Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Een Douglas van de K. L. M. in België verongelukt. hier te lande heeft besloten, zijn werkzaamheden te beëindigen. Gedurende zijn bestaan heeft het comité in totaal een som van f 27.880 voor het beoogde doel naar Indië kunnen overmaken. So'datentronw. Het was Dinsdag 150'jaar ge leden, dat Christoffel Pulimann als schildwacht voor het paleis Soestdijk stond, waar het bewa kingsdetachement van Prins Wil lem V lag en werd bedreigd door een troepenmacht van de Patri otten. Op de vraag of hij den dood koos, of zich wenschte over te geven, gaf Pulimann een alarm schot, waarna men hem dood schoot doch de wacht van den Prins kwam in 't geweer en het paleis bleef behouden. Voor dit feit stond reeds jaren te Soestdijk een houten gedenk- teeken, dat nu is vervangen door een bronzen monument en ji. Dinsdag met militair eerbewijs in tegenwoordigheid van den Prins en vele autoriteiten door Prinses Juliana is onthuld. De graan- en meelhandel. Een drietal hierbij betrokken bonden hebben den minister ge vraagd maatregelen te nemen om den tarwe-steun in zoodanige banen te leiden, dat vernietiging van hunne bedrijven wordt voor komen en het brood niet duurder behoeft te worden, ledoorver- hooging van het percentage (5) ongemengde tarwebloem dat de bakkers mogen gebruiken, en 2e door vergoeding van schade op de oorspronkelijke basis te her stellen. Bieraccijns. De Brouwersbond heeft ge vraagd om verlaging van bier accijns, die nu 13 maal zoo zwaar drukt als vöör1917, zoodatbrou wers en koffiehuishouders in een noodtoestand verkeeren en moeten interen. AXEL, 30 Juli 1937. in de a. s. Maandag alhier te houden openbare Raadsvergade ring komen de volgende punten in behandeling 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Intrekken vergunning voor benzine-pomp in de Zee straat. 4. Verordening regelend beroep op het Regl. voor auto vervoer van personen. 5. Honden belasting. Betuiging van vriendschap. De Chr. Harmonie Hosanna maakte gisteravond een muzikale wandeling door de stad, zooals ze dat jaarlijks een paar malen gewoon is te doen. Een aardige attentie was het tevens.even stil te staan bij een harer oudleden, die in een rusttent ligt tot herstel van gezondheid en daaibij aan genaam werd getroffen door een paar nummertjes te hooren van de vereeniging, die hem nog lief is, zoodat snaren van wederzijd- sche genegenheid hier weer tot trilling kwamen. Luchtbeschermingen brandweer Men schrijft ons Woensdagavond vergaderde hel Bestuur der Afd. Axel van de Ned. Vereeniging voor Luchtbe scherming. Binnen korten tijd zal deze afdeeling een plaatse lijke oefening houden, waarvoor de verschillende groepen nog eerst afzonderlijk zullen oefenen. Met genoegen werd vernomen, dat Axel een goed figuur maakt in Zeeland, doch het bestuur zal niet tevreden zijn voordat alle hoofden van gezinnen, die daar voor in staat zijn, lid der ver eeniging zijn geworden. Die genen, die reeds lid zijn, ont vangen regelmatig brochures en mededeelingen, waarin vele ge gevens voorkomen tot zelfbe scherming en tot bescherming der burgerbevolking in oorlogstijd. Laat ieder den ernst dezer aan gelegenheid inzien en zich ais iid doen inschrijven. Tijdens bovengemelde verga dering waarbij ook aanwezig waren de burgemeester en de opper-brandmeester, werd geheel onverwachts door deze heeren afgesproken om de nieuwe alar meering van de brandweer te beproeveni Het resultaat was verrassend. Als burgers van Axel kunnen we met recht trotsch zijn op onze brandweer. H^t alarmsignaal werd gegeven om 20 55 uur en om 20.59 uur stona personeel en materiaal ge reed tot uitrukken. De motor jOer brandspuit liep 2 minuten 'na het alarm. Bij het gehouden appèl ont braken slechts 3 leden van het personeel, allen wegens uitste digheid. Het peil onzer brandweer is wel zeer hoog om in een tijds verloop van 4 minuten ra het alarm geheel gereed te zijn. Dit resultaat is alleen te bereiken met menschen, die weten wat plicht is. Dat de burgemeester en de opper-brandmeester buitengewoon tevredtn waren laat zich ver- Klaren en dat het personeel met trotsch van het resultaat kennis nam, is goed op zijn plaats. Laat ons gemeentebestuur van haar ingenomenheid blijk geven, door onze brandweer regelmatig van goed materiaal te voorzien zij is het dubbel waard Vo*»tbalvereeniging Axel. Woensdagavond werd alhier in het clublokaal bij Mej de Wed G. Gilijamse de jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden van de V. V. Axel, welke slechts matig bezocht was. In zijn openingswoord sprak de voorz dhr. J. H. Peeters van een jaar van succes, waarbij alleen liet niet behalen van het 2e klasse schap een tegenvaller was. Na lezing der notulen, bracht dhr. D. J. Freekenhorst een uit voerig en keurig verzorgd jaar verslag uit, waarin hulde werd gebracht aan het le elftal voor het behaalde kampioenschap. Her innerd werd verder aan de fees telijkheden ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan en de deel name aan den lichtstoet bij het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, waarbij de club met haar verlichte voetbalveld de le prijs behaalde. Verder aan de verbeteringen op het terrein, ter wijl ook het verloop der voor naamste wedstrijden de revue passeerde. Door het le elftal werden 35 wedstrijden gespeeld, door het 2e 24 .en door het 3e slechts 1. In deze wedstrijden werden 206 doelpunten gescoord, bij de tegen partij, terwijl het Axelsche doel 150 maal doorboord werd. Het ledental bedraagt thans 58, doch deze zijn niet alle actief meer. De Junior-afdeeling teit 37 leden en het aantal donateurs bedraagt 78 Opgemerkt werd, dat vooral het aantal werkende leden aan merkelijk grooter kon zijn. Had de competitie voor het le elftal over het algemeen een vlot verloop, de wedstrijden van het 2e elftal voor de Z V.B leverden nogal stagnatie en teleurstellingen op. Jammer genoeg leverde de promotie-competitie voor het le elftal niet dat resultaat op, waarop men algemeen hooptein het gezicht van de haven strandde men teslotte in den laatsten wed strijd. Het jaarverslag eindigde met een krachtige opwekking tot nog meer ijver en toewijding, teneinde in het komende seizoen weer een rol van beteekenis te kunnen spelen. Uit het jaarverslag van den penningmeester, dhr. L v. d. Berge bleek, dat was ontvangen f 2133,08 en uitgegeven f 1944,67, zoodat er een batig saldo was van f 188,41. Dit gevoegd bij het overschot van vorig jaar, is er momenteel in kas f341,86. De financiën staan er dus goed voor. Hierna had bestuursverkiezing plaats. De aftredende leden D. J. Freekenhorst, A. Koekkoek en J. v. d. Berge werden met groote meerderheid herkozen, terwijl in de vacature, ontstaan door be danken van dhr. F. J. Lensen, na herhaalde stemmingen gekozen werd dhr. R. Borght. Als trainer werd gekozen dhr. F. J. Lensen, die mededeelde deze taak weer gaarne op zich te nemen, mits alle deelnemers zich met volle toewijding aan de oefe- 5 ninpn geven, daar anders geen tastbare resultaten zijn te ver wachten. Tot leden der elftalcommissie werden gekozen dhrn. A. v Rijn, A. Koekkoek en L. van den Berge. Voor het nazien der volgende rekening werden benoemd Jac. Verpoorte, J. de Jeijter enjos.de Coninck. E n mooie hofstede. Deze week werd de hoeve „Doornhof" van dhr. Jan de Feijter alhier bezocht door ern gezelschapBrabandersuit de Kem pen, onder leiding van den Zeer Eerw. Heer Pater Dekkers, voor heen kapelaan te Hulst, die met deze menschen een excursie door Zeeuwsch Vlaanderen maakte. Na een bezoek aan Hulst met zijn rijke historie werd ook een bezoek aan Axel gebracht. De bezoekers waren vol lof over de schoonheid der Zeeuwsch Vlaamsche streek en in 't bizonder van deze hoeve, waarvan een deelnemer in het Dgbl. van Brab. schreef Een fraaiere Zeeuwsche boer derij zagen we ooit beneden de Schelde. Daar ver van stad en hoofdverkeer drijven in een lan delijke rust, zoo als ge die schier nergens nog vindt, de zwanen in een lommerrijke gracht. Daar vindt ge een oude boerenwoning temidden van ruime boomgaarden waarover een patina van hoogere, schoonere werkelijkheid ligt, waarom ge alleen reeds geneigd zijt den boer, die daar woont, een landedelman te noemen. De Vlamingen keken hun oogen uit naar zoo'n schoone, propere stee. Gastvrij en hartelijk was er ook de ontvangst op de hofstede, die we bezochten. Veel werd genoten van den aanblik op de akkers, waar de drukte nu volop heerschte en zooveel handen tekort komen, dat men arbeiders uit Zierikzee haalde de laatste dagen Tenslotte bezichtigde men de Schelde te Terneuzen en keerde men vol daan naar de Kempen terug. Smokkelaars aangebonden Een dezer nachten trof een kommies-dienstgeleider, onder de gemeente Zuiddorpe, twee per sonen aan, die achter elkander liepen. Een hunner had een groot pak bij zich, dat bij onder zoek een groote hoeveelheid boekjes sigarettenpapier bleek te bevatten. Beide personen wer den aangehouden. Zij bleken uit Axel afkomstig te zijn. Pioces- verbaal werd opgemaakt. De dames H L. de Belle en R. L. van Eek, beiden van St. Jansteen, slaagden te Rotterdam voor de hoofdacte. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdakte dhr. A. J. Geensen te Ter Neuzen. Bij het dezer dagen te Mid delburg gehouden Federatie examen voor boekhouden „Mer- curius" zijn o. m. geslaagd de heeren J. van der Bent, S. J Laurens, J. P. van Wijck en J. D. van Damme, allen te Neuzen. Loods verdronken. Woensdag kwam te Terneuzen binnen een Engelsch motorschip waarvan de kapitein mededeelde, dat ten hoogte van den Marga- rethapolder de Belgische loods Van Schoor verdwenen was Het schip was onderweg van Ant werpen naar Londen en geraakte op de Schelde aan den grond, doch kwam met eigen kracht weer vlot. Nadat de loods eenigen tijd met den gezagvoerder had staan praten begaf hij zich naar het achterschip om wat te rusten, doch keerde niet terug. Toen men hem ging zoeken en dit te vergeefs was kwam xie gegronde veronderstelling naar voren, dat de man gevallen is en over boord geslagen. Het afzoeken van de omgeving had geen succes, daarop besloot de kapitein de dichts bijzijnde haven binnen te loopen om een en ander te rapporteeren. De marechaussée heeft zich aan boerd begeven voor een nader onderzoek. Naar wij vernemen was Van Schoor pas gehuwd en ook eerst kort geleden aangesteld als gouvernementsloods. Mdb. Crt. Voor de betrekking van gemeente-secretaris te Veere heb ben 52 *mhtensiren gesolliciteerd. A. J. Hoorweg, f Op 68-jarigen leeftijd is Woens dag te Heemstede te zijnen huize overleden de in geheel Zeeland bekende en populaire dokter Hoorweg, tengevolge van een hartverlamming. Men herinnert zich, dat hij slecnts eenige weken geleden te Middelburg officiéél afscheid nam van de Zeeuwsche vereenigingen op gebied van t.b.c. bestrijding en burgerlijke autoriteiten. Al wie daarom met Groene Kruis of t.b.c. bestrijding in aanraking komen zullen ongetwijfeld dit be richt met deelneming hebben ver nomen, omdat deze harde werker en strijder voor de lijdende menscbheid zoo weinig van zijn rust op aarde heeft mogen ge nieten De overledene was na zijn artsen-practijk districts-consulta- tie bureau-arts in Zeeland en werd als zoodanig benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, hetgeen in deze een onderscheiding beteekent. Handelsregister. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen zijn ingekomen de volgende nieuwe inschrijvingen Hulst, automobielfinanciering (voorschieten van een gedeelte van den koopprijs met maande- lijksche terugbetaling). Eigenaar W. A. C Poppe. Het in eigendom hebben, ex- ploiteeren of doen exploiteeren van een of meer motorschepen er/of andere vaartuigen. 1. J. de Koster Jr., Breskens. R. J. Thomaes, Sluis, winkel en brood- en kleingoedbakkerij Firma J. Visser—Koole, Zaam- slag, handel in manufacturen, enz. Venn.J. Visser, Axel, P. J. Visser, Cadzand en J. P. Visser, Axel. P. van Wolfelaer, Vogelwaarde, Boschkapelle, handel in en export van poot- en consumptie-aard appelen. EigenaarF. A. van Wolfelaer. Wijzigingen J. Bedet, Ter Neuzen, handel in aardappelen, G. H. Blondeel- Doens, Aardenburg, handel in kunstmeststoffen, granen, enz. I. J. Brakman, Axel, schilder en winkel in drogerijen en papier; De Bijenkorf, handel in mode artikelen De Hoop, Breskens, brood- en banketbakkerijGa rage „Cito", Axel, verhuur van luxe auto's en autobussen, repa ratie-inrichting, enz. J. J. van Leeuwe—de Vriend, Ter Neuzen, in heerenmodesManufacturen- magazijn „Nederland" v.h. De Duif, J. Visser—Koole. Filiaal Oostburg. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat) Arrond. Rechtbank, Middelburg. In de zitting van Woensdag werden veroordeeld wegens meineed 1. M. Y., huisvrouw J. M. d. B., 38 j., zonder beroep, Zuiddorpe, gedetineerd, 3 maan den met aftrek van voorarrest verduisteringenF. J v. H 28 jadministrateur te Biervliet, gedetineerd, zeven weken gevang, met aftrek van het voorarrest en last tot onmiddellijke invrijheid stelling. Yler leden der bemanning en elf passagiers om het leren gekomen. In de nah(jheid van het plaats je Halle, 16 K M. ten Zuiden van Brussel is Wosnudggnjorgü'E oia 11 uur een K L, M-vliegtuig verongeluktde „Flamingo", een 2 motorige Douglas. EPt toestel was om 9.20 uur van Schiphol vertrokken. Na een tusschenlanding te Brussel, waar de meeste passagiers van het verongelukte vliegtuig waren in gestapt, zou het doorvliegen naar Parijs. Kort na het vertrek van Brussel stortte de „Flamingo" plotseling neer. De bemanning bestond uit den bestuurder C T R Steensma, den radio-telegrafist Ludikhuize, den werktuigkundige Geering en de gtewardesse mej. Van der Laan. Passagiers waren dhrn. Ttillo, een Mexicaan Nathans, Neder lander, beiden komende van Am sterdam de Duit8cber Wetzelaar die evenals de hierna te noemen passagiers te Brussel in de „Fla mingo" was gestaptde Duitscher Mun het echtpaar Tondreau dhrn. Blum; Witehouse Kalton en Goldbloem, allen Belgen. Onmiddellijk na het bekend worden van de ramp heeft de Belgische Luchtvaartmaatschap pij Sabena hulp naar de plaats van de ramp gezonden. De bestuurder Steensma werd te Hellevoetsluis geboren en was sinds 1 Juli 1936 in dienst van de K L. M. Als tweede bestuurder-mecani cien was aan boord dhr. Geering en als radiotelegrafist dhr. Ludik huize, terwijl mej Van der Laan dienst deed als stewardesse. Verder bevond zich nog aan boord als passagier de werktuig kundige van de K L M Wappe- ron, die zich voor werkzaamhe den naar Parijs zou bageven. Dhr. Nathans was secretaris van de Iuternationale Transport arbeidersfederatie. Te kwart voor een zijn naar Brussel vertrokken de inspecteur van den luchtvaartdienst, een lid van de commissie van toe zicht op de luchtwaardigheid, de chef van do werkplaatsen van de K L M en Hondong, een der oudste vliegtuigbestuurders van de K. L. M. Verder is ook nog meegegaan de geneeskundige van de K. L. M. Aan het verslag dat een jour nalist van de N R. Crt. gat, na dat bjj een en ander bezichtigd had, is het volgende ontleend. Bellinchem heet het dorp, waar de ramp plaats vond. Aan een korenveld grenst eeD stuk land waarop aardappelen werden ver bouwd. Juist bij de scheidingslijn werd het publiek, dat tot uit ver ren omtrek naar de plaats van de ramp was gekomen, door gen darmes tegenhouden. Rond het rechtopstaande staart stuk van bet verongelukte toestel loopen pleegzusters en verplegers rond in witte jassen Nog lang niet z(jn alle lijken geborgen. In het korenveld liggen zeven witte bundels: bet zyn de in lakens gewikkelde stoffelijke resten van hen, die reeds gtïlentificeerd konden worden Verderop zjjn doktoren bezig om te pogen vast te stellen van wien het gruwelijk verminkte lichaam is, datzooeven op een baar werd aangedragen en links en rechts steken in het korenveld boomtakken omhoog. Zij duiden de plekken aan waar in den loop van den dag stoffe lijke resten zijn gevonden over blijfselen die nog niet konden worden herkend. Aan weerszijden van het recht opstaande staartstuk liggen twee langgerekte wrakstukken van verbogen, verwrongen en uiteen gerukt metaal. Het zijn de beide vleugels van den Douglas. In een kring liggen ber en der allerlei onderdeelen onherkenbaar ver splinterd, verwoesteen beeld is het van een vernieling welke met ongekende kracht moet zijn teweeggebracht. En buiten dien kring van vijf tig meter liggen overal nog on derdeelen in het korenveld zjjn wel de meeste terechtgekomen, Daarbij is ook een van de ven sters van de cabine. Alles duidt erop, en de verklaringen van de weinige ooggetuigen wijzen ook in die richting, dat onmiddellijk nadat de machine tegen den t? pi*!14-? Is gfilügpg, saa ZONDAG 1 AUG. 1937 Voorm. 9V« ure Da van Oevercn Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9.30 ure Da A B oer van Koog-Zaandijk. Nitr. 2.30 Deze f Je. VO'irm 9.30 ure L"es'<erk. Nim. 230

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2