Binnenland. H. M. de Koningin naar Huist en Middelburg. Rechtzaken. tueel gebouwd in de zgn. mid denstandswijk, met minimum breedte van 7 M., terreindieple van 25 M. en 10 M. straatbreedte. Met da 10 pet voor afronding, enz. wordt gerekend op 5.4 H A. benoodigde grond in totaal, die men beschikbaar stelt op het terrein tusschen den Buitenweg, djn Armendijk en de Qentsciie Vaartstraat. Dan heeft men nog plan C, de kleine villa's of heerenhuizen, die in open of half open bouw met terreinbreedte van gemiddeld 9 M. en 30 M. diepte (voortuin, uitbouw, enz. en 16 M. achter terrein) en een straatbreedte van 12 M, 324 M oppervlakte per woning beslaan, waarvan 36 M openbaar terrein. Dit vermeer derd weer met de 10 pet. rekent men op 4 50 H A. grond, gelegen aan de Westzijde van de stad (Oranjestraat, Wal, Buthpolder), aansluitende aan de bestaande bebouwing. Rest nog eenig terrein voor winkels, waarvoor de maten onder A worden aangehouden met 6 M. breedte, en enkele gebouwen voor bijzondere bestemming, die totaal 1 H A. zouden beslaan en over de verschillende wijken zullen zijn verdeeld. In verband met dit uitbreidings plan heeft de Raad op voorstel van B. en W en volgens advies van jhr. ir. De Ranitz vnd eenige algemeene voorschriften vastge steld, terwijl ook nog nadere toe lichting is gegeven omtrent de terreinen en de bebouwing. We hopen hiervan uittreksel te geven in ons volgend nummer. De „Piet Hein". Zaterdagmiddag zal de Prinses en den Prins een sobere, maar feestelijke ontvangst te Muiden worden bereid. Het paar wordt tegen kwart voor vier verwacht, waarna bij het Muiderslot de heer E. Crone en ir. J Loeff hunne Koninklijke Hoogheden verder aan boord zullen begeleiden. Vereenigingen zullen langs den weg, waar de stoet zal rijden, met vaandels zijn opgesteld. Er zijn reeds 700 jachten en zeilbooten, die aan de revue deel nemen. Het slasersbedrtyf. Het is gebleken, dat in kringen van belanghebbenden een niet geheel juist begrip bestaat om trent de practische beteekenis van de getroffen spertijdregeling. Tal van onnoodigf vragen en moeilijk heden kunnen worden vermeden, wanneer van het navolgende ken nis wordt genomen Vooreerst zij dan vastgesteld, dat de maatregel betrekking heeft op de slagerij en derhalve niet op den handel in vleeschwaren. Het is nu met ingang van 19 Augustus verboden om een slagerij te vestigen. Older het vestigen van een slagerij valt niet alleen het openen van geheel nieuwe zaken. Ook tal van andere wij zigingen zijn daaronder begrepen. Gemakshalve sommen wij deze hier even op 1. Met vestiging is gelijkgesteld uitbreiding van bestaande slage rijen met een nieuw filiaal, als mede uitbreiding van bestaande zaken in een anderen bedrijfstak met een afdeeling slagerij. Zonder toestemming van den minister van oeconomische zaken zal het thans niet meer mogelijk zijn om filialen of slagerij-afdeelingen te openen. 2. Met vestiging wordt tevens gelijkgesteld wijziging in den ondernemingsvorm, b.v. omzetting van een persoonlijke zaak in een naamlooze vennootschap. Ook dit zal niet meer mogelijk zijn zonder toestemming van den minister. 3. Voor bestaande filialen is het thans verboden den beheerder van het filiaal door een ander te ver vangen, tenzij met toestemming van den minister. 4. Tenslotte is de belangrijkste verbodsbepaling, welken in dezen spertijd is gelegen, dat ook op volging in bestaande zaken niet meer mogelijk is zonder toestem ming van den minister. Verkoop van een bestaande slagetij, op volging van een vader door zijn zoon en dergelijke zijn dus, zoo lang de spertijd duurt, niet meer toegelaten, indien daartoe geen toestemming van den minister is verkregen. 5 Men houde goed voor oogen, dat onder het vestigen van een zaak,behalve het bovengenoemde, ook wordt verstaan het heropenen van een zaak, welke op 19 Aug. niet meer werd uitgeoefend. Sla gerijen, welke in den jongsten tijd door de bedi ijfsmoeilijkheden hebben gesloten, zullen dus thans, nu de lucht voor hen een weinig opgeklaard is, niet zonder meer hun winkels mogen heropenen. Ook zij hebben daartoe noodig de toestemming van den minister van oeconomische zaken. Het zal geen betoog behoeven, dat de toestemmingen welke even tueel door den minister kunnen worden verleend, vooraf ten de- partemente ernstig zullen worden bezien. Wanneer men derhalve meent een dergelijke toestemming te moeten aanvragen, dan zal men goed doen de aanvrage van een zeer uitgebreide motiveering te voorzien en daarin op te nemen alles wat tot toelichting van de aanvrage kan dienen. Volledigheidshalve merkt de commissie van overleg op, dat geen moeilijkheden in den weg worden gelegd bij opvolging door de weduwe of minderjarige kin deren in geval van overlijden van een slager, of bij afwikkeling van zaken door den curator in geval van faillissement of surcéance. (N. Rott. Crt.). De r(Jwielachterliehten. Men schrijft uit Arnhem o.m. aan de N. R. Crt. Zooals bekend is, zullen van 1 Januari 1938 af alle rijwielen aan de achterzijde moeten zijn voor zien van een lantaarn, welke achterwaarts duidelijk zichtbaar voor het achteropkomend verkeer een rood licht uitstraalt. De eischen, waaraan deze lan taarn moet voldoen, worden door den minister vasigesteld. Fabri kanten en importeurs hebben in de Ned. St. kunnen lezen, waarin deze eischen bestaan. Ook is bepaald, dat de minister alle lantaarns goedkeurt, welke zijn gekeurd door de Kema, de N V. tot keuring van Electrische materialen te Arnhem. Ir. De Zoeten, een van de in genieurs, die speciaal met deze zaak belast is, was zoo welwillend verschillende inlichtingen te ver strekken en toen bleek al dadelijk, dat het publiek betrekkelijk weinig met de ministerieele voorschriften te maken heeft en zich in ieder geval over de keuring der lan taarn weinig bezorgd behoeft te maken. Men heeft slechts toe te zien, dat men een lantaarn koopt, waarop is aangebracht het woord „Rijks- keur", dat het lampje wordt ge monteerd op het witte gedeelte van het achter-spatscherm, niet hooger dan 60 cm. boven het wegdek. Bovendien, en dit spreekt feitelijk van zelf, heeft men steeds te zorgen, dat het achterlicht, net zoo goed als het voorlicht, in behoorlijke conditie is. leder, die dergelijke lampen in den handel wil brengen, moet dus zorgen, dat zijn product voorzien wordt van „Rijkskeur". Daartoe zendt hij 5 geheel gelijke lantaarns naarde Kema, alwaar deze worden gekeurd, waarvan rapport wordt uitgebracht aan den minister. Aan de hand h'ervan bepaalt deze dan, of de lamp mag worden voorzien van het woord „Rijkskeur". De goedkeuring kan alleen ver leend op aanvragen van Nederl. fabrikanten of importeurs. Buitenlandsche fabrikanten kun nen hun product alleen aan de markt brengen, wanneer 2ij dit doen door tusschenkomst van een Ned.importeur,alsdezehet van het merk Rijkskeur kan laten voorzien. Gebruik nu Oe oplosbare stijfsel. Crackfree is dun en glas helder. Werkt gemakke lijk. Resultaat prachtig. begrooting gasbedrijf 1937. 5. Begrootingen 1938. Koningin Jaardag. Op Dinsdagavond 31 Augustus zullen op de kiosk alhier ter ge legenheid van den jaardag van H. M. de Koningin weer concerten worden gegeven doorde harmonie- vereenigingen. De Chr. harmonie „Hosanna' kondigt een populair marschen- programma aan. Beginnend om half negen uur zal worden ge speeld 1. Koraal. 2. Preludium. 3. l'Entree joyeuse. 4. Gai Compagnon. 5. Rubicon. 6. V.V.V. marsch. 7. Onze kerels. 8. Residentiemarsch. 9. Lippe-Detmold. 10. Wilhelmus. Daarna treedt om half tien „Concordia" op met het volgende programma 1. Wien Neerlandsch Bloed, 2. Luxor Marsch, Lureman. 3. Colonel Bogey, Alford. 4. Mont la Viile, Chaillet 5. Souvenir de Beersse, Purnotte 6. Les Saltimbanques, Strauwen 7. Le Loqicien, Gadenne. 8. Spa Monopole, Closet. 9. Wilhelmus, Valerius. Behalve deze tradifioneele con certen willen we ook nog wijzen op een andere gebeurtenis, die ook gewoonte geworden is, nl dat aan den vooravond vanwege de Chr. Oranjevereeniging alhier weer een wijdingssamenkomst is georganiseerd in de Gereformeerde kerk, waarvoor zal optreden de hier reeds meer opgetreden wel bekende spreker ds. Den Boeft met een passend onderwerp. Het programma is hier gratis van huis tot huis verspreid en dus kan dit als bekend worden geacht. moet zijn. Hie i ligt ook de waardeering van het Koninklijk bezoek, die over en weer gevoeld wordt. Naar Mfddelbnrg? Zooals bekend, zal de onthul ling van het gedenkteeken van wijlen H. M. Koningin Emma te Middelburg grpiard gaan o.m. aan een zanghulde van 20C meis jes in landelijk costuum uit de verschillende gemeenten in Zee land. Voor Axel zullen dat waar schijnlijk zijn de dames P. Gili- jamse, M. Heijnsdijk, J Hoebé en Antje Post, resp. van de zang verenigingen Orelio en Asaf. Maar behalve dit viertal bestaat ongetwijfeld bij nog een groot aantal Axelaren het verlangen eveneens van de plechtigheid ge tuige te zijn. Vandaar dat de burgemeester (zie advertentie) een oproeping deed ter vergadering van heden avond, om desgewenscht die reis in massa te organiseeren, ten einde zoo vlug, goed en zoo goed koop mogelijk, hetzij via Neuzen of Breskens de reis te maken. De LandbouwfWsten te Hulst. AXEL, 27 Augustus 1937. De agenda voor de morgen alhier te houden spoedeischende Raadsvergadering bevat de vol gende punten 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Con verteering geldleeningen. 4. Wij ziging gemeente-begrooting en Meer geestdrift. Ongetwijfeld zal voor dezen jaardag weer meer geestdrift aan den dag gelegd worden, dan ge woonlijk het geval is. De tijding, die we gisteren ontvingen het hing reeds een week in de lucht. n.l. dat H. M. weer een be zoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen zal brengen om dan tevens de landbouwtentoonstelling te Hulst te bezichtigen, doet weer een gevoelige snaar in ons hart trillen. Die tijding toch is weer eens voor de zooveelste maal een be vestiging, dat onze Koningin be lang stelt in de bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen, belang stelt in haar hoofdmiddel van bestaan den landbouw, op wel ker beoefening elke Zeeuwsch- Vlaming, hij zij boer of niet, trotsch kan en mag zijn, omdat intense en ijverige krachten zich dagelijks inspannen, om daarvan in al haar geledingen het beste te maken, zoodat in en buiten onze grenzen in vakkringen be kend is, dat men voor landbouw- arlikelen in Zeeuwsch-Vlaanderen Verwijzend naar de desbetref fende advertentie, is het program ma vastgesteld voor de landbouw- feesten te Hulst. Zooals meer gemeld, zal van 4—7 Sept. een landbouwtentoonstelling worden gehouden, georganiseerd door den kring Hulst van den Noord-Bra- bantschen Christelijken Boeren bond (N C B terwijl er op het zelfde terrein een middenstands tentoonstelling wordt gehouden voor handel en industrie, vanwege de R. K. Middenstandsvereeniging ,De Hanze", in samenwerking met de V.V.V. De opening heeft plaats op Maandag 3 Sept. om 12 uur, door Z Exc. mr. M. P. L. Steenberghe, min. van landbouw en visscherij. Natuurlijk worden hieraan ver schillende feestelijkheden verbon den, als optochten, concerten, demonstraties op verschillend ge bied, rijdansen, enz. Het glanspunt is vanzelf het Koninklijk bezoek. Maar daarnaast is er nog op een merkwaardig feit de nadruk te leggen en v/el de opvoering van het tooneelstuk „Van den Vos Reijnaeide", geschreven door J. A. Everaard en dhr. L. Lockefeer, in verband met het feit, dat het ongeveer 750 jaar geleden is, dat te Nieuw Namen het gedicht van de beroemde Reinaert werd ge schreven. Ongetwijfeld zal ook dit onderdeel der feesten veel bezoek trekken. Op Zaterdag 4 Sept. heeft ook nog een samenkomst plaats van het Alg. Ned. Verbond. En tenslotte zal er een stand zijn van het Staatsbedrijf der P. T.T., die evenzeer de moeite van het bezichtigen verdient. Dit met het doel, om nauwer contact te vormen tusschen publiek en P.T.T. De naam Tante Pos luidt nu een maal niet gunstig en we gelooven wel, dat zoo'n demonstratie- en inlichtingenbureau een meeraan- genamen indruk zal geven van wat het Rijk doet om èn den zakenman èn den particulier zoo vlug, zoo goed en zoo goedkoop mogelijk van dienst te zijn, daarbij de Pers niet te vergeten, want pers en post vormen ook steeds een schakel, die niet te vast gehecht kan zijn. Avondzitting. Te Zuiddorpe begon j.l. Dins dagavond om half acht de Raads vergadering. Wellicht is het presentiegeld daar niet hoog, zoo dat men er vergadert, als de dag taak geëindigd is. De notulen der vorige vergade ring gaven den wethouder d'Hert aanleiding tot de opmerking, dat hem toen het woord te vroeg was ontnomen, zoodat hij zich niet nader kon-verklaren omtrent zijn uitdrukking, dat „de burgemeester het meest conservatieve raadslid is". De Voorz., burgemeester A. C. van Waes, antwoordde echter, dat z.i. daarover toch lang genoeg gepraat was. Dhr. d'Hert gaf dan den Raads leden in overweging om een taal cursus te volgen, opdat zij zouden weten, wat „conservaiief" betee- kent. De Voorz.: Toen U nog inde wieg lag, mijnheer d'Hert, wistik al, wat conservatief beteekent. En hiermede was een incidentje, dat toch op elke raadsvergadering zoo eens schijnt te moeten voor komen, afgeioopen. De notulen werden vervolgens na een enkele opmerking goedgekeurd. Besloten werd hierna om aan enkele personen vooreen halfjaar ontheffing van hondenbelasting te verleenen. Over de rekening 1936 werd bij monde van Mej. M. Moerdijk gunstig gerapporteerd. Zij werd vastgesteld op een batig saldo van f1439. En desondanks konden de opcenten van de gemeente fondsbelasting niet verlagen. De Voorz. antwoordde desgevraagd, dat de reden hiervan is, dat de tijden van werkloosheid nog te onzeker zijn, zoodat men reserve moet houden. Misschien een vol gend jaar", was de troost, waar mee men zich bevredigde. Dhr. Van Dongen wees op een verzakking van de kerkwal en vroeg, of herstel daarvan ten laste van de gemeente of van de R.K. kerk kwam. De Voorz. zeide onderzoek toe, waarna de vergadering werd ge sloten. Dinsdag kreeg de 63 jarige F. Bolsens, uit Clinge, een be kend paardenkooper in deze streek, een trap van zijn paard, waarbij hij zoodanig werd vir- wor.d, dat hij korten tijd daarna overleed. Tragisch is, dat B. juist bezig was om de wonden, welke het paard had, uit te wasschen. Het is aan te nemen, dat het dier daarbij ernstige pijn onderging; ook is ons niet bekend, hoe die wonden ontstaan waren. Mond- en Klauwzeer. Gemeld wordt, dat in België nabij de Fransche grens Mond en Klauwzeer onder het vee is waargenomen. Men zij dus voor zichtig, nu er zoo'n druk handels verkeer tusschen Holland en Bel gië is. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9x/t ure Ds. Germeraad, van Maria Huorebeke, Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Da J. S Post. Nair, 2 30 Dezcifde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure N >m. 2.30 Leeskerk. Arrond. Rechtbank, Middelburg. Zitting van 24 Augustus 1937. C. V. 54 jaar, werkman ts IJzsndijke, had zich te verant- woorden terzake bedriegelijke bankbreuk, doordat hjj in zijn faillissement en ter bedriegeljjke verkorting vaD de rechten zijner schuldeischers, b(j inventarisatie door den curator aan dezen niet heeft opgegeven het bezit van een huis. Eisch 6 maanden gevangenis* straf, A F E. C. R., 28 jaar, bouw kundig teekenaar te Hulst, tbam FABRIKAAT, N V. „ONDER ONS", DE KRIM (O)" Maakt alle stoffen als nieuw ZONDAG 29 AUG 1937.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2