VOETBALWEDSTRIJD Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Woensdag 14 Juli Veteranen Axel Elk naar Krachten. Nederlandsch Indië, met verlof, vroeger te Maria-Hoorebeke, en ds. Dronkers, uit Kloosterzande. Evenals de andere jaren zullen ook nu weer verscheidene groe pen uit Nederland dezen zendings dag bijwonen. In hooger beroep C. Sch. 22 jaar vrachtrijder te Axel heeft hooger biroep aange- teekend tegen het vonnis der Mid- delburgsche rechtbank van 28Juni 1.1. waarbij hij wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld is veroordeeld tot 1 maand hechtenis en intrek king van het rijbewijs voor den tijd van 6 maanden. De Spaansche schatten. Ter openbare terechtzitting van de arrondissements-rechtbank te Middelburg werd Zaterdag in kort geding uitspraak gedaan in de zaak van de in beslag genomen lading van het s.s. „Thorpehall", liggende te Vlissingen. De eischers, de Vennootschap volgens de Spaansche Wet Banco Cuipuzcoano te San-Sebastian en anderen hadden den kapitein van de „Thorpehall" gedagvaard ten einde de in beslag genomen la ding onder sequestratie te doen stellen. Daartegen is door ge daagde verweer gevoerd, terwijl de Baskische regeering en/jf de Spaansche Republiek gevorderd hadden opheffing van het door eischers gelegde beslag, niet-ont- vankslijkheid van eischers be pleitten, alsmede onbevoegdheid van den president der rechtbank, en ten slotte hadden verzocht gerechtelijke plaatsopneming, al thans bezichtiging van de in be slag genomen lading. Ten aanzien van de vordering van de eischers is beslist, dat de president zich bevoegd heeft ver klaard om van de vordering tot onder-sequestratie-stelling kennis te nemen. Eischers zijn ontvan kelijk verklaard in die vordering en deze is toegewezen. De bij dagvaarding omschreven roerende goederen zullen onder sequestra tie worden gesteld en als seque ster is benoemd de N.V. Neder- landsche Handel Maatschappij te Amsterdam. De Baskische Regeering en/jf de Spaansche Republiek zijn niet- ontvankelijk verklaard in hun vordering tot opheffing van het door eischers gelegde beslag. Men meldt ons, dat mr. Diele- man Jr. heeft besloten om van deze uitspraak in hooger beroep te gaan. Mdb. Crt. Te Ooes geraakte een 12- jarige knaap, A. van Sabben, met zijn hand tusschen de rollen van een sorteermachine in het veilings gebouw, waarbij dit lichaamsdeel zoo goed als verpletterd werd. Dreigende instorting. Er bestaat groot gevaar voor instorting van de groote of St. Laurenskerk te Alkmaar. Woensdagmiddag heelt de vrouw van den koster der kerk een harden knal gehoord in of by de kerk. Z=> ging terstond een onderzoek instellen, maar kon niets vinden. Een zeer nauwkeurig onderzoek werd in gesteld en dit leidde tot ont stellende ontdekkingen een der z g. steunbeeren is aan den bui tenkant over een lengte van meer dan een meter ingestort en de steenen hangen nog slechts door middel van het anker eenigszins samen. En aan den binnenkant dus in de kerk eelt waren drie andere gteun- beeren gescheurd en hier vond men groote stukken steen en kalk, die uit deze muren waren gevallen. Met het oog op het dreigende gevaar besloot de kerkvoogdij de kerkdiensten in deze kerk voorloopig te verbieden, terwijl het departement telegrafisch van het dreigende gevaar in kennis is gesteld. Men verwachtte, dat r\jks monumentenzorg maatre gelen zal nemen1] om een instor ting te voorkomen. De Minister heett 15000 toegegegd, Vrijdagmiddag is een per sonenauto van den heer Vos uit Groningen te Zuidbroek bij het passeeren van een grooten petro- leumwagen tegen een meerpaal gebotst en vervolgens in het Win schoterdiep terecht gekomen. In den wagen bevonden zich, behalve de heer en mevrouw Vos, hun 76 jarige moeder en drie meisjes. Direct kwam van alle kanten hulp opdagen ook een schipper met een bootje snelde toe. De auto lag geheel onder water. Het mocht echter gelukken alle in zittenden behouden op het droge te brengen. Slechts een van de meisjes had lichte verwondingen gekregen De overigen kwamen met den schrik vrij. Te Makkum is Vrijdag een auto-ongeluk met doodelyken ai- loop gebeurd. Toen dr. B. de plaats kwam binnenrijden, kwam onverwacht de 14-jarige K. Tiem- stra met zijn fiets vlak voor zijn auto. Doordat de jongen een zwa ren bak met aardappelen voor op de fiets had, kon hij het even wicht niet bewaren, waardoor hij heen en weer slingerde en voor den auto terechtkwam. De heer B. kon onmogelijk meer sloppen en botste tegen den wielrijder aan, die met kracht tegen den grond sloeg. De jongen werd met een beeniractuur en een zware hersenschudding bij den heer Dijkstra binnengedragen, waar by even later den geest gaf Iu een onbewaakt oogenblik wist het tweejarig dochtertje van de familie H. te Wilnis een pot met verf te bemachttgen. De klei ne nam eerst een proefje van de verf. Deze scheen haar zoo goed te smaken, dat, toen de moeder ontdekte wat er gebeurde, de in houd van den verfpot grooten- deels in het kindermaagje was verdwenen. Een geneesheer werd ontboden en een tegengif werd toegediend. Men hoopt, dat het kind geen nadeelige gevolgen van haar smulpartij zal ondervinden Hootd afgekoeld. Aan boord van een Zweedsch stoomschip is een 79 jarige ma troos op het tusscbendek tijdeus de werkzaamheden met het hoofd bekneld geraakt tusschen een on derstel van een daar gemonteer de hijschkraan en den zykant van 't schip. Het hootd van den man werd vrijwel afgekoeld. Hij was op slag dood. De 29 jarige van V. te 's Gravenhage die Donderdag avond op den Strandweg te Sche- veningen naar het vuurwerk stond te kijken, werd tijdens het afsteken van vuurpijlen plotseling door een brandend stuk pijl ge troffen. Een stuk koolstaaf drong ongelukkigerwijze in het linker oog, dat hij vermoedelijk zal moe ten missen. Zaterdagmiddag heeft het boven Elspeet hevig geonweerd. Een boerdery, waarin een pen sion was gevestigd, werd door den bliksem getroffen. Tn een oogwenk stond de boerderij in lichter laaie. Enkele pensiongas ten, de familie Hariland, bestaan de uit man, vrouw en twee kin deren, konden zich ternauwer nood redden. Na een half uur was de boer derij totaal uitgebrand. Zatermiddag was dechauf feur van een vrachtauto op de Leuvehaven te Rotterdam bezig met het repareeren van zyo ach terwiel, Toen hy in de cabine terugkeerde vermiste hy daaruit een zak wisselgeld, waarin on geveer 1600 zat. Van de die ven is geen spoor gevonden. Wie zal dat betalen Te Weesp had een hondje zich meester gemaakt van een kluif uit de soep, en was met die lek kernij d0 Slijkstraat ingerend. Terwyl bet viervoetertje zich midden op straat tegoed zat te doen, naderde een auto, waarvoor zelfs honden een gemotiveerd ont zag hebben. H«t dier nam dus de beenen met achterlating van het soepbeentje, dat oubeheerd op den rijweg bleef liggen Een se conde later raakte de automobiel het kluifje en door een van die raadselachtigebeweging8 comple xen, waarvan alleen het noodlot zich in zijn kwaadaardigste oogen- blikken weet te bedienen, be schreef het, als gevolg van een aanraking met het autowiel, een parabool waardoor het met zulk een kracht tegen de vensterruit van een bakkerswinkel terecht kwam, dat het er door heen vloog en zich tusschen de koekjes, wel ke in de étalage smakelijk lagen uitgestald, neervlijde. Op hetzelf de oogenblik werden de koekjes aangevuld met een ladinkje glas scherven. Groote consternatie, zoowel in als buiten den winkelen het vraagstuk dat algemeen bespro ken werd, was wie den bakker de schade van de onverkoopbare koekjes moet betalen, de juffrouw die de soep kookte, of de eigenaar van den diefacbtigen hond, of de automobilist, die, niets kwaads vermoedend, is doorgereden. Op den weg van St. Oeden- rode naar Son is de 45-jarige monteur Adomeit uit Eindhoven met zijn motorfiets tegen een plot seling stoppenden melkauto ge reden. Een van de sluitpinnen van den achterwand drong den monteur in het hoofd. Na opneming in een zieken huis te Eindhoven is hy over leden. Vrijdagmorgen is de boer dery van B. Jansen te Huissen (Over Betuwe) door brand totaal vernield. Te vier uur waren Jan sen en zijn vrouw naar de markt te Arnhem vertrokken. Vier kin deren. die nog te bed lagen, heeft men ternauwernood in veiligheid kunnen brengen. Zware bandjir. Uit Bandjermassin (Borneo) wordt gemeld dat een bandjir plaats vond, welke sinds men- schenheugenis de zwaarste is, welke in de omgeving is voor gevallen. De verbindingen, ook telegrafisch en telefonisch met het binnenland zijn verbroken. De postweg is op 10 plaatsen weggeslagen. In de winkelwijk te Martapoera staat het water ter hoogte van de huisdeuren alom staat het water 1 meter hoog. Het landhoofd van de Stamboelbrug is weggeslagen. In de kampong Sei Alang zijn 21 dooden. Tientallen woningen zijn weggespoeld. Het geteis terde gebied was niet te be reiken. De sluis over de Liang- polder is weggeslagen. Hittegolf in Amerika. De staten in het midden-Wes ten der V S en die, welke aan het Noordelijk deel van den At- lantischen Oceaan zijn gelegen, worden door een hevige hittegolf geteisterd. De temperatuur bedraagt 95 A 110 graden Fahrenheit. Voor zoover bekend zyn 22 personen door den bliksem getroffen en gedood. Een verschroeiende hitte heerscht ook in Centraal-Canada waar een temperatuur van 114 graden is bereikt. Duizenden en duizenden zoeken verkoeiling in de zwembaden. Het zwaarst van de droogte heeft de landbouwbevolking te lyden. De tarweoogst wordt als nagenoeg verloren beschouwd. Ontmoedigd trekken boeren die huis en hoeve verlaten hebben, naar het Noorden, door verblin dende stofstormen. Tengevolge van het ont- ploffm van een stoomketel op een boerdery by de Mexicaan- sche stad Queretaro zyn achttien menBchen om het leven gekomen. Zonderlinge wraak. Een nayverig minnaar te Ga- dor in Hongarije heeft op even ongebruikelijke als bloedige wyze wraak genomen voor zyn „blauw tje". Het meisje, dat hem had afgewezen, was met een ander in den echt verbonden Er werd een groot bruiloftsfeest gegeveu, waarby ook een varken aan het «pit werd gebradep. Plotseling ontpldte het varken met een hevigen knal: dejaloersclsejon geman had bet met buskruit gr* vuld, De bruilofts-asten werden door een paniek aangagrepen de paarden hunner wagens sloe gen op hol. De vreugde was in droefheid verkeerdtwee per sonen waren gedood en velen gewond. Te New York hebben vier gewapende bandieten mevrouw Josphine Ogden Forrestal, toen zy haar wooing wilde binnengaan aangehouden en van haar juwee- len beroofd Daar de dame voor een waarde van 100 000 dollar aan sieraden droeg, was het een goede dag voor de roovers, die wegkwamen zonder een spoor. Aardig complimentje. Toen de koning en de konin gin van Engeland Maandag te Edinburg uit de tuinen van Ho- lyrook House wandelden om zich naar Kingspark te begevep, waar de koning de troepen zou inspec- teeren, riep plotseling een 84 ja rig veteraan, in het Scbotsch de koningin toe: „You are a bonnie lassie" (Je bent een aardig mei8ke). De koningin liep lachend op den veteraan toe en onderhield zich eenigen tijd met hem. „You are a bonnie lassie", herhaalde h(j toen Hare Majesteit hem ver liet, en bij liet er toen luidde op volgen, zoodat ieder in de naey- heid het hooren kon „Ik wou dat ik je vryer geweest was". Een daverend gelach steeg uit de omstanders op en ook de ko ningin kon haar lachen nauwe lijks bedwingen. In het dorp Wolica nabij Krakau is een geheele familie op tragische wyze om het laven ge komen Tijdens atwezigneid van de ouders viel een 4 jarig zoontje in een put en verdronk, tezamen met zyn twaalfjarig zusje, dat hem trachtte te redden. De wan hopige ouders sloegen de hand aan zichzelf, toen zy by hun thuiskomst hun kinderen dood- vonden. Tegen huwelijken met confetti. De dominee van de Prior Church te Christcburch (Hants) heeft in het parochieblad mede gedeeld, dat voor elk huwelyk waarby confetti gestrooid wordt, vyt shilling meer betaald moet worden. Conletti is onzindelijk, zoo schrytt hy, en dit werpen met confetti is een gewoonte, die zoo spoedig mogelyk moet wor den uitgeroeid. Werpt, indien ge dan toch u w heidensche genoe gens wil bevredigen, bijvoorbeeld rijst. Daar hebben de vogels nog wat aan. Clfnge. Gehuwd. 18 Juni. Alois van Boven, 34 j. en Mat- hilde van Goetbem, 28 j. Geboren. 21. Petrus, z. van Cyrillus van Roeijen en Blanche Mangnus. Willy, z. van Fran- ciscus Goossens en Maria van der Heijden. Jozet, z. van Henri Thierens en Magdalena Beeckx. Overleden. 14. Ferdinand Fierens (van Meerdonck), 17 j z van Frans en Maria Praot. 21. Cyrillus Bauwens, 59 j„ echtg. van Maria Piessens. Hoek. Gehuwd. 17 Juni. Huibregt Tollenaar, 25 j. en Ebrina de Zeeuw, 23 j. 24. Abraham Tollenaar, 29 j. en Adriaua Pladdet, 28 j. Geboren. 3. Adriana, d. van Jan de Kraker en Adriana Ha melink. 5 Pieternella, d. van Jan de Fouw en Debora Meeusen 16 Daniël, z van A«rnout Tbolens en Catharina Maas. 17. Cornells, z. van Levinus de Blaey en Janna t Gilde. Overleden. 9 Stephanie Nys kens, 74 j., echtg. van Petrus Kind. Sas vbd Gent. Gehuwd. 3 Juli. César Maes, 26 j. en Louisa Freyser (van Vogelwaarde, 22 j Albert van Craenenbroeck, 21 j. en Marguerite van Acker (van Assenede), 16 j Geboren. 27. Elisabeth, d. van Georges de Kerf en Johanna van Sou. 1 Juli. Jouaunes, z van Pieter Sampon en Christina Dekker. Terneazen. Gehuwd. 7 Juli. Petrus Haverbeke (van IJzec- dyke), 26 j, eo Hecneue Pateer, 21 j. 8. Andreas de Rijck (van Hontenisse), 22 j. en Elisabeth Baert, 17 j. Geboren. 3. Janneke, d. van Michiel Kaijser en Pieternella Faas Petrus, z, wan René da Waal en Celina Aertssens. 6. Anthonie, z. van Louis Verlinde en Afriana Oppeneer. Overleden. 5 Clara Dekker, 26 j echtg. van Petrus van F'aaijenhove (wonende te Axel). Maria Audenaerde, 52 j., echtg. van Alnhon8us van Pottelbergha (wonende te Koew&cht). Zaamslag. Gehuwd. 3 Juni. Adriaan Dieleman, 27 j en Tan- neke Lensen, 23 j. 10. Edmund Gittenberger, 26 j en Ida Kosten, 24 j. Simon Buyze, 26 j. en Jacomina Dieleman, 26 j. Geboren. 5 Jnni. Janneke, d. van Cornells Hamelink en Su- zanna Verhelst. 10. Cornelis, z. van Nicolaas van Antwerpen en Jacoba de Vos. 11. Cornelia, d. van Levinus van Cadsand en Adriana de Kraker, 25. Janneke, d van Adriaan Hamelink en Catharina Ham»liDk. Overleden. 10 Juni. Pieter nella Mensink, 66 j., echtg. van Livinus Willemsen. Catharina Hamelink, 77 j., echtg. van Ja cobus Maas. Zniddorpe. Geboren. 26 Juni. Diauna, d. van Rudolf Adam en Maria Weijdt. Overleden. 13 Juni. Rezali» Strijdoncis, echtg vsd A <>ysiu« Thiron. 14 Alphonsiu» J soireus, echtg. van Maria van Ever. MARKTBERICHTEN Behalve de R.geeringsprijzen voor de granen werd j.l. Zaterdag te Axel het KOOLZAAD geno teerd op f 11.50 en gisteren te Hulst op f 12 oO. Crisis-publicatiën. De Landbouw-Crisis-Organi- satie voor Zeeland maak' bekend, dat aanvragen voor dnammtie van aardappelen ut'eriyk 15 Juli a. 8 bij den districis-sccietaris moeten zijn binnengekomen. De denaturatie zelf mag nog.rA ge noemden da'um geschieden. In verband met de bepaling, dat er bij verkoop van vlas binnen 5 dagen een exemplaar van het door den teler op te maken ver koopbriefje aan den districts secretaris moet worden toegezon den, vestigt de Landbouw-Crisis- Organisatie voor Zeeland er de aandacht op, dat er sedert ge- ruimen tijd verkoopbriefjes bij den districts-secretaris verkrijg baar zijn. Zij, die hun vlas verkochten in den tijd, dat er geen verkoop briefjes verkrijgbaar waren, dienen er dus thans zorg voor te dragen, dat zij bovenomschreven ver plichting onverwijld nakomen. Zij, die zich hieraan niet houden, stellen zich bloot aan tuchtrech telijke vervolging. De Landbouw-Crisis-Organisafie voor Zeeland. tegen Aanvang kwart voor 8. Entreé 10 cent. Deze week PRACHTPAL1NQ, 3 pond 1 gulden. Per kilo 70 ct. Dikke Paling 85 cent per kilo. Daar deze week ook zeer veel bestellingen te laat binnenkwamen, verzoeken wij spoedig te bestellen, opdat zij op tijd uitgevoerd kunnen worden. Beleefd aanf evplend, C SCH ROEVERS. Tel. 32, Zdamslag TE KOOP GEVRAAGD, goede 2e hai.as TRAP MACHINE. AdresBur U Vfln dit B ld.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3