Axelsche Courant. Nieuws-en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 14. Vrijdag 21 Mei 1937 Bekendmakingen. H E R IJ K MATEN EN GEWICHTEN. Buitenland. Gemengd Nieuws. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagavond. Drukker-Uitgever J. C. VINK Axel. Tweede Blad. VAN Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal woiden gehouden, in het gymnastieklokaal der Openbare School, voor de letters A tot en met F op 24 Mei, van 9-12 en van 13-16 u letters G tot en met L op 25 Mei, van 9-12 en van 13-16 u. letters M tot en met R en T op 27 Mei, van 9-12 en van 13-16 u. voor de overigen op 28 Mei, van 9-12 en van 13-16 u. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht: 1°, dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden IJzeren maten binnen en bui ten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met ge kookte lijnolie 2*. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1937 ge stempeld moeten zijn met de letter K en dat er, bij verzuim of verhindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid be staat maten en gewichten te laten herijken aan het ijk- kantoor te Middelburg, op eiken tweeden Donderdag en daaropvolgenden Vrijdag in iedere maand, uitgezonderd Augustus, van 9-12 en van 1372 167s uur; 3°. dat de maten en gewichten, welke worden gestempelc met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. mogen teruggebracht worden 4°. dat betaald moet worden voor het onderzoek van maten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren van ge wichten (justeerloon) en wel ten bate van 's Rijks schat kist 5°. dat de milligram-gewichten niet op de herijkzitting maar alleen aan het ijkkantoor her ijkt kunnen worden. (Op zending per post franco met insluiting van een postbewijs tot een bedrag, overeenko mende met de som van 10 cent voor elk gewicht. Ook is mede te zenden de bij de laatste verificatie afgegeven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen, gesteld voor nieuwe, zullen moeten voldoen). Axel, 14 Mei 1937. De Burgemeester, BLOK. De wnd. Secretaris, M OOQEL. De Spaansche revolutie Een Engelsch blad, de «Daily Herald", heeft de aandacht ge vestigd op de beteekenis van het ijzererts der mijnen in het Basken land, dat een belangrijke rol speelt In den Spaanschen burgeroorlog. Volgens dit blad is de Duitsche regeering voornemens pogingen in het werk te stellen, om voor haar militaire doeleinden zich te verzekeren van de ijzerertsvoor- raden in Noord-Spanje. Dr. Schacht, de Duitsche minister van economische zaken en president van de Rijksbank heeft volgens het Engelsche blad openlijk toe gegeven, dat de Duitsche oog merken ten deze tegen de Britsche belangen indruischen, nademaal ingeland groote hoeveelheden erts uit de Britsche mijnen betrekt. „Daar het erts van Bilbao min stens 7 procent van het geheele ïngelsche ertsverbruik uitmaakt, zoo moet de „Deutsche Volkswirt", welk blad de spreekbuis van dr. Schacht zou zijn, geschreven heb ben, verkeeren de economische behoeften van Engeland's bewa peningsprogram in gevaar. De tegenwoordige toestand reeds, aldus het blad, kan moeilijkheden veroorzaken aan de Britsche be wapeningsindustrie bij het ver werven van grondstoffen. Een blijvend tekort aan ertsuitvoer uit Bilbao, juist nu een toenemende aanvoer dringend noodzakelijk is, zou het Britsche bewapenings program ernstig belemmeren". De „Daily Herald" meent hierin een aanwijzing te zien, dat de verovering van Bilbao door Duit sche en Italiaansche wapenen als bijoogmerk de bedoeling heeft om de Britsche verdedigingspolitiek te ontwrichten. Het Baskenland, zoo voegt de „Daily Herald" hieraan toe, produceert minstens 70 procent van Spanje's export aan ijzererts en vele mijnen zijn Britsch eigendom. Tot voor kort kwam een stijgend aandeel van Engeland's invoer aan ijzererts uit Afrika, meerendeels uit Spaansch Marokko. Het erts- gebied van Marokko wordt ge schat op 25 millioen ton. De bezetting van dit gebied door de opstandelingen, heeft den Brit- schen ertsbelangen hier echter ernstige schade toegebracht. Franco heeft de belaigrijkste in het rif nabij Melila in beslag genomen en zendt de productie thans naar Duitschland, in uit wisseling voor wapenen en an deren steun, welken hij van Berlijn ontvangt. De Duitsche in voer aan Spaansch ijzererts is toegenomen van 37.210 ton in December tot 206 707 ton in Ja nuari. Hetzelfde is het geval met het koper en het pyriet uit de mijnen van Rio Tinto in het westen van Spanje. Zooals een verslag der maatschappij Rio Tinto on langs zou hebben toegegeven, betaalt Franco voor de producten dezer maatschappij in gedepreci- eerde peseta's, waardoor de Brit sche aandeelhouders van de op brengst versteken blijven, terwijl de delfstoffen naar Duitschland verscheept worden. In verband hiermee nam den laatsten tijd de verscheping van erts uit het Baskenland naar Engeland via Bilbao toe. Dit gebied immers wordt nog be heerscht door de Spaansche re geering. Waar nu Franco aan Duitsch land wegens militaire hulp, die hem wordt verleend, zware schul den te betalen heeft, zou hij die met ijzererts kunnen vereffenen, indien het hem gelukte Bilbao te bemachtigen. Deze voorstelling van zaken lijkt echter wel wat gezocht en het is nog niet te beoordeelen of ze juist is. Vast staat wel, dat Groot-Brittannië nogal wat ijzer erts uit Noord-Spanje betrekt, doch het lijkt ons tamelijk on waarschijnlijk, dat een stopzetting daarvan het Engelsche ontwape ningsprogram zou kunnen ont wrichten. Als dat inderdaad het geval was, zou de Engelsche re geering zeer waarschijnlijk tegen over de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Spanje een veel minder neutrale houding hebben aangenomen. Men zou er dan uit een ander vaatje tappen. Sportnieuws. AXEL-TERNEUZEN 3-1 De 2e Piuksteraag is in dubbel opzicht een goede dag geworden voor de voetbalvereeniging Axel niet alleen werd op bet groene veld verdienstelijk werk geleverd j door Terneuzen met 2—1 te slaan, doch ook de penning meester kan meer dan tevreden zijn met bet fioanciëele resultaat, want circa 3000 toeschouwers stonden om de lijnen geschaard. Het terrein zag er keurig uit, zooals altijd. Doch er was meer te prijzen kleedlokaal, afraste ring, loketten en doelpalen waren grondig in de clubkleuren gezet, wat naast het jonge groen in de omgeving een frisschen aanblik opleverde, ook al kon het zon netje niet door het wolkendek breken. BiDnen de omheining was voor een groot aantal zit plaatsen gezorgd. Dit is een fLnke verbetering, die ook by volgende wedstrijden nuttig zal blijken. Alles was dus prima in orde en zoo lag dan Maandag middag het mooie terrein, om zoomd door de menschenmassa, te wachten op de dingen die tomen zouden. De tijd werd wat gekort door een voorwedstrydje tusschen 2 Axalsch8 Junior-elftallen, een Oranje- en een witte ploeg. De kleinen hebben bun best gedaan en zullen het zeker wel aardig gevonden hebben om voor zoo'n groot publiek hun vaardigheid in het voetbalspel te kunnen demonstreeren. Oranje was de meerdere en won met 5—2. Na afloop kwamen onder groot gejuich de elftallen van Terneu zen en Axel in het veld. Zooals gebruikelijk werden de Oranje mannen door de bezoekers bloe men aangeboden met het behaalde kampioenschap. Scheidsrechter was dhr. P. Koster uit Goes, geassisteerd door de beide neu trale grensrechters Gillissen uit Middelburg Nadat Axel den toss gewonnen had, bracht Terneuzen den bal aan het rollen, waarbij al direct eenig veldoverwicht van de 2e klassers bestond, wat tot uiting kwam in een tweetal hoekschoppen, die niets oplever den. Nauweljjks waren echter 3 minuten verstreken, toen de linksbinnen der gasten den bal goed voor het Axelsche doel kopte, waarna de linksbuiten kalm inschoot (0 1). Een vrij sensationeel begin dus Het zag er eenigen tyd niet erg bemoe digend uit voor onze stadgenoo- ten, want Terneuzen bleef hootd- zakelijk in den aanval. Een zeer gevaarljjk moment ontstond, toen de Axelsche keeper was uitge- loopen en Terneuzen op het leege doel schoot. De bal ketste echter van den paal terug. Na 10 minuten volgde de eerste gevaarlijke Axelsche aanval, waarbij het harde schot van den middenvoor werd gestopt. De Oranjemannen kwamen er toen wat beter in en maakten in de 17e minuut gelijk met een keurig schot van den linksbinnen (1 1). Onmiddellijk daarna leverde een corner op het Axelsche doel veel gevaar op, waarna de keeper nog eenige malen in actie moest komen voor een harden schuiver en diverse hoekschoppen, waaruit bleek dat Terneuzen sterker was De Axelsche achterhoede wist echter den druk te weerstaan en trok af en toe ook ten aanval, waarbij de Terneuzensche keeper geen al te betrouwbaren indruk maakte. Succes bleet echter uit, daar het schieten tamelijk zwak was. Dit was ook by Terneuzen het geval en de eens zoo schot- vaardige voorhoede bleek zoowat alles aan productiviteit te hebben ingeboet. Zelfs drie opeenvol gende corners bleven zonder resultaat. Met Terneuzen iets meer in den aanval brak de rust aan met gelijken stand. In de pauze werden de kansen druk besproken, waai bij de alge meene indruk was, dat Terneu zen met het lichte windvoordee in de tweede helft aan het langste eind zou trekken. Maar onze stadgenooten dachten er anders over, toen de bal weer aan het rollen was gebracht. Er volgde direct een goede aanval met een flink Bchot, dat gekeerd werd Doch de Oranjemannen kwamen terug en beletten de roodzwarten om zich los te werken. Een mooie kans om de leiding te nemen ging verloren, toen de Axelsche linksbuiten van vlakbij inschoot, waarbij de doelverdedi- ger op gelukkige wijze redding bracht. Bij een goeden aanval van Terneuzen werd de bal in de richting van den watertoren gekogeld. Axel bleef gevaarlijker en na 12 minuten gaf de mid denvoor met een traaien omhaal den Terneuzenscben keeper het nakijken (2—1). Met groot gejuich werd dit doelpunt begroet en de bezoekers moesten toen alle zei- en bijzetten om verder onheil te voorkomen. Hun spel werd zenuwachtiger en meermalen ontstonden daardoor gevaarlijke momenten, o. a. bij een hard schot van den Axelschen links buiten, die ditmaal geen succes kon boeken, misschien ook wel gevolg van een lichte blessure, üet spel werd er intusschen niet fraaier door, doch de spanning bleet er in. Eenmaal wist de Axelsche keeper slechts op het nippertje te redden. Zoo liep iet naar het einde, waarbij be roodzwarten alles in het werk stelden om nog op te halen, doch hun spel was te onsamenhangend om het zoover te brengen. Er bestond meer kans op een derde Axelsche doelpunt, dat tegen het einde slecht» door de bovenlat gekeerd werd. Het was nu wel duidelijk, dat Terneuzen een verloren spel speelde. Nog eenige onbelangrijke aanvallen volgden van weerskanten en toen was het pleit beslechtTerneuzen was met 2 1 geslagen. Onze stadgenooten hebben hun kansen hierdoor behouden en de spanning zit er nu weer volop in. Men kan weer kansberekeningen maken naar hartelust, doch voet bal blijft voetbal, waarbij nu eens dit, dan weer dat den doorslag kan geven en bij het in deze kleine competitie strijdende drie tal dient men hiermede terdege rekening te houden. Welk elftal tenslotte victorie zal kunnen kraaien, valt thans nog op geen stukken na te zeggen. De alge meens indruk, dat het zal gaan tusschen Terneuzen en Axel, zal nu waarschijnlijk weer versterkt zijn, doch uit dezen strijd kan ook een lachende derde te voor schijn treden en dan zou het ten slotte kunnen wordenTwee honden vechten om een been,... en wat verder volgt. Het duurde geruimentyd voor alle bezoekers van het terrein geloodst waren na afliop en die lange menschenstroom op den Kinderdijk riep weer herinne ringen wakker aan vroegere drukke Pinksterdagen. De stand in de promotie- en degradatie-competitie is thans R. C. S. 1 1 0 0 3-2 2 Axel 2 10 1 4-4 Terneuzen 10 0 1 1—2 0 Korfbal. Zondag 1ste Pinksterdag arri veerde alhier de Antwerpsche korfbalclub Opbouw, welke op 2den Pinksterdag hier een wed strijd zou spelen. In het clublokaal van Rapide, by Mej. Wed. Gilyamse verwel komd, bood de voorzitter der gasten een fraai aandenken, als blijk van genegenheid aan, be slaande in een op marmer ge hechte plaquette, welke als sym bool van vriendschap was om geven door de clubkleuren der beide vereenigingen en de Bel gische nationale kleuren met oraDje. Na het gebruik van den maaliyd (by de leden van Rapide i werd een gezellige byeenkomst gehouden in het clublokaal. De zonen der Scheldestad gaven hierby o.a. blijk bedreven te zyn in het Chineesche tooneelspel Na deze samenkomst begaf men zich weer naar zyn of haar kwartier, in afwachting van wat Maandag de wedstryd zou geven Deze had het volgende verloop Voor den aanvang werden door Opbouw bloemen aange boden aan Kapide. De voorzitter dankte hiervoor en wees nog maals op het feit, dat deze wed stryd als propaganda voor de korfbalsport was bedoeld. Direct by den aanvang liep Rapide hard van stapel en was iets in de meerderheid, hetgeen haar sposdig 2 doelpunten be zorgde. Door de vakwisseling veranderde het aanzien van den wedstryd ten gunste van Op bouw, welke den achterstand weer ophaalde (2—2). Juist na het affluiten voor rust maakte Opbouw een mooi doelpunt, het welk echter niet meer toegekend kon worden. Direct na de hervatting her nam de thuisclub deleidiDg(3—2) Door het vanaf het begin ge voerde tempo volgde nu bij beide jartyen een inzinking. Rapide's aanvalsvak wist, hoewel ver schillende malen daartoe in de gelegenheid zynde, geen doel punt te scoren. De bezoekers lerstelden zich en maakten gelyk x3- 3), zoodat we de beginop stelling weer kregen, wat aan beide partyen ten goede kwam. Op het laatste oogenblik van den spannenden kamp maakte de thuisclub het winnende doelpunt, zoodat de eindstand 4—3 werd. Hierna reikte de voorzitter van Rapide nog een herinnerings medaille uit en sprak zyn vreugde uit, dat deze sportief op hoog peil staande wedstrijd aan het propagandistische doel had be antwoord. Zes menscken verdronken. Dinsdagnacht is op den rijks straatweg, even buiten Alphen een auto met zes inzittenden, die terugkeerden van den N. S. B.- landdag te Lunteren, in een sloot geraakt, waarbij allen jammerlijk om het leven zyn gekomen. Da namen van de slachtoffers zyn: F. v. d. Bosch, schilder te 's Gra- venzandeG. Jongejan, carros seriebouwer te 's Gravezande en zijn beide zoons M. en A. Jonge jan mej. Meuldyk te Hoek van Holland en mej. G. de Rooy te Honselersdijk. Het was kort voor één uur, toen een wielrijder den toen ver laten straatweg passeerde. Naby het erf van Vergeer, dat door een sloot van 4 a 5 meter breedte van den weg is gescheiden, werd zijn aandacht getrokken door een rood licht, dat het achterlicat van een auto bleek te zijn. De wagen lag met de wielen omhoog in een sloot. Onmiddellijk waarschuwde de wielryder den veehouder, die niets van het ongeluk had be merkt en daarop stelden beide mannen een onderzoek in. Het gelukte hun het portier, dat ge heel onder water lag, te openen en tot hun groote ontzetting von den zij toen de lichamen van 5 menschen, die geen teeken van leven meer gaven. Waarschijnlijk, mede doordat de auto, een oude vierpersoons Essex met zes personen overla den is geweest, hebben de inzit tenden geen kans gezien het por tier te openen. Men kon slechts gissen welk een verschrikkely- ken strijd in deze beperkte ruim te even onder de oppervlakte van het water zich moet hebben afgespeeld. Nadat de auto door een kraan wagen op het droge was gebracht, vond men nog het lijk van het zesde slachtoffer die de auto be stuurd had. Een voorloopige inspectie van den wagen heeft een breuk in de stuurstang aan het licht ge- gebracht. Wielsporen toonden aan, dat de wagen 4 meter door de berm is gereden en daarna over den kop is geslagen. Ver moed wordt dat de bestuurder, toen hy bemerkte van den weg te zyn geraakt, plotseling met kracht heeft geremd. Hy schijnt vry hard te hebben gereden. Om kermis te Tieren. Om aan kermisgeld te komen, heeft een 15-jarige jongen te Gro ningen ruim 150 gestolen uit een doosje, dat een winkelier had opgeborgen in een lade. De jongen had het geld verbor- gen op de scheepswerf, waar h(j werkzaam was, en hy nam er eiken dag een deel van mee, dat hij dan 's avonds op de kermis uitgaf. Toen de recherche dezen jeugdigen dief kwam halen, was dan ook reeds een deel van het geld opgemaakt. Ook heett de politie een 18- jarigen jongen gearresteerd, di« eenig geld ten nadeele van kjjtt patroon heeft verduisterd,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 3