Gemengd Nieuws. wijze nog een paar uren te amu seeren, want dat zes uur werd nog wel een beetje gerekt. Toch waren de passagiers eerder op hun post dan de chauffeurs en duurde het nog een poosje, voor het par keerterrein verlaten werd. Intus- schen hoorden we vele stemmen van voldoening over dit reisje en was St. Anneke velen ten zeerste meegevallen. De terugweg ging als de heen reis met dit verschil, dat nog gestopt werd voor we de Oude Capelle bereikten. Het is bekend, dat hier een aardige waterpartij is aangelegd op een 50 meter van den weg achter het bosch, geëx ploiteerd door fle fam. Buysse, die daar tevens gelegenheid geeft voor consumptie. In prettige avondstemming had men hier een aardig zitje en werd naast een frisschen drank nog een sigaar of een reep chocolade aangeboden, hetgeen weer eenige afwisseling bracht voor degenen, wien een lange autorit minder schikt. Maar ook hier kon men niet blijven en dus weer: instappen. De motoren werden aangezet en voort ging het, op Axel aan. Weldra zag men een lange rij van lichten de oude veste binnen schuiven. Als gewoonlijk werd de zegetocht door de hoofdstraten voortgezet, waarna ieder voor zijn woning werd gebracht. Bij de meesten kon de mond niet zeggen, wat de oogen uit drukten het was een warme dank die daar uit straalde en een „tot volgend jaar", als het Qode behaagt. Ook hier vonden we bevesti ging van de vraag, die we lezen in Gen. 4 7, n l. Is er niet, zoo Gij wel doet, verhooging? Want ongetwijfeld hebben de genen, die den dag van Dins dag j.l* voor de ouden in deze reis tot een dag van heerlijke ontspanning hebben gemaakt zich ter ruste gelegd met een gevoel van verheffing, dat hier weer een daad van liefde tot hun mede- menschen is verricht. Namen noemen is in deze niet op z'n plaats, omdat allen medewerk ten, maar toch komt het ons gepasi voor, hier bij uitzondering aan den Burgemeester, den Edel- Achtbaren heer Blok hulde te brengen en ook aan dhr. M. de Keizer, die zich weer onmisbaar in dezen heeft, getoond. Gemeld zij nog, dat het weer zijn nut had, dat een geneesheer en de plaatselijke verpleegster van „Het Groene Kruis" tot dt deelnemers behoorden. Overigens was het getal, dat niet tot dt bejaarden kan gerekend worden, niet zoo ruim als vroeger wel het geval was. Dit vooral aan het adres van dengene, die in een (niet geplaatst) ingezonden stuk meent, dat er te veel mee trekken, die óf niet in de termer van 70 jarigen vallen, öf z. i. overbodig zijn, waarom dan hei aantal vrije auto's beperkt was. Binnenland. Bezoek ran de Koninklijke Familie aan de Jamboree. Omtrent het bezoek, dat H. M. de Koningin en Prins Bernhard Woensdagaan dejamboree brach ten, kan gemeld worden, dat d duizenden padvinders en toe schouwers bij aankomst van d vorstelijke bezoekers in een mi nutenlang gejubel losbarstten. Op de eeretribune waren o.m. aanwezig de chief scout en lady Baden Powell, Prins Gustaai Adolf van Zweden en minister Steenberghe. Het terrein bood een schitteren den aanblik met zijn overvolle tribunes en op den achtergrond aan groote masten de verschillen de nationale vlaggen en daarach ter weer de tallooze vlaggen va> de aan het dtfiié deelnemend» contingenten. H M. liet staand- het defi voorbijtrekken. Na afl >op van het défilé werder vele geschenken aangeboden. Het Indische geschenk voor hei prinselijk paar, dat aan den Print* werd overhandigd, bestaat uit een zilveren rookstel. Het was een plechtig oogenblik toen de Indische padvinders op hun bamboefluiten de eerste regels van het Wilhelmus speelden. De kleinste scout van het Bii- tisch Empire contingent overhan digde een zilveren drinkbeker, als een huwelijksgift voor Prinses Juliana. Namens Letland werd aan H.M. de Koningin een boekwerk aan geboden met afbeeldingen van versieringsmotieven in de Letsche Folklore. De Iersche padvinders over handigden een geschenk voor Prinses Juliana, bestaande uit een lunchgarnituur van 19 stuks car- ricknacross kant. Na de aanbieding van de ge schenken volgde een schoone hul de aan onze vorstin. De Schotten gaven Schotsche volksdansen, terwijl in fraaie kleu rige costuums een groot aantal Fransche verkenners dansend het terrein opkwamen. De Hongaren betraden vervol gens onder begeleiding van hun muziekkorps de arena. Door de luidsprekers zeide een Hongaar in het Nederlandsch, dat Hongarije grooten dank aan Hol land verschuldigd is, waar dui zenden Hongaarsche kinderen in Holland nieuwe ouders hebben gevonden. Hongarije zal dat nooit vergeten en de spreker bracht daarvoor nogmaals den grootsten dank van Hongarije over. Deze woorden w'erden door het publiek met oorverdoovend ap plaus ontvangen. De nleowe spelling. In een zitting van de 91ste jaarvergadering van het Ned. On derwijzers-Genootschap werd o m. besloten om er bij de Regee ring op aan te dringen de wijzi gingen in 1934 in de spelling aangebracht, terug te nemen. Nieuwe legerorganisatfe Naar de N. R. Crt. uit naar zij schrijft doorgaans welingelichte bron verneemt, zou het legerbe stuur het voornemen koesteren het jaarlijksch contingent vast te stel len op 32.000 man en den duur der eerste oefening voor onbere- denen op 11 maanden. Ook schenkt ons legerbestuur aandacht aan het vraagstuk, hoe onze toekomstige vredesorganisa tie van het hoofdwapen tijdig van het noodige jonge onderofficiers kader te kunnen voorzien. Zooals nen weet, heeft het gros van de mderofficieren der infanterie reeds Jen middelbaren leeftijd bereikt, /.oodat aanvulling dringend ge- wenscht is. Naar aanleiding van deze maat regelen is de vraag gewettigd, of loting en vrijstelling wegens broe- derdienst zullen verdwijnen lm mers als het getal 1950, dat nu per jaar dienstplichtig is. wordt uitge breid tot 32.000 en bovendien de genen, die op broederdienst heb- oen gerekend, nu ook bericht kre gen, dat die vrijstelling maar voor- 'onpig is en zelfs ook de vrijgelo- tenen, blijft er wel niet veel meer over dan „algemeenen dienst plicht", uitgezonderd voor de afge- Keurden, geestelijken, kostwin ners, enz. Er zijn dit jaar in 't geheel in Nederland slechts 574 jongens vrijgeloot, wat toch ook de moeite van loten niet meer waard Is. België's nieuwe gezant. De Belgische regeering heeft aij de Nederlandsche regeering agrément gevraagd voor de benoe ming tot Belgisch gezant in Ne derland van baron Heriy. Baron Herry is vroeger gezantschapsraad m Parijs geweest en is op hei oogenblik gezant van België en Luxemburg. Hij is uit Gentgeboor ug en spreekt zoowel Fransch ais \/laamsch vloeiend. Berekening ran steunbedragen De minister van sociale zaken reeft aan de gemeentebesturen nedegedeeld, dat in afwijking van iet daaromtrent in de circulaire an 10 Mei voorgeschrevene be- nalve de daarin bedoelde bedra den, ook van de verdiensten van inwonende kinderen van werkloo- zen mogen worden afgetrokken de noodzakelijke onkosten welke het werk met zich brengt, zooals autobuskosten, tramgelden, kosten van aanschaffing van werkklee- ding enz. Met de kosten van aanschaffing van werkkleeding mag slechts dan rekening worden gehouden, indien de betrokkene zijn werk zonder die kleeding niet zou kunnen aan vaarden en er geen andere bron nen zijn waaruit de aanschaffing bekostigd kan worden. De minis ter denkt hier in hel bijzonder aan de mogelijkheid, dat kleeding wordt verstrekt uit de z g. B-steun. De minister vertrouwt, dat de ge meentebesturen bij het viijlater. van verdiensten voor de aanschaf fing van kleeding, de meest mo gelijke soberheid zullen willen betrachten. Nieuwsgierigheid, of? Gister passeerden over de Waal te Nijmegen acht Duitsche torpedobooten, welke op den terugweg waren van het officieel bezoek aan de Duitsche Rijn havens. De acht torpedobooten werden aan de grens tegemoet gevaren door de Nederlandsche toipedoboot G 16. Er was langs den oever en op de Waalbrug veel belangstelling. De acht Duitsche mijnenvegers, die thans nog in de Rijnhavens vertoeven worden Woensdag 11 Augustus terug verwacht. Waarom toch die Duitsche be langstelling voor onze Nederland sche binnenvaart AXEL, 6 Augustus 1937. Gisteren werden alhier ten overstaan van Notaris Fanoy en ten verzoeke van de Erven Joz. Heijnsdijk in het café van dhr. G. Mattheeuws verkocht de volgende onroerende goederen Perceelen 1, 2 en 3, woonhuis met schuur, erf en daarnaast ge legen tuingrond, totaal groot pl.m. 23 Aren, voor f 3500 aan M. de Feijter, alhier. Perceelen 4, 5 en 6, zijnde de wal met bouw- en weiland, totaal groot 3 gemeten, 20G roeden, of ruim 209 Aren voor f 7200 aan de gemeente Axel. Door dhr. M. J. van den Berg, architect alhier, werd aan besteed ten verzoeke van de firma Visser—Koole, het verbouwen en uitbreiden van het manufacturen- magazijn „Nederland" alhier, waarvoor werd ingeschreven als volgt Timmerwerk A. Kayser, Zaamslag f3388 P. Dieleman, Terneuzen 3341 D. W. Hamelink, Zaamslag 3250 P. Valk, St. Jansteen 3135 A. de Wilde, Hulst 3400 Wed. de Theije, Terhole 2938 J. de Meijer, Terhole 2890 A. Millenaar, Hulst 2839 Metselwerk A. v.d. Branden, Hulst f1950 J. Lensen, Axel 1912 A Strobbe, Hulst 1900 P. Nieuwelink, Neuzen 1865 P. Fraaijenhove, Zaamslag 1620 A. J. de Visser, 1585 Loodgieterswerk Gebr. van Rijn, Axel f 345 M. H. Rombout, Hulst 358 P. Jansens, Hulst 410 Schilderwerk Gebr. Kalle, Kuilaart f670 G. v. Bunderen, Boschkap. 675 W. Anlheunis, Axel 792 Electrisch licht J Peters, Axel f 83 W. Ruijtenburg, Axel 96 Gisteren werd ten overstaan van het bouwbureau M. J. van den Berg alhier aanbesteed het bouwen van een dokterswoning aan de Oranjestraat, waarvoor werd ingeschreven als volgt Timmerwerk. A. de Wilde, Hulst f3050 Hamelinck, Zaamslag „3127 Gebr. Mangnus, Boschkapelle 3221 H van Lu ijk, Axel 3290 Durinck, Graauw 3400 A. Millenaar, Hulst 3479 Wed. de Theye, Terhole 3523 Galle, Zaamslag 3600 Freyser, Terneuzen 3800 Leunis, 3900 Kaijser, Zaamslag 3914 Dieleman, Terneuzen 3986 Valk, St. Jansteen „4001 Meerschaert, Hulst 4065 Metselwerk. Lensen, Axel f4691 v. d. Brande, Hulst 4700 De Bruijne, 4734 De Vos, Zaamslag 5650 J. Scheele, 5798 A. J. Visser, 5398 P. de Rooy, Hulst 5642 Van Sabbe Axel 5820 P. J. v. Fraaijenhove, Spui 5895 J. v. d. Veen, Terneuzen 5900 P. van Hoeve, Axel 5900 J. M. Moens 5920 S. G. Blommaert 5980 De Bruijn 5980 W. M. Nieuwelink, Hoek 5980 G. v. d. Velde 6343 le en 2e perceel. J. Wisse, Axel f 7940 C. H. A. Wisse, Zaamslag 8645 J. C. v. d. Walle, Hulst 9170 Fa. Gebr. v. d. Poel, Lamswaarde 9225 J. H. Rijnberg, Terneuzen 9900 P. F Voet, Kloosterzande 10600 P. F. de Wael, 10600 Loodgieterswerk. Rombout, Hulst f 754 Gebr. van Rijn, Axel 760 F. Nicolle, Westdorpe 975 F. Mei, Axel 890 Licht en electr. installatie. J H Peeters, Axel f 187 W. Ruijtenburg, 245 Fa. de Schepper, Koewacht 293 Schilderwerk. Gebr. Kalle, Kuitaart f 739 Joz. de Schrijver, Boschkapelle 765 G. v. d. Bundere 775 W. P. Antheunis, Axel 793 H. J. Harte, 817 W. A. de Jonge, „915 H. J. Hoebé, „1136 Te Rotterdam slaagde voor het examen hoofdacte de heer J. Th. Schelfhout te Kloosterzande. Te Utrecht slaagde voor het examen Fransch M O.A de heer A. L. Uiterhoeve te Vogelwaarde. Per fiets naar Frankrijk De vele toeristen, jongeren en ouderen, die dit jaar per fiets naar de Parijsche tentoonstelling of naar een ander gedeelte van Frank rijk gaan, hadden tot nu toe daar voor een triptiek voor Frankrijk noodig, waarmee hun bescheiden reisbudget nogal zwaar belast werd. Het zal hun genoegen doen, te vernemen, dat de A N.W.B. thans in de gelegenheid is, hun een speciaal document te verstrekken, geldig voor één reis en gedurende één maand, dat aan A.N.W B. leden gratis kan worden verstrekt, aan anderen tegen een minimale vergoeding (f 0,50). Aangezien voor den doortocht door België geen enkele formali- leit voor de fiets is te vervullen en geen enkele kaart of lidmaat schap noodig is, worden de wiel rijders thans dus wel in de ge legenheid gesteld, op zeer gemak kelijke wijze hun vacantietochi naar België en Frankrijk te maken. Auto's voor veevervoer. Met 1 Januari a.s. zullen alle motorrijtuigen en aanhangwagens bestemd voor veevervoer gekeurd en ingeschtevqn moeten zijn. De wagens moeten o.a. aan de vol gende voorwaarden voldoen In het voor het voertuig afge geven inschrijvingsbewijs moet zijn vermeld, dat het voertuig mag worden gebezigd voor het ver voer van hetzij groot vee, hetzij klein vee, hetzij biggen, hetzij een combinatie van twee of van alle drie van deze groepen van vee. De bestemming voor dit ver voer moet op het voertuig zijn aangeduid door middel van een rood bord, waarop met witte let ters is aangeduid „Veevervoer". Het inwendige van het voertuig moet vrij zijn van uitstekende deelen. Het voertuig moet zijn voorzien van 'n overdekking. De lengte van de laadklep(pen) moet(en) zoodanig zijn, dat de nelling daarvan in een uitgelegden toestand niet steiler is dan 30 graden. Indien de totale breedte van de laadkleppen minder he- draagt dan 1,75 m., moeten deze kleppen ter weerszijden voorzien zijn van afneembare leuningen. De laadkleppen moeten op het loopvlak over de geheele breedte voorzien zijn van houten dwars* latten, op een afstand van on geveer 0,25 m. In de opstaande wanden van het voertuig moet een aantal ringen als inwendige bevestigings organen worden aangebracht. De ze ringen moeten verzonken zijn. Het voei uig moet zoodanig zijn ingericht, dat geen enkel van de ingeladen dieren te»zijde bui ten het voertuig kan reiken. Men heeft het voornemen om, aanvangende op 1 September a.s. op bepaalde dagen en uren in verschillende steden van ons land belanghebbenden in de gelegen heid te stellen hun wafens, mils deze geheel zijn geteinigd, kos te doen keuren. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Da ramp ran de Flamingo. Naar den heer P. Guilonard, onder directeur van de K.L M., heelt medegedeeld, helt men b(j de KLM sterk over naar de meening, dat een brand in de kajuit de oorzaak van de ramp van de Flammgo zou zijn ge weest, hoewel nog geen enkele vastomlijnde conclusie getrokken is. Men heeft aanvankelijk aan een motorstoring gedacht en het relaas van de ooggetuigen heeft deze meening versterkt. Tuans staat echter vast, dat de ramp geheel andere oorzaken b eft gehad dan men oorspron kelijk veronderstelde. De mo- toreu, die door de deskundigen zijn uitgegraven, bleken geheel m orde te zijn, waarmee het argument van een motorstoring is vervallen. Verscheidene aan wijzingen heeft men thans, dat er brand in de kajuit moet zjjn ont staan. De brand moet met groote snelheid om zich heen hebben gegrepen en de zich in het toestel bevindende personen moeten wel onmiddellijk door den verstikken- den rook, die in de betrekkelijk kleine ruimte hing, bedwelmd zijn geraakt. Waarschijnlijk zijn zij dan ook al gestikt voor het vlieg tuig op den grond terechtkwam. De schouwing, die door de doctoren op de lijken werd ver richt, heeft dit positief uitgewe zen. Bewijzen voor een brand in de kajuit zijn oa een noodluik.dat op grooten afstand van de plaats, waar het vliegtuig neerkwam, gevonden werd, en dat aan de binnenzijde verbrand was. Aan de sluiting van dit luik man keerde niets en dit b6wjjst, dat het op normale wjjze geopend werd en dus niet door een ex plosie werd weggeslingerd. Waar schijnlijk hebben dan ook een of meer passagiers getracht zich te redden. Een andere aanwijzing is een kleed dat men heelt ge vonden en dat slechts licht ver brand is, terwijl een witte pet, waarschijnlijk toe.behoorend aan een der leden der bemanning, ook brandvlekken vertoonde. Dit zou erop kunnen wijzen, dat de brand zich heeft voort geplant naar de cockpit. Er 'zijn dus voldoende aan wijzingen, dat in de kajuit brand is ontstaan, doch men staat echter voor de vraag hoe dit gebeurd kan zijn. Men kan denken aan kortsluiting, onvoorzichtigheid van passagiers, blikseminslag en vele andere wijzen, waarop on verwachts brand kan ontstaan* ZONDAG 8 AUG. 1937. Voorm. 91/, ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 30 ure Ds. A. Pestman, van Ieiseke. Nam. 2.30 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2.30

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2