Z 0 MERÏ IJ D. STEMMING." BEKENDMAKING. Liberale Staatsparty „De Vrijheidsbond". Stemt dus de LIBERALE party, Hist 5. Gemengd Nieuws. Bekendmakingen. 190.000 dikke Straatklinkers Stemming voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. UITOEFENING KIESRECHT door personen, die in dienst betrekking ziin. Ad verte ntiën, de Wed. Dronkers-Wolfert, Kiezers en Kiezeressen. in de Provinciale kieskring Hulst, dagen in verschillende plaatsen van ons land het bedrijfsauto- materieel te gaan controleeren. Het is de bedoeling, dat deze wagen een tocht door ons land zal maken en plaats voor plaats en district voor district zal be zoeken, teneinde de automobielen van de bedrijfsautohouders te onderzoeken wat betreft hun remmen, stuur, verlichting, vol gens wettelijke voorschriften niet alleen, maar ook zal onderzoeken de bedrijfszekerheid van dit mate riaal, wat betreft motor, gang wissel, banden, enz. Deze poging, door controle van het materieel aan te toonen, van hoeveel belang de Bond van Be drijfsautohouders in Nederland acht de verkeersveiligheid der goed-onderhouden vrachtauto's, wekt van alle kanten groote be langstelling, ook van de zijde van onze autoriteiten. Te Middelburg werd tegen J. S. als bestuurder van een auto bus proces-verbaal opgemaakt, omdat hij geen geneeskundige verklaring kon toonen, dat hij geestelijk en lichamelijk voor het besturen van een autobus geschikt was. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een damestaschje, W. Bakker, Oudenweg 47. Een leeren kinder pet, A. den Engelsman, Zeestraat. Een jas, Jac. Verpoorte, Juliana- straat 9. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ure Dr. Cazemier, van Terneuzen. Nam. 2 Ds. A Dronkers, van Kloosterzande. Qeref. Kerk. Voorm. 9.30 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2.30 Ds. G. W. v. Houte, van Terneuzen. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 9.30 ure Leeskerk. Een ernstige vechtpartij met doodelykeu afloop ontstond Dins dagavond in bet woonwagenkamp te Dussen. Een 36 jarige woon wagenbewoner werd met een mes in den hals getroffen. Zijn tegen stander, een 21-jarige jongeman, eveneensin het kamp woonachtig kreeg een messteek in den schou der. Het eerste slachtoffer wan kelde nog even en stortte daarna, hevig bloedend, neer. Hij over leed eenige oogenblikken later. Woensdagmiddag is de 15- jarige A. van Megen, van het klooster Exaten, te Baexem, onder de gemeente Nunbem, verdronken. De jongen, die met andere studenten op de wan deling was, is in de beek gaan zwemmen, toen hy warm van het loopen was. Het lyk is spoedig opgehaald en per auto naar het klooster overgebracht. Tijdens schietoefeningen van de rijksveldwacht te Schaes- berg is Dinsdag een ongeluk ge beurd, dat nog goed is atgeloopen. De revolver van een der veld wachters weigerde af te gaan, doordat de kogel in den loop bleef steken. Tood men pogingen in het werk stelde om de fout te herstellen, ging plotseling het schot af, met het gevolg, dat de rijksveldwachter Waardenburg boven in het dijbeen werd ge troffen. De kogel ging recht door het been heen. Nadat genees kundige hulp was ingeroepen, is W. naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is redelijk wel. Speelholen. By de Rotterdamsche politie waren den laatsten tijd herhaal delijk klachten binnengekomen, meest van vrouwen van werk- loozen, dat er te dezer stede in diverse speelholen druk werd gegokt. Na lang speuren is Zaterdag middag een groot aantal inspec teurs en rechercheurs naar de Binnenrotte gegaan, waar men M verdachte pand omsingelde. Toen men had geconstateerd dat er een vrij groot aantal personen naar binnen was gegaan is men tot den inval overgegaan. Maar toen men de deur binnenging, riep de vrouw die was komen opendoen, dat er politie was, zoo dat, de bezoekers zich onledig hielden met een onschuldig kaart spel. Desniettemin werd het ge- heele gezelschap in totaal 15 personen in ploegen per ar- restanteDwagen naar het politie bureau overgebracht, waar allen aan een verhoor werden onder worpen. Er kwam zooveel aan het licht, dat de hoofdpersonen konden w orden opgesloten. Uit de diverse verhooren bleek dat een aantal personen te Rot terdam er hun beroep van maak ten gelegenheid te geven tot ha zardspelen. Aanvankelijk was men gaan dobbelen op een stuk terrein aan het Jaffa. Toen dit evenwel door politietoezicht te bezwaarlijk werd is men bij iemand thuis gaan spelen. De man, de keembaas, kreeg als ver goeding 10 pet. van de winst en het gebeurde wel, dat hy op een middag 80 verdiende. Dinsdagmorgen vond men aan den voel bij den schiethoorn te Vaals zekeren Mullender in be wustelozen toestand. Nadat ge neeskundige hulp was verleend, werd M. naar het ziekenhuis te Heerlen overgebracht waar hy is overleden. Men vermoedt, dat de ongelukkige by het plaatsen van den vogel op den schiethoorn de macht over den schiethoorn verloren heeft en door het zware voetstuk tegen het hoofd is ge troffen. Dinsdagmiddag is het zes jarig zoontje van den schipper v. Soest uit Lith, die met zyn schip in de Maas, tegenover Venlo voor anker lag, van de loopplank gevallen. Het ongeluk werd niet opgemerkt en de familie ver miste bet knaapje pas toen men zijn klompjes in de nabijheid van het schip in het water zag dry ven. Onmiddellijk werd de omgeving atgodregd en ongeveer een half uur later werd het vermiste knaapje opgehaald. Het slachtoffertje was de jong ste uit een gezin van elt kinderen, Verdronken Bij het houden van schiet- oeteningen ia een sloep van H. Ms. „De Ruyter" by het strijken te Soerabaja gekapseisd. Vermist worden de luitenant ter zeer der 2e klasse H. D. Claus, de matroos le klasse P. H. Cappetijn, de matroos 2e klasse J. van Gelder en de in- landsche kwartiermeester Supit. Op een onbewaakten over weg bij Alkmaar is de 11-jarige P. Mooy die met zyn rijwiel op weg was door den sneltrein ge grepen en op slag gedood. De jongen werd veertig meter meegesleurd en onherkenbaar verminkt. Woningnood. Als gevolg van het nijpende gebrek aan arbeiderswoningen in de gemeente Het Bildt (Fr.) hebben zich daar gedurende de laatste dagen merkwaardige ge beurtenissen afgespeeld. Ver scheidene arbeidersgezinnen, die tevoren bij deurwaaraersexploit gewaarschuwd waren met 12 Mei hun woningen te verlaten, zijn er niet in geslaagd een woning naar bun keuze te vin den. Dinsdag zijn verscheidene huisgezinnen uit hun woningen gezet en zy hebben tbans bun intrek genomen in een voormalig gymnastiek lokaal te St. Anna Parochie. Ook in een vergader lokaal van de S.D.A P. is een huisgezin ondergebracht. Vliegtuigen neergestort. Een Fokker-vliegtuig is naby het vliegveld Tjikampek (Ned.- Indiö) brandend neergestort. Het ongeluk moet te wijten zijn aan een foutieve landingsma noeuvre. Hierdoor is de ma chine over den kop geslageD, neergestort en in brand gevlogen. De Europeesche sergeant Luca werd dood in het toestel aan getroffen. De overledene was gehuwd en laat een kind aobter. Beter kwam er een bestuurder van een ander toestel at. Een escadrille van drie vlieg tuigen, op weg van Tjiandjoet naar Andir, stiet op een mist bank. Bij het rondcirkelen kreeg een der toestellen motordefect. E n noodlanding in den mist stond gelyk met poging tot zelf moord. Da vlieger had meer vertrouwen in zijn valscherm, zette het toestel op den kant en sprong overboord. AlleB ging goed. Hy landde behouden. Het toestel ging natuurlyk in diggelen. Te Antibes is een viermotorig watervliegtuig, dat voor den ge- regelden transatlantischen dienst bestemd was, in zee gestort en gezonken. Op vijftig meter hoogte werd een der motoren door een ge weldige vloedgolf van de door storm opgezwiepte zee getroffen. De schok was zoo hevig, dat het vliegtuig over den kop sloeg en in zee verdween. Er deed zich een ontzettende ontploffing voor, tengevolge waar van de bestuurder zelf en de beide radiotelegrafisten werden gedood, terwijl de beide meca niciens en de drie passagiers ernstige kwetsuren opliepen. Burgemeester en Wet houders der gemeente AXEL vragen prijs voor het vervoeren van van Axel-Sassing naar de Noord straat en Singelweg en het ge lijktijdig vervoeren van de keien uit de Noordstraat en de Singel- weg naar Axel-Sassing. Vervoer moet geschieden bij oproep. Prijsopgaaf tot Maandagavond ten stadhuize. Inlichtingen bij den Gemeente-Opzichter ZATER DAG van 2 tot 3 uur ten zijnen kantore in de Gentsche Vaart straat. Axel, 21 Mei 1937. De Burgemeester, BLOK. De wnd. Secretaris, - M. OGGEL. Burgemeester en Wethouders van AXEL brengenUrkennis.dat ingevolge het Kon. Besluit van den 9 Maart 1937 (St. Bl. 383) waarbij, ter uitvoering van art. 1 der wet van 23 Maart 1918 (St. Bl. 165) gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 (St. Bl. 130) is bepaald, dat in 1937 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (St. Bl 236) zal aan vangen, den twee en twlntigsten Mei en zal eindigen den der den October a s.. Op dat tijdstijp wordt wederom ingesteld de tijdregeling naar den middelbaren zonnetijd te Amster dam, welke tijdregeling alsdan aanwijst twee uur in den voor middag. Mitsdien moeten alle klokken om drie uur in den nacht van 21 op 22 Mei a s. (of wanneer men zich op 21 Mei a.s. ter ruste begeeft) één uur vooruit gezet worden. Axel, den 20 Mei 1937. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. De Burgemeester van AXEL brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, 26 Mei 1937, van des morgens acht uur tot des na middags v jj 1 uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamei der Staten Generaal. Herinnerd wordt aan de ver plichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening vai zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. De kiezer, die aan deze ver plichting niet voldoet, wordt, ten zij van eene geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onher roepelijk is geworden, wordt geld boete van ten hoogste tien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht ge vestigd op Artikel 128 van het wetboek van strafrecht, luidendeHij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste EEN JAAR. Artikel 15Ca der kieswet, lui dende Hij die bij eene verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze over leden is, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste EEN MAAND of geldboete van ten hoogste DUIZEND GULDEN. Axel, 21 Mei 1937. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De Burgemeester van AXEL maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift verkrijgbaar wordt gesteld, de lijst van de kiezers aan wie is gezon den de oproepingskaart, bedoeld in art. 53 der kieswet, voor de stemming in deze gemeente, te houden op 26 Mei aanstaande, ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en wier naam niet voor komt op de kiezerslijst dezer gemeente. Axel, 20 Mei .1937. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De Burgemeester van AXEL herinnert personen bij wie, en bestuurders van bijzondere onder nemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben be reikt, in dienstbetrekking zijn dat zij, volgens art. 55 der kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, dat ieder van dezen, die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, ge durende ten minste twee achter eenvolgende uren, tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags, daartoe ge legenheid vinde dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal en, zoo er meerdere arbeidslo- kalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeidslokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, bovenbedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze ot voor allen gezamenlijk dat, volgens art. 151 der kies wet, overtreding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoogste vtff en zeventig gulden. Bij koninklijk besluit van 27 Mei 1929 (Staatsblad no. 265), gewijzigd bij koninklijk besiuit van 13 Augustus 1930 (Staatsblad no. 363), is in verband met het vorenstaande bepaald, dat vrij stelling wordt verleend aan de in artikel 55 der kieswet bedoelde personen en bestuurders van bij zondere instellingen en onderne mingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde per sonen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvol gende uren vertoeven in de ge meente, waar zij bevoegd zijn aan de stemming deel te nemen, of in een aangrenzende gemeente. Lijsten, op te hangen in fa brieken en werkplaatsen, als in art. 56 der kieswet bedoeld, zijn ter gemeente-secretarie verkrijgbaar. Axel, 21 Mei 1937. De Burgemeester voornoemd, BLOK. Heden overleed tot onze diepe droefheid in het ge sticht „Vrederust" te Bergen op Zoom onze lieve Moeder in den ouderdom van ruim 53 jaar. JAN. JACOB. CATHELIJNTJE. JANNEKE. Axel, 19 Mei 1937. Hel Bestuur van den nnlHer BEOOSTEN- EN BEM ESTEN- BLIJ maakt bekend dat eene vergadering van stem bevoegde Ingela'den zal worden gehouden op Woensdag 2 Juni 1937, voormiddags 11 uur (zomertijd) in het hotel „Het Gulden Vlies", bij Mtj. M. de Lozanne te Axel dat de rekening en verantwoor ding over 1936/37 gedurende acht dagen vóór en de begrooting voor 1937/38 met memorie van toelichting, gedurende acht dagen vóór en na de vaststelling ten kantore van den Ontvanger-grif fier ter inzage zullen liggen, en dat die stukken tegen betaling der kosten van de eigenaren van gronden in dien polder in afschrift verkrijgbaar zijn. Het Bestuur voornoemd, P. J. J VAEL, Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontv.-gnffier. Als ge Woensdag 26 Mei Uw stem uitbrengt, doet dan de goede keuze en stemt de partij die sinds lange jaren de partij is van gezag en vrijheid, van vooruit gang en volkswelvaart, van eenheid en van verdraag zaamheid. Wij bevelen aan, in dit geval het hokje rood te maken vóór den naam van Mr. BOON, dat is de tweede van lijst 5. Namens de Provinciale Kiesvereenlging ZONDAG 23 MEI 1937. Nam. 2

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 4