Rechtzaken. Landbouw. Gemengd iNieuws. luisterwedstrijd gehouden ten bate van den verkoop der zomerpost- zegels. Er worden ruim 600 prijzen uitgeloofd, w.o. 1 D K W.-auto, „Elzed"-koelkast, Jaarsma-haard, retours Amsterdam ofRotterdam- Londen per K.L.M.-vliegtuig, Fon- gers-tandem, retourbiljetten Rot terdam Londen per Batavier, luxe strand- en tuintent van Carl Denig, Decca-koffergramofoon, Erres- stofzuigers, 2-persoons cano, enz. Vliegen op Knocke Met ingang van Zaterdag a.s. gaat de K L.M. weer op Knocke vliegen en wel tot 3 Juli in een dubbeldaagschen dienst en van dien datum af tot 6 September 3 maal per dag De dienst wordt geheel met Douglasmaterieel uit gevoerd. Behalve de K L.M onderhoudt ook de Belgische Luchtvaartmaat schappij Sabena een geregelde dienst van Knocke-het Zoute op Oostende, Brussel, Antwerpen en Londen. R.-K Middenstandsbond. Dinsdag heeft de Ned. R.-K. Middenstandsbond te 's-Hertogen- bosch zijn 12e congres ingezet met een huishoudelijke bijeen komst, waarin de organisatie van de handels- en vakopleiding ten behoeve van de toepassing van de vestigingswet door de stands en vakorganisatie is besproken. De openingsrede werd uitge sproken door den bondsvoorzitter, dhr. J. A. Koops, waaraan hei volgende is ontleend De middenstand maakt nog eet uiterst zwaren tijd door en onder vindt momenteel volop de moei lijkheden van het achterblijve' van de koopkracht bij het stijgej van de prijzen in den groothandel Het oog moet van den beginm af aan worden gericht op ver laging van de lasten. Op den middenstand rust de taak te zorgen, dat bij den op bouw van een nieuwe toekoms in ons vaderland de plaats voor den middenstand wordt uitge breid. Nog altijd blijkt men niet voldoende doordrongen van dt beteekenis van den middeustan" De bedrijfstelling van 1930 heeft uitgewezen, dat tenminst. 20 procent der Nederlandscht bevolking, zijn levensonderhoud uit het middenstandsbedrijf (klein handel en ambacht) put. De totstandkoming van df Vestigingswet is met vreugde be groet. De zitting zal zijn gewijd aan de bescherming van het klein- winkelbedrijf, als noodzakelijke aanvulling van de vestigings- eischen. Er is maar één maatregel ter bescherming van den midden stand, waarover geen enkel ver schil van meening bestaat en die door den geheelen georganiseer- den middenstand van Nederland van welke kleur of richting ook, als de meeste urgente wordt be schouwd nog steeds wordt ge wacht op een wettelijk verbod van het cadeaustelsel. Wij hopen, dat de nieuwe mi nister van oeconomische zaken, dit vraagstuk aanstonds ter hand zal wi len nemen. Onze strijd voor handhaving vai de ontwikkelingsmogelijkheid van het kleinwinkelbedrijf door beperking van de uitbreiding van het grootwinkelbedrijf, wordt in ernstige mate geremd en gehan dicapt door de omstandigheid, dat een der zusterorganisaties dit vraagstuk uit louter individualis tisch gezichtshoek blijft bekijken en voorals nog niet schijnt te kunnen komen tot het standpunt, d it het algemeen belang van be houd van de ontwikkelingsmoge lijkheid van het zelfstandig klein bedrijf hier ingrijpen noodzakelijk maakt. Tot die taak riep spr. allen met nadruk op. De noodzakelijkheid van be scherming zal en moet gemeen goed worden, allereerst van den heelei Njderlandschen midden stand zelf. Mogen wij, aldus besloot sprer met uw aller medewerking in slagen, dit een iiiid^front een der belangrijkste resultaten te doen zijn van dit congres, Es 1st nicht wabr. Naar aanleiding van desbetref fende vragen van het Tweede Kamerlid Albarda aangaande de formaliteiten, die door de N.S.B. op gezag van de Duitsche Re geering noodig werden geacht voor overkomst van het bewuste nichtje uit Duitschland naar Utrecht, is bericht, dat de minister een onderzoek heeft doen instellen Dit heeft officieel uitgewezen, dal het bedoelde verhaal onjuist is. AXEL, 25 Juni i9i7. Verwijzend naar de advertentie van V.V.V. in dit nummer, staar onze ingezetenen weer eenige feestelijkheden te wachten. Mor gen het zgn. klein-festival var de „Broederband", gevormd door de muziekgezelschappen van Axel, Zaamslag en Hoek. Behalve eer muzikale wandeling zal dat weer een drietal interressante concerten geven op de kiosk. Van gemeentewege is deze daartoe wat opgeknapt, zoodat hei haveloos uitzicht is weggenomen. Dan hebben we Maandagavond een wijdingssamenkomst in dt Qeref. Kerk, georganiseerd dooi de Chr. Oranjevereeniging er Dinsdagavond concerten, even eens ter gelegenheid van den jaardag van Prins Bernhard, waar op elders in dit blad wordt gewe zen. Bovendien wacht ons dien dag nog een verrassing Zooals bekend, bestaat er een spaarpotje in eigendom van he Juliana Bernhard-Comiié alhier, gevormd uit gelden, die van d- verlovingsfeesten zijn overgeble ven als batig saldo. Dit comité iu vergaderde j 1. Woensdag ei oesloot hiervoor een vuurwerk ran te koopen om dit a.s. Dins dag ter eere van Prins Bernharö en tot vermaak van Axels publiek if te steken. Velen zullen natuurlijk niei anders dan hartelijk instemmen met dit plan, temeer waar aai lezen eersten jaardag, dien di Prins in ons land viert, op velt jlaatsen meer dan gewone wij ting wordt gegeven. Moge het weer medewerken, ipdat we een schitterend vuur werk met flink knaleffect hebben. Woensdag wordt in „Het Cen trum" alnier de jaarvergadering ehouden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond, afd. Zeeland, gevolgd door een rijtoer. En Donderdag is het paarden- fokdag met daaraan verbonden tentoonstelling van fokvee, vetvee, pluimvee, landbouwmachines. Dit belooft een reuzedag tf worden voor den geheelen land bouwenden stand van Oost Z. Vlaanderen en al wie van elders als belanghebbend en belangstel end dien dag Axel bezoeken, indien het weer meewerkt D catalogus noemt ongevegr 250 van de mooiste en beste paarden olus een keurcollectie van ruim 100 stuks rundvee. Het fraaie en ruime terrein var de V V.Z F. geeft een prachtige gelegenheid om alles zoo voor- deelig mogelijk voor den toeschou wer en inzender ten toon te stellei zoodat een bezoek hieraan nie mand zal beklagen. De V.V.V. verleent eveneens haar medewerking aan deze zaak, door op den avond van dien dag een mooi concert te doen gevei Zij heeft daarvoor de harmonii van Schoondijke geëngageerd, dai een programma belooft, dat er zijr mag. Het bevat de volgende nummers 1. Daeth or Qloty, marsch Hall, arr. Tirolff Die Lustige Weiber von Windsor, ouverture Nicolaï, arr. Corroyer. Verschmaiite Liebe, wals Paul Lincke. Posthoorn, galop, Koenip, arr. Rivièrr. Holywood marsch, Alford. The Tnunderer, marsch Sousa Invitation a la Valse. Weber, arr. Eenhaes. Die Fledermaus, ouverture Strauss, arr. Christol. Ballet a Isoline, Messager, arr. Eustace Hoch Heidecksburg, marsch. Herier, arr. Martin, 3. 4. 5. 6 7. 8. 10. Voor a 8. Dinsdag. Van bevriende zijde zendt men ons ter plaatsing de volgende aanmoediging (indien deze noodig mocht zijn) voor de viering van de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernhard Nauwelijks was de feestjubel van Prinses Juliana's verjaardag verstorven, of de jubel in de hoofdstad des lands brak los. Welk een enthousiasme, welk een blijdschapVlaggen en groen, licht en leven, overal, zóó zelfs, dat Buitenlanders zeiden Zoo iets kan alleen aan Oranje te beurt vallen. En nu volgende week weer nieuwe blijdschap Je Prins Qemaal verjaart. Hij, lie met zijn zonnigen glimlacn Nederland veroverde, hij, die ons iu reeds in onze eigen taal dooi ie radio toespreekt, hij, die toorn belang te stellen in Nederlands werken en streven. Voor hem a s. Dinsdag allen Je vlag uit. Toont dat ge ten Prins even hoog acht als dt Prinses. Tooit uzelf en de uwen met oranje, zingt uwe Neder- landsche liederen uit volle borst, uwe gebeden omvatten dien dag >ok het koninklijk huis. 't Is Oranje, 't blijv' Oranje, 't is Oranje Boven Naar we vernemen, zijn alhier vier personen door het col lege van B. en W. voor onbepaal- Jen tijd uitgesloten van werk lozensteun en werkverschaffing, imdat zij het hun aangeboden werk in den Wieringermeerpolder liet hebben aanvaard. Van werknemerszijde deelt men ms mede, dat het bezwaar tegen tien arbeid bestond in het 3 a 4 weken wachten op loon en den aisch, dat men moest voorzien zijn van de noodige materialen, w.o. ook waterlaarzen. We hebben hierop ter plaatse inlichtingen gevraagd en inder daad vernomen, dat dit juist is, maar tevens ook, dat er andere omstandigheden zijn, die Burg. en Weth. reden gaven om tot oovengenoemd besluit te komen. Zij, die elders tewerk gesteld willen worden dienen zich daarom oehoorlijk van de hun (ook in dit geval) verstrekte inlichtingen te vergewissen. We vernemen in- tusschen nog, dat de 5e man in vVieringen is blijven werken en aan allen bij voorschot reisgeld was verleend. Naar we vernemen, zal er op 10 Juli a.s. alhier een groote turn-demonstratie worden gege ten door eenige Zeeuwsche bij den NC.G.B. aangesloten turn- ubs. Met belangstelling zien ve deze sportuitingen tegemoet, waarvan we per advertentie nader nededeeling hopen te doen. Te Zuiddorpe werd jl. Dins- lag weer de jaarlijksche geiten- entoonstelling gehouden. De aanvoer van geiten was zeer goed, terwijl ook de kwaliteit zeer geroemd werd, door den heer Sie- tema met Axel neemt Zuiddorpe Ie voorste plaats in voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Mede door een flinke subsidie van de ge meente konden heel wat prijzen uitgereikt worden. Aan de rijkskweekschool te Oostburg slaagden de heeren C. J. Udo te Terneuzen, P.J. de Vis ser te Breskens, H. S Willemsen te Biervliet, C. J. Qoethals te Schoondijke, A. J Haartsen en I A. Tiersen te Breskens en R O Spinnewijn te Hoofdplaat. Aan de R.K. kweekschool te Dongen slaagde o. m. de heer P. Zwartelé te St Jansteen. In de vacature van gemeente ontvanger te St. Jansteen, ontstaan loor het aan den heer H. P. J Rottier verleend eervol ontslag, is door den gemeenteraad met 8 stemmen benoemd deheerJ.A. Everaard. Op den heer A J. M. kottier waren 3 stemmen uitge bracht. Leerplan H. B. S. Het verschijnen van het K B. van 27 Mei 1937, nu pas gepu bliceerd, en waarin een algemeen leerplan wordt vastgesteld voor de openbare hoogere burgerscho len A en B, heeft, naar men aan de Mdb. Crt. schrijft, den Direc teur der R. H. B. S. te Oostburg aanleiding gegeven wegens de groote beteekenis van dat K B. voor het M O., een schrijven te richten tot de hoofden der lagere scholen in Z. VI. W. D. In dat schrijven wijst de Directeur in hoofdtrekken op de verandering die het leerpian zal ondergaan zoo zulllen de eerste drie klassen der H.B S. een meer afgerond ge heel vormen, waarin de wiskunde minder naar voren treedt, dan tot dusver, hetgeen blijkt uit het feit, dat het aantal uren daarvoor in de 2e en 3e klassen tezamen met 2 uren is verminderd. Daarvoor is dan het aantal uren in de hoo gere klassen der B-afdeeling ver meerderd. De natuurkunde zal voortaan in de 2e klasse worden gegeven de 2 uren daarvoor uit getrokken met de 3 uren in de 3e klasse zullen gelegenheid geven voor 'n eenvoudigen cursus uit het geheele gebied. Deze „eer ste ronde" dient dan als grond slag voor een dieper gaande „tweede ronde" in de hoogere Klassen der B-afdeeling, terwijl in de A-afdeeling verder geen na tuurkunde wordt behandeld. Ver volgens zal ook de scheikunde gedurende 2 uren per week in de 3e kl. worden behandeld, waar door de voornaamste grondbe grippen van die wetenschap zul len kunnen worden aangebracht. Ten slotte is er in deze klasse 2 uren uitgetrokken voor handels wetenschappen, zoodat zij, die na 3 jaren de school zulh n verlaten, >p dit zeer belangrijke practische gebied zullen zijn ingeleid. Vervolgens kan men na 3 jaren kiezen tusschen de A- en de B- afdeeling, waarbij de eerste voor al de nadruk legt op de talen en den handel, terwijl bij de tweede d: wis- en natuurkundige vakken op den voorgrond treden. De aangebrachte veranderingen zullen het niet bestaan van een MULO school in deze streek min der doen voelen als een gemis, dan reeds het geval was, omdat ook wiskunstig minder begaafde leerlingen nu des te meer kans krijgen het „3 jarige diploma" te halen, welk diploma aan practi sche beteekenis zal hebben ge wonnen, terwijl bij gebleken ge schiktheid de studie aan dezelfde school zonder bijzonder toela tingsexamen kan worden voort gezet. De weg Schoondyke-IJzondyke De provinciale planweg Schoon dijkeIJ zendijke Belgischegrens heeft een slechts 4,5 m breede rijbaan, waarlangs aan de eene zijde is gelegen een 0,75 m breede verharde strook, welke wordt ge bruikt door de wielrijders en aan de andere zijde de trambaan, weike van de rijbaan is gescheiden door een 0,75 m breeden onver- harden, muilen en onbereidbaren berm. Aangezien deze weg niet alleen een belangrijke verb n ling vormt met België doch in hoofdzaak ook de verbing tusschen West en Oost Zeeuwsch Vlaanderen tot stand brengt, heeft daarover een druk verkeer plaa's De b slaande toestand voldoet dan ook niet meer aan de te stellen eischeit, zoodat verbreeding van dezen wegende aanleg van een rijwielpad daar langs zeer noodig zijn. De A N W.B. heeft zich daarom gewend tot Ged. St. van Zeeland, met verzoek deze verbetering te willen bevorderen. Dinsdagmiddag had in de Ambachtsschool te Oostburg een ongeluk plaats. Van een in werking zijnde machine sprong een beitel en trof den leerling B., woonachtig te Breskens, in het oog, zoodat deze naar het gasthuis te Middelburg werd overgebracht, om zich onder geneeskundige behandeling van een oogarts te stellen. VaWctahfid in geM-lf-tlte »-n verduistering te IJze* d(jke. De Middelburgsche rechtbank deed uitspraak in de zaak tegen den 68 jarigen zaakwaarnemer V. L M.H. uit IJ zendijke en veroor deelde hem overeenkomstig den eisch wegens valschheid in ge* schrifte en verduistering als ont vanger-griffier van verschillende polders, tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 27 JUNI 1937. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds. van Oe/eren Nam. 2 Dezelfde. Qeref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Qeref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Ntm. 230 L°eskerk. NTS te 's Hertogenbosch. Op de tentoonstelling van het Stamboek vooi het Nederlandsche Trekpaar.d, die gisteren te's-Her togenbosch is geopend, werden o.a. de volgende bekroningen behaald Ant. H. DeckerJz. te Zaamslag, le prijs in categorie 10 metjou- bertineeerv. verm. Qebr. Staal te Lamswaarde met Dahlila en P. v. d. Vorrde te Walsoorden met Aria; in catagorie 11 Gebr. Daelman te Westdorpe, 2e prijs met Jeanne en e.v. door Adr. de Putter te Zaamslag met Lillie. Bij de merriën van 5 8 jaar, Jac. Huijssen te Axel, 4 prijs met J anne de Kieldrecht en Anth. Dekker vnd. e.v. met Caline. Bij de merriën van 3 jaar, C. de Feijter te Boschkapelle, 5e prijs met Delia Wed. Verstraeten te Qraauw, 6e prijs met Honda en Huijssen vnd., 8 prijs met Bonne, Autobus b(] Apeldoorn gekanteld. Woensdagmiddag is te Beek bergen. op den Arnhemschen weg een autobus, waarin 14 dames en heeren zaten, bij het uitwijken voor een personenauto, omgesla gen. Nagenoeg alle inzittenden werden min ot meer ernstig ge wond. De gewonden zijn naar het Ju liana ziekenhuis te Apeldoorn overgebracht. De heer Hesselink van Such- telen uit D-n Haag bleek zeer ernstig letsel gekregen te hebben. Eveneens werden ernstig gewond mevr. v. d. Drift en mevr. de Ruiter, beiden uit Den Haag. De overige slachtoffers konden na verbonden te zijn het ziekenhuis verlaten. Een van hen bad een armbreuk, de anderen hadden min ol meer ernstige schaal- en snijwonden. De chauffeur en twee Rotterdammers bleven on gedeerd. Het gezelschap nam d^el aan een uitgeschreven reis. Het had Arnhem bezocht en zou na een rondrit door Apeldoorn naar huis terugkecren De heer Hesselink van Such- telen is gisteren aan de bekomen kwetsuren overleden. Woensdagmiddag is de 17- jarige leerling van de M T.S. te Haarlem, F. van K.. die met zijn rijwiel op den Wagenweg te Haarlem reed, op het oogenblik, dat een groote vrachtauto met aanhangwagen hem rasseerde, de macht over zijn stuur kwijt geraakt. Hij botste tegen een naast hem rijdenden wielrijder en viel daarna voor de achter wielen vaü den vrachtauto, wel ke hem over het lichaam giDgen. Hij was op slag dood. Woensdagmiddag is in den R\jn boven Milligen een bootje van den parlevinker W. Leigraaf, na in aanvaring te zijn geweest met een Rijuschip, gekapseisd. L. is daarbij verdronken. Woensdagavond is in de Ou 1e IJsel te Laag Keppel de 20- jange dochter van ds. Goedhart uit Hummelo bij het baden ver dronken. Ds. Goedhart, die in de nabijheid baadde, zag helaas geeu kans de reddende band te bieden. Een reazensnoek. Een 76-jarige vtsscher te Tacozijl ving dtzer dagen aan een zoogenaamden zethengel een snoek van ruim 20 pond, Na meting bleek deze viich een

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2