Binnenland. En nu is de 3: ambtenaar een goede kracht, terwijl het verschil in loon met de 2e ambtenaar toch te groot is. Wij hebben dan ook in Georg. Overleg besloten voor te stellen om het minimum-salaris met f200 en het maximum met f 300 te verhoogen en de jaar wedde alzoo te bepalen op f 1477 tot f 1797. Spr. is van meening, dat de Comm. van Georg. Overl. een goed besluit genomen heeft met dit voor te stellen. Het gaat niet aan, dat dhr. Oggel zegt, dat Georg. Overleg los met het ge meentegeld omspringtenvermorst, dat begint me wat te vervelen. Het is net, of de Raad het geld onnoodig uitgeeft en dhr. Oggel alleen de zuinige wethouder is. Spr is er dan ook voor, dat hst advies van Georg. Overl. gevolgd wordt. Dhr. OGGEL antwoordde dhr. Hamelink, dat hij niet van vandaag voor bezuiniging is, maar steeds in dien geest voorstellen heeft gedaan. Dhr. P. VAN BENDEGEM schaarde zich aan de zijde van dhr. Oggel. Wij kennen Georg. Overleg al lang aldus spr. en het heeft ons dan ook niet verwonderd, dat dit instituut weer met verhooging kwam. Van ver laging hooren we echter nooit van die zijde. Spr. kon dan ook de vrijmoedigheid niet vinden, om steeds te verhoogen en vond deze salarieering behoorlijk. Dhr. FANOY vroeg nog enkele inlichtingenomtrentde saiarieering van 2e en 3e ambtenaar; b.v. de 2e ambtenaar kan toch verminde ring krijgen, als hem eens de functie van ambtenaar van den Burg. Stand ontvalt, zoodat het dan lager wordt als van den 3e ambtenaar. De VOORZ. zeide, dat dit niet het geval is, daar dit bij veror dening is geregeld. Dhr. FANOYDus zonder Burg. Stand is het salaris van den 2e ambtenaar dan toch lager als dat van den 3e ambtenaar, dus heb ik toch gelijk. Dhr. DE RUIJTER zeide, dat het er niet om gaat of de 2e of 3e ambtenaar te veel of te weinig krijgt, daar heb ik me buiten gehouden. Ook de opmerking van dhr. Oggel, als zou het ver morsen zijn, achtte spr. niet juist. Dhr. SEGHERS kon zich ten volle aansluiten bij het advies van Georg. Overleg, daar dhr. Francke hier tot groote tevredenheid werk zaam is. Dhr. DIELEMAN Dhr. Seghers maait me het gras voor de voeten weg, ik vind de voorgestelde verhooging ook juistdhr. Francke verdient het dubbel en dwars. Dhr. ESSELBRUGGE kwam nog op tegen uitlatingen, als zoude hij eenigszins van meening ver anderd zijn. Het is toch wel meer gebeurd, dat men van meening veranderde en iemand in z'n hemd liet staan Dhr. OGGEL vond, dat de meeningen in Georg Overleg toch ook nogal uiteenloopcnd zijn. De VOORZ achtte de zaak thans genoeg besproken en zeide, dat er 3 voorstellen zijn tot verhooging, n l. f 100, f200 en f300. Het voorstel van f 300 kwam eerst in stemming en werd ver worpen met 7 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de h.h. Essel- brugge, Van 't Hoff, 't Gilde, v. d. Bilt, P. van Bendegem, Oggel en Fanoy. Het voorstel van f 200 kwam hierna in stemming en werd aan genomen met 9 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de h.h. Oggel, P. van Bendegem en Van de Bil! 12. Adres A N W B. De Kon. Ned. Toeristenbond meer bekend onder den naam van Algem. Nederlandsche Wielrij- dersbond wijst erop, dat ook de gemeente Axel van dien Bond alle medewerking verkrijgt, die gevraagd wordt, omtrent het plaatsen van borden in en rond om de gemeente, etc. Ook wordt harerzijds gaarne medegewerkt om het verkeer op alle mogelijke wijze te bevorderen. Waar B. en W. door die mede werking veel dank aan dezen bond verschuldigd zijn, meenen zij thans een voorstel te moeten doen, om als „gemeente" als honorair lid tot dien Bond toe te treden voor een jaariijksche bijdrage van f 10. Z.h.s. alzoo besloten. 13. Verzoek subsiuie Fokdag. Door de Commissie voor het houden van een Fokdag voor Paarden en Rundvee, uitgaande van de gewestelijke afd. van den „Chr. Boeren- en Tuindersbond" en de vereen, van paardenfokkers „Arbeid Adelt", is een verzoek ingediend, om een finantiëele bij drage van de gemeente te mogen ontvangen. Om de twee jaar heeft in deze gemeente een fokdag plaats, die vele bezoekers naar de gemeente lokt. Waar in 1935 aan deze Com missie ook een finantiëele bij drage is verleend en B en W. meenen het houden van derge lijke tentoonstellingen in deze gemeente te moeten bevorderen, wordt door hen voorgesteld hier aan een bijdrage te verleenen van minstens f50, alsmede een twee tal medailles. Z. h. s. alzoo besloten. 14 H«rh>ald verzoek C. den Hxmer. Ten einde vermindering van schoolgeld voor het jaar 1935'36 te verkrijgen is adressant thans in de gelegenheid om de be schikking over te leggen van den Inspecteur der Dir. Belastingen, waardoor het mogelijk is een voorstel te doen om op het ver zoek gunstig te beschikken. Z h s. werd alzoo besloten. 15 Vyzlgfna d«»r betjronHns Vlueschkeuringsbodryf 1936 Besloten werd deze wijziging vast te stellen, als volgt: De lasten werden verhoogd met f330 13 wegens overschrijving naar een volgenden dienst en verminderd met toevoeging van eenzelfde bedrag aan het reserve kapitaal. Woonwagenkamp. Alvoiens tot de omvraag over te gaan, deed de VOORZ. hierna mededeeliiig van de onderhande lingen betreffende aankoop grond en verplaatsing van het woon wagenkamp. B. en W. zijn er in geslaagd over een stukje grond in het Buthstraatje te kunnen beschikken, eigendom van de fam. Van Dixhoorn. Dit stukje grond, ter grootte van 1100 M2, kan gekocht worden voor f 400. Spr. zou dit punt gaarne in deze zitting afhandelen en vroeg daaromtrent de meening der leden. Dhr. VAN 't HOFF zou het liever nog eens uitstellen tot een volgende vergadering, omdat er dezen middag nogal hard gewerkt i?. We kunnen een en ander dan nog eens in beschouwing nemer, want het komt nu toch wel on verwacht. Het kamp zou dan in de polder komen eri daar buiten is niet zoo veel toezicht Er is nu toch direct niet zoo'n haast bij De VOORZ. antwoordde, dat een lid van de fam. Van Dixhoorn dezer dagen weer naar Indië vertrekt en daarom zou hij nu een definitief besluit willen remen. Dhr. VAN 't HOFF Het is dus de bedoeling om het woonwagen kamp uit de Oude Wijk naar den Buth te verplaatsen Dhr. C. VAN BENDEGEM zeide dat het misschien beter is, om eerst te besluiten die f400 be schikbaar te stellen voor de grond aankoop Dhr. HAMELINK zou het goed vinden op de gedachte van dhr. C. van Bendegem in te gaan, die grond daar is toch niet verloren en dan kan later nog over de plaatsing van het woonwagen kamp aldaar gesproken worden. Dhr. VAN DE BILT is ook wel te vinden voor het idee van dhr. C. van Bendegem, om eerst den grond te koopen, want een woon wagenkamp is een rare zaak. Dhr. SEGHERS: Het is dus de bedoeling van dhr. C. van Ben degem om al vast het stukje grond te koopen Dhr. VAN 'T HOFF had er toch nog wel eenig bezwaar tegen en zou liever nog eens wachten, doch liet hij er gemoedelijk op volgen als de meerderheid er voor is, leg ik me er bij neer. Dhr, DIELEMAN vroeg of de genen, die niet het geld be schikbaar willen stellen en het kamp verplaatsen, er dan een andere plaats voor weten. Dhr. 't GILDE stelde de vraag, of de polder er geen hezwaar tegen zal maken. Dhr. DE RUIJTER zou het kamp daar ook willen plaatsen. De VOORZ. vroeg nogmaals of de leden er geen bezwaar tegen hebben om de zaak in deze vergadering af te handelen, daar anders volgende week weer al een vergadering zou moeten gehouden worden. Er gingen hiertegen enkele stemmen op. Dhr. OGGEL zeide, dat het er om gaat om heelemaal af te han delen of uit te stellen, want als nu besloten wordt om den grond te koopen en nog geen besluit wordt genomen om het kamp daarop te plaatsen, dan komt het er waarschijnlijk niet. Z.fi.s. werd hierna besloten om den grond te koopen en het kamp daarop te plaatsen. Omvraag. Dhr. 't GILDE zeide, dat Zater dag en Zondag een rit met on bekende bestemming van den A.N.W.B. gehouden is. Het is hem daarbij toevallig opgevallen dat auto's, die uit de Oranje- en Zeestraat kwamen, telkens aan het bord bij de villa Wilhelmina moesten stoppen om uit te kijken naar den te volgen weg, daar het bord niet goed zichtbaar is van wege het geboomte. Dit is niet alleen van de Noordzijde, doch ook van den Zuidkant het geval. Hij zou willen dat B. en W daar eens gingen kijken om verbete ring te krijgen. De VOORZ. zeide, dat die borden geplaatst worden op aan wijzing van den A.N.W.B. Er zal echter over gesproken worden om verbetering te krijgen. Dhr. ESSELBRUGGE had niets dan lof voor den aanleg van de plantsoenen, zoowel in de Oude Wijk als aan het Station, doch het speet hem, dat rond de mu ziektent niets gedaan wordt. Zoo is het voorgekomen, dat bij het concert van Bravo uit Terneuzen het vaandel omver viel, zoodat dit korps misschien wel met minder medailles in Terneuzen is teruggekeerd, dan toen zij hierheen kwamen. Ten deele zal dit wel oorzaak geweest zijn van den toestand aan de muziek tent. De VOORZ. kon dit niet aan de tent wijten, daar hij het geval toevallig ook gezien had, maar er zal naar gekeken worden, wat er aan te doen is. Dhr. FANOY zeide, dat hij indertijd gewezen heeft op den on-economischen toestand aan de gisfabriek. Spr. zou ook willen, dat de stukken voor de raadsvergade ringen wat vroeger bezorgd wer den bij de leden, opdat deze grondiger kunnen worden be studeerd. De VOORZ. antwoordde hierop, dat dit niet altijd mogelijk is, zooals heden ook weer is ge bleken. Er is echter wel een termijn van bepaald. Maar bij belangrijke punten hebben de leden daarover toch niet te klagen. Een besliste toezegging kon spr. echter niet doen. En wat de eerste vraag van dhr. Fanoy betreft, daarop zal dhr. P. van Bendegem beter kun nen antwoorden als voorzitter van de Gascommissie. Dhr. P. VAN BENDEGEM zeide, dat nog verschillende pun ten in studie zijn. Spr. kon daaromtrent thans dan ook nog geen mededeelingen doen, omdat een en ander nog in onderzoek is. Dhr. VAN 'T HOFF zeide iets vergeten te hebben bij de be handeling van het verzoek van dhr. Francke en wil dit thans bij de omvraag ter sprake brengen. Er is n.l. niet over gesproken wanneer de verhooging ingaat. De VOORZ. zou dit willen be palen op heden 1 Juni, indien de leden dit ook goed vinden. Dit bleek het geval te zijn. Dhr. SEGHERS vroeg of er nog geen adres was ingekomen van de R.K. organisatie. De VOORZ. antwoordde, dat het adres is ingekomen, doch achtte het beter, om het in een volgende vergadering te behande len, daar toch ook nog advies moet worden ingewonnen. Dhr. SEGHERS had verder klachten vernomen uit de Molen straat, over het plaatsen van fiet sen. De menschen hebben er daar veel last van en hij zou gaarne zien, dat daaitegen wat gedaan werd. De VOORZ. zegde een onder zoek toe. Dhr. SEGHERS had dan ook nog een opmerking over een zinkput aan den overweg Meche- lenTerneuzen, bij de woning van C. den Hamer. Het is daar niet in orde met het deksel. De VOORZ. zal er eens naar laten kijken. Dhr. C. VAN BENDEGEM zeide dat er aan den Buthdijk (ingang Prins Hendrikstraat) een bord ge plaatst is, waarop de woorden „Doorgaand verkeer". Hij achtte dit wel wat misleidend. De VOORZ. zal hiervan nota nemen. Dhr. C. VAN BENDEGEM had ook klachten over het trottoir aan den Oudenweg. Het is daar meer dan erg, er liggen daar putten van zoowat een hal ven meter diep; dit is geen overdrijving, mijnheer de Voorz. Spr. wees ook op de Walstraat, vanaf v. d. Bos naar den Armendijk, het gedeelte waar nog geen trottoir ligt. Hij zou daar ook verbetering willen aan brengen. Dhr. OGGEL was van meening, dat het daar veel geld kan kosten en het is daar toch niet zoo druk. Dhr. C. van BENDEGEM zeide tenslotte r.u eens niet op de straten maar op de straat makers te willen wijzen. We hebben hier u een vaste straatmaker, maar steeds zijn er ook nog vreemden in dienst. Spr. zou gaarne zien, dat bij de straatmakerij menschen uit de gemeente tewerk gesteld werden. Er zijn hier r.og zooveel werkloozen, b.v. ook metselaars, en die menschen kunnen dat toch ook wel De VOORZ. deed toezegging, een en ander te zuilen onder zoeken. Daar verder niemand meer het woord verlangde, werd de ver gadering te kwart voor zes op de gebruikelijke wijze door den VOORZ. gesloten. Ter rectificatie van hetgeen in het Raadsverslag in ons vorig nummer staat (zie bijblad 3e kolom regel 35 e. v.) laten we hier woor delijk volgen wat dhr. P. van Bendegem (weth.) zeide ter ver dediging van zijn standpunt in zake de benoeming van dhr. M. Oggel, als len ambtenaar: „Voorzitter: U heeft het juist gezegd, dat door mij telkens De Smidt naar voren is gebracht. Doch omdat U De Smidt niet geschikt achite, heb ik gemeend om conflicten te voorkomen, goed te doer, den besten uit de beste te nemer, en zoodoende Oggel te helpen benoemen. Tevens deel ik mede, dat ik Francke niet kon helpen benoemen, omdat deze persoon niet die persoonlijke eigenschappen bezit, om met menschen om te gaan. Ook acht ik het niet gewenscht, dat eerf derde ambtenaar over een tweede heen sprinct, en kan ik het zoodoende met mijn geweten overeen brengen, dat ik door mede dhr. Oggel Jr. te helpen benoemen, gehandeld heb in 't be lang van de gemeenschap". Zaterdag is te Baaru in tegen woordigheid van H M de Ko ningiu, EL K. H. Prinses JuliaDa en Z K. H. Prins Bernhard het monument onthuld, dit voor het nageslacht van wjjlen Konirgiu Emma in herinnering zal houden. Het monument stelt voor de op een taooge kolom staande figuur der nobele vrouwe, die in alle Nederlandsche harten zoo'n ruime plaats innam. De onthulling had na een toe spraak van den burgemeester van Baatn plaats door het Prin selijk paar. De Koningin legde na afloop een bouquet aan den voet van het standbeeld, Een Zeeuw, dhr. D. Passenier van St. Lau rens, geboren te Middelburg is benoemd tot machinist van het Prinselijk jacht. Gasmaskers voor de bcvolkhg. De onderstaatssecretaris van het ministerie van binnenland- sche zaken verklaart, dat in alle steden ot districten, welke het voorwerp kunnen worden van aanvallen uit de lucht gasmas kers worden opgeslagen om aan de bevolkiog te worden uitge- dt-eld, wanneer de omstandig heden zulks noodig mochten maken. Eventueel zullen deze maskers bjj de burgers worden thuisbe zorgd. Er zijn thans reeds acht millioen gasmaskers beschikbaar. S aten Generaal. Zaterdagmiddag zijn in een vereenigde vergadering, de beide Kamers der Staten-Generaal, in naam der Koningin, door den minister van binnenlandsche zaken, mr, J. A. de Wilde, ge sloten. Ter opening van de buiten gewone zitting der Staten-Gene- raal waren de beide Kamers hedenmiddag in vereenigde ver gadering bijeen. Na de formeele opening ver gaderden de Eerste Kamer en de Tweede Kamer om 3 uur atzonderljjk ter benoeming van de commissies van onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw ge kozen leden. De luchtpost naar Indië. Zaterdagochtend te 6 uur 12 is het eerste Douglas DC-3 vliegtuig van de K.L.M. de „Specht" van Schiphol naar Nederlandsch Indië vertrokken. Dit vertrek was een historische gebeurtenis in de ontwikkeling van de luchtverbinding tusschen Indië en het moederland, want nu is, voor wat het postvervoer naar Nederlandsch-Iuaië betreft, het speciale luchtrecht alge- schaft, zoodat in het vervolg vrfjwel alle post langs den lucht weg zal worden verzonden. Een groot aantal autoriteiten was getuige van het vertrek van dit vliegtuig, o.a. minister-presi dent dr. H. Colijn, en de minis ters De Wilde en Van Lidt de Jeude. De eenige passagiers van de „Specht" waren de Maharadja van Jodphur en gevolg, tezamen 6 personen, voor wie het ge- heele vliegtuig was gereser veerd. De „Specht" met als eerste bestuurder J. B. Scbolte vervoert ruim 594 K G post, 20 K.G. pakketpost en 145 KG. vracht. Voor het vertrek heelt dr Colijn een korte toespraak gehouden. AXEL, 8 Juni 1937. De maand Juni is ingezet met eenige heerlijke echt zomersche dagen, zopdat het zelfs tropisch warm werd. Het is te begrijpen, dat er dan menschen zijn, wier dagtaak minder vroeg begint, die gaarne genieten van de koele, verfrisschende late avonduren. En voorzoover ze daar niemand mee hinderen, is daar ook niets tegen. Anders wordt het echter, als vooral jongeren groepjes vormen en hun nachtelijke wandelingen hier en daar onderbreken met een rustpose en daarbij hun „annec- doten", luid gelach of applaus ontlokken, of erger nog, hun vroo- lijkheid zich uit in een soort sarcastisch gezang van „geef mij een zonneij(nota bene bij maneschijn 1) zóódanig, dat hier door de nachtelijke rust, die bij dat warme weer niet zonder moeite verkregen is, wordt ver stoord en na draaien en keeren weer naar de voor den welstand van 's menschen lichaam en geest noodige slaap wordt verlangd. Dan is er wèl wat tegen en zcu men hartelijk wenschen, dat aan zulke jongelui de huissleutel niet toevertrouwd werd, zoodat ze de keuze kregen tijdig thuis te zijn, of als kinderen naar bed gestuurd te worden. Ter waarschuwing willen we hier even mededeelen, dat er intusschen maatregelen worden overwogen, om dezulken gratis logies te verschaffen op een plaats,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2