Nieuws- en Advertentieblad oo I voor Zeeuwsch -Vlaanderen, Bij de Marmergroeven No. 21. DINSDAG 15 JUNI 1937. 53" Jaar?. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. M Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Binnenland. Minister Melissen te Wcenen. De minister van handel, dr. Gelissen, vertoeft op het oogen- blik te Weenen voor een aantal officiëele bezoeken en bespre kingen. De Wiener Industrieclub gaf ter eere van den minister een diner, waaraan 80 personen aan zaten. Na den maaltijd hield minister Gelissen, die stormachtig toege juicht werd, een rede over de Nederlandsche industriëale poli tiek, die twee uur geduurd heeft. De minister sprak, naar de „N. R. Crt." meldt, eerst over den algemeenen oeconomischen toestand van Nederland, vervol gens over de bijzondere structuur van de Nederlandsche industrie en ten slotte over de regeerings- maatregelen op oeconomisch en industriëel gebied. Levendigen bijval vond de uit lating van den minister, dat hij hoopte, dat de overeenkomst van Oslo een gunstig voorteeken zou blijken voor de slooping van de internationale handelsbarrières. De minister maakte er op op merkzaam, dat in Nederland in de laatste jaren de oeconomische structuur wezenlijk veranderd is in zooverre, dat het zwaartepunt zich steeds meer naar de indus trie verplaatst. De industrie is thans de ruggegraat van het Ne derlandsche oeconomische leven. Hij kondigde aan, dat Neder land in 1937 of uiterlijk in 1938 met de uitgave van omzet-statis- tieken zal beginnen, een initiatief dat ongetwijfeld internationale belangstelling moet vinden. De minister besloot met het uitspreken van de hoop, dat de komende jaren niet slechts Ne derland, maar geheel Europa de mogelijkheid zullen bieden voor een zich steeds ontwikkelenden oeconomischen opbouw. Na minister Gelissen hield de voorzitter van de Wiener Indus trieclub, Generaldirector Demmer een rede, waarin hij de dank- baarheid van de Oostenrijkers voor Nederland uitte en opmerkte dat op alle gebieden van cultuur en bedrijf Nederland zeer vaak een leidende en steeds een toon aangevende rol gespeeld had. Hij sprak de hoop uit, dat ook de oeconomische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Nederland zich gunstig zouden ontwikkelen, gelijk dat met de culturëele be trekkingen en de sympathieën reeds het geval is. Hierop verklaarde minister Ge lissen, nogmaals het woord ne mend, dat de oeconomische be trekkingen tusschen Oostenrijk en Nederland officiëel een pas sief voor Oostenrijk opleveren, maar dat dit in werkelijkheid goedgemaakt wordt doordat de Hollanders een groot deel van het Oostenrijksche vreemdelingen verkeer vormen en daardoor veel geld in het land brengen. De minister merkte schertsend op, dat bewezen was dat de Neder landers jaarlijks 32 millioen gul den in het buitenland uitgeven, terwijl de vreemdelingen in Neder land niet veel meer dan vijf mil lioen brengen. Hij hoopte dat van deze 32 millioen een goed stuk in Oostenrijk zou worden uitgegeven. Tegen de landbouwordeningswet. De kamers van koophandel en fabrieken voor Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht heb ben een adres gezonden aan den minister van landbouw en vis- scherij, waarin zij toonen dat het voorontwerp in groote lijnen een vrijwel onveranderde voortzetting is van de agrarische crisispolitiek, zooals deze is opgebouwd op de landbouw-crisiswet 1933. De kamers zijn vau meening, dat dit in strijd is met de algemeene economische belangen van Ne derland, en dat het beroep van de memorie van toelichting op de ordeningsgedachte ook vele voorstanders daarvan niet voor de nieuwe regeling zal vermogen te winnen. In moeilijke tijden moet afweging van alle betrokken fatoren ongetwijfeld soms leiden DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag;- en Vrijdagvoormiddajj 11 ure. tot tijdelijke maatregelen, die bij bepaalde bevolkingsgroepen op tegenstand stuiten, doch die we gens den noodtoestand in andere bedrijven in het algemeen be lang als onvermijdelijk moeten worden aanvaard. Het is even wel ontoelaatbaar belangrijke tak ken van volkswelvaart te stemmen met regelingen, welke in strijd zijn met de algemeene economi sche belangen van het land. Spanjaarden geïnterneerd. Woensdagavond zijn vier Span jaarden, aanhangers van Franco, naar het eiland Ameland overge bracht. Dit viertal, drie advocaten en een student, had kort na het uit breken van den opstand met ver schillende anderen, een toevlucht gezocht in het Nederlandsche gezantschap te Madrid. Eenige maanden geleden zijn deze vluch telingen in ons land aangekomen en werd hun Eindhoven als ver blijfplaats aangewezen. Ondanks hun eerewoord dat zij deze stad niet zouden verlaten, verdween een aantal dezer Span jaarden. Later werden zes hun ner aangehouden. Van deze Spanjaarden werden vier naar Ameland gezonden. Zij zijn daar in een pension gehuisvest. A.NW.B,-hotelbons. De toerist, die de bekoring wil ondergaan van een zwerftocht door ons land, hetzij per auto, te voet, op de fiets, of anderszins zonder een bepaald doel en zon der vooraf te bepalen, waar hij onderweg zal pleisteren of nacht verblijf zoeken, was tot dusver vrij duur uit. Men is gebonden aan een verblijf van minstens drie of vijf dagen en moet zorgen vóór dinertijd weer in zijn hotel te zijn. In die moeilijkheid wil nu de AN.W.B. voorzien, die in overleg en in samenwerking met H.O R. E.C.A F. een plan heeft uitge werkt, tot de uitgifte van hotel bons. Het systeem komt hierop neer, dat de hotels niet méér dan den pensionprijs in rekening brengen, waartegenover deze zich verplicht, zoowel zijn lunch als diner en logies te nemen in een der aan gesloten hotels. De bons zijn voorloopig alleen verkrijgbaar voor leden van den A.N.W.B. Langer diensttijd. De wet tot wijziging van de Dienstplichtwet, waarbij de maxi mumduur der eerste oefening voor de dienstplichtigen van de zeemacht is verhoogd, is met ingang van 1 Juni j.l, in werking getreden. Deze wijziging heeft voor bedoelde dienstplichtigen nog niet dadelijk een verlenging van den werkelijken duur der eerste oefening ten gevolge. Voor de dienstplichtigen van de lichting 1938. evenwel, die bij de zeemilitie "zullen worden inge lijfd, zal de eerste oefening ver moedelijk 20 maanden duren, voor zooveel zij althans niet zul len worden bestemd voor den dienst bij de kustwacht. Voor laatstgenoemden zal de oefenings- duur vermoedelijk op 8 maanden gehandhaafd blijven. Het Koninkifyh b»zoek aan Amsti rdam. Na het bezoek aan de koninkl. Amsterdamsche roei- en zeilver- eeniging „De Hoop" met bloe mencorso op den Amstel en reddingdemonstraties, voorafge gaan door een lange rijtoer door verscheidene versierde wijken van Amsterdam-Zuid, een grootsche demonstratie van aanhankelijk heid en trouw, door jong en oud, aan het huis van Oranje, volgde een galamaallijd ten pa- leize, waaraan met de Koninklijke familie en de leden der hofhou ding, ruim honderd personen deelnamen. Bij het dessert ontving ieder der gasten als herinnering aan dit eerste officiëele bezoek van het Prinselijk paar aan de hoofd stad een portret van Prinses Juliana en Prins Bernhard. Vrijdag was de Prins tegen woordig bij de aflossing der wacht. Maar ik hoef hier toch niet t» Duizenden belangstellenden stonden op den Dam achter de afzettingen, toen Prins Bernhard uit het paleis kwam. Hij droeg de uniform van luitenant ter zee met witte pet. Vergezeld door eenige officieren inspecteerde Z.K.H. terwijl de stafmuziek van 't vijfde regiment het „Wilhelmus" ten gehoore bracht, de troepen. De eerewacht der marine, be staande uit een compagnie ma trozen, marcheerde vervolgens, voorafgegaan door de marsch- muziek spelende mariniers den Dam op, om zich -in het front van de eerewacht op twee ge lederen op te stellen. Ook deze troepen werden door den Prins geïnspecteerd. Nadat vervolgens de eerewach- ten over en weer de eerbewijzen gebracht hadden, volgde de vlotte atmarsch der infanterie, waarbij de Prins het vaandel salueerde. Luide toegejuicht trok Prins Bern hard zich vervolgens in het pa leis terug. 's Middags is H. M. de Konin gin onder groote belangstelling uitgereden om een bezoek te brengen aan het stadsdeel be noorden het IJ. Toen H. M. met een veerpont het IJ was overgestoken, sloeg zij den weg in die naar Durgerdam en Ransdorp voert. Langs den weg hadden de landlieden zich in schaarsche groepjes opgesteld en groetten zij de Koningin eer biedig. Ongeveer een uur later heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de kunstzalen van „Arti et Amicitiae"'. H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Zaterdagmiddag een bezoek ge bracht aan de nieuwe Amster damsche boschbaan, een onder deel v^n het boschplan. De Koningin heeft het schot voorde roeiwedstrijden doen afgaan, daar mede de officiëele handeling der opening verrichtende van de roei- baan. Nadat een gedeelte der wedstrijden was bijgewoond, reed men naar het paleis op den Dam (Wordt vwTQlfdj, AXELSCHE COURANT Uit het Engelsch 41) Ik ben Goddaik niet in deze onherbergzame streek opgegroeid en ben niet bekend met die tuchtetooze omgeving hier. En ik zou hier nooit een voet gezet heb en als het niet ter wille van Madge was geweest, die Iemand noodig heeft om haar te be moederen, al wil ze dat ook niet toe geven. Maar ik heb n een wenk ge- geveB, jonge man, en het is aan u, daarvan het juiste gebruik te maken, daar mijn zwaver u de zaak in handen heeft gegeven. Ik voor mij eindigde «e, zou de politie er maar bij haler, I Hector was het in zijn hart met haar eens, maar hij zag in, dat dat onmo gelijk was, zonder lord Purbeck's ge heim te verraden. Laten we eerst afwachten wat er gebeurd met dat blik biscuifs, zei hij na een poosje. Dat kunt u aan mij overlaten. Maar we zullen de saak heel voorzichtig moeten aanpakken, want als ze hun bestemming niet be reiken, zou aeker iemand wei eens bonger kunr.en krijgen. Hector stapte op zijn motorfiets en reed weg in de richting van het station, waar Mapleton 's avonds zou aankomen. HOOFDLTUK XXIII, Nog lang, nadat de deur achter haar Sesleten was, was Bessie zoo ver- qstcrd, dat ze zich er nog gees rekenschap van kon geven, wat er gebeurd was. Het eenige wat tot hair dooi drong was, dat ze opgesloten zat in een verlaten deel van de groeve, overgele verd aan de genade van een man, die maandenlang haar het leven zuur had gemaakt, dier. ze verfoeid had om zijn gemeenen blik en omtrent wiens be doelingen ze angstige voorgevoelens koesterde. Ze wist niet of ze hem gelooven moest of niet. Het eenige waarvan ze overtuigd was, was, dat wanneer Ma puto's aan den graaf zou vertellen wat hij met haar gedaan had, haar bevrij ding een zaak van slechts enkele aren was. Langzamerhand, toen ze een beetje begon te bekomen van den eersten schok, kwam het instinct, dat haar straks had aangedreven om een wanhopige poging tot ontvluchten te wagen, weer met vernieuwde kracht boven, want steeds sterker groeide de overtuiging in haar, dat Mapleton's beweringen leugens waren. Ze werd zich bewus', dat ze haar stukje kaars nog steeds in de hand hield. Ze stak het aan en nam haar eigen kerker in oogenschouw. Tot haar verbazing bleek deze voorzien van kampmeubels, voldoende voor de behoeften van een zit-slaapkamer. Verder verschilde het vertrek niet veel van de andere rots- kamers die zij waren doorgekomen. Het was duidelijk, dat het nooit besteed was geweest voor woning, Oorspron kelijk was het waarschijnlijk een schuil plaats voor de smokkelaars geweest. Waarom zou Mapleton deie verlaten kamers in bezit hebben genomen Zelfs voor de arme, verbijsterde Bessie was het antwoord niet moeilijk. HQ ■oeat bezig zijn net het een of andere geheimzinnige werk, dat verricht moest worden builen het bereik van nieuws gierige oogen. De vreemde instru menten en toestellen die ze gezien had, in de andere kamer, gaven haar geen enkele aanwijzing, O.n het laatste eindj van haar kaars te redden, blies ze die uit en zette zich snikkend op het lage bed. Zoo bleef ze uren lang zitten, tot ze overmand door uitputting opzij viel en insliep. Het was laat in den morgen toen ze haar oogen weer opsloeg en toen ze ontwaakte, was haar lichaam vermoeid, maar juist daardoor voelde ze haar angst veel intenser. Haar geest werkie scherper en haar herinneringen aan wat er gebeurd was, sedert ze tiaar kamer tje had verlaten om Mapleton's spoor se volgen, waren veel helderder dan den vergen avond. Ze werd zich klaar bewust van de verschrikking van haar toestand, ze voelde een knagenden honger en ze versmachtte van dorst. Ze stak haar kaars aan en vond tot haar blijdschap water en dronk gretig. Weer zat ze neer in 't duister, ze had geen idee hoe laat het was, maar ze begreep dat Mapleton met terugkomen waarschijnlijk zou wachten tot den volgenden dag. Ze zou op het oogen- biik al worden gemist en hp zou nog voorzichtiger moeten zQn dan anders. Hit zou seifs best mogelqk kunnen zijn, em weg te sluipen, b.v. als haar moedtriouopblqven, wachtend op haar terugkeer. Het was bQna middernacht toen verschillende geluiden haar Mapleton's komst aankondigden. Door dedoode- lijk-nerveuze Juffrouw Calloway te overredea een glas wijn te drinken, waarin nog iets méér was dan alleen druivensap, had hij haar veer minstens drie uur onschadelijk gemaakt. In zqn werkkamer gekomen, stak hQ de lam pen aan en hield sich bezig met ver schillende voorwerpeR op zijn tafel. Wellicht treuzelde hij uit opzettelijke wreedheid, in ieder geval toen hij eindelijk de deur van de tweede kamer opende, bevond B:ssie zich in een jammerlijken toestand van angst en geestelijke uitputting. Hij liet het felle licht van zijn elec- trische zaklantaarn op haar schijnen en keek haar scherp aan met zijn loerende oogen. Een beetje hongerig? zei hg met zijn teemerige stem. Ie was al bang, dat je het minder prettig zoudt vtnden, maar ik kop niet eerder komen. Eigen schuld, meisje. M ar ik heb wat eten en frisch waier meegebracht. Kom maar mee in de andere kasner, zoo larg je eet. Dan kunGen we meteen eens even praten. G.-hoorzaam ging Bessie de verlichtte kamer binnen en zag met begeerige oogen, hoe hij een blik biscuit» open maakte. Ze had in dertig uren niets gehad. De eerste ©ogenblikken was haar honger sterker dan haar haat en ze viel aan op de biscuüa die Mapleton haar gaf. We moeten zuinig zijn, zei hQ. We moeten er verscheidene dagen mt-e toe. Je znit een beetje moeten wennen aan een matig dieet niet, dat ik je niet meer gun, maar het is moe*- Itjk, om hier wat te krijgen. Hst zal misschien vrQ lang duren voor ik weer hier kan komen. Het meisje staarde hulpeloos naar het onheilspellende gezicht van den man, den man, die haar lot la handen had. blijven, jammerde ze. Ais u me laai gaan, zal ik heusch aan niemand zeggen, waar ik geweest ben of wat ik gezien heb. Mapleton schudde het hoofd in goed- geveinsd medelijden, Mijn lieve kind, daar heb ik niet over te beslissen. Ik ben bij Lord Purbeck geweest en die is niet te vermurwen. Zal ik je verteilen wat zijn instructies zijn Ja, mompelde Bessie zwak. J j kent lord Puibeck alleen van den goeden kan», maar er is ook ten minder prettige zqde aan zijn karakter. A's hQ eenmaal ergens zijn zinnen op heeft gezet, is hg zonder genade tfgen- over iedereen en alles dat hem in den weg komt. jg staat hem in den weg op het oogenbhk en hQ heeft besloten e uit den weg te ruimen. Zijn in structies waren, dat je deze groeve niet meer levend zalt veriaten. En vervolgde bg fluisterend, Ik kan je niet altijd hier honden. U bedoelt, dat lord Purbeck me zou willen laten vermoorden riep Bessie hartstochteigk. Ik geloof er geen woord van I Dat dacht ik wel, ging de IQzige slem voort, Maar daarom is het niet minder waar, U heb ook niet gelegd, dat iemand je zou vermoor den I Maar over een paar dagen zQn m<jn zaken met lerd Purbeck af- geloopen en ga ik hier vandaan om nooit meer terug te komen. D md van den tunnel zal dan worden dicht gemetseld en je zult dan vaa de baiicn. wereld zijn afgesloten,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1