Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 38. Vrijdag 13 Augustus 1937 Roosevelt's Bakermat. Gemengd Meuws. Burgerlijke Stand. ABONNEERT U AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Blad. Ofschoon de roem van den huidigen president der Veree- nigne Staten van Noord Amerika wat aan het tanen is, nu zijn successen als staatsman minder worden, misschieD ook als gevolg van de wetenschap, dat hy toch geen herkiezing verlangt, toch blijft zyn persoonlijkheid voor historievorschers nog van zóó veel waarde, dat men gaarne zijn Zeeuwsche atkomst met bewijzen zou willen boekstaven. Van bevriende zijde schrijft men ons hierover het volgende Het is alsof het bezoek van den voormaligen President der Vereenigde Staten van Noord- Amerika in 1910 aan ons land, met name Theodore van Roose velt, en niet minder een latere speciale overkomst van een zijner bloedverwanten in 1925 naar het stadje Tholen, om de graven der van Roosevelt's in de Herv kerk aldaar in oogénschouw te nemen, de speurzin heeft gaande gemaakt naar de afkomst van een der eerste families in de Nieuwe Wereld. Het dorp Oud Vossemeer aan de Noord-Westzijde van de Een dracht, die de Oostelijke beemden van het eiland Tholen bespoelf, heeft het zich tot een eer gere kend, dat van daaruit de familie van Roosevelt ontspruit. Nu is de strekking van dit schrijven geenszins, om dat primeurschap te betwisten, maar alleen om, elke zweem van chauvinisme vermijdende, uit sluitend de geschiedenis te laten spreken. Ongeveer ter plaatse, doch meer Oostwaarts vanwaar nu nog het haventje van Strien of Strien ham ligt en dat thans onder Poortvliet ressorteert, was in overoude tijden, in verbinding met de Ooster-Schelde, een soort reede, die een veilige ankerplaats bood aan de schepen, die in grooten getale dezen zeearm bevoeren. Ia do toenmalige volkstaal sprak men niet van een reede, maar van een roode, welk woord men in dezelfde beteekenis in tal van andere ankerplaatsen terug vindt. Meer Noordwaarts van het eiland Tholen treft men een bedykte polder aan, die Rooland is genaamd, welke naam is ont leend aan de roode, die daar eveneens een ligplaats bood voor de binnenschepen, toen door het eiland Tholen tal van breede wateringen liepen en het zeil schip toentertijd het hoofdmiddel van verkeer was. In den volksmond wordt die polder niet anderB genoemd en is wellicht weinig anders bekend dan als het Rooi land, niet zoozeer omdat roode en rooie synoniem zijn, als wel om de omstandigheid, dat in de volks taal het „de" aan het eind van een woord vervloeit in „je", zooals men spreekt van rooja verf, een rooje kleur en zelts van de reeje voor de reede. De gronden vóór de Sireen- sche of Striensche roode kunnen evengoed door dat „roode", als door het feit dat daarop de klaproos (of kankerbloem) welig tierde, de naam van het roode, rooie of roose veld hebben ver kregen En toen in de tweede helft der 16a eeuw op dat veld een belending of hoefje verrees, werd blijkbaar de stichter en bewoner met de plaats waarop bjj zich vestigde, vereenzelvigd. Althans we lezen, dat in 1575 een Ca- nelis Joris op 't Roosevelt, zijnde j de stichter van dat hoefje, is opgetreden als voogd over de weeskinderen van Dyne Claes Tierss, zijnde een dochter van Claes Tierss, die in 1557 voor kwam als burgemeester van Tholen In 1585 is deze Cornelis Joris op 't Roosevelt overleden, even eens onb-jaarde weeskinderen achterlatende. In de rekening van zijn nala tenschap komt ook het hoefje op 't roose velt voor. Deze Cor nelis Joris op 't Roosevelt was gehuwd geweest met Marika Jacobs, die na diens overlijden hertrouwde met zekeren Leunis Stof! ds. Deze Leunis Stoffels besloot in 1589 bet hoefje voor afbraak te verkoopen, omdat het van wege de soldaten zoo zeer „ge- ramnoneerd" was. Costen Huy- brechts werd er toen eigenaar van, waarmede tevens het spoor van deze belending blijkt teloor gegaan te zijn. In 't begin der 17e eeuw keert als 't ware de naam op 't Roose velt weer terug. Een rekening van den jare 1616 geeft een vereffening aan na het overlijden van zekeren Claes Pieterse, bekend als stad houder, toen als voogd van diens nagelaten wees Pieterken, Joris Pieterse op 't Roosevelt is opge treden. Deze is ook nog voogd gewoest in 1648 over de wees kinderen van de overleden echtelieden Pieter Joris op 't Roo sevelt en Pieternella Marinus; l die kinderen waren Dingeneken, Marinus, Joris en Jannetje. Uit de doop- en trouwboeken, aan gelegd door de kerkeD, blijkt voorts dat op 18 April 1647 Joris Pieters op 't (of misschien toen reeds van) Roosevelt te Oud-Vossemeer is gehuwd met Jozijntje Govers, uit welkeouders en ook uit de laatstgenoemde weeskinderen, die zich hebben verspreid en gehuwd zullen zyo ongetwijfeld de Thoolsche van Roosevelt's afstammen. Opmerkelijk is het echter.dat de naam van Roosevelt op het eiland Tbolen nu gansch niet meer voorkomt. Het is aannemelijk, dat er van die afstammelingen door tegen spoed Daar Amerika zdn gtëmi- greerd en daaruit de Presidenten- familie ODtsnruit, maar als men dit in overweging neemt en de bakermat van de Amerikaansche van Roosevelt's wil opsporen, dan ligt het in de lijD, dat men rekening houdt met den oor sprong van den naam en het ontstaan van den stam, die onwillekeurig heenwyst naar dat voormalige hoefje op het roose veld Een derde slachtoffer viel op de Vinkeveensche Plassen. Daar verloor de 25 jarige Vanderig uit Amsterdam, bet leven." De jongeman was met zijn meisje en een vriend, die even eens van zijn meisje vergezeld was, naar Vinkeveen gekomen en zij waren in den polder gaan zwemmen. V., die de zwemkunst niet voldoende meester was, bleef in de nabijheid van een akker wat rondzwemmen, terwijl de anderen een eindje den polder ingingen. Toen deze laatsten bij den akker terugkwamen, ontdek ten zij hun vriend niet en men stelde' de Rijkspolitie met een en ander in kennis. Naeenigeuren gedregd te hebben, haalde men het lijk van den jongeman boven water. Dat de Roosevelt's zelve ook niet schijuen te twijfelen aan bun Zneuwscbe atkomst, is wel gebleken bij een woordspeling, die president Roosevelt onlangs maakte, ter gelegenheid van bet bezoek van den Belgischen mi nister president Van Zieland, waarbij het staatsboold zeide „Ik verheug mij in het bezoek van den heer Van Zeeland. Immers wij (Roesevelts) zy n ook Zeelanders". De President moet hier wel hebben herinnerd aao het feit, dat zijn familie uit Oud-Vossemeer stamt. Toen op de kurkfabriek aan het kanaal te Beekbergen eenige arbeiders een partij kurkschors uit elkaar wilden baleD, deinsden ze plotseling verschrikt terug een slang stak venijnig haar kop omhoog en liet een sissend geluid hooren. In een eerste opwelling wiiden de mannen het dier doo- den, maar zij bedachten zich, daar zy wel zageD, dat het rep tiel geen gewone ringslang of ad der was. Men ving het beest le vend en het bleek een in Afrika levende slang te zijn, die met de kurkschors da verre reis over zee heeft gemaakt De tlanis 1.20 M. lang en is naar een dierentuin verhuizd Dinsdagnacht is brand uit gebroken in de boerderij, be woond door het gezin Arts te Sevenum. De brand is ontstaan in bet achtergebouw, waarboven de zolder is gelegen. Op dezen zolder sliepen vier kinderen. Zij werdeD door twee personen van den nachtveiligheidsdienst in veiligheid gebracht. Ook de boer en zijn vrouw konden tijdig een goed heenkomen zoe ken. Zij waren echter zoo ver schrikt, dat zij niet in staat waren zelf iets naar buiten te breDgen. Eenige omwonenden brachten zooveel huisraad als zij konden naar buiten. De boer derij brandde gebeel af. Een koe en een paard kwamen in de vlammen om. Dinsdagmorgen trof een politieagent op een stoep van da Keizersgracht te Amsterdam een man aan in slapenden toestand. Zijn kleeren waren geheel los gerukt. De agent bracht den man naar het politiebureau, waar bleek, dat hy beroofd was van zijn gouden horloge, zijn porte feuille waarin om. 80 aan bankpapier zat en zyn porte- monnaie. De man verklaarde den vo- rigen avond met eenige oude vrienden uit te zijn geweest. Zy hadden gezamenlijk eenige café's bezocht. Wat er daarna gebeurd was, kon by zich niet meer herinneren. daar gebracht had, bij het ver- I laten van den stal langs twee paardeD, die naast den uitgang waren vastgebonden. Zonder dat iemand er iets van merkte, werd door een der paardeD de borstkas van den man geheel iDgedrukt. Hy was evenwel nog in staat zich naar buiten te be- j geven, waar hij door voorbij gangers opgemerkt werd. Een gewaarschuwde genees heer kon later slechts den dood constateeren. De Arnhemsche politie heeft eenige dagen geleden den deur waarder bij het gerechtshof te Arnhem, P. W. M verdacht van verduistering van een bedrag van ongeveer 1000, gearres teerd. De deurwaarder tad dit bedrag in zijn functie giïacas- seerd, doch niet afgedragen aan zyn lastgever. De verdachte is dadelijk in zyn functie geschorst. Z wemongeluk ken. Maandagavond is in het zwem bad da Duinije8 te Woensdrecot de heer Nauwelaerts uitEJecbem, nabij Auiwerpen, verdronken. Zyn verlooide, die eveneens aan het zwemmen was, kon ternau wernood worden gered. Ook in de Holmanshaven te Den Oever, nabij het gemaal Lemans, beeft het water een slachtoffer geëiscbt, n 1. de 19 jarige mej. S de Jong uit Honse- lersdyk. Mej. De Jong, die een tocht door ons land maakte, verdween plotseling onder water. Onmid dellijk scnoot men te hulp, doch eerst na eenige uren dreggen kon men het Blachtoffar boven water brecgea, Om aan den kost te komen De crisis heeft de laatste jaren heel wat merkwaardige beroepen in het leven geroepen, waarvoor men zich du al niet meer inte resseert. Doch thans is een zes-, tigjarige Rotterdammer op een zeer merkwaardig idee gekomen om zyn inkomsten te verhocgen. Deze man maakt reeds eenigen tijd de omgeving van Utrecht onveilig door zyn bijzonder op dringerige manier van bedelarij. Hij is tot de ootdekking gekomen, dat de automobilisten, aan wien hij verzoekt te mogen meerijdeD, gevoelsmenschen zijn. Zoo spoe dig mogelijk als hij in den auto zit, begint hij een lang verhaal over zijn zeer bewogen leven en eindigt dan met de mede- deeling, dat hy in vele dagen geen eten heeft gebad. Het eerste is meestal, dat de gevoels- mensch zyn portemonnaie te voorschyn haalt. Wanneer de poging van den Rotterdammer geen succes heeft, begint bij brutaal op te treden, waarna ten slotte toch nog de portemon naie te voorscbyn komt. Te Hoorn is Dinsdag een ernstig ongeluk gebeurd. In een stal moest de zestig jarige vracht rijder Berkhoui, die zija paard Vleeschvergiftlging. In de buurtschap Kalverdijk, gemeente Harenkarspel (N.-H.) doet zich een ernstig geval van vleeschvergiitiging voor. Een veertigtal gezinnen is door de vergiftiging aangetast, o.a. een geziD, bestaande uit elf personen. De toestand van geen der pa tiënten is ernstig. De geheele voorraad vleesch is in beslag genomen en ter on derzoek naar het laboratorium te Utrecht gezonden. Vliegongeluk. Woensdag is op Soesterberg bij het landen van een toestel een ernstig ongeluk gebeurd. De adspirant-officieren, leerling vlie gers Simons en Van der Zee, waren bezig met het uitleggen van landingslappen. Zij hebben het toestel, dat achter hen wilde landen, niet gehoord. Ook de vlieger, sergeant-leerling-vlieger van Breughel, heeft hen te laat opgemerkt. Beiden werden door het toestel, dat nog een snelheid bad van 80 K M meegesleurd en daarna weggeslingerd. Be wusteloos bleven zy liggen. Toen de vlieger uit het toestel klom .en zijn collega's bewuste loos zag liggen, geraakte bij eveneens buiten kennis. Uit bet onderzoek bleek, dat de slachtoffers geen levensge vaarlijke verwondingen hebben opgeloopen. Simons klaagde over pijn in den nek, terwjjl Van der Zee waarschijnlijk zijn linkerhand zal moeten missen. De 20-jarige student in de medicijnen, Van der Velde, uit Rotterdam, die een cursus volgt aan de Handelsschool te Grenob le, is, toen hij een jeugdige land- genoote, die een kleinen val had gemaakt op den Pic Domenon Corneille, te hulp wilde komeD, in een hoDderd meter diepen af grond gestort, waar hij in het bergpuin terecht kwam. Met zware verwondingen is by naar het ziekenhuis te Grenoble vervoerd. Brutaal Dinsdagavond 8 uur werd er by dr. de R te s Gravenhage gebeld. Daar hij al leen thuis was, deed de dokter zelf open. Er stonden twee man nen voor de deur, die, nadat zij binnen waren gelateD, dr. de R aanvielen, mishandelden en hem van 30 beroofden. De daders wisten daarna de vlucht te ne men. Dr. de R. bekwam eenige niet ernstige verwondingen in het gelaat. Te Oosterhout is de 12- jarige A. Kantens by bet over steken van den rijweg door een vrachtauto gegrepen en kort daarop overleden. Clinge. Ondertrouwd. 27 Juli. Leon Weemaes, 27 j. en Agnes Hie!, 27 j. Gehuwd. 2. GbisleeD Ael- brecbt, 29 j. en Irma Pieters, 29 j. 6. René Lansu, 27 j en Adelina van der Heyden. 28 j 30 Jozef Callebaut, 26 j. en Coralie Merckx, 23 j. j Geboren. 5 MagdaleDa, d. yaa Johansea Ilega en Maria Pbarasyn. 10 Leonza, d. van Robert Geldmeijer en Martha van Geertruij. 12. Christina, d. van Antonius Willaert en Maria Pi- laet. 31. Armoenika, d. van Jozef van Overmeir en Maria Willaert. Thilla, d. van Gustaaf de Wilde en Silvie Boeckling. Overleden. 20. Johannes Zagers, 18 j., z. van Gustaves en Maria van Puijvelde. 23. Marie Dansaert, 82 j wed. van Pranciscus Hoefnagels. 29 Ma ria Pauwels, 60 j., wed. van Fredericus Pieters. Terneazen. Ondertr. 14 Juli. Evert Rutiers, 35 j., wedn. en Alice Gillis (van Assenede), 33 j. Eduardus Laureij3 (van West- dorpe), 51 j. en Emelie Geere- gat, 42 j. Cornelis Heeres (van VlissingeD), 31 j. en Neeltje de Pauw, 27 j. 22. Marinus van der Werft, 24 j. en Helena de Braai (van Hoek), 21 j. 24. Andries Dieleman (van Biervliet), 24 j. en FranQoise Vercouteren, 25 j. Adriaan den Exter, 23 j. en Tanneke Witte, 20 j. 6 Aug. Lambertus de Jager (van St. Jansteen), 29 j. en Maria Polder man, 24 j. Gehuwd. 14. Jacob de vries, 27 j. en Jacoba Verduin, 23 j. 15. Petrus de Theye, 28 j. en Pietertje Nieuwburg (van Rotter dam!, 26 j. Jacob Oostdyk, 25 j. en Sophia Versloot, 27 j. Hen drik van Wyek (van Amsterdam), 25 j. en Dirkje Versloot, 25 j. 21. Abraham Leenhouts, 25 j. en Catharina Meertens, 24 j. 22. Eduardus Snoeck, 22 j. en Catharina d'Hont, 21 j. 5 Aug. Eduardus Laureijs (van West- dorpe), 51 j. en Emelie Geere- gat, 42 j. Marinus van der We'rff, 24 j. en Helena de Braai (van Hoek), 21 j. Cornells Hee res (van Vlissingen), 31 j. en Neeltje de Pauw, 27 j. Geboren. 11. Willemina, d. van Willem Moss en Janneke Scheele. 13. Apolonia, d. van Camillus Warrens en Marie Daelman. 17- Theo, z. van Bernardus de Koeijer en Bertha Notié Adriana, d. van FraDQois van Hecke en Magdalena Jansen. Antbonius, z. van Albertus Du- ricck en Martha van Denderen. 20. Alouisius, z. van Johannes van Aerde en Nathalie Baert. 21. Simon, z. van Lodewyk van der Hooft en Jacomina Berkman. 30. Pieter, z van Hendrik Weststrate en Adriana Bassie. 31. Maria, d. van Wilhelmus van Unen en Dimphena Hooy- donk. 2 Aug. Adriaan, z. van Kornelis Kramer en Clasina Dommisse. 3 Janneke, d. van Jacobus Hamelink en Elisabeth Dieleman. Janna, d. van Pieter Mielen en Elisabeth Haak. 5. Hendrika, d. van Francois Lip pens en Maaije Roose. Overleden. 10. Maria Kas, 65 j wed. van Christoffel Meul- broek. 12. Elizabeth Frederik- seD, 68 jd. van Abraham en Pieternella de Vos. 14. Janna de Feijter, 81 j wed. van Frans Dekker. 15. Sulima Ooppieters, ecbtg. van Alphonsus Kindt (te Zuiddorpe). 20 Willemina van Dyke, 76 j echtg. van Cornelis Riemens. 29. Maria van den Bulck, 58 jechtg. van Jerome Dhert (te Westdorpe). 3 Aug. Cornelis Hamelink, 22 jz. van Pieter en Jacomina Hangoor (overl5. Johannes Dooms, 85 j., wedn. van Geertruida Breur'. 6. Jacomina Sol, 70 j., echtg. van Levinus Dieleman. Gaberdina Bolier, 71 j., ecbtg. van Johannes Peters. (Tern. Crt.)

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3