Landbouw. Rechtzaken. Gemengd Nieuws. oriënïeerde confessioneele ver- eeni^ingen niet doenlijk is. Spr. wees er op, dat men sa menwerking niet afwijst en dat men ook als groep lid kan wor* den der maatschappij, maar waar nu zoo den nadruk gelegd wordt van verschillende zijden, dat de afdeeling van den C-B-T B. Chris telijk is en daardoor als het ware te kennen wordt gegeven, dat de Z.LM. dat niet is, en op haar, propagandistisch, het stempel on christelijk wordt gedrukt, meent spr. dat recht en waarheid eischen dat het Zeeuwsche volk goed wete, dat dit niet waar is en de Z L M. evengoed de positief Chris telijke grondslagen van Staat en Maatschappij wenschl te hand haven, te eerbiedigen dan welke andere vereeniging ook, die dat recht voor zich alleen schijnt op te eischen. De Z L M. laat leiders van cursussen vrij met hun leer lingen of een deel van hen, een gebed te doen voor den aanvang der lessen, maar zij legt dat niet op. Zij houdt geen tentoonstel lingen op Zondag en steunt ook dergelijke tentoonstellingen niet. De wet laat toe zich afge scheiden te organiseeren, en al vindt zij het jammer, dat er dan niet een eenheid kan zijn, toch reikt de Z.L M. gaarne de hand tot loyale samenwerking. Maar als men zich op engen confes- sioneelen basis vereenigt, geeft dat nog niet het recht van een ander het karakter te ontkennen, wat deze heeft en wat blijkt uit haar werken en leven. Omdat de Z L.M., Qod zij dank, op zulk een groote schare dank bare, meelevende leden kan re kenen, bloeit zij en neemt haar ledental gestadig toe. Ook in deze tijden van tegenwerking en geestelijke verwarring van stoffe- lijken achteruitgang en noodza kelijke bezuiniging. Geheel de instandhouding van de schepping is gegrondvest op wederkeerig dienstbetoon, waarvan de Z.L.M het symptoom is. Hartelijk hoopte sprdat de wensch van den Commissaris der Koningin op de laatste algemeene verga dering te Kruiningen uitgesproken, moge worden bewaarheid, n.l., dat de Z L M. weldra eenige tien duizenden Zeeuwen als leden moge tellen en in plaats van 5500 er 55000 mogen zijn ingeschreven. Dan zal zij nog meer dan tot heden aan haar doel kunnen be antwoorden en bijv. onafhankelijk van 's Rijks schatkist aan de be hoeften van meerder vakonderwijs voor jongelieden van beider kunne volledig kunnen voldoen en daap- door een zegen voor het gewest zijn. Dr. F. E. Posthuma sprak over de toekomstmogelijkheden van onzen landbouw-export, speciaal naar Duitschland. De export is aanzienlijk verminderd en ten aanzien van verbetering daarin is spr. niet hoopvol gestemd. Toch zal slechts een meer toeleggen op export dien toestand van den landbouw kunnen verbeteren. Zo ider den export te vergrooten ziet het er met onzen landbouw donker uit en de boeren moeten zich in deze wel terdege laten gelden, zei spr. Hierna voerden nog enkele per sonen het woord, onder wie de Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Hij verzekerde, dat het Provinciaal B stuur groot belang stelt en syrrt'pathiek staat tenopzichte van den landbouw in het algemeen en de Z L.M. in 't bijzonder. Met bijzondere belangstelling heeft spreker g&luisterd naar de rede van den heer Posthuma, maar ook naar mr. Dieleinan. Spr. wilde den landbouw „Aven- ti" (vooruit) toeroepen men moet werken om te komen lot grooten eenheid en tot grootere saam- hoorigheid, tot één landbouw- maatschappij, waarvan men vrije lijk uiting zal kunnen geven aan zijn christelijke beginselen. Na deze toespraken werden nog eenige vragen gesteld en inlich tingen gegeven ten opzichte van de prijsverhouding van tarwe en aardappels, doch verschillende leden begaven zich naar de koffie tafel, om tijdig klaar te zijn voor den rijtoer. Wie hieraan deelnam genoot van een prachtige streek met veelbelovende gewassen. On geveer 50 auto's en bussen reden in den goedgeslaagden rit mede Bij de rijtoer werd ook het slot „Moermond" bezichtigd en vond mr. Dieleman gelegenheid de historie hiervan te verbinden aan het voorgeslacht van Prins Bern- hard. Bij de thuiskomst wachtte een geanimeerd souper de gasten als een gezellig slot van dezen twee dengoedgeslaagden landbouwdag. De derde feestdag werd gevormd door de tentoonstelling, die dank zij het mooie weer, de algemeene deelname van de bevolking van het gansche eiland en de talrijke inzendingen op velerlei gebied, maar alles in betrekking tot den landbouw, als één groot feest kan worden beschouwd en waarop de Z.L.M. met haar wakker bestuur met voldoening kan terugzien. Het kringbestuur had gezorgd voor een waardig slot van de landbouwdagen derZ L M. in 1937. Binnenland. Prins Bernhardt te Waalsdorp. Woensdag deed Prins Bernhard de regimenten der grenadiers en jagers de eer van zijn bezoek aan ler gelegenheid van den 108en verjaardag van dit korps. De Prins droeg de uniform van kapitein der grenadiers en was vergezeld van majoor Phaff, den adjudant van H. M. de Koningin tn van jhr. Roëll, adjudant van Z.K.H. Eerst reed de Prins in draf langs den troep voor het brengen van een saluut aan de vaandels, de troepen en tegenover de troe pen opgestelde niet-ingedeelde officieren. Hierna inspecteerde de Prins de troepen, waarna deze voor hem defileerden. De kapel opende het dtfiié en bracht den regiments- marsch „Turf in je ransel" ten gehoore. Na het defi'é stelden de troepen zich op rondom het monument voor de grenadiers en. jagers, die in den tiendaagschen veldtocht gesneuveld zijn. Aan den voet van dit monument legde de Prins een palmtak met witte lelies neer, waaraan op een wit lint een gouden gekroonde B prijkte. De Prins heeft hierbij enkele woorden gesproken. Vervolgens werd den Prins de sabel aangeboden, die Koning Willem 111 als kolonel der gre nadiers heeft gedragen en die de Koningin-Moeder indertijd aan het museum van de grenadiers en jagers heeft geschonken. Nadat de Prins zijn sabel had afgelegd, heeft hij dadelijk den nieuwen sabel omgegespt. In het vereenigingslokaal der grenadiers bood de Prins namens H. M. de Koningin een schilderij aan, bestemd voor het museum van de grenadiers en jagers, voorstellende Koning Willem 111, gezeten te paard in de uniform van kolonel der grenadiers. Nog geschenken. Gisteren heeft het Prinsenpaar te Soestdijk eenige personen ont vangen, tot het in ontvangst ne men van eenige huwelijksgeschen ken, waarvoor in December geen gelegenheid was. Autobus on personenvervoer. De Rijksinspecteur van het ver keer deelt mede Voor het publiek van belang zijn enkele wijzigingen in het Reglement Autovervoer Personen ingegaan op 1 Juli j I. Het begrip autobus is thans zoo gewijzigd, dat hieronder in het vervólg verstaan wordt: een mo torrijtuig, dat ingericht of gebezigd wordt voor het vervoer van meer dan zes personen, den bestuurder daaronder niet begrepen, alsmede een personenauto, die wordt ge bezigd voor de uitoefening van een autobusdienst. Het gevolg hiervan is, dat dus ook een vrachtauto, waarmede meer dan zes personen vervoerd worden, beschouwd wordt als een autobus. De z.g. auto's voor vervoer van b.v, bessenplukkers enz, d'enen dus te voldoen «nn de bepalingen van hoofdstuk II van het R.A.P., indien er meer dan zes personen mee vervoerd worden. O a dienen zij dus door de Rijksverkeersinspectie gekeurd te worden. Verder zullen in autobussen in het vervolg 2 kinderen beneden 10 jaar voor één persoon, of 3 kinderen beneden 14 jaar voor twee personen gerekend worden. Voor het vervoer van een groot aantal kinderen (schoolreizen kan de vergunninggever voor elk geval afzonderlijk vaststellen, hoe veel kinderen met een bepaalde bus vervoerd mogen worden. De bepalingen betreff nde taxi's en huurauto's treden in werking op 1 September a.s. Verhooelng van de bcerooting voor sociale zaken. Bij de Tweede Kamer is een aanvullinpsbegrooting van sociale zaken voor 1937 ingediend, waar bij een verhooging van f50 000 wordt aangevraagd, omdat bij de afdeeling werkverschaffing er. steunverleening nog controleurs voor de steunverleening in dienst genomen moesten worden, het geen bij de indiening van de be- grootingniet kon worden voorzien. Mogmaals de Coloradokever In een aardappelveld in de pro vincie Limburg zijn op 6 Juli larven van den Coloradokever gevonden, blijkbaar afkomstig uil de eieren, die door één enkele kever over een oppervlakte van slechts weinige vierkante meters op de planten gelegd waren. De noodige maatregelen om deze haard volledig uit te roeien, zijn reeds genomen door den Planten- ziektenkundigen Dienst. Daar het mogelijk is, dat er meer van deze kleine haarden in aardappelvelden in de piovinciën Limburg, Noord-Brabant en Zee land voorkomen en het voor ons land van het grootste belang is, dat deze eveneens worden uit geroeid, wordt nogmaals een dringend beroep gedaan op alle aardappeltelers (land- en tuin bouwers, zoowel als particulieren) om met de grootste nauwkeurig heid hun aardappelgewas op de aanwezigheid van de oranje roode larven van den Coloradokever en van de door deze veroorzaakte gaten in "de bladeren te onder zoeken. Hef is nu het beste oogenblik en uitroeiing is thans nog mo gelijk, als de noodige maatregelen worden getroffen. De belangen, die hierbij op het spel staan voor onze aardappel cultuur als voor onzen uitvoer handel, zijn zoo groot, dat nie mand in dezen mag achterblijven Onmiddellijk nadat men iets ge vonden heeft, moet aangifte ge daan worden ten gemeentehuize. Daarom, nu meer dan ooit: Let op den Coloradokever! Tarwe-restitntle. Voor graanvoorraden zal een restitutie gegeven worden van regeeringswege, in geval van verhooging van het monopolie- prijsverfchil. AXEL, 9 Juli 19V7. De agenda voor de Raadsver gadering van a s. Dinsdag bevat de volgende punten Verkoop bouwgrond aan de Oranjestraat. Aankoop grond aan de Wal- straat Ruiling grond aan de voorma lige brandput. Verhuur tuingrond. Vaststellen staat van oninbare posten. Wijziging gemeentebegrooting 1937. Aanbieding rekening 1937. Rapport inzake bijslag van ziekttfondspremie. Verzoek van C. Hamelink, C. van Bendegem en B. Seghers om een spoedeischende vergadering ter behandeling van het stopzetten van werkverschaffing en steunuit- kecring aan werkloozen. Dinsdag werd te Zuiddorpe ten overstaan van de notarissen Fanoy te Axel, Mijs te Oostburg en B*Hwen< te Uurey^s (B.) en ten verzoeke van de familie Van Nevel te St. Laureyns, geveild een hofdstede te Zuiddorpe, thans bewoond door dhr. Kockhuyt en gioot 3.55.80 heet. (bijna 8 gem.). Koopster werd mej. Ros. van Nevel, religieuse te St. Laureyns, voor f 7600, plus f 300 aan boom- prijs. Zondag had nabij Neuzen een botsing plaats tusschen twee jongens, die op een rijwiel zaten, zoodat een hunner, die van den zijkant een oprit kwam afrijden, bewusteloos neer viel en in het ziekenhuis moest worden opge nomen wegens hersenschudding. Een stenr gevangen. In den zoogenaamden westput in de Noordzee is door de be manning van het visschersvaartuig Am. 5 een steur gevangen van 3 m. lengte. Slechts zelden treft men steur in deze oirg 'ving aan. Het dier zal naar ljmuiden worden vervoerd om te worden ontleed. Voor de visschers is het een bui tenkansje. Mdb. Crt. Vrederaat. Maandag hield de Vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen in Zeeland een druk bezochte jaarvergadering in de Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. De vergadering stond onder lei ding van den voorzitter minister J.J.C van Dijk. Vertegenwoordigd waren 52 afdeelingen en 27 cor poration. Uit de jaarverslagen bleek dat de vereeniging 68 afdeelingen en 41 corporaties telt met 3686 leden. In „Vrederust" werden verpleegd 868 patiënten. H t verpleegperso- neel bestond uit 68 verplegers en 127 verpleegsters. In den loop van het jaar werden als hersteld ont slagen 45 patiënten als niet her steld, doch verbeterd 23 De bui tendienst bleef zich gestadig ont wikkelen in de consultaticbu- reaux hadden 54 c insulten plaats terwijl ten behoeve van de nazorg 99 personen en ten behoeve van de voorzorg 48 personen werden bezocht. Hoewel met ingang van 1 Juli 1936 het verp'.ceggeld werd ver laagd kon de exploitatie der stich ting sluitend worden gemaakt, zoo dat een bitig saldo werd verkre gen van f 357. In totaal kon wor den afgeschreven f 57.437, waar na de bezittingen op de balans voorkomen tot een bedrag van f 1 057.783, waartegenover de schulden staan tot een bedrag van f 987.400. Aan contributies, collecten en giften werd ontvangen f4311. In de plaats der aftredende be stuursleden, de heeren L. A. Cij- souw Jr., M. Krijger, J. M. Oggel en L. van Vessem, die niet her kiesbaar waren, werden gekozen de heeren. Ds. E. Raams te Hoek, A. A van Eeten te Nieuwcrkerk, H. R. J. van der Veen te Neuzen en J. Hommes te Nieuwdorp. Na het huishoudelijk gedeelte der vergadering hield prof. dr. W. J. Aalders uit Groningen een rede die met groote aandacht werd aangehoord. Jacht in nood. Een Belgisch jacht, uit Enge land gekomen, had in de haven van Cadzand ligplaats,gekozen, doch wenschte spoedig daarna weer te vertrekken naar Antwer pen, zoodat men zee koos. Er kwam echter een onweer gepaard gaande met storm opzetten, zoodat het vaartuig het te kwaad kreeg en de noodvlag werd geheschen. Er was n.l. een defect aan den motor gekomen. Vanaf den wal had men voor speld, dat dit scheepje de bui niet zou doorstaan en hield men de reddingboot gereed. Bij het eerste sein voer schipper Van den Heuvel met zijn mannen uit en met veel moeite kwam men bij het jacht. Twee heeren en een dame stapten vlug over, blij dat ze gered waren, doch twee an dere heeren bleven op het jacht om het zoo mogelijk te behouden. De reddingboot bleef echter in de omgeving en dit was niet overbodig, want al spoedig sloeg het jacht lek en riepen de beide schippers de hulp in van de red dingboot, ^00 werden ook mannen opgenomen en kwam men veilig, doch doornat in de haven aan. Te Cadzand werden ze liefderijk opgenomen. Het jacht is later op het strand geslagen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een zilveren armband. J. Oosting. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voarm. 91.', ure Ds v*" Oeveren B?d. HA» dra. Nam. 2 D^zeilae. Geref. Kerk. Vnorm. 9.30 ure Ds. J S Post. Nisr. 2.30 Dezeifde. Geref. Gemeente (Weststraat). Voirm. 9.30 ure Leeskerk. Nam. 2 30 Kort geding over Spaanscho matten. Woensdag werd de kwestie over de kostbare lading van het in beslag genomen stoomschip „Thorpehall" in kort geding voor de rechtbank te Middelburg be handeld. De pleiters voor de belanghebbende banken trachtten te verkrijgen, dat de kostbare lading te Vlissingen wordt gelost en opgeslagen. Wordt dit ver kregen, dan kan het schip, dat nog meer lading aan boord heeft, van hier vertrekken. De uitspraak volgt Zaterdag a.s.het eigenlijke proces zal op 8 Sept. aanvangen. Woensdag is voor de Recht bank te Middelburg beëedigd als advocaat en procureur dhr. mr. H. van Son te Hulst. Failliet. De Rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard C. C. Sturm, graanhandelaar te Hoofdplaat. Rechter comm. is mr. C. E.Müller, curator mr. A. J. van der Weel, advocaat te Middelburg. Boerderijen afgebrand. Dinsdagnacht is brand ont staan in de boerderjj bewoond door de tamilies Van Hees en B03 te Eindhoven. De boerderij is geheel uitge brand. Er kon byna niets wor den gered. Ia een schuur is eeu partij van ongeveer 15 000 K.G. hooi in de vlammen ver loren gegaan. Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting is te Dieden by Raven8tein brand uitgebroken in de kapitale boerdery met bijbehoorende schuren van den landbouwer Van Camp. De brandweer kon door gebrek aan water niets uitrichten. De geheele boerderij en landbouw- inventaris werden een prooi der vlammen. 15 000 K G hooi gin gen eveneens in het vuur ver loren. De schade, welke aanzienlijk is, wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Dinsdagavond is het kapitale boerenhuis van den landbouwer Beunk in de buurtschap Woolde door brand vernield. Even voor dat de bewoners naar bed wilden gaan ontdekten zij brand in bet achterbuis. Wegens het vele hooi dat in bet buis was opge borgen, was alles spoedig ééa vuurzee. Geld en geldswaardige papie ren, meubelen en landbouw werktuigen werden een prooi der vlammen. Alleen de le vende have kon gered worden. Ongeiuk met een sckiatmasker. Dinsdagmiddag is te Sittard epn ongeluk met doodeliiken sfliop gebeurd. De heer Ley- narts, die tot voor kort een slagerij te Geleen bad, was een apparaat om varkens te schieten gap feet C)ernnt)|treer*n. Hij W!9| a.*..»-,-—... liT.il iiTir.n-.l-ni ..llnr-nW ZONDAG 11 JULI 1937.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2