OVERHEMDEN WECK Steriliseer-artikelen C. J. SCHIEMAN N HUIS W. VAN HILTEN, Stationutr. 1. DlfiUW II 0 Buitenland. aan uiterst lage prijzen. C. WILLE MSEN. teleurstellingen. Niettegenstaande devaluatie prijzen thans lager dan ooit! Wij geven onzen koopers gratis onderricht. NOORDSTRAAT - AXEL Kantoor van W. A. OEN BOGGENDE te Axel, Nieuwstraat 24. Op Dinsdag 22 Juni 1937, Ad verte ii tien. Monogram Ringen! Woensdagavond is brand uitgebroken bij den landbouwer Goos te Etten en Leur Door den sterken wind werd het vuur aan gewakkerd en breidde zich ter stond uit tot de landbouwscbuur en -stalling, welke geheel ia vlammen opgingen De land bouwwerktuigen alsmede twee paarden en drie varkens kwamen in de vlammen om Vermoedelijk is de brand outstaan door broei van het pas binnengehaald hooi. Verzekering dekt de schade. Te Amsterdam is een ruim 60-jarige vrouw, die wijfelde bij het oversteken, door een perso nenauto aangereden. Zij werd zoo ernstig gewond, dat zij eenige oogenblikken later overleed. Smokkelauto aangehoudi n De rijkspolitie he ft Dinsdag nacht op den weg Nijmegen Gennep, ter hoogte van Mook, een groote vrachtauto aangebou den, welke later smokkelwaar bleek te bevatten. De chauffeur reed met slechts één licht op den weg. De politie sommeerde hem te stoppen, waaraan hij geen ge volg gat en met vol gas doorreed. De politie ging vervolgens den wagen achterna en slaagde er in den auto aan te houden. Bij on derzoek werd een party van 10.000 pakjes sigarettenpapier in den wagen gevonden ook be vonden zich machine-onderdee- len in den auto. De cbaufleur heeft, tijdens het onderzoek in den wagen, kans gezien te ontkomen. De auto werd in beslag ge nomen. Een controleur van de Noord- en Zuid Hollandsche tram kwam Dinsdagmiddag, toen hy in Broek in Waterland op de tram stapte, tot de ontdekking, dat de couducteur zich niet op zyn post bevond. Onmiddellijk werd aan een ongeluk gedacht De controleur reed met de tram tot Amsterdam, waarna by met een anderen wagen de route Amsterdam Volendam afging. Ter hoogte van Monnikendam ontdekte de man plotseling den conducteur, die met het hoofd voorover in een sloot lag. Deze bleek inmiddels te zyn gestikt. Men vermoedt dat de conducteur uit den wagen is gevallen. Maandagmiddag is onder de gemeente Zuid wolde, de land bouwer van tiummslen vanziju hooggeladen hooiwagen gevallen. Hij was vrijwel op slag dood. Ontrouwe kantoorhouder. De voortvluchtige kantoorhou der der posterijen te Bedum, D. L is Dinsdagavond te Em- mercompascuum (Dr.) aangehou den. Toen de marechaussee hem wilde arresteeren, sprong hy in het kanaal. Hy werd evenwel gered, maar zyn toestand was van dien aard, dat hij naar het academisch ziekenhuis te Gro ningen moest worden overge bracht. Hoe groot het kastekort bedraagt is nog niet uitgemaakt kunueu worden. Tragisch ongeluk. De 70-jarige turfhandelaar Mfyer eu ziju echtgeDoote, wo nende te Ter Apel-West (Gr.) zijn op tragische wijze om het leven gekomen. Toen de beide oude menschen Maandagochtend om negen uur nog met in do huiskamer waren verschenen, liet bun schoonzoon, met wien zy samenwonen, een knechtje naar de in het achterste gedeelte van de woning gelegen slaapkamer gaan om te kijken waar de oudjes bleven. Da jongen ging naar de bedste de en deed daar een ontstellende ontdekking. Hij zag dat de plan ken van de bedstede aan het hoofdeinde waren losgeraakt, waardoor de oude menschen ïu de kelder waren gevallen. Zij moeten op slag dood zyn geweest. Donderdagnacht brak brand uit in de woning en weldra stond het heole huis in lichterlaaie. Gelukkig werd dit opgemerkt door den hond des huizes, die door blaffen en krabben zijn meester wakker maakte. Met levensgevaar kon deze zijn ge zin, bestaande uit vrouw en 8 kinderen, in veiligheid brengen. E^n drietal kinderen moest daar- by uit de eerste verdieping naar beneden worden geworpen nadat eerst beddegoed op den grond was uitgespreid. Een 3 jarig meisje verstuikte daarbij baar enkel, terwijl de vader ernstige brandwonden opliep. De h»nd was inmiddels het veld ingeloopen en is daarna weer in het brandende buis teruggekeerd, waar hij op een hed ging zitten Het trouwe dier beeft bepaald gemeend, dat er nog iemand in huis was en is jammerlyk iu de vlammen omgekomen Later heeft men het arme beest geheel verkoold onder de puinhoopen terugge vonden. In het by Tarantogelegen Zuid-Laliaansche dorpje Barnal- da is een nieuw gebouw, dat nog niet geheel voltooid was, tijdens de werkzaamheden ingestort Een en veertig arbeiders geraakten onder de puinhoopen bedolven Er zyn vier dooden en vijl zwaar gewonden. I)e henden van den St Bernliard. Eenigen tyd geleden is een achtjarig meisje door tien honden uit het beroemde klooster op den St Bernbard verscheurd Als gevolg hiervan zullen de mon niken ophouden met het tokken van dit ras en reeds zijn eenige houden afgemaakt. Men neemt aan, dat ook de andere nog le vende beesten het leven erby zullen inschieten. Voor hel mecscblievende werk, dat vanwege het klooster is ver richt, zullen de honden in ieder geval niet meer kunnen worden gebruikt, aangezien gebleken is, dat zij zijn gedegenereerd en boosaardig geworden. De dood op den weg De inspecteur van het ver zekeringswezen in den staat New York, heeft verklaard, dat in de geheele Ver. Staten het aantal dooden bij automobielongelukken de 50 000 zal kunnen halen, of één derde meer dan het aantal dergelijke ongelukken in 1936 De voornaamste zorg van het verzekeringswezen is niet, manier en de kosten van ver zekering vast testellen, maar de veiligheid zoowel wat betrett den dood als de verwondingen te verhoogen. By auto ongelukken worden in de V. S. jaarlijks 36 000 men schen gedood en meer dan een millioen gekwetst. Wellicht zal het doodencijfer van het jaar zelfs meer dan 50.000 worden. Per dag bedraaet het verlies door ongelukken met auto's 99 aan dooden en 2740 aan gewon den. De inspecteur drong aan op fioancieele maatregelen cm den gemiddelden autobestuurder er belang bij te geven voorzich tiger te rijden. Voorts moeten de strsffm voor roekeloos ryden worden verzwaard. Vliegtuigen van de Britsche luchtmacht hebben niet ver van Basra in Irak de lyken gevonden van zes personen, die van dorst waren omgekomen. Zij vormden een gezelschap, dat eenige dagen te voren uit Basra was vertrok ken om een dorp aan de rivier de Euphraat te bezoeken, maar dat blykbaar den weg verloren had. men van deze instructie fer dege nota neemt. Spionnage, zoo schrijft het blad, is in Duitschland thans tot sport verheven. Hieruit dienen niet alleen de Poolsche sportkringen, maar ook het depar tement van buitenlandsche zaken de noodige consequenties te trekken. Mede aan deze waarschuwing schijnt het te moeten toegeschre ven, dat de Puolsche sportauto- riteiten den wedstrijd Berlijn Warschau, waaraan een groot aantal Duitsche wielrijders zou deelnemen, hebben afgelast. Het Noorden van Zoeloeland (Zuidoost Afrika) wordtgeteisterd door een groote rattenplaag, die den gehealen oogst dreigt te ver nielen. De dieren trekken de rivieren over, dringen de huizen li binnen, waar zells de kleeren io AMgCZODfleD otukkdl. de kasten en het voedsel in de kelders niet meer veilig zyn. Menschelijke wezens schijnen hun geen vrees in te kuunen boezemen ze loopen onverstoor baar over de voeten van de vrouwen, wanneer zij in de keu ken bezig zijn. Naar de Deli Courant uit Baligé verneemt, is een groote prauw mat vier en dertig Batak- sche pasargangers teDgevolgevan een plothelicgeu windval op het Tuba meer omgekomen. Hierby zyn zes en twintig inzittenden verdronken. Hondentrouw. Aan de trouw van den huis hond heett de iatnilie Van Dyk te Gennep het leven te danken. Twee Italiaansche journa listen, van wie de een te Parijs in ballingschap leeft, zijn Vryaag in een bosch op enkele kilome ters afstand van Bagnoles de l Orne, vermoord gevonden. Da een was doodelyk getrcflan door een revolverkogel in den bals, terwyl de andere een diepe woud had, die waarschynlyk met een dolk is toegebracht. De omstandigheden wjjzen er op, dat zy in een hinderlaag gelokt en vermoord zijn, waaruit bet vermoeden ontslaan is, dat politieke tegenstellingen de drijf veer tot dezen dubbelen moord geweest z\jn. Bezuiniging. De huisvrouwen in Duitschland worden vermaand, als zij gaan inkoopen, een boodschappennet of een flinke tasch mee te nemen, waardoor het niet meer noodig is, dat de winkelier de papieren zakjes in een grooten zak doet of ze in een groot vel papier wikkelt. Den huismoeders en dienstmeisjes wordt zelfs ver zocht, om bij het inkoopen van zuurkool, marmelade of boter, een potje, een pannetje of een schaaltje mee te brengen. In een verordening wordt ge waarschuwd tegen de „verkwis- t ng van duur materiaal, dat dik wijls slechts tegen betaling in deviezen kan worden verkregen". De uitvaardiging dezer verorde ning behoeft niemand te verbazen, want inderdaad is de Duitsche papierproductie niet in staat de behoefte in haar geheelen omvang te dekken. Ook op de touw- markt bestaat een tekort aan materiaal. Daarom zullen de winkeliers voortaan hun klanten telkens moeten vermanen, zich aan de bovengenoemde voor schriften te houden, terwijl zij zelf eveneens bij het inpakken van artikelen de grootst mogelijke zuinigheid aan den dag zuilen moeten leggen. Natuurlijk zal door deze zuinigheid de zinde lijkheid en de hygiëne in gevaar komen. Het mag voortaan niet meer voorkomen, dat een reeds door de fabriek ingepakt artikel nogmaals door den winkelier in een stuk papier wordt gewikkeld. Een tablet of een retp chocolade bijv., behoeft volgens de veror dening niet nog eens te worden ingepakt. Evenmin is een extra verpakking noodig bij artikelen in tubes of blikjes of flesschen. Dat is wel practisch. Spionnage en sport Een correspondent van de N. Rott. Crt. schrijft: De Poolsche pers heeft uit „Der Deutsche in Polen" een ar tikel overgenomen, waarin instruc ties worden weergegeven, welke het orgaan van den Duitschen Rijksbond voor Lichamelijke Op voeding Deutscher Radfahrer met betrekking tot reizen naar het bui tenland verslrekt en wel onder het opschrift „Weerbaarheids- sport der Duitsche wieirijder.de jeugd". Deze instructies luiden als volgt: „Prent u wegen en voetpaden goed in het geheugen, ook dorpen en steden, karakteristieke kerk torens en andere punten, opdat u ze niet vergeet. Prent u de na men in van steden, rivieren, vij vers, bergen en toppen. Van dat alles kunt ge misschien eens ge bruik maken tol heil van uw vader land. Wanneer ge op een brug komt, kijkt dan goed, hoe zij ge legd is en uit welk materiaal zij is gebouwd. Oefent u in het schatten van de breedte van ri vieren en leert beoordeelen, of zij doorwaadbaar zijn, en of ge de doorwaadbare plek ook in het donker zoudt kunnen vinden. De sociaal-democratische Ro- botnik acht het wenschelijlc, dat De Axelsche Bad en Zweminrichting M. d. R. Naar aanleiding van Uw mooi ar tikel over onze zweminrichting in Uw blad van 11 Juni 1.1., vraag ik beleefd eenige plaatsruimte, om mijn ideeën over deze zaak te geven. Het is niet om af te breken, wat er nu toch eenmaal is, maar om te helpen aan het winnen van middelen, om instandhouding dezer nu feitelijk on misbaar geworden inrichting te ver krijgen. Beter ware natuurlijk, dat ze er niet gekomen was, en waren de oprichters, die zelfs zoo ver gingen, dat zij zich borg stelden voor een flink renteloos voorschot van de gemeente, beter op de hoogte geweest van dé mentaliteit van den doorsnee-geboren Axelaar, dan zouden zij al die moeit niet hebben gedaan. De echte Axelaars zien gaarne anderen de kastanjes uit het vuur halen. Vandaar, dat er toch zoo weinigen een bestuursfunctie in een onzer talrijke vereenigingen ambieeren. Zeprofiteeren gaarne van de goede vangsten, die verkregen worden doordat anderen aas uitwerpen, maar zelf iets doen, om iets in stand te houden, dat anderen voor hun welzijn oprichtten, ho maar. Zoo ook o.a. met de zweminrichting. Wat hebben hier weer eenige niet- Axelaarg tot stand gebracht Hoeveel moeilijke uren zijn er door hen beleefd, hoeveel geld uit eigen zak hebben zij er niet voor over gehad, en wat zal het hun nog niet kosten Was er hier één geboren Axelaar bij, dan zij hem een eere-saluut gewijd). En wat is het resultaat Verguizing, afgunst, minderwaardige beoordeelingen, enz. Afkamming der geboden gelegenheid, verwijzing naar betere gelegenheden elders, schelden op menschen, die in ieder geval trachten iets te doen om de zaak te laten vooruit gaan verachtelijke kwaadsprekerij. Ziet, M. de R., dat is echt Axelsch. Ik legde destijds een lijstje aan van uit spraken en gezegden, de zweminrich ting betreffende, en door mij afgeluis terd. U zoudt verwonderd staan kijken, wanneer U de personen tevens moest kennen, die er zich aan bezondigden. Alles samen heeft tot gevolg, dat de inrichting op den duur niet meer door volwassenen zal worden bezocht en de vereeniging met de gebroken potten zal blijven zitten. Wat is hier tegen te doen In de eerste plaats moet worden vooropge steld, dat het eene eeuwige schande voor onze gemeente zijn zou, wanneer de oprichters, die toch al zooveel heb ben doorgeworsteld om de inwoners iets zoo moois als een badinrichting te bezorgen, ook maar één cent aan dit werk zouden verliezen. M.i. moe ten de schulden der vereeniging door de gemeente worden overgenomen, maar ook moet de exploitatie door haar worden verzorgd. Vervallen moet het thans beslaande tariei, maar het ge bruik van het bad moet per keer wor den betaald, waarbij dan een tarief kan worden samengesteld, dat voor iedere beurs te dragen is. Verder behoort de gelegenheid open te zijn op Zon- en Feestdagen men voetbalt toch op die dagen ook en ziet men niet aan de Belgische kust tal van familiën, die terwille van de Zondagsheiliging 's Zaterdags vertrekken en s Maandags terugkomen Onze menschen zijn ook heelemaal niet afkeerig van gemengde baden en ook dat zou winst beteekenen voor ons bad. Ik meende dat dit dan kan blijven bestaan. Anderen weten misschien nog betere oplossingen. Ik geef de mijne voor betere. Mijn dank voor de plaatsing, M. d. R. Axel, 12—6—'37. (Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst (Red.). IN MODERNE DESSINS en de NIEUWSTE AFWERKING h bben wij in ruime sorteering voorradig Aanbevelend, Noordstraai 39, AXEL. Te koop te Axel: Een sinds eenige jaren Adres letter D. Bureau van dit Blad. SPAREN U ZIET ETAUGE! .tv Vt zal ten verzoeke van den Heer J. C. RIEMENS te Leeuwarden, in het openbaar worden verkocht A Nam. 2 uur (zomertijd), in de gaiage van den heer R. J v. d. Veke te Zaamslag voor Kinderen f0 95 voor Dames f2 25 voor Heeren f2.95 I de betere kwaliteit zooalsKasten, waaronder Kroonkast, Tafels, Stoelen, Zetels, Spiegels, Ledikanten met bedden en toebehooren, Lampen, Schilderijen, Ka chels, Vloerzeil, Vlnerklee- den, Matten, Gordijnen, Pot ten, Pannen, Gias-, Geleierd en Aardpwerk, enz., enz. betaling contant. D Onmiddellijk daarna in het hotel van dhr. vr d. Veke voornoemd voor Dames f2 95 voor Heeren f3 95 het neusje van de zalm voor Kinderen f2 25 Si? voor Dames f4i5 voor Heeren f6 90 met SCHUUR en ERF en grooten Tuin te Zaam slag, Terntuz. i.schestraat, kadaster sectie F nos. 1117 en 1249, samen groot 4 A. 86 c.A. (ruim 32 roeden), met uitgang aan de Drie- schouwenstraat. Aanvaarding bij de betaling, zijnde uiterlijk 1 maand na de toewljiingi *-r .>-> -*• -Vvirc- ii in ii liilliiiii

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3