Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 26. Vrijdag 2 Juli 1937 Streelend, maar gevaarlijk. Buitenland. Gemengd Nieuws. AXELSCHE I I COURANT I Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede 131 ad. Oog en reuk streelende, maar gevaarlijk zijn sommige bloemen voor de gezondheid. Dat sommige, zoo onschuldig er uitziende en altijd weer vroolijk en blij stemmende b'oemen lang niet zoo ongevaarlijk zijn als men over het algemeen denkt, maar in haar bladen en bloemen, wortels en vruchten vaak sterk verdoo- vende, voor de gezondheid scha delijke bestanddeelen bevatten, is de laatste jaren door toevallige omstandigheden herhaalde malen bewezen. Alle natuur- en bloemenliefheb bers kunnen daarom niet genoeg worden gewaarschuwd, om ten opzichte van onze bloemen de uiterste voorzichtigheid in acht te nemen. In de allereerste plaats moeten bladen en bloemen nooit in den mond worden gestoken, evenmin mag op de stengels vooral kinderen doen dit graag wor den gekauwd. Deze slechte ge woonte kan een plotselinge en ernstige ongesteldheid tengevolge hebben, soms zelfs een langdurig ziekbed, waarvan dan gewoonlijk de oorzaak door geen enkelen dokter kan worden vastgesteld. De stoornissen, door het gif in bloemen teweeggebracht, zijn niet bij iedereen precies eender. Bij sommigen zullen zich eerst vergiftigingsverschijnselen open baren, wanneer het plantengif, door den mond in het bloed is gekomen, terwijl bij anderen de aanraking alleen met de giftige plantendeelen al voldoende is, om ter plaatse een hinderlijk jeuken, een rood en pijnlijk worden van de huid, vaak gepaard gaande met meer of minder groote blaren, teweeg te roepen. Als één van de „gevaarlijkste bloemen" komt de Kerstroos in aanmerking, met haar mooie witte, vijfbladige bloemen. Spoedig na de Kerstroos steekt het is dan nog heel vroeg in het voorjaar het speenkruid, dat vooral door kinderen graag wordt geplukt, zijn gele bloempjes omhoog. Beider stengels en wor tels bevatten een giftige stof, welke op de huid blaren vormt. Het zelfde is het geval met het door velen zoo geliefde lelietje-van dalen. Hoe onschuldig het er ook uitziet, het kan gevaarlijk worden als het sap uit den stengel in den mond komt. Men bemerkt dan dadelijk een eigenaardigen bitte ren smaak, veroorzaakt door het sterke gif, dat voor medische doel einden speciaal uit de lelietjes van-dalen wordt gewonnen. Tot de gevaarlijke voorjaars bloemen moeten verder de ane monen en ranonkels worden ge rekend, die in allerlei soorten in het wild groeien en op de markt worden gebracht en die in hun stengels een bijtende stof hebben, welke op de huid blaien veroor zaakt en inwendig gevaarlijke verwondingen aan de spijsver teringsorganen kan teweegbren- gen. Ook de over 't algemeen voor onschadelijk gehouden en door kinderen graag geplukte paarde bloemen en de haast even bekende gele dotterbloemen hebben in haar taaie stengels een melkachtig vocht dat op de huid lichte ontstekingen veroorzaakt en, komt het in de maag, een zich minder wel ge voelen ten gevolge heeft. De Arondskelk heeft in haar wortel een scherp, bijtend vocht, dat in den mond hevige pijn en, als de dosis groot is geweest, zelfs kramp kan veroorzaken. De aanraking met het over vloedige stengelsap van de wolfs- kelk veroorzaakt eveneens vaak een roode pijnlijke huid. Vroeger meende men, dat dit vocht zomer sproeten en wratten deed ver dwijnen. Ook de narcissen, zoowel de witte als de gele, moeten helaas tot de gevaarlijke voorjaarbloemen worden gerekend. Het slijmige sap van den taaien stengel is heel bitter en brengt maag en inge wanden van streek als het in den mond komt. Bij de akeleien hebben ook de sierlijke bladeren verdoovende eigenschappen. Ze bloeien van Mei af in alle mogelijke kieuren, zoowel op vochtige weiden en in bosschen als in tuinen. Monniks kap heeft zoowel in bloemen, bladeren, stengels als wortels een sterk verdoovende gifstof. Ten slotte moeten nog de pri mula's worden genoemd, die met haar fijnbehaarde bladeren en stengels huidontstekingen vercor- ken. Vooral de Japansche soort, die om zijn mooie kleuren en groot aantal bloemen het meest als kamerplant voorkomt, is om deze minder aangename eigen schap berucht. Menschen met een teere, fijngevoelige huid doen goed handschoenen aan te trekken als ze deze planten verzorgen. De kerkstrtyd in üultscliland. Zondag hebben de evangelische predikanten in de volle kerken de gebeurtenissen van de afge- loopen week besproken. Dominee Niemöller zeide van den preekstoel af te Dahlem „Woensdag j.l. zijn vijftien of twintig man van de geheime politie de Friedrich Wilhelmkerk binnengedrongen en hebben hier acht leden van den kerkeraad, zes vrouwen en een mannelijke geloovige gearresteerd. De preek stoel van de Sankt Annen Kirche staat leeg, aangezien dominee Müller met 47 broeders en zus ters is gearresteerd. Havas meldt uit Berlijn Jon gens en meisjes, die lid zijn van de Hillerjeugd, zullen voortaan minstens veertien dagen van te voren schriftelijke toestemming moeten vragen voor het bijwonen van bijzondere godsdienstoefe ningen. Die toestemming zal altijd worden gegeven, indien de afwezigheid der leden den dienst niet schaadt. Overtredingen zul len gestraft worden. De Beiersche minister van Eeredienst Adolf Wagner, heeft in een rede verklaard, dat de regeering van Beieren besloten heeft, de toelagen der geestelijken van alle kerkgenootschappen met 50 pet. te korten, zoolang de kerken haar houding ten opzichte van den staat niet veranderen. Deze korting zal niet onmid dellijk ten volle worden toege past, doch geleidelijk over een periode van drie jaar verdeeld worden. De regeering denkt deze korting tot stand te brengen door de zoogen. „vrijwillige" subsidies in te houden, die Bei eren tot nu toe aan de kerken uitkeerde als compensatie voor de geseculariseerde kerkelijke goederen. Een oorlogsslachtoffer. De val van Bilbao, die voor vele bewoners van die stad tra gische gevolgen heeft gehad, is voor een hunner wel hijzonder tragisch gewi es'. Het betreft een 62 jarigen koopman, die zijn ge- heele vermogen van circa een millioen francs daar heeft moeten achterlaten, toen hij gedwongen was naar Frankrijk te vluchten. Dat verlies van vermogen was echter niet het ergste, wel het vluchten naar Frankrijk. De man was nl. indertijd in Frankrijk veroordeeld tot verbanning naar het Duivelseiland en vandaar 15 jaar geleden gevlucht. Hij was in Spanje terecht gekomen en had kans gezien daar op eerlijke wijze in den exporthandel een fortuin te verdienen. De man was onder de Franschen te Bilbao zeer gezien en een leidende fi-uur in de Fransche kolonie. Toen de stad in handen van Franco's troepen dreigde te vallen, borg hij zijn vermogen in de brand kasten van het Fransche consu laat. Bij aankomst in Frankrijk vernam hij, dat dit consulaat was geplunderd. Hij heeft zich nu tot de Fran sche regeering gewend om gratie te krijgen voor de straf, die hem z ju wachten voor zijn ontsnapping uit Guyana en om schadeloos stelling te krijgen voor zijn ver loren vermogen. Jeugdige boefjes. De politie te Amsterdam heeft vjjf, nog zeer jeugdige, misda digers aangehouden, die zich aan verscheidene diefstallen en in braken hadden schuldig gemaakt. Het zijn jongetjes van zes, zeven sn acht jaar, die een uit gebreid zondenregister op hun naam hebben. Zij hebben ingebroken in een groentewinkel, waar zjj een buit maakten van twee gulden. Tweemaal kwamen zij door middel van braak binnen in een sporthuisje in het Oosterpark, waar zes korfballen en vijf ten nisballen werden gestolen. Ook een ander sportterrein is door de jeugdige inbrekers be zocht. Door over een hek te klimmen dat twee meter hoog is, met nog een meter prikkel draadbescherming, wisten zij op het veld te komen. De buit was een fl-uslantaarn en eenig sport- materiaal. Tenslotte staat nog een dief stal van eenige gereedschappen uit een auto op hun naam. De drie jongens, twee broertjes en een vriendje, die altyd samen op pad gingen, zullen ter be schikking van de justitie worden gesteld. Vrijdagmiddag is de 17- jarige Wytse Kroes te Ferwerd, te Marrum door een vrachtauto overreden, tengevolge waarvan bij na eenige oogenblikken is overleden. Kroes reed per rijwiel achter den vrachtauto, toan hy plotse ling den weg overstak, zonder zich ervan te vergewissen, ot van tegenovergestelde richting ook een voertuig naderde. Toen hy den weg overstak werd hij door een van de tegenover gestelde richting komenden vee auto gegrepen en overreden. Het 5 jarig zoontje van den heer Noppert te Veensluis is Dinsdagmiddag bij het visschen in de vaart te water geraakt en verdronken Toen de moeder het zoontje miste en ging zoeken, werd het jongetje drijvende ge vonden. Medische hulp mocht niet meer baten. Dinsdagmorgen vertrok een prauw met 40 personen aan boord van Haranggaoul naar Silalahi. Plotseling stak een hevige wind op en de roeiers, wetende dat deze wind, een soort typhoon, zeer gevaarlijk is, spanden al hun krachten in om nog tydig aan land te komen, doch dit gelukte niet. Hooge golven sloegen over de prauw, zoodat het vaartuig verging. Van de zich aan boord bevin dende personen konden slechts acht zwemmende het land be reiken. Men neemt aan, dat de overige 32 vermiste personen zyn omgekomen. Aan alle douane-ambte naren te Tientsin zyn gasmas kers uitgedeeld ten gebruike by het tegengaan van de smokke larij. Het was n.l. gebleken, dat smokkelaars zich van gasbom men hadden bediend en daarmee douane-personeel bewusteloos hadden gemaakt. Premie voor groote gezinnen. De Turksche regeering stelt zich voor in de toekomst speciale belooningen toe te keonen aan de vaders van groote gezinnen Het ministerie van byg ëae heeft op zijn begroeting hiertoe 60.000 Turksche pauden uiigeirokken, waarvan vaders van meer dan vijf kinderen toelagen van ieder vijftig pond zullen krijgen. De andere ministeries zullen derge lijke maatregelen nemen om de vaders van kinderrijke gezinnen, die onder hun ressort vallen, dergelijke gunsten te doen ge worden. In de maag van een bij het Grieksche schiereiland Kassan- dra gevangen haai zijn een por tefeuille inhoudende 500 Drach men, een trouwring met de ini tialen Alpha en Zeta alsmede een brief gericht aan mevrouw Ar- vanitaki gevonden. Vier mannen hebben te New York een aanslag gepleegd opeen gepantserden auto, waarmede zil ver baren ter waarde van eenige tienduizenden dollars werden ver voerd. De chauff ur en zijn met gezel werden gekneveld en aan den kant van den weg neergelegd, waarna de roovers den inhoud van den auto in hun eigen wagen overbrachten en de vlucht namen. Tengevolge van hevige on- weders zyn Dinsdag verschillen de plaatsen in het Zuidoosten van Michigan (Ver. Staten) van de buitenwereld afgesneden. Zeven menschen zijn om het leven ge komen. Te Branesti nabij Boeka rest is een boerenwagen door een trein gegrepen. Vier men schen verloren daarbn het leven, terwijl ook de beide paarden ge dood werden. Op het Erie-meer is het jacht Lasalle van den millionair Roosel More gezonken. De eige naar, zijn vrouw en beide doch ters en vier anderen zyn ver dronken. By een botsing by Rio de Janeiro tusschen twee forensen treinen zyn vier passagiers op slag gedood. Twintig zwaarge wonden en ongeveer vyftig licht gewonden zijn naar de nabijge legen ziekenhuizen vervoerd. In een der natuurreservaten in Californië is een 75 meter hoo ge boom, wier leeftyd tusschen de 2500 en 3000 jaar lag, plotseling omgevallen en terecht gekomen op een der vele automobielen die dit woud dagelijks bezoeken. De auto werd versplinterd en de vier inzittenden waren op slag dood, De staten van het Midden westen van Texas tot de groote meren hebben thans van de eer ste hittegolf van dit jaar te lyden. Temperaturen tot 42 graden Celsius zyn geconstateerd. Vijftig personen zijn tengevolge van de hitte om het leven gekomen. In de gemeente Modra (in Slowakije) heeft een hevige brand 60 huizen vernield. De schade wordt op ongeveer twee millioen kronen geschat. Een militair heeft in een ravyn ten zuiden van Cbaripujo (Peru) het wrak gevonden van een vliegtuig, dat 27 Maart was verdwenen. By het wrak werden de lyken van den bestuurder van het vliegtuig en van de vier in zittenden aangetroffen. In de buurt van Tremblois (by Charleville) is een vracht auto omgeslagen en heeft tien arbeiders bedolven, van wie er drie op slag dood waren en vijf zwaar gewond werden. Gedurende een hevig on weer boven New York zijn twee personen in den luchtspoorweg aldaar om het leveD gekomen en werden 30 personen gewond. Drijvende brieven bussen. Wanneer Oceaanstoomschepen, die op hun vaart in de nabijheid van de Azoien komen, de post van de bemanning en de passa giers op den weg naar de ver schillende bestemmingen willen brengen, bedienen zij zich van een even eenvoudige als merk waardige tusschenkomst. De brieven en briefkaarten worden met het voor de latere frankee ring noodige losse geld in een kleine ton gelegd, welke aan een stang bevestigd is aan elk einde van de stang wordt een vaantje geplaatst. Iu de eabyheid van de eilanden wordt de ton over boord geworpen. De vaantjes wijzen den visschers aan, waar zich een drijvende brievenbus bevindt. Niet zelden twisten de visschers om de ton. Zy weten, dat een klinkende belooning niet uitblijft, omdat na de frankeering der zendingeD, zooals de ervaring leert, nog een aardig duitje voor hen overblijft. Supsenplaag. Uitgestrekte gebieden in Schot land worden geteisterd door een rupsenplaag. Duizenden H. A. weideland worden kaalgevreten. Horden rupsen kruipen over de Ochil-heuvels met een snel heid van een mijl per dag. Waar zy voorbijgetrokken zyn, blijft het land volkomen kaal achter en bet maakt den indruk, alsof alle groen door een braad weg gevaagd is. De schade, die door het onge dierte op de weideplaatsen wordt aangericht, is zoo groot, dat het op vele plaatsen noodig is ge worden de kudden schapen naar de lager gelegen hellingen te brengen. Een treurige gebeurtenis heeft zich afgespeeld te Glasgow, waar een blinde man gearres teerd werd wegens moord en po ging tot moord op zyn even eens blinde vrouw sn zyn doch tertje van 9 jaar. De blinde had zich zelf by de politie aange meld en toen deze in zyn wo ning ging kijken, vond zij daar vrouw en kind bewusteloos onder den invloed van gasvergiftiging. Hat kind is gestorven en de vrouw verkeert in levensgevaar. Te East-Grinstead is de tuinman Robinson gebeten door een rat, dien hy had aangescho ten. De man is aan bloedvergif tiging overleden, na eerst een aanval van geelzucht te hebben gehad. Tewfik Nessim pasja is de voormalige Egyptische minister president. Hij is 62 jaar oud en gaat zich in het huwelyk begeven met de 17-jarige mej. Marie Hiibner, de dochter van een Oos- tenrykschen hotelier. Tewfik Nessim pasja had in het hotel van Hübner gelogeerd en was daar door Marie geboeid. Waarvoor dient een boek? „Fit" is een tijdschrift, dat u wil helpen, uzelf ten volle te ontplooien. In een der nummers staat een artikelVyf minuten per dag om fit te blyven. Des Maandags geldt het volgende recept „Leg een boek op den grond. Laat uw teenen op dit boek rus ten en uw hielen op den vloer. Probeer u nu zoo hoog mogelyk op de teenen te verheffen. Begin met een dun boek. Later kunt u misschien een iets dikker nemen. Kom een keer of tien op en neer, op uw teenen." Wij willen hiertegenover stel len een methode, getiteld Vyf minuten per dag om uw bescha ving te ontwikkelen. Daarby is voor den Maandag het recept „Neem een boek ter hand. Laat uw blik op dit boek rusten en gelenk de inspiratie, de zorg en de liefde, waardoor het tot stand gekomen is Probeer er zoo goed mogelyk in te lezen. Begin met een romannetje. Later kunt u misschien iets zwaarders ver werken. Zeg een keer of tien een boek is er alleen om gelezen te worden. (Nwsbl. v. d. Boekh.)

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3