Voetballen! Veteranen - Dokken. Zaterdagavond (morgen) om 7 uur Openbare Vergadering boord eea hevige explosie heelt plaats gebad, een oniploffiog, welke het toestel met alles wat er zich in bevond, totaal uit el kaar heelt geslagen met een gru welijk onmeedoogend geweld. KleedingstukkeD, een even ver schroeide krant, een handvat van een koffer, eon gebutst alumi nium bekertje... Zooals de trotsche vogel daar vloog met zijn bemanning en zijn passagiers, schijnt hij voor hen volkomen onverhoeds te zijn neergeslagen. Heelt iemand aan boord te voren het ongeluk zien aankomen Men zal het nimmer weten Maar wel staat onomstoo- telijk vast dat allen op slag ziju gedood. Van eenigen doodsstrijd ot van eenig lydea kan geen sprake zijn geweest. Dit is de schrale troost welke de aanblik van deze verwoesting oplevert Ean der boeren die vrij dicht by de plek woont waar de Fla mingo is neergekomen, vertelde het volgende Omstreeks elf uur tijdens een hevigen slagregen, gepaard gaan de aan een niet zware onweers bui, kwam zooals haast iedereu moigen om dezen tijd een Ne- derlaudsch vliegtuig over uit de richting van Brussel en op weg naar Parys. Onwillekeurig keek ik naar boven toen ik het motor geronk hoorde. Eerst tot myn ver bazing maar die ging spoedig over in grooten schrik zag ik achter het toestel zware rook slierten. Ik begreep dat er iets niet in den haak moest zijn en ik vermoedde dat de machine iu brand stond. Ik dacht toen dade lijk dat loopt niet goed at en greep mijn fiets om het toestel achterna te gaan. Immers een brandend vliegtuig kan niet ver weg komen. Maar nog vóór ik op myn fiets zat, zag ik tot mijn ontsteltenis de machine recht standig neerstorten Dadeijjk daarop hoorde ik een oorverdoo- vende slag. Zoo snel mogelijk reed ik naar de plek toe waar de machine was neergekomen Daar was het een laaiende vuur zee. Met nog enkelen die haastig waren toegeschoten heb ik met zand getracht de vlammen te dooven, maar er was mets meer aan te doen. De stuffelyke hulsels, voor zoo ver deze ziju geborgen, zyn in beslaggenomen. Voor den nacht zouden zy worden ondergebracht in een schuur in de buurt. Omtrent de oorzaak verdiept men zich nog steeds in allerlei gissingen. Een van de experts van de Sabena verzekerde, dat het vliegtuig by de aankomst te Evere Brussel zorgvuldig was nagezien door een mecanicien van de K.L.M. Alles was vol maakt in orde bevonden. Sommige ooggetuigen beweer den, nog voordat het toesiel naar beneden plofte, een voorwerp te hebben zien vallen. De gen darmerie heelt het land afgezocht en alleen een verbryzelde ruit op eenige bonderden meters van de ramp gevonden. Dit geelt voedsel aan de veronderstelling, dat de inzittenden het ODgeluk hebben zien aankomen en de ruit hebben verbryzeid. De directie van de K. L. M. ontving in den loop van den avond van den adjudant van dienst van de Koningin, jhr. de Jonge van Ellemeet, een telegram van den volgenden inhoud ,H.M. deKomngin, diep begaan met den rouw der nabesiaanden vaD de slachtoffers der Flamingo- ramp, draagt mij op, ook der K L.M.-directie Hoogstderzelver gevoelens van deelneming over te brengen". Het onderzoek. Woensdagavond om half elf heeft de heer Plesman nogmaals de vertegenwoordigers van de pers in het gebouw van de K. L. M. te woord gestaan en nadere mededeelingen verstrekt. De heer Plesman deelde mede, hetgeen de heer Bebage van de K L M. hem telelonisch uit Brussel ver teld had. Dit luidde in communiqué zorm als volgt; Volgens ooggetuigen heett men de machine eerst gehoord, terwyl xy no^ ia dt wolken wgss, met onregelmatig loopenoe motoren. Op een gegeven moment werd het vlieg'uig zichtbaar en kwam het in glijvlucht uit de wolken, op een hoogte van ongeveer 300 meter Daarbij was de linker motor geheel in rook gebuid, en ongeveer 3 km voor de plaats, waar de machine met den grond in aanraking kwam, sloegen er groote vlammen uit den linker kant van de machine. Het vlieg tuig zette zijn glijvlucht voort. Even voordat de machine tegen den grond sloeg, maakte de neus een beweging naar boven. Direct daarna ging het vliegtuig onder een hoek van 60 graden recht aan den grond. De beweging naar boven ont stond doordat ook het hoogteroer in brand geraakte. De heer Bshage heeft op een afstand van 1200 m den grond af gezocht, waarboven het toestel in glyvlucht was, en heeft verschil lende sporen van materialen ge vonden, waaruit blijkt, dat de linkervleugel van het toestel in de lucht roeds in brand stood. Na de botsing op dèn grond schynt opnieuw een ontplolfiog te hebben plaats gehad. Omtrent de oorzaak van de ramp kon by geen nadere mededeelingen doen. De heer Plesman deelde nog mede, dat de heer Van Os, chef van de motorwerkplaatsen van de K L M morgen uit Amsterdam naar Brussel vertrekt in verband met het onderzoek. Hij deelde tevens nog mede, dat de beer Behage den indruk had, dat de brand ontstaan was in den linkerbenzinetaDk achter in den vleugel. De heer Bahage helt niet over naar de theorie van blikseminslag. De eenige Nederlandsche pas sagier, de heer Nathans, was, zooals gemeld, op reis naar Pary® in zijn kwaliteit van lid eene-r commissie, ingesteld door de S. A.P. en het N.V.V., welke tot taak had, het overbrengen van Spaansche kinderen naar Neder land te bespreken. De drie an dere Nederlandsche leden dezer commissie waren Dinsdagavond per trein gegaan, doch de beer Nathans, die lid van den Hil- versumschen gemeenteraad is, had nogde avondvergadering van dezen raad willen bijwonen en was deswege per vliegtuig ver trokken. E^n rechercheur van po litie was Maandagavond op visite by een familie in de Nieuwstraat te Leiden. Plotseling hoorde men hevig glasgerinkel. Bij onderzoek bleek, dat bij de firma Steffelaar, een handel in wijnen en gedistilleerd, een winkelruit was ingeslagen. Da recbercbeui vertrouwde de zaak niet en ging, zich verdekt opstellend, in de buurt op de loer liggen. Na eenige minuten kwamen er twee personen, die een opvallende belangstelling voor de gebroken ruit aan den dag legden. De rechercheur wachtte nog even, liet hen nog wat begaan en ar resteerde hen toen. Da mannen hadden ieder 'n kruik jenever in de hand en waren verder in het bezit van eenige fiasscben gedistilleerd. Zij hadden dorst. Toen de 20-jarige land bouwerszoon M. Jans te Reek, koren op een wagen wilde laden, gleed by uit en kwam te vallen. Da jongeman kwam zoo onge lukkig terecht, dat bij den nek brak. Hij is onmiddellyk naar het ziekenhuis overgebracht, waar hy spoedig na aankomst is overleden. Auto-ongeluk in België Te Soignies in de provincie Henegouwen op den straatweg naar Bergen is de auto van de taeeren Wannes en Muyie uit Den Haag, tengevolge van een defect aan het stuur in botsing gekomen met een Belgischen auto. De Nederlandsche auto reed tegen een boom en kwam dearua in een sloot terecht. De twee inzittenden werden vry zwaar, maar niet levensgevaar lijk gewond. Zondagochtend zijn op den weg van Abbeville naar Boulogne by Hautvillers (Frankrijk) twee autobussen roet aüsaar ic botsisg gebomen. In den eeDen bus zat een gezelschap EDgelscheD, in den anderen, kinderen van een kostschool te Amiens met hun ouders. Zes menschen werden gedood en dertig gewond. Te Gosau in Opper-Oosten- rijk is de auto van den directeur van de automobielfabriek Steyer door een brug over een berg stroom gezakt. De directeur, zijn vrouw en twee familieleden kwa men om het leven. Vreemde operatie. In een der hospitalen te Ma drid is dezer dagen een soldaat geopereerd, die in den linker schouder boven het hart een gra naat met zich droeg, die niet was ontploft. Da doctoren waren zeer beducht voor een operatie daar de granaat by de minste aanraking zou kunnen ontploffen, en zoo werd in allerijl een mu- nitiedeskundige gewaarschuwd, die eerst de noodige voorzorgs maatregelen trof. Terwyl de soldaat reeds op de operatietafel lag, schroefde deze den slagdop van het projectiel af, waarop de doctoren met een gerust hart tot de operatie over gingen. De mogalykheid bestaat, dat de man zal herstellen. De Roemeensche politie heeft in de buurt van Pitesti een hevig gevecht met zigeuners ge leverd, die er hun werk van maakten gebrekkige kinderen te rooven en te verkoopen aan bede laars. De bende stond onder leiding van een 21 jarige „zigeunerprin ses". Toen de gendarmes haar tent hadden omsingeld, sprong zij naar buiten, zwaaiende met een groot mes en begon een wan hopig gevecht met de dienaren der wet Zij verwondde vier gen darmen, maar werd ten slotte doodgeschoten. Twintig andere zigeuners zijn in hechtenis ge nomen. Een vlinderplaHg. De buitenwijken van Weenen hebben Donderdag urenlang blootgestaan aan een inval van vlinders. Heele zwermen kool witjes, afkomstig uit Duitschland streken neer in de tuinen en richtten groote schade aan. Ook uit de provincie komen klachten over de schade, door dezen inval aangericht. Een snel om zich heen grijpende epidemie van kinder verlamming heeft tot gevolg ge had, dat 100 scholen in een ge bied van 125 vierkanten kilo meter rond Melbourne gesloten zijn. Reeds zyn 80 kinderen door de ziekte aangetastvier patiënten zijn bezweken. Door de sluiting der scholen hebben 30 000 kinderen gedwon gen vacantia. Zy mogen echter niet in groepen samen op straat spelen en ook zijn uiteraard alle speelplaatsen verlaten. In Japan is een uit Osaka komende Zuid-West-Express in botsing gekomen met-een luxe sneltrein. Dertig reizigers wer den gedood of gewond. In Brazilië ontstond op de Amazone naby Brenes brand op een rivierstoomer, ziodat het schip zonk, waarby 17 personen verbrand of verdronken zijn. De aardbeving, welke Me xico heeft geteisterd, heett in totaal 17 doodeu en 30 gewonden g-ëischt. Te Orizaba, Jalapa en Vera Cruz is aanzienlijke schade aangericht, terwyl het dorp Mal- trata geheel werd vernield. Deze aardbeving was de he vigste, welke sedert tien jaar was geregistreerd. Een liftkooi in de mij a Kilnhurst bij Rotherham in En geland is van een hoogte van 2000 voet gevallen. Van de 17 mannen, die in de kooi vervoerd werden, kwam er een om het leven, terwyl de andere zestien gewond werden. Bij Pilsan (Dtl.) is een auto, geladen met vaten bier, met drie mannen op den bolt, van een viaduct op de rails gevallen, toen een trom aankwam. Drie man wsrdea orarreden en gedood, Woensdag brachten dp Ko ning en de Koningin van Enge land een bezoek aan Ierland, zoodat te Belfast feesten waren aangelegd, die dan ook zyn ge slaagd Maar ondanks vele daden van terreur en anarchisme, zoo dat bruggen werden vernield, buizen in brand gestoken en tal van personen werden in hech tenis genomen, die revolvers en geweren by zich droegen, waar voor ze geen redenen konden opgeven. Aan de bezoekers uit de om geving, die per trein of auto de feesten wilden bywonen werd veel last veroorzaakt, om uiting ta geven aan den baat, die de republikeinsche Ieren aan de Engelschen hebben. Op z'n Spaansch dus. Sportmouws. Voetbal. Men vraagt ons ten overvloede nog even de aandacht te vestigen op de veteranenvoetbalwedstrijd, die morgenavond alhier wordt gehouden ten bate van de ouden van dagen, die a.s. Dinsdag de autorit meemaken. Zooals gemeld, zal de aftrap geschieden door den heer Burge meester, terwijl de wedstryd zal worden opgeluisterd door mu ziek, waarvoor door beide corp sen ter plaatse medewerking is toegezegd. Daar de elftallen nogal eens wisseleD, meenen we goed te doen de opstelling voor dezen wedstrijd bier te doen volgen Veteranen: Doel, F. Len- 8enachterspelers, P. Hofman en A. Koekkoekmiddenlinie, J. Lensen, L v. d. Berge eD R. Scheele voorhoede, J. Verstra ten, P. Ie Feber, J. Fanoy, J. Peeters en J. van den Berge. Scheidsrechter W. Oppeneer. De Dokken: Doel, J. Bak ker actaterspelers, C. van Ben- degem en P. Z"gersmidden linie, J. van DroDgelen, J. den Doelder en J. Dielemsn voor hoede, A den Beer, O. Lacourt, C van Bendegem, C. Scneele en J. Scheele. Grensjagers: Jac. Scheele en Jan Dronkers Letteren en Kunst. De kleine Lord is deze week op 61 jarigen leeftijd te Manhasse (New-York) over leden in de persoon van Vivian Burnett, tengevolge van hartver lamming juist nadat hij leiding had gegeven aan de redding van 4 personen, die in zee vielen, toen hun boot omsloeg. De moeder van Sir Burnett, tnevr. Frances Hodyson-Burnett was de schrijfster van de kleine Lord in 1886 en nam het 10- jarig zoontje tot model, als Little Lord Fountleroy, waarvan deze intusschen weinig plezier beleef de, want sportief als hij was, haatte hij de voorstelling in zijn fluweelen pakje met kanten kraag. Het is bekend dat van dit boek een tooneelspel is gemaakt en dat wijlen Louis Bouwmeester hierin een van zijn mooiste rollen heeft gehad, waardoor zijn talent als tooneelartist uitkwam. Dat we deze mededeeling hieraan toe voegen, is voornamelijk naar aan leiding van het feit, dat de bur gemeester van Middelharnis, de heer L. J. den Hollander, oud burgemeester van Axel, ons toe vallig deze week de foto toonde van het huisje, waarin de groote Louis Bouwmeester toen als zoontje van een kermisreizigster is geboren. Bedoelde foto wordt op het stadhuis aldaar bewaard. Laatste Nieuws. Trein ontspoord, 27 doodrr.. Het A. N. P. seint ons PARIJS. Op ongeveer 25 K.M. van Parijs is gisterenavond een personentrein op de lijn Parijs— St. Etienne vermoedelijk door een verkeerde wisselmanoeuvre uit de rails geloopen. De locomo tief liep uit de rails en een ba gagewagen, terwijl een derde klasse werd versplinterd. Er werden 27 personen gedood en 50 gewond» De trein vervoerde een gezel schap bedevaartgangers naar Li- seux en een vacantiekolonie van schoolkinderen. Scheepsramp. 16 dooden. BALTIMORE. Een Ameri- kaansch stoomschip uit Balti more, dat vandaar een zeetocht maakte met 150 passagiers is gisteren in bra; d gevlogen. De bewoners van een naburig eiland hadden een hevige ontploifing gehoord en zagen daarop de vlammen uit het schip oplaaien. De menschen sprongen van boord en trachtten zich te redden door zich aan de wanden van het schip vast te klemmen, tot hulp opdaagde. Al spoedig werd deze dan ook verleend door loedsbooten en sleepbooten, die de drenkelingen aan boord namen. Volgens de jongste opgave zouden er 16 dooden zijn. Bekendmakingen. De Burgemeester der Gemeente AXEL maakt bekend, dat eene van den Gemeenteraad van Axel op Maandag 2 Augustus 1937, des namiddags ten vier ure, ten Raadhuize zal worden ge houden. Axel, 30 Juli 1937. De Burgemeester, BLOK. C** Burgemeester en Wet- houders van AXEL maken bekend, dat tengevolge van bestratingswerken door den Provincialen Waterstaat van Zee land, aan den Provincialen weg NEUZEN—AXEL, het wegvakje van de MOFFENSCHANS tot ongeveer 3U0 Meter verder Zuid waarts, voor het verkeer met rij- en voertuigen en vee. met ingang van 30 Juli 1937 is afgesloten, zulks in aanslui ting op ue afsluiting van het gedeelte van dienzelfden weg bij Driewegen. Axel, 30 Juli 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. Advertenti» n. fgaggSp*' De Burgemeester van AXEL vestigt de aan dacht der ingezetenen op het bestaan der Afdeeling Axel van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming. Deze Vereeniging stelt zich ten doel voorlichting te geven voor zelf bescherming en voor bescherming der burgerbevolking in het alge meen in oorlogstijd Laat ieder gezinshoofd zich als lid aanmelden tegen een cor.tri- huMp, die thans bepaald is op f0,25 per jaar. Men kan zien aanmelden bij de Heeren P. A. WONDERQEM, D. VAN DEN Berg en A. P. Le Feber. Door lid te zijn der Vereeni ging ontvangt men van het Hoofd bestuur regelmatig per post ver schillende brochures en mede deelingen, welker inhoud geheel gewijd is aan persoonlijke en gemeenschappelijke bescherming in oorlogstijd. Axel, 29 Juli 1937. De Burgemeester van Axel, BLOK. wedstpijd ten bate van de reis door ouden van dagen, Entrée 10 ot. Zitplaats 6 ct. Donateurs d?T V. V. „Axel" hebben gaan vpijan

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 5