Bekendmaking. Fabriek te Sas tüd Sent lil EE\ IIIIS WECK Steriliseer-artikelen C. J. SCHIEMAN J. C. VINK, N.V Vlaamsche Textielfabrieken Kerkhoflaan, Sas yan Gent, Mappen Gemengd Nieuws. Buitenland. Advertentien. Kantoor van W.A. DEN BOGGENDE te Axel, Nieuwstraat 24. Op Dinsdag 22 Juni 1937, teleurstellingen. Niettegenstaande devaluatie prg'zen tbans lager dan ooit! Wij geven onzen koopers gratis onderricht. NOORDSTRAAT - AXEL Wanneer zullen vele patroons toch eens inzieD, dat goed betaald personeel voor henzelf meestal ten zegen is Wij kregen nog een paar ver zoekjes te behandelen en trac- teerden toen de familie van Brit som aan het Buthstraatje op een partij aangename buren, door het woonwagenkamp voor haar deur te plaatsen. Binnenkort komt er vermoedelijk een voorstel om daar eveneens een vaste politie post te zetten, maar dat is nog niet zeker. Na nog wat gepraat over trottoirs, plantsoenen, enz., mochten wij, ra gedank, (voor de herrie naar huis. Tot weer ziens PIETJE. Nog goed afgeloopcn. Gisteren waren te Vlissingen een 15 tal vliegtuigen uit Soes- terberg aan het oefenen, waarbij één der toestellen in een sloot nabij het vliegveld is terechtge komen. De schok was zoo hevig, dat de stukken van de vleugels in het rond werden verspreid. De romp en ook de zitplaats van den bestuurder, den sergeant v. Oversist werden totaal vernield. Deze laatste is als door een won der nagenoeg ongedeerd geble ven. Met een blauw oog liep h8t voor hem af. Onweer. Het onweer, dat zich boven Walcheren ontlastte, heelt te Nw en St. Joostland onheil gesticht. Aldaar werd de schuur van de hofstede „Broederslust" bewoond door den heer J. Mesu door den bliksem getroffen. De geheele landbouwersinspan ging verloren, alsmede ongeveer 5000 Ka;, stroo en 500 Kg. hooi, benevens ongeveer 1000 Kg. ge dorst graan. Ook 5 rijwielen wer den door den brand vernield. De hitte was zoo hevig dat de ruiten van de op afstand staande woning gesprongen zijn. Gelukkig was er geen vee in de schuur. Doordat de wind guns tig was kon de woning behouden worden. Verzekering dekt de schade. Mdb. Crt. Sprak het geweten Een ingezetene van Didam heeft een klacht ingediend tegen den rijksveldwachter aldaar op grond dat deze laatste bij wijze van wraakneming een aanklacht wegens meineed tegen hem zou hebben ingediend. De betrokken landbouwer was op grond van deze klacht naar Arnhem over gebracht en in arrest gesteld. Thans heeft de rijksveldwachter verklaard zich te hebben „ver gist". Te Hilversum is de weg werker Rijkse Dinsdagmorgen bij den Lieberger overweg door een trein gegrepen, en ernstig aan het hoofd gewond. Hij was bezig de spoorbaan te controlee ren, in verband met de doorreis van H. M de Koningin. Hoogst waarschijnlijk heeft hij s'ecfets oog gehad voor den sneltrein Amersfoort— Amsterdam en daar voor op zij gaande, is hij tegen den uit Amsterdam komenden D-trein opgeloopen. Zwaar ge wond werd hij opgenomen en is kort daarna overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. Nadat het personeel by de Philipsfabrieken te Eindhoven enkele weken geleden tot 14.600 was gestegen, is Dinsdag de 15.000ste arbeider in de Philips- bedryven te werk gesteld. Tijdens een wedstrijd op de renbaan van Omaha brak in den paardenstal een brand uit, die met razende snelheid om zich heen greep. De toeschouwers wisten nog een aantal paarden te redden. Vijftig kostbare dieren kwamen echter in de vlammen om. Bij het reddingswerk werd een man ge dood en liepen vijf andere ern stige brandwonden op. Over een uitgestrektheid van honderden kilometers heb ben in de streek van Haiteng, ten Noordwesten van Hongkong he vige onweders gewoed. Honder den huizen zijn vernield, ter*yl tal van vaartuigen zijn gezonken. Er worden 120 dooden geteld. De boottrein van Belfast naar Londen is bij het station Wigan in Lancashire bij dichten mist op een groep wegwerkers ingereden, waarvaD er een ge dood en drie zwaar gewond wer den. De overige acht konden in tijds opzy springen. Volgens mededeelingen van eenigen der een millioen vluch telingen in Westelijk Honan, zyn de laatste drie maanden meer dan zeven duizend menschen van honger gestorven. De ellende is zoo hoog gestegen, dat het kan nibalisme in de hongersnoodge- biedeu toeneemt. Ouders ruilen hnn kinderen tegen levensmid delen andere verkoopen jonge meisjes tegen enkele dollars. - Woensdagmiddag wandelde e.jn jonge vrouw langs deAiige in Italië. Zij had haar jongste kind op den arm, hield een meis je aan de hand, dat op baar beurt weer een ander kind meevoerde. Het oudste kind liep wat vooruit, en viel door onoplettendheid plot seling in de rivier. De moeder sprong instinctief de kleine na, doch sleepte toen de drie andere mee. Slechts ééa meisje is gered. Dinsdag heeft het in het Ruhrgebied hevig gestormd. Bij het dorp Herzkamp is de bliksem in een huis geslagen. Twee werk lieden werden gedood. Tor dood veroordcold Naar gemeld wordt, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken den Nederlandschen gezant te Lissabon opdracht gegeven zich met het hoofdkwartier van de Spaansche opstandelingen te Burgos in verbinding te stellen om inlichtingen te vragen over de lotgevallen van een Neder lander, die te Burgos gevangen zit en tegen wien, volgens be richten, die hij aan zijn familie heeft gezonden, de doodstraf zou zijn geëischt. De man in kwestie is een Amsterdamsche werklooze, die zich naar Frankrijk heeft begeven om werk te zoeken. Dit was hem niet gelukt en (aldus zijn eigen lezing van het geval) om dat hij geen geld had voor de terugreis heeft hij zich toen op een Spaansch schip laten aan monsteren als matroos, zonder gage en alleen voor den kost. Zijn gedachte was een schip te vinden, bestemd voor een Fran- sche haven dat hem zou mee nemen om ons land te kunnen bereiken. Zoover is het echter niet gekomen, daar het Spaan sche schip door de rebellen aan gehouden en naar San Sebastian opgebracht werd. Hier kwam de man in de gevangenis terecht. Te Oranjewoud is een 1-j irig kind gestikt by het eten van een stukje sla. De politie te Tilburg beeft den 25 jarigen kantoorbediende J. V. aangehouden, verdacht van verduistering en valschheid in geschrifte, waardoor by kans heeft gezien zijn vroegeren pa troon, den heer P in den loop van een jaar voor 4000 op te lichten. V. heeft gedeeltelyk be kend zich aan bovengenoemde feiten te hebben schuldiggemaakt. Hy is ter beschikking gesteld van den officier van Justitie. Dinsdagmorgen is in de ma chinefabriek van den heer Tole te Enschede de 15-jarige G. van Raai met electrischen stroom in Mnrakicg gekomen en gedood, De strjjd in Spanje. Twee rechtsche kruisers heb ben Dinsdag een half uur lang Palamos gebombardeerd. Beide kruisers verschenen 's morgens om half zes voor de stad en hebben ongeveer 60 granaten afgeschoten. De schade is echter gering, terwijl er geen slachtoffers gevallen zijn. Het kustplaatsje San Pol de Mar werd eveneens gebombar deerd en ook hier werd geen ernstige schade aangericht. De kruisers verdwenen, toen een escadrille republikeinsche vlieg tuigen verscheen. Een der vlieg tuigen moest een noodlanding maken,, waarbij een der inzitten den gedood en twee anderen gewond werden. Ook Bilbao heeft Dinsdag van een zwaar bombardement te lijden gehad. Zestig nationalistische vliegtuigen hebben vele bommen uitgeworpen, waardoor vooral de voorsteden getroffen werden. Er zijn bij dit bombardement vele burgers gedood en gewond. Van hun kant hebben regee- ringsvliegtuigen, naar het leger- bericht van Franco meldt, Gra nada gebombardeerd, waarbij 2 mannen, 2 vrouwen en 2 kinderen om het leven zijn gekomen, ter wijl 55 personen zijn gewond. Omtrent de successen der na iionalisten aan het Cordovafront, wordt door hen bericht, dat zij in den sector van Penarroya een regeeringscolonne een nederlaag toebrachten. De vijand sloeg op de vlucht, waarbij munitie en allerlei wapenen in groote hoe veelheden werden achtergelaten. De republikeinen verloren er 60 dooden, terwijl 22 manschappen gevangen genomen werden, Amerika Is voor vrede. In een boodschap aan de chris telijke wereld-vrouwenbond voor geheelonthoudig verklaarde pre sident Roosevelt, dat de Ver- eenigde Staten te allen tijde bereid zijn met de andere landen samen te werken tot het behoud van den wereldvrede. In den strijd tus- schen beginselen en politieke verlangens, waarvan de wereld getuige is, blijven de Vereenigde Staten vastbesloten den weg van den vrede te bewandelen. Amerika heeft geen imperialistische aspira ties en wil, wat thans verkregen is, niet in de waagschaal stellen. Intusschen laat men er volop bommenwerpers fabriceeren. De groei van het Protestantisme. De voorzitter van den Evan- gelischen Kerkeraad te Weenen, Capesius, heeft naar aanleiding van een bespreking van een ont werp voor een nieuwe kerkelijke constitutie mededeelingen gedaan over den groei van het protestan tisme in het overwegend Roomsch Oostenrijk. Tot 1933 nam het aantal leden jaarlijks met 2000 tot 3000 toe, in 1933 met 5000, in 1934 met 23 500, in 1935 liep de stijging van het ledental terug, hetgeen volgens Capesius waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan een wet, die den overgang naar de protestantsche kerk aanzienlijk moeilijker maakte. Desniettemin groeide het aantal leden in dat jaar met bijna 9.000. De kerk io Daitschiand. Uit New York wordt gemeld De Federale Raad der Ameri- kaansche kerken heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat de jongste ontwikkeling in Duitschland geen twijfel toelaat ten aanzien van de vijandigheid der Duitsche regeering tegen den invloed van en de opvoeding door de christelijke kerk. Met ongeduld, aldus de motie, wacht men op den dag, waarop de machtige traditie der Duitsche christenheid weder vrij zal zijn. De eere-secretaris van*den raad, Mac Farland, publiceert tegelijker tijd een open brief, dien hij de vorige week Hitier heeft toegezon den. Hij zegt daarin onder meer Gij vervreemdt u van het aanzien der beschaafde wereld en leidt uw aangenomen volk naar den afgrond want gij kunt geen blijvend volk op geweld en haat opbouwen". Crisis-publicatiën. kend 1200 mestvarkens en 1600 biggenmerken. Teneinde misver stand te voorkomen geven wi onderstaand aan, welke personen eventueel voor een of voor beide toekenningen in aanmerking kun nen komen. Toewijzing mestvarkens. Hiervoor komen uitsluitend in aanmerking a) Kleine boeren die le) een bedrijf hebben met 5 of minder dan 5 H A cultuur- giond 2e) als hoofdberoep het boeren bedrijf uitoefenen 3e) in de gelegenheid zijn een of meer varkens zelf te mtsten 4e) nog geen toewijzing van mestvarkens hebben. b) Landarbeiders die le) nog ge^n toewijzing van mestvarkens hebben 2e) in de gelegenheid zijn, 1 of meer varkens zelf voor eigen gebruik te mesten. Toekenning biggenmerken. Hiervoor komen uitsluitend in aanmerking a) Kleine boeren die le) een bedrijf hebben met 5 of minder dan 5 H.A. cultuur grond 2e) als hoofdberoep het boeren bedrijf uitoefenen 3e) aan wie niet meer dan 3 varkens zijn toegewezen en 4e) nog geen toekenning van biggenmerken hebben. b) Landarbeiders, aan wie le) niet meer dan 3 varkens zijn toegewezen en 2e) geen biggenmerken z(jn toegekend. Het aantal biggenmerken dat aan een persoon zal worden toe gekend kan hoogstens slechts 2 stuks bedragen. Hieruit volgt, dat deze merken niet bedoelü zijn voor personen, die het voor nemen hebben om met het fokken van biggen te beginnen. De toekenning wordt enkel gedaan, om den betrokken georganiseer- den in de gelegenheid te stellen, een of twee ongemerkte biggen te koopen om deze mtf de toe gekende merken te laten merken. Om in aanmerking te komen öl voor een toewijzing varkens, öi voor een toewijzi g biggenmerken öt voor beide toewijzingen, dient vóór 30 Juul as. een verzoek te worden gericht tol de Landbouw Crisis Organisatie voor Zeeland te Woes, Groote Markt 28 Latei binnenkomende verzoeken worden niet meer behandeld. Voor personen, die niet aan de gestelde b -palingen volüoen is het ornoodig een verzoek in te dienen Vs Ondertrouwd PIET ESSELBRUGGE KOOS DEKKER. Noordstraat 37, Axel Steenkamplaan Neuzen 11 Juni'37 Toekomstig adres Axel, Prins Mauritsstraat 4 Toekenning van biggenmerken en mestvarkens. Zooals reeds in verschillende bladen bekend gemaakt is, zijn door den Minister uitsluitend ten behoeve van kleine boeren en landarbeiders 20.000 biggenmer ken alsmede 15 000 mestvarkens beschikbaar gesteld. Van deze aantallen zijn aan Zeeland teege- Het Bestuur van den polder CAPELLE maakt bekend dat eene vergadering van stem bevoegde ingelanden zal worden gehouden op MAANDAG 21 JUNI 1937, namiddags 4 uur (zumer- lijd), in het hotel „Het Gulden Vlies", bij Mtj. M. DE Lozanne te Axel dat de rekening en verantwoor ding over 1936/37 gedurende acht dagen vóór en de begrooiing voor 1937/38 met memorie van toelichting, gedurende acht dagen vóór en na de vaststelling ten kantore van den Ontvanger-Grif fier ter inzage zullen liggen, en dat die stukken tegen betaling der kosten van de eigenaren vsn gronden in dien polder in afschrift verkrijgbaar zijn. Het Bestuur voornoemd, JACS. DE KRAKER Czn., Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Qntv.-Qnffier. zoekt (thuiswerksters) Opleiding geschiedt gratis. Geregeld werk. 's morgens van 8—12 uur. zal ten verzoeke van den Heer J. C. R1EMENS te Leeuwarden, in het openbaar worden verkocht A Nam. 2 uur (zomertijd), in de garage van den heer R- J. v. d. Veke te Zaamslag zooals Kasten, waaronder Kroonkast, Tafels, Stoelen, Zetels, Spiegels, Ledikanten met bedden en toebehooren, Lampen, Schilderijen, Ka chels, Vloerzeil, Vloerklee- den, Matten, Gordijnen, Pot ten, Pannen, Glas-, Geleierd en Aardewerk, enz, enz. BETALING contant. D Onmiddellijk daarna in het hotel van dhr. v. d. Veke voornoemd rnet SCHUUR en ERF en grooten Tuin te Zaam- sld*, Terneuzr i schestraat, kadaster sectie F nos. 1117 en 1249, samen groot 4 A. 86 cA. (ruim 32 roeden), met uitgang aan de Drie- schouwenstraat. Aanvaarding bij de betaling, zijnde uiterlijk 1 maand na de toewijzing. SPAREN U ZIET ETALAGE! EN Aanmelden II III II XE POST.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 4