Rechtzaken. Gemengd Nieuws. terug. Hier was een grootsche Oranjehulde georganiseerd, waar aan meer dar 14000 personen deelnamen. Op het balcon van het paleis luisterde de koninklijke familie naar den massazang. Drie weesmeisjes en een wees jongen, die den vorstelijken per sonen bloemen hadden aange boden, verschenen op het balcon, en mochten naast Koningin, Prin ses en Prins op het balcon deze hulde gadeslaan. Zaterdagavond heeft de Konink lijke familie een gala-voorstelling in den Stadsschouwburg bijge woond, die bestond uit balletten; welke werden uitgevoerd door de balletgroep der Wagner-vereeni- ging, met begeleiding van het residentieorkest. Zondagochtend heeft Prins- Bernhard met de hofhouding de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond. De voorgan ger, ds. J. C. Koningsberger, deelde de gemeente voor den dienst mede, dat het een gewone godsdienstoefening gold, zoodat de hooge bezoeker niet wenschte te worden opgemerkt. Prins Bernhard begaf zich te voet van het paleis naar de kerk. In overeenstemming met de traditie is de koninklijke familie Zondagmiddag van het paleis op den Dam met groot gevolg ver trokken voor den grooten rijtoer, welke voorbehouden is aan den Zondagmiddag van haar jaarlijk- sche bezoek aan de hoofdstad. Gisteren heeft Prins Bernhard te Amsterdam nog een bezoek gebracht aan het Koloniaal Insti tuut. In den namiddag heeft de Ko ningin ten Paleize de „huldigings commissie Amsterdam" ontvan gen, welke de feestelijkheden heeft voorbereid. Kwart voor 4 is de Kon. Fa milie van het paleis naar het Centraalstation gereden, om de hoofdstad te verlaten. Duizenden menschen stonden langs den weg geschaard. Even over 4 vertrok de Kon. trein, terwijl de menigte een driewerf hoera liet hooren en de vorstelijke personen met hoed en hand nawuifde. Vanaf Het Loo heeft H. M. de Koningin in den avond een tele grafische dankbetuiging doen toe komen aan burgemeester De V'ugt. Vanavond zullen Prinses Juliana en Prins Bernhard om 8,30 uur over beide zenders een woord van dank spreken tot de Amster- damsche bevolking. Prinses Ju Inna Naar gemeld wordt, heeft Prin ses Juliana van haar bezoek aan Groningen op 17 en 18 Juni a.s. moeten afzien. Ministers bU de Koningin. Gisteren heeft H. M de Ko ningin de ministers jhr. ir. O. L. A. van Lidth de Jeude, mr. P. J Oud en jhr. mr. A. C. D. de Graeff in het paleis op den Dam te Amsterdam ontvangen. AXEL, 15 Juni t9V7. In het half-time van den Zondag alhier gespeelden voetbalwedstrijd deden zich een tweetal ongewone voorvallen op. Het eerste was het optreden van een athieet of accrobaat, die uit Den Haag gekomen het talrijk publiek zijn kunnen cp het ge bied van kermisvermaak vvenscht te kronen, doch daarin werd ver hinderd, omdat men zoo'n ver tooning o.i. terecht op dat tijdstip ongewenscht achtte. De man wilde echter door werken, doch door een natuur verschijnsel werd de aandacht dermate afgeleid, dat hij wel kon stoppen. Een miniatuur-wind hoos, die men een vrille zou kunnen noemen, raapte resp. eenige hooioppers naast het ter rein gelegen op, zoodat de hooi- vlokken wolkenhoog in spiraal vorm werden opgezogen. Het was een eigenaardig gezicht, zoo regelmatig en kalm dat in zijn werk ging. Mnziekconcert. Bij gunstig weer hoopt de Chr Harmonie „Hosanna" as. Don derdag een zumeravondconcert te geven op de kiosk. Aanvang half negen. Het programma ls als volgt! 1. Koraal. 2. Residentiemarsch W. Schootemeyer. 3. 1'Attente fait Mourir Fantasie G Gadenne. 4 Fantasie op motieven van C. M von Weber. J. Bauwens. 5. Adeste Fidèles. Morceau religieuse. H. Colint. 6. Bouquet de Mélodies, sur l'opéra Lucia. Donizetti. 7. Apiès la Tourmente Ouverture E. Gaudefroy- 8. Soli Deo Gloria Ouverture L. E. Rugers. 9. V. V. V.-marsch W. Schootemeyer. Zniddorpe Gistermiddag is het lijk van den 72-jarigen J. J die sedert 6 Juni werd vermist, gevonden op een akker, tusschen het graan, onder de gemeente Westdorpe, nabij den zgn. Liniedijk. Zooals vermoed werd, moet den man door een hartaanval zijn ge troffen en neergevallen. Hij lag voorover in het graan met een veldkijker in de hand, daar het zijn liefhebberij was op zijn eentje door den omtrek te dwalen en daarbij met een kijker de omge ving te verkennen. Een geneesheer constateerde hartveilamming. De man is reeds denzelfden avond begraven. Ofschoon men dagelijks de om geving had afgespeurd en zelfs een politiehond reeds in die rich ting was werkzaam geweest, mocht het nog meer dan acht dagen duren, eer men zekerheid had omtrent het verblijf van den ge zochte. Geen verlaging. Aan alle belanghebbenden, die zich den laatsten tijd tot den Minister van Handel, enz. wend den met verzo k de crisishtffing voor rund- en kalfsvleesch te ver lagen, heeft Zijne Exc. medege deeld, dat dit niet mogelijk is. Herstel. Het bericht in ons vorig num mer (door telefonische opgave wat onduidelijk) aangaande het bezoek van den heer Commisaris der Koningin te St Jansteen was onjuist. Dit bezoek zou nl. niet Vrijdag doch Zaterdag jl. plaats hebben het is evenwel niet door gegaan wegens verhindering van den Commissaris. Voor de betrekking van gem.- ontvanger te St. Jansteen, hebben zich vijf sollicitanten aa igemeld. De alphabetisch opgemaakte aanbeveling luidtJ. A. Everaard en A. J. M. Rottier. L. J. deo Hollander. Gisteren was het 25 jaar ge leden, dat de heer L J. den Hollander, burgemeester van Mid- delharnis en Sommelsdijk, zijn eerste burgemeestersambt aan vaardde. Men schrijft naar aanleiding hiervan o.a. het volgende aan de N. Rott Crt De heer Den Hollander, die in 1880 te Klundert werd geboren, was eerst werkzaam op de gem.- secretarkën te Willemstad en Vlissingen, waarna hij in 1905 benoemd werd tot secretaris der gemeente Westkapelle. Op 14 Juni 1912 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Axel. In deze functie maakte hij de oorlogsjaren mede, welke vooral in een grens gemeente als Axel aan het ambt van burgemeester zware eischen stelden. Wtlke moeilijkheden hier te overwinnen warer, blijkt wel uit de omstandigheid, dat de gem Axel, die 5000 zielen omvatte, in den tijd van eenige dagen huis vesting moest verstrekken aan 20 000 vluchtelingen. Op doo:- tastende en voortreffelijke wijze heeft burgemeester Den Hollander de zich hierbij voordoende moei lijkheden opgelost. Als blijk van waardeering voor zijn werkzaam heden ten behoeve der Belgische vluchtelingen, ontving burgemees ter Den Hollander van den Ko ning der Belgen een onderschei ding, terwijl ook mevrouw Den Hollander door de Belgische Ko ningin onderscheiden werd voor wat zij had verricht. Op 27 Augustus 1921 werd burgemeester Den Hollander be noemd tot burgemeester van Mid- delharnis $n Sommelsdijk. Ook werden beide gemeenten sterk uitgebreid. Nadat burgemeester Den Hol lander te Axel H.M de Koningin drie maal mocht ontvangen, viel hem deze eer in 1936 ook te Middelharnis te beurt. Burge meester Den Hollander werd in 1931 benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Ook andere bladen kregen evenals wij gelijkluidende artike len toegezonden, waarin de amb telijke loopbaan van burgemeester Den Hollander uitvoerig werd beschreven. Zooals te begrijpen, blijft daarbijhet „Eilander Nieuws", chr. weekblad op Gêref grondslag voor de Z Hollandsche eilanden, niet ten achter en ontleent daarbij zelfs een deel van haar artikel aan een beschrijving in een „Axelsche Courant" van 1921, waarin o.a. wordt gezegd, dat de bevolking van Axel zeer gehecht was aan haar burgemeester en in B. en W. en gemeenteraad steeds een goede toon heerschte. Het zal den heer Den Hollander wel niet aan belangstelling ont broken hebben, ofschoon op zijn verzoek geen feestelijkheden wer den gewenscht. Aardappelen smokkelen. Sedert eenige dagen worden uit Zeeuwsch-Vlaanderen Ooste lijk deel aardappelen, zoowel oude als nieuwe, gesmokkeld naar België Zoo werd aan de grens bij Sas van Gent door de Belgische douane een auto met 5000 K G. en een wagen met 2000 KG in beslag genomer. Het toezicht op dezen smokkel handel is thans veel verscherpt. Mdb. Crt. Stopzetting werkverschaffing Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de rijks-inspecteur voor de werkverschaffing in Zee land, met verscheidene gemeente besturen in deze provincie in overleg is getreden, om de crisis- steunregeling voor landarbeiders gedurende de zomermaanden stop te zetten. De werkloosheid onder de landarbeiders immers is gedu rende de laatste weken sterk af genomen en-vele gemeenten had den geen, althans zeer weinig werkloozen meer. Degenen die thans nog werkloos zijn, zijn groo- tendeels „beroeps-werkloozen". Het wekt dan ook geen ver wondering dat regeering en ge meentebesturen zich dergelijke te nemei maatregelen voorstellen. Men beweert, dat dit besluit voor vele gemeenten in werking zal treden met ingang van 1 Juli en zal pinrljgen met 30 Sept. Zeeuwsche Provinciale Brandweer bond. Vrijdag hield de Zeeuwsche Provinc ale Brandweerbond alg. vergadering te Vlissingen, onder voorzitterschap van den burge meester van Middelburg. De jaarverslagen werden uitge bracht. Het aantal leden liep in 1935 terug van 78 tot 76. De gemeente Poortvliet trad toe, de gemeenten Breskens, IJzendijke en Graauw en Langendam bedankten. De finan ciën bleven tot ernstige bezorgd heid aanleiding geven. Door de samenvoeging van de gemeenten OsseniSse, Stoppeldijk en Boschkapelle liep het aantal' leden vervolgens in 1936 terug tot 73, doch Vogelwaarde trad toe en dit maakte er thans 74 van. Dhr. Pilaar had bedankt als secretaris-penningmeester. Dhr. H. Fabius, burgemeester van Oost Kapelle was bereid de functie over te nemen. Herkozen is de burgemeester van Goes en gekozen de burge meester van Kortgene. In de middagvergadering heeft dhr. A. J. W. Matthijssen, onder commandant der brandweer te Middelburg, gesproken over „De boerderij in verband met brand gevaar" Het bleek uit de inlei ding, dat spr. wel waardeering heeft voor alle pogingen, die men doet om de dieren zoo spoedig mogelijk los te hebben in geval van brandgevaar, maar dat hij er toch ook op meende te moeten wijzen, dat een dier als er gevaar dreigt, zijn rustplaats op zoekt waar het veilig meent te zijn, ook al is die rustplaats een vuurzee en verbrandt hetdier er jammerlijk. Pogingen zijn aangewend om brandvrije stallen te ontwerpen, doch geborgen hooi en graan blijven een gevaar. Om bij nieuwbouw het meest gunstige ontwerp te kunnen maken liet spr. types van boerderijen de revue passeeren en kwam dan tot de wetten en verordeningen. Deze kunnen alleen helpen bij verbouw en nieuwbouw, waarvoor zij dan dwingende eischen stellen, doch bij bestaande typen zijn ze niet toe te passen, hiervoor moet de medewerking van den eigenaar of den boer worden verkregen, door hem te overtuigen van den noodtoestand, waarin zijn boer derij verkeert met al de middelen, welke hiervoor kunnen worden gevonden, zooals de medewerking van Verzekeringsmaatschappijen. Spr. gaf als middelen ter be perking van het brandgevaar en voor de veiligheid van het vee bij brand o.a. aan het aanbrengen van brandkranen tusschen de verschillende onderdeden van de gebouwen, als woning, stal en hooischuur; het waar eenigszins mogelijkgebruik maken van brand vrije materialen, het aanbrengen van een voldoend aantal deuren aan de stallen, zoo mogelijk naar buiten draaiende, of wel schuif deuren. Verder noemde spr. het toelaten van flink daglicht en gebruiken van electrische kunstverlichting, het rookverbod in de stallen, waaraan ook de boer krachtig de handmoet houden, het aanbrengen van geregeld gecontroleerd blik sembeveiliging, het onderling goed overzichtelijke verdeelen der ruim ten, het trachten te voorkomen of spoedig onderscheiden van hooi- boei. Nog preês spr. aan het rekening houden met de meest heerschende winden, het beperken van de hoeveelheid voederhooi door het toepassen van andere voeding, het voorzichtig zijn met bedrijfsmo- toien en het nimmer plaatsen van auto's in de schuur. Een goede voorlichting van verschillende zijden kan tot ver betering der veiligheid op de boer- berijen leiden en zeer groote waar de moet worden gehecht aan de voorlichting van de jeugd, waar voor het noodzakelijk geacht moet worden, dat in het leerplan voor het landbouwonderwijs van de landbouwscholen en verschillende cursussen, wordt opgenomen de brandbeveiliging van boerderijen. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond. Op de algemeene vergadering van bovengenoemden bond, die ditmaal te Rilland en wel op Zaterdag 19 Juni wordt gehou den, zal o m een lezing worden gehouden over bei atvalwater- vraagstuk door ir. J J. Hopmans te Den Haag. Na sfloop der ver gadering wordt een rijtoer ge maakt door de Zeeuwsche pol ders, die op den Brabantschen oever liggen. Vandaar gaat het naar Antwerpen en tenslotte zal nog een bezoek worden gebracht aan het landgoed van jhr. J. van Vredenburcb te Capellen (B Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Twee rijwielbelastingmerken. Veldwachter J. Oosting. Arrond. Rechtbank, Middelburg. Verduisteringen, enz. Voor bovengenoemde recht bank is jl. Vrjjdag wederom een zaak van lraudes op groote schaal behandeld en wel die tPge.D den 68-jarigen makelaar VLM H uit IJzendijke, wien ten laste was gelpgd, dat hjj in de jaren 1920, 1930 en 1931 a!« ontvan- gpr-grffinr van verschillende polders gelden beett verduisterd, meestal voorafgegaan door bet opmaken van valsche schuld bekentenissen of wel knoeierijen in de boeken van de betrokken administraties. De curator in het faillissement van den verdachte, mr, Van Deinae uit Middelburg' noemde het totaalbedrag der con currente vorderingen 208 000, terwijl er 80 000 aan betwiste vorderingen waren. Wat verdachte heeit misdre ven loopt over tal van jaren, zeki r al van 1924 dekte het eene gat het andere. Zijn leven moet gebaseerd zijn geweest op knoeierijen en valschheden. De curator kwam tot een schuld van 208.000 Verd. beriep zich er op dat hij voor een heel klein salaris de administratie van de polders voerde, maar gebleken is, aldus de officier, dat hij z'ch daar toch wel voldoende voor wist schadeloos te stellen op een andere wijze. Wat de straf aangaat, was de officier van meeniDg dat er reke ning met den leeftijd van ver dachte moet worden gehouden. Volgens den officier moest ver dachte voor de door hem ge pleegde feiten de maximum straf hebben, maar gezien den leeftijd tellen de jaren dubbel. Spr. eisch- te een gevangenisstraf van 2 jaar. De verdediger van verdachte mr. Van Empel, zeide dat ver dachte zich gewonnen heelt ge geven. Verd. heeft met groote angst in België vertoefd, telkens zou hij kunnen worden ingere kend. Dat er ruim 200.000 te kort is, is niet de bewuste schuld van verdachte. Dat bedrag isgeen gevolg van allemaal stratbare feiten. Pleiter is van meeniog dat een langdurige gevangenis straf het einde voor verdachte beteekent. Volgens pleiter beeft verdachte voor hetgeen bü heeft misdreven al zwaar moeten boeten. Pleiter verzocht de rechtbank in verband mot verdachtes hoo- gen leeftijd, de op te leggen straf zoo mild mogelijk te doen zijn. De uitspraak werd bepaald op 21 Juni a.s. Te Ierseke is Vrijdagavond 6 uur door het spelen van kleine jongens met lucifers brand uit gebroken in de zeeftenbewaar- plaats van den heer J. A van Sprundel. Dikke rookwolken lok ten talrijke nieuwsgierigen naar het terrein van den brand. Te Middelburg is Vrijdag een 5-jarig zoontje van de fa milie Smke by bet spelen op den Beenhouwersir gel in het water gevallen en jammerlijk verdronken. Door de warmte is in een veenderij te Vriezeveen een ar beider onwel gewordeD. Hü leed aan verstandsverbijstering en herkende zijn familieleden niet meer Door een dokter wordt bij thans behandeld. Bij Vasse (gero. Tubbergecjis een man van 64 jaar, die ver moedelijk ook floor de warmte bevangen is, cood langs den weg gevonden. In een schacht in Glamor gan waarin 150 delvers werkten, is een ompk ffiüg van mijngag geschied. De meeste arbeiders konden z ch dadelijk in veiligheid brengen, maar 6 man werden door vallend gesteente afgesloten. Een reddintsploeg heeit twee uur gewerkt om de mannen te be vrijden doch toen er een doorgang gegraven was bleken reeds twee arbeiders te zijn gedood. De 4 anderen waren bewusteloos door de instroom^nde gassen, maar men boopt hen in het leven te kunnen houden. Bij een botsing tusschen een racgeerenden goederenwagen en een per sonenmotoi wagen in de buurt van Brtslau zijn 4 perso nen gedood, twee zwaar en acht licht gewond. E^n omzettend zwaar on weer ontiasue zich Vrijdagavond boven Ecgelands Zuidkust en later ook boven Londen en om geving. By Brighton werden eeni ge kleine vaartuigen op het strand geworpeD. In de omgeving vaD Ctnchester werden da wegen versperd door neervallende hoo rnen dia door den bliksem waren getroffen.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2