Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh- VI aan deren. Bij de Marmergroeven No. 15 DINSDAG 25 MEI 1937. 53e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag;- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12 Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden f r a h a q ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De vlootreme te Splthcad. Tot besluit van de kronings feesten in Engeland is Donderdag op de reede van Spithead een groote vlootrevue gehouden, waar aan, behalve door een groot deel van de Britsche marine, ook door vele oorlogsschepen van andere landen werd deelgenomen. Ons land was er vertegenwoordigd door den kruiser Java. Vanaf het jacht Victoria and Albert heeft de Koninklijke familie deze machtige vloot geschouwd. Des avonds bood de vloot een sprookjesach- tigen aanblik. Dichte menigten te Portsmouth en op Wight waren naar de kust gestroomd om te genieten van het zeldzame schouwspel van 180 geïllumineerde oorlogsschepen. Het was een overweldigend ge zicht vanwege de groote uitge strektheid van de illuminatie en de sprookjesachtige schoonheid ervan werd nog verhoogd door de duisternis van den nacht en de stilte van een onbewogen zee. Precies om 10 uur ging een vuurpijl omhoog van het konink lijk jacht en dadelijk glansden op alle schepen de lichtjes aan. 29 minuten later werd het weer don ker. De gloed verdween van de zee, doch slechts om met her nieuwde pracht terug te keeren. Honderden zoeklichten begonnen gelijktijdig te spelen, hun myria- denstralen kriskas naar den hemel zendend. Een minuut lang bleven zij stil hemelwaarts gericht, toen begon een spel van glijdende, dwalende, af en toe als het ware huppelende lichtbundels. Dan werden ze alle gelijktijdig omlaag op het water gericht en gingen ook weer gelijktijdig omhoog de lucht in. Op, neer, in telkens wisselend tempo, maar steeds alle tegelijk als een goed geoefend ballet des lichts. Toen weer een oogenblik van duisternis en daarop begonnen weer de lichtjes van de vaste illuminatie te schijnen. Na een uur van dit lichtspel kwam het vuurwerk. De groote schepen Uit bet Engeisch 36) Ze had dikwijls gedacht, dat ze hem met liefde eeD pak slaag zon geven, maar haar moeilijke po sitie als dochter van een kost- juffronw, die het geld hoog noodig had, had haar daarvan terugge- honden. Alles bleef stil daarbinnen ze vermoedde dat Mapleton reeds naar beneden was gegaan. Ze sloop naar binnen, stak een lneifer aan uit het doosje, dat se had meegenomen. Bjj het lieht van de zwakke vlam zag ze, dat zieh niemand in den stal bevond, maar haar hart klopte sneller toen ze ontdekte, dat de steenen op zij waren gelegd en dat onder de opening zich een trap bevond, die naar beneden leidde. Ze zag nie mand en was overtuigd, dat Ma pleton al op weg was naar de groeven. De lueifer flikkerde en ging uit. Ze stak met een andere een stukje kaars aan en daalde behoedzaam het trapje af, Bet bleek te zijn, ««•all i« rtrwaeht hadi« bevend vuurden allerlei gekleurde pijlen af, de kleinere bodems zonden afdeelingsgewijs vuurpijlen van één kleur de lucht in, t.w. rood, wit en blauw, de kleuren van Engelands vlag. Met een water val van licht werd dit deel van het programma besloten, waarop de schepen weer hun gewone illuminatie ontstaken. Een gezondheidspaspoort. Alle Duitsche arbeiders zullen in de toekomst voorzien zijn van een „gezondheidspaspoort", waar uit hun geschiktheid tot arbeiden zal blijken en krachtens hetwelk maatregelen genomen zullen kun nen worden in geval zij daartoe niet in staat zijn. In alle ondernemingen zullen op gezette tijden gezondheidscon troles plaats hebben. Massa vernietiging. Het „Militar Wochenblatt", het oudste militaire tijdschrift van Duitschland, bevat een artikel over het bombardement van Guer nica en de daaraan verbonden kwestie van het bombardeeren van open steden. „Geen enkele staat", aldus dit blad, „kan heden ten dage afzien van het bombardeeren van open steden, iets, dat tot dusver irrstrijd met het volkenrecht was. Indien een staat daarvan zou afzien, dan zou hij daarmede het doel van den oorlog zelf schaden. Tot dusver heeft men het achter het front gelegen terrein van den tegenstander steeds gespaard. Men kon dit zonder bezwaar doen, omdat een aanval op dat grond gebied practisch onmogelijk was. Doch de techniek heeft den volken het wapen van een luchtmacht gegeven en daarmede kan men tijdens den oorlog den tegenstan der ook achter het front treffen." Het artikel betoogt dan, dat we voortaan met een „totalen oorlog" te maken hebben. „De totale oorlog is geen strijd meer tusschen de legers. Het is een oorlog tusschen de volken en deze omvat niet alleen de legermachten, maar ook de volkshuishouding en dus de burgerlijke bevolking. De zich voor een gapende opening, bjjna zes voet hoog en vier meter breed. Van daar leidde een weg saehtgloeiend omhoog, betgeen noodzakelijk was om de groeven te bereiken, die onder de duinen lagen. Het lieht van haar kaars verspreidde zich juist zoo ver, dat ze kou zien hoe aan den rechter kant zich een gang bevond. Zich zelf moed insprekend, ging Bessie tot aan den hoek en keek de tunnel in. Dadelijk blies ze hasr kaars uit. Boven haar, in den stjjgenden tunnel, zag ze het lieht van een electrische lantaarn. De man, die daar liep, was Mapleton. Geen enkelen keer keek hij om, 't vermoeden, dat iemand hem volgde, kwam niet bjj hem op. Bessie ging hem langzaam achterna. Bij iederen stap groeide haar opwinding en haar besluit stond vast, niet terug te gaan voor ze ontdekt had, wat voor geheim zinnige bezigheden bun huurder 's nachts uit zjjn bed lokten naar deze verlaten gangen Ze hoetde baar kaars niet aan te steken, zoolang de tnnnel geen bocht maakte en het licht van de elec trische lantaarn de goede riehting aangaf. Mapleton liep steeds voort, on geveer vijf minuten es Beiiie oorlog van volk tegen volk heeft meer het karakter van een econo- mischen oorlog en deze volstaat er niet mee met het vijandelijke leger van zijn wapens te berooven, doch bedreigt bovendien de bur gerlijke bevolking van den tegen stander met honger en vernieling, zonder rekening te houden met leeftijd of geslacht". Joden negen geen Duitsche legerpaarden leveren. Te Koningsberg vond dezer dagen de aankoop plaats van voljarige paarden voor den troe- pendienst, georganiseerd door de Oost-Pruisische Stamboekveree- niging. In de koopbepalingen was vermeld, dat niet-Ariërs (Joden) niet zouden worden toegelaten. Italië's luchtvaart in Ethiopië. De Hertog van Aosta verklaarde te Berlijn, tijdens een vergadering waar hij als opperbevelhebber van de Italiaansche luchtvloot een lezing hield, dat Italië gedurende den oorlog over de 100 vlieg tuigen verloof öf door gevechten of door ongelukken. De vliegtuigen lieten 1890 ton bommen vallen. Bij het begin van den oorlog had Italië aan de grenzen van Abessinië tenminste 100 vlieg tuigen, maar toen Addis Abeba genomen werd, waren er drie honderd vijftig vliegtuigen, waar van tweederde uitgerust met de modernste middelen der vernie tiging- Het huweljjk van den Hertog vaa Windsor. De „Sunday Referee" bericht, dat de Hertog van Kent en zijn zuster tegenwoordig zullen zijn bij het huwelijk van den Hertog van Windsor (ex-koning Edward) met mevrouw Warfield (alias mrs. Simpson). Uit Parijs wordt gemeldHet huwelijk van den Hertog van Windsor is definitief vastgesteld op 3 Juni. Het zal op het slot Candé (Frankrijk) worden vol trokken. Het huwelijk zal niet kerkelijk worden voltrokken. bewaarde zorgvuldig den afstand tusschen hes, een honderd meter zoowat. Plotseling verdween hot lieht en terzelfdertijd ontdekte Bessie, dat de gang niet meer omhoog liep. In haar jjver en opwinding vergat ze haar vrees. Dadelijk stak ze haar kaars weer aan en liep verder. Spoedig kwam ze aan een hoek, maar daar bleef ze verbijsterd staan, zoovele gangen strekten zieh voor haar uit De bootdtunnel liep reeht uit, maar werd hier doorsneden door een broeden weg eu aan beide zijden van dezen weg waren openingen, bljjkbaar schachten van de oude groeven Maar waar was Maple ton Behalve haar eigen flik kerend kaarslicht was alles donker. Het eleetrische licht was plotseling verdwenen. Mapleton moest hier een hoek zijn omgegaan en daarna een tweeden, daarom liep ze deor langs een halt dozijn openingen, maar nergens vond ze een spoor van licht. Aarzelend stend ze stil en plotseling schrok ze door het opflakkeren van een electrisch licht achter haar Z ch omkeerend bevond ze zieh in het centrum van den nititralenden lichtkring en zag Mspleton's zegevierenden an on hail- •peilenden blik ep zich gericht, Waar is werk Bij een bezoek, dat de minister van sociale zaken, mr. M. Slingen- berg, aan Duitschland heeft ge bracht, is aan Z.Exc. gebleken, dat er in de landbouwbedrijven aldaar nog groote behoefte bestaat aan werkkrachten, in het bijzonder wat betreft goede melkers en paardenknechten. Gedurende zijn reis had de minister gelegenheid een bezoek te brengen aan een aantal Neder- landsche arbeidskrachten, die in Mecklenburg als landarbeider werkzaam zijn. Deze arbeiders, afkomstig uit Zeeuwsch-Vlaan- deren, onder wie twee gehuwden, die hun vrouwen hadden mee genomen, hebben uitvoerige mede- deelingen aan den minister ge daan omtrent hun ervaring ter plaatse. De voeding, alsmede de woning, waarin deze arbeiders gehuisvest zijn, werden door allen zonder voorbehoud in orde be vonden. De loonen waren zoodanig, dat dr. Kampa, de Nederlandsche rijksconsulent voor de arbeidsbe middeling in Duitschland, een niet onbelangrijk bedrag aan overgespaarde gelden van hen in ontvangst kon nemen. Deze gelden worden via de clearing naar Ne derland overgemaakt en te hunner vrije beschikking gesteld. De betrokken arbeiders hadden ge legenheid, enkele wenschen, die zij hadden, naar voren te brengen. Deze wenschen, door den minister besproken met den bedrijfsleider van den werkgever, die op grond van de omstandigheid, dat hij over de arbeidsprestatie van de arbei ders volkomen tevreden was, ter stond bereid was de wenschen in te willigen. Belgisch huwelijksgeschenk. Onder voorzitterschap van den Belgischen gezant te 's-Graven- hage werd aan het einde van het vorige jaar een comité gevormd om gelden in te zamelen onder de Belgen, die tijdens den oorlog in Nederland een onderdak hebben Wel, mijn kleine meid, zei hjj met zijn geluid als van een spinnende kat daar heb ik je gesnapt bjj je spionnenwerk. Zijn wreede glimlach deed haar het hart in de keel kloppen, maar ze antwoordde dapper U praat van spioonage Iedereen mag vrij een spion be- spiooneeren, denk ik. Ed geloot maar gerust, dat ik het morgen dadeljjk aan lord Purbeck en lady Madge zal vertellen, dat u 's nachts geen fossielen loopt te zoeken, maar hun geheim probeert uit te vinden Een oogenblik was Mapleton versuft. Toen sloop langzaam een blik van begrijpen in zjjn sluwe oogen. Het geheim van lord Pur beck herhaalde h(j. Wel, jjj kleine lasteraarster jij zou iemand doen gelooveD, dat de edele lord en zijn hooghartige dochter een smokkelzaakje er op na hielde» 1 B?ssie was zoo vol van het geheim vao de Abbey, dat ze niet kon gelooven, dat zjjn naebtel(jke tochten een ander doel konden hebben, dan het sp onneereo naar dit geheim. En ze was overtoigd, dat Ma pleton maar deed alsof hij nieti wilt om kaar t« plagen en io haar gevonden, bestemd voor een ca deau aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, ter gelegenheid van hun huwelijk. Het comité heeft thans dit cadeau aangeboden in den vorm van kant en kristal en het resteerende bedrag der inschrij vingen aan de Prinses ter hand gesteld, om het voor een door H.K.H. te kiezen liefdadig doel te bestemmen. De Prinses heeft besloten dit geschenk over te maken aan de Nederlandsche kliniek te Ukkel. Wtyziging dienstplichtwet. Bij Kon. BiSl. is bepaald, dat de wijziging van de Dienstplicht wet met ingang van 1 Juni a.s. in werking treedt. Krachtens deze wijziging zal de duur der eerste oefening van dienstplichtigen bij de zeemacht met zes maanden worden verlengd (voor kustwachters twee maanden). Verder worden drie herhalings oefeningen van 13 dagen inge voerd. De KQksmiddeiea. De indirecte belastingen heb ben reeds 18 millioen meer op geleverd dan 't vorige jaar. De opbrengst bedroeg ruim 34 millioen tegenover ruim 28 mil lioen over April 1936- Over de eerste vier maanden van het jaar hebben de indirecte middelen nu 133,7 millioen op gebracht, hetgeen bijna 18 milli oen meer is dan het vorig jaar. Nieuw otnroepa-bonw van dl X. C. R V. Over eenige maanden zal de N.C R.V. te Hilversum den bouw aanvangen van een groot omn ep- gebouw, waarvan de plannen en de maquette reeds zijn vastgesteld. In den prachtigen tuin in het Suzannapark zal in gelen steen een modern bouwerk verrijzen, concentrisch ontworpen rond een 27 meter hoogen toren, die de horizontale lijnen van trapsgewijze opklimmende daken doorbreekt. Uit de negen ingekomen ont werpen is de voorkeur gegeven aan het plan van het Amsterdam- sche architectenbureau A. J. van der Veen. verontwaardiging verloor ze haar laatite restje voorzichtigheid. Alsof u dat wist zou weten, smaalde ze. Mapleton grinnikte, terwql hjj het lieht van zijn lantaarn over haar heen liet spelen, em ten volle van haar aantrekkelijke jonge gestalte te genieten. Natuurlijk weet ik het wel, zei h(j op z(jn irnteerenden teem- toon. En het hangt nu af van de manier, waarop jij je zult gedragen, welk gebruik ik zal maken van mijn kennis. Ik vrees haast, juffrouw Bessie, dat ik het zal zijn, die morgen iets te ba- praten heeft met den lord. Maar misschien kunnen we de zaak in der minne schikken, als jjj zeo vriendelijk wilt zjjn een klein eindje nog door te loopen, dan komen we aan een deor van een ruimte, waar we deze zaak beter kunnen bespreken dan in deze vochtige gang. Dat wil je toeh wel doen, joDgedame. We kenuea elkaar eu al lang, dus kanten we nu wel eens veitrouwelijk praten, Diet waar P Dat wil jo toch wel (Wordt v«rfol|d), AXELSCHE® COURANT.

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1