vrede tusschen de volken door den klassenstrijd en den burger oorlog wordt bedreigd, daar deze de kiem in zich dragen voor in ternationale verwikkelingen. Voor de welvaart van het menschdom is de vrede in eigen land even noodzakelijk als de vrede tusschen de volken. Het congres ziet in de samen werking van de nationale land bouworganisaties in een interna tionale landbouwfederatie en in het gemeenschappelijke werk ten bate van het welzijn van allen, een krachtig middel om den vrede te bevorderen. Het congres noodigt de land bouwers uit mede te werken aan het behoud van den vrede. Het voorlezen van dit manifest werd gevolgd door luid applaus. Bij handopsteken werd het vredesmanifest met algemeene stemmen goedgekeurd. Waar wij onder den boeren stand over de vredesbewegingen wel eens een ander geluid hooi den, doet het ons goed, te con- stateeren, dat de geleerden onder hen toch groote voorstanders van den vrede zijn en dit hier onver holen uitspraken. AXEL, 22 Juni 19*7. Te Roosendaal slaagde voor het examen gehouden door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen (afd boek houden) dhr. H. de Ruijter Jz., alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen gemeente-admi nistratie de heer J. A. v. d. Sande alhier. Als bijzonderheid meldt men ons, dat hij de jongste candidaat was in geheel Nederland, die het diploma behaalde. Voor een te Hulst door het Wit Gele Kruis gehouden baker examen slaagde mej. van Cappen- dijkvan Waterschoot alhier. Een zilveren jubileum. Zooals onlangs door ons gemeld, was het gisteren 25 jaar geleden, dat dhr. K. A. Wiechmann als directeur van de gemeentelijke gasfabriek alhier in functie trad, en we kunnen gerust zeggen, dat die dag in Axel niet onopgemerkt is voorbijgegaan en allerminst voor de familie Wiechmann zelve. Reeds vóór het ontbijt bemerkte men op het terrein een ongewone drukte. Er werd bij den ingang een eerepoort gericht en geheel het terrein was met guirlandes versierd. In de aangrenzende straat, de Buitenweg, wapperde van huis tot huis de driekleur en al vroegtijdig werden bloemstuk ken, bloemenmanden, kaartjes en telegrammen bezorgd, wat zoo ongeveer den geheelen dag aan hield, met afwisseling van per soonlijke bezoeken van belang stellenden, die dhr. Wiechmann wenschten te feliciteeren met zijn zilveren jubileum Het eerst kwam een commissie uit de buurt, die bij monde van dhr. Fl. de Danschutter den ju bilaris in eenvoudige woorden feliciteerde en daarbij tot uitdruk king deed komen hoeveel harte lijke bewijzen van vriendschap als het ware ieder persoonlijk uit die wijk in die 25 jaren had ont vangen en daarom besloten was uit erkentelijkheid daarvoor ge zamenlijk een aandenken te schen ken bij deze gelegenheid. Dit bestond dan uit een tuinbank. Dhr. Wiechmann dankte blijk baar ontroerd voor dit geschenk, overtuigd als hij was, dat dit uit werkmansbeurzen was bijeenge bracht, terwijl hij toch nimmer of nooit meer had willen verlangen dan wederzijdsche innerlijke vriendschap. Het overtrof der halve zijn verwachting. Korten tijd daarna maakte het college van Burg. en Weth. zijn opwachting en drukte dhr. F. Blok als burgemeester namens het college zijn gelukwenschen uit met den dag van heden. Het personeel der fabriek liet zich al evenmin onbetuigd en bij monde van den boekhouder, dhr. A. Ie Feber werd de familie Wiechmann toegesproken met een rede, die te lang is om hier weer te geven, maar waaruit we aan stippen, dat deze woorden niet maar een vorm beteekenden, maar dat er hartelijkheid en meeleven uit sprak, zooals men dat mocht verwachten van degenen, die dagelijks met het bedrijf meeleven en beseffen hoe hun leider, de directeur, daarop reageert. Spr. bracht in herinnering onder welke omstandigheden de Directeur hier kwam, hoe hij de fabriek ondanks vele tegenwerking en tegenslagen heeft uitgebreid, dank zij zijn onnavolgbare geestkracht, moed en werklust. Denken we alleen maar aan de oorlogsjaren, de bomaanval, overal gasrantsoenee- ring, behalve in Axel, de oproep als militair naar Duitschland, de uitbreiding van het gasnet naar de buitenwijken, de concurrentie van de P Z.E.M., de persleiding naar Neuzen en naast dit alles als gevolg van zelfopoffering nu en dan een slooping van lichamelijke krachten, die U aan het ziekbed kluisterde, om niet te spieken van omstandigheden, die ook tot geestelijke ontmoedi ging aanleiding gaven en waarin de Directeur met zijn gezin alleen stond. Later was het meer de ciisis die het bedrijf in den weg stond en ook die is weer over wonnen, zoodat we nu bij dit jubileum aan een mijlpaal staan, die een overwinning beteekent en een succes is, dat niet in cijfers is uit te drukken. Deze dag moet U ook daarom tot groote vreugde zijn dat U temidden van echtge- nuote en kinderen zeer veel be langstelling en vriendschap onder vindt. Spr. eindigde met het aanbieden van een tweetal fraaie tuinstoelen, die bij de bank aan passen. Ook nu dankte de Di recteur zijn personeel voor het bewijs van aanhankelijkheid, als patroon in dit geschenk onder vonden. Na dezen volgde het ambte narencorps van de gemeente secretarie, de ontvanger en de opzichter. Hier was het dhr. Den Bog- gende, die namens deze heeren dhr. Wiechmann toesprak en begon met er op te wijzen, dat een ambtenaar in den regel aan den weg timmert en derhalve veel bekijks heeft. Het gevolg daarvan is weer dat een ambte naar bloot staat aan kritiek en daarom behoort het in een ambte narencorps zóó te zijn, dat zij elkander opbouwen en elkander tot een steun zijn. Hij hoopte dal dit in Axel zoo zou zijn. Spr. wenschte dit bij deze gele genheid nu eens in het openbaar naar voren te brengen. Teleurstelling zoo vervolgde spr. is ook U in Uw ambtelijk leven niet gespaard gebleven. De oorzaak daarvan kan gemakkelijk worden nagespeurd. Behalve de reeds genoemde zijn er nog wel eens andere omstandigheden. Spreker schroomde niet, het te zeggen, dat de houding van hen, van wie men krachtens hun po sitie anders zou mogen verwach ten, tegenover den jubilaris niet altijd is geweest, zooals die wel had behooren te zijn en waarop deze aanspraak maakte. Dat den ambtenaar vaak niet de waar deering geniet, die hem toekomt, is in vele gevallen te wijten aan de houding die door hen tegen over den ambtenaar wordt aan genomen. Het feit, dat het werk van den jubilaris in latere jaren in breeden kring der bevolking niettemin waardeering is gaan genieten, moge den heer Wiechmann een aansporing zijn op den ingeslagen weg voort te gaan. Spreker bood daarna ter com pleteering van het reeds geschon- kene een tuintafel aan. Hij hoopte dat de symboliek, die uit den vorm van dat geschenk sprak immers een ronde tafel vereenigt, in tegenstelling met een vierkante die de aanzittenden scheidt in het verdere leven van den jubilaris tot uiting moge komen. Na ook de echtgenoote en de kinderen te hebben gelukge- wenscht, besloot hij met den wensch, dat het den jubilaris gegeven moge zijn te midden van echtgenoote en kinderen, nog menig jaar tan het hoofd te staan van de Gemeentelijke Gas fabriek welke hij thans reeds ge durende een kwarteeuw op zoo uitnemende wijze heeft geleid. Het zal den heer Wiechmann ongetwijfeld goed hebben gedaan te vernemen, dat de ambtenaren der gemeente hem hoogachten en in hem zien iemand die zijn taak nauwgezet opvat en zich met zijn geheele persoon aan zijn werk geeft. Terwijl men hierna zoo zat onder gezelligen kout, klonken daar eensklaps de toonen van een harmonie. Het was Concordia, die een serenade kwam brengen, omstuwd door een groote menigte De voorzitter, dhr. Buma, ver tolkte de gevoelens van bestuur en werkende leden in een geluk- wensch, wat hij met te meer vreugde deed, omdat Concordia hierdoor gelegenheid had te too nen, hoe het op prijs werd gesteld, dat hoe en wanneer ook, de har monie nog nimmer tevergeefs een beroep had gedaan bij de familie Wiechmann, als steun of mede werking was gevraagd. Dhr. Buma had zelfs uit per soonlijke genegenheid nog een drietal versjes gedicht, die be geleid door de muziek, door ver schillende aanwezigen werden gezongen, waarna dhr. Wiechmann weer in korte woorden zijn dank uitsprak. Het corps, dat op het voorplein had plaats genomen op eenige inderhaast aangebrachte banken, amuseerde zich hierna geruimen lijd met eenige nummertjes mu ziek, afgewisseld door welkome tractatie, tot het sein van vertrek werd gegeven. En zoo was officieel de dag beëindigd, ofschoon men in vriendenkring nog eenigen tijd bijeen bleef. Vanavond zal als wederzijdsche vriendschapsbetuiging aan de be woners van den Buitenweg in een versierd lokaal aan de fabriek een eenvoudig feestmaal wordeH aangeboden, opgeluisterd door muziek en zang. Ongetwijfeld is alzoo ditjube- leum voor dhr. Wiechman en zijn gezin onvergetelijk geworden en zal het in dankbare herinne ring bij de deelnemers blijven bestaan. Aan de Katholieke Middel bare Handelsdagschool met vier jarigen cursus te Hulst, zijn ge slaagd J. van Acker, St. Jansteen, G Boddaert, Hulst, L. Bogaert, Hontenisse, J Borm, Hulst, G. Buysrogge, Nieuw Namen, P. Calon, Biervliet, A. de Coninck, Axel, J. van Delft, Hulst, G. He- melaer, Hulst, A. d'Hondt, Clinge, A. van Jole, Hontenisse, P. Oggel, Axel, L. den Tenter, Hulst en D. Weemaes, Graauw. Afgewezen 2 candidaten. De aansluiting bjj de Waterleiding Maatschappij Zceawsch Vlaanderen. Men schrijft aan de N R.Crt. De langdurige droogte en het daardoor veroorzaakte gebrek aan drinkwater blijkt velen ingezetenen aanleiding te geven, aansluiting te zoeken bij de waterleiding-maat schappij Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoewel de verplichting tot aan sluiting in de bouwverordening van de onderscheidene gemeenten is opgenomen, is tot nu toe geen dwang noodig geweest. Uit vrijen wil zijn reeds ruim drieduizend gezinnen tot aansluiting overge gaan. In de gemeenten Terneuzen, Axel en Sas van Gent is ongeveer de helft der aansluitbare perceelen toegetreden. De gemeenten Hulst en St. Jansteen maken hierop een uitzondering: in Hulst bereikt men slechts één vierde gedeelte van de aansluitbaie perceelen. Burgemeester en Wethouders van deze gemeente hebben thans aan de inwoners kennis gegeven van hun voornemen om, ingevolge art. 98 lid 3 van de Bouwveror dening, de verplichting toe te passen als in den zomer het percentage der aangesloten per ceelen niet belangrijk stijgt. Voor nieuwe aansluitingen wordt van wege de maatschappij nog een zeer billijke regeling getroffen, waar door de kosten van aansluiting zeer gering zijn. Men is in Zeeuwsch-Vlaanderen benieuwd, of de bevolking van Hulst in haar meerderheid afwij zend zal blijven staan tegen aan sluiting, vooral nu de langdurige droogte het gebrek aan zuiver drinkwater ook te Hulst sterk doet toenemen. Gemeente archieven Aan het verslag van den heer mr. A. Meerkamp van Embden als inspecteur van de gemeente- en waterschapsarchieven in Zeeland over 1936 is ontleend, dat in de gemeente Axel de heer J. R. de Jonge zich belangeloos bezig houdt met de regeling van het archief en dat de inspecteur op nieuw overleg met hem pleegde. Dit bericht geeft voor ons Axelaren weliswaar geen nieuws, maar het doet wel eens goed, als men ook elders leest wat hier gebeurt. Het zal misschien met nog meer waardeering worden vernomen, als men zich herinnert, dat dit werk vroeger van zekeren reserve-luitenant door het gem.- bestuur met f 600 werd beloond. Na dezen archivaris werd ambts halve de gemeentesecretaris belast met het toezicht op het archief. Het sprekende, is dat we nu in onze gemeente een ambtenaar ontmoeten, die het werk belan geloos, d.w.z. gratis, doetdat vindt men tegenwoordig niet veel. Het gemeentebestuur van Hulst berichtte, dat met Goes overeen stemming was bereikt over het aanstellen van een gemeenschap- pelijken archivaris en later dat benoemd was mejuffrouw S. M. van Zanten Jut. Wegsverbetering. De laatste jaren heeft de pro vinciale, weg van Axel naar Neu zen heel wat verandering en vei betering ondergaan, zoodat zij, die vóórdat fiets en tram populair werden, er niets in zagen om te voet een boodschap naar Neuzen te doen, dien weg wel niet meer zouden herkennen. Denken we alleen maar aan de mooie boo menlanen, de historische ophaal bruggen en poorten voor men Neuzen binnenkwam. Nu weer is men te Driewegen bezig dezen weg om te leggen en de gevaarlijke bocht daar weg te werken, een werkje, dat nu niet zoo eenvoudig lijkt. Toch wordt het er stevig aangepakt en zijn reeds boomen gerooid en een werkspoor aangelegd. Naar we in de Tern. Crt. lezen, moeten hier duizenden tonnen grond, zand en keien verzet wor den in zeer korten tijd. De Z.V. T.M. legde het werkspoor en zal het vervoer ter hand nemen. Dat die daarvoor voldoende is inge richt, is algemeen bekend, doch niet velen zullen een juist inzicht hebben van den omvang van het goederenvervoer der Z. V. T. M. De maatschappij vervoerde in het afgeloopen jaar rond 200 0C0 000 Kg. (twee honderd duizend ton) goederen. Een transport aan bieten, pulp, mest, bouwmateria len, enz., enz., dat, zoo tusschen het personenvervoer door, vrijwel ongemerkt plaats heeft gehad. Wij zijn ter plaatse overtuigd, dat deze omlegging inderdaad een groote wegverbetering beteëkent voor het drukke verkeer op den openbaren weg, zoowei als voor dat over de trambaan, die mee omgelegd wordt. Uit Graauw. Burgemeester F. J. van Campen kwam Zondagmiddag u:t de dreef van zijn hofstede per motorfiets gereden. Op den weg uit het dorp naderde een auto, bestuurd door den taxi-chauffeur Fr. W., uit Hulst. Daar langs de dreef een haag staat, konden beiden elkander eerst zien, toen de bur gemeester zich op den weg in de richting van c'e naderenden auto bevond. De chauffeur trachtte toen nog uit alle macht te remmen o»i een aanrijding te voorkomen en week naar rechts uit, doch kon niet verhinderen, dat de motorrijder door den lin- kervoorkant van zijn auto werd gegrepen. De burgemeester kwam in een sloot terecht, waar hij met een verbrijzeld been en een zware hoofdwonde werd opgenomen. In bewusteloozen toestand is hij naar het r.-k. Liefdehuis te Hulst overgebracht, waar hij 's nachts aan zijn verwondingen is over leden. Dhr. Van Campen was 62 jaar oud en laat behalve zijn echt genoote een gezin van 9 kinderen achter, terwijl daarenboven een dochter religieuse en twee doch ters gehuwd zijn. Hij was lid van het hoofdbe stuur van den N C.B. en had in vele landbouwkringen een be stuursfunctie. Voor Vreemdelingenverkeer. Vele malen beklagen de be woners van Zeeuwsch-Vlaanderen zich, dat er voor vreemdelingen verkeer te weinig aandacht op hun streek wordt gevestigd. Het is een voldoening, dat de Prov. Zeeuwsche V V.V. aan die fout niet mank gaat en een vouw blaadje in kleurendruk verspreidt, waarop naast de kaart van Zeeland 18 foto's van Zeeland voorkomen, w.o. het typische raadhuis van Axel, dat weldra verdwijnen gaat. In vier talen wordt een vier- daagsche reis door Zeeland om schreven. De Zeeuwsche landdag van des Bfjz Vrjjw. Landstorm. De Zeeuwsche Landdag van den B V.L. wordt op Zaterdag 26 Juni in den Wilhelminapolder bij Goes gehouden. Volgens het programma zal des morgens een militair muziekcorps een concert geven. Des middags zal een défilé gehouden worden. Op het terrein zal de opening van den Landdag geschieden door den voorzitter der Gew. Land storm Comm. „Zeeland", luit. kol. b. d. H. Bierman. Daarna wordt een gevarieerd programma afgewerk, dat o.m. bevat: figuurrijden door motor rijders, carousselrijden door onder officieren van de veldartillerie, stoeltjesrijden door Zuid-Beve- landsche boeren te paard, spring concours, demonstraties van ma trozen etc. Mdb. Crt. Te Schoondijke is Vrijdag een meisje, R., op de Markt aan gereden door een auto van dr. H. Het kind was aan het spelen rond de kramen, die opgebouwd staan en kwam daarbij onder de auto. Met gebroken dijbeen werd het opgenomen. Provinciale Staten. Ged. Staten van Zeeland stellen aan de Prov. Staten voor afwij zend te beschikken op het verzoek van het Comité voor Zeeuwsch- Vlaanderen ter bevordering van het huishoud-onderwijs te Hulst om een subsidie van f 50 per plaats waar huishoudonderwijs zal wor den ingesteld, tot een maximum van f1500. Ged. Staten meenen, dat het niet gewenscht is, dat de provincie het stichten van dergelijke cur sussen in de hand werkt, omdat le. er op deze wijze, zonder eenige samenwerking met andere organisaties, wéér een nieuwe vorm van huishoudonderwijs in het leven wordt geroepen en de mogelijkheid daardoor bestaat, dat tegen elkaar in wordt gewerkt, hetgeen het huishoudonderwijs niet ten goede kan komen (er zijn al landbouwhuishoudcursussen, meer voor burgermeisjes van het platteland en in hoofdzaak de boerendochters, en zoogenaamde voorlichtingscursussen, speciaal opgericht met het doel de vrou wen uit gezinnen voor te lichten) 2e. er voor zoodanige cursussen geen enkele waarborg van deug delijkheid bestaat, daar deze cur sussen v niet aan de wettelijke vooischriften van het Nijverheids onderwijs onderworpen zijn. E n tweetal voorstellen van Ged. Staten van Zeeland aan de Prov. Staten hebben betrekking op de huishoudelijke voorlichting. De Comm. voor huishoudelijke voorlichting te Den Haag vroeg een bijdrage van f 1000 ter be strijding van de kosten van cur sussen in koken, naaien, huishoud kunde en waschbehandeling en kinderverzorging, welke met finan- cieelen steun van genoemde com missie door plaatselijke commis sies worden gegeven. Het advies is gevraagd van de commissie voor huishoudelijke

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2