I I Binnenland. vooruitgang te kunnen zien van de paarden vooral van de 2-jarige en hij hoopt dat men er de vruch ten van zal kunnen plukken ook op dezen dag. Hierna gaf hij het woord aan den burgemeester van Axel, dhr. F. Blok voor de officiëele opening van den fokdag. Deze hield daarbij de volgende rede Voorzitter, mijne Heeren Toen ik de vriendelijke en voor mij zeer vereerende uitnoodiging ontving, deze fokdag officieel te openen, heb ik mij gaarne bereid verklaard aan deze uitnoodiging gevolg te geven. Te meer, omdat deze fokdag in het aloude Axel wordt gehou den, welke plaats zoowel in bin nen- en buitenland zoo bij uitstek bekend staat op het gebied van de paardenfokkerij en laten wij hopen spoedig ook wat het rund vee betreft. Door de door mij zoo op prijs gestelde samenwerking van de paardenvereenigingen „Arbeid Adelt" te Axel en „Door Eendracht Sterk", is wederom een fokdag georganiseerd, die nog grooter en nog omvangrijker is dan in 1935 het geval was en die wederom staat onder leiding van den emi- nenten voorzitter, dhr. De Feijter. Ieder zal moeten toegeven, dat voor het organiseeren van zoo'n fokdag vele werkzaamheden ver richt moesten worden en vele moeilijkheden moesten worden overwonnen. Ik breng dan ook gaarne dank en hulde aan de beide vereeni- gingen, die het initiatief tot het organiseeren van dezen fokdag hebben genomen en aan allen, die aan de totstandkoming van dezen fokdag hebben medege werkt. Beide genoemde vereenigingen willen weer eens toonen aan ieder, die er belang in stelt, welk fokmateriaal in Oost Z. Vlaanderen aanwezig is. En thans mogen wij met groote voldoening constateeren dat het fokmateriaal aanmerkelijk is ver beterd, ja zoo zelfs, dat wij zeer zeker met het buitenland kunnen concurreeren. Mochten wij enkele jaren ge leden in Zeeuwsch-Vlaanderen wat de paardenfokkerij betreft van een inzinking spreken, thans kunnen wij met groote vreugde constateeren, dat wij in stijgende lijn zijn en dat het diepste punt van inzinking voorbij is. Ook de prijzen der paarden en rundvee zijn niet onbelangrijk ge stegen en vooral voor het goede fokmateriaal worden mooie prij zen gegeven. Gelukkig is de tijd voorbij dat veulens voor de slachtbank moes ten worden verkocht. Maar niet alleen worden op dezen fokdag paarden aange bracht, ook rundvee zal worden ten toon gesteld. Ook daar zal men kunnen con stateeren den vooruitgang. Want al is het rundvee in dit deel van onze provincie niet zoo belangrijk als de paardenfokkerij, toch wordt daaraan ook de aan dacht besteed. Naast de paarden en rundvee worden op dit schoone terrein ook verschillende landbouwwerk tuigen ten toon gesteld, die zeer zeker U aller belangstelling zui len trekken. ■Mijne HeerenIk hoop dat deze fokdag in ieder opzicht zal mogen slagen, dat deze fokdag rijke vruchten zal mogen afwerpen en dat zij door zeer velen zal worden bezocht en dat deze dag een groot succes moge zijn. Mijnheer de Voorzitter, gaarne verklaar ik thans deze fokdag voor geopend. Dhr. Hanken dankte voor de uitnoodiging en wenschte als vice- voorzitter van het N T.S. eenige opmerkingen te maken. Spr. prees de kwaliteit van het aangevoerde. Het blijkt, dat gelukkig een andere weg is ingeslagen vroeger haalde Duitschland hier het goede mate riaal weg, maar nu houden we het hier en kweeken zelf onze paarden voor Duitschland. Maar spr. wil nu waarschuwen, dat als een veulen f 200 waard is, men er geen f 500 voor moet vragen, want dan jaagt men de buitenlan ders weg en ze komen niet meer terug; wacht u dus voor over drijving, want zoo zegt spr., een boer is nogal eens gewoon zijn mond wijd open te zetten en spr. weet bij endervinding, dat dan de markt bedorven wordt. De voorz. dankte de sprekers en heette ook welkom mr. Diele- man, die zoo juist was verschenen Hierna werd het terrein bezocht en werden de keuringen hervat. We zullen omtrent de paarden niet in herhaling treden, wat kwaliteit betreft, maar vermeld mag zeker, dat we onder de prijs- winners weer nieuwelingen ont moetten, die vroeger minder be kend waren als zoodanig. Zoo verkreeg dhr. Jac. de Putter ze ven eerste prijzen, wat wel een uitzondering is. Ook datdhr. Jac. Huijssen, die in de fokkerswereld vroeger niet genoemd werd, nu de kampioen-merrie bleek te be zitten op een keuring als deze, is veelzeggend. Bij het voorbrengen van deze kampioene was het merkwaardig, dat een 13-jarig meisje in jockey- costuum de merrie mende en zeer handig en vaardig met de paarden omging. Als een echte ruiter reed Dina den Exter, zoo is haar naam, te paard huiswaarts. Wat is gezegd over de ont wikkeling van de paarden, kan ook het rundvee gelden, met dat verschil, dat men het fokmateriaal (de stieren) importeert uit Fries land en dat de vaart niet zoo snel gaat, om meer genoemde reden en de keuring bijna nog nauw keuriger geschiedt. Men houdt o.m rekening met melkproductie en vetgehalte, terwijl de vorm niet zoo gemakkelijk is te verfraaien. We vernamen van deskundige zijde, dat de oude stieren goed en de jonge matig voldeden. Aan beenwerk moet meer aandacht geschonken worden. „Tom" van Hoek maakt uitzondering. Eerste kalfskoeien waren best. Tweede id. goed. 1, 2 en 3 uit de catalogus best met goede uiers. Derde kalfskoeien vormde beste klasse. Vierde, gezonken dieren met goed kruis. Vijfmaal gekalfd Stukkig, ruim kruis, beste uiers, matig been- werk. Twei jarige vaarzen goed met best kopnummer. Jongere vaarzen ook goed, doch onregelmatig. Vaarzen van 6—12 maanden matig en nog jongere zeer matig. Na de keuring ongeveer 4 uur werden door den vice-voorzitter dhr. P. J. Vael de medailles uit gereikt, hetgeen vergezeld ging van een hartelijke felicitatie. Er was hierbij veel belangstelling, want sinds den middag was met het heerlijke, koele weer veel publiek op het terrein gekomen, en menige prijswinner kreeg een applaus. Vooral gold dit de kampioenen en ook den oud-kampioen van dhr. W. L. den Hamer, die even eens in den ring verscheen en een herinneringsmedaille ontving. De aftocht gaf weer een heele drukte aan personeel, secretaris en bedienden. We noemen hier personeel en dat doet ons denken aan een groot corps, want als men bedenkt, dat die vele dieren bijna stuk voor stuk onder geleide moeten worden aangevoerd en naar huis geleid, dan hebben we ook in acht te nemen, dat dit een offer van bereidwilligheid is t.o.v. mensch en dier. En daarom ook willen we van deze plaats het personeel een pluim bezorgen voor hunne zorgen, dat elk dier op zijn plaats bleef en geen onheil of gevaar veroorzaakte Die plichtsbetrach ting verdient ongetwijfeld waar deering. Naar wevernamen, zijn er door degenen, die landbouwmachines ter demonstratie hadden staan, ook goede zaken gemaakt. Zooals gebruikelijk begaf men zich na afloop van een en ander aan den disch, waar het bestuur van „Arbeid Adelt" den keur meesters en medebestuurders, be nevens het Dag. Bestuur van Axel, in Het Gulden Vlies een maaltijd had aangeboden. Het goed verzorgde menu werd alle eer aan gedaan, terwijl de gangen werden afgewisseld door hartelijke toespraken. Zoo sprak de voorz. uit, dat de fokdag alle vorige in kwaliteit der inzendingen had overtroffen als het met de paarden zoo voortgaat, worden ze onverbeterlijk en zal de tijd nog komen, dat zelfs de Belgen nog hier moeten koopen. Ook het beenwerk is onovertroffen en zon der spatten. Spr. roept de fokkers toe gaat voort en houdt stand. Het Gemeentebestuur werd eve ieens dank gezegd voor den royalen steun. Eveneens roemde spr. de commissarissen en keur meesters voor hunne medewer king. Spr. sloot met een dronk te wijden op het welzijn van H. M. de Koningin, die eveneens van Hoogstderzelver belangstel ling had doen blijken. Wederkeerig dankte de Burge meester van Axel voor de waar- deerende woorden van den oud burgemeester van Zaamslag. Hierna sprak dhr. Truyman, oud-burgemeester van Stoppel dijk, als voorz. van den N C.B en zag in zijn uitnoodiging een hartelijk blijk van genegenheid tot samenwerking, wat hij ook in opdracht van het Hoofdbe stuur mededeelde. Voorts spraken nog dhrn. A. Haak voor de Z.L.M., P. Scheele- Dieleman van Biezelinge, als keurmeester, P. de Regt, namens de rundveefokkers en verschil lende andere heeren, die allen vol lof waren over den gang van zaken en waarbij vooral den se cretaris, dhr. lz. de Feijter vnd. meermalen welgemeende hulde werd gebracht voor de goede vervulling van zijn moeilijke taak. Tegen het sluitingsuur begaf men zich huiswaarts met de over tuiging dat men meer dan vol daan kan zijn over het succes van dezen dag. Het getal bezoekers bedroeg 2000, terwijl er ongeveer 500 rij wielen en 100 auto's werden ge stald. Alles bij alles genomen geeft zoo'n fokdag zoo voor boer als burger nogal eenige verdienste. Behalve de reeds gemelde werden nog de volgende prijzen toegekend Afdeeling Paarden. Hengsten 5 jaar en ouder, groote maat2e pr. Frederik, van C. de Putter. Hengstveulens geb. in 1937. 6e Acron, van A. Dees-de Jonge, Sluiskil 6e Patriot, van A. de Kraker-de Feijter, Zaamslag; 7e Bloc van Zaamslag, van A Haak, Zaamslag7e no. 58, van idem 8e no. 46, van H. E. M. van Acker en Dragon, van Jac. de Putter, Axel; 9e Boffie, van K J. de Putter en Bernhard, van K. van Hoeve, Ter Neuzen; 10e Wilson, van A. de Feijter Cz., Piston, van A. Koster. Zaamslag en Roland, van Jac. de Feijter Cz., Vogelwaarde. Kampioenschap hengsten res. kampioen Prince d'Or II, van Jos de Waai, Ossenisse. Merriën, 5 jaar en ouder, kleine maat6e Banda, van Jac. 'de Putter; 7e Flora, van K. de Koeijer, Zaamslag8e Charlotte, van K. J. de Putter, 9e Elza, van J. J. de Regt—Dekker, Zaamslag, eerv. verm. Leona, van K. J. de Putter, Flora, van A. Tollenaar, Hoek, Rabanda. van H. Bonte, Koewacht, Croquette, van A. Tol lenaar, Hoek en Juultje, van C. de Putter. Merriën, 5 jaar en ouder, groote maat6e Cuba, van J. v. Hoeve, Sluiskil, 7e Banda, van C. van Rumste, Koewacht. Merriën, 3 jaar, kleine maat 6e Oda, van K. van Arenthals, Zaamslag, 7e Helene, vanjac.de Putter, eerv. verm. Albionne, van A. Dees—de Jonge, Sluiskil. Merriën, 3 jaar, groote maat 4e Prudentia, van J. de Regt— Dieleman, Zaamslag, 5e Sulma, van A. Tollenaar, Hoek, 6e Ele gante, van Jac. Huijssen, eerv. verm. Julma, van Jan van Hoeve, Sluiskil, Merriën, 2 jaar, kleine maat: 4e Jacquinte, van C. de Putter, 5e Dina, van K. J. de Putter. Merriën, 2 jaar, groote maat le Maria, van Jac. de Putter, 2e Truida, van K. van Hoeve, Ter Neuzen. Merriën, 1 jaar6e Gonnie, van Wed. F. J. de FeijterDieleman en Hilda, van W. L. den Hamer, 7e Sonja, van Jac. Michielsen, Zaamslag, 8e Boulotte, van Jac. Huijssen, 9 Frieda, van A. de Feijter Cz. Merrieveulens, geb. in 1937: 7e Fannie, van C. Hamelink en Vesta van P. B. van Hoeve, 8e no. 211b, van J. M. Vael, Sint Jansteen en Caline, van A. Dees de Jonge, Sluiskil, 9e no. 190 en 189 van S. de Klerk, 10e no. 182, van Wed. W. Koster en no. 187, van J. C. den Hamer, Koewacht, lie Mida, van E. A Dekker en Annie, van Jac. de Klerk, Zaam slag, 12e no 195, van J. C den Hamer en no. 177, van Aug. de Moor, Terneuzen, 13e Dragona, van P. van Hoeve en Juliana, van Jac. de Putter, eerv. verm. Acron- na, van Jan van Hoeve, Sluiskil en Galetta, van W. L. den Hamer. Vierspannen van één eigenaar: le pr. vierspan van Jac. Huijssen, 2e van C de Feijter, Boschkapelle. Afdeeling Rundvee. Stieren, van 1—2 jaar: 4e pr. Jeltje's Bravo, van S. van Hoeve, 5e Jo'.le, van van Hoeve, Ter Neuzen. Stieren, van 6—12 maanden: le Hercules, van Kinderen F. de Jonge, Zaamslag, 3e Nico, van C. van Hoeve, Zaamslag, 6e Prins Jan, van Kinderen F. de Jonge, Zaamslag. Koeien, 1 maal gekalfd6e Rika, van Kinderen F. de Jonge, Zaamslag, 7e Witrok, van R. Dees en H. de Kraker, 8e Sjoerdje VIII, van P. A P. Dieleman, Zaamslag, 9e Marie, van Wed. de Feijter van Hoeve, Hoek Koeien,2 maal gekalfd: 4e Mina, van C. A. Dekker, 5e Bertha, van M. van Doorn den Hamer. Koeien, 3 maal gekalfd4e Emma, van J. Tollenaar, Hoek, 5e Dora, van idem, 6e Gerharda, van Kinderen F. de |onge, Zaam slag. Koeien. 4 maal gekalfd4e Bertha, van Kind. F. de Jonge, Zaamslag, 5e Mina, van M. van Doornden Hamer, 6e Ebrina, van Jo7. Scheele, 7e Mina, van W. de Feijter—van Hoeve, Hoek. Koeien, 5 maal of meer gekalfd 6e Emma, van K. Dieleman, Hoek, Moortje, van Joh. Boer, 8e Dina, van G. Weijns, 9e Lotje, van M. Murre, 10e Emma, van Jac. de Feijter, Vogelwaarde. Vaarzen, ouder dan 2 jaar: 5e Ster, van R. Dees en H. de Kra ker, 6e Nellie, van J de Feijter Lz., 7e Betsie, van J. Tollenaar, Hoek, 8e Mina, van Joz. van de Wege, 9e Dina, van P. de Regt. Vaarzen, van 1—2 jaar, 2C Saar, van A dc- Feijter—Moes, 3A Jane, van G. Weijns, 3B Ada, van D. Jansen, Hoek, 3C Bertha, van C. P. van Waterschoot, Walsoor den, 4e K^ba, van J. W. Scheele, Vogelwaarde, 5e Mina van idem. Groepen van 3 stuks van één eigenaar: 4e pr. groep van J Tollenaar, 5e pr. groep vanj. W. Scheele, Vogelwaarde. De medaille van H. M. de Ko ningin kwam in het bezit van dhr. Jac. Huijssen, te Axel, voor de kampioen—merrie die van den Commissaris der Koningin kreeg de heer Corn, de Feijter Jz., te Boschkapelle, voor den kampioen-hengsten die van den burgemeester van Axel eveneens dhr. De Feijter vnd., voor den besten 4 jarigen hengst. Nieuwe Tweede Kamerleden De voorzitter van het centrale stembureau heeft tot leden van de Tweede Kamer benoemd ver klaard in de vacatures C. M.J F. Goseling, Ch. J. 1. M Weiter, J- J. C. van Dijk en J A. de Wilde, resp. de heeren j H. van Maarseveen te Utrecht, H E. van den Brule te Rotterdam, H. Bot- terweg te Utrecht en G. Baas Kz, te Amsterdam Als opvolger van Min. Slofe- maker de Bruïne is benoemd verklaard de heer Mr. J. W H. Rutgers van Rozenburg te Bilt- hoven, als opvolger van Min. Colijn de heer J. Algera te Leeuwarden, en in de plaats van Min. Steenberghe de heer J. Sweens te Gilze-Rijen. De kleine vischacte. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Gravenhage, is bevestigd het vrijsprekend vonnis van den kan tonrechter te 's-Gravenhage in zake het gebruik van de kleine vischacte, genoemd in art. 16, lid 3, letter c, der Visscherijwet (Stbl. no. 410 van 1931). Hierdoor is thans beslist, dat de houder van een kleine visch acte 't recht heeft te visschen met een der drie vischtuigen (peur, hengel geaasd met visch of sleep- hengel) naar zijn keuze, met dien verstande echter, dat hij niet te gelijkertijd met meer dan één der drie genoemde middelen mag visschen. Overigens is hij tel kens, wanneer hij de visscherij uitoefent, vrij in de keuze. Nood in het slagersbedrjjf. Het bestuur van den Nederl. Slagershond heeft tot den Min. van Economische Zaken het drin gend verzoek gericht, het bedrijf voor verderen ondergang te be hoeden, door de lasten op dit bedrijf drukkende te verminderen. Verder dringt het bestuur er bij den Min. op aan, te willen bevorderen, dat het tekort aan slachtvee wordt bestreden door de teeltbeperking af te schaffen. Spaansch schip in beslag geuomen. De officier van justitie te Mid delburg en de commissaris van politie te Vlissingen hebben Vrij dagnacht, in samenwerking met de Kon. Marine, op de reede van Vltssingen een schip in beslag genomen, een en ander in verband met den burgeroorlog in Spanje. Even voor Bilbao door de troe pen van Franco werd bezet, hebben drie schepen de bedreigde stad verlaten. Aan boord bevond zich een groote hoeveelheid geld, waardepapieren en juweelen, af komstig uit verschillende banken te Bilbao, en waarschijnlijk door aanhangers van de Spaansche regeering in beslag genomen. Twee dezer schepen zijn in Frankrijk in beslag genomen, het derde, de Thorpe Hall, ligt thans in de haven te Vlissingen onder strenge bewaking. Het schip bezit geen nationaliteitspapieren. Men heeft beslag gelegd op 12 brow nings en 120 patronen, die zich in het bezit der bemanning be vonden. De waarde der in beslag genomen effecten, juweelen, goud, enzwordt op minstens 1 milli- oen gulden geschat. De linksche Spaansche regee ring heeft mr. P. Dieleman te Middelburg aangezocht om haar belangen te behartigen. Blijkbaar zal zij zich dus niet zondermeer bij het in beslag nemen van het schip neerleggen. De Nederlandsche advocaat, die de belangen der Spaansche, Fransche en Engelsche banken behartigt, mr. H. v. d. Beke Cal- lenfels te Vlissingen, heeft een en ander willen medenemen, om het in een safe op te bergen. De inspecteur der douane heeft zich hiertegen echter verzet en wilde alleen toestemming geven, wan neer voor de in beslag genomen juweelen, goud, enz., een zeer belangrijke som aan invoerrechten zou worden voldaan. De vertegenwoordiger der ban ken is echter blijkbaar nog niet in staat het geëischte bedrag te storten, zoodat de kostbaarheden zich nog steeds onder strenge bewaking aan boord bevinden. Prins Bernhard en de Johunniterorde. Zaterdag is Prins Bernhard op kasteel Donrwerlh als eere-ridder en rechtsridder van de Johanni- terorde geïnstalleerd. De Prins kwam om half twaalf met zijn Maibach aan, en werd verwelkomd door jhr. E, H, van Loon, die de overige leden van het convent der commenderij Nederland aan Z.K H, voorstelde.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2