Gemengd Nieuws. was vergezeld van Prinses Juliana, die tegen lunchtijd op Het Loo was aangekomen. Het personeel van het paleis had gelegenheid van de zij uitgangen der zaal het spel te aanschouwen. Een hartelijk applaus steeg op toen de dansers hun taak hadden volbracht. Het spel was uit. Maar dan slaat de sultan op. Zijn va zallen en hovelingen scharen zich om hem heen. De gamelang klinkt sonoor door de zaal en in strengen Javaanschen dans nadert men de landsvorstin om, bij haar zetel ge komen, haar een prachtig album met foto's van de overzeesche gewesten te overhandigen. Zeer voldaan over de prestaties van de padvinders der overzee sche gewesten verlieten de vorstin nen te half vijf de zaal. De padvinders gebruikten hier na de thee ten paleize, om dan nog een wandeling door de tuinen te maken. Een delegatie van het Poolsche contingent padvinders bracht een bezoek aan het paleis Soestdijk ter overhandiging van een ge schenk aan Prinses Juliana, be staande uit een stuk Poolsch kant, dat door boerinnen met de hand is vervaardigd. De Prinses ontving voorts een boekwerk, waarin een beschrijving van de Poolsche kantkunst. Op de eerste bladzijde van dit boekwerk staat geschreven „Aan H. K. H. Prinses Juliana van de Poolsche padvinders met hun diepe hoogachting ter herinnering aan haar verblijf in Krynica." Terwijl het contingent voor het bordes stond opgesteld, overhan digden drie Poolsche padvinders de prachtige geschenken aan de Prinses. De drie jongens waren zichtbaar verrast, toen de Prinses met enkele woorden in het Poolsch dankte. Woensdag hebben 850 padvin ders van verschillende nationali teiten een bezoek gebracht aan het Gooi, waarbij 't voornaamste doel voor hen wel was het défilé voor het Prinselijk paar. Het was ook een heele drukte op het sportvliegveld Ypenburg te Rijswijk De belangstelling was te danken aan de aangekondigde springdemonstraties van Poolsche luchtverkenners, welke volkomen geslaagd zijn. Tegen half vijf werden de mo toren aangezet. Een oude Fokker bracht drie Poolsche springers en den leider van de Poolsche lucht verkenners naar boven. Onder groote spanning van duizenden toeschouwers sprong na eenigen tijd nummer een uit het toestel. Het valscherm ging vlug open en de padvinder kwam preciesopde bestemde plaats neer. Spoedig daarop sprongen de beide anderen uit het het toestel. De drie luchtverkenners werden luide toegejuicht. Ook een Duitscher maakte een sprong, van 400 meter, geheel volgens de regels van de para chutekunst. Overdracht van het PrinselQk ja. ht. Op Zaterdag 28 Augustus as. zal, gelijk reeds eerder gemeld, de officiëele overdracht plaats hebben van het nationale huwe lijksgeschenk aan het Prinselijk paar. Van deze plechtigheid zal door de K.R.O. een ooggetuigeverslag worden uitgezonden aan boord van de „Piet Hein", die zich tijdens de overdracht op het IJsel- meer zal bevinden tusschen Mui den en het Buiten-IJ, door middel vah de radio-zendinstallatie, welke tot de uitrusting van het schip behoort, zal het mogelijk zijn om het verslag uit te zenden, dat dan weer aan de kust wordt opge vangen en naar Hilversum wordt doorgegeven. Van daaruit vindt de reportage zijn weg naar den zender, zoodat geheel Nederland getuige kan zijn van de overdracht van het jacht. De toespraak, waarmede deze plechtigheid zal geschieden, zal eveneens worden uitgezonden en in aansluiting daarop nog de reportage van de groote vloot- schouw, welke op het Buiten-IJ wordt gehouden en tevens een massaal welkom beoogt te ?ijn voor het Prinselijk paar, dat bi hun aankomst het jacht reeds in bezit zal hebben genomen. Landboowordeningswet 1987. Het comité van graanhandelaren heeft een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken, waarin het zijn bezwaren uiteen zet tegen hét onlangs gepubli ceerde voorontwerp Landbouw- ordeningswet 1937. Als conclusie van zijn beschou wingen verzocht het comité den Minister zijn goedkeuring niet te willen verleeneti aan dit voor ontwerp. Achterlichten. koplantaarns en gloeilamp n. De minister van waterstaat heeft voor rijwielachterlichten met re flector thans de keuringseischen vastgesteld. Aan deze eischen is het volgende ontleend Op het huis van achterlichten moeten zijn aangebracht Een in Nederland ingeschreven fabrieks- of handelsmerk, en een aanduiding van het type, indien meer dan een type var. het zelfde fabrieks- of handelsmerk wordt voorzien. Opschriften en aanduidingen moeten duurzaam en bij geheel gemonteerd achterlicht goed lees baar zijn. Achterlichten moeten zoo zijn samengesteld, dat een goede werking verzekerd is en blijft en mogen ten aanzien van de con structie of de uitvoering geen ernstige aanwijsbare gebreken vertoonen1 Het glas of ander lichtdoorla- tend gedeelte moet vast zijn ver bonden met: den spiegel, indien een dergelijk onderdeel aanwezig ishet huis van het achterlicht, indien geen spiegel aanwezig is. Achterlichten moeten zoodanig zijn ingericht, dat zij op het witte gedeelte van het achterspatbord en niet hooger dan 0 60 m boven het wegdek gemakkelijk dusdanig kunnen worden bevestigd, dat de optische as van het achterlicht horizontaal en evenwijdig aan het het vlak van het achterwiel is. Zij moeten druipwaterdicht zijn De kleur van het lichtdoorlatend gedeelte van de achterlichten moet rood zijn. Alle onderdeden van het op tische systeem moeten van niet roestend materiaal bestaan, deug delijk tegen roesten gevrijwaard zijn. Door den minister van water staat zullen tot wederopzegging worden goedgekeurd die soorten van achterlichten, ten aanzien waarvan wordt overgelegd een verklaring van de N V. tot keuring van Electrische materialen te Arn hem, inhoudende, dat de soort aan de genoemde eischen voldoet. De achterlichten, behoorende tot een door den minister goed gekeurde soort, zullen voorzien moeten zijn van een merk, be staande uit het woord „rijks- keur" alsmede een door den mi nister van waterstaat op te geven volgnumme, een en ander aan te brengen op de door of vanwege den minister aan te geven wijze. Wat merk en type betreft en eveneens de keuring en het merk „rijkskeur" gelden dezelfde hier boven genoemde bepalingen ook voor koplantaarns en gloeilampenvoormotor- r ij t u i g e n. Voorts zijn nog verschillende eischen gesteld. Zoo moeten de lantaarns zoo danig zijn ingericht, dat in één schakeling van de op de nomi nale spanning brandende bij be hoorende gloeilamp een niet ver blindende, doch voldoende weg- verlichting wordt verkregen. Voorts zijn keuringseischen vastgesteld voor gloeilampen, aan te brengen in koplantaarns. AXEL, 13 Augustus 1937. De agenda voor de morgen voormiddag alhier te houden Raadsvergadering bevat de vol gende punten 1. Notulen. 2 Ingekomen stuk ken. 3. Aankoop wal bij den Buthdijk en geldleening daarvoor, 4, Wijziging gemeentebegrooting dat is bepaald in „Crackfree" gesteven. ,,Crackfree" vlekt niet, haalt de kleuren weer op. Strijkt gemakkelijk en is zuinig in gebruik. en begrooting gasbedrijf. 5. Vast stelling kosten 1. o. per leerling over 1935 en daaruit voortvloei ende wettelijke uitkeeringen aan de schoolbesturen. Goed voorteeken. Naar uit Axel- aan de Tern. Crt. wordt gemeld, heeft de „Concor- dia"-bazaar-collecte een bevredi gend verloop gehad. Er werd pl.m. f 150 in geld gecollecteerd en ook de toezegging van ge schenken in natura geeft moed op een gunstig verloop. Wanneer het „Concordia"-be- stuur nog meer of nadere gege vens heeft van dien aard, houdt ook de redactie van de „Axelsche'' Courant zich aanbevolen voor berichtgeving. Voor de hoofdacte slaagden te Rotterdam o.a. nog dhrn. Ch. Baeten te Nieuw Namen en S Luitwieler te Neuzen. Voor de acte Fransche taal 1. o. slaagde o a. dhr. G. Flos te Clinge. Predikbeurten te Axel. Voorm. 91/. ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dzzelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. P. de Fetjter, van Zwartsluis. Nair. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). Vonrm. 9.30 ure Leeskerk. Nrm. 2.30 Vliegtuig verbrand. Op het vliegveld van de lucht- vaartafdeeling Soesterberg heelt zich Woensdagmiddag een ern stig oDgeluk voorgedaan, dat aan twee personen het levea heeft gekost. Een Koolhoven-vliegtuig dat boven Soesterberg werd gede monstreerd voor een aantal mi litaire autoriteiten, is door on bekende oorzaak in brand ge raakt en gevallen. In het toestel bevonden zich de invlieger en een werktuig kundige van de Koolhovenfa- brieken, n 1. de Zwitser Bau- maon en de ongeveer 30 jarige Maan. Vermoedelijk waren zij reeds verbrand toen het toestel op het vliegveld terecht kwam. Van het vliegtuig bleet weinig Er waren veel belangstellen den op Soesterberg, toen het ongeluk gebeurde. Niet alleen militairen stonden Daar de ver- richtirgen van het vliegtuig te kijken, er was ook een troep Eogelsche padvinders naby het vliegveld, die een dagje uit waren en op Soesterberg zou worden onthaald Voordeoogen van al deze menschen iö het ongeluk gebeurd. Hulp was spoedig aanwezig, doch mocht niet meer baten. Toen het ongeluk gebeurde was het vliegtuig reeds eenigen tyd in de lucht. De bestuurder had met succes eeoige stunts uitgevoerd, en was weer tot een hoogte van 2000 M. gestegen, om van daar uit een steile duik vlucht te maken. Toen eng het publiek dat er enkele onder- deelen van het vliegtuig af vlogen. Tot groote ontsteltenis der duizenden zag men kort daarop het vliegtuig in een vrille rakeD en afglijden. Het geraakte op den grond in brand en ofschoon de hulpdienst spoedig met schuimbluschtoestellen aanwezig was, kon men de vlammen niet meer dooven. Korten tijd later was er van het vliegtuig niet meer dan een rookende puin hoop over. Vermoedelijk hebben noch de bestuurder noch de werktuig kundige iets bemerkt van het feit, dat het vliegtuig na de duikvlucht eenige stukken ver loor. Beiden zouden op slag zyn gedood. De bestuurder was door den schck uit het vliegtuig ge slingerd. De werktuigkundige zat nog op zijn plaats. Zij moe ten reeds zyn overleden toen het vuur uitbrak en alles in vlammen hulde. Onvoorzichtige meisjes. Tien maanden geleden zijn 2 meisjes uit Heerlen, in Aken ge arresteerd. Het betreft de 23 ja rigen L en D. beide dochters vaü goeden burgerhuize. Hoewel de Duitsche autoritei ten weigeren om de ouders der meisjes de reden der arrestatie mede te deelen, is er goede grond om aan te nemen, dat de gear resteerden van landverraad wor den verdacht. Mej L is naar het Volks blad meldt verleden week naar Berlijn overgebracht, waar de zaak voor het volksgerecht zal dienen. Mej D. bevindt z'ch nog steeds in preventieve hechtenis. Het schijnt dat een romantische bevlieging van een ietwat avon tuurlijk aangelegde jongedame al deze narigheid heeft veroorzaakt. Mej. L. was eenige maanden geleden in aanraking gekomen met een agent van den Franschen geheimen dienst. Haar fantasie blies deze relatie op tot een hevig „interessant" geval Herbaalde lijk ontmoette zy den spion en waarschijnlijk heelt deze de be proefde methode gevolgd om een vrouw ai te zenden op speurwerk waartoe hy zelf niet in staat was Het meisje kwam nog al eens in Aken. Daar was zij in aanra king gekomen met een kennis van mej D een Duitsche jon geman H N. genaamd, die spoe dig opgeroepen zou worden voor de Arbeidsdiensiplicht, die hy in het kamp Löaingen by Osnabtück moest vervullen. De meisjes werden op een kampfeest in Löuingen gtïavi- teerd. Daar vroeg mej. L den jongen Duitscher om baar een nauwkeurige beschrijving van het kamp te geven. Het was voor de krant" zei ze. H. N weigerde dit echter beslist, wetende, dat zelfs de onschuldigste mededee lineen over Arbeidsdienst e.d. in Duitschland als „landverraad" uitgelegd kunnen worden. Het contact met mej. L. was voor H. reeds voldoende om hem te arresteeren. Mej. L. zette baar avonturen voort en zocht contact met Ges tapo leiders te Aken. Op thee uurtjes met deze lieden werd het meisje verzocht den Franschen agent van den geheimen dienst naar Aken te lokken Zij schijnt dit geweigerd te hebben. Op 6 October 1936 toen zij weer voor een afspraak met de Gestapo agenten de grens over stak werd zy in een auto geduwd en naar Aken overgebracht. Twee dagen later werd haar vriendin, die toevallig in Aken vertoefde, eveneens gearresteerd. Sindsdien bevinden zy zich in arrest. De behandeling die zy ondervinden is niet slecht, ter wijl de ouders hun kinderen om de 14 dagen mogen bezoeken. De gestolen geldkist. Langen tyd heeft de politie voor een raadsel gestaan wat betreft het vervoer van de kist met 6000, bestemd voor de C< operatieve Beetwortelsuiker fabriek Puttershoek, van het emplacement van de Rotterdam- 8che Tramweg Maatschappij te Rotterdam, waar deze kist in Augustus van het vorige jaar wprd gestolen. Er bleven twee raadsels op te lossen. Ten eerste: Hoe was de geld kist van het terrein weggehaald Ten tweedeWaar was het geld gebleven Ten aanzien van het eerste punt is thans opheldering gekre gen. Nasporingen hebben er toe geleid, dat er aanwijzingen kwa men tegen den 28-jarigen chauf feur P H en zijn 23 jarigen bijrijder, eigenlijk lynwerker van beroep, J V, beiden in dienst van de R T M. Deze beide mannen blyken een afspraak te hebben gemaakt met de andere daders, 's Mid dags is op het terrein van de R T M. de geldkist uit den spoor wagon in een vrachtauto van de RTM. geladen. De chauffeur en de bijrijder hebben de geldkist naar de Parkkade gereden, waar de kist aan een carriervervoerder is overgegeven. De beide thans aangehoudenen zyn reeds overgebracht naar het huis- van bewaring. Hoewel men nu het beloop vaD den diefstal in zyn geheel heeft opgeklaard, tast men nog in het duister, wat er met het geld is gebeurd. Hiernaar wordt het onderzoek nog voortgezet. Te Breda heeft een aantal jongens kans gezien de spoor wegrails bij den Slingerweg over een afstand van eenige meters met keien te bedekken. Toen dit gemerkt werd, naderde juist de trein uit Ltge Zwaluwe, zoodat mon geen gelegenheid meer had de steenen te verwijderen. De trein reed er dan ook overheen, hetgeen gepaard ging met zulk een geweldigen klap, dat de omwonenden uit buu huizen kwamen toesnellen. Gistermiddag is aan het Noorderstrand le Scbeveningen de 15 jarige G. de R. in zee verdronken. Het kind was met baar moeder en twee vriendin netjes op het strand aangekomen, waar de meisjes zich in bad- costuum kleedden en tusschen bet Noorderbavenhoofd en den eersten golfbreker gingen baden. De moeder bleet op het strand zitten. Toen de meisjes zich op den golfbreker begaveD, gleed. G. de R, uit en kwam op een afstand van ongeveer 10 meter van het strand in zee terecht, waar zy naar bene en werd getrokken. Op het gegil der vriendinnetjes kwamen tal van personen te hulp snellen en onder de angstige blikken van de moeder slaagden eenigen hunner er in, het meisje op het strand te brengen, waar een dokter echter helaas slechts den dood kon constateeren, Met groote snelheid reed de heer J. de Haan, onderwijzer te Holwerd, Dinsdagavond met een huurauto over een brug, zonder te remmen. Toen öy de helling atreed, was hij vermoedelijk het stuur niet meer meester. Hjj remde krachtig, ten gevolge waarvan een band sprong en de auto twintig meter verder tegen een boom botste en totaal werd vermeld. De bestuurder liep FABRIKAAT: NV. „ONDER ONS", DE KRIM (O.) Maakt aile siofien als nieuw ZONDAG 15 AUG. 1937. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2