Nieuws- e 11 Advertent i e b 1 <i d voor Zeeuwsch - Vlaanderen, Een Vacantie-avontuur. No. 35. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937. 53o .Jaafg. J. C. VINK - Axel. Raads verslag. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Vergadering van Maandagmiddag 2 Augustus 1937. Aanwezig de heeren A, P. Esselbrugge, A. van 't Hoff, C. Th. van de Bilt, B. Seghers, A. Th. 't Gilde, J. M. Oggel, A. P. de Ruijter, F. Dieleman, C. Hamelink, C. van Bendegem enP.de Jonge. Afwezig de heeren P. van Ben degem en J Fanoy. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeestersecretaris de heer J. L. J. Maris. De VOORZ. opent de vergade ring met het gebedsformulier en stelt aan de orde de agenda 1. Notulen. De notulen der vergadering van 1 Juni worden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, na een op merking van dhr, 't GILDE, be treffende de door hem gesproken woorden inzake het salaris van dhr. Francke, welke genotuleerd zijn als gesproken door dhr. Esselbrugge. De notulen der vergadering van 13 Juli zijn nog niet gereed. 2. Ingekomen stokken. a. Bericht van dhr. J. Fanoy, dat hij verhinderd is de vergade ring bij te wonen. b. Voor kennisgeving wordt aangenomen een bericht van Ged. Staten houdende goedkeuring van de begrootingswijziging van de Gem. Gasfabriek over 1936. c. Een verzoek van de R.-K. Middelbare Schoolvereeniging te Hulst om voor het jaar 1938 een extra-subsidie beschikbaar te stellen van f 120, 62 als aandeel in het tekort van f939.13 over het vereenigingsjaar 1936. Er hebben in dat jaar uit Axel aan die school deelgenomen 5 leer lingen van Januari tot September en 4 leerlingen van September tot December. Besloten wordt dit verzoek te behandelen bij de gemeentebe- grooting 'voor 1938. 8 Benzine-pomplnstallatie. Naar aanleiding van een ver zoek van de n.v. „Sinfina" die een door haar in de Zeestraat bij perceel A 109 geplaatste benzine pompinstallatie had laten ver wijderen, om de vergunning voor het plaatsen van die pomp in te trekken, wordt besloten om daar toe over te gaan en de vergoe ding voor het plaatsen gedurende het le halfjaar 1937 te bepalen op f 12 50. Dhr. VAN DE BILT vtaagt nog waar die pomp gestaan heeft, er is hem daarvan niets bekend. De VOORZ.: Bij 't Centrum. Dhr P. VAN BENDEGEM komt ter vergadering. 4. Verordening It A P. Burgemeester en Wethouders stellen voor de volgende veror dening vast te stellen betreffende het beroep, bedoeld in artt. 13, 15, 17 en 18 van het Reglement voor het autovervoér van Per sonen Artikel 1. Van een besluit van Burge meester en Wethouders betref fende a. aanvragen om een vergun ning voor de uitoefening van een autobusdienst binnen de ge meente b. aanvragen om vergunning voor de uitoefening van toer- wagenritten binnen de gemeente e. aanvragen om vergunning voor de exploitatie van taxi's d, aanvragen om vergunning voor de exploitatie van huurauto's, kan de aanvrager of houder der vergunning of diens gemachtigde binnen dertig dagen na het ver zenden der desbetreffende kennis geving bij den Gemeenteraad in beroep komen. Art. 2. Het beroep wordt ingesteld bij een aan den Gemeenteraad te richten verzoekschrift, hetwelk moet bevatten a naam en woonplaats van den belanghebbende of diens ge machtigde b. dagteekening en nummer van het besluit, waartegen het beroep is gericht c. de gronden waarop het beroep berust d. een aanduiding van de beslissing die belanghebbende wenscht. Art. 3. In de eerstvolgende zitting van den Gemeenteraad, volgende op den datum van indiening van het verzoekschrift neemt de Gemeen teraad een beslissing. Art. 4. Van het besluit van den Ge meenteraad wordt door Burge meester en Wethouders onver wijld kennis gegeven door toe zending van een afschrift aan hem, die het beroep heeft ingesteld, of aan zijn rechtverkrijgende. Art. 5. Indien het raadsbesluit strekt tot het verleenen van de ver gunning, geldt de kennisgeving, bedoeld in het vorige artikel, als een door Burgemeester en Wet houders verleende vergunning. B. en W. geven hierop de volgende toelichting Per 1 September a.s. treedt het Reglement Autovervoer Personen in werking, waarin het taxi- en autoverhuurbedrijf van overheids wege moet worden geregeld. De autoverhuurbedrijven moe ten aan tal van voorwaarden vol doen en ook van Burg. en Weth. vergunning hebben om een der gelijk bedrijf uit te oefenen. Dit college moet zich vergewissen, dat het bedrijf aan de bepalingen van het R.A P. voldoet en verbindt voorwaarden aan een dergelijke vergunning. Deze vergunning kan voor den aanvrager een reden zijn om tegen die bepalingen in beroep te komen. Het reglement zegt, dat deze aan vrager in beroep kan gaan bij den gemeenteraad. Voorts vermeld dat reglement, dat de wijze van beroep bij plaatselijke verordening moet worden geregeld. Dhr. VAN 't HOFF vraagt of het Reglement van 1925 nu ver valt of blijft bestaan. De VOORZ. zegt, dat dit ge wijzigd is en besloten is om het Vier PirateD, zooals ze in de vacantie heetten, zaten voor hun kampeertent en bespraken plannen voor de week. waren besloten iederen morgen te gaan zwemmen in de beek, die vlak by hun tent stroomde, en een eindje verder op dat wisten ze al, was een fijne plek om spoorzoeker te spelen Vervelen zouden ze zieh in geen geval. Op epn morgen ontdekten ze echter, dat er vreemde gssten in hun tent waren geweest. .Toen ze van een wandelingetje terug waren gekomen, was Ben de tent binnen gegaan, om wat brood klaar te maken. Wel verdraaid, riep hij ver schrikt, waar is ons brood In die pan zonder oor, op den grond, schreeuwde Jan hem toe. Nietes, d'r ligt niks, zei Ben kriebelig. Wat is dat nou De andere jongens stonden op en holden de tent binnen. Kees lichtte't deksel van de pan op en warempel, 't broed was foetsie I Wie zou 'm per 1 September a.s. in werking te doen treden met de aange brachte wijzigingen. Z. h. s. wordt hierna de ver ordening vastgesteld. 5. Hondenbelasting. Z.h.s. wordt het kohier voor de hondenbelasting voor 1937 vastgesteld op een bedrag van f645. met de volgende indeeling 35 honden le klasse ad f8, 54 2e f4, 174 3e ft, waaronder enkele, die voor een half jaar zijn aangeslagen. Omvraag. Dhr. 't GILDE zegt hedenmor gen in „Het Volksblad" een be richt te hebben gelezen inzake stopzetting van den steun in deze gemeente, dat slechts 5 dagen per week gewerkt moest woiden, zoodat slechts f8 per week ver diend kan worden. D t critisch gestelde bericht raakt het bestuurs beleid 'der gemeente. Spr. is van meening, dat men niet op alles moet reageeren, doch acht het toch voor minstens 80 pet. juist. Naar aanleiding hiervan vraagt hij of het juist is dat slechts 5 dagen per week gewerkt mag worden bij wijze van strafmaatregel. De VOORZ. zegt toe, een en ander uitvoerig te zullen beant woorden in de eerstvolgende ver gadering. Dhr. SEGHERS vraagt of alle hoofden en kostwinners van ge zinnen in de werkverschaffing geplaatst worden. Of kan anders steun verleend worden, als dit niet het geval is. De VOORZ. antwoordt hierop, dat de steun is stopgezet, doch dat menschen die voor steun in aanmerking komen, bij het Hul ster en Axeler Ambacht tewerk gesteld worden. Dhr. SEGHERS Dus die ko men dan bij de werkverschaffing De VOORZ. antwoordt beves tigend, doch er werdt slechts eenmaal per week iemand aange nomen en niet als men b.v. mid den in de week werkloos wordt. Dhr. SEGHERS vraagt of iemand, die dan Dinsdags of dat gelapt hebben vroeg hij. Misschien een landlooper, verouder stelde Jan. A's we die toch 's te pakken krygen, vervolgde hy dreigend. Wat nu? Nou, laten wede karnemelk maar opdrinken, dan eten we vanmiddag maar wat meer, stelde Ben voor, die het voorloopig de hootdzaak vond, dat ze iets naar binnen kregen. Met verontwaar digde gezichten dronken ze hun karnemelk op en staarden boos naar de leege pan. Dien avond letten ze terdege op, maar ze ontdekten niets. Ook den volgenden morgen bracht niets buitengewoons en spoedig waren ze het heele voorval weer ver geten. Maar dien avond was me wa rempel weer het vleesch verdwe nen Dat was nou toch wel 't toppunt, ze stonden eenvoudig voor een raadselZe waren boos, héél boos. Maar eigenlyk nog nieuwsgieriger naar de op lossing van het raadsel. Ze spra ken at, den volgenden morgen een stuk spek in de tem te laten liggen en op de loer te gaan staan. Zoo gezegd, zoo gedaan. Alsof ze een wandeling gingen maken, verlieten ze de tentmaar buiten hat gezichtsveld gekomen, ver- Wnensdags werkloos wordt, steun krijgt of geholpen wordt door het Armbestuur. Nu kan wel gezegd worden, dat die menschen ge regeld hebben gewerkt, doch ze hebben toch £een reserve. De VOORZ. zegt dat dit de volle aandacht heeft van het college. Niemand verlangt verder het woord, waarna de openbare zitting overgaat in eene met gesloten deuren. Verlaging posttarieven. Met ingang van 1 Sept. a.s. zullen de posttarieven worden verlaagd. Hieronder volgt een overzicht der nieuwe tarieven Binnenland. Brieven tot en met 20 gram 5 cent, boven 20 t.m. 200 gram 10 cent, boven 2ü0 t.m. 500 gram 15 cent, boven 5U0 t.m 1000 gram 20 cent, boven 1000 i.m. 1500 gram 25 cent, boven 1500 t.m. 2000 gram 30 cent. Briefkaarten 4 cent. Gedrukte stukken tot en met 500 gram l1/s cent voor elke 50 gram of gedeelte daarvan, boven 500 t.m. 750 gram 171/» cent, boven 750 t.m. 1000 giam 20 cent, en voorts voor elke 500 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Voor spoedbehandeling t.m 50 gram 2 cent, voor drukwerken boven 50 gram vervalt de moge lijkheid tot spoedbehandeling. Monsters: 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. Locaal verkeer. Brieven boven 20 t.m. 100 gram 6 cent, boven 100 gram inter- locaal tarief. Ned.-Indië (alleen landmail en zeepost). Postbladen 5 cent, briefkaarten 4 cent, monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. Suriname en Curasao. Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan post bladen 5 cent, briefkaarten 4 cent, spreidden ze zieh en slopen ieder van zijn kant naar hun kampeer- plaats terug. Wat ze doen zouden, wanneer er iemand de tent binnen ging, wisten ze eigenlijk nog niet, maar laten loopen zouden ze 'oa in geen geval. Het wachten duurde lang, en het scheen wel ot er niets zou gebeurenOpeens legde Kees z'n vinger op z'n lippen en zeiSst Id het boscbje tegenover hen kraakte er wat. Ademloos wecht- ten ze afDe takkeö bogen vaneen, en aaizelend kwam er eeDhond te voorschijn. Om zichtig tippelde hy naar de tent, en bemerkte niets van de jongens in het boschje, die zich doodstil hielden, Hy wroDg zich tusschen de tentopening door en glipte naar binnen. E?en later kwam hij met het stuk spek in den bek weer naar buiten. Hé daar, jy, brulde Jaap en hy sprong met de andere jongens op den hond toe Het dier schrok, draaide zich om en zette bet op een loopen, achtervolgd door de jongeDS. Zoo hard ze konden, holden ze achter hem aan en probeerden hem met stokken en steenen te raken. Heb je ooit, riep Kees verontwaardigd, zou je zoo'n beest nou niet Maar hoe de primus-piraten ook liepen, de hond was ze te vlug at en al gauw raakten ze achter en verloren ze hem uit het oog Hijgend liepen ze door, in de hoop den hond toch te vinden, en misschieD hun lekkere stuk spek nog te heroveren. Maar op een open plek, buiten het bosch, ontdekten ze een leeg, vervallen boerderytje, en zagen daar nog juist het puntje van een hondenstaart door de deur ver dwijnen. Ana, had meneer daar z'n bivak opgeslagen. Op huD teenen liepen ze naar de deur, vast besloten te redden van hun spek, wat er nog te redden viel. Bsn ging op z'n teenen staan en keek met een kwaad gezicht door 't kapotte ruitje, maar plotseling veranderde zijn kwade uitdrukking in een van verrassing. Verdraaid, jongens, zei hij verbaasd, kijk nou 's. Nieuws gierig verdrongen de jongens zich voor het ruitje en keken naar binnen. Io een hoek lagen vier kleine hondjes zich te goed te doen aan het stuk spek, dat de groote bond hun had gebrachtAlle boos heid was verdwenen bij de jon gens en ze keken elkaar besluite loos aan. Maar toen gingen ze naar biDnen waar de groote bond dreigend gromde. Met een paar geruststellende woorden stelden ze hem op z'd gemak en nadat ze hem een stuk chocolade hadden gegeven,konden ze hemzelts aaien. Ze gingen bij de kleine hondjes zitten en waren vol bewondering. Ouwe jongen, zei Kees, de groote hond op den rug kloppend, als we dat geweten hadden, hadden we je vast Diet achterna gezeten, hoor. De jongens begrepen, dat de hond door de bewoners was achtergela ten. Ze waren diep verontwaardigd. Zeg, zei Jan opeens, ik vraag aau thuis of >k er een mag houden. Ze zyo zoo aardig. Dat sloeg in. Ze oernen den hond en de vier kleinjes mee Daar de tent eD echreveD naar huis of ze er ieder een mochten bouoen. Jan, wiens vader een scheeps werf had, sprak over den groi ten honddie konden ze daar belt gebruiken. Eu na een paar dagen kwamen er al brieven voor hen met de toestemming. Adeen moesten ze zelt voor de bonden zorgen. Dat was dus io orde. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1