Landbouw. Vrouwen vredesgang. Eer. groote schare van vrouwen is Dinsdag (Voikenbondsdae) naar Utrecht gekomen om getuigenis af te 'eggen van haar ernstige gezindheid voor den vrede en om anderen op te wekken zich over het vraagstuk van oorlog en vrede te bezinnen. In twee stoeten, tezamen ruim 10.000 vrouwen tellend, trokken zij in diepe stilte door de stad, met zich voerend een groot aantal spandoeken met het woord „vrede" en allen getooid met witte bloemen of witte strikjes. Tal van extra treinen voerden deelneemsters aan. In de Maliebaan is een „vre desduif" losgelaten. In den stoet liepen deputaties van verschillende vereenigingen mee, evenals deputaties uit het buitenland. Aan de Nederland- sche regeering op het vredespa leis te Den Haag werd een adres aangeboden, waarin de Neder- landsche vrouwen uitspreken te blijven vertrouwen op de over winning van recht en mensche- lijkheid en waarin zij verzoeken nog krachtiger te willen streven naar een oplossing der geschillen tusschen de volkeren door inter nationale samenwerking op grond slag van een krachtiger werkenden Volkenbond. Opening der Kamers. Naar de „Avp." verwacht, zouden de Staten-Generaal dit jaar niet door H. M. de Koningin worden geopend, maar zal dit geschieden door een commissie uit het huidige kabinet en niet in de Ridderzaal, maar in het gebouw van de Tweede Kamer. De N. S B. te Lanteren. Te Lunteren heeft de Nat. Soc Beweging Maandagmiddag haar tweede Hagepreek gehouden, waaraan ongeveer 70.000 personen hebben deelgenomen. Na een welkomstwoord van den alg. secretaris, den heer C. van Geelkerken, spraken tot de pauze 6 vooraanstaande menschen uit deze beweging. De redevoeringen werden afgewisseld door massa zang. Na de pauze sprak de heer Mussert overOnze strijd om een gaaf volk. Hij vond daarbij ge legenheid nog iets te zeggen over het incident van Vrijdag te Am sterdam. Het Blauwe Zand te Amsterdam is, zoo zei de heer Mussert, een marxistische terreur- buurt. Spr. wacht nog altijd op het bezoek van den hoofdcom missaris van politie, om zich te verontschuldigen over het feit, dat men op klaarlichten dag te Am sterdam zijn leven niet zeker is, wanneer men nationaal-socialisti- sche gezinnen bezoekt. De heer Mussert zette zijn be kende opvattingen over de tegen de N.S B. samengaande partijen uiteen en eindigde met de ver zekering, dat de beweging thans hechter staat dan ooit. De uittocht uit Lunteren begon daarna en het duurde eenige uren, voor deze plaats haar rust had teruggekregen. Randveekenring. Vanwege het Ruudveestamboek werd ook alhier gisteren een rundveekeuring gehouden. Zy had plaats op het Marktplein, dat daartoe door het gemeentebestuur welwillend was afgestaan. Ook waren van gemeentewege lijnen gespannen om het aangevoerde vee in bedwang te houden. Een en ander was oorzaak, dat de belangstelling grooter was dan gewooDlyk, terwijl ook het hoofd en de cursisten van de landbouw school alhier by de keuring aan wezig waren. Vooral laatstge noemden konden daarbij profi- teeren van de beschrijving en demonstratie om het geen aanschouwelijk onderwjjs te noe men die de heer Kleinepier, secretaris van de afd. Zeeland, gat. We wezen er reeds vroeger op, dat de wenken, zooals die voor heen door den neer C. Zwager man en later door den heer Koopman werden gegeven, voor da lokkers, handelaars en eige naars van bizondere waarde zijn. Daarom is het een gelukkig tee- ken, dat nu door dhr. Kleinepier in denzelfden trant werd gehan deld, zij het in samenwerking met den heer Kloet, inspecteur van 's Ryks veekeuringsdienst. Er waren 5 stieren, 26 koeien en 2 vaarzen aangevoerd, alle van goede kwaliteit. Aan de premieën werd, naar de secr. ons mededeelde, nog een prijs van 2,50 toegevoegd door de Cbr. Boeren- en Tuindersbond. De prijzen werden toegekend als volgt A. Stieren. Ie prijsEitjes Alama, van J. Scheele, met 75,9 punten. Jaltjes Bravo, van S. van Hoe ve, met 75,7 p. Elias, van C. de Putter, met 75,1 p. en JoDker, van P. B. van Hoeve, met 75,1 p De stieren hadden goede af stamming met beste productie. Beenwerk kon beter. B Kaltkoeien, 4 groepen. Hier werden de punten toe gekend als volgt Moor, van M Murre, 79 2 p. Ronda, van W. de F-yter, 77,5 IJsko, van W Dieleman, 77. Bontje, van A Scheele, 76 Martha, van S. de Putter, 74 5. en Trine, van C A. Dekker, 74 Mina, van W. de Feijter, 78. Mina, van W. A Dekker, 77,5 Bertha, van M van Doorn, 77 en Mulde, van J Boer, 76 5. Bontje, van P. Dieleman Scheele, 78 p. en Liza, van D. Haak te Hoek, 77,5. Mina, van M van Doorn, 80. Blaar, van J Boer, 79,5 Gerania, van W. DielemanDekker, 79 Edina, van Joz Scheele, 78,5, Ark, van J. Dieleman, 77,5 Blomme, van idem, 77. Sjoerd, van L. van Hoeve, 76 5 en Bonte, van S. de Putter, 76 p. Oudere koeien. Maartje, van J. Boer, 81 p., Lotje, van M Murre, 79,5. Bontje, van D. Haak, Hoek. 78 5 Kap- teiü, van J. Boer, 78 Knikker, van D. Haak, Hoek, 76 en Tam boer, van A Scheele. 75 punten. Nog waren aangevoerd twee goede vaarzen, vaD L. de Feijter. Waar geen woonplaats staat, leze men Axel. Ook te Zaamslag werd gisteren, begunstigd door een heerlijke L ntezon de jaarlijksche rund veekeuring gehouden en wel onder groote belangstelling. De commissie had van ver schillende vereenigingen 25 ontvangen voor prijsuitdeeling. Aaugevoerd waren 18 atiereD, waaronder enkele beste en 58 koeien. Vooral onder de melk koeien waren prachtexemplaren, w o. een groep afstammelingen van Prins III, die zeer beziens waardig was. De commissie kende de punten toe als volgt 2-jarige stieren Toom, van de S'.ierenvereen. te Hoek, volbloed, 80 punten. Nico, van Huijssen de Bruyne te Terneuzen, 77,5 Rindert, van L. W. de Regt, 75,9. 1 jarige stieren Frisco, van de Stierenvereen. te Zaamslag, volbloed, 77,4 punt. Hermaü, van J. Tollenaar, Hoek, 75,5. Marien, van A. de Moor, Terneuzen, 75. Jolle, van J. van Hoeve, Terneuzen, 74. Karei, van K. L de Kraker, 74 Piet, van De Moor, vnd., 73. Syze, van De Kraker, vnd.. 73 Ge rard, van J. de Zeeuw, Bosch- kapelle, 73, volbloed Norman, van Jac. de Kraker, Kapellepol- der, Axel, 73, volbloed. Stieren van 6 maanden Jopie, van A. van Es, Spui, 62 punten. Acbmad, van idem, 57. Boelow* van C. van Hoeve, 61. Nico, van idem, 68 Johan, van A. Haak, 36 Gaston, van H Dieleman, 33 Koeien, 1 maal gekalfd Mina, van A. Tollenaar. Hoek, 80 punten. Keetje, van J. van Hoeve, vnd., 79. Emma, van K. de Kraker—van Hoeve, 78,5. Marie, van W. de Feijter, Hoek, 78. Sjoertje VIII, vaD P. A. P. Dielemao, Spui, 77,5 Emma, van J. de R cht—Dieleman, 77,4. Witrok, van R. Deeg en H. de Kraker, Axel, 77.3. Rika, van Kinderen de Jonge, 76 8. Marie, van C. A Dees, 76 5. Jeltje, van J. A. Maris, 76. Dora, van P. Scheele, Hoek, 75,5 Emma, van Jac. de Putter, Axel, 75. Anna, van K. Dieleman, Hoek, 74 pt. Koeien, 2 maal gekalfd Elza, van P. Scheele, Hoek, 80 punten. Dora, van Jac. de K'erk, 79 Nora, van K. de Koeier, 78,5. Bertha, van A Tollenaar, Hoek, 78 Liza, van J. van Ta- tenhove, 77 Liza, van C. van Hoeve, 76 punten. Koeien, 3 maal gekalfd Linda, van Abr. de Kraker, 82 punten Mina, van K. Dieleman, vnd 81,5. Herarda, van Kinde ren de Jonge, 81. Eva, van M. Stoffel, 80. Dora, van J. Tolle naar, vnd 79,5 Labora, van A. de Krakerde Koeijer, 79. Em ma, van J. Tollenaar, vnd., 79. Bstsie, van K. L. de Kraker, 77. Mina, van C. Buize, 76,5- Jaantje, van R Dees en H de Kraker, vnd., 76. Jaan, G. Weijns, Axel, 75,5. Lora, van E de Moor, 75,3. Koeien, 4 maai gekaltd Bertha, van Kinderen de Jonge, 85 punten. Bles, van Jac. de Feijter, Boschkapelle, 84 Keetje, van A. van Es, vnd., 82. Art, van A. Haak, 81,5 Bertha, van E. de Moor, 81. Bontje, van Jac. de Putter, vnd., 78 Mina, van W. de Feijter, Hoek, 77. Nora, v. K. de Kraker-v. Hoeve, 76,5. Koeien, 5 mial gekalfd: Sjoerd IV, van P. A. P. Die leman, vnd., 86 punten. Janna, van A. de Putter, 83,5. Nora, van G. Weijns, vnd 82,5 Emma, van K. Dieleman, Hoek, 82. Elza, van U. van Hoeve, 78,5. Annie, van J. Maris, 78 Voorts waren nog aangevoerd 4 bekalfde vaarzeD en 9 2-jarige runderen, waarvan geen punten werden vermeld. Waar geen woonplaats is ver meld, is Zaamslag bedoeld. AXEL, 21 Mei 1937. Het zal cnzen lezers bekend zijn, dat hedennacht de zomertijd ingaat, en de klok dus een uur vooruit gezet en ook de zomertijd wordt ingevoerd voor de midde len van vervoer, zoodat op de tot heden geldende uren van vertrek en aankomst van sommige dien sten niet meer kan gerekend wor den. Inzonderheid geldt dit voor de Zeeuwsch-Vlaamsche tram, waar een omschrijviug van alle veranderingen niet wel mogelijk is. We volstaan met de mede- deeling dat er hier veel verbete ring is ingetreden. De Pinksterfeesten. De Pinksterdagen hebben hier een gezellig verloop gehad. Men mocht wel niet hopen op zonnige dagen, maar het is droog geble ven en de temperatuur was wel frisch, maar niet guur. Vergeleken bij vorige en volgende dagen kon den we, wat het weer betreft, te vreden zijn. En op ander gebied meer dan tevreden, want Axel heeft zich weer kunnen verheugen op een overdruk bezoek terwijl het volle programma dat voor 2e en 3e Pinksterdagen was vastgesteld uit stekend is geslaagd. Het begon met een korfbalwed strijd in den voormiddag van Maandag, die reeds een honderd tal bezoekers lokte. Als men be denkt dat „Rapide" alhier onge veer het tiende deel van die be langstelling gewoon is, is deze demonstratieve wedstrijd een suc ces te noemen, afgezien nog van de winst voor Axel, waar toch de Antwerpsche gasten o.i. in samen spel en sterkte iets in de meerder heid waren. We zullen hier echter niet verder op ingaan, omdat een sportief verslag elders in dit blad is opgenomen. Op den middag dreigden zware wolken en zelfs vielen nu en dan druppels, maar weldra klaarde het op en zooals gezegd het bleef droog. Om twee uur trokken weer hon derden menschen over den Kinder dijk om de voetbalmatch bij te wonen, waarover reeds weken te voren was gesproken als van een Holland—België match. Inderdaad speelt, naar we meenen, het oude chauvinisme hier nog wel eenige rol, al is dat gelukkig niet merk baar in ongunstigen zin. Het uit zich alleen in prijzenswaardigen naijver, zoodat de wedstrijd, dank zij de goede leiding van den scheidsrechter, in alle deelen spor tief is gespeeld. Men zie vooi het verloop onze sportrubriek. De stroom van volk die onze veste binnenkwam, hield intus schen aan, want te 3 uur begon nen de voorstellingen die de Rus sische ruiters zouden geven op het bekende concours-terrein. Aangemoedigd door het succes van het vorige jaar had het be stuur van V.V.V. de vermaarde Djiguiten-Kozakken weer ge vraagd om hun vertooningen hier te geven en hoewel niet zoo druk als in 1936 was er toch weer voldoende belangstelling zoodat ongeveer 2500 kaarten zijn ver kocht. Het programma bevatte dezelfde nummers, die overal worden ge geven en de een moge er meer attractie in vinden dan de ander maar zeker is het bewonderens waardig, hoe deze menschen den moed hebben om hun leven op dergelijke wijze in de waagschaal te stellen en zich dat tot een be roep of broodwinning te kiezen. Behoudens een val van het paard waardoor een der ruiters dien dag van verdere deelname was uitge sloten liep alles goed van stapel. Ter afwisseling werd gramo- foonmuziek gegeven. Doormiddel van de radio-centrale werd een serie van vroolijke wijsjes, w.o. de nieuwste radio-snufjes ten ge- hoore gebracht. Tegen den avond, als voetbal en circuskunst was afgeloopen, vulden zich weer de straten in de kom en werd als het ware ge woekerd om een plaatsje in de danslokalen. Want vele jonge menschen voor al bezoeken den 2en Pinksterdag ons stadje ook gaarne, om eens naar hartelust te dansen en we gelooven best, dat als hiervoor ook op andere dagen gelegenheid werd gegeven, dit onze gemeente zeer ten goede zou komen. Te meer nu toch blijkt, dat banna- liteiten als enkele tientallen jaren geleden, niet meer voorkomen. Dank zij de beschaving en meer takt van de politie is toch van dronkemanswaanzin en vechtpar tijen gelukkig geen sprake meer, terwijl een algemeene klacht van caféhouders hier, dat in dit op zicht eenzijdigheid bestaat, wel grond heeft. Intusschen is de dag van Maan dag zonder wanklanken verloopen en was men in afwachting van wat het Dinsdag met Pinkster-drie worden zou. Er was voor dien dag een baankoers uitgeschreven, waarnaar door sommigen al jaren gehunkerd was. Ten slotte was het V.V.V. weer, die de kat de bel aan deed en wie het al ge waagd mocht noemen, de feiten bewezen, dat ook dit nummer op zijn plaats was. Zeker, het was iets vreemds, iets meer Vlaamsch, om het zoo uit te drukken en het waren dan ook voornamelijk Bel gen, die eraan deelnamen. In Axel zoo dacht men loopt men zich niet warm voor wielersport en zeker niet voor een baankoers, die buiten om de kom looptMaar waren het geen honderden, die geschaard stonden langs den Ouden weg en langs de geheele route, die vol ver wachting naar de renners keken. Opgesteld aan de Zeestraat reden de 30 deelnemers naar de startplaats, waar om 2 uur het schot klonk en de jongens op hun lage velo's met de smalle bandjes en allen in costuum het aftrapten over den Oudenweg, Prov. weg, Zaamslagsche weg, Ronde Putten, Steenovens, Lange Dreef, om door de Beooslenblij- sche straat het eindpunt te be reiken. De weg was 10 K.M. lang en moest 10 maal gereden worden. In 't begin werd de route in een kwartier afgelegd, doch bij het einde ging het vlug ger en al naar dit naderde kwa men er nog meer toeschouwers om den uitslag te zien. Oorspronkelijk waren 41 deel nemers ingeschreven, doch ver moedelijk wegens slecht weer elders, zijn er 11 achtergebleven, Het had 's nachts veel geregend, zoodat sommige baanvakken in ongunstige conditie waren. Bij iedere ronde vielen er dan ook een of twee uit, zoodat de eind- start met 12 man werd aange vangen. Het was interessant hoe som mige renners op het laatst nog hun voorman voorbij staken, zoo dat een heftige strijd ontstond over de hobbelige straat en het smalle zandpad. De uitslag was aldus le M. Clautier van Londerzeel, die de 100 K M. had afgelegd in 2 uur 15 min. 2e Fr. Pauwels van Kieldrecht, 3e K. van Sti- chelen van Humbeek. 2 en 3 kwamen een 50 meter achter no. 1. 4e B. Franken van Hulst en 5e H. Schellens van Lier, die ook weer samen volgden. 6e was A. de Qroote van Brasschaet, die op z'n eentje was en vervolgens kwamen resp. in groep 7e R. van Hove van Koewacht, 8e Th. v. d. Veegaete van Ertvelde, 9e A. van Laeken van Mariakerke, 10e J. van Swelm van St. Nico- laas, lie B de Laet van Bom- hem en 12e W. Buysse van Hoeven. De prijzen beliepen 45 tot 630 francs. Een troostprijs werd toegekend aan A. Sijs Jz., die ais de eenige Axelaar eveneens meereed. Hij was echter een ronde achter bij de 9e start en viel toen uit. De le prijswinnaar kreeg behalve een groote beker van de Kaveewee- fabriek ook nog een keurig bou quet van V.V.V. De prijsuitdeeling had plaats in het café van Jan van Gies en geschiedde doorden burgemeester, die deze van een hartelijke toe spraak liet voorafgaan, zoowel tot de deelnemers als het bestuur van V.V.V., dat hij op waardige wijze hulde bracht voor de onderneming. Spr. verheugde zich, dat alles zoo goed is geslaagd en zegde zijn medewerking toe voor een vol gende keer, waar bij deze eerste maal nog wel wat te verbeteren was. Wederkeerig dankte dhr. Van Maale den burgemeester en pu bliek voor de medewerking en deed een beroep ook op financi- eelen steun. Ook de jury kwam dank toe voor haar zware taak, in 't bizon der dhr. P. Baert van Sas van Gent, die ook zelve de V. V. V. feliciteerde met dezen geanimeer- den loop van de eerste Axelsche baankoers, die inderdaad naar meer smaakt. Elk spoedde zich hierna huis waarts, wellicht om de schoenen op te knappen 'sAvonds werd tot slot nog een concert gegeven door de mond- harmonicaclub Bravo uit Terneu zen, dat eveneens weer een massa menschen op de been bracht, zoodat de Markt te klein leek. Maar dank zij ook nu weer de tactische maatregelen van de po litie, onder leiding van Comman dant Claus, heerschte er weer evenals den vorigen drukken dag en tijdens de koers, de beste orde. Te Terneuzen geraakte Woensdag de winkelier C. Kramer met zijn rijwiel te water aan de Rozengracht. Op zijn hulpgeroep wierp men hem een touw toe, doch het hielp niet, zoodat een zekere A. Lensen te water sprong en zwemmend den man bij de trappen wist te brengen, waar de man aan wal werd getrokken. De jeugdige Lensen was in tusschen voortgesneld, eer er ge legenheid was hem te danken of te huldigen voor zijn kranig op treden. Controle op vrachtauto's B.B.N. De B.B N. (bond van bedrijfs auto-houders in Nederland) onder leiding van oud-minister van wa terstaat ir. M. C. E. Bongaerts, organiseert een controle van het vrachtautomaterieel in ons land op verkeersveiligheid en zal in samenwerking met het Weten schappelijk Bedrijfsauto Instituut, dat deze controle zal uitvoeren volgens toepassing van de regle menten van Bureau Veritas in Parijs, op den weg brengen een automobiel, voorzien van de noo- dige aparaten, teneinde óp markt"

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 2