Gemengd Nieuws. monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. België en Duitschland (grens verkeer). Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvanbrief kaarten 4 cent. Geschenken voor hot Prinselijk paar. Zaterdag heeft de vereeniging De Princevlag het tweede ge deelte van haar huwelijksgeschenk aan het Prinselijk echtpaar aan geboden, bestaande uit twee paleis- en tien auto-standaards. Uit het heele land waren afdee- lingen van De Princevlag naar Soestdijk gekomen. Toen het Prinselijk paar op het bordes had plaats genomen, heeft de voorzitter van het hoofdbestuur van de Princevlag een toespraak gehouden tot de Prinses en den Prins en het geschenk aange boden, benevens een album, be vattende de namen van alle leden, die aan het huwelijksgeschenk hebben bijgedragen. De Prinses en de Prins betuigden hun dank voor het mooie geschenk, waarna alle deelnemers langs hen defi leerden. Een delegatie van den Zuid- Hollandschen bond van hand boogschutterijen heeft Zaterdag middag twee handbogen met bij- behoorende pijlen eh verplaats bare doelen aan het Prinselijke paar ten paleize Soestdijk aan geboden. Op<-ning van de Jamboree. Zaterdagmiddag heeft te Voge lenzang de plechtige opening plaats gehad van de 5e wereld jamboree door H M. de Koningin. Het was een grootsch schouwspel, dat onvergetelijk zal blijven. Hier was vertegenwoordigd de jeugd van 40 landen, vereenigd in één lang défilé. Op de eere-tribune hadden honderden genoodigden plaats ge nomen, o.a. de ministers Slote- maker de Bruine en Weiter, den commandant van het veldleger, baron Van Voorst tot Voorst, de vice-admiraals Kruis en De Oraaf, generaal Snijders, leden van het Corps Diplomatique, enz. De hoofdverkenner, staatsraad Ram- bonnet, de chief-scout met lady Baden Powell en dochter, waren mede voor de begroeting van H. M. aanwezig. Toen H.M. op het terrein per auto arriveerde, barstte een uit bundig gejuich los en werd het Wilhelmus ingezet. H.M. droeg op haar hoed de padvinders-in signes, welke wijlen Prins Hendrik pleegde te dragen bij verkenners bijeenkomsten. De begroeting van H.M met den chief en den hoofd verkenner was buitengewoon har telijk. Ónder leiding van Jacob Hamel werd door 3000 padvinders het padvinderslied „Hoort, zegt het voort" gezongen. Na het dtfilé van de 28 000 padvinders en de rally, wat een schitterend schouwspel vormde en waarbij het gejuich niet van de lucht was, nam de Koningin het woord voor het uitspreken van de openingsrede. H. M. ving haar toespraak aan in het Engelsch Padvinders, jong en oud, pad vinders van alle landen. Ik heet u allen welkom in Mijn Koninkrijk en hoop, dat u daar door zult weten hoe zeer lk uw beweging waardeer en er belang in stel. Het is voor Mij een voldoening, te zien, dat na jaren van vrucht baar streven, deze prachtige or ganisatie een wereldbeweging is geworden, die jongens omvat van alle klassen en van alle naties en die hen ertoe voorbereidt goede burgers en goede mannen te worden. Moogt gij immer, thans zoowel als in uw later leven, trouw blij ven aan den padvindersgeest, welke, om te spreken met de woorden van uw chief, dien Wij hier heden met vreugde welkom heeten, gekenschetst wordt door zijn breeden en onzelfzuchtigen kijk, ziin oprechte vriendschap, zijn daadwerkelijke liefde en zin om met vreugde te dienen. Daarna vervolgde H. M. in het N derlandsch l Mij thans tot u, padvinders- landgenooten richtende, wensch lk in de eerste plaats een welkom toe te roepen aan hen uit het Rijk van overzee, die zich de lange reis hebben getroost om aan deze bijeenkomst in het moederland deel te nemen. Ik hoop, dat gij van deze jam boree met schoone indrukken naar uw geboortegrond zult terug- keeren. Padvinders uit alle deelen van het rijk, gij moogt nooit vergeten, dat gij tijdens deze jamboree gast heer zijt. Vervult uw taak in dezen met hulpvaardigheid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvrij land eer aan. H. M. besloot haar rede in het Engelsch als volgt Mogen de dagen, dat gij hier bijeen zijt, gekenmerkt worden door den waren padvindersgeest en mogen, door Gods zegen, de vriendschapsbanden, die ge hiei aanknoopt, versterkt en verdiept worden tot ware en trouwe broe derschap, die zal blijven bestaan lang nadat gij terug zijt gekeerd naar uw landen over de geheele wereld. Hiermede verklaar lk de jam boree geopend. De rede van de Koningin werd met luide toejuichingen begroet. Toen de geestdrift weer wat tot bedaren was gekomen was het woord aan lord Baden Powell, die ongeveer als volgt sprak Majesteit. Ik dank U hartelijk voor Uw aanwezigheid en voor de officieele opening van de Jamboree en voor de schoone boodschap, welke Gij ons vandaag gegeven hebt. Ik ben er van verzekerd, dat iedere scout en leider Uw boodschap mee naar huis zal nemen en dat zij iederen padvinder zal aansporen hun groo- te werk hier en in de wereld ver der uit te dragen, lk dank U daar voor van harte, niet alleen namens de scouts, die thans in Nederland zijn, maar uit naam van de geheele padvinderswereld. Wij zijn bijzonder bevoorrecht, dat wij onze Jamboree in Neder land kunnen houden, een land van groote mannen, die zooveel succes hebben bereikt op kunstgebied, in handel en industrie, een land, dat het centrum is van vele con ferenties en besprekingen om vrede in de wereld te brengen. Onze Jamboree in Nederland zal alle padvinders aansporen hun werk voor een internationalen vrede voort te zetten. Uwe Majesteit heeft heden een groote stoot voorwaarts gegeven in <de bevordering van den vrede en een aanmoediging om onze taak voort te zetten in de padvinders broederschap, welke thans is ge worden een Junior league of nations. Daarvoor en voor de eer door U aan onze Jamboree aangedaan, dank ik nogmaals hartelijk. Ook deze toespraak werd geest driftig begroet. Na de plechtigheid heeft de Koningin op de eeretribune de hoofdverkenners van verschillen de landen ontvangen, waarna H. M., onder uitbundig gejuich van de opdringende padvinders, het terrein verliet, even later ge volgd door den chief-scout en den Nederlandschen hoofdver kenner. De padvinders begaven zich daarna naai hun kampen, waar het publiek thans gelegenheid kreeg hen in het kampleven gade te slaan Twee Jamboree-uitgaven ontvingen we van het Ned. Zuivel- bureau, als herinnering aan de Jamboree te Vogelenzang in 1937 in Nederland, het Zuivelland. Het betreft een boekje met kamp recepten en een kaart van Neder- and, waarop de verschillende merkwaardigheden zijn aangeduid, die de padvinders na de Jam boree in ons land kunnen be zichtigen in een minimum van tijd. Het boekje is ook voorzien van eenige vlotte illustratie's, pad vinders in uniform van verschil- ende werelddeelen. De kampboekjes met kaarten zijn Uitgereikt aap 11,000 Neder!» verkenners en 4.000 bezoekende meisjes van padvindstersvereeni- gingen. We gelooven, dat door dit boekje het nut van een „goede pot" ook in het kamp wel zal bereikt worden. De gerechten zullen, eenmaal geproefd, onge twijfeld naar meer smaken en dan den veehouders ten goede komen. Op de kaart is bovendien aan geduid, waar zich melkvee in ons land bevindt en dus zullen de jongens en meisjes nu de pad en ook de pap wel vinden. AXEL, 3 Augustus 19i7. Als gewoon dienstplichtige voor de lichting 1938 zijn uit deze gemeente bestemd Jacs Bakker, W. A. van de Bilt, A. B. J. de Block, M. Bolleman, J. B de Brouwer, P. Dees, M. van Driel, K. Hamelink, W. B. Heerspink, H. Hoebé, F. Jansen, K. Kaijser, W. M. Kempe, Th. J, Lippens, P. de Putter, J. F. C. Scheele. C. Schuitvlot, M. Slabbekoorn, A. F. van de Velde, Jacob Verpoorte, Jacobus Verpoorte, L. de Visser, H. de Zeeuw, M. Zegers. Wegens broederdienst zijn vrij gesteld Jan Bakker, R. W. Die- leman, J. van Dixhoorn, M. de Feijter, J. den Hamer, J C. Heijns- dijk, M. Jansen, K. de Koeijer, A. van Meurs, P. Naeije, B. Óp- peneer, J. C. Overdulve, E. Ch. Pauwels, P. Provoost, C. de Put ter, A. F. de Roos, F. Sijs, C. J. Verhulst, J. A. Vinke, C. J. J. Willemsen. Vrijgeloot: G. Brainich von Brainich-Felth. De auto-rit. Het lag zoo in de lijn van het doel van de reis, dat dezen keer de auto-stoet in de Oranjestraat zou worden opgesteld. Een voor verscheidene oudjes nog geheel nieuw terrein. In plaats van uit sluitend trambaan, zooals voor heen, is nu hier een keurige, bree- de verkeersweg ontstaan, die bin nen afzienbaren tijd een mooie straat zal worden, begrensd door nieuwe villagebouwen. Reeds staan er een tweetal en is voor het derde het plan in wording. Behalve de breedte der straat gaf ook het parkeerterrein naast de garage „Pelikaan" uitstekende en veilige gelegenheid om den stoet te formeeren. Er waren onder de stoet tal van keurige wagens, waarin de oudjes zich zeer gemakkelijk tusschen de kussens zullen hebben gevleid. Trouwens oude vehikels hebben we er niet bij gezien, want die zouden bovendien teveel risico opleveren. Maar toch hoorden we, dat er in ons stadje nog tal van goede auto's zijn, die in de stoet werden gemist, zoodat men van gehuurde autobussen gebruik moest maken. We laten hier volgen de lijst der heeren, die hun auto beschik baar stelden, waarvan de meesten zelf hun wagen bestuurden F. Blok, burgemeester. E van Acker, Drieschouwen. H. van Ac ker, Zwartenhoek. Firma Antheu- nis, grossiers. P. van Bendegem, Wethouder. J. C. Bom, arts. J. A. Cappon, graanhandel. F. Dekker, Stationstr. S. Dieleman, idem Gebr. Esselbrugge, autogarage C Faas, Sluiskil. J. Fanoy, notaris. P. Ie Feber, architect. P. van Fraaijenhove, landb C. Geeihoedt, rijwielh. K. van der Hooft, parti culier. E I de Jager, autogarage. A. G J. de Jonge, banketbakker. J. W. Kalhorn, arts. M de Keijzer, autogarage. C. Michielsen, Walstr. M. Mieras, handelaar. E. Misse- ghers, graanhandel. E. C. Oggel, grossier. P. Siebenhiiner, garage. Em. Verlinde, vlashandel. Gebr. Verstraten, slagers. Firma Visser- Koole, manufacturiers. H. Woifert, landb. Zooals gezegd, doordat het ge tal auto's, waarover te beschikken viel, aanmerkelijk minder bedroeg dan vorige jaren en om teleur stelling van verscheidene deel nemers te voorkomen, zijn, dank zij de aanwezigheid van een goede kas, nog een tweetal autobussen <unnen worden gehuurd, waarin ook nog ongeveer 50 personen de tocht medemaakten. En zoo trok men ongeveer kwart vooréén naar het oude St. Anneke, dat nu een gemoderniseerd bad plaatsje is geworden naast het schilderachtige „Oud-Brabant" en gelegen tegenover de groote Scheldestad Antwerpen. Het doel was om, behalve een verblijf aan het strand aldaar, ook den voet gangerstunnel te bezichtigen, die onder de Schelde door gelegenheid geeft om-van den linker naar den rechteroever te wandelen. We hopen in een volgend num mer een goed verloop van de reis te mogen beschrijven. De voetbalwedstrijd welke j.l. Zaterdagavond alhier plaats had, ten behoeve van de autorit met de ouden van dagen, heeft een schitterend verloop ge had. Sportief slaat zoo'n vete- ranenwedstrijd naluurlijk niet op hoog peil, maar juist de kapriolen op dat gebied geven blijkbaar de noodige attractie zoodat èn echte voetbalkenners èn leeken er heen gaan, om getuige te zijn van de prestatie's en den afloop. Voegen we daarbij de opluistering door de beide harmoniegezelschappen, die bij een drietal doelpunten en in de rust van zich lieten hooren, en de jeugd, die ook sterk door de mazen was komen kruipen, dan kunnen we wel schatten, dat ongeveer duizend personen op het terrein waren. Zoodat we maar wilden zeggen, dat de bruto opbrengst niet ver van de f80 is geweest. Een succes dus, dat een verrassing werd. We zullen ons ditmaal niet begeven op het technisch gedeelte. De kansen liepen niet ver uit een. Het eerste punt werd be haald door de Veteranen en daar na zette een speler der dokken het tweede punt, zoodat de rust inging met 1 1. Vervolgens be haalden de Veteranen nog een 2e punt en zoo was het slot 2—1 voor de Veteranen. Voor zeker hadden dezen meer punten behaald, indien de Dokken niet over een zoo goede keeper had den beschikt, ofschoon die nu juist geen veteraan was te noemen. Maar dat gold ook de tegenpartij, waarbij we krachten ontmoetten, van wie zeker meer verwacht kon worden. Intusschen ging het zeer vriendschappelijk en gemoedelijk. Er was goede leiding en er werd geen enkele wanklank gehoord. Toen de scheidsrechter het eindsein had gegeven, ging een hartelijk hoera op voor de win nende partij of eigenlijk wel voor alle spelers. De EdelAchtbare heer Blok begaf zich naar het winnende elftal en terwijl de beide captains elkaar nog vriendschap pelijk de hand reikten voor den afloop, sprak de burgemeester de spelers toe en wenschte de win nende partij geluk met de over winning niet alleen maar ook met het feit, dat hij deze nog een fraaie bronzen medaille kon uit reiken, welke door den heer A. P. Esselbrugge alhier was be schikbaar gesteld. Inzonderheid echter prees hij het doel van dezen wedstiijd, dat zoo schitte rend is bereikt. Spr. dankte daarom èn spelers èn publiek voor de medewerking. De heer J. Fanoy dankte we- derkeerig den burgemeester, die mede door zijn aanwezigheid en den aftrap luister had bijgezet aan deze gebeurtenis en sprak ook in 't bizonder zijn dank uit aan de beide muziekgezelschap pen, die veel tot het welslagen hebben meegewerkt. Hierna trok de menigte wel voldaan achter de muziek naar huis. We vernamen dat de aanvoer der van de Veteranen, notaris Fanoy aan' den heer Burgemees ter f70 heeft kunnen afdragen als netto-opbrengst van deze match. Mede hierdoor is het mogelijk geweest heden nog een tweede autobus met ouden van dagen bij den autostoet te voegen. Het zoontje van den heer J. F. S. biak j I. Zaterdagavond zijn been, tengevolge van een botsing met een andere fietser aan de Slijkstraat, hoek Oosterstraat. Tem. Crt. De door notarissen Fanoy te Axel en Hoving te Terneuzen en ten verzoeke van de familie d'Hert-Verbiest te Zuiddorpe ge houden veiling van onroerende goederen (hofstede St. Jan, bouw en weiland, tuingrond, enz.) heeft tot uitslag gehad, dat de goederen in massa zijn gekocht door de familie d'Hert te Zuiddorpe voor f 21.100, of ongeveer f 1000 per gemet. De vierdaagsche. Zooals bekend zijn de vorige week bij Nijmegen weer de jaar- lijksche internationale vierdaag- sche afstandmarschen gehouden, uitgaande van den Ned. Bond van Lichamelijke opvoeding, waaraan iedereen kon deelnemen, dus zoo wel militairen, als burgers en politie. Minder bekend is echter, dat onder de deelnemers ook be hoorde een onzer stadgenooten. En omdat deze vroeger deel uit maakte van ons personeel, is het ons wel te aangenamer even te melden, dat hij zelfs het diploma verwierf voor het met gunstig gevolg volbrengen van de gestelde eischen. Bedoelde persoon is Frans de Kraker Dz., die Zaterdag afzwaai de als soldaat bij de pontonniers te Dordrecht Hij deelde ons mede, dat 4300 personen, w.o. ook dames, deelnamen aan de marschen. Gemiddeld werd 40 km per dag afgelegd, doch er waren ook dagen van meer dan 53 km., waarvoor 's ochtends 6 uur gestart werd. Er waren veel militairen bij en voor hen waren de marschen wel bijzonder zwaar, omdat ze in volle uitrusting waren, terwijl het heuvel op en heuvel af ging. Onder deze behoorde een elftal pontonniers van Dor drecht, waarbij bedoelde F. de Kraker. Toch werden de mar schen onder zingen en keuvelen met genoegen afgelegd, dank ook het gunstige weer. Den vierden dag was door de pontonniers bij Cuyk nog een brug geslagen, waarover alle deelnemers moesten en dat hun een extra-tractatie bezorgde (een papfuif), die zich best liet smaken. Duizenden juichten de mannen toe en vooral het elftal, waarvan geen hunner was uitgevallen. Met hartelijk applaus werden ze bij de kazerne te Nijmegen ontvangen, waar prij zen, diploma's en medailles wer den uitgereikt. En zoo zei Frans eindigde deze dag, die ook voor mij on vergetelijk zal blijven. We hebben hem van harte gefeliciteerd, en melden die met genoegen, omdat o.i velen in onze gemeente hem, omdat hij een rakker was, maar zooals we weten met een goed hart, hem verkeerd beoordeelden. De ramp ran de Flamingo. Uit het'onderzoek naar de oor zaken van de ramp van de Fla mingo is komen vast te staaD, dat het toestel met zeer groote snel heid, ongeveer 350 km. per uur, met den grond in aanraking is gekomen. Het landingsgestel was ingetrokken, hetgeen erop schyot te wijzen, dat de vlieger geen tyd heeft gehad om aan landen te denken. De explosie moet hebben plaats gehad aan boord van bet toestel, toen het zich in volle snelheid voortbewoog, kort voor het neerstorten. De tweede ont- plolfla geschiedde op het oogen- blik, dat de machine met den grond in botsing kwam. De oorzaken van de eerste ontplolfiag, welke moet hebben plaats gehad in den linker-motor en welke de catastrophe heeft veroorzaakt, zyn zeer moeilyk vast te stellen. De deskundigen zullen bun arb'id moeten voort zetten, hoewel zy waarschijnlijk weinig positieve resultaten zullen verkrygen. Ontploffing in een bioscoop Vrijdagavond heeft in de ca bine van de bioscoop Alcazar te Helmond, kort voordat de voorstelling een aanvang zou ne men een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor de eigenaar, dhr, Tersteeg, zyn 24 jarige dochter en een 10 jarig logeetje uit Schie dam werden gedood. Eenige per sonen, die hulp verleenden, wer den door den rook bewusteloos anderen kregen brandwonden

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2