mii" Rechtzaken. Gemengd Nieuws. Buitenland. Ingezonden Stukken. opgeheven. van de consumptietent op het terrein der V. V.Z.F. gedurende den Fukdag van 1 Juli 19d7. waar noch huissleutel, noch nacht- register noodzakelijk is Alleen zouden de verplegingskosten door den Officier van Justitie in reke ning kunnen worden gebracht. Mdzlek-coneert. „Ijs en weer dienende" zal a s. Donderdagavond om 8 30 uur door „Concordia" het eerste zomer- concert worden gegeven op onze fraaie kiosk op de Markt Het programma, hierna vermeld, is met zorg samengesteld en zai ongetwijfeld velen tot een bezoek uitlokken, nu we weten, dat er van overheidswege maatregelen getroffen worden om daarvan behoorlijk te kunnen genieten. Gespeeld zullen worden de volgende nummers 1. Spa-Monopole Marsch Jean Closset. 2. Martha, Opera de Flotow G. Gadenne 3. Paquerettes des Prés, Fantai- sie Champtêtre G Gadem e 4. Op Marsch. Marschpotpourri W. Ciere, arr. Adr. J. Maas. 5. Franche Amitié. Fantaisie, Jac. Martin. 6 La Perle du Lac. Valse de concert, Alfr. Delbecq. 7. Marche Gessienne Marsch Robert Martin. Het muzikale Driemanschap In een herhaalde, ditmaal alhier gehouden vergadering van de vertegenwoordigers der besturen van de muziekgezelschappen Con cordia, alhier, Élk naar zijn Krach ten te Hoek en De Volharding te Zaamslag, werd besloten dit jaar de kleine festivals te houden in de volgorde Axel, Hoek en Zaamslag en wel op 26 dezer alhier, op 10 Juli a.s. te Hoeken op een nog nader vast te stellen Zaterdag in de maand Augustus te Zaamslag. Bazaar „Concordia". Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Harmonie „Con cordia" besloten, om vermoedelijk in November van dit jaar een bazaar te houden. Zeer binnenkort zullen lijsten circuleeren, waarbij de Axelsche burgerij gelegenheid zal krijgen, van zijn sympathie te doen blij ken door een geldelijke bijdrage of door het schenken van goe deren in natura, of door een nog te maken voorwerp of handwerk in het vooruitzicht te stellen. Wij wenschen aan de Axelsche Harmonie veel succes en maken van deze gelegenheid gebruik om onze lezeressen en lezers nog eens extra aan te sporen hunne krachten aan te wenden om „Con cordia", dat ons op muzikaal gebied reeds zooveel schonk, ook financieel tot eene sterke veree- niging te maken. Muziekvere nigingen zooals „Concordia" (en „Hosanna") zijn voor een vooruit gaande plaats als Axel onmisbaar. Bij al 'e voorkomende gelegen heden worden zij te hulp geroe pen om leven in de brouwerij Ie brengen zonder muziek is het mooiste feest saai. Daarom, steunt het streven van „Concordia": wordt donateur of werkend lid. Het is het bestuur toevertrouwd om deze vereeniging tot een der beste van onze streek te maken, maar zonder financiëelen steun is dat ten eenenmale ónmogelijk. Zilveren jnbileum. Nu we van nret-officieele zijde en eigenlijk maar als een gerucht vernamen, dat op 21 Juni aan staande het 25 jaar zal geleden zijn, dat de heer K. Wiechmann alhier als directeur der gemeente lijke gasfabriek in dienst trad, willen we daarvan reeds bij voorbaat gaarne melding maken, nu ons ook blijkt, dat dit inder daad zoo is. In't algemeen we schreven dat meer zijn we van meening, dat een ambtelijk dienst- jubileum niet zoo'n bijzonderheid is. Maar als aart een ambtenaar als hoofd van een bedrijf als de gemeentelijke gasfabritkalhier met zijn vele up and downs en als aan iemand als dhr. Wiechmann, wiens persoonlijke eigenschappen als zoodanig voldoende bekend zijn, even wordt gezegd om een wijle stil te staan bij de dienst vervulling van een kwarteeuw, dan is dat o.i. geheel iets anders, dan een machinaal verloop van 25 jaren werkzaamheid, die even goed 24 als 26 jaren kunnen zijn, dan heeft zoo'n kroonjaar van 25 o.i. wel meer dan gewone be- teekenis. We zullen echter niet verder op de zaak vooruit loopen en afwachten de dingen die komen zullen, opdat het voor de familie een verrassing blijft, want van terzijde deelde men ons iets mede onder voorbehoud, dat we het niet in de krant zouden zetten en die belofte meenen we in deze eenvoudige mededeeling niet ge schonden te hebben. Hedenmiddag werd alhier door notaris Fanoy, krachtens art. 1223 B. Wverkocht het woon- en winkelhuis met pak- huisje te Axel, Koestraat, eigen dom van dhr. W. Mieras. Kooper werd dhr. E. van den Broeke alhier voor f1140. De a s. Fokdng belooft weer een schitterende prestatie te worden van wat ook Oost Zeeuwsch Vlaanderen biedt aan fokmateriaal voor den land bouw en handelsartikelen voor dat bedrijf. We vernemen n.l., dat nu reeds ongeveer 200 paarden zijn aangegeven en dat ook het rundvee goed vertegenwoordigd zal zijn, temeer waar van de zijde van den Z. VI. Slagershond ook vetvee zal worden aangevoerd. Tevens is er veel vraag naar plaats voor landbouwwerktuigen en wat dies meer zij, zoodat het terrein weer in een leerzame en productieve tentoonstelling zal worden herschapen. Vermist. Sedert Zondagavond wordt te Zuiddorpe vermist de 72-jarige Alf. Jesoirens. De man had tot gewoonte, op Zondagmiddag na het eten een wandeling te maken en deed dit ook Zondag, doch keerde tot heden niet terug. Daar hij een zwak hart had en boven dien ook zwaarmoedig was, meent men ook al met het zeer warme weer dat hem een ongeluk is oveikomen, althans een hartaanval hem misschien verhin derd heeft zijn weg voort te zetten. Reeds Zondagavond is de fa milie begonnen te zoeken, doch tevergeefs,zoodat zijn echtgenoote en kinderen nog in het onzekere blijven. In een Donderdag te Ter Neuzen gehouden raadsvergad.- ring werd o.m. een herziening der algemeenepolitieverordening vast gesteld. Hieraan werd een be paling toegevoegd, waarbij het verboden is in een kano te varen, zonder in het bezit te zijn van een verklaring van een deskundige dat de betrokkene de zwemkunst voldoende machtig is. Bij deze bepaling is niet alleen gedacht aan het gevaar waaraan de be trokken kanovaarders zichzelf, doch ook aan het gevaar waaraan de eventueele redders zich bloot stellen. De bepaling, dat het zonder vergunning van B en W. verboden is melkvee van den stal naar de weide en omgekeerd, te laten loo pen, te leiden of te drijven, gaf aanleiding tot een scherpe woor denwisseling tusschen den heer Van Cadsand en den burgemees ter. Tenslotte werd het voorstel van B, en W aanvaard. Ds. S. Groi-neveld f Te Leiden, waar hij zich in 1935 na verkregen eervol emeritaat gevestigd had, is op 66-jarigen leeftijd overleden ds. S. Groene- veld. emeritus predikant bij de Geref. Kerk te Terneuzen. In 1916 verbond ds. Groeneveld zich aan de Gertf. Kerk in Ter- neuzen, welke hij diende tot zijn emeritaats-aanvrage in 1935. Alweer het Ptrkpolderplan. „De Courant" van heden bevat weer een groot artikel over de wenschelijkheid van de inpolde ringvan het „Land van Saeftingen" en van het scheppen eener veer- verbinding Zeeuwsch Vlaanderen- Brabantsche wal. Zooals men weet (dit komt o.m. ook in dit artikel naar voren), achten voor standers van dit plan het zgn, Perkpolderplan uit den booze' Nu wordt door hen weer de wensch geuit om den bestaanden veerdienst Terneuzen-Hoedekens- kerke te veranderen in een dienst Terneuzen—Ellewoutsdijk. De argumenten dezer voorstan ders zijn wel aannemelijk, maar het past ons als leeken toch niet om zoomaar alle bezwaren der waterstaatdeskundigen af tewijzen. Wij volgen den strijd met belang stelling en wachten af wat het worden zal. Hoe het ook zij, wij voor ons blijven bij de meening.dat vier overzetveeren over de Schelde een overbodige luxe is, in verband met het nadeelige rendement. De provincie volgt o.i. hierin dezelfde afkeurenswaardige taktiekals onze Z. VI tram. Een particulier zou dat anders, meer economisch doen. Arronrl. Rechtbank, Middelbare;. Ia de zitting van Vrijdag 4 Juni werden de volgende zaken behandeld S M56 j., landbouwer te Hoek, was op 6 April 1.1 door den kantonrechter te Terneuzen veroord. tot 60 of 30 dagen hecht., wegens overtreding van de Zuivelwet. Da verdachte was in hooger beroep gekomen. Et3chbevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. P. C. Adriaanse bepleitte een lichtere straf. P. D., 29 j., molenbaas te Ax«l, werd ten laste gelegd dat hij op 30 Maart 1.1. te Axel als gebrui ker en gezagvoerder op een bak, waarop geplaatst was een bok, welke omhoog en omlaag ge bracht kon worden, hoogst roe keloos, onvoorzichtig en ondoor dacht, terwijl ae schuit werd voortgetrokken door een sleep bootje, heelt gevaren over de zoogenaamde Spuikreek in de Buihpolder. De bok kwam tegen een draad van hei electrisch net van de „P.Z.E M." waarbij die draai is vernield, waardoor ver hindering of bemoeilijking van stroomle vering ten algemeene nutte ont8iond, zjjude daardoor de gehuchten Schapenbout eD Axelsche Sassing gedurende ge- ruimen ty d van electrischen stroom verstoken geweest. Eisch 50 of 30 d. en toe kenning v»u de civiele vordering. M LM, eebtg. van A. J. v. O., 28 j zonder beroep te Axjl, werd ten laste gelegd, dat zij in de jaren 1935 en 1936 te Axel op onderscheidene data in de plaats van merken, welke inge volge de bepalingen van de Landbouwcrisiswet 1933, moes ten geplaatst worSen op boter, zooals door verdachte werd be reid en verhandeld, op onder scheidene eenheden van zulke boter valsche zegels heeft ge plaatst en die boter heeft ver kocht als waren dje zegels echt, o m op 23 A; ril 1.1. aan Frans Pennemau. Eisch 6 maanden gevang. Te Ouderkerk aan den Amstel vermiste Vrijdagnamiddag de familie de Jager hun zoontje, dat juïst vijf jaar was geworden. Men trok er ODmiddelljjk op uit om de buurt af te zoekeD, doch aile moeite was tevergeefs Men vond het kind niet. Toen de vader evenwel 's avonds van zyn werk huiswaarts keerde, zag hjj het lichaam van den kleineD jongen in de Binnen- Amstel drjjven. Spoedig bracht men het kind op het droge, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Het alcoholverbod in België De Brusselsche kcffiehuisbou- ders en restaurateurs hebben een algemeene bijeenkomst gehouden voor bespreking van den toe stand, geschapen door het af wijzen in den Senaat van het voorstel tot afschaffing van het huidige bestaande alcoholverbod. Na een bespreking die ver scheidene uren duurde, werd voorgesteld een laatste stap te doen by de regeering. Weigert zij een schriftelijke verbintenis aan te gaan en een nieuw wets ontwerp voor een terugkeer naar bet regime v*a dea yr^ea alco holverkoop in te dienen, dan zullen met ingang van 15 Juni de cafe's en restaurants te Brus sel en elders in greote steüen van het land worden gesloten. Franco's bekwaamste generaal Donderdagavond is de bekende generaal Emillio Mola, comma dant vau de Noordelyke natio nalistische armee, aan het front van Baskenland bij een verken ningsvlucht in een dichten mist geraakt en neergestort. Generaal Mola is om het leven gekomen, eveneens zijn adju dant, twee officieren van den generalen staf en de beide vliegers. Laatste tNieuws. Koninklijk bezoek aan Alllstei dam. Hedenochtend 10 uur arri veerde H. M, de Koningin per gewone D-trein (waaraan een Kon. rijtuig was gekoppeld) uii Apeldoorn aan bet Centraal Siation te Amsterdam, waar be halve de burgemeester eemge autoriteiten ter begroeting aan wezig waren. Op het 2e perron was geen plaats onbezet. H. M. was ge kleed in wijuroode japon met dito hoed Luide toegejuicüi door een massale menigte stapte H. M in de voor Haar voor het station gereed staande caièche en reed langzaam, voorafgegaan en gevolgd door eemge volgrij tuigen waarin het Kon. gevolg met autoriteiten door de keurig met natuurbloemen versierde Damrak. Politie te paard reeu vóór de stoet, die gesloten werd door een detachement huzaren. Aan Het paleis op den Dam gekomen begat zich H M. al lereerst naar het balcon, waar zij de dicht opeen gestapelde Amsterdammers, die op zoo hartelijke wijza van hun sym pathie blijk gaven, wederzyds dankbaar te begroeteD, waarna H. M. zich in de binnenzak n terugtrok. Om 2 uur arriveerden meteen specialen trein Prinses Juliana en Prins Beruhard, opgewacht door een eerewacht vau in het wit gekleede weeskinderen, die iu zilveren mandjes verzamelde bloempjes uitstrooiden. Alweer was de burgemeester, dr. W. de Viugt met auioriteiten ter outvangst aanwtzg. Ook stonden er geschaard 200 ma trozen van H. Ms. oorlogsbodem „De Gelderlanddie in Het Y gemeen lag. De muziekkapel speelde bij aankomst het Wil helmus, waarna het marineae- tachement werd geiuspecteeru door de Prinses. In de wachtzaal werd het Prin selijk paar toegesproken door den burgemeester, waarop de Prinses dankte voor de hartelijke ont vangst, evenals Prins Bernoard, die den wensch uitsprak, dat de band, tusschen Amsterdam en het Huis vau Oranje zoo mogelijk nog hechter zal worden. Ook hier enorme geestdrift, toen het paar in het ryiuig stapte, a la Deaumont bespannen met 6 paarden, gevol'd dooi rijtuigen, huzaren en een corps van 250 afgevaardigden van ver eeuigingen, ieder met vaandel. Op den Dam stonden 20.000 kinderen en volwassenen, die een zaughulde bractiten, welke bui tengewoon geslaagd is. De kiu- dereu waren groepsgewijze voor zien vau roode, witte en blauwe vlaggetje», die m massa net beela gaven van ééu reusacntige vlag met oranjskuop. Bekalve hei Wilhelmus werden iu keurig rythme gezongen net „Dankt nu alien God en Valerius' gedenck- klanken, enz. Hierna nad een dtfié plaats, lerwy 1 de vorstelijke personen de leiders vriendelijk dankten. Axel, 1 Juni 1937. Mynheer de Redacteur, Ik ben aandeelhouder der Z V.T.M. De laatste jaren trok ik geeu rente en de waarde mijner stukken is tot bijna niets gedaald. Het destijds ervoor betaalde be drag beschouw ik ais verlorep, omdai de trams uh aen tijo zyn, maar ik acnt mij gelukkig ie kunnen zeggen, dat ik in leder geval met dat geld de belangen van Zeeuwscn-Vlaanderen heb kunnen dienen. My en ook anderen is het echter opgevallen, dat de Z V T M de laa ste jaren een vreemuu wijze vau vrachtberekeuingen ioep»st. Twee jaren terug werden er bleien vervoerd voor een prijs, die per 100U Kg 40 a 50 cemea lager *a<. aan die uer concur renten. Tucn hadden die laat- sten volop werk, som» van de- zeltde boeren. IuMaariji werd mijn kunstmest door Z V T.M.- auto's tnuisgebracnt voor een bedragje, waarvan ik bepaald senrok. Ik meende dat er een tout was begaan en «prak er met myn leverancier over, weike ecüter mededeelde, dat het tarief met de tram aldus was overeen gekomen. Heden kwam my ter oore, dat de tram siraatsteeuen voor de gemeente Axel vervoert, meer dan de helti goedkooper, can er door concurrenten was ingeschreven. Eu nu vraag ik my ai: Wat is net doel van de iram om zoo goedkoop (en met verlies) te vervoeren? Wil zij soms da concurrenten ruiueeren Dat kan zij niet. Mo ten soms de nog beschikbare gelden worden opgemaakt Daar behooren da aandeelhouders een stokje voor te steken Wie gaat er de kat de bel aanbinden U, Mijuneer de Redacteur, dank ik voor de plaatsruimte. Een Aandeelhouder, (Naschrift der redactie. Wjj plaatsten bovenstaand stukje, met net oog op de positie van den schryver. Wij willen nem echter wijzen op zyu reent om dergelijke vragen te stellen op de vergade ring van aandeelhouders, waar zy naar ons dunkt, wel atdoeudo zullen worden beantwoord.) MarktDericfiteii. AXEL. Wegens geringe aan voer wordt voorloopig geen no- t.-ering verstrekt. HULST, 7 Juni 1937. Alhier waren de marktprijzen als volgt Tarwe regeeringsprijs, rogge 7,OU 8,50, wintergersi 8,00—8,75 zomergcrsi 8,00—9,00, na ver 7,00 —8,00, erwien 7,0u 9,00, paar- denooonen 7,00—7,50, üuiven- ooonen 7,009,U0, witte boonen 0,00—0,00, brume b<>onen 7,00 9,50, lijnzaad 7,00 8,UÜ, olauw maanzaad 20,00 23 00, mosterdzaad UU,00— Ou,00, kool zaad 0,00-0,00. Rundvee aanvoer 4, verk. 2. Varkens 13, 10. Boter per Kg. 1,30. Eieren per 100 siuks 0,00. iNagekumcn HUverieiiuen iffiMSSF* De Burgemeester van AXF.L maakt bekend, dat tijdens de besiraiingswerk- zaamheden in de Noordsiraat, net éénrichtingsverkeer in de Keikdrcef tijdelijk woidt Geuuienue dezen lijd zullen de aanwijzingsDorden in deze straal worden bedekt. Axel, 8 Juni 1937. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Inlevering der ïnschrijvingsbil- >tten in gesloten couveii vóór ot op Zaterdag 12 juni 1037 bij ondergeleekende. IZ. DE FEIJTER Wzn., S£cr,-Pennim;(n, -mmin- -li.» Hl

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3