Nieuws- en Advertentieblad voor ZeeuvvscJi-VI a.iiHleren. Bij de Marmergroeven No. 20. VRIJDAG 1 I JUNI 1931 58* .Jaafg. De Axelsche Bad- en Zweminrichting. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. PVc$h Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Eerste J31ad. Door de onverwacht ingetreden warmte, verkeerde het Bestuur van bovengenoemde vereeniging ongeveer in een zelfde positie als een ijsclub kan komen, als daar onverwacht strenge vorst een ijskorst vormt. En zoo kwam het dat de jongelui reeds aan het zwemmen waren, eer de inrich ting geopend was. Natuurlijk werd hierop dadelijkgezorgd.dat de zaak in orde kwam en reeds op 29 Mei was het seizoen voor Axel dan officieel ingeluid. Een en ander gaf ons aanlei ding om te herinneren aan de jaarvergadering dezer vereeniging op 12 Mei I.I., waar een over zicht werd gegeven van de re sultaten in het seizoen 1936 Dat die vergadering slecht be zocht was, is geen wonder, want dat is nu eenmaal het lot dat alle vereenigingen treft. Er is echter een kwade kant aan, n 1. dat er weinig of geen contact bestaat, tusschen bestuur en leden, zoodat men niet weet, wat men aan elkaar heeft. En als er dan geldzaken aan te pas komen, hebben degenen, die de verant woording dragen of sterker nog, zooals in dit geval, aansprakelijk zijn voor een bepaalde som, gaarne eenigen ruggesteun. Aan den anderen kant heeft die aansprakelijkheid weer ten gevolge, dat men zijn krachten inspant om de vereeniging zoo veel mogelijk rendable of tot bloei te brengen. We willen hier dadelijk constateeren, dat we overtuigd zijn, dat het den heeren hier aan wil niet ontbreekt Maar de resultaten zijn daar aan, blijkens het jaarverslag, niet evenredig. Gedurende het seizoen 1936 werd er op 99 dagen gezwommen, dus op 15 dagen méér dan in 1935. Het aantal leden steeg van 99 tot 107. Er zwommen 3369 heeren en 2176 dames, totaal Uit het Engelsch Hat was beter een eindje uit de buurt te zyn, als het vergif zya werk deed. De kans, dat er vermoedens zouden ryzen tegen iemand, die mijlen ver weg was, was minder groot, dan dat hij verdacht zou worden als hij bleef. Misschien was het vergit wel van dien aard, dat het in het mensche- lijk lichaam geen verdachte ver- verschijnselen teweeg zon brengen. Na een oogenblik nadenken was Hector overtuigd, dat deze aanslag op zijo leven een sterk wapen io zijn hand zou worden, als de zaak geheim bleef Het was vooralsnog van meer belang te ontdekken, wat er met Bessie Calloway ge beurd was en de poging tot af persing te doen mislukken, dan deze laffe moordpoging te doen wreken. Om te zorgen dat het geheim bewaard bleet en om lastige vra gen te vermijden, was het nood zakelijk den dood den kater voor Martha verborgen te doen bljjven. Hy bergda het dier in een keit 5545, tegen totaal 6994 in 1935, dus 1449 baders of baadsters minder, of, in andere woorden, er waren in 1935 dagelijks ge middeld 73 baders of baadsters tegen slechts 56 in 1936 De ontvangsten bedroegen in 1936 f454.45 en de uitgaven f425.67. In 1935 waren deze cijfers resp. f562 91 en f502.91. Alhoewel klein, was er dus ook in 1936 weer een voordeelig slot. Er bestaat echter een nog niet betaalde schuld wegens instal latie, enz. van ongeveer f 400, waarvoor geen dekking te vinden schijnt, terwijl er over het rente loos voorschot der gemeente, waarvoor toch een vijftal per sonen borg zijn, liever niet wordt gesproken. In de eerste plaats zien wij, dat in deze inrichting een bac gemiddeld slechts een weinig meer dan 8 centen opbrengt, wat zeer weinig kan genoemd worden en direct doet zien dat de repu tatie van te zijn „een dure ge lagenheid" zeer zeker niet ver- d end is. Wij herinneren ons zwemgelegenheden in Bergen op Zoom, Utrecht en Den Haag uit den soldatentijd, waar voor militairen een speciaal geredu ceerd tarief bestond, en waar de soldaten, toch minstens nog 10 centen per bad moesten betalen. Wij meenen dan ook dat de oor zaak van, den achteruitgang dezer badi-richting niet in de tarieven- kwestie moet worden gezocht. Waar die dan wel ligt, is ons niet duidelijk en het behoort ook niet tot onze competentie om dat uit te maken. Maar zeker is, dat als er ziekelijke plekken zijn, die moeten worden onder handen genomen. Dat is hoogst nood zakelijk voor het behoud van onze Bad- en Zweminrichting. We beamen volkomen de mee ning van het bestuur, dat het jammer is, dat een zoo nuttige vereeniging een zorgelijk bestaan moet lijden. Zij voorziet in een bestaande behoefte en nu moge de exploitatie-rekening niet klop pend zijn, of wel heeft men mis schien te optimistisch geoordeeld iu de kamer, Dam toen eeu leege flosch van het buffet en gooide de rest van de melk daarin over voor later ooderzoek. Toen wierp bij den inhoud van zyn theekopje door het raam en voltooide zijn onder broken maaityd. Tien minuten laier reed hij op zyn motorfiets de Abbey voorby naar het post kantoor. Toen hij den lagen be- dompten winkel, waarin dit of- ficieele bureau gevestigd was en waar als altyd een geur hing van spek en kaarseD, binnenkwam en naar het loket stapte, klonk hem plotseling uit het halfduister een diepe basstem tegen en ontdekte hij juffrouw Czlloway, die, zooals ze vertelde, eeD telegram bad ver zonden naar haar makelaar. k speculeer in rubber, ging ze voort 6D toen Da een korte pauze Ik zou u gaarne even willeo sprekeD, mynheer Yeldham. Maar het is hier zoo stoffig, ik zal wel buiteD op u wachten, als het niet al te lang duurt. Ik hoop dat u meer geluk heb dan ik, het meisje had byna een uur noodig om mijn telegram te lezen, Hector schreef vlug zijn eode- telegrammen en nadat hy ze door de juffrouw van het loket had laten- overiezeD, voegde hij zich bij tante Drusilla, gerustgesteld DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. bij den opzet, dat is alles bij komend, want in geen geval kan van luxe worden gesproken en gedurfd leek de opzet ook niet. Als men ziet hoe de toestand een paar jaar geleden was, dan is het van onberekenbare waarde èn voor de ouders èn voor de genen die gaan baden, dat er toezicht is in de eerste plaats en dat er een behoorlijke inrich ting is, ook voorkleeding. Men vraagt ons, wat er zou moeten gebeuren, als die 5545 kleine en groote menschen van deze gelegenheid verstoken wa ren Och, we zien de toekomst niet zoo zwart in, dat de inrich ting zoo gauw ten doode zal opgeschreven zijn. Er zijn al licht nog wel middelen tot bloei te vinden, als er maar wil is. Bovendien zijn de heeren F. Hiemstra, J. Kalhorn, D. de Put- ter, J. Oggel en A, Reedijk, die thans het Bestuur vormen, er o.i. niet de mannen naar, om zoo gauw de handen in den schoot te leggen, al is het, dat ze zonder financiëelen en moreelen steun ook niet alles kunnen doen We willen echter trachten een steentje bij te dragen en in het algemeen wijzen op het nut van zwemmen. Evenals ons land bekend staat om het groote aantal fietsen, dat gebruikt wordt, eveneens diende dat bekend te zijn om het feit, dat in een waterrijk land als Nederland, ieder mensch, dat ge zond en valide is, kan zwemmen. Het genot van anderen en zich zelf te kunnen redden in gevaar geldt ook in groote mate voor drenkelingen en verhoogt zeker de menschenliefde, die een der eerste christeneischen is. We lazen onlangs dat van 1903 tot 1910, dus in 7 jaren 6578 men schen door verdrinking het leven verloren. Door het toenemend zwemmen en zwemmend redden is dat gemiddeld van 939 per jaar verminderd lot 648. Deze cijfers zeggen genoeg. En hoe bleek niet nog korten tijd geleden in Terneuzen hoe daar door het kordaat optreden door de gedachte, dat Mapleton van het oogenblik dat hij in WaterloostatioD uit den trein stapte op de hielen zou worden gezeten. Mapleton was daar net ook hier, begon de oude dame met een por van haar parasol iD de richting van het postkantoor. Verzond hij een telegram vroeg Hector. Neen, was haar onmiddellijk antwoord iets van veel meer belang. Hy kocht een groot blik gemengde biscuits. Hector glimlachte. Ofschoon hy te veel ervarmg had om de waarde van de geriDgste inlichting te onderschatten, vond hij deze op het eerste gezicht belachelijk on belangrijk. Zoo zei hij. Eo mag ik vragen, waarom dit, naar uw meening, van zooveel belang is De oude dame, haar hoofd opzij, keek bem scherp aan als een oude vogel. Het was een gróót blik, de grootste die ze verkoopen, eeD van zeven pond, zei ze, wachtend tot hy eenig teeken van begrijpen zou geven en blijkbaar verwonderd dat ze zoolang moest wachten. En vroeg Hector Hy kreeg een vaag vermoeden waar ze naar toe wilde, maar vond het ver» van jongelui oudere menschen van een wissen dood werden gered. Wat een voldoening schenkt het niet in zoo'n geval in staat te zijn om de reddende handen uit te kunnen steken Waartegenover staat, dat men er heel wat voor over zou heb ben, als men kon zwemmen in gevallen, waar men iemand in nood ziet. We denken hierbij aan het nog onlangs te Sluiskil gebeurde, waar een jongetje tegen het water worstelde, zonder dat hem hulp kon worden geboden. En hoe vaak lezen we niet, dat menschen, die te water geraken of zich te ver in 't water wagen, verdrinken doordat ze niet vol doend zwemmen geleerd hebben. Dan komt hierbij nog het nut voor de gezondheid en het be haaglijk gevoel, dat men zich rustig gevoelt boven de diepten en men daardoor in de gelegen heid is zich echt te verfrisschen en in dien toestand de zoo nut tige lichaamsbewegingen te ma ken, die het corpus fit en lenig houden. Zwemmen is sportief, hygië nisch en het geeft een dankbaar en veilig gevoel als men het kan. De bad-inrichting alhier geeft er goede gelegenheid voor. Men is er veilig onder behoorlijk toe zicht van den badmeester, die bovendien ook zwemlessen geven kan en alle hulpmiddelen biedt. Zwemmen is een eisch des tijds gewcrJen, die bij de op voeding behoort, ledereen be zoekt tegenwoordig een of meer badplaatsen en dan is het een genot zich ook zonder gevaar aan de breede en zware golven te kunnen bloot geven. Ouders, wordt lid van de Axel sche bad- en zwemvereeniging en laat uw kinderen leeren zwem men, als ze er tegen kunnen. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft met 89 stemmen als no. een op de nominatie voor het voorzitter- standiger haar eerst verder te laten prateD. Eu bootste ze hem na. Begry'pt u nog niets? Hij zei tegen juffrouw Prince, dat hij naar Londen ging eD terugkwam met deD trein van 8 30. Zo moest iu geen geval de biscuits bij juffrouw Cilloway iaten bezorgen, maar ze ingepakt laten staan. Hij zou aan het station een auto nemeD, zoodat hy ze zonder moeite zelt kon meenemen Heel vriendelijk van hem, ofschoon wel gulz'g ook, om zoo veel niscuits voor jezelf te koopen, glimlachte Hector. Tante Drusilla gat hem bijna een klap met baar parasol. En zoo'n man noemen ze nu knap, riep ze boos Nu, ik wil het u dan wei uitleggen, ging ze voort, nu bijDa fluisterend. Ziet u niet, dat dit blik biscuits er op wijst, dat Mapleton bezig is een geheime voorraad in te slaao Eq voor zich alleen zou hij toch nooit zooveel gelijk koopeD. Wat kan het anders beteekenen, dan dat hij de biscuits Doodig heeft voor iemand, voor wie by geen eten durft te vrageD aan Martha. Mijnheer Yeldham, die man houdt Bessie ergens opgesloten, tot hij aijo deel heelt bereikt, wet dit schap gedurende de buitenge wone zitting geplaatst prof. mr. P. J, M. Aalberse (r.-k.), die tot dusverre reeds het voorzitterschap bekleedde. Volksdansers eft Lfppe-Detmold. Ter viering van den eersten verjaardag van Z. K H. Prins Bernhard, als Prins Gemaal der Nederlanden, op 29 Juni a.s. zullen in verschillende plaatsen uitvoeringen gegeven worden van volksdansen en volksliederen uit het Lippische bergland. Een groep van 56 boeren en boerinnen, allen afkomstig uit het schilderachtige plaatsje Schwa- lenberg, zullen van Maandag 28 tot Donderdag 1 Juli a.s. een rondreis mak<-n door Nederland. Dinsdag 29 Juni worden des namiddai-s te Scheveningen bij goed weer op het Kurhaust rras, bij skcni weer in het circus, de volksdansen gedemonstreerd en de volksliederen ten gehoore ge bracht. 5 Na van 6.30 tot 7 uur des avonds in de Hilversumsche studio voor de A.V.R O micro foon te zijn opgetreden heeft er vervolgens een grootsch opgezet avondfeest plaats te Naarden- Bussum. De KonfnkltfU familie In de hoofdstad. Bij de geestdrift, welke den geheelen Dinsdag onder de Am- sterdamsche bevolking heerschte over het bezoek van de Konink lijke familie, was het te voorzien, dat de versierde binnenstad des avonds zou vol loopen. De tienduizenden, die op den Dam hadden post gevat, en in goedmoedige stemming bleven zingen en juichen, werden tegen tienen plotseling verrast, toen op het paleis het gordijn voor een der ramen werd weggeschoven en het venster geopend. De dichtst bijzijnden herkenden terstond Prinses Juliana en Prins Bernhard en uitten hun vreugde daarover in een luid gejubel. Dadelijk was aller aandacht ge vestigd op de beide personen aan doel ook mag zijn, en bij houdt haar in het leren met wat hy in het geheim naar haar schuilplaats kan meesmokkelen. Hector keek ernstig. Hij had direct begrepen waar ze heen wilde, maar toch kwam haar de eer toe de zaak direct doorzien te hebben. En met iets van bewon dering in zijn stem zei hy Juffrouw Campion, ik heb allen eerbied voor uw scherpzinnigheid. Ik geloof, dat u ons een buiten gewoon belangrijk poor hebt aan gewezen en u hebt mij een reis van minstens dertig mijl np dat akelige ding heapaard. Hij wees op zjjn motorfi ts, die tegen den muur van het postkantoor stond. Ik had alle s attons Lon den willen afrijden, maar we kun nen nu d'ght bij huis zoeken. Maar waar? B-halve dit dorp, de Abbry bd Martha's huisje is de kuststreek onbewoond, myien in het rond. Waar ban hy haar in 's hemelsnaam dan toch ver borgen houden Ja, dat kan ik u ook niet zeggeD. Ji ffronw C rnpion scuud- de haar gryze hootd. (Wordt vervolgd), AXELSCHE iff)1 S^.VISS COURANT. 40) I

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1