Binnenland. Landbouw. De bevolking van bijna alle landen neemt nog toe, doch de cijfers toonen aan, dat de afneming der geboorten en de daaruit voort spruitende structuurveranderingen op den duur in bepaalde landen tot een achteruitgang der bevol king zal leiden. De industrieele wereldproductie is in 1936 met 16 pet. gestegen en ook de wereldhandel is naar waarde en kwantiteit toegenomen. Do Koningin. H. M. de Koningin is Zaterdag middag omstreeks half drie per auto van Soestdijk naar Den Haag teruggekeerd. Prins Bomhard bij da marine Vrijdag heeft Prins Bernhard een niet-officiëel bezoek aan Den Helder gebracht en zich daar in gescheept aan boord van de onderzeeboot O 16, waarmede hij een tocht zoowel boven als onder water heeft gemaakt. Met groote belangstelling heeft de Prins de inrichting van de boot in oogenschouw genomen en zich door den commandant omtrent een en ander laten voorlichten. Zaterdag heeft de Prins de wedstrijden van de marine-jacht club bijgewoond en is daarna met het jacht „Prinses Juliana" naar het vliegkamp De Mok ge zeild, waar hij de aan lange plankiers gemeerde watervlieg tuigen bezichtigde. Met de ad miraalsloep is de Prins daarna naar Nieuwediep gevaren, waar hij ten huize van den vice-admi- raai de lunch gebruikte. Bij zijn bezoek aan Den Helder heeft de Prins een krans gelegd bij het marine-monument, en even eens bij het monument voor de redders ter zee, nadat de Prins de 25 redders, die met hun me dailles op de borst bij het „Dorus Rijkers-gedenkteeken stonden ge schaard, ieder persoonlijk de hand had gereikt. Alle schepen waren gepavoi- seerd. 's Middags is de Prins per auto uit Den Helder naar Soestdijk teruggekeerd. Prins Bernhard naar Reckenwalde. Prins Bernhard is voor een verblijf van acht dagen naar het slot Reckenwalde vertrokken, ten einde een bezoek te brengen aan zijn moeder, Prinses Armgard. Prinses Juliana komt vandaag voor eenige dagen op den Ruigen- hoek. OrerbUJfselen van de vloot van De Ruyter. Eenigen tijd geleden zijn nabij Stromboli vier kanonnen, een anker en enkele andere overblijf selen van schepen gevonden welke voorwerpen gezegd worden af komstig te zijn van schepen van de vloot van admiraal De Ruyter bij diens laatste zeeslag op 22 April 1675 tusschen Stromboli en Salino. De Italiaansche regeering, uitgaande van de gedachte dat in Nederland op het bezit van deze herinneringen aan Nederlandsch meest vermaarden zeeheld prijs zou worden gesteld, heeft deze voorwerpen door haar gezant aan de Nederlandsche regeering ten geschenke aangeboden. De minister van buiteniandsche zaken a.i., dr. H. Colijn, heeft den gezant medegedeeld dat deze schenking gaarne zal worden aanvaard ten behoeve van hei Nederlandsche legermuseum, in het kasteel Doorwerth bij Arnhem. Dr. H Co'Un. De minister-president, dr. H. Colijn, is voor eenige weken met verlof naar het buitenland ver trokken. De Koningin zal de Wereld Jamboree openen. Het staat thans vast, dat de opening van de wereljamboree op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur door de Koningin zal ge schieden. De plechtigheid zal geschieden in de groote arena en onmiddellijk gevolgd worden door een op marsch van de meer dan 25 000 padvinders uit de geheele wereld Dezen zullen langt de koninklijke tribune trekken met hun nationale vlaggen en banieren, ieder land voorafgegaan door eenige ver kenners met een schild, waarop de naam van het land. Een stiltebrigade. De hoofdcommissaris van po litie te Amsterdam heeft het plan opgevat om een zgn. „stilte brigade" in het leven te roepen. Deze brigade, die vermoedelijk zal worden samengesteld uit po litiemannen van het bureau Ver keerswezen, zal worden toegerust met een geluidsmetei, waarmede nauwkeurig al het lawaai kan worden gemeten, veroorzaakt door claxons, knalpotten, enz. De A. V. R O. Zaterdagmiddag heeft te Assen de Avro haar algemeene leden vergadering gehouden. De voor zitter, de heer Q. de Clercq, sprak een openingsrede uit, waarin hij wees op het feit, dat dit de tiende algemeene ledenvergadering was sinds de constitueering van de vereeniging. Spr. stelde de vergadering voor namens de Avro aan de Koningin een telegram van trouw en aan hankelijkheid te zenden. Spr. maakte vervolgens gewag van de aangename samenwerking met de pers De bemoeiingen van de radio- contröle-omroepcommissie en de commissie voor het algemeene programma hebben geen moeilijk heden opgeleverd. Ook de be trekkingen met de andere omroep- vereenigingen waren goed. De onderhandelingen met het B.U.M A. verliepen niet vlot. Naar aanleiding van het rapport van de telcisiecommissie, zei spr., dat aan het populair worden van de televisie binnen afzien- öaren tijd nog geenszins valt te denken. Hierna sprak de heer Vogt en deze constateerde, dat het de vereeniging zeer voorspoediggaat, maar er zijn eenige verschijnselen, die speciaal onder de oogen moe ten worden gezien. Het eerste is dat van het constant blijven van het ledenaantal, het tweede, dat van de omlaag buigende kromme lijn van de bedragen per hoofd der luistervinken. Het derde dat van de critiek, zoowel wat den toon er van betreft als haar fre quentie. Laten wij alien, behalve pro pagandisten voor onzen omroep, missionarissen zijn voor het ver breiden van de redelijkheidsge dachte, zei spr. Radio. Nederland, gedwongen door de storing, die het van Brasov (Roe menië) ondervindt, heeft de 415 M. golf (722 kes) in gebruik ge nomen. Deze golf is, althans voor het oogenblik, voor Nederland een zeer gunstige, daar zij overigens slechts op verren afstand in het Oosten van Europa (Kiev) wordt gebruikt. Dit in gebruik nemen blijft gepaard gaan met het hand haven en het gebruik maken van de 1875 M. golf. De uitzendingen geschieden van 8 uur 's avonds af te Kootwijk. Keuringsdienst van waren. Ingevolge artikel 3, lid 6 van het Kon. besluit van 26 Juni tot uitvoering van enkele artikeler der Warenwet 1935 b treffende de heffing van rechten, zal thans ook van restaurants, koffiehuizen, lunchrooms, bioscoi e t en andere gelegenheden voor openbare ver makelijkheid, waar eet- of drink- woren al of niet voor gebruik ter plaatse worden verkocht, eer. recht van drie gulden worden geheven. Zomerpotzogels. Het tijdvak van verkrijgbaarstel ling der zomerpostzegels, dat op 17 Juli zou eindigen, is verlengd tot en met 31 Juli a.s. Wol uit ondermelk. Door het Italtaansch-Neder- landsch consortium, bestaande uit comm. Antonio Ferretti, uitvinder de Snia Viscosa, te Milaan, N V. „Lyempf" te Leeuwarden en N.V -eo de Winter Co. te Amster dam, is opgericht de N.V. Hol landsche industrieele maatschap jij voor caseïnebereiding„Himca". Deze maatschappij heeft ten doel het fabriceeren en doen fa- briceeren van textiel-caseïne en melkwol (lanital). Een viertal fabrieken in het noorden des lands is inmiddels met de fabricage van textiel-ca seïne begonnen. Het installeeren van verdere fabrieken voor de be reiding van deze speciale caseïne wordt thans op groote schaal voortgezet. De fruitoogst in Zeeland Van appels wordt een enkele variëteit uitgezonderd in Zeeland een redelijke oogst verwacht, van enkele zelfs een ruime opbrengst. De verwachting voor de peren is minder goed en die voor de pruimen matig. Over het geheel genomen is de stemming beter dan in vorige zomers. De moei 1 ykheden der landbouwende bevolking. In de Zaterdag te Arnhem ge houden algemeene vergadering van de Geldersch-Overijsselsche maatschappij van landbouw heeft prof. dr. ir. Q. Minderhoud uit Wageningen een uiteenzetting ge geven van het rapport van de commissie ter bestudeering van de vraag, welke maatregelen er te treffen zijn om het levenspeil der stedelijke en plattelandsbevol king nader tot elkander te brengen. Het- rapport komt tot de conclusie, dat de oplossing niet gevonden moet worden in een samenstel van ingrijpende regeeringsmaat- regelen, aangezien dit alleen suc ces zou kunnen hebben, als bij de groote meerderheid der be trokkenen de overtuiging zou leven, dat deze maatregelen noo- dig en rechtvaardig zijn. De commissie is van gevoelen, dat dit thans nog niet het geval is. Er kunnen alleen maatregelen in de richting van een oplossing worden getroffen, waarvoor het rapport behalve verbetering der prijzen aanbeveelt: Intensieve propaganda voor de erkenning van de ideëele betee- kenis van voortbrengselen van eigan bodem, mede in verband met oorlogsgevaar, een goede pacht- en hypotheekwet, krachtige bevordering van den export van landbouwproducten vermeerde ring van cultuurgrond, door drooglegging etc.; vaststelling van vestingseischen van toekom stige landbouwers, bevordering van ambachts- en handelsonder wijs ten plattelandebeperking van de mogelijkheid tot splitsing van de kleinere bedrijven en opwekking om een deel der kinde ren uit groote iandbouwgezinnen vroegtijdig een ander beroep te laten kiezen. Aardappelen en kali. Aardappelen en kali. Dize twee behooren onafscheidelijk bij elkander. Nu weten wij wel dat andere voedingsstoffen evenmin gemist kunnen worden voor een volledige oogst van dit belangrijke volksvoedsel, maar de aardappel is zoo een echte kali-plant, laat direct zien als het aan kali hapert. De noodklok gaat dan direct luiden. Nu de noodklok luidt reeds op vele plaatsen. Is er met het oog op den natten winter aangeraden de kaligift extra zwaar te nemen, imdat veel kali uitgespoeld is, net blijkt nu dat lang niet overal deze raad is opgevolgd. Bij de keuringen welke aangevangen zijn aten vele velden teekenen van groot kaligebrek zien. Wij willen in dit korte arti keltje slechts aanraden alsnog in te grijpen waar zich kaligebrek oij aardappelen toont. Niet alleen om nog een dragelijk beschot te verkrijgen maar ook om het zoo gevreesde „blauw" mis te gaan. Bij late aardappelen kan nu direct iog een overbemesting met een <alimeststof toegediend worden. Hiervoor komt natuurlijk slechts n aanmerking patentkali en wel aar een hoeveelheid van 300 500 K.Q. per H A. AXEL, 13 Juli 19;V7. De hedenmiddag alhier gehou- len openbare Raadsvergadering werd door 12 leden bijgewoond. Afwezig was dhr. De Ruijter. Na kennisneming van de inge komen stukken werd rapport uit gebracht aangaande de gestelde vragen door dhr. C. van Bende- gem inzake het tewerk stellen van arbeiders voor het lossen van steen, die daarvoor lager loon hadden bekomen, dan was gerekend. Eveneens kwam in behandeling een adres van den Axelschen Bestuurdersbond en de R.-K. Werkliedenvereeniging om te willen bevorderen, dat het basis uurloon voor de werkverschaffing weer op 26 cent wordt gesteld. Voorts weid ook behandeld een verzoek van het N O Q. (afd. Z.-Vi.) om geneeskundig onderzoek op de scholen van leerlingen ter voorkoming van ondervoeding en het instellen van een schoolartsendienst. Besloten werd met 8 tegen 4 stemmen, dat hiertoe bij wijze van proef voor 1 jaar zal worden overgegaan. Besloten werd ook, om niet te voldoen aan een verzoek van be woners van het Buthstraatje om geen woonwagenkamp in die omgeving in te richten. Na eenige mededeelingen van den voorzitter over het plaatsen van verkeersborden, het gasbe drijf, het plaatsen van rijwielen in de Molenstraat, bestrating en opleiding van straatmakers werd besloten tot verkoop van een strook bouwgrond aan de Oranje straat, groot 50 c.A, ad f4 per c.A. aan dhr. J. W. Kalhorn, arts alhier tot aankoop van een stuk grond van dhr. H. Duym in de Wal- straat voor f350; en tot ruil van grond met mej Wed. W. de Feijter in de Sta tionstraat bij de gedempte brand put. Voorts werden verschillende gemeenterekeningen aangeboden en tot onderzoek in handen van commissies gesteld. Nog kwam in behandeling het rapport der commissie inzake-. verleening van bijslag voor zie kenfondspremie en als laatste punt een verzoek om een spoed- eischende vergadering, waarbij in deze zitting was voldaan, ter bespreking van de stopzetting der steunverleening en werkver schaffing. Gymnastiek. Nadat we hier reeds meermalen bezoek kregen van Belgische turners, werd hier j.l. Zaterdag een openluchtvoorstelling gege ven door Zeeuwsche turners De Chr. Turnvereeniging alhier had in samenwerking met haar zuster verenigingen van Terr.euzen en Goes deze demonstratie georgani seerd. Het* was jammer, dat ook aan deze fraaie uiting van sportliefde veel afbreuk werd gedaan door de onzekere weersgesteldheid. Want wel was het verleidelijk om met de in sportkleeding ge stoken schare, die in marschvorm een wandelingdoordestad maakte, maar toch deinsden velen terug voor de dreigende wolken. Ofschoon dus op het bij uitstek fraaie sportterrein der Axelsche voetbalclub, dat nu eenmaal bij elke weersgesteldheid aan het doel beantwoordt, vele fraaie standen in vrije- en orde-oefeningen wer den gegeven en ook aan rekstok en brug mooi werk werd geleverd, kwam de demonstratie wegens het in aantal geringe publiek niet voldoende tot haar recht voor wat de propaganda betreft. Wat erg jammer is, want als er één veel zijdige, edele, vormende en ge zonde sport is, dan is het wel de gymnastiek, vrij als ze is van harts ochten, die andere spc'en bij deelnemers en publiek opwekken. Zaterdag trok de harmonie „Concordia" van hier weer naar Hoek tot deelname aan het klein- festival aldaar. Na een muzikale rondgang over het dorp begonnen de concerten, die echter door het buiïge weer zeer werden beperkt. Onweers buien, gepaard met regen, waren mede oorzaak, dat het bezoek gering was. Het vrij hevige onweer.dat hier Zaterdag woedde en In min» dere mate ongeveer den heelen dag bleef hangen, heeft tengevolge gehad, dat bij A. Koster aan den Graaf-Jansdijk de bliksem sloeg op de electrische lichtleiding en antenne. Er werd echter weinig schade veroorzaakt. Kostelooze i (j wielbclastingmerken. De Rijksontvanger te Terneuzen verzoekt ons mede te deelen, dat de onder zijn kantoor wonenden, die recht meenen te hebben op een kosteloos rijwielbelastingmerk voor het jaar 1937—'38, hiertoe een aanvraag kunnen indienen op de Dinsdagen 20 en 27 Juli en 3 Aug. en op de Donderdagen 22 en 29 Juli en 5 Aug. aanst., telkens van 7—9 uur's namiddags, zoowel te zijnen kantore Nieuw- straat 30, Terneuzen, als bij de dienstgeleiders te Axel, Sluiskil en Zaamslag. Te Philippine wisten de kommiezen de vorige week twee koeien te bemachtigen, welke men wilde binnensmokkelen. De smokkelaars sloegen op de vlucht. Zondagmiddag is te Philip pine een Dieselwagen ontspoord. Er ontstond daardoor eenige ver traging, doch persoonlijke onge vallen hadden niet plaats. Het onweer heeft ook te Sluiskil verleden Zaterdag hevig gewoed en ging gepaard met hevige hagelbuien. Hier en daar sloeg de bliksem in, doch zonder bijzondere schade of ongelukken. Aan de R.-K. Mulo-school te Breda werd het diploma A o.m. behaald door L. Anthonius, A. van den Berg, J. Langenhorst, J. M. van Puijvelde en M. Pijls, allen te Hulst. Zondagochtend verloor dhr. P. B. bij het hengelen zijn even wicht, zoodat hij in de Buitenvest te Hulst plonste. Een mede-hen gelaar wist hem op het droge te trekken. Te Hulst is tot lid van den Raad gekozen verklaard dhr. C. van Duyse, in de plaats van dhr. Th. Crombeen, die als zoodanig ontslag had genomen. Met ingang van 16 Juli wordt de Rijksveldwachter K. Bakker, thans te Amsterdam, ver plaatst naar Koewacht. Een groot verschil 1 De reis met de oudjes van Terneuzen heeft een teleur stelling opgeleverd. Te Qent had een van de deelneemsters, mej. E. Leyse—Kolijn, in een bazar het ongeluk van de trap te vallen, met gevolg, dat ze bewusteloos werd opgenomen. Zij had een ernstige hoofdwonde en is naar een ziekenhuis gebracht, waar Terneuzen's burgemeester, mr. Teilegen, die de reis meemaakte, kwam informeeren naar haar toe stand. Men achtte deze niet levensgevaarlijk. Brandstichting In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is onder de gemeente Cadzand nabij de duinen, brand uitgebroken in een woning van zekeren G. aldaar. Voor de brandweer handelend kon optreden wasde woning reeds een prooi der vlammen geworden. Q. was bezig met verhuizen en zou een nieuwe woning betrekken. Reeds een groot gedeelte der goederen was in de nieuwe wo ning aanwezig. Door den burgemeester van Cadzand werd een uitvoerig on derzoek ingesteld en deze vond termen aanwezig, ornG. en diens vrouw te doen overbrengen naar de marechaussee te Oostburg. Hedenmorgen werd het echt paar voor de officier van justitie te Middelburg geleid. Na verhoor is de vrouw op vrije voeten ge steld de man is in arrest ge houden. (Mdb. Crt) Protestantsche Zendingsdag. De steeds zeer druk bijgewoort- de Zendingsdag te Maria-Hoore- beke, het eenige geheel protestant sche dorp in Vlaanderen, die anders altijd op 15 Augustus wordt gehouden, zal ditmaal op 21 dezer plaats hebben. Als sprekers worden aangekon digd t ds, Goedhart, predikant in

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2