Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c li - Vlaanderen. EEN GIFTMENGSTER No. 36 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 53e Jaarg. KERK EN JEUGD. Naar St. Anneke J. C. VINK - Axel. JUPEfr KWALITEIT! Ml m Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste J31ad. De heer D Noordam schreef in „Woord en Daad" eens het vol gende „De eerste zes kinderen zijn gedoopt, de laatste vier niet meer" zoo las ik juist dezer dagen over een gezin, waaruit mij een jongen ter plaatsing werd toegezonden. Dat is de regel, welk gevolgd wordt door de groote massa van ons volk: vóór twintig jaren, voor vijftien, voor tien soms nog, werden de kinderen natuurlijk gedoopt, thans is men langs lijnen van geleidelijkheid zóó afgegleden, dat aan doopen niet meer wordt gedacht. De Kerk is de greep op de massa kwijt. Geheel. Nu is waar, dat er, tegenwoor dig vooral, ook nog wel gods dienstig leven bloeit buiten den kerktuin, doch men overschatte omvang en beteekenis daarvan toch niet, want de groote massa wordt ook door buitenkerkelijken godsdienst niet beroerd. Maar al te klaar treedt hier aan het licht, dat wie den vorm vermeed, ook het wezen ging missen. Ging je nog wel eens naar de kerk Neen, mijnheer. Zondagschool Neen, mijnheer. Dat is het vaste antwoord op de vragen, welke ik dienaangaan de mijn nieuw-aankomende jon gens stel. En vraag ik, hoe ze hun Zon dag doorbrengen, dan krijg ik als regel de volgende dagverdee- ling Tot elf uur op bed. Of tot twee uur. Dat hangt er van af, of ze reeds in den laten Zater dagavond of eerst in den vroegen Zondagmorgen zijn gaan slapen Dan eten. En dan gaan voet ballen. Dan nog een straatje om en naar de bioscoop. Hooger dan men met een voet bal schieten kan, mikt ons volks- Soms moet men spreken, omdat men door te zwijgen te reel zou zeggen. FEUILLETON Uit het Eogelsch. 1 kind niet meer en ander licht dan het schitterlicht der cinema be geert het niet. Waarheen we ons oog ook wenden, we zien onder ons volk overal godsdienstig en zedelijk verval. En met zorg zeggen we het Beets na: „Wat afvalt van den hoogen God, móet vallen." Welke houding moeten we nu hiertegenover aannemen. Laten we eerst mogen zeggen, zoo merkt de heer Noordam op, wat we zeker niet moeten doen. Dat is het gemakkelijks en boven dien niet geheel overbodig. We moeten dan nietzuchtend gaan klagen over de geweldige zedelijke verzinking van ons volk Klagen bracht nimmer nog baat en hier heft ons volk niet op en doet ons klagers zeker groot kwaad. We moeten óók nietredenee ren in den trant van „er is toch niets aan te doen" of „wat zou dat nou geven, dat beteekent nou niets" e.d. Zulke reden, bouwt geen zeden Maar noodig is Bouwen Po sitief werken Niet breken of knagen. Bou wen alleen Laat anderen zuchten. Ga gij zoeken Een groep nieuwsgierige man nen en vrouwen stond voor het bureau van een nieuwsblad druk te praten, naar aanleiding van de bulletins, die er waren aangeplakt en die bericht gaven omtrent den onverwachten dood van een in het stadje zeer bekepde figuur. Het betrof niets meer of minder dan een afgrijselijke geschiedenis, waarbjj een rijk man was gestor ven als gevolg van vergiftiging door arsenicum, vermoedelijk ge pleegd door zijn echlgenoote, Men zou de mannen en vrouwen, die deze opschriften als 't ware uitspelden, door elkaar in twee groepen kunnen verdeelen. De grootsie groep stelde levendige be langstelling in een geval, dat on tegenzeggelijk mocht worden ge rangschikt onder de beruchtste, juistere moorden van de twintig- was ditmaal de leus, waaronder de reis jl. Dinsdag met de Axel- sche ouden van dagen per auto werd ondernomen. Het was eigen lijk voor velen der bekende pas sagiers een opluchting, dat nu eens niet naar Knocke werd gereden, want ook van het goede kan men teveel krijgen. Anderen weer waren ietwat somber gestemd en dachten als ze het niet zeggen wilden wat moeten we nu daar gaan doen. En geen wonder. De ouderen toch, die St. Anneke kenden uit vroeger jaren, toen zij daar uit den trein stapten en naar de veerboot, die gereed lag voor een overtocht over de Schel de, gingen, niets anders zagen dan eenige oude, vervallen en armoe- DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. ste eeuw. Het andere gedeelte, veel kleiner, vond het onplezierig en vervelend, dat hun geliefd avoudblad zich verlaagde tot een kranije voor de verspreiding van nieuwtjes, die enkel maar aan den smaak voldeden van het op sen satie beluste, klein-burgerlijke pu bliek. Maar zelfs deze lezers moesten eerlijk toegeven, dat alle elementen voor een geruchtmaken de zaak aanwezig waren in het geval Raydon. S-lichts ééo ding en dat nog al een belaugryke factor was heel duister, zelfs voorde»knap sten«, die zich zelf als deskundigen op het gebied van den misdaad beschouwden. En dat was, dat, niettegenstaande de persmannen het geval Raydon als een mysterie beschreven, er al heel weiDig mysterie in was. De groote aantrekkingskracht van de geschiedenis lag in de meedoogenlooze onthulling ge durende den loop van een strikt eerlijk, doch onbarmhartig uitge- spoUDen gerechterlijk onderzoek van zekere diepe geheimen diein verreweg de meeste gevallen veilig verborgen bljjven voor gretige ooren en wreedeoogen in de donkere, onwrikbare wortels ran odi armzalig, tnenschelijk dige gebouwen, te midden van de fortenreeks met grachten en plas sen, konden zich immers niet voorstellen, dat dat alles gesloopt, gedempt en gevormd was tot één reusachtige zandvlakte, systema tisch doorsneden door breede, moderne wegen, welke tenvolle aan het auto-verkeer beantwoor den Konden zich niet voor stellen (ofschoon ze er wel al over hadden hooren praten), dat daar een zeer lange en ruime koker onder die Schelde was geboord, die als een viaduct met blinkende leien bezet en door electrische lampen verlicht, was gevormd tot een wandelpad, dat ruim 10 meter onder den bodem van de rivier ligt, zoodat men kan wan delen van den eenen naar den anderen oever. En toch zouden ze dat straks zien en bewonderen en nog veel meer, waarover we het straks zullen hebben en dat alles bij elkaar genomen geleid heeft tot een genotvollen tocht voor allen, geen enkele uitgezonderd. En zoo is onze wensch ver wezenlijkt en kunnen we inder daad een gunstig verslag geven van de tocht 1937 met de ouden van dagen uit Axel. Reeds de wegen vormden een verrassing, want wie vroeger niet per trein naar Hulst reed, moest zijn best doen, om niet zeeziek te worden door de hobbelige straten. Naar en tot over de grens liggen nu beste wegen. Weggereden met wat donker weer, schijnt dien middag de inzet tc zijn geworden voor keu rig zomerweder, want overheerlijk scheen in den namiddag de zon op de flikkerende golven in de Schelde. Het landschap dat we door reden is bekend. Hofsteden en mooie lanen, omringd door korenvelden, waar echter (tamelijk vroeg) de schoven al stonden opgestapeld, tot de oogst werd binnengehaald. Het goudgeel graan is wit geworden en de stoppelvelden geven geen mooien aanblik. We passeerden de grens en ontmoetten de douaniers. Dank gemoed. De publieke belangstelling in deze zaak werd bovenal gaande gehoudeD, doordien men wist, ot meende te weten, dat elke draad van het algryselijk drama grooten- deels was gesponnen door harts tocht eu overigens door de zucht naar en het nijpend gebrek aan geld, de voornaamste tactoren van ODze moderne samenleving. Ofschoon er een vry groot aantal gewone getuigen, zy het dan ook belangryke, gehoord werden, ston den toch drie persoonlykheden, namelijk twee mannen en ééo vrouw in het volle licht der be langstelling. Allereerst de vermoorde man, Birtley RaydoD, in de openings rede van den procureur generaal beschreven als »het type van een Ecgelsch jorgmeDsch uit den goe den stand, leerling van de open bare school van vóór den oorlog, een jongen van de beste soort, die tot zyn grooten spyt, toen de oor log uitbrak, niet kou worden aan gewezen voor den actieven dienst aan het front.* De tweede hoofdpersoon in het geding was de vereerder van de vrouw, Jack Mintlaw. Eeu echte romantische figuur; want op de dag van de oorlogsverklaring had zij genomen maatregelen, waren er geen reclames en voorkomend en beleefd groetend bergden ze eenige Hollandsche sigaren op tot later gelegenheid. In Vlaan deren reden we door de breede stralen van Kemseke, St. Nicolaas, Beveren en Zwijndrechf, tot we de Sahara naderden en voor den voetgangerstunnel stopten. Hier stonden we voor een probleem Zouden de oudjes in de lift dur ven, of zouden ze 't wagen met de roltrappen Maar aangemoe digd door den leider stelden de oudjes al gauw vertrouwen in hun Burgervader; die zal wel voor ons zorgen, zoo dachten ze en ietwat angstvallig maar met heldere kijkers van „het kan toch deden ze den stap en als er enkele schapen over de brug waren, volgden natuurlijk allen. Het ging prachtig, ja zóó goed, dat eenmaal in den tunnel, som migen aan den haal gingen er. naar den overkant wilden Die reis heen en weer met wat nog volgen moest zou te bezwarend zijn en dus klonk het: Halt, naar de auto's. Van hier reden we naar wat officieel getiteld „Oud Brabant" heet. Men zou hier ook kunnen zeggen antiek en modern, want beide termen zijn verwezenlijkt, eensdeels in een complex van zeer oude gevels met allerlei daarbij aanpassende oudheden en anderdeels een boulevard met de nieuwste vormen van eet- en drinkhuizen, variélé's, speeltuinen en vermakelijkheden, welke men zich in een badplaats voorstellen kan. Vergeten we vooral niet daarbij te noemen de mooi aan gelegde tuinen vol bloemenscha- keering en de laantjes die tot wandelen uitlokken. Door zoo'n heerlijkheid begaf een ongeregelde stoet van 160 Axelsche menschen zich naar het „Californië-Hollywood"- gebouw. Een reusachtige zaal, voorstellend het Zuid-Amerikaansch verblijf der cowboy's, waarbij de zijhallen de stallen der paarden voorstelden. Het leek echter allesbehalve op een paardenstal, want het zag er hij zyn bloeiende zaak in Canada er aan gegeven en was terstond naar het vaderland teruggekeerd om zich bij de troepen aan te sluiten. En hy was gt ëindigd als kolonel, versierd met allerlei decoraties, Engelsche en Fransche. Mintlaw had gedurende zijn weinige verloven »nsar huis*, dat wil zeggen naar LoDden, de oor- logs-weduwe, die later mevrouw Birtley Raydon was geworden, geregeld ontmoetbij had haar oprecht lief gekregen en inderdaad ernstig verlangd haar te trouwen. Al deze feiten waren onweerleg baar gebleken. Maar wat hem in deze vreeselijke, om niet te zeg gen verdachte geschiedenis had gewikkeld, was de wonderbaarlij ke gebeurtenis, dat hij, na den oorlog, straatarm naar Canada teruggekeerd, daar de vriend en jonge compagnon was geworden van een buitengewoon rijk man, die plotseling overleed en hem zijn geheele vermogen t aliet. Doch deze groote >bol« was tbats gebleken een eveD groote «strop* voor hem te zijn. Jack Mintlaw vond by zijn terugkeer in Europa de mooie jonge vrouw, die hij nog steeds liefhad, her trouwd, Hij was nog geen week in Engeland, ot zij hadden hun r 10 CT. alles om te keurig en zindelijk uit. En ofschoon de zaal groot was, zoodat de ongeveer 20 ge dekte tafels met 160 couverts een klein groepje schenen, wist men toch al spoedig de sandwiches met ham en kaas te vinden. Een geurig kopje Belgische zwarte koffie vulde het maal aan. Van een korte pauze voor het des sert maakte de Burgemeester gele genheid om tot de aanwezigen /ijn tevredenheid te betuigen voor het tot hiertoe mooi verloop en dankte daarvoor in de eerste plaats de autohouders deelnemers, vervol gens de burgerij voor de geslaagde collecte, de chauffeurs, de pers en tenslotte alle aanwezigen voor de volgzame houding Hij hoopte, dat het zoo zou blijven, tot we weer thuis zijn. Na een hartelijk applaus was het dhr. G. den Deurwaarder, die in hartelijke bewoording als tolk van alle aanwezige ouden van dagen den burgemeester met zijn commissie, de autohouders, de bediening en allen, die hadden meegewerkt, oprechten dank bracht voor hetgeen hij en zijn reisgenooten in volle teugen te genieten kregen op een wijze, die hem onverbeterlijk voorkwam. Een heerlijk taartje werd nu nog verorberd en daarna was men vrij tot zes uur, zoodat ieder de ge legenheid kreeg om zich op zijn kennismaking hernieuwd eenige dagen later had zij hem er toe overgehaald een ch< que van drie duizend pond uit te schryven en naar aanleiding van deze gift was h(j nu betrokken in het Ray don mysterie, waarvan de heele wereld den mond vol had. De derde voorname figuur in de zaak was de beminnelijke, aantrekkelijke maar oppervlakkige Eva R ydon zelf. Van de hon- derddui enden menschen, mannen en vrouwen, die elke phase van het drama nauwkeurig volgden, het spannende drama iD de be roemde rechtzaal Old Ba ly, was de groote meerderheid van mee ning, dat de beste beschrijving van Eva Rnyrion was gegeven door de moeder «an den ramp. zaligen Birtley R ydon. De«e dame had, in de getuigenbank, kalm ais haar oordeel over haar schoondochter verklaard zelf zuchtig, lichtzinnig, ijdel en ver kwister d. En toch waren er ook velen, dia onder deo indruk van haar waar lijk buitengewone «o'oonhed en speelscne vrouwelyh* charme ge neigd waren baar tekortkomingen en tomen te vergoelijken. (Wordt mkelfdjs LSCH URANT. UfJIUUUWJM BLAUW BAND VOL AROMA WIT BAND EXTRA LICHT

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1