Hevige SNUWOND IH.,DEN i*ü§j(3ER KLOOSTERBALSEM Landbouw. Gemengd Nieuws. AXEL, 18 Juni 1937. Degenen, die reikhalzend heb ben uitgezien naar een malsche regenbui, hebben nu, vermoeden we, hun zin gehad, want vannacht en ook heden kwamen verschei dene buien los. Meermalen drukte men z'n spijt uit, dat het elders wel en hier niet regende, doordat onweersvlagen in den regel plaat selijk uitbreken. Maar na de veel verkoelde temperatuur en zwaar dere bewolking is men bevredigd. Want al is er nu een waterleiding die het huishoudelijk gebruikten goede komt, daarmede is nog niet de landbouw en ook niet de tui nier geholpen, als planten en vruchten door de droogte te lijden hebben. Gelukkig is er nu ook daarin weer voorzien. De koude temperatuur die zich in zomerkleedij nog meer ge voelen doet, zal wel oorzaak ge weest zijn, dat het concert van d chr. harmonie gisteravond niet veel belangstelling trok Toch was er een mooi concert te beluisteren. Opgewekte marschen en bekende melodieën maakten het gehoor aantrekkelijk. Maar het werd ei niet warmer om en dus ging men vermoedelijk liever met de kippen op stok. Naar men ons mededeelt, zal de Chr. Orarjevereeniging aan der vooravond van den verjaardag van ZKH. Prins Bernhard een wij dingsure houden. Zij is er in geslaagd voor dien avond beslag te leggen op Ds. B. E. J. Bik, Ev. Luters Predikant te Enkhuizen De Chr. harmonie Hosanna zal ter afwisseling eenige nummers ten gehoore brengen. Ongetwijfeld zal een en ander er toe bijdragen om den verjaardag van den Prins- Gemaal in het brandpunt der publieke belangstelling testellen Van dezelfde zijde verzocht men ons te berichten, dat de prijzen, behaald in het programma van 29 April II., zijn ten deel gevallen aan Mej. M. de Ridder, L. Naeije, J. E. Verhaef en mej. E. de Rijke, allen te Axel. De naam was „Wilhelmina van Oranje Nassau." Uit het zeer groote aantal goede oplossers zijn bij loting de prijzen a s boven aangewezen. Zangconcours te Hoek. Het jaarlijksch zangconcours van den Zeeuwschen Bond „Zang Veredelt" werd ditmaal te Hoek gehouden, in verband met het 20-jarig bestaan van „Crescendo" aldaar, zooals destijds door ons werd gemeld. Ofschoon de reis naar Z.-VI. voor verschillende vereenigingen groote moeilijkheden en kosten meebrengt, had men daar blijk baar niet tegen op gezien, want er ontbraken twee corpsen, n.l. die van Sluiskil en Schore, zoo dot men wel kan zeggen, dat er onder den bond een goede geest van saamhoorigheid bestaat. Er waren zelfs vereenigingen, die bij wijze van ontspanning het reisje niet over de Schelde, maar „onder" de Schelde maakten, zoodat ze ook Antwerpen met z'n mooie tunnels konden be zichtigen. En zoo zagen we door onze gemeente autobussen rijden uit Schouwen en uit Middelburg. De deelnemers uit Burgh waren daartoe van af 3 uur in den ochtend in de weer Behalve 19 koren, die aan den wedstrijd deelnamen, traden in de pauze nog 2 kinderkoren (de levensader eener zangvereen op, n.l. van Hoek en Axel. Het was van „Orelio" alhier goed gezien om bij deze extra gemakkelijke gelegenheid het kinderkoor eens mee te nemen, want meestal is het niet mogelijk aan den jaarlijks daarvoor door den Bond bepaalden dag deel te nemen. En zoo trokken de kleintjes per bus en de grooten per fi ts naar Hoek, zoodat het groote koor zich ter wille van het kinderkoor iets off-rde, wat nu niet zoo erg was, wegens het gunstige weer enden betrekkelijk kieinen afstand Ruim 12 uur kon men de bekenden begroeten en kort daarna werd op het schoolplein door alle deelnemers het Bondslied gezongen onder leiding van den componist) dhr. Ed. Flipse, te Rotterdam, die ook lid van de ju y was. Bij de officieele ontvangst en begroeting werd het ten zeerste betreurd, dat de sympathieke voor zitter en energieke leider van den Bond, dhr. C. Flipse, wegens ziekte niet aanwezig was. Met den wensch tot een spoedig her stel werd ondubbelzinnig inge stemd. In optocht ging het met de harmonie „Elk naar zijn Krachten" aldaar, door het dorp Hoek naar het terrein bij Mauritsfort, waar het programma in vlot tempo werd afgewerkt Het spreekt vanzelf, dat hier onze aandacht voornamelijk was gevestigd op „Oreüo", die in de (hoogste) Eere-afd stond. Be kend was, dat men om verschil lende redenen laat kon beginnen met de repetities voor de zware concoursnummers,zoodatde vraag gewettigd was zouden ze zich handhaven of zakken Maar het viel mee- Met groot genoegen kunnen we mededeelen, dat ze een tweeden prijs haalden met 170 punten, d.i. slechts 2 puntjes minder dan het vorige jaar. Gefeliciteerd direc trice Want het fraaie resultaat is voornamelijk aan de capaciteiten en het onvermoeide werken van mevr. Moerdijk—Van der Swalm te danken, al willen we hier bij voegen, dat ook ijver, ernst en de zangstemmen der werkende leden hier onmisbare factoren zijn en dus eveneens hebt gij, jongens en meisjes (dames en heeren), hier de redactioneele pluim verdient, die onze verslaggever bescheiden- neidshalve had thuisgelaten. Maar het is zeker in hoofdzaak de on versaagde werklust der directrice geweest, die den leden een spoor slag en aandrang werd om tot dit resultaat te komen. Wij willen gaarne gelooven, dat het onder zoo'n leiding prettig is te zingen en te studeeren. Het optreden van het Kinder koor was een prettige afwisseling in de pauzewij kunnen met genoegen constateeren, dat dit koortje steeds vooruitgaande is. Voor de kinderen was dit uit stapje een prettige dagmoge hetgeen zij van de „grooten" hebben gezien en gehoord voor hen een aanmoediging zijn, ook later deel uit te maken van het groote koor. Ook wat weer, regeling en belangstelling betreft, was het een welgeslaagd concours, waarvan wij hieronder den volledigen uit slag vermelden 3e afd St Annaland 182 pnt., Biervliet 180 pnt. 2e afd. Kapelle 200, „De Lof- stem" St. Maartensdijk 200 pnt, Haamstede 196 pnt., Kats 172 pnt.. Borssele 166 pnt. en Hoek 152 pnt. Ie afd. Mannenkoren. Wissen- kerke 176 pnt. Ie afd. Gem. Koren. Burgh 180 pnt, 's Heer Arer dikerke 172 pnt„V Z.O.S." St Maartensdijk 174 pnt lerseke 174, 's Heer Abtskerke 174 pnt. en Wilhelmina dorp 172 pnt. Afd. Uitmuntendheid. Kruinin- gen 176 pnt. Eere-afd. Kloetinge 180 pnt., Axel 170 pnt. en Vlissingen 168 p. Vermeld zij nog, dat voor 120 punten een 3e, voor 145 punten een 2e en voor 180 punten een le prijs werd toegekend. A vondn(J verheidsonder w(js Bij de zomersche dagen van thans moeten we toch even be denken, dat er straks weer een tijd zal komen met lange avon den, die zich bij uitstek leenen voor ontwikkeling. De vaklieden van allerlei slag, als timmerlieden, metselaars, meu belmakers, loodgieters, smeden, bankwerkers, electriciens, auto monteurs, schilders, enz., worden er daarom op attent gemaakt, dat de gelegenheid, om zich grondig theoretisch in hun vak te bekwa men, vanaf 1 October weer wordt opengesteld aan de „Avondnijver heidsschool" te Terneuzen. De aangifte voor deze avond cursussen, waaraan ook zij kun nen deelnemen, die reeds in het vak gevorderd zijn, moet thans geschieden vóór Zaterdag 3 Juli a,s. Hiervoor verwijzen wij naar de desbetreffende advertentie, die in dit nummer voorkomt. Het jubilenni van de Sassche Styfselfubriek. Morgen 19 Juni wordt het 25 jarig bestaan gevierd van het be drijf der N.V. Stijfsel- en Glucose- fabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent. De fabriek werd in 1912 op gericht en is sedertdien zoodanig uitgebreid, dat zij onder de zet meel produceerende en verwer kende bedrijven een vooraanstaan de plaats in ïeemt. De heer L. Callebaut, die in 1912 de fabriek oprichtte, heeft als gedelegeerde van den Raad van Bestuur ook nu nog de alge meene leiding, terwijl zijn broer ir. J Callebaut de technische di rectie voert. Hedenavond reeds wordt in Grand Hotel Britannia te Vlissin gen aan genoodigden een feest maal aangeboden, terwijl zij mor gen de fabriek zullen kunnen be zichtigen, die daartoe in bedrijf wordt gehouden. In den namiddag zal het bestuur der onderneming degenen van het personeel huldigen, die 25 jaar aan de fabriek werkzaam zijn. Des avonds wordt aan de ge meente Sas van Gent een feest- concert aangeboden, dat wordt verzorgd door het Dordrechtsche Harmoniegezelschap „De Bazuin". Bij Kon. Besluit is benoemd tot burgemeester van Breskens dhr. mr. J. P. Drost, volontair ter secretarie te Lekkerkerk. Huldeblijk Dr Hoorweg. Men schrijft ons De districts-consultatie-bureau- arts in Zeeland, de heer A. J Hoorweg, zal met Juli den dienst verlaten, dien hij zoovele jaren tot waardeering van ieder, die met hem in aanraking kwam, heeft vervuld. Hij heeft zich vele vrienden en vereerders verworven, niet slechts door zijn nimmer verflauwenden ijver in den strijd tegen de tuber culose, doch ook omdat hij voor zijn patiënten een warme belang stelling gevoelde. En niet het minst wellicht, doordat hij zijn zware taak steeds in alle beschei denheid heeft vervuld, zich zelf wegcijferend en zijn persoon op den achtergrond stellende daar, waar hem in alle redelijkheid een plaats in de allervoorste rij toe kwam. Nu de heer Hoorweg vertrekt, is zeker het oogenblik gekomen hem getuigenis te geven van de waardeering, die in breede krin gen voor zijn werk en voor zijn persoon leeft, een getuigenis, waaraan hij zich bij vroegere gelegenheden steeds heeft ont trokken, doch die, nu hij Zeeland verlaat, als afscheidsgroet van allen met wie, of voor wie hij werkte, hem toch tot het hart zal spreken. In verband met het vorenstaande heeft zich een Comité gevormd, dat zich ten doel stelt dhr. Hoor weg een huldeblijk aan te bieden namens allen, die in zijn werk kring met hem in aanraking kwa men. De Commissaris der Ko ningin in Zeeland, de heer Jhr. Mr. J. W. Quarles van Ufford, heeft zich bereid verklaard het ee.re-voorzitterschap van dit comité te aanvaarden. Het comité wendt zich langs dezen weg tot hen, die met hit gestelde doel sympathiseeren, met het verzoek daartoe een bijdrage te willen storten op postrekening 24607 van den heer J. Broek- huijsen, secr-penn. van het comité te Middelburg-, onder vermelding „Huldeblijk Hoorweg". Indien hier ter plaatse iemand zich met de inzameling van geld en handteekeningen heeft belast, kan de bijdrage bij haar of hem worden afgedragen. Het ligt in de bedoeling van het comité de aanbieding te doen vergezeld gaan van een album, bevattende de namen van degenen, die hebben deelgenomen. Nader zal bekend gemaakt worden, waaruit het huldeblijk zal bestaan en hoe dit aangeboden zal worden. (Hierna volgen de namen der 24 comité-leden, met als voorzitter de heer C. A van Woelderen, burgemeester van Vlissingen Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. van Oaveren Nam. 2 Dezelfde. Geref. Kerk. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraat). De Z L, M Aan het kort verslag van de vergadering van het Dagelijksch Bestuur der Zeeuwsche Land bouw-Maatschappij, gehouden op Dinsdag 15 Juni te Goes, ont- leenen wij het volgende: De vergadering werd geleid door dhr. Mr. P. Dieleman, alge meen Voorzitter. O m. kwamen de volgende onderwerpen in bespreking Reeds gedurende eenige jaren is de cultuur der consumptie aardappelen niet meer loonend. Mede op aandrang van de Z L. M. besloot het Landbouw- Comité zich te wenden tot den Minister van Landbouw en Vis- scherij met het verzoek de dena- turatiemogelijkheid voor con sumptieaardappelen open te stel len per 1 October. Departement van Landbouw. Medegedeeld werd dat de 3 landbouworganisaties hebben ver zocht het afzonderlijk Departe ment van Landbouw en Vis- scherij te handhaven. Fokdag te Axel. B sloten werd voor de op 1 Juli a.s. te houden fokdag te Axel, georganiseerd door de paardcnvereen. „Arbeid Adelt" te Axel in samenwerking met de „Vereeniging tot verbetering van het Rundvee" een fi ranciëele bij drage te verleenen van f25. Na uitvoerige bespreking werd één erkend pachtbureau in Zee land volgens de nieuwe Pacht wet, wenschelijk geacht, Voor tuberculosebestrijding on der het rundvee in Zeeland wil men een vereeniging oprichten. Medegedeeld werd dat met de steunuitkeeringen aan kleine boe rt n in verschillende districten reeds begonnen is. Ook zal de schadeloosstelling aan veehouders, die eertijds melkvee hebben opgeruimd, bin nenkort worden uitbetaald. Landbonwuongres. Te Den Haag is gisteren een internationaal landbouwcongres geopend, waar behalve vele auto,- riteiten ook Prins Bernhard tegen- was. Met eenige toespraken had de opening plaats en nadat de Prins en de vertegenwoordiger van H. M. de Koningin de zaal hadden verlaten, werd een manifest voor den vrede aan de orde gesteld en met handopsteken en luid applaus algemeen goedgekeurd. De Coloradokever. Nogmaals wordt een beroep gedaan op de medewerking van alle verbouwers vanaardappelen, om met aandacht hun aardappel gewas te ondeizaeken op de aan wezigheid van den Coloradoke ver en zijne larven. Het is nu eenmaal zoo, dat dit insect, als het uit Balg naar ons land komt, zich niet b(j ons aanmeldt, maar dat het zich stil letjes in ons aardappelgewas ves tigt, daarin eier n legt waaruit de roodachtige larven komen, die het loot zoo sterk kunnen be schadigen. Wjj moeten dus zelf nauwkeurig op het aardappelloof letten om te z'en of w(j de ronde geel en zwartgestreepte kever, de roodachtige larven met opge zwollen achterlijf of de door deze veroorzaakte bladbeschadiging kunnen waarnemen. Iedereen weet nu wel, van hoe veel belang het voor onze aard appelteelt en vooral ook voor oozen uitvoerhandel van land- en tuinbouwproducten is, dat wij den Coloradokever, zoodra bjj hier ergens voorkomt, onmiddel lijk en volledig uitroeien. De uit* BLOEDT VERSCHRIKKELIJK Verband met KLOOSTERBALSEM geneest de wond in 24 uur r t0taa' genezen" B. D. ,e Gr.] „Geen goud zoo goed" gebreide voorlichting die hier over gegeven wordt, de duizen den plaatjes die op alle scholen in de drie zuidelijke provinciëu en op zeer vele andere plaatsen aanwezig zijn en waarop de ke ver en de larven op zeer duide lijke wijze zijn voorgesteld, zoo dat iedereen weet, waarnaar hij zoeken moet, wijzen wel op den ernst van den toestand. Maar het zijn vooral de aard appeltelers, die naar het insect moeten zoeken en minstens een maal per week hun gewas nauw keurig op hst insect en op de verschijnselen, die op zijn aan wezigheid wijzen moeten onder zoeken. Ook door de kinderen kan in dezen zeer nuttig werk verricht worden. A*n de op scholen enz. aan wezige plaatjes kan men duide lijk zien om welk insect het gaat. Zoodra iets gevonden wordt, dat daarmede overeenstemt, moet daarvan onmiddellijk aangitte ge- daan worden ten gemeentehuize en moet een ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst daarmede in kennis gesteld worden. Laat ieder zijn volle mede werking geven In de provinc'ën Zeeland, Noord Brabant en Lim burg moet voorloopig minstens eeDmaal per week elk aardap pelgewas nauwkeurig onderzocht worden Io de andere provinciën is de kans op het optreden van het insect gering, maar ook daar is waakzaamheid noodig. Let op den Colorado kever!" Een zware db fstal. Dat sommige lieden niet voor een klein g rucbtje vervaard zjjn bleek uit den diefstal van een aambeeld beboerende aan de ge meente 's Gravenbage Het ge vaarte werd door twee personen mepgenom^n, doch later in een logement in de binnenstad terug gevonden, waar zij blijkbaar van plau waren een smederij te be ginnen. Hoeveel agenten noodig waren om den ijzeren ko'esjus weer uit het logement naar de gemeente- werf te sleepen, vermeldt het politierapport niet. Te Arnhem is een 70 jarige visscher, die vroeg was gaan visschen, over boord geslagen en verdronken. Woensdagochtend stak een zuster van het klooster van de Zusters van Liefde te Boekei, voor het raadhuis den weg over. Zij liet eerst een autobus pas- seeren, doch merkte met, dat daarachter Dog een autobus volg de. Zij werd door laatstgenoemd voertuig gegrepen Met kracht sloeg zij met het hootd tegen het spatbord, waardoor de dood vrij wel onmiddellijk intrad, ia ZONDAG 20 JUNI 1937. Voorm. 9.30 ure L»eskerk. Nim. 2 30 ,Als moeder van een groot gezin, had het ongeluk tnij bij 't brood snijden een flinke jaap in den wijsvinger te geven. Het bloedde verschrikkelijk. Een van mijn kinderen bracht dadelijk den Kloosterbalsem, die in mijn huisgezin met kinderen telkens van pas komt. Ka een doekje met dezen geneeshrach- tigen balsem op mtjn vinger te hebben gedaan, hield het bloeden dadelijk op en de hevige wond was tot mijn ver bazing In 24 uur geheel geheeld en A XKER'S 4©*iaiNEEL TER INZJU3I Onovertroffen b(j brand-en snij wonden Uok ongeëvenaard als wrijfmiddel bil lineumatiek, spit en p^nl^ke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62'/2 ct. en ƒ1.04 - U-UI-UIU BON voor Inzenden in open couvert, mAmctcd uS drukwerk (P/s ct.) aan M O NSTE R Handelmij. L. I. Akker, R'dam

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2