tg Nieuws- en Advertentieblad 1 j" voor Zeeuwsch- Vlaanderen. De intellectoeele handarbeider. EEN GIFTMENGSTER No. 40 VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937. 58« Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. r Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond, ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste JBlad. Net op tijd vernam ik het vol gende verhaal van een H.BS.-er. Hij is verleden jaar met zijn eind diploma thuis gekomen en was toen vol plannen, dewelke echter een voor een omduikelden, want er bleek meer aanbod dan vraag te zijn naar jongemenschen met eind-diploma 5-jarige. Wel kon hij knappe bol jongste be diende worden a 15 gulden per maand, doch dat vertikte hij ge woonweg. Eigenwijs, zult u zeggen. Be ter wat, dan niks. Maar het was dezen a.s. mensch niet in de eerste plaats om „wat" te doen maar om „iets". Misschien voelt u het verschil. Hij wou „een werker" zijn het althans worden. Hij wou heelemaal niet voor dui velstoejager in de leer. Dat was ook niet bepaald noodig. Op die 15 gulden in de maand zat zijn vader nou ook niet te wachten. Zoo verliep eerst de zomer. Voila daar sprong hij een beetje luchtig mee om. Ging veel uit en zijn pipa dacht: de jongen heeft hard gewerkt. Laat hem nou eerst maar 's een beetje uitwaaien. Toen ging de zomer voorbij en de herfst kwam. Dit maakte de situatie iets drukken der, doch de openbaie leeszaal was een toevlucht en de jongtn stak er leergierig als hij was nog een heeleboel meer op dan de advertenties, waar hij tot in het oneindige op schreef. Hij deed wat boekhouden onderhield zijn talen en liep zijn moeder thuis niet in den weg. Toch moest er eindelijk raad worden geschaft en de zoon zei op een goeden dag tegen zijn vader: Ik ga in de automobielen. In den handel dus Kan je ge plaatst worden Prachtig. Nee. Niet in den handel. Chauffeur mecanicien en hij was niet langer tegen te houden. Hij had glad genoeg van het rondbommelen, advertenties uitknippen en post- FEUILLETON Uit het EogeUch. Ik moet u echter wijzen op het feit, dat mevrouw Birtley Raydon de bank, waar zij Mintlaw's wissel had geïncasseerd, om ééu uur verliet, en dat zij haar echtgenoot eerst om halt zeven aan Waterloo- station ontmoette. Hier verzocht Eva Raydou's raadsman, de vermaarde advocaat Sir Joseph Molloy, iets in het midden te mogen brengen. Hy stelde in het licht, dat verschei dene verklaringen waren atgelegd als bewys, dat mevrouw Birtley Raydon naarettelyke winkels was gegaan, om daar allerlei rekenin gen te betalen, sommige tot een belangrijk bedrag en dat zij daar voor kwitanties ontving Maar desondanks behielden toch alle aanwezigen in de rechtszaal den indruk, dat beklaagde zoo goed ali zeker toch wel vier ol vijf zegels verk loeien. Door een vriend was hij er aan gekomen. Die was niet op de H B.S. geweest en direc- van school in een autozaak ge komen en nu al een heel eind verder in de school des levens dan de gediplomeerde H.B S.-er. Er waren bezwaren. Maar hij re deneerde ze precies zoo weg, als hij zijn stijve boortje cif deed en een „overall" aantrok. Toen is hij onder auto's gekropen; heeft zijn keurige, nette handen ruw ge maakt en vet van clie en smeer en heeft in één woord doorgezet. De baas vond hem een Jan-pak an en pikte hem uit, toen er in Am sterdam een groote automobiel tentoonstelling gehouden werd, om mee te gaan. Hij studeerde thuis hard in technische boeken, las binnen- en buitenlandsche vakbladen en nu vandaag vertelde deze boy en nu van daag na een jaar mijn 5 jarige achter den rug te hebben, dank ik den hemel dat ik geen kantoor mijnheer geworden ben. Ik zie er overdag misschien niet zoo pre cies uit, maar ik versta m'n vak en ik ben wat waard. Zijn baas volgt hij op, als de man op reis moetgaat zoo nu en dan zelf voor de baas op reis en doet dan aardig zaken, zoodat hij op den maatschappelijken ladder is gestapt en een sportje hooger klautert. Ziedaar dit verhaal, dat zoo net op tijd komt. Want hoeveel jongens zijn weer niet voor dit en dat geslaagd en gediplomeerd van de school afgeleverd En nu wil ik niet zeggenwordt allen chauffeur-mecanicien. Neen ik bedoelzie als intellectueel toch niet zoo tegen handenarbeid op. De wereld zou er gelukkiger door worden. En denk ook niet, dat deze jongen nu zijn 5-jarig diploma nou voor niets heeft ge haald. O neen, hij is zijn vriend van de lagere school in één jaar al jaren ver vooruit. Hij heeft 'n ondergrond gehad, begrijpt beter, studeert gemakkelijker en denkt veel meer. Hij heeft de loopplank mee en deed een goeden sprong. uur id gezelschap van kolonel Mintlaw had doorgebracht. De rechter, even in zijn aan- teekeningen kykend, ging voort Man en vronw reisden sa men huiswaarts, De vrouw ver telde haar echtgenoot, dat zij een notaris had bezocht, met het doel geld op te nemen voor de betaling van de hooge naaisterrekening, let wel, de eenige schuld der vrouw, die aan den man bekend was. Dit verhaal van mevrouw Birt ley Raydon, van dat bezoek aan dien notaris, was louter tantasie, een leugen, die zij met groote beslistheid opdischte, om haar goedgeloovigen en oprecht lief hebbenden echtgenoot om den tuin te leiden. Die leugen had de gewenschte uitwerking. Het echtpaar kwam in de beste stemming thuis en begat zich, na zich voor het diner gekleed te hebben, in den salon, waar hun huishoudster, mevrouw Strain toen juist was Deze deelde den heer Raydon mede, dat de dokter dien middag was geweest om hem te bezoekeD, waarop de heer Raydon verklaarde, dat hij den dokter 's morgens had opgebeld. Maar en hierop gelieve u wel te letten hjj zei erb(j, dat hij nu 1 mir bljj wpi, dat de dokter niet Net op tijd, dit verhaal, mis schien ook voor ouders en jon gens, die op 't oogenblik de vraag stellen En wat nou Aanpakken en werken, zegt de kraan en hij geneert zich niet voor een werkmanskiel, ook al is hij iemand, die diploma of akte heeft. Met verbeelding kom je er niet. Vele intellectueelen hebben zich een maar al te goede positie in de maatschappij verworven, door na hun boeken een stuk gereed schap te hanteeren en dan weer verder. G, De str(jd om Sjanakaf. Een telegram uit Sjanghai meldt, dat de luchtstrijdkrachten derja- pansche marine op 17 en 18 Augustus voortgegaan zijn met het bombardeeren van de Chineesche vliegvelden in en om Sjanghai. Tevens bombardeeren zij stellin gen van de Chineesche artillerie te Poetoeng en Kiangwan, even als het Noorderstation. In het zelfde telegram wordt gemeld, dat de luchtbombardementen der Chineesche toestellen in het dis trict Hongkioe achttien slachtoffers hebben gemaakt. Hier hadden de Japanners zich geconcentreerd. Uit Tokio wordt nog gemeld dat de Chineesche artillerie de s.s. Sjanghai-maroe en Nagasaki-ma- roe, die met Japansche vluchte lingen overladen waren vertrokken had beschoten. Een groot aantal Japanners is gedood. Te Sjanghai verluidde uit ge woonlijk goed ingelichte bron, dat in de Jangtse ter hoogte van Ljoeho, zestien Japansche trans porten infanterie met tanks zijn aangekomen, tezamen met het Japansche vliegtuigmoederschip „Kga" dat 80 vliegtuigen aan boord heeft. Het gerucht gaat, dat de Japanners op een niet nader genoemd punt aan den kant van Tsjekiang aan land zijn gezet. Uit dezelfde bron wordt ver nomen, dat drie Japansche divi sies op weg zijn naar den mond thuis was geweest, aangezien hij zich weer heelemaal goed gevoelde. Hierop, gebruik makend van eeu alledaagsche, hoewel vrij ouder- wetsche uitdrukkiog, verklaarde hij uog, dat hij >hoDger als eeu paard* bad. De rechter wachtte, zoo het den toehoorders voorkwam, eeu voor zijn doen lange poos. Daarop vervolgde hij zyn rede en het was, alsof hij thans in het bjjzonder het woord richtte tot de jury, die was samengesteld uit tien mannen en twee vrouwen. En nu komen wij tot het allerkritiekste tijdstip van dien allerkritieksten dag. Het is onze heilige plicht, om te ODtdekken, om uit te vorschen, wat werkelijk gebeurde, nadat deze drie men- scben hun maaltijd hadden genut tigd. Het staat vast, dat na het gebruik van een kop kolfie in den salon, de heer en mevrouw Birtley RtydoD, wat zy heel dikwijls deden, in den tuin gingen. Hun vriendiD, tevens huishoudster, me vrouw Straio, die, zooals wij we ten, het middagmaal met hen had gebruikt, bleef alleen in den salon, waarvan de deur op een kier was gelaten en het electriscb licht was uitgedraaid, toevallig of opzettelijk door de vrouw dei huises, toen van de Jangtse en dat met de ontscheping hiervan zal worden begonnen. De Londensche correspondent van de „N. R. Crt." telefoneerde Woensdagavond Naar bekend is gemaakt, heeft minister Eden na de bespreking met enkele van zijn collega's de Chineesche en Japansche regee ringen door middel van de be treffende Engelsche gezanten een voorstel doen toekomen om een eind te maken aan de vijande lijkheden in Sjanghai. Tokio en Nanking zijn gevraagd hun troe pen, vliegtuigen en oorlogssche pen uit Sjanghai terug te trekken en or» dit voorstel ingang te doen vinden heeft de Engelsche regee ring zich bereid verklaard de be scherming van de Japansche ko lonie te garandeeren, mits zij daarbij de medewerking van de andere neutrale mogendheden in het international settlement, dat wil zeggen Frankrijk en de Ver. Staten verkrijgt. Naar in offici- ëele kringen te verstaan wordt gegeven, zullen deze twee mo gendheden aan de verwezenlijking van de laatste voorwaarde ver moedelijk geen moeilijkheden in den weg leggen. De bedoeling van het Britsche plan is duidelijk. De bescher ming van de Europeesche be langen in het internationaal sett lement, die zooals uit het ge beurde van de laatste dagen is gebleken, bij voortgezette vijan delijkheden in Sjanghai zeer in het nauw dreigen te komen, is de hoofdopzet. Daarnaast speelt echter ook de hoop de Japanners tot een beperking van de activi teit in China te dwingen een rol. Japan heeft van het begin af aan verklaard, dat het alleen oorlogs schepen en troepen naar Sjanghai had gestuurd om de Japansche kolonie aldaar tegen Chineesche aanvallen te beschermen. Enge land heeft nu aangeboden deze bescherming te garandeeren. Daarmede zou dus, als de Ja panners oprecht in hun motivee ring van hun optreden in Sjang hai waren, alle reden voor de deze de kamer verliet. Ik ver onderstel opzettelijk, daar me vrouw Raydon reden had om me vrouw StraiD spoedig naar bed te laten gaan, want, gelijk deze dame ons heeft medegedeeld, ging zy dikwyla vroeg naar boven, vóór haar vriendin tevens baar mees ter en meesteres zich naar hun kamers begaven. Er is nog een getuigenis van een karakter, dat gy al of Diet van belang moogt beschouwen het zy geheel aan uw oordeel over gelaten ter zake afgelegd, nadat de procureur-generaal zijn ope ningsrede had gehoudeD. Gjj hebt mevrouw Strain's nadere verkla ring gehoord. In deze verklaring verzekert zij, dat, terwijl zy zat uit te rusten in den salon, nadat het dienblad door het kamermeisje in de bal was gebracht, zy het knarsen hoorde van voetstappen op het grintpad, dat van het ijzeren hek aan deD straatweg, rechtstreeks voert naai de voordeur van het landhuis, bekend als »The Mill House". Deze voordeur stond op dien warmen avond wijd open. Verder hoorde mevrouw Strain, gezeten in den donkeren salon, waarvan de deur aanstond, den persooD, die de voetstappen deed, het huil voortgezette aanwezigheid van de Japansche oorlogsschepen en troepen behooren te vervallen. Met andere woorden Japan kan het voorstel moeilijk afslaan zon der duidelijk te toonen dat de bezorgdheid voor de veiligheid van de Japansche kolonie slechts een voorwendsel is en dat het in werkelijkheid om een intimidatie van Nanking is te doen. Reuter meldt, dat Japansche kringen te Londen van meening zijn, dat het voorstel weinig kans van slagen heeft, aangezien er een verdrag tusschen Japan en China op denzelfden voet bestaat en omdat in het voorstel aan China gevraagd wordt zijn troe pen terug te trekken uit een ge bied, dat deel_.uitmaakt van zijn territorium. Welingelichte personen, aldus Domei uit Tokio, verklaren, dat de Japansche regeering een sym pathiek begrip heeft voor den Britschen wensch tot voorkoming van uitbreiding der vijandelijk heden te Sjanghai, aangezien Japan even begeerig is als ieder ander land de levens en eigen dommen van de buitenlandsche ingezetenen te Sjanghai, met inbegrip van de 30,000 Japanners, te beschermen. Zij wijzen er echter op, dat ruim 100,000 man geregelde Chineesche troepen, onder wie 27,000 man gewapende militietroepen, thans de interna tionale nederzetting omringen, hetgeen een schending beteekent van de wapenstilstandovereen komst van 1932. Voorts wijzen zij er op, dat de ervaringen van het verleden aan- toonen, dat de beloften van de Chineesche autoriteiten onbe trouwbaar zijn, in het bijzonder omdat de bevelen der Chineesche stafufficieren niet volledig nage komen worden door de jongere officieren en manschappen. In welingelichte kringen heerscht de opvatting, dat de Japansche regeering niet gunstig zal staan tegenover welk voorstel ook, strekkende tot gelijktijdige, twee zijdige terugtrekking der Chinee- ingaan en, na een oogenblik te hebben stilgestaan by bet dien blad, de hal weder ?erlaten, betzy door een draaideur, die toegang geeft naar het verblyf van het personeel van Mill House, ot deor een deur naar de zoogenaamde tuinkamer. Op dat oogenblik leed het bjj mevrouw Stram geen twij fel, of de bewuste persoon was een van de dienstmeisjes die, de achterdeur gesloteD vindend, pro beerde ouderwetsche menscheD zouden zeggeD »de brutaliteit had« om haar kans, niet gezien te worden, waar te Deinen en het huis door de voordeur binneD te gaaD, Het is komen vast te staan, waar maar ééoigszins aan de hand van ontkennende verklaringen een bewijs kan worden geleverd, dat geen van de dienstboden dien avond uit was. Maar dat iemand dien noodlottigen avond bet grint pad opkwam en de hal bianeotrad, meen ik als een onweerlegbaar feit te mogen beschouwen, want mevrouw Strain's herinnering van wat er gebeurde is gelukkig ver sterkt door een Beer belangrijk# 4oiuiftem» van ameie ayde, (Wordt Tervogld). Geluk najagen is ijdelV komt vanzelf, bi™»™ maar goed is. als hel daar

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1