Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwscli- Vlaanderen. No. :i:f DINSDAG 27 JULI 1937 53- .>an'2. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. OPOFFERING. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O.N N F. M E N T S P R IJ S Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. China en Japan. Wanneer we deze twee woor den uitspreken, kan men ook het woord oorlog noemen. Hoe lang bruischt en kookt het al tusschen die twee. Hoeveel strijd van woorden en wapenen, net alsof ze in oorlog waren, is al niet gevoerd en heden ten dage is de spanning weer zoo hoog, dat men ieder uur een oorlogsverklaring kan wachten, wat dan tegelijk beteekenen kan een West-Euro- peesche oorlog. Want over de geheele wereld is de atmosfeer tegenwoordig wel weer in een zoodanig stadium, dat elke vonk, in welke richting die ook spat, een electrische ontlading geeft, die oorlog beteekent. De mensch- heid is nu eenmaal zoo, dat de een den ander dagelijks uittart uit eigen belang. Wanneer men aan de eene zijde zijn mensche- lijke en soms ook christelijke ge voelens laat spreken, dan is er de ander, die daarop speculeert en zegt als ze toch geen oorlog wenschen of willen, dan kan ik me dit of dat wel veroorloven en de speldeprikken beginnen weer. En zoo gaat het ook in 't verre Oosten. Japan maakt steeds mis bruik van de onmacht van China en als het tot rede komt, beginnen de Chineezen weerbaar te doen. Daar zijn het nu eenmaal Chi neezen voor, zou men zeggen. Maar laat er ons geen gekheid van maken. Want de zaak is te ernstig. Noord-China beschouwt men te Tokio als een terrein voor een zekere politieke vrijbuiterij. De Chineesche regeering te Nanking is niet bij machte om in dit deel van het Hemelsche Rijk haar ge zag deugdelijk te laten gelden Dan zullen wij er wel een beetje gezag uitoefenen, zeggen de Ja panners. Noord-China is econo misch voor ons van veel belang. De schermutselingen, welke er nu zijn voorgevallen, zonder dat ze een oorlog in het leven riepen, moet men vermoedelijk als een voorspel beschouwen van een gewapend conflict, dat toch eens zal moeten komen. China is sinds het einde der vorige eeuw een losbandige bende geweest. De politieke chaos in het Hemel sche Rijk stelde de Japanners in staat, een heel stuk van hun im- perialistischen droom te verwezen lijken, op Chineesche, kosten. Maar men ziet nu China weer naar een nationale eenheid toe groeien. De republikeinsche re geering te Nanking, met den be kwamen militair en politicus Tsjang-kai-sjek als min of meer dictatoriaal leider, breidt haar gezag gestadig uit. Het best ontwikkelde en rijkste deel van het land luistert thans naar haar bevelen. Als de Nankingsche regeering er in slaagt het proces der con solidatie voort te laten duren, en een geregelden toestand in het door haar beheerschte gebied te scheppen, zal onverbiddelijk het oogenblik aanbreken, waarop de militaire controle van Japan in Sjansi, Hopei en Sjantoeng niet langer geduld wordt. Het ont waken van het nationaliteitsbesef onder het Chineesche volk zeer sterk in de Zuidelijke pro vincies en zich dan manifesteerend in anti-Japansche leuzen werkt deze consolidatie uit den aard der zaak in de hand. Meer en meer zien de denkende Chineezen in Tsjang-kai-sjek den man, die hen van de schande der Japansche hegemonie moet verlossen. (Even als trouwens van de bolsjewis tische invloeden in de Westelijke provinciën). Het is volslagen onmogelijk, om ook maar mei een schijn van zekerheid, eenigerlei voorspelling te doen omtrent het tijdstip, waar op de ontwikkeling op het punt der groote botsing zal zijn aan geland. Allerlei andere factoren de economische en financiëele moeilijkheden van Japan, de hou ding der Sovjets, spelen ten deze mede een voorname rol, en kun nen het proces in allerhande onvoorziene richtingen stuwen Maar menschelijkerwijs gesproken moet in een niet al te verre toe komst een strijd om Noord-China ontbranden. Tegen elkaar in drijven hier twee machten, tus schen welke een verzoening on mogelijk schijnt- De Chineezen zoeken allerlei uitstel en zenden sommige dap pere verklaringen van „geen duim breed wijken" de wereld in, de apanneezen echter dulden dit niet, beantwoorden elk uitstel en elke vertraging met militaire maat regelen, en dwingen een snellen loop der verhandelingen af. De laatste dagen zijn er door de apanners twee duchtige bombar dementen geopend op de stad Wang Ping. Inmiddels onder handelt men voort en seint men uit het Oosten dat de Chineezen toegeven. Het aantal telegrammen uit het Oosten is buitengewoon grootde inhoud is echter niet even belangrijk als de lengte zou doen vermoeden. Er, het belang rijkste staat er niet in. n.l. hoe de Japanners hun zin weten door te drijven. Het is bekend, dat in het Oosten heel anders onderhandeld of oorlog gevoerd wordt dan fn het Westen. Japan heeft gedeel telijk gemobiliseerd tegen China en een duchtige macht bijeen ge bracht. Japan is natuurlijk veel sterker dan China. Onder de bijeengebrachte bedreigingen vormt een bombardementsvloot van 400 vliegtuigen op Formosa, die gereed ligt voor. aanvallen op de „volkrijke" Jangstovallei, een der geduchtste. Voorts lig gen er heele legers in de buurten van Tientsin en Peiping. Toch vecht men slechts af en toe een beetje en onderhandelt inmiddels voort. China heeft volgens de laatste berichten al gedeeltelijk toegegeven en excuses aange boden. Maar daar neemt Japan geen genoegen mee. Japan eischt aftocht van het Chineesche leger uit Hopoi, bestraffing van schul digen en volledige schadevergoe ding aan de Japanners, onder drukking van de anti-Japar.sche en de communistische agitatie en waarborgen tegen herhaling van incidenten. Bijeengenomen be teekenen al de gestelde voor waarden, dat de Chineesche pro vincies Hopei en Tsjakar op de wijze van Mandschoekwo van China worden losgemaakt en onder Japansch bestuur of Japan sche controle gebracht. Gevoch ten wordt er alleen als de onder handelingen op Chineesche ma nier vertraagd worden. De doo- den en gewonden dienen dan als zooveel aansporingen om wat op te schieten. Het kan natuurlijk een oorlog worden. Dat hangt er van af of China dit aandurft. Doch de kenners van het Oosten vermoeden, dat China toegeven zal. Nieuwe belasting. Van 1 Sept. a.s. af zullen alle Duitschers, die niet voor de ver vulling van den actieven dienst plicht van twee jaar zijn opge roepen, als compensatie een weermachtsbelasting moeten be talen. Deze belasting bedraagt gedu rende de eerste twee jaar 50 pet. van de inkomstenbelasting en in de daaropvolgende jaren, totdat de verplichting tot betaling der weermachtsbelasting eindigt, 6 pet. van de inkomstenbelasting. Vrijgesteld van de belasting zijn slechts zij, die bij de ver vulling van hun arbeidsdienst plicht of van den tweejarigen actieven dienstplicht ongescnikt voor den dienst geworden zijn. Voorts zij, wier inkomen minder bedraagt dan 224 mark per jaar of die een loon trekken, dat lager is dan 52 mark per maand. Voor degenen, die geen of slechts zeer weinig inkomstenbelasting beta len, is een minimum-bijdrage vastgesteld. De burgeroorlog in Sparije Na frevige gevechten hebben Franco's troepen Brunete op de regeeringstroepen heroverd. Dit plaatsje (een 22 km ten Westen van Madrid), dat maanden lang in handen is geweest van de rechtsche troepen, was tijdens het jongste regeeringsoffensief weer in het bezit van Madrid gekomen. Nu, na hevige gevechten, waarbij met afwisselend succes schijnt te zijn gestreden, hebben Franco's troepen het dorp weer bezet. Brunete is niet zonder strategi sche beteekenis. Het ligt op ten der wegen, die naar het Escorial leiden. Generaal Franco heeft er klaarblijkelijk een gevaar in gezien wanneer de regeeringstroepen weer vasten voet op deze wegen zouden krijgen en alle pogingen in het v^rk gesteld Brunete te heroveren. Over het verloop van den strijd wordt uit Salamanca het volgende gemeld Zaterdagochtend vroeg werd Brunete door een twaalftal vlieg tuigen van de rechtschen gebom bardeerd, waarna de troepen on der leiding van generaal Varela tot den aanval overgingen. Zij slaagden erin een bres te slaan in de stellingen van de regeering en zich meester te maken van de eerste verdedigingslinies. Ver volgens werd de tweede ver- dediginslinieg aangevallen en na enkele gevechten maakten de troe pen van Franco zich meester van de plaats. De opmarsch werd voortgezet in de richting van San Martin de Valdeiglesias. De rechtschen maakten meer dan tweeduizend tegenstanders krijgsgevangen en een groote hoeveelheid materiaal viel in hun handen. Uit Gijon wordt gemeld, dat verscheiden regeeringsvliegtuigen aanvallen hebben ondernomen op de motorbooten der opstande lingen, welke zich bij de haven ophielden. De schepen zijn naar zee gevlucht. Zaterdagnamiddag hebben de kustbatterijen het vuur geopend op het rechtsche oorlogsschip Baleares," dat het vuur beant woordde. De granaten kwamen op het land terecht, zonder even wel schade aan te richten. De rechtsche opmarsch in den sector van Aibarracin (front Te- ruel) is Zondag voortgezet. Aan het einde van den dag waren U f COURANT. Een dramatische schets Uit de loodkleurige luchtkolk kwam de storm neergeschoten, wervelde om de spitse daken der huizen, botste tegen schuttingen, gierde om de hoeken der straten en verijlde, voortgedreven door een zelfde stuwkracht, over het vlakke land. Het oude huis op den heuvel was een centraal punt in den storm, die zich elk oogenblik scheen te verplaatsen, om telkens weer met nieuwe hevigheid terug te keeren. De takken van de oude iepen, ge bogen ais onder een loedzwaren druk, geeselden de ruiten. Het verroeste tuinhek werd bij eiken windstoot heen en weer geslingerd, met een gepiep en gekraak, dat luid boven het geloei van den storm op klonk.... De onrust daarbuiten in de zwarte duisternis was van zulk een kracht, dat zij zich gemakkelijk in de werkkamer van den ouden notaris kon manifes teeren, door grillig-dansende schadu wen in de half-verlichle hoeken te werpen. Notaris Beekman, die in een gemak kelijker, s.oel voor hel onrustige vuur met zijn dansende vlammen zat le lezen, wierp zijn boek met een onge duldige beweging op de tafel, nam zijn pijp en stopte die uit de koperen tabakspot. Na enkele vergeefsche pogingen stak hi] aan en deed biauwgigze rookwolken Uit de pijp voortjagen Notaris Beekman liet zich weer in zijn stoel vallen, greep het boek, bla- derde wat hier en daar en wietp het dan met een mistroostigen blik op de klok, weer op de tafel. Kwart over twaalf, en nog niet thuis, mompelde hij in zichzelf, altijd het oude liedjemaar er zal hein toch geen ongeluk zijn overko men Opgeschrikt door deze gedachte welke door een nieuwe, en heviger windvlaag was opgewekt, stond hij op, liep naar een der breede vensiers en schoof het gordijn op zij. Buiten pik zwarte duisternis, met in de verte wat sreglim van licht op enkele hofsteden B rven het getuid van den storm klonk uit de verte het geblaf van de wacht honden, wal door die van het oude huis op gelijke wijze werd beantwoord Nerveus liep hij terug in de kamer ging zitten, stond weer op en liep met kleine, zenuwachtige passen de groote kamer op en neer De gedachte liet hem niet los het zou de eerste keer niet zijn. dat Oscar dronken thuis kwam, en nu, met dat noodweer was de mogc.ijkheid van een misstap niet uitgesloten. Een oogenblik dacht hij er aan zijn knecht te wekken en hij had z0n hand al op de electrische schel toen hij bedacht, dat het misschien beter wes nog een half uur te wachten. Hij bleef op en neer loopen, het oog gericht op de klok, die tergend lang zaam de minuten telde. Het half uur verstreek, daarna nog een, en steeds had notaris Beekman de kracht niet gevonden om op het knopje te drukken. Het hypnotiseerde hem, irak hem er heen, doch als zijn hand het aanraakte, gaf een inwendige slem de waarschuwing het niet te doen. Twee uur. Notaris Beekman schrok uit zijn gepeins op. Nu moest er toch iets gedaan worden. Er was vast een ongeluk gebeurd. Weer liep hg naar het venster, lichtte het gordijn op. Er klonken voetstappen op het grind, flauw hoorbaar boven het geloei van den storm. Een oogenblik later stond zijn zoon, bleek en beslikt, met ge scheurde k'eeren en een bloedende hoofdwonde tegenover hem. Een goddank ontsnapte aan de lippen van den vader, en een oogenblik was zijn boosheid verdwenen. Maar de opgekropte zenuwen, met het reeds lang genomen besluit, deden z ch piotseiing gelden. Vader en zoon stonden tegenover eikaar, beiden bleek, en beiden besloten. Een oogenblik stilte en daarna barstte de oude man in een smalende lach los; Altijd het zelfde liedje. Mijnheer de zoon kan het zich permi-.teeren dronken thuis te komen. O ja, maar nu is het de laatste maal ge weest. Werken zul je en je onder werpen aan het vaderlijk gezag of.... m^n huis uit, voor goed Met donkeren blik zag Oscar zijn vader aan. Als u meent, dat Ik dronken ber, dan vergist u zich dezen keer toch, kwam het zacht van zijn lippen. U hebt gelijk, dat ik niet altijd heb opgepast, zooals ik had m»eten doen, maar ditmaal is er geen reden mg daarvan een verwgt te maken. Vast zagen zg elkaar in de oogen. Dan wendde de oude man de zgne schuw af en schreeuwde met een van woede bever.de stem Geen verwgt van maken jg hebt nooit goed op gepast, avond aan avond zit je in de ktoeg met je mooie vrienden te gokken en Gid weet, wat je nog meer hebt uitgehaald, maar ik zeg je, dat ik er nu voor goed genoeg van heb, je zult je aan mg onderwerpen of je gaat rngn huis uit. En Gerda zal ik waarschuwen. Ze is een te goed meisje, om zich te verslingeren aan iemand als jg zelfs al ben je mgn zoon Die schande wil ik haar besparen. Of je betert je leven, maar dan ook absoluut, of je kunt je koffers gaan pakken. Kiesnu... Weet u, waar ik vandaag ben geweest vroeg Oscar, zich inhoudend, Kies, zeg ik, schreewde Beekman. Wiit u het niet we'en? D<tn- gender was de vraag en de notaris voelae, dat hg zgn zoon het recht moest geven z ch te rechtvaardigen. Hg werd kalm. Ik hoef dat niet te weten, kwam er zacht. Zgn handen zochten op de tafel steun voor zgn genomen besluit, dat van hem alles vergde. En toch moet u het weteh, hernam 03car. Want al mag Ik dan niet een onberlspeigk leven hebben geleid, weet u even goed als ik. wat daartoe de aanleiding was. Als u in uw jonge jaren geen moeder had gehad, die voor u zorgde en een vader, die zich van u aantrok Wat ?schreeuwdede notaris buiten zichzelf. Dat durf je zeggen legen mg Omdat het waar Is, zei Oacar zacht. Altijd werd u in bestag genomen door uw zaken. Nooit heb ik eemgen steun van u ondervonden, waar dat noodig was en dat ik het niet aan u heb te danken, dat ik zelf het verkeerde van mgn leven heb ingezien. Neen, ik ben nooit iets voor je geweest, zei de notaris bitter. En toch hebt u mg de oogen ge opend, U wilde aiet weten, waar ik vandaag hen geweest. U zult het weten het kost me veel het te zeggen, maar ik voel het als auin plicht Ik ben vandaag getrouwd met het meisje, dat u ongelukkig hebt gemaakt. Het was er uit. En het was te veel. De oude man smakte voorover op de tafel, het gezicht in de magere handen. Oscar streelde hem over het grgze haar en trok het schokkende lichaam tegen zich aan. Vader, wees u niet boos. Ik moest het u immeis zeggen, ik kon niet anders. De oude man lichtte het hoofd op en zag hem wezenloos door z0n tranen aan. Held jg dan van haar? kwam er bijna onhoorbaar van z0n lippen. H.-uden? Een mceiigke glimlach kwam op zijn bleek gezicht, o neen, maar ik voelde wel den plicht goed te maken, wat mgn vader tegen haar mis daan heeit. Al heb ik dan ook volgens u den naam van de familie door het s;gk gesleurd, zei hg bitter. Och nee, waarom dat oprakelen Het is goed zor, het is goed zoo, zeg tk u. Misschien dat ik haar een klein beetje van het geluk kan teruggeven, dat u haar ontnomen hebt. En dan.... En Qerda kleunde de oude man. Gerda? Die heb ik afgeschreven. Het is hard voor haar, maar ze is nog j >ng en zal het wel te boven komen. En voor mg.... hg haalde z0n schou ders cp ik zal trachten voor uw kind later een goed vader te z0n. Dat is voor m0 belooning genoeg. De stilte viel rond de twee bewe« gingiooze figuren. De vlammen dar.stc a in den haard, de schaduwen iangs de wanden. En buiten, buiten waaide de storm twee menschenleveu tot gruis.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1