Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen, Bij de Marmergroeven No. 14. VRIJDAG 31 MEI 1937. 53f Jaarar. J. C. VINK - Axel. Voor Volkenbond en Vrede. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden frane© ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste J31ad. Dat is ook een V.V.V. En al is dat geen vereeniging voor vreemdelingenverkeer in den geest, zooals die in de groote steden (en vele kleinere) bestaan, met het doel vreemdelingen tot haar land of stad te trekken, opdat daardoor de welvaart der stad zou worden bevorderd, toch kun nen we met gerustheid zeggen, dat als de vereen. Voor Volken bond en Vrede haar doel bereikt, dit eveneens de welvaart van de Staten en werelddeelen ten goede moet komen. Ook deze V. V. V. werkt voor interlocaal en inter nationaal verkeer. Maar in veel grootscher vorm en van uit meer idealistisch dan materialistisch standpunt. Meer dan ooit is het echter thans de Volkenbond, die wordt aangevallen en wel om min of meer verklaarbare reden, en wie in plaats van opbouwen wil af breken, heeft daartoe in deze tijden een gunstige gelegenheid. Wij wenschen echter met de zulken niet mede te werken, maar willen nog altijd leven met de genen, die hoop hebben. En wel om de eenvoudige reden, dat men met opbouwen toch altijd meer bevrediging vindt, dan met ru ineeren. En daarom is het ons onbegrijpelijk, dat zelfs van den kansel soms wordt verkondigd, dat conferentie's noch Volkenbond iets tot den vrede toe of af kunnen doen. Natuurlijk, God moet het doen, zoo zegt men daar. Wij zijn de laatsten, die ooit zouden willen verklaren, dat het zonder God kan. Maar evengoed kan men zich toch indenken, dat ook de Volkenbond een middel Gods is En al is het misschien waar, dat in dien Volkenbond, althans in de Volkenbondsvergaderingen zoo nu en dan menschen pleiten, die met Gods bestaan zelfs geen rekening houden, dan nog kan o.i. niemand bewijzen of verklaren, Uit het Engelsch 35) Neen, mijnheer, het spijt me, antwoordde hy, terwyl hij met zya vuist een traan wegveegde. Maar er waren al meer tranen onderweg en plotseling snikte de stoere kerel: Och, mynheer Yeldham, wat is er toch met haar gebeurd Denkt u, dat er nog kans is om haar terug te vinden Kans zeker, Jem, maar ik weet nog niet hoe we het moeten aanleggen. In ieder geval heb je ons geholpen en ik ben blij, dat ons misverstand uit den weg is geruimd. Meer heb ik je niet te vragen. Ga nu terug naar je werk en vraag aan mijnheer Bud ge, of hy even bij me wil komen. Toen hij alleen was, leunde Heotor achterover in lord Purbeck's stoel en keek fronsend naar de geelzyden wandbekleeding. Mapleton zit achter die heele geschiedenis, mompelde hij maar we hebben nog niet het minste bewijs tegen hem. Hij moet het meisje naar een hand- Unger in Lenden hebben gestuurd, dat daarom de Volkenbond zelve niet deugen zoude. Dat we het nü juist daarover hebben, is een gevolg van de jarenlange gewoonte, dat ook onzerzijdsch op of bij 18 Mei een hoofdartikel werd geplaatst over dat onderwerp. 18 Mei is Volken bondsdag. Wegens het Pinkster feest verscheen echter geen num mer van dit blad op dien dag en om het niet na te laten, wilden we nu nog de aandacht onzer lezers daarbij bepalen. Van de zijde der Vereeniging voor Volkenbond en Vrede zond men ons daartoe het volgende ter plaatsing Indien wij ons in de historie der volkeren bij tijd en wijle verdiepen, dan kunnen we o.a. opmerken, dat er telkens lichten hebben geschenen, die a.h.w. den volkeren een weg wezen naar een vreedzame samenleving. Podibrad, Abbé de St. Pierre, Grotius, Kant, Bertha von Suttner, Wilson e.a. behoorden tot hen, die het spoor wezen en niet tevergeefs. De vereenigde pogingen van millioe- nen hebben tenslotte een gedachte doen rijpen, wier opgang door geen misprijzen te vernietigen is, laat staan door iemand te ont kennen of door een individu tegen te houden. Slechts kan die op gang door schuldige afzijdig heid worden vertraagd. Deze nieuwe gedachte nog in 't volle groeiproces is de belichaming van het nieuwe in ternationale leven, het is de Vol kenbond, die ten slotte moest komen en die nu, na een bestaan van nog geen twintig jaren, reeds kan terugblikken op een reuzentaak. Zeker, harde, zeer harde tijden heeft de V. B. te doorworstelen. Na een korte glansrijke periode volgde een tijdperk van vrij al- gemeene onverschilligheid en ten slotte is hij de laatste jaren vaak bestreden met een der felste wa penen de minachting. Het pes simisme drong en dringt bij velen binnen als een infectie. Men had die het geheim uit haar beett weten te krijgen. Als de jongens van de Lyi x geen spoor vinden, vrees ik het ergste. Ik heb hier alles gedaan wat ik kon. HOOFDSTUK XIX Het hol van den vervalscheb. De lezer zal zich herinneren, dat den avond van den dag waarop Hector naar Londen vertrok Bessie Calloway kort Da tien uur naar boven ging en haar moeder bij de deur van haar kamertje goeden nacht weDschte. Er scheen dien Dacht wel eeD epidemische slapeloosheid te hebben geheerscht in Martha Calloway's huisje, want Bessie deed preuies hetzelfde wat Smyle Mapleton een kwartier vroeger had gedaan ze blies Da een poosje haar kaars uit en giDg geheel gekleed op het bed zitten. De gedachten van bet meisje waren bezig met groote dingeD, Ze verwachtte dien avond bewy- zen in handen te krijgen, die baar iu staat zouden stellen zich te wreken op Mapleton voor al de vernederingen, die bij haar had deen ondergaan en tegelijkertijd zou ze haar aangebeden lady Madge een grooten dienst kunnen bewijzen, dacht ze. Het geheim van de Duivelskloot wat geen te veel van den V.B. verwacht en vroeg zich nooit of zelden af, of men er ooit iets anders voor had gedaan dan even geglim lacht, zij 't ook welwillend. „De vooravond van zijn val" dit is de sombere gedachte, die als een giftige adder de harten van velen reeds binnensloop. Wie niet stilstaat bij de ge beurtenissen van den dag of het jaar, die schouwt dieper en hij is van enkele dingen diep overtuigd le. dat in de historie groote dingen steeds steunen op nieuwe menschen, 2d. dat een oude, volgroeide boom niet licht van vorm ver andert, 3e. dat de huidige regeerende generatie eens zal worden ver vangen door nieuwe menschen, die zuiverder zullen oordeelen, daar ze minder verstrikt zullen zijn door tal van bonden, die beletten het stralende licht te zien van een nieuwen dag. We staan aan een keerpunt in 's werelds historie. Er zijn er die meenen, dat alles verkeerd gaat loepen, met de V.B. zoo goed als met de geheele wereldorganisatie. Angstig vragen zijwaarheen Maar er zijn er ook, die den weg naar het licht reeds duidelijk onderkennen, den weg aan welks einde staat een stevige, levens krachtige V.B. Van daaruit moet de vredeszon de sombere horizon der huidige verhoudingen opkla ren. De nuchtere mensch heeft recht te vragen öf men er in zal kunnen slagen iedere natie rekening te doen houden met de rechten van andere landen Kan men er in slagen de mogendheden te bren gen tot een vredelievend behan delen van hun geschillen, zonder haat of achterdocht, maar op basis van recht en onpartijdig- h e i d. Ons antwoord is kort en goedJa, dat kanmenen dat zal men. Want eenmaal moet de waarheid, waarnaar allen zoeken en streven, de geesten veroveren. Hartstochten en d.g.l. kunnen als doornige struiken de menschheid op haar weg wel geheim voor Bsssie en zonder haar hoofd te veel te breken over de motieveD, die de voorname be woners vaD de Abbey ertoe had- den gedreven om smokkelaars te worden, stond ze met hart en ziel aan hun kant. Enkele dagen geleden had ze plotseling argwaan ten opzichte van Mapleton's nachtelijke expe dition. Ze had zich afgevraagd, hoe iemand fossielen kon zoeken in het donker. Ze wist dat John Badge het meer dan eens op de proet had gesteld en tot de over tuiging was gekomen, dat Maple ton niet de minste belangstelling voelde voor de groeven. Maar Bessie was Diet overtuigd. Ze bad op een nacht weer de trap hooren kraken, het seiD, dat Ma pleton op een vod zijn nachtelijke expedities uittrok, od by het licht van de maan had ze gezien, boe hy verdwenen was iu de bouw vallige koestal. Dit had haar herinnerd aan het oude verhaal, dat in vroegere dagen de smokkelaars, gewapend met bun hartsvangers en pistolen, de baai in bet oog haddeD gehou den en de groeven hadden ge bruikt tot toegang tot huD opslag plaatsen, Er was een onderaard- sohe gang geweest ven de groeven hinderen, maar doen haar niet sterven er. beletten haar niet, uit eindelijk het licht te naderen, dat reeds door de kruinen der boomen heenbrak. De V.B, faalde in menig opzicht. Volkomen waar. Mandschoerije, Bolivia—Paraguay, Abessinië enz. Goed. Maar men vergeet steeds de reuzentaak, die reeds volbracht werd. Wil men van een jongen het werk verlangen dat der re geerders is? Die jongen zou falen, maar hij is jong en sterk en komt eens tot groote kracht en tot wijs inzicht. Zoo is het ook met den V.B. Wat beteekent 18 jaren in de historie der menschheid Maar hij leeft en hij zal groeien. Zal hij nu al den oorlog, dien ieder vreest, kunnen voorkomen Moeilijke vraag inderdaad. Europa schijnt soms regelrecht op een oorlog aan te sturen, niet omdat iemand dien wenscht, maar omdat niemand den moed heeft de op hol slaande paarden van den oorlogswagen te grijpen, zooals Lloyd George zei. Maar tegen over dit sombere woord van L.G. stellen we een ander van president Mazarijk. „De vrede in de moderne we reld is geen verheven ideaal meer hij is de noodzakelijke voorwaarde van ons voortbestaan". Moet men den moed verliezen en schimpen op dien onmachtigen V.B. Neen, al werd het doel nog niel voor 100 pet. bereikt. Het ideaal moet toch eerst mik punt zijn, aleer het een trefpunt kan worden. En hoog, zeer hoog hangt het vredesideaal, en om het te bereiken, moeten bergen be- klommen worden. Denk eens aan de verschrik kingen van eenige honderden vliegtoestellen, met een vaart van 400 of meer K.M. vliegend boven de steden en bommen uitwerpend. Behoeven we deze dingen nog nader te beschrijven, om de nood zaak te doen gevoelen dat er een macht moet komen om ze te voorkomen Die macht moet worden de V Bde menigmaal misprezen V.B., die de machine naar hun huisje, waardoor de raten waren vervoerd naar den grooten kelder onder de keukeD. En de gedachte was bjj haar opgekomen, dat misschien de toegang tot die ODdergrondsche bergplaatsen in den ouden koestal was en dat Mapleton deze ontdekt had eD ze gebruikte om de smokkelaars van lord Purbeck te bespionneeren. Den volgenden dag, toen Maple ton weg was, ging ze Daar den ouden stal en onderzocht dezen. E 'rst had ze geen spoor van een opeuiDg kunnen vinden, maar na een heele poos tasten en voelen in het schemerige licht, merkte ze op dat enkele stukken steen, die van het dak gevallen waren, blijkbaar niet lang geleden verlegd moesten zyn. De andere sleeneD wareD alle bedekt met een dikke laag stof, terwijl op deze stukken weinig ot geen stof te bekennen was. Toen ze verder zocht, bleek het haar, dat zich onder deze steenen een gat in den groDd bevend en ze betwijfelde niet, et dat was de ingang van deu tunnel, die tot in het hart vau de groeven leidde. Ze was verstandig genoeg verder nergens aan te raken, uit vrees, dat de steenen ep ecu bepaalde manier waren neergelegd, om te onder stoom houdt en in de toe komst de oorlogen zal voorkomen. Stel U maar even voor, dat deze machine al veel langer hadde bestaan en dus meer ervaring had opgedaan. Mogelijk hadden we den wereldoorlog niet gekend, waren geen 30.000.000 jonge le vens te betreuren geweest, drukte geen schuldenlast van meer dan 50 000 millioenen op de schouders der naties. Maar de opinie en het ge weten der volkeren moeten voor gelicht en wakker geschud worden Dan zal men gaan voelen, dat de V.B. een geweldige hinderpaal is voor den oorlog, een enorme hulp aan de millioenen van goeden wil en het is ons aller plicht, den geest van saamhoorigheid te cul- tiveeren. Hoe hard de tijden ook zijn de V.B. moet worden in stand gehouden, hij zal worden in stand gehouden en zal leven, zooals Baldwin heeft gezegd. Hij mag niet verdwijnen, want hij is de eenige redding. Hij k a n niet verdwijnen, want een hoogere macht grondde hem op de fun- damenteele gedachte van recht vaardigheid. Hij z a 1 niet ver dwijnen omdat hij historisch nood zakelijk was en is en omdat hij in de toekomst den steun der jongere, beter begrijpende gene raties zal vinden. Zoo zij het. Briefport weer v(jf cent t Sinds lang bestaat bij het hoofdbestuur der P. T T. het streven om de grondtarieven voor de verschillende diensten te verlagen. Een streven, dat voor een deel reeds in daden is omgezet; o.a. in de ven. g ng van telefoon- en telegramtarieven en het locale port. De gunstige uitkomsten van den dienst over de geneele linie maakten dit mogelijk. Thans heeft men in principe hesloten het interlocale brietport te verlagen van zes tot vijf cent. zien, of iemand ze had aangeraakt. Ze was terug gedaan naar het huisje, nog niet zeker et ze baar ontdekking aan John Budge zou vertellen of zou wachten tot ze heelemaal zeker van haar zaak was. Ze besloot tot dit laatste, uit vrees, dat indien haar vermoedens eens niet juist bleken te zijn, haar moeder daardoor een goeden huur der zou verliezen. Daarom wachtte ze op een nieuwe gelegenheid en daar ze had ontdekt, dat Mapleton aityd vroeg naar bed ging als hy er 's nachts op uittrok, zat ze geduldig te wachten. Het duurde niet lang, voor ze het kraken van de trap hoorde toen sloeg ze een shawl om haar heotd, sloop behoedzaam naar beneden en volgde hem naar den stal. Voorzichtig Daderde ze den bouwval, luisterde verscheide ne minuten Duiten, voor se den moed bad naar binnen te gaan, Ze dacht niet aan gevaar, het gevoel dat ze ten opzichte van Mapleton had was meer verachting en wal ging, dau vrees voor zyn lichaams kracht. (Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1