bereid, evenals in tal van andere zaken, om in gezonde christelijke banen tot uitbreiding van Gods eer te werken en we zijn over tuigd, dat ook in Zijn licht veel bereikt zal worden. Vruchtdragend is het volk, dat naar Zijn klanken hoort. Geve God dan Zijn zegen op ons werk en op de vruchten van deze vergadering, tot ons aller welzijn. (Applaus) Hierna bracht de secretaris, dhr. J. A. Dominicus zijn jaarverslag uit, waaraan het volgende is ont leend De groei van het ledental is niet bijzonder groot geweest, al kwam een gewestelijke afdeeling bij, wegens splitsing van Zuid en Noord-Beveland Er werd 1 090.000 Kg. tarwe ingenomen voor den verkoop. Te Noordgouwe is een landbouw- wintercursus gegeven en een cur sus in boekhouden. In West Z.-Vl. stijgt het ledental tot 102. Het keurings en selectiebedrijf bloeit onder leiding van dhr.Jac. Bakker. Er werd' 130000 Kg. pootgoed verwerkt, ondanks veel zorg in een open winter en 110.000 Kg. tarwe werd er ge droogd en ontsmet. De landbouwcursus in Axel onder uitstekende leiding van den heer J ^Booy, telt thans 66 leerlingen. Het stemde verheu gend bij de eindlessen weer dhr. P. Ie Feber (onze Lefeber zei spr.) te zien. De kring Oost Z.-Vl. is het hoekje aan den haard. Er zijn ruim 200 leden. In 't geheel telt de afd. Zeeland 930 leden, met een jongeren af deeling van 185. Gewezen wordt op den richt prijs der tarwe en de pogingen tot meer toewijzing van biggen. Voor een eigen blad in Zeeland was geen voldoende steun. Het huishoudonderwtjs en de fruit teelt neemt toe. Eveneens het bureau voor landbouwboekhou den, waarbij 48 bedrijven zijn aangesloten, dank zij de actie van dhr. De Kam. Het eiland Tholen ligt voor den C.B.T.B. nog braak en ook elders zijn er nog teveel men- schen, die weinig voor den Bond voelen, maar men late zich niet ontmoedigen. In Nederland telt men reeds ruim 15000 leden en dat zal toe nemen, zegt spr. als we het niet zoeken in separistisch drijven. We hebben een taak tot samen werking en opbouwen om ook in de samenleving tot Gods eer het agrarisch bedrijfsleven te be vorderen. Het financieel overzicht werd gegeven door dhr. J. Oele uit Wemeldinge, die in humoris- tischen toon en nu en dan op rijm den toestand beschreef. De ontvangsten waren f 1838 en de uitgaven f 1696. Er is een kas saldo van f 167. Ofschoon het niet op de agenda stond, verkreeg de voorzitter de toestemming van de vergadering om het bestuursvoorstel in te dienen inhoudende de benoeming van dhr. C. P. Vogelaar, thans lid van Ged. Staten in Zeeland, die 20 jaren voorzitter van zijn Gewestelijke afdeeling isgeweest, tot eere-voorzitter en de heeren G. van de Putte, oud-lid van Ged. St en Joh. de Feijter, oud-burgemeester van Zaamslag. welke zich beiden eveneens zeer verdienstelijk hebben gemaakt t.o.v. den C B T.B te benoemen tot eereleden. Met applaus werd dit voorstel begroet, waarna ge noemde heeren resp. met een korte toespraak hun eere-titel aanvaardden. Voorts deelde de voorz. mede, dat bericht van verhindering voor deze vergadering was ingekomen van Ir. Droogendijk, Ir. Roebroeks, de Dir. Gen, van den Landbouw, mr. Fernhout, burgemeester van Middelburg en van ir Bosma, Rijks tuinbouwconsulent. R»de y. d Commissaris n.l. de rede van Prof. Diepenhorst. Voorts complimenteerde spr. den voorzitter om zijn mooie en degelijke openingsrede en wensch- te hij de afdeeling Zeeland geluk met het bezit van zoo'n voor zitter. Ten tweede zei spr. dat hij gaarne hier was, omdat Zee land zeker een veel grooter per centage dan 60 telt, dat bij den landbouw betrokken is en dus contact met de bevolking zijner provincie krijgt. Het is z.i. van belang, dat de overheid verga deringen als deze bezocht, opdat zij kennis krijgt van de belangen en de verlangens, die onder de menschen leven. En in de 3e plaats doet het hem genoegen te vertoevi n onder menschen met Chr. beginselen. Spr. vraagt zich af of hij niet moet spreken van „positief" christelijken gtondslag, waarover den laatsten tijd nogal eens ge schreven is. Spr. dacht dat het hetzelfde was, maar er schijnt on derscheid te bestaan en vroeg Bestaat het verschil hier in theo rie en practijk? Wil christelijk zeggen alleen op Zondag christe lijk en positief chr. ook alle dagen is chr. alleen binnens kamers en positief chr. ook in het openbare leven Spr. heeft voor zich dat onderscheid nooit kunnen aanvoelen. Maar in elk geval stelt hij toch op hoogen prijs dat ook in deze vereeniging aan de stoffelijke be langen hooger eischen worden gesteld en hier in het dagelijksch leven ook rekening wordt ge houden met de chr. beginselen. Er is hem, zei spr., in dit ver band wel eens gevraagd of het niet eigenaardig is, dat hij de eene week een bezoek brengt aan de chr. Boeren- en Tuindersbond en een volgende week aan de Zeeuwsche Landbouw-Maatschap pij, maar spr. zei dat hij even zeer gaarne de volgende week naar Zierikzee zal gaan naar de Z.L.M om ook daar te vernemen den toestand der bevolking in ons Gewest en wat haar tot voor deel kan dienen. Maar wat spr. gaarne zou zien is, dat er in Zeeland met zijn overwegend christelijke bevolking één Landbouwmaatschappij was, maar steunend op positief chris telijken grondslag. (Luid applaus). Spr. hoopt, dat de C.B T.B zich zal ontwikkelen als een sterke eik en eindigt met de bede, dat Gods zegen op haar werk zal rusten. Na deze rede werd nog het woord gevoerd door burgemeester Blok, die mede namens het Dag. Bestuur van Axel hoopt, dat de moeilijke tijden, die de landbouw doormaakt, spoedig tot het verle den zullen behooren, de crisis maatregelen kunnen verdwijnen en na de magere jaren de vette volgen, waarin steun overbodig zal zijn Groeie en bloeie ook deze vereeniging onder Gods rijken zegen. Dhr. C. Zwagerman sprak ook namens zijn collega zijn genoegen uit, dat er zoo'n aangename ver houding bestaat ook tusschen het bestuur dezer vereeniging en de regeeringsambtenaren van den voorlichtingsdienst op landbouw gebied. Spr. zou echter aan het C.B T.B. nog een B. willen toe voegen en spreken van de Chr. Boeren en Boerinnenbond, want ook de boerinnen organiseeren zich en dat is voor een organisate onmisbaar. Als de vrouw zich aansluit, volgt zeker de man, wat de vereeniging ten goede komt Spr. eindigt met de toezegging, dat de consulenten bereid zijn om raad en voorlichting te geven, waar men die ook vraagt en hoe meer hoe liever. Bij de omvraag vroeg de Com missaris der Koningin het woord en dankte hartelijk voor de uit- noodiging tot deze vergadering en het welkomstwoord van den voorzitter. Hij zeide met genoe gen deze vergadering bij te wo nen, Ten eerste om een belang rijk punt dat de agenda bevat, Hierna werd de vergadering geschorst, teneinde de aanwezigen in de gelegenheid te stellen om van een koffiemaaltijd gebruik te maken, voor zoover mogelijk, want wegens het niet tijdig melden was er een groot tekort. Blijkbaar had men ook niet op een zoo groot bezoek gerekend. Er waren nog tal van bezoekers groepsgewijze gekomen, zoodat er ruim 300 menschen aanwezig waren, onder wie ook verschillende dames in Zeeuwseh costuum, De middagvergadering was nog drukker bezocht en telde ongeveer 400 luisteraars, toen de voorzitter de bijeenkomst heropende en het woord gaf aan mr. Rip, de a'ge- meene secretaris van den Bond, daar prof. Diepenhorst nog niet aanwezig was. Dhr. Rip dan zeide eenige beschouwing te zullen wij den aan het voorontwerp van de Landbouw ordeningswet, dat op het oogenblik nog in studie is bij landbouw-autoriteiten ter fine van advies. De bedoeling is, dat deze wet in de plaats zou treden van de verschillende crisisbesluiten, maar een uiteenzetting kan spr. hiervan nog niet geven. Het is ook alles nog te vaag. Men zou de regeeringsmaatregelen willen geven in handen van landbouw raden, aan welke dan de noodige bevoegdheden zouden worden toe gekend Maar velen en ook spr. staan daar niet sympathiek tegen over, omdat gevreesd wordt voor teveel ambtenarij. Er zijn stroomingen, die tegen de crisismaatregelen stelling ne men, o a. de Kamers van Koop handel, de groot-industrie en zelfs in kringen van den landbouw. En waar het in 6 jaar nog niet gelukt is om goede regelingen te treffen, acht spr. het ook niet goed om nu dergelijke regelen definitief vast te stellen. Steun is niet gewenscht en daarom is het ook van industriëele zijde goed gezien om daaraan beperking te stellen en zoo kleven er ook aan het ontwerp nog fouten, al wil spr. hier niet wijzen op kalverschetsen, biggenmerken, enz., wat maar onderdeelen zijn. Het gaat over de groote lijnen, als b.v. vrijhandel en richtprijzen. Spr. betreurt, dat het Ministerie van Landbouw aan kant is gezet juist in dezen tijd. De mogelijkheid bestaat dat het voor-ontwerp landbouwordenings wet nog wordt teruggenomen in elk geval moet het gewijzigd wor den, maar beter achtte spr. het de crisiswetten nog eens een jaar af te zien, tot de tijd misschien meer normaal wordt. Het is niet goed dat de overheid zich met alles bemoeit. We zijn dankbaar dat de Reg. ons beschermd heeft maar men moet niet vergeten, dat de mentaliteit der boeren door die regeling zoodanig is geworden, dat als het den boer niet goed gaat, hij wil, dat zijn bestaan door den Staat verzekerd wordt. De be- drijfsmogelijkheid moet vooral bij jongeren worden aangekweekt door arbeid en studie en dan moet de Staat zich daarvan afhouden. Beperkende regelingen zijn noo- dig geweest, hoe mooi de vrijheid ook is. Want niets is beter, dan dat men zelf door productie een goede prijs kan waarborgen. Juist heden wordt die vraag besproken in de drie landbouworganisaties Spr. brak zijn tede hier af met de toezegging dat de C.B.T.B. ten aanzien hiervan op zijn hoede is. De voorzitter stelde de heer prof. dr. P. Diepenhorst voor, die ter vergadering was gekomen en heette hem welkom, waarop deze antwoordde en zijn rede aanving over het onderwerpNationale Landbouwpolitiek. De bij uitstek bekwame rede naar begon met te verklaren, dat dit onderwerp om verschillende redenen van groote beteekenis is voor ons land en volk. De te genstelling nationale of interna tionale of ko mopolitische han delspolitiek is reeds jaren be sproken en maar al te lang heeft ons land gs zucht onder den vrij handel, terwijl elk ander land zijn grenzen sloot. Het liberalisme en socialisme teekende steeds protest tegen elke belemmering, die men den vrijen invoer van got deren uit het bui tenland naar ons land wilde ma ken. Pas in de 3e periode, dat dr. Colijn als minister optrad werd die lijdelijke houdmg verlaten. Maar nog is het gevaar niet ge weken, en klinken stemmen dat Nederland aan den vrijhandel zijn volle tribuut zal betalen. Spr. zegt, dat de houding der C.B.T.B. daartegen niet twijfel achtig is en men zal handhaven het standpunt, dat reeds bij de oprichting is ingenomen. Spr. teekende in scherpe kleuren den strijd die tegen vrijhandel is ge streden en zegt dat het te be jammeren zou zijn, als Nederland tot die bandeloosheid terugkeerde en men neme daartegen stelling tot winst voor onze Nationale Volkskracht en tot winst op het monopolie der handelsmarkt Nederland ete Nederlandsch brood gebakken uit Nederland- sche tarwe en gaat niet in op klachten dat dir de Nederland- sche maagd te zwaar op de maag zou liggen. Principieel valt reeds toe te juichen, zegt spr., dat reeds van de 550 000 h.a. bouwland 150 000 met tarwe is bebouwd, maar toch komen nog 500.000 ton vreemde tarwe ons land bin nen. En als daartegen gestreden wordt, dan is geen eenzijdig chauvinistisch nationalisme hier de drijfveer, want de nationaal socialistische idee bedreigt het Volksbelang en moest leiden tol geestelijke verarming en menige vroegere en huidige krijg is daar van het gevolg. Spr. 'herinnert daarom aan de les van Groen van PrinstererBewaart U voor den afgod van het Patriotisme, dat tot onvruchtbaar heldendom of martelaarschap leidt. Niet de woorden, maar de daden van het Buitenland zijn beslissend en de voorbeelden daarvan geven geen aanstoot om daarnaar te handelen. De nationale landbouwpolitiek zal volgens spr. alle bedrijfsge- nooten ten goede komen. In dit verband wijst spr. op de woorden van Paulushet lichaam is niet één, maar vele leden En daarom is beter de erkentenis, dat Neder land is een harmonisch ontwik keld land, waar agrarische, eco nomische en industriëele factoren aaneen gehecht zijn. Bij de toenemende bevolking van ons land (in 100 jaar 3 maal zoo groot), zoodat voor 47 hoeven in de Zuiderzeepolders 832 gega digden zijn, is het voor den boer van het grootste belang, dat een bloeiende handel en nijverheid naast den landbouw staat. Daarom is een beschermde import een levensbelang en spr. waarschuwt daarom voor de clearing met Duitschland, waardoor eenige ex port van tuinbouw ontstaat, alsof daardoor de kapitalisten in ons land hun geld rendabel zien worden, zooais een bevriend blad schreef. Nat. landbouwpolitiek heeft een hooger doelpunt te bereiken. Bij uitstek is deze zelf een prikkel tot hoogachting van het Gezag. Wij gaan uit van het beginsel, dat de Heilige Schrift de betrouw- bare grondslag is voor ons wel- vaartstreven. Daarin ligt onze kracht en die van de Goddelijke ordonnantiën. Uitbreiding van den strijd is niet noodig, maar een hechte bezieling wel. Waar de spreker na dit gedeelte vaa zijn onderwerp afdwaalde tot een beschrijving van het volks karakter op het platteland en daarbij stil stond bij het huwelijks leven, den schoolstrijd, den land bouwsteun en ten slotte zich scherp kantte tegen de houding van ds Kersten's politiek en die der nationaal socialisten, de libe ralen en socialisten, daar meenen we dit gedeelte gevoegelijk ach terwege te kunnen laten en te volstaan met hetslotwoord, waarin spr. naar voren bracht het beeld van Vader Willem, die ons vader land heeft bevrijd van tirannie en een verbond had gesloten met den Potentaat der Potentaten en waarom wij kunnen instemmen met de woorden in diens mond gelegd Mijn Schild ende Betrouwen Zijt Gij, o God, mijn Heer. Op U zoo wil ik bouwen, Verlaat mij nimmermeer. Met applaus werd dit slot be groet. Hierna werd door ds.J. S. Post het slotwoord gesproken, waarin hij wees op de beteekenis van het boer zijn, dat toch zoo'n heerlijk zegenrijk vak is, omdat juist daarin alles afhankelijk is van Gods natuur. Spr. wees er ook op, hoe uit boerenkrinpen groote geesten geboren zijn en hoe ook daar als bij spr. de sympathie voor het boerenleven levendig blijft. Zoo ook bij dr. Colijn, die in zijn bestuur den boerenstand heeft gered. Wij mogen allen zeggen met Paulus, maar een boer in zonderheid Door Gods genade ben ik, wat ik ben. Vervolgens zag spr. op den grooten zegen, dat ons land als een oase in de woestijn Europa ligt en dankte dat alles God. Daarom de plicht, zich christelijk te organiseeren ook in den land bouw, waar een boer een roeping heeft, dezelfde roeping, als God zich heeft gesteld, n.l. niet te zien op zichzelf alleen, maar op de geheele maatschappij, evenals God Zijn Zoon heeft gezonden voor allen. En nu denkt spr. natuurlijk aan den Bijbel, waarin de land bouw ook zoo vaak wordt ge noemd en waarin gelukkig ook door landbouwers zooveel gelezen wordt. Men vinde daarin kracht, ook bij tegenslag, ja zelfs bij werkloosheid, want de Bijbel spoort aan tot aanpakken, stu- deeren en volhouden. Zij is ook de kracht geweest onzer voor ouders, die veel zwaarder tijden doormaakten. Spr. eindigde met een aanspoting om aan de roeping die ons is opgelegd, gehoor te geven. Daar niemand verder het woord vroeg, sloot de voorzitter de ver gadering met een hartelijk woord van dank aan allen die aan deze vergadering een vreugdevol ver loop hadden gegeven. De sprekers de autoriteiten, de medebestuur ders, de commissarissen en ten slotte de dames en heeren be zoekers, allen hadden zijn dank en waardeering. Ds. Post eindigde desgevraagd hierop met dankgebed. Te 4 uur werd nu plaats ge nomen in een 30-tal auto's en 3 bussen om een rijtoer te maken door de Beoostenblij naar Hulst, waar even de uitwendige basiliek werd bekeken, vandaar via Ter hole naar Reuzenhoek, waar de afd. haar tarwe-pakhuizen heeft en vervolgens via Zaamslag naar Magrette. Hier weiden de maga zijnen bezichtigd en kon men zien hoe b.v. de natte tarwe machinaal gedroogd en geschoond werd. Ook het aardappel-selectie-bedrijf is hier gevestigd. Met belangstel ling werd een en ander bezichtigd en door dhr. Bakker toegelicht, maar even gretig gingen de blik ken uit naar de thee, die er werd rondgediend, na de uren, die men van versnapering verstoken was. Opgelucht ging het van hier via Schapenbout, Coegors, Sluis kil en Driekwart naar Philippine. Intusschen waren echter enkele auto's de richting Walsoorden of Neuzen uitgegaan voor de thuis reis. Te Philippine werd halt gehouden en nam de voorzitter in een toespraak afscheid van het gezelschap. Bij monde van den burgemees ter van Aagtekerke, dhr. Borsse- laar werd de voorzitter beant woord en wederkeerig was men erkentelijk voor de aangename verpoozing in Axel en gedurende de rijtoer. Er zijn hier ongetwijfeld in drukken gevestigd, die zoo geen blijvende beteekenis hebbend, dan toch lang in aangename her innering zullen voortleven. Ook nu weer heeft men van Axelsche gastvrijheid kunnen genieten en is aan onze mooie streek weer meer bekendheid gegeven. De Fokdag. Donderdag werd de Fokdag gehouden van „Ai beid Adelt" met daaraan verbonden een fokveedag van de C.B.T B., een toondag van den Z. VI. Slagershond en de monstratie van landbouwmachines door particulieren. Voor ingewijden zal het duidelijk zijn, dat na bovenstaand uitvoerig verslag het ons niet mogelijk is in dit nummer nog uit te wijden over het welslagen van deze feestelijkheden. We zullen dat in ons volgend nummer doen en volstaan heden met het vermelden der voornaamste prijswinners en de veiklaring, dat alles schit terend is verloopen en de ver wachting heeft overtroffen, hoe zeer die ook gespannen was in zonderheid wat de kwaliteit der paarden betreft. Regeling, verloop, weer, be zoek, kortom geen enkele wan klank werd vernomen»

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2