Axelsche Courant. Bij de Marmergroeven Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 28. Vrijdag 9 Juli 1937 ONWEER. FEUILLETON. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede IfJlad. ii. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, plaatsten we onlangs een artikel over dit onderwerp en werd daarin gewezen op het gevaar, van onweer, als het ont staat door overspringing van de electrische vonk (de bliksem) op de aarde. En aangezien het niet is uit te maken, of het onweer een gevolg is van contact tusschen twee wolken, dan wel van een wolk met de aarde, achtte men het maar het best, om te zoeken naar beschutting in 't algemeen als er onweer heerscht. Evenals nu Benjamin Franklin heeft ont dekt, dat onweer ontstond door electriciteit, evenzoo heeft hij ook den bliksemafleider uitgevonden, om huizen, torens en andere hooge gebouwen voorzoover mo gelijk te beschermen tegen het inslaan. Of eigenlijk is dat niet juist gezegd, want Franklin heeft juist in den bliksemafleider een voorwerp gevonden, dat de straal aantrekt en dus bevordert, dat de bliksem zal inslaan Maar een maal ingeslagen, doet de afleider de vonk een weg volgen, die gevaarloos wordt. En daarin zit dan de beschutting. De bliksemafleider bestaat n.l. uit een metalen staaf van eenige decimeters lengte, die voorzien is van een platina punt, welke zoo hoog mogelijk uitsteekt boven het gebouw, waaraan de staaf is bevestigd. Aan het benedeneinde van deze staaf is een kabel be vestigd, zooals van electrische geleidingen van hooge sterkte (om doorbranden te voorkomen), welke kabel langs de muren naar en in de aarde wordt geleid en wel zoo diep in den grond, tot men in het grondwater terecht komt, omdat, zooals men wept water en ook natte grond den electrischen stroom bijzonder goed afleidt. Springt nu dus tijdens een onweer een vonk naar een ge bouw, waaraan een bliksem afleider is aangebracht, dan zal de vonk door het platina worden aangetrokken en als de afleider Anderen zeggen weer, dat een platinaplaat afstoot. Uit het Engelsch 48) Dan is het spel verloren. Ik tal dan moeien terugkeeren om de zaak hier in de lacht te laten vlieger. Mis schien werden uw versteende over blijfselen later dan nog wel opgegraven door den een of anderen geoloov. Het was een strijd op leven en dood en Hector besloot alles op één kaart te zetten. Eerst aarzelde htj nog even bang dat M apleton, zelfs zonder directe noodzaak dadelijk zijn belofte zou breken en de zaak in de lucht zou laten vliegen, maar het leek hem (och waar schijnlijker dat Mapleton eerst zijn schatten in veiligheid zou willen hren- gen. In ieder geval zouden ze daardoor t|d hebben gewonnen. In orde, zei hij, Ik neem het voorstel aan, maar zou u aanraden te gaan, voor ik van gedachten verander. Een ongenblik later ademde H etor vrijer. Wat de toekomst ook mocht brengen, voor het oogenblik waren ze bevrijd van dien duivel. Zonder zich te brkonfmeren om de lampen had Mapleton, met Hecioi's pistool voort durend op zich gericht, zijn vrije hand gebruikt om de deur van zijn werk kamer te sluiten. Daarna was hij de eerste kamer doorgegaan en had ook deze afgesloten. Hector schoof de grendels op de deur. Daar. riep hij tot het bevende uieltje, hij kan ons in de lucht laten goed in orde is, worden geleid naar het water, zoodat het inslaan in dat geval geen schade be rokkent. Toch is een dergelijke beveili ging nog slechts betrekkelijk, want de kring binnen welke de afleider van kracht is, is begrensd tot maar enkele meters, zoodat men op een groot gebouw vaak eenige van die afleiders ziet in den vorm van een omgekeerden kegel. Ook zijn er in den laat- sten tijd boven de huizen ver schillende afleiders aangebracht, zonder dat men die draden met dat doel heeft gespannen. We bedoelen telefoon- of radiogelei dingen en antennesook deze oefenen dezelfde werking uit als een bliksemafleider. Het is in dit verband daarom zeer ge- wenscht, dat men bij aanleg daarvan wijst op de noodzake lijkheid van een aardgeleiding, of zgn. zinkingen, dat zijn buisjes die kapotslaan, als er sterke ge leiding door gaat en dus ook den stroom afleiden. We achten ons echter verplicht hier op te merken, dat de vaklieden dit best weten en daar meestal wel dege lijk rekening mee houden, al kunnen er zich na verloop van jaren storingen voordoen, buiten de schuld van die menschen. Het is dus uit dit oogpunt bezien eigenlijk jammer, dat het Rijk de bovengrondsche telefoongeleiding door ondergrondsche laat ver vangen, zoodat de beveiliging van soms een geheel gebouwen complex tegen bliksemslag is ongedaan gemaakt. Bedenkend intusschen het groote gevaar en de onnoemelijke schade, die onweer kan veroor zaken, stemt het toch weer tot dankbaarheid, dat het ons nietige menschen gegeven is, ons tegen dat gevaar of die schade te be schermen, al verschillen daarover ook de meeningen. In eenvoudige trekken, naar we meenen voor ieder begrijpelijk, hebben we nu hier getracht het ontstaan van onweer en beschut ting daartegen te beschrijven en gezegd, dat onweer eigenlijk niets anders is, dan een natuurver schijnsel, gegrond op de natuur wetten der electriciteit dezelfde electriciteit ja, die ook 's men schen vernuft al in zoo ontelbare toepassingen heeft dienstbaar we ten te maken en die in de ge ringste stroomingen, evenals tot de grootste krachtsontwikkeling zelfs die van het onweer bena derend, wordt verwekt. En toch zullen wij Chiistenmenschen, hoe eenvoudig dit natuurverschijnsel ook lijkt, ons in 't bijzonder bij het woeder. van een onweer, evenals trouwens bij alle natuur verschijnselen, ons klein, machte loos en nietig voelen onder de onmetelijke kracht, die de Schep per in dit onderdeel der natuur vliegen maar hij kan niet terugkomen, voor wij het hem toestaan. O mijnheer Yeldham, hij zal no: lt terugkomen. Daar bes ik nog niet zoo zeker van, was het grimmige anlwootd. HOOFDSTUK XXVIÜ Lord Purheck's consternatie, locn hij vernam, wie zijn btxoeker was geweest, verdween spoedig weer en toen hij had geho""d, dat geen van biide huurders van M rtha dien nacht waren thuis gekomen, (erwijl een vreemdeling om kameis had gevraagd, kreeg hij spoedig weer zijn oude energie terug. Hij ging naar de teltfaon. We moesten eens zien uit te vinder, of het blik biscuits is weg. gehaald, zei hij, terwijl hij het p.s - kantoor opbelde. Ja, vertelde hij, toen het gesprek was afgeloopen, een auto s'opie voor den winkel en een chauffeur kwam om het blik te halen. Dus Mapleton moet toch zijn teruggekomer. Waar kan hij dan vannacht geweest zijn? I* ben terug, vader, omdat B idge me vertelde, dat er een oud Vtrh'al is van een ondergrondsche gang, van de groeve naar Martha's huisje. Maar niemand schflnt te wete-, waar die gang beg'nt of eindigt. Hij dacht, dat u in hei archief misschien een platte grond had van de oude groeven, Ik heb zoo'n plattegrond nooit gezien, voor zoover ik weet, en m cht er al eea in het archief zijn, dan zou het uren duren, voor we dien gevonden hadden. Maar ongetwijfeld waren de oude groeven geweldig uitgestrekt, Wq hebben maar een gedeelte ervan in gebruik genomen en het is rnogeilik, heeft gelegd. Te verwonderen is hel dan ook niet, dat in de eeuwen vóór Christus geboorte, de menschheid in het onweer Gods stem meende te moeten hoorenLaten ook wij als menschen van de zgn. verlichte eeuw die Stem symbolisch nog mogen beluisteren in de macht van den donder en ons laten leiden tot stilte en inkeer. Mis schien vinden we daarin dan nog een bliksemafleider voor ons hart. Met vaeantle naar Indlë, dank zjj de K L M. Met de snelle ontwikkeling van het vliegwezen neemt het aantal mogelijkheden, welke dank zij de verkeersvliegerij worden opengesteld, in groote mate toe. Een paar jaar geleden nog had men het een fantastisch denkbeeld gevonden, als men toen had gesproken over een geregelden dienst van Nederland naar Indië, tweemaal per week en een overtocht van 5Vs dag. En de plannen om den dienst uit te breiden tot een van drie maal in de week, verkeeren al in een vergevorderd stadium. Welke mogelijkheden deze snelle verbinding met het verre Nederland van overzee zooal biedt, wordt door het volgende aardig g^ï'lustreerd Vele ia Iadië wonende ouiers zien zich gedwongen hun kin deren naar het moederland te zenden. Dit jaar zullen voor het eerst enkele van deze kinderen hun groote vacantie bij hun ouders gaan doorbrengen. De K L. M heeft hiervoor een speciaal tariet ontworpen. De kinderen betalen voor de heen- en terugvlucht slechts den prijs voor een enkele reis, mits hun gewicht plus dat van hun bagage niet grooter is dan 50 Kg. Watzy meer wegen wordt berekend tegen vracht tarief. Reeds hebben de ouders van vijt Nederlandsche kinderen van deze gelegenheid gebruik ge maakt, om huu zoontje of doch tertje eens over te laten komen. Bovendien en dat is voor de K L. M. natuurlyk bijzonder aardig, hebben ook de in Britsch- Ind wonende ouders van twee in Engeland studeerende kinde ren deze gelegenheid aangegre pen, om hen met de groote vacantia thuis te hebben. De omstandigheid, dat de K L M. het traject zao bijzonder snel aflegt, is er natuurlijk niet vreemd aan, dat hun keus op de Nederlandsche luchtvaarlliju is gevallen. Op den provincialen weg Mfiijel-Asten bij het gehucht Heusden is een ernstig ongeluk dat Budge gelijk hoeft en in dat geval heeft die schurk misschien een oude ingang gevonden. Midge sprong op. En misschien heeft Doggte vanmorgen w.-l dien ingang ontdekt I Toen ik vanmoigen door Martha's moestuin liep, deed hij vreeselijk opgewonden over iels, dat hij gevonden had in de oude koesta'. Ik dach', dat het misschien een rat was, maar Ik begrijp, wat ji bedoelt, we zullen dadelijk gaan kqken, viel haar vader haar in de rede. N g geen half uur later stonden ze bij de open deur van Martha's huisje. Ze hadden afgesproken om voor M irtha hun werkelijk doel gehheim te houden ze had al opwinding genoeg gehad den laaisten tijd. Toen Martha op hun roepen verscheen, vroeg lord Put beek alleen maar, of ze door haar moestuin naar de rois mochten loopen. Na tuurlijk werd de gevraagdetoestemming onmiddellijk verleend en ze s onden juist op het punt om weg te gaan, toen lord Purbeck vroeggeen nieuws van je huurders, zeker, Marlha? Jawel, my ord, van een van hen, was het onveiwichte antwoord. Mijn heer Mapleton kwam een oogenblik tevoren binnen. Hij zei, dat hij was komen wandelen van het station. Hij had gisteravond den trein gemist. En is hij nu thuis? Neen my o d, hij is bijna direct weer weggegaan. Hij zag er anders vermoeid en bedrukt uit. Ik geloof, dat htj ook door den moestuin is ge gaan, maar ik kan me ook wel vergissen, want ik was boven druk bezig. Vader en dochter liepen om het huitji heen, gevolgd door Doggif, die eerst kalm achter hen aanliep, maar zoodra gebeurd. Een onderofficier van de militaire politie uit Helmond reed met zijn motor in de richtiDg van Asten. Zyn echtgenoote zat op de duo-zit. Plotseling kwam een vrachtauto uit een zijweg. Vermoedelijk heeft de motor rijder den auto te laat opgemerkt. In volle vaart reed hij tegen de voorzyde van den vrachtauto aan. De motorrijder werd op slag gedood, terwijl de duoryd- ster door de voorruit van den vrachtauto vloog. Z\j is in zorgwekkenden toe stand naar een ziekenhuis te Helmond vervoerd. Jonge dieven. Een goed half jaar geleden heeft een groepje jongens het Oosten van Rotterdam onveilig gemaakt. Zy boden automobi listen aan op hun wagens te passen, waarvan zy gebruik maakten om alles wat er los in de auto's lag, weg te nemen en te verstoppen. Wanneer de auto mobilisten terugkwamen, accep teerden de knapen grif het fooitje, waarna zij zich met dub beitjes en gestolen goederen uit de voeten maakten. De politie heeft hieraan een einde gemaakt, maar de laatste weken schynt dit bedryf weer opgebloeid te zijn. Er kwamen weer diverse klachten binnen, waarom de politie enkele van de vroegere belhamels in bet oog hield. Weldra liepen zy in de val. Er had zich onder lei ding van een 17 jarigen jongen, die nog 9 maanden tuchthuisstraf te goed had, een nieuw clubje gevormd, dat op de oude manier weer aan het opereeren was geslagen. Het betrof hier jonge lieden tusschen 15 en 17 jaar. De leider is naar een tuchthuis overgebracht. Het driejarig zoontje van de familie Barneveld te Geleen is Zondag in een teil kokend water gevallen en met ernstige brandwonden naar het zieken huis te Sittard vervoerd, waar het kind is overleden. Ontsnapt. Uit de gevangenisboerdery te Bedford, in den staat New York zyn vier jonge vrouwen ontsnapt die onder leiding stonden van Norma Parker, een 21-jarig meisje, bekend als Broadway's „revolver-meisje". Zij moeten over een prikkeldraadheining van ruim twee meter hoogte zijn geklommen en men begrijpt niet, hoe zij zulks nebben kunnen vol brengen, zonder door de wacht te worden opgemerkt. De andere drie ontsnapten zijn meisjes van nog geen twintig jaar. Na het avondeten zijn zij de eetzaal uit- geloopeD, op weg naar de slaap verblijven, doch toen het uur van het avondappèl sloep, waren zij gevlogen. Men heeft dadelyk nog in den nacht de aangrenzende ze aan het einde van het voorste ge deelte van den mocs'uin waren ge komen, rende hij weer als een bezetene den koestal in. Maar dezen keer klonk er een boos, kort geblaf, als tegen een onzichibaren vijand Kam mee, zd de graaf, daar is onraad. Madge had geen aansporing noodig. Ze was nog voor haar vader in den koestal eh zag, hoe Doggie een ver woede aanval deed op Sr.yleMaple- lon. Ze riep het dier tot orde en in tusschen was lird Potbeck, een bee'je hijgend van den tocht langs den stij genden weg, ook op het tooneei ver schenen. Mapleton droeg thans weer zijn snor en had andere kleeren aangetrokken. Uiterlijk was er niet de minste overeen komst tusschen hem en den man, die een uur geleden een bezoek op de Abbey had gebracht. De snor was een kunstwerk, een „chef d'oeuvrt" vin een heer, die een ruim inkomen trok uit het vervaardigen van welgedachte en welgeslaagde vermommingen, ten behoeve van lieden, wier bedrijf klei nere of greotere botsingen met de wet meebracht. Deze expert had onmiddellijk be grepen, dat het maskeeren van dien wreeden mond en vooruitstekende tar- den een geheel ander lype van Demp* sier Legrand zou maken en zijn dui- velsch uiterlijk zouden veranderen in een, dat alleen niet erg aangenaam was, een beetje onbenullig. Geheel in de rol van natuuronderzoeker nam de heer Mapleton zijn hoed af. Dank h wel, zei hij, alsof hij een beetje gegriefd en zenuwachtig was. Ik begon hensch een beetje bang te worden, Uw hondje ziet er zoo Dool ui!, bosschen afgezocht, doch geen spoor van de vier meisjes ge vonden. Het zijn alle vier knappe jonge vrouwen, zoodat zij, mits zij maar kans hebben gezien om hun gevangeniskleeren voor een minder opvallend toilet te ver wisselen, veel kans loopen om voortgeholpen te worden. De leidster was veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, na een reeks van beroovingen in restaurants op Broadway, waar zij de cassières met een speel goedrevolver in bedwang hield. Te Ingelewood, in Califor- nië zijn drie meisjes van 7, 8 en 9 jaar, in een bosch vermoord gevonden. De kinderen waren aangerand en pas daarna gedood. Een macht van duizend en meer menschen, politie en vrij willigers zoekt de bosschen by Iogelewood af. De opwinding on der de bevolking is enorm. Verkeerd begrepen. De bediende van een plaat- selnke kegelclub te Southsea, Sel- len genaamd, lag ernstig ziek in het gasthuis. Een der leden be gaf zich naar het ziekenhuis om hem op te zoeken. „Hij is heen gegaan", zeide men hem. Het lid ging terug naar de club en vertelde het treurige nieuws De vlag werd halfstok geheschen en er werd besloten, de weduwe een som gelds voor de begrafenis uit te keeren. Toen kwam Sellen welgemoed naar binnen wandelen. Deleden vielen bijna van hun stokje toen zy hem zageD. Het was alles een mal a propos. In het ziekenhuis had men bedoeld, dat h(j daaruit als genezen ontslagen was. De jeugdige Russische zweefvlieger Korotof heeft een gevaarlijk avontuur beleetd. Hy maakte met een passagier een tocht met eeD tweedekker-zweet- vliegtuig. Toen hy een hoogte van 3600 meter bereikt had, werd hy overvallen door regen, hagel, storm en vervolgens sneeuw. Blindelings werd het toestel voort gedreven steeds hooger ging het. Eindelijk, op 4600 meter hoogte greep een machtige rukwind het vliegtuig van onderen aan. De vleugels knapten at, het toestel stortte neer. De twee inzittenden echter sprongen met hun valschermen uit het vallende vliegtuig en kwa men behouden op den grond. Naar aanleiding van een erfeniskwestie heeft een jonge boer in een dorp naby Lublin al zyn tamilieleden neergescho ten. Zijn vrouw, zijn moeder en twee bloedverwanten bracht hy levensgevaarlijke wonden toe, terwyl hij zijn schoonmoeder en een ander familielid met eenige schoten doodde. Na het volbren gen van zijn daad 'is hy in een naburig bosch gevlucht. Lard Purbeck's zware gestalte vulde den ingang van den s'al en zijn strenge blik gleed voorbij dea spreker en vestigde zich op den hoek van de schuur, waar Map'eton bezig scheen ie zijn gewees', want de ingang naar den tunnel was open. U schijnt er eigen groeven op na te houden, zei de graaf. Als eige naar van het huis van juffrouw Callo way en als bezitter van de marmer- groeien zou ik graag willen welen, wat dit te btteekenen heeft. Mapleton lachte. Ja, uw lord schap heeft me gesnapt, antwoordde hij. Ik moet bekennen, dat ik me aan een ovrr reding heb schuldig ge maakt en.... hal tal in uw groeven ben binnengedrongen. Ik zal u zeg gen waarvoor en roep uw clemenlie in. Ik ve-zair.e! versteende overblijfselen uit oudere lijden. Een van mijn beste jachtvelden was de groeve, tot u deze voor hit publiek s'oot. Toen ontdekte ik toevallig dezen ingang en heb hem sedert dien tijd altijd gebruikt. Maar deze ingang staat in geener lei verbinding met de groeven, zei lord Purbrck ongeloovig. Dat weet ik niet, ik heb natuur lijk altijd het gedeelte, waar gewerkt wordt, vermeden. De twee mannen keken elkaar een tijdlang zwijgend aan, de overtredef met iets van gehuichelde respect, maaf ook met verwarring in zijn blik, dat hem, als man van de wetenschap wel gratie en verdere toestemming verleend zou worden. (Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3