Axelsche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 20. Vrftdag 11 Juni 1937 Gemengd Nieuws. ABONNEERT II AXELSCHE COURANT Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Jölad. Sportnieuws. AXEL -R. C S. Zondag kan beslist worden, welk elftal de plaats van Ter- neuzen in de 2e klas zal innemen in het komende seizoen. Zeker is dit echter nog niet, daar by gelijk spel een beslissingswed strijd op neutraal terrein moet plaars hebben. Beide ploegen zullen zich dus wel Lot bet uiterste inspannen om de 2e klas te bereiken. Zooals bekend, hebben onze stadgenooten den eersten wed strijd tegen R. C S te Souburg verloren met 2 3. Uit deze nederlaag zal ongetwijfeld leering getrokken zijn en ook zijn de Oranjemannen en hun leiders in de gelegenheid geweest, de Souburgers tegen Terneuzen aan het werk te zien. We mogen dus wel aannemen, dat de sterke en zwakke plekken bij de tegen standers van a s. Zondag bekend zjjn en dat is al heel wat waard voor onze stadgenooten, die nu ook het voordeel van eigen ter rein en publiek hebben. Het staat als een paal boven water, dat de Axelsche verdediging sterker en constanter is, hoewel die van Souburg in den wed strijd te Terneuzen toch ook niet zoo zwak bleek in de eerste helft. Slechts tegen het einde volgde een totale inzinking en het liep op een debacle uit. Indien Axel erin slaagt, reeds spoedig een bres in de RCS.-veste te schie ten, dan komt het ons voor, dat de wedstrijd reeds half gewon nen is. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het dan verder ge daan is met R.C S integendeel Men weet in de Axelsche gele deren drommels goed, dat er in de R.C S.-voorhoede kanonniers zitten, die bij voorkeur geen los kruit gebruiken, doch gcherp en hard schieten kunnen. Deze knapen zijn bovendien stevig en vlug en men dient ze voortdurend in de gaten te houden. We twijfelen echter niet, of de Axelsche jongens zijn op alles voorbereid ze zullen zich ten volle geven in den grooten strijd, ook al gaat het misschien aan vankelijk niet van een leien dakje. Axel staat voor de vervulling van een mooie en grootsche taak. De sportliefhebbers alhier en vele anderen uit deze streek hopen op een nieuwe 2e klasser in Zeeuwsch-Vlaanderen, nu Terneuzen het loodje heeft moe ten leggen. Zij allen vertrouwen op de Oranje witten en we zullen het maar niet onderstoelen of banken steken bij normaal verloop zien ook wij de Oranje- ploeg als overwinnaar en daarbij tevens als de nieuwe Zeeuwsch- Vlaamsche 2e klasser uit het strijdperk treden. Doch dan, van de eerste tot de laatste minuut: „alle hens aan dek 1" Van de zijde van Axel zijn pogingen aangewend om dezen wedstrijd op Zaterdagavond te Bpelen. R. C. S. had hiertegen echter bezwaren. Over het door R.C S vertoonde spel in den wedstrijd R C.S. Terneuzen schrijft een verslag gever van de „Middelb. Crt." o.m. het volgende Over het aleemeen is de ver dediging van R.C.8. het zwakste deel van de ploeg, doch dezen middag heeft z(j keurig gespeeld. Vooral de keeper heeft zijn doel uitstekend verdedigd. En ook de middenlinie heeft, vooral in verdedigend opzicht, voldaan, j We hebben er al eens meer op gewezen, dat de voorhoede van de Souburgers een aantrek kelijk open spel speelt. De op bouw geschiedt steeds langs de vleugels en daardoor juist ont staan zulke interessante situaties voor het doel der tegenpartij Terne ir daar alle vijf voorwaart sen over een hard, hoewel niet steeds zuiver, schot beschikken De linksbinnen vormt de schakel tusschen middenlinie en voor hoede. De middenvoor is een handig spelertje. Het kopwerk van dezen speler viel bijzonder op. Trouwens, wat dit onderdee van bet spel aangaat, was het koppen bij R C. S. veel beter, Ook de spelopvatting, opbouw en de geestdrift stonden op hooger peil dan bij Terneuzen Wanneer de verschillende on zuiverheden (zooals plaatsen, den bal te lang bij zich houden etc/ eens flmk bijgeschaafd konden worden, dan zou R. C. S. byv in de 2e klasse een uitstekend fi.'uur slaan. We hebben dit seizoen hee wat 2e klaswedstrijden gezien waar het spel minder was. Malversaties te Drenmel. M-n meldt uit Nymegen aan de N. R. Crt. Reeds lang gingen in het dorp Dreum 1 in het land van Maas en Waal geruchten, dat onregel matigheden zouden zjjn gepleegd ter gemeente secretarie. De jus titie werd in de zaak gemengd, doch tot een strafvervolging kwam het toen niet, doch Dinsdag is in deze aangelegenheid, die het dorp reeds zoo lang in be roering brengt, een onverwachte wending gekomen. Voor het kantongerecht te Tiel werd n 1. een strafzaak behandeld tegen den wethouder M die een boom, ter gelpgenheid van het huwelyk van Prinses Juliana ge plant, eigenmachtig had doen uitgraven en plaatsen in den tuin van het gemeentehuis. Deze tuin was in gebruik by den gemeente veldwachter L. Gedurende de behandeling van deze zaak had het requisitoir van den ambtennar van het O. M., mr. J. C Maris, reeds opzien gebaard. Deze toch noemde het optreden van den wethouder kwajongenswerk en zeide voorts van meening te zyn, dat de leiding der zaken in Dreumel in banden is van menschen, die van de politie gruwelijk misbruik maken Groet opzien werd echter ge wekt door het leit, dat de ge meente-secretaris, die als getuige zou worden gehoord, in de recht zaal verscheen in gezelschap van een rijksveldwachter. Hy was onder verdenking van onregelmatigheden gearresteerd en in het huis van bewaring ingesloten. De jeugdige B. te Boskoop ging om een ysco een wedden schap aan, dat hij vyf minuten zijn band in den ijsbak vaneen ijscowagen kon houden. Deze dwaze weddenschap had voor den jongen noodlottige ge volgen, meldt „Het Volksblad". Zyn band bevroor en zal waar schijnlijk afgezet moeten worden. Te Papendrecht zyn de 32 jarigp huisschilder P. de Borst en z(jn 26 jarige echtgenoote A. J de Borst—Van der Linden, in de M*rwede by het zwemmen verdronken. Men vermoedt dat de man, die gedeeltelijk gekleed is op gehaald, na gezwommen te heb ben plotseling zag, dat zijn vrouw n moeilijkheden verkeerde en haar te hulp is gekomen, met bovenstaand noodlottig gevolg. Van het gebeurde is niemand ge'üige geweest. Toen de beide menschen niet thuis kwamen, heeft men een onderzoek in gesteld. Postwlsgel-rervalscher. De E ndhovensche politie heelt aangehouden den 18 jarigen P. van D. uit Tilburg, op het oogen blik dat deze op bet postkantoor i te Eindhoven een postwissel van 1900 trachtte te innen. Het onderzoek bracht aan het licht, dat de jongeman den post wissel zelf had uitgeschreven en verzonden aan een persoon te Tilburg, dien hy Drielsman hac genoemd. Hij had op den achter kant van den postwissel zichzelf gemachtigd het geld in ontvangst te nemen. Op het bijkantoor te Goirle, waarvan hij den kantoor houder kende, was hij er in geslaagd om met enkele stempels het stuk een scbyn van echtheid te geven, waarna hij naar Zeelst reed om daar den postwissel te verzilveren. De kantoorhouder te Zeelst had evenwel geen ƒ1900 in kas en pleegde overleg met Eindhoven, waarna hy van D zeide, dat hij in Eindhoven het geld kon krygen. Toen van den D. zich in Eindhoven aan het loket vervoegde, stond een re chercheur klaar, die van den D. in hechtenis nam, toen deze de hem uitbetaalde 1900 bi zich wilde steken. De Unieloten. De politie in Den Bosch en Utrecht heelt een onderzoek in gesteld in de boeken van de Coöperatieve Vereeniging voor Bankzaken „Unie-Bank" U A te Utrecht. Het onderzoek, dat reeds sinds het vorig jaar gaande is, had ten doel na te gaan of de Unie-Bank kon worden vervolgd wegens overtreding van de Lote- rywet. Echter hebben de autori teiten ook uit een ander oogpunt belangstelling voor deze coöpe ratieve vereeniging. De Unie-briefjes zijn algemeen bekend in Nederland. De „Unie keerde vaak pryzen in geld uit, totdat in December 1036 een kwart lot van de honderdduizend te 's Hertogenbosch viel. Ook te Raamsdonk8veer was dat het ge val. De veroeugde bezitters van de brieljes zagen zich echter in hun verwachtingen diep teleur gesteld. Van uitkeeren der 50.000 was geen sprake en pro testen hielpen niets, met het ge volg, dat beslag is gelegd op de rekeningen der bank, op die van dhr. L. en van agenten, die de Unie-briefjes verkoopen. Te Zaandam is Zaterdag avond de 17 jarige J. Stap door een vroegeren kameraad met een mes onverhoeds aangevallen en zoodanig in de buik ter hoogte van de maagstreek gestoken, dat hy in zorgwekkenden toestand naar het gemeentelijk zieken huis moest worden overgebracht. De vermoedelijke dader, de 19- jarige S., die uit wraak schynt gehandeld te hebben omdat zijn vrienden hem uit hun club had den gestooten, is voortvluchtig. Te Amsterdam is Vrydag een 5 jarig jongetje uit een zol derraam op de vierde verdieping gevallen. In zorgwekkenden toe stand werd het slachtoffer naar het Wilhelminagasthuisgebracht, waar het kort na aankomst over leed. Het jongetje had alleen op zolder gespeeld en heeft zich toen waarschijnlijk, om op straat te kyken, te ver naar buiten ge bogen. Hnn vader doodgeslagen. Op den Kaffeebergweg te Che- vremont, gem. Kerkrade, woont de mijnwerkersfamilie Bordewin van Duitsche afkomst. Tusschen de vader van het gezin, een ge- pensionneerd invalide mynwer- ker, 53 jaar oud, en zyn twee in wonende zoons kwamen gedurig heftige woordenwisselingen voor. Vrijdagavond tegen halt elf kwam B. thuis van een repetitie. Hij verkeerde onder invloed van sterken drank Een van de jon gens was nog in de keuken, de ander was al naar bed. B raakte in woede over een stoel die niet op zyn gewone plaats stond. Met dezen stoel bedreigde hy zyn zoon die den slag afweerde. Intusschen was ook de andere zoon versche nen, die zich naar de keuken begaf H(j gaf zijn vader met een stoel een slag op het hoofd. De man verweerde zich en in hun woede en drift hebben de beide sooüs hun vader met de stukken van den stoel op het hoofd gesla gen. B. bleef op den vloer liggen De zoons hebben zich daarnanaar de politie begeven. Toen deze met een geneeskundige een onder zoek ging instellen bleek de man reeds overleden te zijn. Beide zoons zijn in arrest gesteld. Onweer. Tijdens een hevig noodweer dat Maandag boven Hardenberg en omgeving heeft gewoed, is een 19 jarige zoon van den land bouwer HarsevoQr te Collendoorn in zyn woning door den bliksem getroffen en eenigen tyd later overleden. Zyn broer ylde per fiets naar een dokter en reed daarby tegen een aute op. Door krachtig rem men wist de chauffeur een nieuw ongeluk te voorkomen. Te Lutten zijn twee koeien van den landbouwer Schroten- boer door het hemelvuur gedood. Ook sloeg de bliksem hier in de telefoondraden. Een kort doch hevig onweer ontlastte zich boven het noord oostelijk deel van Friesland Een groote boerderij te Kuikhorne werd door den bliksem getroffen. De brandweer was niet in staat het vuur te bedwingen zoo dat de boerderij tot den grond af brandde. Huis en inboedel waren verzekerd. Een groot deel van den hooioogst ging verloren. Een andere brand ontstond by den veehouder Wagenaar te Wit veen onder Oostmeer waar vyf koeien werden getroffen en ge dood, waarbij zich een grillig spel van het hemelvuur manifes teerde de koeien, die naast el kaar stonden, werden om de an der getroffen. De veehouder en een paar kinderen in de nabijheid bleven ongedeerd. Tydens het hevige onweder dat Maandagavond boven zuid-wes telijk Groningen en Noord-Drente woedde is te Zevenhuizen de 50- jarige echtgenoote van den heer Rosters in haar woning door den bliksem getroffen en gedood. De heer R. zelf liep slechts eenige brandwonden op. Er ontstond geen brand de rfliten in de woning werden vernield. Te Roden sloeg de bliksem in de radio-centrale en veroorzaakte er ernstige schade, terwijl boven dien de bliksem sloeg in het trans- formatiehuisje ter plaatse. Maandagavond ontlastte zich boven Heveadorp een hevig on weer, gepaard gaande met groote slagregens. Door den waterstroom werd een sterk hellende weg uit gespoeld, met het gevolg, dat de daarin gelegen hoofdbuis van de waterleiding bloot kwam en door midden knapte. De geweldige massa hemel water en de watergolf uit de ge broken leiding boorden diepe ga ten in den weg, ontwortelden een aantal boomen en ondermijnden de gebouwen van de Heveafa- briek, die ernstig zyn verzwakt en dreigden in te storten. Het bedryt is gedeeltelijk gestagneerd. De watervoorziening van het dorp was geheel gestoord. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem in. Tydens het hevige onweer dat Maandagnamiddag boven Voorst woedde, is de bliksem geslagen in de dubbele woning, bewoond door de families Wagenaar en Voorhorst. Het huis stond in korten t(jd in lichte laaie. De motorspuit uit Twello kon tegen de vuurzee niets beginnen. Jet was niet mogelijk iets van de inboedels in veiligheid te bren gen. Drie stuks vee verbrandden. Juis en inboedels waren verze kerd. Kort na dezen brand, juist toen iet onweer op zyn hevigst was, werd de brandweer van Twello gealarmeerd voor een uitslaan- den brand in een tuinderswoning van den heer v. d. Wal in de buurtschap de Steenenkamer. Het werd onverantwoordelijk geacht om uit te rukken Zoodra echter het onweer in hevigheid afnam, vertrok de brandweer. Toen men b\j bet buis aan kwam, aioegen de vlammen aan alle zyden uit. Niets kon worden gered. Huis en inboedel waren verzekerd. Maandagmiddag ontlastte zich boven Noord-Limburg een hevig onweer dat uren lang aanhield, hier en daar gepaard gaande met slagregens en kraehtige wind- stooten, die het karakter van een hoos aannamen. Daardoor is groo te schade aangericht. Van de te- leioonleidingen werden over een lengte van een halve kilometer de palen uitgerukt en de draden lagen als een kluwen over den weg. Door de hevige slagregens ia hier en daar nogal schade aan gericht aan de veldgewassen. Een hachelijk avontuur be leefden vyf schilders, die aan de spoorbrug te Mook werkzaam waren. Zy hadden juist hun stel ling verplaatst, toen een felle bliksemstraal in de brug sloeg juist op de plaats waar zy even te voren aan het werk waren geweest. Het hemelvuur vernielde de leidingen van de radio-distribu tie van Heumen, Malden en Mook die onder aan de spoorbrug be vestigd waren. Voorts werd de lichtleiding op vele plaatsen door den bliksem getroffen en ook verscheidene radiotoestellen, die niet geaard waren, moesten het ontgelden. Naby Crainova, in Roe menië, is een boot, waarmede 12 meisjes een schoolreisje onder namen, omgeslagen, tengevolge waarvan alle inzittenden ver dronken. Een andere boot met 25 schoolmeisjes, die eveneens een reisje ondernamen, wordt vermist. Te Redding in Californië is een autobus omgeslagen en in brand gevlogen. Tien inzitten den kwamen in de vlammen om. Eenige andere inzittenden kon den zich nog ty dig in veiligheid stellen. In het gehucht Edough,ge legen naby Bone, heeft zich een bloedig drama afgespeeld. Een inlander heeft een jonge vrouw gedood, die weigerde met hem te trouwen, benevens haar drie broers. Vervolgens begaf hy zich naar het andere einde van het Noord-Afrikaansche dorp, waar een vrouw woonde, die, naar hy geloofde, den spot met hem dreef. Hy doodde ook deze vrouw en koelde voorts zyn woede op haar echtgenoot en haar zuster, die eveneens het leven lieten. Beide buizen, waarin hij zijn wandaden bedreef, werden door deB moordenaar in brand gesto ken. Op de spoorlijn van Willach naar Spital, in Karinthië, weken een groep arbeiders, die werk zaamheden op de spoorbaan ver richtten, uit voor een naderenden goederentrein. Zij werden echter gegrepen door een uit de andere richtingaanstormenden sneltrein, met het noodlottige gevolg, dat zeven der arbeiders op slag ge dood werden, terwijl de achtste op weg naar het ziekenhuis over leed. Uit Alpine, in den staat Utah (V.S.), wordt gemeld, dat in een eenzame bergstreek een verkeersvliegtuig, dat sedert De cember 1936 met 7 passagiers en 3 leden der bemanning aan boord vermist werd, geheel ver brijzeld teruggevonden is. De in zittenden, zyn allen om het leven gekomen. op de

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3