Landbouw. dit raam, die hartelijk terug- wuifden. Doch slechts luttele minuten duurde deze vorstelijke avondgroet. Inmiddels namen de tiendui zenden feestgangers de versiering en verlichting in oogenschouw. De café's deden goede zaken en veelal was de volte niet zoo kras of goedgeluimde bezoekers zagen kans op de tonen van de muziek een dansje te maken, om het feest zijn vollen luister bij te zetten. Overal heerschte feest vreugde. Zelfs de zakkenrollers konden zich in het voordeel van hun ongewettigd vak verheugen, want er is hier en daar nogal wat gestolen. Ruim een uur na de aubade en het défilé op den Dam heeft Prins Bernhard Dinsdag zich naar het Vondelpark begeven, waar hij op de banen van „Festina" eenige partijen tennis heeft gespeeld. Na een rondrit door een groot gedeelte van de oude stad heeft H. M. de Koningin Woensdag een bezoek gebracht aan het instruc tie-vaartuig „Prinses Juliana" van 't onderwijsfonds voor de scheep vaart te Amsterdam. Prins Bernhard heeft toen een bezoek gebracht aan de diamant slijperij Asscher. Verder heeft de Prins een be zoek gebracht aan de Amstel- brouwerij. Ontroerend moment. Naar de „Telegraaf" meldt, zat op een balcon in Amsterdam aan de Van Lennepkade een meisje in kussens te wachten. Al zóó lang had ze de Koningin niet gezien dan op plaatjes in dt kranten, doordat een langdurige ziekte haar belette eens iets echt en werkelijk te zien, dat zij een brief schreef of nu niet eens, als de Koningin nog eens in Amster dam kwam De stille kade was in afwach ting. De Koningin is in Amster dam de eerste dag. En nu zwenken de trappelende paarden het smalle grachtje op, de wielet van de koetsen rammelden ove> het slechte plaveisel en boven op dat eene balkon stond een meisj e^en uit de kussens recht overeino om niets te missen van dat groot* gebeuren. De motoragenten lach ten, de hoofdcommissaris wuifde, de burgemeester groette. En d- Koningin zwaaide knikkend ei lachend even omhoog met een zeer vriendelijken, bemoedigende! groet. Er is veel schoons te geniete' in deze dagen van het Koninklijk bezoek. Maar weinig zal zoi schoon zijn, als deze blijde tochi langs dat eene balcon. J K. de Putter, 8. Nelly van Kinderen O Daelman, Wegtdor- pe, 9 Kora, van Aug. Baecke, Westdorpe, 10. Marie van M. van PraaijeDhove, Axel, 11, Bet an Gebr. Da-lmao vnd., 12. N'tni van A de Putter Zaamslag, 3 Jacqu a e van C de Putter, Ax 1,14 H->iena vaD S. van Hoeve Axel en 15 Meta van A Buysse, Zutddorpe. 11 driejariee, kleine maat, uit getrokken 8. 1 Elza van J Scheele, Bosctikapelle, 2 Glorieu ss van C de Putter vnd 3 Ljjs van C van Waes, Westdorpe, 4 Hé ène van Jac. de Putter vnd., 5 I- ma van A Haak, zaamslag, 6 Monna van Wed P de Fejjter, Axel, 7 M-ta van Jac de Feijter, Boschkapeile en 8 Betsy van Jac. Huijssen», Axel. 7 stuks groote maat. 1 Delia van C. de Feficer, Boschkapeile, 2 Roem van G-br. Daelman, 3 Bonne van Jac. Huijssen, 4 Mona van W. den Htmer, Axel, 5 Elegante van Jac Huijssen, 6 Mina van E Verhelst, Westdorpe en 7 Elza van Eug. van Acker, Axel. 4 jarige, kleine maat. 1 Polka van Kind. Daelman, We.stdorpe 2 Emma van A Haak vnd., 3 Wagonette van C. van Waes, Westdorpe en 4 Orpha van Kin deren De Jonge, Zaamslag. 4 jarige, groote maat. 1 Martha van Jac. de Putter, 2 Aaurora van C. de Munck, Zuiddorpe, 3 Clara van A. Haak, 4 Mimi van Adr. da Putter vnd., öL-mavan G Govaert, Westdorpe, 6 Vitesse van C. Dekker, Axel en 7 Dorine van Gebr. Daelman. 15 oude Merrie's, kleine maat. 1 Ioéale van Gebr. Daelman, 2 Reine van Kind. Daelman, 3 Vlonna van Jac. de Feijter vnd., 4 Blondine van Mangnus vnd., 5 Hnrmine van A. de Feijter Cz., Axel, 6 Leona van K. de Putter 'nd., 7 Schoonheid van Adr. de Putter. 8 Rozaline van O. Dekker 'nd., 9 Juultje van C de Putter 'nd., 10 Sjora van P. B. van Hoeve, Axd, 11 Clara van Kind. iaelman en Martha van Jac. de de Jonge, Axel. 12 idem gioote maat. 1 Jeanne van G-br. DaelmaD, 2 Jeanne an Jac Huijssen, 3 Lilie van Air de Putter, 4 Sardi van Gebr. Daelman, 5 Coba van A Buysse vnd., Euacta van Gebr. Daelman, 7 Celesta van P. Moortbamer, Ax~d, 8 Prinses van W. de Feijter ud., 9 Coarlotte van K. de P ij ter vnd. en 10 Stilma van M. de Regt, Axel. Trekpaard in Den Bosch zjjn groote nationale tentoonstelling houdt. De Zeeuwen hebben altijd veel belangstelling getoond voor de nationale paardententoonstellin- gen, waarop ze sedert 1903 met hun beste trekpaarden in toe nemende mate successen be haalden. De Zreuwsche trek- paardfokkerü heelt sedert een enorme vlucht genomen, Zeeland is meer en meer geworden de leverancier van fokpaarden, zoo van merriëa als hengsten aan andere fokdistricten, en boven dien naar het buitenland. Zij mogen daarom speciale belang stelling toonen voor de nationale tentoonstelling, die op 24 en 25 Juni in Den Bosch gehouden wordt. Deze tentoonstelling belooft buitengewoon belangrijk te wor den door een ongekend groot buitenlandsch bezoek. Nooit zijn in Nederland zooveel landbouw- autoriteiten, veeteeltkundigen en landbouwjournalisten uit de ge- beele wereld te zamen als thans verwacht worden. Delandbouw- pers van de gebeele wereld zal vertegenwoordigd zijn. De nienwe stamboekfilm van ons trekpaard wordt vertoond 's middags is de groote revue der bekroonde paarden in den ring. Ook de Nederlandsche fokkers zullen wel weer bij duizenden aanwezig zijn om van hun ent housiasme voor het Nederland sche trekpaard en van hun mede leven in de tokkerij te laten blijken. AXEL, 11 Juni 1937. Na een tropisch heelen dag 1 van arbeiders, zooals bedoeld in vr. 3, op een verkeerde wijze is ingegrepen in een overeenkomst met anderen aangegaan. En dat het uitbetaalde loon, in vraag 4 genoemd, veel te laag is te achten 6e. Indien ook vr. 5 bevesti gend moet worden beantwoord, zijn B. en W. dan bereid de ar beiders, bedoeld in vr. 3, be hoorlijk schadeloos te stellen 7e. Zijn B. en W. bereid om een herhaling van e.e.a. te voor komen en den Raad hiervan mede- deeling te doen Uit Zuiddorpe meldt men ons, dat tijdens het onweer van hedennacht aldaar de bliksem is geslagen in de schuur van den landbouwer H. Coone, in den Oudenpolder. Ook wegens het ontbreken van water is de schuur geheel afgebrand. Het vee liep in de weide, 2 varkens konden worden gered, maar ook zijn lal van gereedschappen verbrand. In de nabijheid zaten lwee Rijksambtenaren op dienst, die het ongeluk zagen en direct konden waaischuwen. Dhr. Coone was echter zoodanig overstuur, dat men hem moest bedwingen om uit de brandende schuur te blijven. Van overspanning werd hij bewusteloos, zoodat ook de dokter moest worden geroepen. Gedurende de maand Mei werden bij de gezamenlijke grif- fips in Nederland gedeponeerd 136 crediteurenlijsten met een totaal passief f3 582 182, waar van preferent f908 654 Sedert 1 Januari 1937 werden in totaal gedeponeerd 827 credi teurenlijsten met een totaal pas sief van f12 666 741, waarvan preferent f 3 169.618. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een dameshandschoen, Abr. v. Bendegem, Kanaalkade 64. Predikbeurten te Axel. Voorm. 9Vi ure Nam. 2 Ds. van Oe /eren Dezelfdr. Geref. Kerk. Voorm. 930 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Dezelfde. Geref. Gemeente (Weststraaf). Voorm. 9.30 ure Nam. 2.30 Leeskerk. Raadsoverzicht. De bearing te Hulst. HenM van Wermckerken -j- Maandag is le Kö ligswintf overleden de bekende journalist en auteur Henri van Wermts- kerken. Hij was, naar de „Tel meldt, op de terugreis naar hei vaderland na een reis door Egypt» en Italië. Henri van Wermeskerken werd 22 Maart 1882 te Rotterdam ge boren als zoon van de romai - schrijfster Johanna van Woude. Te 's-Gravenhage overleed in den ouderdom van 68 jaar, de 'heer Johannes Leopold, lie van de hoofdredactie van de „Haagsche Post". De heer Leopold werd te Goes geboren. Morrlekeuringen. Ouder de zengende stralen van een heete Junizon werden gis teren, vanwege de Prov Rege lingscommissie, alhiei de premie keuringen gehouden voor mer rie's. Er waren 92 stuks opge geven en 76 no.8 opgekomen. Deze werden geprimeerd in rangorde als volgt 2 jarige merrie's, 21 en uit getrokken 15 1. Kitty van Jac. de Putter, Axel, 2. Ruda van P. A P. Dieleraan, Zaamslag, 3 Hélèie van A!f. Mangnus, Bosch kapeile, 4 Bandola van Jac de Jonge, Axel, 5 Marie van De Putter vnd., 6. Lisette van Gebr Daelman, Westdorp®, 7 Dina van Van de te Hul»t gehouden keuring werden o.a de volgerfde oaarden geprimeerd 2 jarige merries, le pr. Julia van A Verschueren, Hengstdijk, 2e Hersa van H. de Waal, Graauw, 3e Dora van El. de Waal, Ossenisse, enz. 3 jarige merries, kleine maat. e Mirza van G. de Waal, Os- -«nissa, 2e Suzanna van E. Clei- ren, Clinge, 3e Suzet van Gebr. van Mot, Graauw, enz. 3-jarige merries, groote maat. le Honda van wed. J Verstraeien Graauw, 2e Clara van Wed Ed. Vt-rscbueren, Hengstujjk, enz. 4 jarige merries, kleine maat. le B -lle van C Sr» yaert,Graauw, 2e Karla van Jac. Sirrarens, O-seaisse, enz 4 jarige merries, -r. m. L ma v E Cleiren vnd., 2e Polka van Wed. van Wesemael, Hengstdijk. Oudere merries, kl m le Eiza van P. v. d. Voorde Walsoorder, le Irena van Jac Serrarens vnd Oudere merries, gr. m. le Emma v. H Scbelfout, Hengstdijk, 2e Julma van A. Verschueren vnd. De groote paardententoonstelilng te Den Bosch. Een groot fokcentrum van trekpaarden van zeer booge waarae, zooals geheel Zeeland in den loop dpr jaren geworden is, heeft met het oog op den afzet zijner producten het aller grootste belang bij het geregeld houden eener nationale tenloon- s elling. Het is voor de Ze?uw- sche lokkerjj daarom van groote beteekenis te achten, dat het Stamboek voorhetNederlandsche volgde gisteren een koele avond, die alhier werd opgeluisterd door een muziekcor.cert van „Concor dia" op de kiosk. De belang stelling was er in hoofdzaak van de jeugd. Het schijnt dat ouderen liever voor hun deurtje, op een achterplaats of in den tuin hun rust hielden in een gemakkelijke stoel of op een bank. Toch was het een geanimeerd concert, waar vlotte melodieën werden afgewisseld door sportief stemmende marschen. Moge het zoo voortgaan, dan za! de belang stelling ongetwijfeld stijgen. Na- het concert trokken donkere wolken zich samen en een zwak doch snelopeenvolgend en her haald lichten deed vermoeden, dat onweer op handen was. Het lichten nam onheilspellend toe en ook werd het rommelend geluid naderend en luider, tot in midder nacht het flitsend en scherpe lichten niet meer van de lucht was. Een korte storm met een weinig regen gepaard scheen de buien uiteen te drijven en zoo konden een paar uur later zij, die waakten, weer hun nachtrust hervatten. Van ongevallen hoorden we in onze gemeente gelukkig nietwel had het volgens veler wensch wat meer moeten regenen. De alhier gehouden collecte voor de reclasseering heeft op gebracht de som van'f 13,13. Vragen aan B en W. D d. 8 Juni-zijn door het Raads lid C. van Bendegem de volgende schriftelijke vragen aan het college van Burg. en Welh. gericht le. Ishet aan B. en W. bekend, dat het voor rekening der gemeente lossen van een schip klinkers, liggende te Axel-Sassing, aanbesteed is en gegund aan een combinatie van arbeiders voor een bedrag van f0,65 per duizend? 2e. Dat deze combinatie op Woensdagmiddag, 2 Juni 1.1., niet aanwezig was om de de klinkers te lossen, omdat ze blijkbaar bij een anderen werkgever werkzaam heden hadden le doen 3e. Dat op meergenoemden Woensdagmiddag door den Gem.- Opzichter 6 arbeiders naai de Sassing zijn gestuurd om werk zaamheden te verrichten, wat aan anderen was toegewezen 4e. Dat aan deze arbeiders, bedoeld in vr. 3, een loon is uitbetaald van pl.m. f 0,16peruur 5e. Indien B. en W. de vragen van 1 t/m 4 bevestigend moeten beantwoorden, zijn zij dan niet van meening, dat door het sturen Hoog bezoek. Naar men ons uit St. Jansteen meldt, werd heden die gemeente bezocht door den Heer Commis saris der Koningin van Zeeland met den Heer J. A van Rompu als lid van Ged. Staten. Vermoed wordt dat dit bezoek in verband staat met de benoe ming van een nieuwen burge meester van Koewacht. De Heer Alb. Dierick zal n.l. wegens gevorderden leeflijd eerst daags ontslag aanvragen als bur gemeester van Koewacht. Aan de Rijkskweekschool te Middelburg slaagde Dinsdag voor het examen lager onderwijs, o a. mej. J. M. Bouman te Neuzen. Omgekantelde kano. De heer F. Lion te Hulst be gaf zich Dinsdagavond met een kano op de Zoete vaart te Hulst. De kano kantelde en spoedig bleek, dat de heer L., in gevaar verkeerde. Zijn knecht van H begaf zich onmiddellijk met een bootje naar de plaats des onheils doch slaagde er slechts in L.'s hoofd boven water te houden, terwijl gevaar dreigde dat beiden in het water zouden terecht ko men. Op het hulpgeroep van H. kwam wachtmeester Stoege schoten die zich onmiddellijk in het water begaf en het bootje op den kant trok, waardoor L. gered kon worden. L(jk opgevischt. Onder Zaamslag is in de Wes- ter-Schelde drijvende gevonden het lijk van den 59-jarigen J. C- Boogaert, wonende te Hulst die sedert 1 Juni j I. werd vermist Te Waterlandkerkje is tij dens een hevig onwtder de 48 jarige S. F., echtgenoote van den arbeider J. Mdie alleen met haar bejaarde moeder in de woning was, door het hemelvuur, dat eerst de electrische leiding had geraakt, getroffen en opslag gedood. De echtgenoot en de beide dochters van het slacht offer waren niet thuis. Te Stekene is bij den vlas handelaar A. Borms in de zwin- gelafdeeling brand ontstaan. Het gebouw stond in korten tijd ge heel in lichte laaie. De schade is aanzienlijk. Alle machines zijn vernietigd. Faillissementen. Volgens de Handelsinformaties v. d. Graaf Co. N.V., Amster dam, bedraagt het aantal faillisse menten in Mei voor Noord-Hol land (excl. Amsterdam) 43, Am sterdam 28, Z-H. (excl. Den Haag en Rotterdam) 20, Den Haag 25, Rotterdam 10, Utrecht 20, Gelderland 32, N-Br. 33, Limburg 7, Zeeland 3, Fritsland 5, Groningen 21, Drente 3, üverijsel 12. Totaal 262 fail lissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1416 faillissementen. Hallo! hallo! Hier Pietje, het 14de Raadslid van Axel, door zich zelf gekozen om naar zijn beste weten op een beknopte wjjze de handelingen zijner 13 collega's te citeeren. Aangenamekennismaking, Hee- ren. Wjj hebben 1 Juni een druk ken dag gehad, fcè Wij hebben zwaar geboomd, maar er is toch een einde aan gekomen. Ocze geachte Voorzitter opende metgebed (en dat was dezen keer wel hard uoodigen we pakken aan. Eerst wat klein grut, o.a. weer wat gezwam over parkeeren enz., en toen kregen wij een zwaar stuk, n.l. de beantwoording der vragen van collega Hamelink, de rechtmaker van al wat krom is. Met collega Van 't Hoflt ben ik van oordeel, dat dat zaakje niet in een openbare vergadering thuis behoort, maar ra alles, wat er over de benoeming van onzen len commies is gekletst, is het misschien wel goed, dat het pu bliek het fijne van de zaak zoo om en b ij te weten komt. Het gaat hier niet om den persoon van den benoemde, dat is beslist een kracht, di9 in Axel noodig is, maar ook ik vond het jammer, dat hjj nu toevallig de zoon van onzen wethouder is, en nog meer jammer, dat die daarvoor persoonlijk moest wor den aangevallen. Het hemd is toch nader dan de rok Dat De Smidt moest worden gepasseerd, is een gevolg van de overal heerschende ziekte, die het hebben van een zeker aantal diploma's noodzakelijk doet zijn om een betrekking te kunnen krijgen. Eer aan col lega Dieleman, die weer eens zonder aaoziens des persoons harde waarheden z d, maar zich daarna toch maar diciplinair in het gareel hield. Het gezegde van wethouder Van Bendegem vond ik minderwaardig. Weer volgden eenige kleinig heden, waarbij opmerkelijk uit kwam, hoe weinig B. en W. zich van de door den Raad ingestelde commissies aantrekken en wij weer eens een mooi bewijs van de groote eetlust der bjjz Bcholen zagen. Toen kwam het adres van den ambtenaar Francke om een dikkere pié. Ja, die man wil irruwen en dan heb je meer geld noodig. Gevolg is, dat de patroon wordt aangezocht en zooals de meeste patroons, heetc de gemeeDte een slecht te openen buidel, vooral wanüeer het het personeel betreft. Sommigen myner collega's verkeeren zelfs in de meening, dat onze men- schen nog veel te veel verdienen, maar de meerderheid heeft per slot toch Francke gedeeltelijk bevredigd. Door onze vermoeid heid vergaten wjj wel vast te steller, wanneer die betere be taling zouingaan, maar dat maak- te collega Van 't Hoft later nog in orde. ZONDAG 13 JUNI 1937. Ned. Herv. Kerk.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2