerika" en biedt prach tige natuurtafereelen op een 15000 mijlen lange reis naar de Zuid pool ter zee, door en over het ijs, maar geeft ook daden van onversaagden moed en volhar dingsvermogen te aanschouwen van admiraal Byrd. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel op Zaterdag 28 Augustus 1937, des vooi middags ten tien ure, ten Raadhuize zal worden gehouden. Axel, 27 Augustus 1937. De Burgemeester, BLOK. *H M. DE KONINGIN zal op Maandag 6 September as te Middelburg het monument van wijlen H M. DE KONINGIN MOEDER onthullen. In verband daarmede roept de BURGEMEESTER van AXEL de Voorzitters en Secretarissen van alle plaatselijke vereenigingen op tot een vergadering ten stadhuize op hedenavond 27 Augustus des namiddags ten acht nnr. Axel, 27 Augustus 1937. De Burgemeester van Axel, BLOK. Voor de vele blijken, ontvangen bij de ge boorte van ons dochtertje, be tuigen wij hierdoor onzen harte- Ityken dank. C. J. SCHIEMAN. J. SCHIEMAN—Wiemes. Axel, Aug. 1937. Notaris FANOY te Axel, za! ten verzoeke van Mej. Wed. S. LOURENS, op het nog door haar bewoonde hofje te Axel, Buthdijk, op des n.m. 2 uur, verkoopen Drie beste stamboek Melk koeien „Griet", geb. Dec. 1924, „Mina", geb. 1930, „Dora", geb. 13 Nov. 1931, (melklijsten liggen bij ver koopster ter inzage), 100 Kippen, Treemkar en Stort- kar, Aardappelploeg, kleine Egge, Rolblok, 4 Handwied- machines, Bietenmoien, Bas cule en gewichten, Weeg schaal, Voederbakken, For nuisketel (100 L Aardappel- kisijes, Kruiwagen, Rieken, Voiken, Schoppen, Melkbus sen, Emmers, 3 Kunstmoe ders, „Summit" Lantaarn, Brandhout, Ladders, Pomp met 4 M- slang, enz., enz. BETALING CONTANT. zoekt in prima staat, f45. KOS'IEtt, WiiUdiui&tudi- U. Vinding van Apotheker Dumont die geneeskrachtige stoffen op zoo danige wijze samenvoegde, dat daar uit ontstond een uiterst veelzijdig werkend middel, dat snel pijnen stilt, koorts verdrijft en onschadelijk is. Bovendien zijn het géén harde tablet ten, doch fijn en daardoor dadelijk oplossend poeder dat omgeven is door een smaakloos omhulsel van ouwel. Ge proeft niets! Geen maagpijnen! Wijze van innemen 1. 10 tellen onder water houden 2. dan achter op de tong leggen 3. doorslikken met 'n teug water 52 cent per buisje van 12 stuks! "AKKERTJES" werken zeer snel bij: NederiandschHoofdpijn, Kiespijn, Spier- Product pjjn< Zenuwpijn, Vrouwen- pijn, Rheumatische pijnen, gevatte kou, Griep, enz. Volgens recept van Apotheker Dumont weiKc vanwege hun aruktl in de gelegenheid zyn vishandelaren te bezoeken. Brieven onder No. 42 öuieau van dit Blad.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3