Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli - Vlaanderen, Bij de Marmergroeven No. 25 DINSDAG 29 JUNI 1937. 58<* Jaarst. J. C. VINK - Axel. Z. K. H. PRINS BERNHARD. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franso ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Bij gelegenheid van den jaar dag van Prins Bernhard, die hij nu voor het eerst in ons land en als Prins der Nederlanden viert, past het ons hem eenige woorden te wijden. We mogen dan direct tot groote verheugenis verklaren, dat we in navolging van de gan- sche groote dagbladpers en de prov. bladen met woorden van hooge waardeering getuigen kun nen, dat Z. K. H. zich de harten van ons Volk heeft veroverd. En geen wonder Nog geen jaar geleden was Prins Bernhard de Heer Von Lippe, die, alhoewel dank zij zijn groote geestesgaven zich een eervolle en hooge positie in de handelswereld had verworven, toch toen eigenlijk gewoon burger was, die als anderen om zijn be staan streed, zij het dan dat hij aan dit „bestaan" hooge eischen stelde, opdat hij zich in de groote wereld kon bewegen en kon leven, als iemand van Prinselijken bloede gewoon was. En toch was hij meer dan ge woon burger. Prins Bernhard had n.l. de eigenschappen om een Prinses het hof te maken. En met succes 1 We weten wel, dat iemand, die in vorstelijke kringen is op gevoed, de hofétiquette vtrstaat; en wellicht hebben ook andere prinsen wel eens een poging ge waagd om de gunst van onze Kroonprinses te verwerven met dezelfde oogmerken, maar een feit is hier, dat Prins Bernhard succes had en dat teekent. We zijn overtuigd, dat zulks moet gelegen hebben aan zijn minzaamheid, zijn reputatie, kort om aan de persoonlijkheid die hem in staat stelt zich met eer en onderscheiding in alle kringen te bewegen. We willen even aan- teekenen in hoeverre Z. K. H. hiervan getuigenis aflegt. Als handelsman had hij reeds de vertegenwoordiging van een wereldonderneming en nog dagelijks toont Prins Bernhard belangstelling voor handel en rij verheid en in 't bijzonder ten op zichte van de oeconomie van ons land, dat ookZijn land isgeworden. Als Bruidegom is hij al dadelijk de gevierde geworden van geheel onze bevolking, ge tuige dat duizenden uit alle pro vinciën naar Den Haag en elders trokken om toch maar den Prins te zien. Uit nieuwsgierigheid? Voor een klein deel, jamaar voor 't grootste doel omdat ons volk, gevoed door pers en radio voelde, dat onze Prinses van hem hield, dat H. M. de Koningin zich in hem verheugde en dat Prins Bernhard persoonlijk tot het Nederlandsche volk getuigde wij voelden ons zeer gelukkig Als officier was de Prins eveneens dadelijk thuis onder de hoofdofficieren en met waardig heid legde Z. K. H. den eed op het wapen af. Als diplomaat deed hij zijn intrede in den Raad van State. Evenmin was die benoe ming voor hem een vorm, want de Prins woont de vergaderingen bij en stelt alzoo belang in de hoogste Landszaken. Als sportman beweegt hij zich onder de „eerste klassers" als zijn kameraden en zoo gaat Z. K. H. tennissen, doet aan toe risme en vaart straks met zijn jacht misschien het geheele land door. Zoo is Prins Bernhard op zijn tijd de arristocraat, en de demo craat, maar waar hij ook ver schijnt, is hij de man op zijn plaats. Hij is als iemand, van wien men wel eens zegt, maar dan in gunstigen zin natuurlijk: hij is van alle markten thuis. En dat is de man, die ons Neder landsche volk behoeft, want dat karakteriseert ook den Neder lander, die van ouds op alle zeeën voer, in alle landen handel dreef, op alle wereldconferentie's een toon aansloeg, waarnaar ge luisterd werd. Eenvoud teekent eveneens zijn karakter. Dat zagen we reeds, toen hij bloothoofds in de Resi dentie in een Fordwagen zijn intrede deed. Dat zien we nog dagelijks, als hij de bevolking toelacht, die hem begroet en als hij lacht naar den fotograaf, die straks zijn verschijning aan de pers overgeeft. Die eenvoud was het juist waarmede hij de bevolking in geestdrift bracht, die eenvoud zal het ook geweest zijn, die het hart van Prinses Juliana in be roering heeft gebracht en die ook Koningin Wilhelmina kenmerkt. Moge Prins Bernhard nog vele, vele jaren tot heil van zijn G zin, tot heil van het Huis van Oranje en tot heil van ons Vaderland onder de meest gunstige omstan digheden zijn jaardag vieren. Onderwijzers In overheids- betrekkingen. Mannelijke Nederlanders, die de akte als onderwijzer hebben behaald voor 1 April 1937, zullen voor zoover zij niet als onder wijzer in vasten dienst zijn ge plaatst of geplaatst geweest en den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt, doch hun 36e levensjaar nog niet zijn ingegaan, desge- wenscht zooveel doenlijk in voor hen geschikte betrekkingen in overheidsdienst buiten het onder wijs worden geplaatst. De besturen van provinciën en gemeenten worden uitgenoodigd, op overeenkomstige wijze te handelen. Degenen, die van deze regeling gebruik zouden wenschen te maken, kunnen zich uitsluitend schriftelijk wenden tot den direc teur van het centraal capitulanten- bureau te 's Gravenhage, Raam- weg 3. Waardoerend oordeel over Nederland. De Oostenrijksche delegatie bij het Internationale Landbouwcon- gres in Den Haag is te Weenen teruggekeerd. De directeur van den Rijks boerenbond, ingenieur Fingl, heeft tegenover journalisten verklaard, dat de Oostenrijkers over de bui tengewoon hartelijke ontvangst, welke hun is ttn deel gevallen en door de cude hartelijke be trekkingen tusschen Oostenrijk en Nederland, welke vooral in de jaren na den oorlog inniger zijn geworden door de hulpverleening aan Oostenrijksche kinderen, op nieuw zijn versterkt, bijzonder verheugd zijn. Na een uiteenzetting van het standpunt van Oostenrijk tegen over de op het congres besproken landbouwpolitieke kwesties be sloot ingenieur Fingl met te zeg gen, dat de Oostenrijksche agra riërs ook gelegenheid hebben gehad eenige Nederlandsche land bouwbedrijven te bezichtigen en zich op de hoogte te stellen van de mogelijkheden, waarop de productie wordt afgezet. Het hooge peil der productie techniek en de voorbeeldige maat regelen tot verzekering van de prijzen en den omzet, in het bij zonder ten aanzien van den tuin bouw en de warmoezerij, hebben groote waardeering gevonden. De zo m< r post zegels. De Koningin heeft door aan koop van een belangrijke hoe veelheid zomerpostzegelsvan Haar belangstelling in het hiermede beoogde doel doen blijken. LegeroefealngeD. De groote manoeuvres onder lei ding van den commandant van het veldleger, welke vorig jaar voor het eerst sinds de crisisbezuini ging zijn hervat, zullen dit jaar van 20 tot en met 23 Sept. mber in Noordelijk Gelderland en Over ijssel worden gehouden. PriHsea Arrnard. Maandag hebben Prins Bern hard en Prinses Armgard, in ge zelschap van jhr. Verheijen, eerste stalmeester van de Koningin en jhr. ir. Roëll, adjudant van den Prins, een bezoek gebracht aan de rijschool van de cavalerie te Amersfoort Het gezelschap arri veerde om kwart voor 5 in twee open auto's voor de school. Nadat den Prins, die gekleed was in de uniform van ritmeester der blauwe huzaren, het off v i r - korps der rijschool was voui ge steld, maakte het gezelschap een rondgang door de diverse stallen. (Wordt vero»l|d;( AXELSCHEIg COURANT Uit het Engelsch 45) Madge liep om het huis heen naar den tuin, gevolgd door Doggie. Dub bel ongerust nu, beklom ze het tameitp stelle pad tusschen de kool- en aard appelakkers, zonder eenige aandacht te schenken aan haar omgeving, tot de foxterrier luid begon te blaffen en den ouden koestal inrende. Ze riep en floot hem, maar daar hij niet naar buiten kwam. ging ze de bouwvallige deur binnen. Achtei in de schuur stond h t dier verwoed te krabben in een hoop puin en nu en dan stootte hij een klagend geluid uit. Kam, Doggie, we hebben nu geen tijd voor ratten, riep ze. Kom, weg daar. Haar stem klonk gebiedend en het dier gehoorzaamde met tegenzin. Toen hi] bij haar was, zag hij naar haar met tets smeekends in zfin or gen, maar sij begreep hem niet en de hond sukkelde achter haar aan met den staart tusschen de pooten. Omringd door een groepje mannen stond Budge op de rots en keek met zijn verrekijker uit over de zee. Toen hij Madge's stem hoorde, haastte hij aich naar de poort en opende deze. Ik was juist van plan zQn lord schap op te bellen, iel hij. Er komt een stoomboot naar de pier. Het lijkt de Mohawk" wel, die den verigen keer hier was. Daa hebben te eea voorspoedige reis gehad. A's het nu inderdaad zoo is, kunnen we met een dubbele ploeg werken en morgen bij het aanbreken van den dag klaar zijn. Dan lachen we dien vent, clen afperser ii't. Wij hebben tot morgenmiddag lijd. Matige staarde naar het blauwe rook wolkje, dat den waarschjjnifjken triomf van haar vader aankondigde, maar ze voelde niets var. de verrukk'ng, die ze een maand geleden gevoeld zou hebben. De overwinning was te duur gekocht. H^t interesseerde haar op het oogen- blik maar weinig ef de Regcering een gevoelige les zou krijgen en het zou haar ook verder niets kunnen scheien, indien de dappere, fl nke Jonge man, die hun eerst tegen zijn gewettn ge spaard had, er het slachtoffer van zou worden. Ze was er zich van bewust, dat in den iaatsten lijd haar verlangen naar een goeden uitslag van de onder neming zeer versterkt was, door den wensch, dat Hector Yeldham er de vruchten van zou kunnen plukken. En dan Bessie I Het was een vreeseliike gedachte, dat het arme kind op de een of andere manier den dood zou hebben gevonden, tengevolge van haarvaders hartstochtelijken ijver voor zijn over tuiging. Pio'seling werd Madge tot de wer kelijkheid geroepen door Budge, die haar toesprak op den welmeerend- gemeenzamen toon van een oude getrouwe der familie. U denkt aan andere dingen, lady Madge, zei hfi. Hij kon wel vermoeden wat het was, want bij was dien morgen bfi Martha geweest en had gehoord van Hector's afwezigheid. Je hebt gelijk, John, zei Madge, ik dacht er over, hoe roekeloos zelfzuchtig vader en ik zijn geweest. Cassidy is dood, Bessie CUiowsy misschien ook en nu is mijnheer Yeld ham vermist. Die ellendige Mapleton probeerde gisteren hem te vergiftigen. M sschien heeft hfl later meer succes gehad. Mijnheer Yeldham was hem op het spoor en had, geloof ik, ge hoopt, hem vannacht te ontmaskeren. Om de een of andere reden was hij etvan overtuigd, dat Mapleton Bessie gevangen houdtmisschien is hij zelf ook wel in de val geloopen. Hm, bromde de reus, mijnheer Yeldham loopt niet zoo gauw in een val Miar gisteren heeft alleen een toeval hem het leven gered en hij is zoo vol van de zaak, dat hi! misschien Ie veel heeft gewaagd. De theorie, dat Bessie in Londen zou zijn, moeten we opgeven. Miar waar kan Mapleton haar hier in de buurt gevangen houden Budge fronste zijn wenkbrauwen en schudde het hoofd. Alleen in de groeven hier en daarin Is niemand, die er niet in hoort. Er is een oud verbaal, dat er nog een geheime gang moet zijn, die geloopen zou hebben van Mirlha's huisje naar de groeven, maar niemand weet, waar die gang begint of eindigt. Er is geen opening in de groeven en ik heb ook nooit gehoord van een ingang in Mar tha's huis, maar het is natuurlijk niet onmogelijk, dat die gang nog eens ontdekt wordt, Bestaat er geen oude plattegrond Van de groeven Nooit van gehoord. Tot uw vader de groeven weer in gebruik liet nemen, was er in geen honderd jaar iemand beneden geweest. Als er een oude kaart bestaat, moet dia in de Abbey in het archief zgn, Er zal wel niet veel kans zfin, dat het wat geeft, zei Madge, maar ik zal er naar zoeken. De oppasser groette en keek het frissche figuurtje van zfln jonge mees teres na met een ernstig gezicht, toen zij den heuvel sfliep met Doggie op de hielen, Er kosten misschien moeilijke tijden voor de arme meid, mompelde hij, terwijl hij de poort sloot. Vsrgt* t Jtegen iemand, die met vergif werkt, kun je niet vechten, zooais mijn heer Yeldham tegen mfi vocht. A's Martha gelijk heeft en die twee houden van elkaar, misschien nog zonder dat ze het zelf weten, dan kan er nog wel eens een ellendige tfjd voer haar komen. Hij liep naar den rar.d van de rots en na nogmaals een heele poos door den kijker te hebben getuurd, liep hij naar de telefoon in zijn kantoor. Intusschen haastte Madge zich door de vaüei naar huis. In de oprqlaan stond ze plotseling tegenover ee» vreemde, die snel naar den uitgang liep. Hij wendde zijn gezicht af, maar Madge had er toch een glimp van opgevangen en onderdrukte met moeite een uitroep van verbazing, Ze versnelde haar pas en liep naar het huis. Ze vond haar vader in de bibliotheek schijnbaar in opgewekte stemming. Bin je ook een man tegen gekomen in de oprijlaan vroeg hij, terwqi ze ademloos de kamer kwam binnenstot- men. Ja, antwoordde ze en weet a wie het was Hij gaf geen naam op. maar hij wordt gestuurd door dien afperser, of hij is zelf de schrijver van die anonieme brieven. H8 liet zich !n zeer bedekte termen uit, maar hij gaf te kennen, dat er zich omstandigheden hadden voorgedaan.die het noodzakelfik maakte dat ik mijn besluit nog vandaag zou nemen. Hij vroeg, ef ik hem ntet kou beioven, dat het geld morgen op de bank zou worden gestort. Ik heb hem eenvoudig de deur gewezen en gezegd, dat hij maar moest doen waar hrj plezier m had. Hij had geen erg gunstig oogenbl'k voor zijn bezoek gekozen, want twee minHten voor hij kwam teiefoneetde Budge me, dat de „Me- hawk" in zicht is en dat hij morgen- -roeg de lading gelost kan hebber. Dus Ik kon me de luxe veroorlooven, dat reptiel met de vereischte minachting te behandelen. U schflnt Bessie eu mijnheer Yetdhatn vergeten te zijn, zei Madge op verwijtenden toon. Maar hoe nam d'e man uw weigering op? Niet bijster vriendelijk. Hij zag er boosaardig uit toen hij werd binnen gelaten, maar het leek wel een monster toen ik Ptckford belde om hem uit te laten. Toen hij wegging, mompelde hij telkens zooiets als dat ik wel spijt zou krqgen van mijn bestuit. Maar waarom zouden we ons zoo ongerust maken over Yeldham Dit bezoek van daarnet bewijst, dat onze jonge vriend het mis had ten opzichte van Mapleton en dat tante Drusllia's theorie over de biscuits ook onjuist was. Yeldham is naar alle waarschijnlijkheid zoo veilig als een pasgeboren kind en bezig dea onschuldiger Mapleton achter de vod den te zitten. Ten slotte is die melk nog niet scheikundig onderzocht Mis schien is de kat eea natuurlijken dood gestotven,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1