ÜAJ J Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw se h- Vlaanderen. No. 28 VRIJDAG 9 JULI 1937. i ^aatrnm 58^ Jaarg. J. C. VINK - Axel. Landbouwdagen. OBj p j Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNF. MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVER I EN HÉN van 1 tot 5 regels öO Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. -Eerste -Blad. ui. Was het de vorige week de C. B. T. B. en de paarden- en rundveefokkerij in onze streek, die hoogtij vierde, thans is het de Z L 1, de groote Zeeuwsche Laridbouw- Maatschappij, die haar jaarfeest houdt en wel te Zierikzee op de gebruikelijke wijze, d.w.z. Dins dagavond officiëele ontvangst ten stadhuize van het Hoofdbestuur en genoodigden door het Dage- lijksch Bestuur van de Schouw- sche hoofdstad. Van hier werd verhuisd naar het hotel Van Noppen, waar de hoofdbestuursvergadering werd gehouden onder leiding van den algemeenen voorzitter, dhr. mr. P. Dieleman. Hij riep speciaal het welkom toe aan den vertegenwoordiger van den Minister, mr. Wittermans aan de leden van Ged. Staten, de heeren Stieger en v. d. Wart, aan den secretaris vaa het N L.C. dr. Molhuijzen, aan dr. F. Post- huma, oud-minister van land bouw, en prof. O. de Vries, die beiden een inleiding zouden hou den, aan burgemeester en verdere leden van het gemeentebestuur van Zierikzee, aan bestuursleden van den kring, aan eereleden, enz. Spr deed mededeeling van bericht van verhindering van den Commissaris der Koningin, van den heer W. Kakebeeke, vice- voorzitter der ZL-M. en enkele andere personen. Na een historisch overzicht van het eiland gegeven te hebben, deed de voorz verschillende me dedelingen, reeds door ons ver meld en o.a. ook, dat door het Dagelijksch Bestuur is verzocht opnieuw krachtige pogingen in het werk te stellen om den tarwe- richtprijs verhoogd te krijgen tot f 10 per 100 kg. Het Dagelijksch Bestuur is van oordeel, dat niet alleen de crisis heffing op rundvleesch, doch evenzeer de accijns op rund vleesch, alsmede de hooge keur- loonen, oorzaak zijn van den hoogen detailprijs, zoodat het overweging verdient deze beide laatste eveneens te verlagen. Hier door zou ongetwijfeld de con sumptie van rundvleesch worden bevorderd. Op een vraag van den heer Dees, over de uitbetaling van de denaturatie der aardappelen, zeide dr. Molhuijzen, dat daarover nog geen beslissing is genomen. De voorz. meende, naar aan leiding van de actie der slagers voor afschaffi ig van de accijns, dat er een teveel aan slagers is. In dit verband keurde mr. Diele man het ook af, dat er toestem ming is verleend voor invoer van Deer.sch vleesch. Hier tegen is de Z L.M. dan ook opgekomen. De heer Molhuijzen deelde dan mede, dat ook het K.N.L C. de zaak heeft bekekenmen wil echtei niet allen invoer naar Ned. stop zetten, doch men kan wel opkomen tegen het feit, dat de veehouders weer de dupe worden; die hebben al zooveel klappen gehad. De teeltregeling kan blijk baar nog niet gemist worden. Tot leden van het dag. bestuur Werden benoemd de heeren J. S. de Regt te Kats en J. L- Groene- Wegen te St. Maartensdijk, die in plaats van de heeren S. J. de Regt te Wissekerke er. A. Wisse, voorheen te Anna Jacobapolder, thans te Goes. In plaats van den heer W. Koning Wzn. te Rilland-Bath werd tot lid van het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau benoemd de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes. In de belastingcommissie uit de Z L M. werd benoemd de heer W. Kakebeeke te Goes. Aan mej. C. C. M. M Barends te Middelburg, leerares kinder verzorging en opvoeding, en de heeren Th. J. de Boon en L. Verbeem, land- en tuinbouwon- d er wijzers te Kwaden dam me, werd een vaste aanstelling verleend. De heeren J. Deïst te Zonne- maire en J. Adriaanse te Oost burg werden tot lid van verdienste der Z L.M. benoemd. Hierna hield prof. dr. O. de Vries, hoofddirecteur van het Rijkslandbouw-proefstation voor den akker- en weidebouw te Groningen, een inleiding over: „Een en ander over het grond onderzoek op de klei- en zavel gronden". Na afloop der hoofdbestuurs vergadering werd door den kring Sell, en D een souper aangeboden, waar verschillende tafelspeeches werden gehouden aan het adres van mede-aanzittenden. De heer dr. Wittermans, de re- geeringsvertegenwoordiger, hield een toespraak, waarin hij voor Zeeland, de Z.L.Mmaar vooral den voorzitter, mr. Dieleman, ge tuigde van groote waardeering. De heer mr. Stieger, lid van Ged. Sthield een warm pleidooi voor toetreding van alle land bouwers tot de Z. L. M. Als Goes het hart van Zeeland is, dan is het spreker een genoe gen, dat het bureau der Z.L M., daar in het centrum is gevestigd. Maar z.i. moet ook de Z L.M. in het hart van iederen Zeeuw staan. Spr. «hoopt nog eens alle land bouwers vereenigd te zien in de Z. L. M Afscheiden of niet toe treden is beslist verkeerd. Natuurlijk werden vde sprekers met gelijke munt beantwoord. Woensdagochtend 10 uur ving de Aigcmeene Vergadering aan, die zeer druk bezocht werd uit alle deelen der provincie. Behalve de genoemde autori teiten waren nu ook aanwezig de Commissars der Koningin, de voorz. van de Nederl. Akkerbóuw- Centrale, de landbouwconsulent voor Duitschland en de voorz. van de Landb Mij. voor Brabant. Voornaamste punten dei agenda waren de als steeds in drukwekkende rede van mr. Die leman en een inleiding door oud minister Posthuma Omtrent de rede van mr. Die leman lezen we het volgende in de Middb. Cit., waaraan we ook het bovenstaande ontleenden Hij begon zijn jaarrede met er op te wijzen, dat belangrijke eco nomische en sociale vraagstukken aan de orde van den dag zijn en blijven. En vele geesten zoeken naar oplossing. Volgens Emile de Lavelt-ye bestaat er voor alle zaken, die op de menschelijke maatschappij betrekking hebben, één regeling, die de beste is. God kent en wil die beste rege- ling en het is de plicht van den mensch haar op te sporen en in i te voeren of te bevestigen. Er zijn ook in onze dagen vele raad selen, die moeilijk schijnen op te lossen, maar die toch evenals die van Sphinx een oplossing vragen op straffe van vernieti ging of belemmering van den geestelijken en stoffel ij ken voor- uitgang. De maatschappij wordt zoo samengesteld en zoo onge- teugeld, door het beginsel van de zelfzucht beheerscht, dat hoe langer hoe meer een natuurlijk solidariteitsgevoel verloren wordt. Men mag niet blind zijn voor het feit, dat nieuwe toestanden nieuwe ordening van het een en ander eischen. De leiders van ons volk hebben die in het oog te vatten en te voorkomen, dat ver andering in den vorm geweld dadig geschiedt met vernietiging van veel goeds en waars en schoons. Ook op het gebied van den landbouw en het platte landswezen zijn er velen, die terug willen naar oude tijden, alsof het toen ook een gouden tijd was en alsof er niets door den oorlog en daarna tengevolge van geheel veranderde denk beelden veranderd is. Nog altijd, zelfs in toenemende mate, willen sommigen een anti these stellen, waar dat niet mag geschieden, en zoekt men ter versterking van ten eigen be paalde groep, van ongeveer gelijk denkenden en gelijk werkenden, in ongeveer eenzelfde politieke organisatie levende personen, hei in afscheiding. Ook zijn er veien, die op het oude individualistische standpunt blijven staan. Maar de huidige toestanden eischen, dat ei g r o o t e s a m e n w e rk in g zij. Bij productie en credietgeving en bij distributie van goedereu. Dit is zeker ook zeer dringend noo- dig voor de kleine boeren, die het thans zoo uiterst moeilijk hebben en voor wie de leidende personen in de politiek blijkbaar nog geen uitkomst weten. De Z.L M zal goed doen het vraag stuk van hulp aan de kleine boeren, andermaal onder het oog te zien. Crediet is nog altijd van het grootste belang, doch ook moet er waarborg zijn en daaraan kan veelal de kleine landbouwersstand niet voldoen. Er moet dus op andere wijze naar oplossing gezocht, al dan niet met staatshulp of staatsga rantie, waarbij b.v. de komende oogst, door een soort van oogst- verband, de waarborg wordt voor terugbetaling van het geld, dat voor zijn winning heeft gediend. Organiseert de landbouw-maat- schappij dit voor hen, dan gaat het gepaard met de minste kosten en zonder bezoldigde directeuren. Dikwijls is er botsing tusschen het oude en het nieuwe. Het komt vooral aan op een degelijke rechtspleging. Spr. staal stil bij den geringen waai borg door de benoeming van personen tot rechters, overigens zeer ter goeder trouw, maar die toch slechts hun benoeming danken aan anciënni teit in werkzaamheid bij een griffie of een parket of aan het aantal jaren, dat zij gepromoveerd of meester in de rechten zijn en niet aan hun kennis en bekwaam heid en ervaring in het leven en onafhankelijkheid van oordeel en zelfstandige hoogheid van karak ter. Nog erger is het echter, wanneer zelfs buiten eenigen eisch van kennis, die rechtsple- j ging wordt toevertrouwd aan j „leeken", wier eenige verdienste soms gelegen is in hun politiek beginsel. De crisismaatregelen hebben de zgn. leekenrechtspraak zeer doen toenemen. Ieder zal de bezwaren voelen, die verbonden zijn aan het feit, dat soms voor de practische benoembaarheid, het behooren tot een godsdienstig confessioneele organisatie of eenig staatkundig politieke partij ver- eischt is. Hoe goed en nuttig pachtbureaux ook mogen zijn, wanneer hun samenstelling, wat de leden betreft, moet beiusten op het behooren tot een politieke partij of een of andere confessi oneel gemarkeerde landbouw organisatie, dan is de hier vooral zoo noodige waarborg voor dege lijke uitspraken en beslissingen door daartoe bekwame en be voegde personen weggenomen. Om dezelfde reden huivert men aan te dringen op de instelling van landbouwraden of van een ordening in het bedrijfsleven, hoe noodig en 'gewenscht anders ook. Maar het is allerslechtst en ver keerd, wanneer het een instituut wordt in handen van een speciale partij of richting en op specialen en niet op generalen grondslag berust, wanneer die uitgaat van een gespjitst zijn van het volk in deelen, waarin het op maatschap pelijk en bedrijfsgebied in wezen niet gesplitst is of wanneer men de scheidslijnen ter splitsing trekt, daar waar zij absoluut niet liggen, door b.v. Christelijk te noemen wat aan deze zijde der lijn ligt en niet Christelijk dus wat aan de andere zijde ligt, waardoor aan de kern en het wezen van de positieve, waarachtige Chris telijke gedachte geweld wordt aangedaan. 11 een tijd als de onze, waarbij uiterlijk Christendom en schijn baar Christelijke vorm of uitwen dig etiket, zoo dikwijls voor het wezenlijke en ware gehouden wordt, is dit een zeer groot ge vaar. Men zal goed doen ook in den kring der Z.L.M. hieraan meer aandacht te wijden, deze zaken te overwegen en voor de juiste denkbeelden hieromtrent dan propaganda te maken. Spr. behandelde vervolgens de waarde van een goede rechtspraak ook in zake de crisispacht-recht- spraak en noemde ergerlijke feiten van foutieve beslissingen en wees daarom uitvoerig op de plichten van rechters, om onpartijdig te oordeelen vooral geldt dit den leekenrechters. Veel onbillijkhe-" den en scheeve verhoudingen zijn daarvan het gevolg. Voor een juist oordeel is gezond verstand noodig, wat helaas bij velen ont breekt. Het is noodig bij leekenrecht spraak behalve de samenwerking met den rechtsgeleerde óók per sonen van wetenschappelijken aanleg en hooger intellect te be trekken. Dan is er ook meer waarborg voor gelijkheid in rechts bedeeling en onafhank. lijkheid. Want ongetwijfeld heeft de leek bij zijn rechtspraak een neiging om wie hem benoemen of de regeering des lands naar de oogen te zien. De ervaring heeft geleerd, dat vooral in tijden van politieke beroeringen, de leekenrechtspraak tot een schrikbewind leiden kan. Politieke invloed doet zich o.a. ook gevoelen bij beslissing over het al of niet au s aan van het gebouw in een waterschap, bij de beslissing over samenvoeging van gemeenten of polders. Men moet daarbij gespeend zijn van elk eigen belang of dat van zijn familie of vrienden. Spr. wil volstrekt niet zeggen, dat er geen beroepsrechters zijn, die niet in de zelfde fout vervallen. Maar om gekeerd zijn er ook wei leeken, die op de uitnemendste wijze gansch objectief een oordeel vel len en een beslissing nemen. Spr. verzet zich daarom niet tegen de leekenrechtspraak in de land-en tuinbouwaangrlegenheden Spr. meende dit onderwerp in de vergadering te moeten be spreken, omdat ook in deze krin gen de kwestie besproken wordt. D« Z L M ook positief Chr. Hierna kwam hij tot de stich ting van de Z.L M. in 1843 Het bestuur hoopt over eenige jaren het 100 jarig bestaan te vieren en in een gedenkboek na te gaan, wat de Z.L.M voor den Zeeuw- schen landbouw heeft gedaan, opdat men zien kan, hoe onrecht vaardig en onbillijk men is om haar den rug toe te keeren of afbreuk te doen, door haar mo- reele rechten in Zeeland te mis kennen en het voetspoor der vroome voorvaderen verlatende, in andere sporen te treden, terwijl de redenen, waarom men voor geeft dit te doen, veel meer in sommige vroegere tijden hebben kunnen gelden voor de voorva deren, aan thans voor de zonen. Immers de Z L.M dient, wars van eenige politiek, zoo objectief mo gelijk en met eerbiediging van ieders godsdienstige of kerkelijke opvattingen, de welvaart der pro vincie en van het Zeeuwsche volk en zet haar poorten voor ieder open, zich daarbij stellende zonder dat in formules uit te drukken, of in uitwendigheden te zoeken, op den wezenlijk positief Chris- teüjken grondslag, waarop het Nederlandsche en in het bijzonder het Zeeuwsche volksleven zich heeft ontwikkeld. De Z.L.M. wenscht te blijven wat zij schier 100 jaar is, een eigen, zelfstandige, onafhankelijke Zeeuwsche Maatschappij, die wel met anderen in een Unie wil samenwerken, als b.v. bij het Kon. Ned. Landb. Com., maar die po sitief weigert haar zelfstandigheid prijs te geven door een onderdeel, een af deeling te worden van eenige Nederlandsche Maatschappijen, welke ook, op welken uiterlijken, confessioneelen of niet-confessio- neelen, christelijken of niet-chris- telijken grondslag ook. Spr. con stateert echter met kracht, dat juist door het karakter en door de angstvallige nauwkeurigheid en voorzoover dat menschen met hun gebreken mogelijk is, ieders godsdienstige meening en over tuiging te eerbiedigen,en door zich zelf geplaatst te houden op dat, wat algemeen als positief christe lijk beginsel of zeden geldt, over- eenkomstigden Zeeuwschen volks aard, er niet de minste reden is, om in Zeeland, hoe het ook, wat spr. niet vermoogt te beoordeelen, elders moge zijn, afzonderlijke organisaties te hebben of op te richten, die liefst in concurrentie met de Z L.M. en haar nadoende, precies hetzelfde pogen te doen wat de Z.L.M. al tientallen van jaren en naar haar meening op de beste, haar mogelijke wijze doet Gelijk men Nederland een christelijk land noemt, zoo is dat ook de Z.L M. In verband met uitlatingen.dat het goed zou zijn, dat Zeeland slechts één landbouwvereenigtng rijk was, meende spr., dat dit dan de Z.L.M, moest zijn, daar een samengaan van verschillend ge- AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1