ALINE J. (3. VINA - Boekhandel - Axel Metselaar-Aannemer „Axel en Omstreken" voor Uw ETALAGE-KAARTEN tenisse, wegens mishandeling, f20 boete of 12 dagen hecht. B. W. M. v. O., 33 j., fabrieks arbeider te Sas van Gent, als voren, f 10 of 6 dagen hecht. C. D., 25 j., werkman te Ter Neuzen, wegens verduistering van staaldraad, 3 maanden gevang, voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar, 1 en f20 boete of 12 dagen hecht. De doodslag te Groede. Voor het gerechtshof te's-Gra- venhage diende Woensdag de strafzaak tegen den 36-jarigen landbouwer F. J. G. te Groede, die wegens doodslag door de Middelburgsche rechtbank veroor deeld was tot een gevangenisstraf van 5 jaar. G. heeft op 4 Maart jl. een revolverschot gelost op den land arbeider Van de W., te Groede, die daardoor vrijwel op slag is gedood. Tusschen den verdachte en den landbouwer A. A. D. te Breskens bestond een veete over een stuk land. Meermalen werd verdachte door D. lastig gevallen en door diens arbeiders uitgescholden. Ook de verslagene Van de W. was knecht bij D. en volgens de beweringen van verdachte zou deze door zijn baas zijn opgezet om gezamenlijk verdachte aan te vallen. Op den bewusten dag hebben D. en Van de W. op den Hoogen Dijk te G oede verdachte ontmoet en wat er nu precies is voor gevallen, is moeilijk te reconstru- eeren, doch de gebeurtenissen eindigden met het doodelijke schot. In zijn requisitoir sprak de procureur-generaal, mr. A. Rom- bach, allereerst een woord van deelneming tot de nabestaanden van het slachtoffer. Het is een noodlottige gebeurtenis geweest, waarbij het gedrag van den ver slagene ten zeerste is af te keuren. Doch dit rechtvaardigde geenszins de handelwijze van verdachte. In plaats van iemand maar dadelijk dood te schieten, had hij een schot in de lucht kunnen geven, of de revolver naar de beenen van het slachtoffer kunnen richten. Een beroep van noodweer gaat dus niet op. Toch achtte de procureur-ge neraal den verdachte niet strafbaar en wel omdat hier sprake is ge weest van noodweer exces. Verdachte is zóó in het nauw gedreven en voelde zich zóó be dreigd, dat hij in een dusdanigen gemoedstoestand is gekomen, dat hij de grenzen van de „noodzake lijke verdediging" heeft overschre den. Spr. vorderde daarom ontslag van rechtsvervolging. In zijn pleidooi sloot de ver dediger, mr. J. H. Rolandus Hage- doorn, zich uiteraard grootendeels aan bij het requisitoir. Toch wilde pleiter nog bij enkele punten even stilstaan. Spreker laakte de houding van de politie te Groede, die eiken preventieven maatiegel om verdachte te beschermen, heefi nagelaten. ledereen in het dorp wist, dat hij bedreigd werd en dat er on gelukken zouden komen, als de politie niet ingreep. Ten slotte kon pleiter zich niet met het re quisitoir vereenigen, voor zoover de procureur-generaal noodweer exces aannam. Als verdachte werkelijk in de lucht geschoten zou hebben, zou dat misschien zijn laatste daad zij geweest. Wegloopen kon hij ook niet meer en in zijn wanhoop wendde hij zich afen schoot. De bedoeling om te dooden, had hij niet. Pleiter meende, dat dit geval een model-voorbeeld was van de moderne opvatting van noodweer. Hoewel de procureur-generaal aannam, dat hier sprake was van noodweer-exes en in zijn requisi toir ontslag van rechtsvervolging had gevorderd, verwierp het Ge rechtshof het beroep, zoowel op noodweer als dat op noodweer exces en veroordeelde den land bouwer tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van preventieve hechteffis. De arr. rechtbank te Mid delburg heeft failliet verklaard J. d'Hcrt, timmerman en caféhou der te Terneuzen, Stationsweg 63. Rechter Commissaris mr. A. v. d. Hoop, Curator mr. G. Tichelman, Terneuzen. Vernietigd het faillissement van M. Schipper, bakker te Terneuzen (Driewegen). Curator mr. H C. M. van Son te Hulst. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Dir. Digevos, hulpprediker, Terneuzen. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds H Pestman, van Rijswijk, Z.-H, Nam. 2 30 Dezi fde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm 9.30 ure Leeskerk. N«m. 2 30 Gemengd Aieuws. De 55 jarige luit.-kolonel der militaire a iministratie H. J Koole uit Amersfoort, die Woensdag te Hoevelaken bij een auto ongeluk om het leven is gekomen, was atkomstig uit Terneuzen en heeft ook enkele jaren te Middelburg gewoond. Woensdagavond werden op den vuurtoren Westerschouwen seinen opgevangen van een in nood verkeerend jachtje, dat op den Banjaard was gestrand. Te ongeveer acht uur vertrok c'e motorreddingsboot „Prinses Ju liana" van Burgsluis, die het -cheepje omstreeks middernacht behouden heeft binnengesleept. Het jachtje had een anker ver loren en bleek te behooren aan de Kon. Marine-Jachtclub te Viissingen, met aan boord vier opvarenden, n.l. de öeereu J W. van Royen, de heeren P. en J. Liman Trip en een matroos. Verstrooid. Donderdag middag is nabij de tramhalte te Souburg de bejaarde heer O., die den weg overstak, in ge dachten tegen de rjjdende tram geloopen. De man bleef bewus teloos liggen. Bij geneeskundig onderzoek bleek, dat het slacht offer slechts eenige lichte ver wondingen had bekomen. Woensdagmorgen is in De Cocksdorp op Texel een sluis lugestoit. Aan de sluis waren op dat oogenblik zes arbeiders van den polder Eierland werkzaam Twee hunner werden door de brokken steen bedolven. Een ge lukkige omstandigheid was dat de hoofden van de beide mannen vrjj bleven. Direct is men be gonnen de steenen te verwijde ren, doch het duurde nog twee uren voor men er in slaagde de gewonden te bevrijden. De man oen hebben beide beenen ge broken. Toen de heer G. Nijman uit 's Heerenberg van een vacan tiereis in Duitscnland met zijo vrouw en dochtertje per auto naar huis terugkeerde, werd de auto even buiten Muoster (Westfalen) door een rukwind aan het slin geren gebracht, waardoor de heer Njjman de macht over het stuur verloor. De wagen kantelde en de heer N. schoot over zijn vrouw neen door het open raam. H(j viel met het hootd op de tram rails en kwam zoo ongelukkig terecht, dat de schedel geheel werd verbrijzeld. Mevrouw Nij man kreeg eenige schaafwonden net dochtertje kwam er met den schrik at. Aan den Buikslotermeerdijk onder de gemeente Landsmeer heelt zich Woensdagavond een tragische gebeurtenis afgespeeld waarvan de 15 jarige Annie v. d. Wiel het slachtoffer is geworden. Het meisje reed op haar fl <ts met een vriendin in de richting Amsterdam toen zjj plotseling met het voorwiel van haar flets in den grasberm terechtkwam. Hierdoor verloor zij de macht over naar stuur en reed in het diepe Noordbollandsch Kanaal. Een agent van politie, die spoe dig verscheen, sprong te water en h\j slaagde er in na ongeveer 15 minuten de drenkelinge op het droge te brengen Zjj bleek toen helaas reads te zjja overleden, De onbewaakte overweg. Op den oubewaakten overweg tus schen Geleen en Spaubeek is Woensdag een ongeluk gebeurd, waarbij wonder boven wonder geen personen het leven hebben gelateD. Een met een paard bespannen voertuig, waarop een landbouwer en diens zoontje gezeten waren, passeerde den overweg en werd gegrepen door d-n sneltrein uit Heerlen. Toen de machine het paard greep, werd het voertuig op zij geslin gerd, waardoor de beide inzit tenden op den grond vielen, gelukkig juist aan die zijde, waar de trein niet passeerde. Beiden kwamen met den schrik vrij, doch het kadaver van het paard werd met stukken en brokken onder den trein vandaan gehaald. De trein ondervond 20 minuten vertraging. Woensdagmiddag gingen de tweelingbroers Nuse met een vriend rabij het havenhoofd te Harderwjjk, waar het krachtens politieverordening verboden is ie zwemmen, baden. Op een gege ven oogenblik zonk één der tweelingbroers weg. Hy riep nog om hulp, maar de anderen be schouwden den kreet niet als ernstig, tot zij de verschrikkelijke werkelijkheid gewaar werden. Toen was het echter te laat en de jongen verdronk. Woensdagavond is brand uitgebroken in een der fabrieks gebouwen van de N.V. Hartogs Fabrieken te Oss. Door krachtig optreden van de fabrieksbrand- weer kon de brand tot een minimum worden beperkr. Een der arbeiders bemerkte, dat brand was ontstaan in een Partij opgeslagen kurken isolatie platen. Deze platen, waarin een teersubstantie is verwerkt, brand den weldra als een lakkei en ontwikkelden een zwareD zwarte rook, welke ver in den omtrek zichtbaar was. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het auister. De schade schijnt niet bijzonder groot te zijn. Aangeschoten, Woensdag middag nebben twee marechaus- sé-i's onder Zelhem een Duitscher die zich niet stoorde aan de som matie om halt te houden, neer geschoten. De man werd ge raakt, waarbij de kogel tot den ouderbuik doordrong In het al gemeen ziekenhuis is het pro jectiel door operatie! ingrijpen verwijderd. De toestand van den man is bevredigend. Het betreft hier den 23-jarigen WilJy Alfers, uit Cloppenburg, die aoor het gerechtshof te Arn hem wegens mishandeling tot 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld was en deswege was ge signaleerd. Ook werd hij wegens diefstal te Winterswijk, gezocht. De Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam had h*-m reeds als ongeweDscht vreemdeling over de grens doen leiden, doch hl) was naar ons land teruggekeerd De marechaussee te Doetin- chem kwam te weten* dat by by zijn zwager vertoefde. Aangezien bij als niet gemakkelijk bekend stond, zjjn twee leden der mare chaussee in burger en per auto naar de woning toegegaan. Bij bun aankomst bad hy reeds de beenen genomen Er ontstond toen een wilde achtervolging, dwars door de weilanden en over sloten. Na eenige sommaties los ten de politiemannen eenige waarschuwingsschoten en toen ook dat niet hielp, schoot men op den man zelf. Kunstmatige ademhaling. Als een echte dierenvriend ont popte zich dezer dagen de heer Je Jong te Moercapelle. Toen hij ontdekte dal een van zya hanen in een regenput dreef, baalde by het dier, lat oogenschynlijk geen levensteeken meer gaf, er uit, opende met een waschknjjperden snavel van het dier, verwijderde zooveel mogelijk bet daar ver zamelde slijm, en begon onmid dellijk door bet bewegen van de vleugels kunstmatige ademhaling toe te passen Na een kwartier biermade te zijn bezig geweest, vertoonde het dier weer teeltenen van leveD. Het werd toen in een wollen deken gewikkeld en wel dra wandelde de haan weer tus schen zijn soortgenooten. Valsche rijwielplaatjes Bjj de arrestatie van een wielrijder bij Bloemendaal bleek deze een nagemaakt fl usplaatje te hebben. De man wist echter te bewijzen en door een ambtenaar bevestigd te krijgen, dat hij het plaatje bij de post gekocht had. Men on derzoekt nu, hoe het mogelijk kan zijn, dat er valsche plaatjes op de post komen. Te Waalwijk geraakte het 6-jarig zoontje van den grond werker J. Braat spelenderwijze onder een door een tractor voort getrokken dorschmachine. Toen het ventje werd opgenomen bleek het reeds te zijn overleden. In het bij EJe gelegen va cantiekamp van de Rotterdam sche graanelevator maatschappij is een jongen in het zwembassin uitgegleden en met het hootd tegen een betonnenrand van het bassin terecht gekomen, waar door hü ernstig aan den nek werd gewond. De jongen is op genomen in het Juliana-zieken- huis te Ede. Men vreest voor zyn leven. Vergiftige cactus. Bij het verzorgen van een cactusplant, liep de 53 jarige vrouw van Le- vinus Colman te St. Nicolaas een wonde op aan den vinger Bloed vergiftiging volgde, waarop een geneesheer de vrouw dadelijk naar een kliniek liet overbrengen. In de vreeselijkste pijnen is de ongelukkige aldaar eenigen tyd later overleden. Het slachtoffer was moeder van een talrijk gezin. Loenen, Gouda, Ypenburg en Schiphol. Landingen worden gemaakt op Ypenburg, op het vliegterrein Welschap bij Eindhoven en na Teuge weer een landing op Ypenburg en Schiphol. Onder de buitenlanders behoo ren 12 Belgen, 7 Engelschen, 6 Duitschers, 1 Zweed, 1 Zwitser, 1 Franschman en 1 Pool. Burgerlijke Stand. Vrouw in brand. Te Wet- teren bad op een boot gemeerd op de Schelde, een ernstig onge luk plaats. Een schippersvrouw had toen zij de kachel wou aanmaken, pe troleum gebruikt Een vlam sloeg hoog op met het gevolg dat de petroleumkan ontplofte en de kleederen van de vrouw vuur vatten. De ongelukkige stond wel dra geheel in brand en geleek een levende toorts. Gelukkig behield zij haar koelbloedigheid en sprong in de Schelde, zoodat de vlammen terstond gedootd waren. De vrouw, die goed kon zwemmen, kwam enkele meters verder weer uit het water, maar was reedB zwaar gewond. Sportnieuws. Nederlandsche rondvlucht 1937. De Nederlandsche rondvlucht 1937, niet te verwarren met de uitgestelde Scheldevlucht, die morgen plaats vindt, welke is vastgesteld op Zaterdag 28 Aug. a.s., belooft een voor de Neder landsche luchtvaart bijzondeie gebeurtenis te worden- De com missie voor luchttoerisme van de Kon. Ned. Ver. voor luchtvaart, ontving uit het buitenland circa 30 inschrijvingen. Voeg hierbij een 20-tal Nederlandsche sport- toestellen, 5 machines van de nationale luchtvaartschool, 14 militaire toestellen en ten slotte nog 4 groote K.L.M.-vogels, dan komen we tot het respectabele aantal van circa 75 vliegtuigen, welke machines langs een be paalde route over een gedeelte van ons land zulltn vliegen. Voor deze luchtvloot is de volgende route vastgesteld Schiphol, Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Tilburg, Eindhoven, Den Bosch, Nijmegen, Teuge, Apeldoorn, Amersfoort, Hontenisse. Gehuwd. 3 Aug. Arie L nsen (van Neuzen), 27 j.' en Tanneke Broer, 25 j. 6. Ar.hur Obrie (van Sas van Gent), 24 j en Madeleine Joos, 23 j. Geboren. 2 Anna, d. van Hendrik Baron Collot d'Escury pn Jul'ë'te Vogelvanger. 4. Alphonsius, z. van Alouisius de Clippelaar en Eugenia Mannaart. 7. Josepbus, z. van Fioranus Neve en Maria Collijn. 10. Josepha, d. van R-né Cornelis- sens en Maria Verscdueren. Overleden 3. Ludovicus Claessens, 73 j., ecbrg van Louisa de B'uyn. Anna Baart, 66 j., d. van Cornells en Monica' Paters. 6 Apolonia Duerinck, 70 j echtg. van Oornelis Maas. Terneuzen. Gehuwd. 11 Aug, Jacobus de Ruijter, 25 j. en Jo- zina Jansen, 23 j. 12 Adriaan den Ex'«*r, 23 j. en Tanneke Witte, 20 j. Aadries Dieleman (van Biervliet), 24 j. en Fran- goise Vercouteren, 25 j. Geboren. 6 Maria, d. van Lode wijk Kaijser en Adriana Dekker 7 Johannes, z van Minicu8 Wisse en Fejjgje Klaas- sen. 8. Adriaan, z. van An- dries Eekman en Coleta Ver biest 9. Willemyntje, d. van Kleis Ligendijk en Gerritje van der Siuijs. Pieter, z. van Cor nells Gurquièrre en Maatje de Ruijter. 10. Elisabeth, d. van Gelejjn Verlinde en Johanna van Doeselaar. 12. Rozalia, d. van Petrus de Vylder en Elisa beth Adriaanse. Overleden. 12. Irma Ver- moer, 45 j., (van Sas van Gent). (Tern. Crt.) Advertentiën. V Ondertrouwd J. T. BUMA, arts, Noordwijk a/Z H. D. M. SCHMIDT, Utrecht. Huwelijksvoltrekking 7 Sept. a.s. Noordwijk, Huis ten Duin, 19 Aug. 1937. De ondergeteekende maakt het geacht pu bliek van AXEL en omgeving bekend, dat hij zich heeft ge vestigd als en zich dus beleefd aanbevolen houdt voor de uitvoering van allerlei metselwerken. Hopend zich door degelijk werk en bil lijke prijs het vertrouwen waardig te maken. FRANS LENSEN. Axel, Julianastraat 18. De Melkveehouders- bond te Axel maakt het geacht publiek bekend, dat de melkppijs van af Maandag 23 Aug ;al zijn 10 cent per L. straatprijs, en 7 cent per L af boerderij. HET BESTUUR. In verschillende kleuren voorhanden 40 cent per flacon. ZONDAG 22 AUG. 1937. Ned. Herv. Kerk. EN

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 4