Landbouw. Binnenland. Rechtzaken. willen besluiten tot het verstrek ken van schoolvoeding en -kleding en tot het, al of niet in samen werking met andere gemeenten, instellen van een schoolartsen- dienst. Ter motivering van boven gemeld verzoek zijn ondergeteken den zo vrij naar de bijgevoegde memorie van toelichting te ver wijzen. A Pieterse, Voorz. C. P. Köhler, Secr. Toelichting Meer en meer blijkt uit ver schillende berichten de achteruit gang van de voedingstoestand van schoolkinderen. Waar de school arts contiöle uitoefent, mag ge rekend worden op tijdige onder kenning van ondervoedingsver schijnselen daar evenwel dit in stituut lang niet overal bestaat, is het zeer waarschijnlijk, dat de gevolgen van stelselmatig voe- dingstekoit op vele plaatsen on opgemerkt blijven, of dat althans maatregelen achterwege blijven om in het euvel te voorzien. Vast staat, dat de langdurige crisis het normale gezinsleven ernstig bedreigt. De uitgekeerde steun is in zeer vele gevallen nauwelijks toereikend om in de eenvoudigste behoefte van het arbeidersgezin te voorzien. Waar de gezondheidstoestand minder gunstig is, kunnen ernstige ge volgen, vooral tijdens de kinder leeftijd, niet achterwege blijven. Volgens een bericht in het Handelsblad omtrent de resultaten van een onderzoek naar de voe dingstoestand van schoolkinderen in de gemeente Opsterland, zou den de schoolartsen met dit onderzoek belast, gerapporteerd hebben, dat op vele scholen een groot deel der leerlingen (soms pl.m. 50 pet) beneden het ge middelde voedingsgetal bleef. Aangezien zulke leerlingen blij ken geven van traagheid en spoedige vermoeidheid, zowel lichamelijk als geestelijk, is het licht te begrijpen, dat het aan zulke leerlingen gegeven dure onderwijs nagenoeg verspild is en dat, waar de ouders niet in staat zijn, het gezin van voldoende voedsel en kleding te voorzien, het de plicht van de overheid is, zooveel mogelijk te hulp te komen. In Terneuzen worden reeds gedurende enkele jaren klompen en ondergoed verstrekt en is juist een onderzoek ingesteld naar ondervoeding bij de leer lingen, teneinde te komen tot het verstrekken van melk aan onder voede schoolkinderen. Op school A met een schoolbevo.king van pl.m. 200 leerlingen, werden in 't begin van 1936 door een arts 23 leerlingen aangewezen, nu in 't begin van 1937 reeds 58 welke toeneming wel wijst op de grote noodzakelijkheid om ook aan schoolvoeding te beginnen. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat in Westdorpe ook reeds melk aan schoolkinderen wordt ver strekt en ook daar behoefte ge voeld wordt aan geregelde con tiöle door een schoolarts. Met het oog- op wat in Ter- neuzen en Westdorpe reeds ge schiedt, wenst de afdeling Ooste lijk Zeeuws-Vlaanderen van het Ned. Onderwijzersgenootschap, dat in alle gemeenten van O. Zeeuws-Vlaanderen iets gedaan wordt om ondervoeding bij het schoolgaande kind tegen te gaan en aldus het onderwijs aan die kinderen vruchtdragend te doen zijn. B. en W. deelen hieromtrent mede, dat dit punt door hen is bestudeerd, met het resultaat, dat zij geen vrijheid kunnen vinden om met een dergelijk voorstel tot den Raad te komen, weshalve zij voorstellen, op dit adres afwij zend te beschikken. Dhr. ESSELBRUGGE vond bet jammer dat B. en W. dit verzoek direct van de hand wijzen. Zij zeggen nu wel het bestudeerd te hebben, doch wat is nu eigenlijk het resultaat daarvan? De VOORZ. antwoordde, dat ten voorloopig onderzoek is in gesteld door B. en W, die daarbij lot de conclusie zijn gekomen, dat het gevraagde in Axel niet zoo direct noodig is. B en W. hebben daaromtrent dan ook geen voorstellen, omdat ze de nood zakelijkheid van een en ander niet inzien. Dhr. ESSELBRUGGE: Dus het college van B. en W. ziet de noodzakelijkheid niet in VOORZ Neen, voorloopig niet. Dhr. 't GILDE zeide, dat zoo'n zaak voor de gemeente te kostelijk is, doch hij had toch een diep gaander onderzoek verwacht. In samenwerking met andere ge meenten zou z.i. toch wel iets meer te bereiken zijn. Spr. zou dan ook gaarne zien, dat B. en W. het inititief namen met andere gemeenten. Dhr. FANOY is van dezelfde meening als dhr. 't Gilde en zou een schoolartsendienst in Z. Vlaanderen willen instellen. Dhi. HAMELINK heeft met ge noegen van het standpunt der neutrale onderwijzers kennis ge nomen. In tegenstelling met an dere opvattingen hieromtrent, acht hij wei degelijk dat er sprake is van ondervoeding, zooals uit Terneuzen blijkt. Dit kan ook in Axel het geval zijn en daarom heeft hij er indertijd op gewezen om een onderzoek bij de Axelsche schoolkinderen te doen instellen Hij was niet tevreden met het antwoord van B. en W. doch had een deskundig onderzoek ge- wenscht. Wat de kosten betreft, kunnen we bij andere gemeenten informeeren. Als B. en W. daar toe het initiatief namen, zou dit al veel bevrediging schenken. Dhr. VAN DE BILT zeide, dat te Westdorpe ook reeds een on derzoek is ingesteld en stappen in den zin van het adres zijn gedaan. Dhr. SEGHERS heeft het on derzoek van B. en W ook geen bevrediging geschonken en daar om zou hij ook verdere stappen willen doen. Dhr. ESSELBRUGGE vond het onderzoek te Axel eigelijk maar leekenwerk en achtte het ge- wenscht nu ook eens te infor meeren naar de kosten van een deskundig onderzoek. De VOORZ. is tot de over- tuiginggekomen,dat demeeningen omtrent het voorstel van B. en W. nogal uiteenloopen, zoodat dit danig uiteen gerafeld is. Hij achtte het dan ook beter deze zaak nog eens te verwijzen naar het college van B. en W. Z.h.s. werd alzoo besloten. (Wordt vervolgd). Steunverleening aan de zee- scheepvaart heeft onze volle in stemming, maar zij kome niet ten laste van het Verkeersfonds. Van dit fonds draagt het motor- w^gverkeer, indien men het bij zonder invoerrecht op benzine medetelt, alle tekorten der overige verkeersmiddelen moet de zee scheepvaart nu ook nog op het motorwegverkeer steunen? NederlandDuitschland Onze uitvoer naar het Derde Rijk zal worden vermeerderd. Ook is er kans op toeneming van het vreemdelingen-bezoek uit Duitsch- land. De Nederlandsche en de Duit- sche regeeringscommissies hebben haar gebruikelijke driemaandelijk- sche bespreking in Den Haag ge houden. In verband met den toe genomen invoer uit Duitschland, tengevolge waarvan de stand van de Nederlandsch-Duitsche clearing aanzienlijk verbeterde, is het mo gelijk gebleken overeenstemming te bereiken over een belangrijke vermeerdering van den uitvoer van goederen van Nederland en de Nederlandsche overzeesche ge westen naar Duitschland. De vermeerderde Nederlandsche uitvoer naar Duitschland in het derde kwartaal 1937 geldt zoowel voor industrieele en landbouwpro ducten als voor kolonialeartikelen. De schipper van het Prinseityk jacht. Tot schipper van het prinselijk jacht „Piet Hein" is de heer Otte Blom benoemd. De heer Blom is leeraar aan de Binnenvaartschool te Rotterdam en is in 1894 te Hin- deloopen geboren. Op het gebied van het varen met jachten zoowel op de Neder landsche wateren als op de Noord zee en in het Kanaal heeft de heer Blom groote ervaring opgedaan. Voorts is de heer Blom tech nisch opzichter met den rang van adjudant-onderofficier bij het Vrij willig Landstormkorps vaaituigen- dienst. (N. R. Crt.) M. de Feijter Az. te Axel, D. Dekker Fz. te Zaamslag en A. de Kraker Dz. te Neuzen, ieder met lof. Voorts Jan Dieleman Dz. te Axel, P. v. d. Ree Jz., M. de Putter Kz. en D. Dekker Anthz. allen van Zaamslag, D Tollenaar Anthz. te Hoek, W. Dieleman Jz., Jac. de Jonge Jz., Joz. de Jonge Jz., allen van Axel, J. de Feijter Az. en J. de Kraker Az. van Zaamslag. Aan het eind der beantwoor ding gekomen, sprak Ir. Drogen- dijk, nadat hij de diploma's aan de verschillende leerlingen had uitgereikt, dezen toe hun erop wij zend, niet te moeten rusten bij hetgeen thans bereikt is, doch door te gaan met onderzoeken, theoretisch en practisch. Ook dhr. P. Ie Feber, oud-hoofd dezer school, was in den namiddag aanwezig en heeft evenals dhr. Booij vnd. de scheidende leer lingen toegesproken. Hierna sprak de Voorz. namens het bestuur een woord van dank aan allen, die hadden medege werkt tot het welslagen van dezen dag. Spr. feliciteerde den leer lingen met het behaalde succes, alsmede leeraar en oudeis, waar na M. de Feijter ook namens zijn mede-leerlingen een woord van dank sprak voor alles wat zij op deze school geleerd en genoten hadden, hij bood tevens aan dhr. Booij een blijvend aandenken aan. Tot slot van de welgeslaagde openbare lessen eindigde de voorzitter met dankgebed. Nog zij gemeld, dat voor den nieuwen cursus weer 15 leer lingen zijn ingeschreven. Prins Bernhard Gemeld wordt, dat Prins Bern- hard Woensdag een bezoek heeft gebracht op het huis Doorn, bij ex-keizer Wilhelm. Uit verkeerde bron. Naar de Alg. Ned. Verkeers- federatie schrijft is een wetsont werp ingediend, waarbij aan de Stoomvaart Mij. Zeeland steun wordt verleend tot het bouwen van 2 nieuwe zeeschepen (voor den dienst Vlissingen Londen). Het op peil houden van de Nederlandsche zeescheepvaart is inderdaad voor ons land een be lang van de eerste orde en prin- cipiëel kan dan ook zeker worden ingestemd met dit wetsvoorstel. Anders is het echter ten aan zien van de wijze, waarop de Regeering meent de benoodigde anderhalf millioen gulden te moe ten vinden. Volgens het wets ontwerp wil men den steun aan de Mij. Zeeland ten laste brengen van het Verkeersfonds, dat daar voor toch zeker allerminst in het leven geroepen is. Als men de Regeerings- en Kamerstukken, die op de Wet tot instelling van een Verkeersfonds betrekking hebben, eens overleest, blijkt uit alles dat het daarbij ging om voorzieningen te treffen voor het onderling ver band tusschen de verschillende verkeersmiddelen, waarbij met het verkeer te water bedoeld werd de binnenscheepvaart op onze Hollandsche wateren en zeker niet de zeescheepvaart. Bovendien bevat art. 3 van de Verkeersfondswet een volledige opsomming van de uitgaven, die ten laste van dit fonds mogen worden gebracht. Het verleenen van een bijdrage voor het bouwen van zeeschepen ten laste van het Verkeersfonds zou dus in strijd zijn met de wet betreffende dit fonds. Chr. Lagere Landbouw School. J.l. Dinsdag werden aan ge noemde school alhier, de eind- lessen gegeven in tegenwoordig heid van het bestuur der kring Oost Z. VI. van de C.B.T.B de Commissie van Toezicht, den heer ir. Drogendijk, welke belast is met het toezicht op het landbouw onderwijs in Zeeland, ouders van leerlingen en belangstellenden. Van het gemeente-bestuur van Axel was bericht ingekomen van verhindering om aanwezig te zijn, wegens raadsvergadering. De voorzitter van het school bestuur, dhr. C. de Putter, opende om 9 uur het samenzijn met gebed en heette de aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid ir. Drogen dijk. Hij sprak een kort openings woord in verband met hetgeen op diendag te gebeuren stond waarna hij het woord gaf aan den heer K. Booij, hoofd van genoemde school, die begon met het vragen stellen aan de leerlingen van het le cursusjaar. Deze klas telde 17 leerlingen. De indruk van de vorderingen was goed, zoodat ze allen naar de 2e klas overgingen, terwijl voorwaardelijk hieraan nog een nieuwen leerling gevoegd zal worden. De 2e klas telde 21 leerlingen en over 't algemeen was ook deze klas goed en konden allen be- vorderd worden naar de 3e klas, met uitzondering van twee jon gens, die voorwaardelijk zijn overgegaan met een proeftijd van 3 maanden. De 3e klas telde 16 leerlingenen ook hier konden allen overgaanop een klein uitzondering na was ook deze kla goed. De 4e klas telde 13 leer lingen, welke voor 't laatste jaa de school hebben bezocht. Zij verwierven allen het diploma. De namen dezer leerlingen zijn in rangorde de volgende: Maandag had in de landbouw school te Schoondijke de eindles plaats. Uit de goede antwoorden op de vragen van dhr. Van Dijk bleek, dat de lessen vruchtdragend waren geweest. Na rfljop sprak de voorzitter, dhr. A. Ii de Milliano, een har telijk woord van dank tot dhr. v. Dijk, waarop deze antwoordde. Hierna werden de diploma's uitgereikt door den landbouw- consulent, die opwekte om op den ingeslagen weg van studie voort te gaan. Het diploma verkregen R. C. de Bruyckere te Aardenburg, J. den Hamer, P de Hulster, A. Ramondt en J. Vermue te Schoon dijke, A. van Hoeve te Biervliet, P. de Hullu en J. P. Vercouteren te Retranchement, J. Kool (met lof) te Cadzand, A. Leenhouts, C. Quaak en B. A. v. d. Siikke te IJzendijke, D. Luteijn en P. Ver hagen te Nieuwland, P, de Mil liano te Oostburg, C. Pladdet en M J Quaak Czn. te Zuidzande. Na de uitreiking sprak burge meester Van Rosevelt nog een enkel woord namens het gemeente bestuur. Een der leerlingen dankte dhr. Van Dijk, onder aanbieding van een geschenk. Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd 17, van de 2e naar de 3e klasse 22 en van de de 3e naar de 4e kl. 16 leerlingen. Toegelaten tot de eerste klasse zijn 21 leerlingen. De aardappelziekte. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd dat het wenschelijk is, het optreden van de aardappelziekte te voor komen. Dit kan geschieden door het aardappelloof te bespuiten met Bordeauxsche pap, Bourgon dische ot met andere koperhou- dende middelen Te meer is dit noodig voor de vroegeaardappelen (Eerstelingen) 'n verband met de export naar Zuidelijke landen. Het vorige jaar beeft de „ziekte" daarbij moei lijkheden opgeleverd Om dezen export te behouden is het nood zakelijk, dat alles in het werk gesteld wordt om het optreden van de ziekte te voorkomen. Noodig hiervoor is, dat met de bespuiting op tijd begonnen wordt. De ontwikkeling van de Eer stelingen is zoodanig, dat óf de bespuiting reeds moest hebben plaats gehad óf zoo spoedig mo gelijk moet worden uitgevoerd. V erder moet het rooien niet plaats hebben by nat weer en zeker moet dit niet geschieden, wanneer de ziekte in het loof voorkomt. Nadere inlichtingen zjjn te be- I komen bij den Plantenziekten- kundigen Dienst te WageniDgen alsmede bij de Rijksland- en tuin- bouwconsulenten en leeraren. AXEL, 4 Juni 1937. Woensdag werd in „Het Gulden Vlies" alhier een vergadering gehouden van stembevoegde in gelanden van den polder Beoosten en Bewestenblij. Tegenwoordig of vertegenwoor digd waren 56 ingelanden. De rekening 1936—'37 werd vastgesteld in ontvang op f24811,73 en in uitgaaf op f23614,38, alzoo met een goed slot van f 1197,35. De begrooting voor 1937—'38 werd vastgesteld in ontvang en uit gaaf op een bedrag van f 19615,82 met een post voor onvoorziene uitgaven van f3305,37. Onder eenige huishoudelijke zaken werd ook besproken ver betering van den zijberm van den zgn. Sasdijk, van Axel-Sassing naar Zwartenhoek, waarbij terecht werd opgemerkt, dat de polder besturen en ingelanden, gezien de wegen- en benzinebelasting, toch de vorming hunner wegen tot autoverkeerswegen niet op zich kunnen nemen. De marechaussee alhier heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld, zekere I. M. Y. huisvr. de B wonende te Zuiddorpe, als verdacht van meineed, welke zij zou hebben afgelegd ter terecht zitting vooi burgerlijke zaken van het kantongerecht te Terneuzen. Door den Hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat te Mid delburg werd aanbesteed het verbeteren van den Provincialen weg Terneuzen—Axel, wegvak- ken Driewegen en Moffenschans. Hiervoor werd o.a. ingeschre ven door W. de Bokx te Hoek en H. P. Kerckhaert te Westdorpe f 53 400, A. v. d. Werf, Koewacht f49.000, W. de Bruijn te Neuzen f48 562, F. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisse f46600, P. Dees te Ter Neuzen en J. de Maagt te Hontenisse f 46.578, Jos. Kindt en P. A. Warrens te Ossenisse f 45.800, J. Wisse te Axel f 43.200 en Gtbr. van der Poel te Ter Neuzen en Lamswaarde f42.500. Ver tot bescherming van dieren. JNaar de Midb. Crt. verneemt, heeft de Comm. der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford op een verzoek, om beschermheer te worden van de Zeeuwsche afdeeling van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, goedgunstig beschikt. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Politierechter te Middelburg. In de zitting van 1 Juni zijn o.a da volgende personen ver oordeeld R C. F. d. M 46 j., expedi teur te Sas van Gent, wegens belecdiging, 10 b. subs. 5 a. h. J. d. E., 41 j„ arbeider te Hoek, wegens mishandeling, 10 b. subs. 5 d. b. Ra. Ma. A., 26 j., zonder be roep te Ter Neuzen, wegens be- leediging vau den rechercheur van rolitie, 15 b. sub». 10 d b. M G B 46 j commission- nair te Ter Neuzen, wegens be- leeaigiog, 10 b. subs. 6 d. b. Faillissementen. De rechtbank te Middelburg heeft failliet verklaard J. Tael- man aannemer te Philippine. Kecbter-commlssaris mr. A v»n[ ZONOAG 6 JUNI 1937. Voorm. 9V, ure Ds. van Oeveren Nam. 2 Dezelfdr. Voorm. 9 30 ure Ds. J. S. Post. N.c*. 2 30 Deze tde. Voorm. 9.30 ure Nim. 2 30 Lieskerk.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2