Nieuws- en Advertentieblad voor Zeen wsch- VI aan deren, Bij de Marmergroeven 2:2 VRIJDAG 18 JUNI 1937. 53e Jaarg. Het groote nieuws. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNE MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zooals was aangekondigd heb ben H KH. Prinses Juliana en ZKH. Prins Bernhard per radio vanuit het paleis Soestdijk hun dank aan de Amsterdamsche be volking betuigd voor de hun ge brachte hulde en aanhankelijk heidsbetuigingen. De Prinses zeide woordelijk het volgende Ingezetenen van Amsterdam, en gij allen, die wij dezer dagen te Amsterdam ontmoet hebben, „Wij beleefden zoo juist in de hoofdstad onvergetelijke dagen, die naar hun aard met onze bruidsdagen alleen te vergelijken zijn, en hiervoor wil ik u thans mijn dank komen brengen. Wij voelden ons overstelpt door de breede stroomen van hartelijkheid, die van alle kanten op ons toe kwamen. Het was te ontroerend, om onder woorden te kunnen brengen, om, te midden van een versiering, die zulk een licht en fleurig karakter aan de stad gaf, u in zoo grooten getale bijeen te zien. .Hartelijk dank aan den bur gemeester en het overige ge meentebestuur, zoomede als aan het algemeen feestcomiié, mr. Trip en aan de politie vóórhaar werkzaamheden hierbij, voor het tot uitvoering brengen van zulk een programma, als wat ons in de afgeloopen week iederen dag opnieuw aangeboden werd, en dat steeds weer de feestvreugde in andere, treffend schoone banen wist te leiden. „Nooit had iets mij kunnen weerhouden alle deelen van het programma mee te maken, ware het niet op zichzelf verheu gende gezondheidsreden ge weest, die u zeker wilt verstaan en billijken. „Grootsch en diep is de in druk, dien wij van deze dagen medenamen en het is mij een voorrecht geweest u dij persoon lijk te hebben kunnen zeggen". Uit het Eogelsch 42) Zelts als het waar was, wat u zei, zou lord Purbeck toch later spijt krijgen en mijuheer Budga sturen om me hier vandaan te halen. Daar zou ik maar niet al te veel op rekenen en wel om deze reden lord Purbeck denkt, dat ik je vannacht uit den weg zal ruimen. Er is nog één uitweg voor je en ik ben bereid je daarby te helpen, Op éét voorwaarde: En die is? riep het meisje gretig. Zooals ik je vertelde, ant woordde Msplelon kalm,—zal ik Engeland spoedig verlaten. Als je met me mee wilt gaan, dan zal ik je helpen hier weg te ko men. Natnurlyk moet je hier blyven tot ik klaar ben en moeten we in het geheim vertrekken. We gaan naar Amerika ot Austra lië. Ik heb geld in overvloed. We zullen io ern groot buis wonen met bedienden en paarden en auto's en je zult vergeteü, dat je eem je jeugd doorbracht te midden In aansluiting hierop sprak de Prins als volgt „Ook ik wilde gaarne mijn persoonlijke gevoelens mondeling op deze, door de moderne tech niek zoo gelukkig mogelijk ge worden, wijze tot uitdrukking brengen. Het is niet alleen mijn dank, dien ik de hoofdstad wil betui gen, maar ook wil ik uiting geven aan mijn diepe ontroering over de groote liefde en hartelijkheid, welke de geheele bevolking, groot en klein, oud en jong, ons iederen dag opnieuw bewezen heeft. Bij onze aankomst sprak de burgemeester, dr. de Vlugt over den traditioneelen band, welke bestaat tusschen het Huis van Oranje en Amsterdam. Ik moet zeggen, dat deze traditie op de schoonste en voor mij onvergete lijke wijze in deze laatste week bevestigd en voortgezet is. Het moet mij nog eens van het hart, hoe overweldigd ik was, door het vreugdevolle medeleven der geheele bevolking en steeds zal ik alles doen wat in mijn macht is, om te bewijzen hoezeer ik het vertrouwen, dat ik daarin zie, op prijs stel. Mag ik ten slotte nog den bur gemeester, het gemeentebestuur, de huldigingscommissie en de politie, mijn buitengewoon harte- lijken dank betuigen voor den velen arbeid en de moeite, welke zij zich hebben getroost en hen van harte gelukwenschen met het groote succes hunner bemoeiin gen. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÈN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. We lieten hierboven zetten Het groote nieuws. Maar eigenlijk is het voor onze lezers nu geen nieuws meer, want al spoedig nadat beide vorstelijke personen hadden uitgesproken, ging het van mond tot mond riu behoeven we niet meer te twijfelen, want nu heeft de Prinses het zelf gezegd. Inderdaad zijn het geen woor den geweest, die nog twijfel overlieten en mogen we het nu de dagbladen nazeggen De Ko ninklijke Familie en geheel ons van steeDhoopen aan een eenzame kast. Het vooruitzicht is zeker prettiger dan maar neen, ik wil je niet plagen door nog eens te spreken over dat andere. Wat zeg je van mijn plan, kleintje? Met een gloeienden blos van verontwaardiging op haar gezicht riep BessieIk zon liever sterven, hier in het donker, en nooit het daglicht terugzien 1 Misschien ben je by mijn volgend bezoek wel verstandiger, grauwde Mrp'etoD. Biscu ts zim niet too beel voedz.am en je zult er bovendien heel zuinig op moeten zyo. Ga nu maar weer terug iu js kamer. Eu toen hy het voedsel en het water in de doDkeie kamer had gezet, sloot cd erendelde hij de deur achter Bessie en liet haar weer achter in het duister. HOOFDSTUK XXIV. Nadat hij Bfscheid had genomen van juff.-ouw Campion, reed Hec lor vlug naar het station. Maar hoe snel hij ook voorthotsie over den hobbeligen weg, zijo gedachten waren geheel geabsorbeerd door wat de sluwe, oude dame hem had verteld eu hij was het geheel met haar eens. Wat bem het volk is in blijde verwachting. We meldden het reeds onlangs, naar aanleiding van de uiting in de Engelsche bladen en het werd, ofschoon sporadisch doorgegeven, toch ook niet ontkend. En nu is het vermoeden bevestigd, dat trouwens reeds was versterkt door verschillende omstandigheden, waarin men meende te moeten zien, dat de Prinses zich ontzag in verband met „op zichzelf ver heugende gezondheidsredenen". Het zal wel iederen Nederlan der als een blijde mare in de ooren hebben geklonken. Wij Neder landers kunnen gezien wat el ders gebeurt eigenlijk ten op zichte van onze Koninklijke Fa milie de laatste maanden het geluk en de vreugde niet op en geluk kig mogen we ons noemen, nu de dagen van rouw in 1934 door zulke dagen van innige vreugde worden gevolgd. Voorzeker zijn die smartelijke gebeurtenissen nog niet uitge- wischt en blijven ze in onze herinnering voortleven, temeer nu ze door verschillende gebeurtenis sen, als de onthulling van gedenk- teekenen, in ons brein worden teruggeroepen. Maar in de berus ting van 's Hoogsten Wil, wiens wil het eveneens is ons volk, na tranen van droefheid en deelne ming, ook tranen van vreugde en geestdrift te doen vloeien, moeten we ook Hem danken voor al dat geluk. Want is het op zichzelf al een onbeschrijfelijk geluk te noemen, dat overal waar onze Koninklijke Familie gaat of staat, de bevolking in duizenden en tienduizenden enthousiast en luidruchtig van zijn trouw en aanhankelijkheid aan onze vorstin en aan ons Vorstelijk Huis doet blijken dat men zelfs daar, waar men vroeger met zekere minachting schoon bedekt over dat Huis sprak of een afkeurende houding aannam men nu eveneens ge lukkig inziet, dat het goed gaat, zooals het hier is, en men zelfs kan metjubelen en meezingen de bede van het oude Wilheimus; en dat alle Nederlandsche bla- oieest verbaasde, was Mapleton's voornemeD, oua diemeltden avond nog terug te keerea naar het too oeel vaü zijn nieuwe misdaad. AU zyn aanslag niet verydeld was gewordeD, door het sterven «sa de poes, dan zou Hector nu dood liggen in Martha's huisje en er zou alle kans zyn, dat Maple- ton verdacht zou worden. De gevolgtrekking, waarioe Hec tor kwam, was, Üai M&pleton om de een of andera reden terug mout komen Wat kon die reden an ders zijn, dan oat t.y Bessie ergens in de buurt verborgeu hield Het was absoluut noodzake'yk, dat deze ellendeling ontmaskerd werd. Ook in het belang van lord Pur beck. Do tyd schoot op Ht was nu Zaterdagen Maandagmor gen zou de gestelde termyn zijn afgeloopen. Toen hy bij het station gekomen was, intormeerde Hector of ook iemand, die aan zijn beschrijving van Mapleton beantwoordde, dien morgen naar Londen was ver trokken. De ambtenaar voegde aan zijn bevestigend antwoord op die vraag nog de mededeeling toe, dat die persoon een retour had genomen. In het bezit van deze inliobtingen, schoof Hector z(jn motor de straat eter naar een den nu met eerbied en ontzag schrijven over de Regeering, het optreden, en de persoonlijkheid van onze Koningin Wilhelmina. Nog sterker zal men dat geluk voelen, als ons volk moge beleven, dat een nieuwe telg den reeds zoozeer besnoeiden stam van het Huis van Oranje zal sieren. We zijn overtuigd, dat in alle kerken in ons land a s. Zondag, evenals de zegen op het huwelijk van de Prinses werd afgesmeekt, de bede in gemeenschap zal worden gevoed, dat de grootste wensch van het Nederlandsche Volk in vervulling kome Spare God de Prinses, als de vorstelijke moeder van een Prins van Oranje. Binnenland. De loting voor den dienstplicht, lichting 1939, zal plaats hebben op Maan dag 28 Juni a.s., om 2 uur te Den Haag. 300 jaar statenvertaling. In de Nieuwe Kerk te Amster dam is Woensdagavond een groote samenkomst gehouden, welke be legd was door het Ned. Bijbel genootschap ter herdenking van het derde eeuwfeest van de Staten vertaling van den Bijbel. Een groot aantal autoriteiten woonde deze bijeenkomst bij, o a. dr. H. Colijn, dr. Slotemaker de Bruïne, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, enz. Verschillende redevoeringen zijn gehouden. Prins Bernhard bjj fümvertconing. Prins Bernhard heeft, vergezeld van zijn secretaris, een bezoek gebracht aan het bioscoop theater Metropole Palace te 'sGravenhage. Het gold een speciale voorstelling, waarin aan Z.K.H. de in natuur lijke kleuren opgenomen Engel sche kroningsfilm werd vertoond. De Prins vond deze film zóó mooi, dat hij aan den directeur eigenaar van het theater, verzocht, de film persoonlijk te willen ver- tamelijk armoedig uitziend café, dat zich met den weidschen naam »S ations Hotel* tooide. De herbergier slenterde naar binnen, slordig en met waterige oogen. Zyn uiterlyk getuigde evenmin van welvaart als zijn etablissement. Goeden morgen, mynheer Prebble, zei Hector, - ik zou graag uw auto willen hebben voor den laatsten trein uit Londen vanavond, die van 8.10, 'i Spyt me, mijnheer, was het antwoord de auto is een halt uur geieden besproken door een heer, die vanmorgen met den trein is vertrokken. Een heer met een lange hangsnor Precies, mijnheer. Ik weet Diet, hoe by heet, maar hij is ergons in buis dicht by de Dui- velskloof. Een soort geleerde, geloot ik Ht ctor deed een volgende po ging. Kijk eens hier, mijnheer Prebble, zei hy, eigenlijk ge zegd heb ik zelf geen auto noorlie, maar ik zou dien hr#r graag van avond chauffeeren. We hebben een kleine weddenschap ef bij nue herkent, ziet u, Als a my van avond de ante laat bestoren, dan toonen voor de Prinses in het paleis te Soestdijk. Bovendien werden voor den Prins nog vertoond een film van de plechtigheden bij het huwelijk van het prinselijk paar en een van het jongste bezoek aan Am sterdam. Commissie voor veestalle*. Bij beschikking van de minis ters van binnenlandsche zaken, van landbouw en visscherij, en van sociale zaken is een commis sie ingesteld aan welke is opge dragen 1. Te onderzoeken, of het wenschelijk en mogelijk is, dat van overheidswege voor nieuw- of verbouw van gebouwen, be stemd voor het onderbrengen van vee, voorschriften worden gege ven, welke beoogen a. beperking van brandgevaar b. beperking van gevaar van verbranding der daarin gehuis veste dieren c. waarborgen te geven voor een hygiënische huisvesting der dieren d. bevordering van een hygië nische melkwinning, een en ander met inachtneming van het eco nomisch mogelijke. 2. Te onderzoeken, in hoever 't wenschelijk en mogelijk is, dat ook reeds bestaande gebouwen, die voor de eerste maal voor onderbrenging van vee in ge bruik worden genomen, aan de overheid de bevoegdheid wordt gegeven, die gebouwen aan een keuring te onderwerpen en even- tuëel ongeschikt te verklaren, of de ingebruikneming afhankelijk te stellen van aan te brengen ver beteringen. 3. De noodige voorstellen te doen en voorschriften te ontwer pen, indien en voorzoover de wenschelijkheid en mogelijkheid bij het onder 1 en 2 bedoelde onderzoek is gebleken. Van deze commissie is benoemd tot voorzitter jhr. mr. dr. L. H. N." Bosch ridder van Rosenthal, Com missaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, tot lid o a. de heer A. j. W. Mathijsen te Middelburg. zal u er geen schade van hebben. Ik zon ook graas het gebruik van een slaapkamertje hier hebben, ongeveer een uur, voordat de trein aankomt. Dan kan ik me bier vermommen, misschien kunt u me wel een passend stel kleeren geven Wat zon je zeggen van vyf pond Delooning Prebble, dia het geld goed kon gebrmken, was spoedig voor bet plan gewoDnen Afgesproken, mijnheer, sei by gretig K eereD kum n wel van mij k>yg»n Ik zou anders dieo mijnheer zelf hebbeo gereden, omdat ik wege de sUchte tijden mijn ehanff ur heb moeten weg doen. Brengt u de auto ook zelf weer terng Daaraan had Hector niet ge dacht Hg had zoo het gevoel gehad van >na ons de zondvloed*, maar hy voDd het niet meer dan natuurlijk, dat de herbergier be zorgd was voor zyn wrak voertuig. Toch begreep Ht ctor, dat het moeilijk zou zijn, om de auto terug te brengen, daar hij vermoedayfc wel iets anders te doen zon hebben. Hy mocht Mapletun geen oogen blik uit het geaiobt verliezen. (Wordt vervolgd), K». AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1