N ieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Tlaan dere n. Bij de Marmergroeven No. 19. DINSDAG 8 JUNI 1937. 53° Jaargf. AL»,* Raads verslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranéo per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van Dinsdag 1 Juni 1937. Aanwezig de heeren J M. Oggel, P. van Bendegem, C. Th. van de Bilt, A. Th. 't Gilde, B. Seghers, A. van 't Hoff, A. P. Esselbrugge, C. van Bendegem, C. Hameli k, J. Eanoy, A. P. de Ruijter en F. Dieleman. Afwezig dhr. P. de Jonge. Voorzitter de heer F. Blok, bur gemeester; Secretaris de heer J. L. J. Maris. 111. 11 Verzoek van den lieer J. Francke om rerkooging van jaarwedde. Dit adres luidt aldus Edelachtbare Heeren. Met verwijzing naar de bijge voegde toelichting, heb ik de eer Uw college beleefd te verzoeken mijn jaarwedde te willen ver- hoogen. Met belangstelling zie ik Uw gunstig antwoord tegemoet en beveel mij in Uw welwillende gunst aan. Ter toelichting deelde adressant het volgende mede Het kan U niet onbekend zijn, dat mijn jaarwedde behoort tot de laagste, die door de gemeente betaald worden en gelijk staat met, of nauwelijks uitkomt boven de loonen, die betaald worden aan de werklieden bij de ge meente of bij de gasfabriek en die in het vrije bedrijf. Uit een vergelijking met de salarieering der rijksambtenaren, b.v. de onderwijzers, wier jaar wedde stijgt met het aanta! dienst jaren, blijkt, dat mijn salaris f300 a f400 lager is, terwijl bij vergelijking met andere gelijk soortige betrekkingen bij het Rijk, de provincie of andere gemeenten, dat verschil nog grooter wordt. In tegenstelling met mijn col lega's, die drie tweejaarlijksche verhoogingen ontvangen, is voor mij indertijd vastgesteld, dat ik Uit het Engeisch Toen hij hieraan dacht, scheen zich eeD kleine duivel te vormen uit den op-tygenden b auwen rook van zyu pijp en hem in het oor te blazen zyn belofte te verbreken en de onthulling van den afperser vóór te zyn door een volledig re laas in de courant van den vol genden dag te schrijven. Maar een ander beeld, het pittige gezichtje van Madge St. Aldbelm, deed dat van den verleider verdwijnen in den rook, waaruit het zich ge vormd had. Als Hector op dat oogeDblik Mapleton had kunnen zien, zou dit hem iets geleerd hebben ook dat hij voorzichtiger moest zijn 1 De fossielenzoeker had namelijk een heele poos voor zich uit staan staren, terwijl het koude zweet hem op het voorhootd kwam. Een beroerde geschi denis, mompelde hij. Hij of ik moet uit den weg. Er is op deze wereld geen plaats voor allebei en ik ben niet van plan degene te z(jn die plaat! maakt. twee tweejaarlijksche verhoo gingen heb, zoodat op dit punt van geen gelijkheid kan gesproken worden. Voorts merk ik op, dat aan de rijksambtenaren, die een inkomen hebben van minder dan t1800, een huwelijkstoelage van f 180 wordt toegekend. Ten aanzien van mijn werk kring zij het mij vergund er Uwe aandacht op te vestigen, dat mijn arbeid in omvang, zoowel als in beteekenis, belangrijk is toege nomen. De overheidszorg voor de werk- loozen is in den loop der jaren tot één der voornaamste taken van het gemeentebestuur ge worden. Met de stijging van het aantal werkloozen, dat ondersteund wordt of in de werkverschaffing wordt geplaatst, welk aantal, sedert mijn benoeming, minstens driemaal zoo groot is geworden, is ook de administratieve arbeid belangrijk vermeerderd. De voorschriften zijn in sterke mate uitgebreid en ingewikkelder geworden en vragen veel meer dan vroeger een nauwgezette kennis en grooter practische be kwaamheid. Daarbij komt nog de distributie van levensmiddelen en het ver zamelen van verschillende gege vens betreffende de werkloozen- zorg, welke meer en meer ge vraagd worden van overheids wege, en waaraan veel meer tijd besteed moet worden, zoodat overwerk noodzakelijk is ge bleken. Het behoeft wel geen nader betoog dat de belangrijkheid en verantwoordelijkheid van mijn werkkring zeer belangrijk is toe genomen en niet kan vergeleken worden met den arbeid van een ambtenaar, die eenvoudige werk zaamheden verricht. Ten slotte zij het mij vergund er Uwe aandacht op te vestigen, dat mijn jaarwedde in verhouding tot die verantwoordelijkheid en omvang van mijn arbeid uiterst laag is en ik verhooging daarvan mede in verband met mijn Uit zijn vestzak haalde hij een apothekers doosje, deed het deksel eraf en bekeek den inhoud een grijsachtig poeder, dat zwak glin sterde in het licht van de iamp. HOOFDSTUK XXII. De morgen bracht in dit geval geen raad Integendeel, de brieven die Hector op zyu ontbijttafel vond, stelden alleen maar vast, wat de telegrammen al met wat minder details hadden meegedeeld dat er in Londen geen spoor van Bessie gevonden was. Martha Callow&y kwam binnen met zyn ham en eieren, en het ging hem aaa het hart dat hy ontkennend het hoofd moest schud den op haar smeekenden blik Hij had haar verteld, dat hij hulp had ingeroepen van zijn courant en ze had den naam daarvan op een van de enveloppen gezien. Maar je mag de hoop niet opgeven, Martha, zei bij. Onze mannen werken zoo hard ze kun nen en straks zal ik op mijn mo- toifiets al de stations voor Londen afrijden voor het geval ze met den trein is gegaan en eerder is uit- g< stapt. U is meer dan goed, mijn heer Hector, antwoordde de be droefde moeder, terwijl ze haar cohort tegen haar oogea drukte, DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. AUVERTENTIEN van 1 tot 5 regels 6U Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. huwelijk in de volgende maand zeer op prijs zal stellen. Hoogachtend, Uw dw. dnr., J. FRANCKE. Over dit verzoekschrift is het advies gevraagd van de Commis sie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken. Dit advies luidt als volgt De Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenaarszaken alhier heeft in hare vergadering van 28 Mei 1937 met algemeene stemmen besloten, U het navol gende advies te verstrekken Bij de bespreking van dit adres bleek de commissie eenstemmig van oordeel te zijn, dat de aard en de omvang der werkzaam heden, welke aan de functie van den derden ambtenaar ter secre tarie in deze gemeente verbonden zijn, zoodanig zijn toegenomen, dat de aan deze betrekking thans verbonden jaarwedde veel te laag moet worden geacht. Bovendien is de commissie van oordeel, dat in de salarisregeling evenredig heid dient te worden gebracht, door aan den derden ambtenaar evenals aan diens beide collega's ter secretarie drie inplaats van twee tweejaarlijksche verhoogin gen van f100 toe te kennen. Afgezien van bet feit, dat bij de besprekingen bleek, dat de geheele salarisregeling der amb tenaren ter secretarie in deze ge meente, mede in vergelijking tot die in andere, gelijksoortige ge meenten, wordt geacht op een te laag peil te staan is in onze commissie het voorstel gedaan en met algemeene stemmen aan genomen, om aan Uw College te adviseeren, aan den Raad voor te stellen, het minimum salaris van den derden ambtenaar (ad junct-commies) te verhoogen met f 200 en het maximum te ver hoogen met f300 en zijn jaar wedde derhalve te bepalen op f 1477 tot f 1797, zulks met dien verstande, dat het maximum wordt bereikt door drie twee jaarlijksche verhoogingen van f 100 (welk laatste ook voor den Maar ze bedwong haar tranen by het geluid van een stap in de gang en een oogenblik later zagen ze Mapleton den voortuin doorgaan naar de vallei. Hij had een keurig zwart pak aan en droeg een gele tasch. Hij gaat naar Londen van daag, verklaarde Martha Hy ontbeet vroeg om rog den trein van 10 5 in Corfe te kunnen halen. Onverwachte zaken schynt het, maar hij komt vanavond terug. Ik dacht dat hy altijd de auto nam als hy naar het station giDg, zei Hector Maar misschien is het plan zoo plotseling gekomen dat er geen tyd meer was om een auto tbestellen. Dat kan wel, antwoordde juffrouw Calloway. Hy kwam in de keuken zoodra ik beneden was en vroeg ot hij dadelijk zijn ontbijt kon krijgen. Hij was heel aardig en verontschuldigde zich dat hy me moest lastig vallen O, j hier is Bob om zyn melk, u heeft hem ook al verwend, mynheer Htctor, net als ods allemaal. Bob was een groote kater, met een prachtig zwart vel en aanha lige manieren. Hij had vanaf den eenten dag vriendschap gesloten met Hector Hij nestelde zich gaar ne op de kussens van de stoelen len en 2en ambtenaar ter secre tarie het geval is). Tot het verkrijgen van een juist overzicht laten wij hieronder eerst volgen een overzicht van de bestaande regeling voor de ambtenaren ter secretarie. Ie commies f 1775 f 209C, 2e commies f 1590—f 1890, ieder 3 tweejaarlijksche verhoogingen, adjunct-commies f 1277—f 1497, 2 tweejaarlijksche verhoogingen. In het college van B. en W. kon voor de behandeling van dit punt bij de Commissie voor Ge organiseerd Overleg geen een stemmigheid worden verkregen. De Voorzitter van B. en W. was er voor, om van den ad junct-commies het minimum met f 100 en het maximum met f200 te verhoogen, teneinde een even redige verhouding der minima en maxima te verkrijgen en tevens het maximum door 3 tweejaar lijksche verhoogingen te doen bereiken. Een der Wethouders stelde voor, het aantal periodieke ver hoogingen in overeenstemming te brengen met dat der beide andere ambtenaren, derhalvenog een periodieke verhooging van f 100 toe te kennen. De andere Wethouder was van meening, dat het salaris voor derden ambtenaar met deze rege ling voldoende is. Na kennisname van het advies der Commissie voor Georgani seerd Overleg kan de voorzitter van B. en W. zich met dat advies vereenigen, terwijl de beide wet houders het aantal periodieke ver hoogingen in overeenstemming wenschen te brengen met dat der beide ambtenaren ter secretarie, alzoo den adjunct-commies ook drie tweejaarlijksche verhoogingen van f100 toe te kennen. De VOORZ. zeide, dat uit de stukken blijkt, hoe het college van B, en W. zich de verhooging der jaarwedde voorstelt, ook na ken- nisnamevan het advies der Comm. voor Georganiseerd Overleg. Dhr. DE RUIJTER zeide, dat in de vergadering van Georg. Overl. de zaak besproken is en en was vooral een trouwe compa- rent bij de maaltijden. Nadat Mar tha was weggegaan, streek de kat zijn glanzend lyf tegen Hector's beenen, in afwachting vao de scho tel melk dien hij iederen morgen kreeg. Maar Hector was te diep in gedachten om op den kater te letten en toen het Bob te lang duurde, hiet hij een jamtm-rlyk gemiauw aan. Hector vulde een schotel met melk, zette dezen op den grond en begon aan zijn ODt- bijt. Het plotselinge vertrek van Mapleton hield zyn geest bezig, eu toen hij een paar happen ge geten had, legde hy mes en vork neer en staarde afgetrokken naar buiten. Mapleton had zijn venrek naar Londen aan Martha medege deeld, nog voor de ochtendpost er was geweest Was hij, niettegen staande zijn onbeschaamde hou ding, toch bang geworden Was hij naar Londen om B ssie te ont moeten Als dat inderdaad zoo was, was het meisje zoo goed als gevonden. Binnen een uur zou op de Lytx een telegram zyn met het verzoek Mapleton te laten >schaduwen« van het oogenblik at dat h(j uit den trein stapte. Bob werd verwaarloosd dien morgen 1 Meer het groote dier ge~ daarin werd het salaris van dhr. Francke te laag geacht. Het gaat er nu niet om, of het salaris van andere ambtenaren te hoog is, doch het verschil is te groot met de anderen in verband met het werk en daarom is voorgesteld om f 300 verhooging te geven. Het heeft ons verwonderd, dat B. en W. daar afwijzend tegenover slaan. Dhr. VAN 't HOFF was van meening, dat Georg. Overl. wel een beetje te ver gaat. Hij zou willen gaan tot een maximum van f 1700 en is het niet eens met Georg. Overl., noch met B. en W. Spr. denkt, dat er zoo vele voor stellen komen. Hij achtte een onderling verschil van f200 met de andere ambtenaren een goede oplossing. Dhr. VAN DE BILT was het opgevallen, dat er in het adres staat, dat er in het vrije bedrijf ook zooveel betaald wordt en dat is toch bezijden de waarheid. Men komt daar maar steeds mee aan van hoog tot laag, doch dat is in Axel absoluut niet het geval. Het vrije bedrijf ligt daarbij veel ten achter bij de ambtenaren, de loonen daarin zijn niet zoo hoogals bij de gemeente betaald worden. Bovendien is de positie der amb tenaren ook veel vaster, die komen niet zoo gauw op straat en dan hebben ze ook nog veel voor met vrije dagen, vacantia, enz., wat in het vrije bedrijf niet het geval is. Dhr. OGGEL merkte op, dat in het vrije bedrijf alle menschen moeten worstelen om zich staande te houden en het gaat daarom z i. niet aan, om de loonen bij de gemeente zoo hoog op te voeren en geld te vermorsen. Dhr. 't GILDE is het eens met dhr. Van 't Huff en acht het ook geen goede regeling, dat het eindsalaris van den adjunci-com- mies uitkomt boven het begin salaris van den le commies. Dhr. HAMELINK zeide, dat hij het niet eens is met dhr. Oggel, die meent, dat men niet zoo hoog mag gaan. Het is toch algemeen bekend, dat de loonen hier laag zijn van het gemeentepersoneel. noot van de melk en droeg de verwaarloezing met gelatenheid, totdat een langgerekt, smartelijk miauwen opeens Hi-eter's aandacht trok. Het dier lag op den rug, de pnoteu in de lucht, Een kreet van woede onderdrukkend, want blik semsnel drong het tot hem door wat dit te betrekenen had, bukte Hector zich over het jammerende dier, maar plotseling rolde Bob op een zjjde en was rlood Hij had slechts de halve schotel molk leeggedrouken en angstig keek H. ctor naar zijn kop thee, waar s hy van dezelfde melk had gedaan. In zijn verstrooidheid had hij ge lukkig vergeten ervan te drinken. Hij twijfelde geen moment of Ma pleton, als reactie op hun gesprek van den vorigen avond, had ver gif in de melk gedaan. Daarvoor bad hij gelegenheid genoeg gehad daar op den theepot en de gebak ken eieren na, het ontbijt altijd gereed stond voor zy beneden kwamen. Waarscbyolyk had Ma pleton het vergif in de melk ga- daan terwyl Martha bezig was de eieren te bakken. Deze poging tot moord was natuurlijk ook een reden voor zyu haastig vertrek naar Londen. (Wordt vervolgd), 1 x--'i r» -V i Si COURANT 39)

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1