Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaan deren. Bij de Marmergroeven No. 13 VRIJDAG 14 MEI 1931 Jaarsr. J. C. VINK - Axel. Het vierde Mysterie. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Cent; franco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Eerste J31ad. 1 Wegens het Pinkster feest verschijnt de „AXELSCHE COURANT" aan staande Dinsdagavond niet. Uit Jezus' leven. Bijna werden we geneigd boven dit Pinksterartikel te zetten „Het laatste wonder", maar dank zij de Goddelijke belofte, is het Pinkster- wonder nog niet het laatste. Het eerste wonder was de geboorte van Gods Zoon uit de maagd Maria het tweede de opstanding uit den doodhet derde de op- stijging ten Hemel en het vierde de uitstorting van den Heiligen Geest. Het laatste zal zijn de wederkomst van Christus bij de opstanding dergenen, die hebben geloofd, en wanneer op Gods bevel een vernieuwing zal plaats hebben van hemel en aardehet einddoel, dat alle Christenen ho pen te beleven uit de*Genade des Allerhoogsten. Dat wij van die Genade weten, danken wij in hoofdzaak aan het Pinksterwonder, dat we eigenlijk moeten noemen een zendingsfeest. In de eerste plaats een feest. Want het is voor de apostelen een heele tijd geweest, die veertig dagen en nachten van onzekerheid. Ja zeker, Jezus had hun wel gezegd„gij zult ontvangen de „kracht des Heiligen Geestes". Maar wanneer? Wantjezus had ook gezegd: „het komt u niet toe, „te weten, de tijden of gelegen heden, die de Vader in Zijne „Eigene macht gesteld heeft". En dus was het maar weer vertrou wen, dat ze moesten. O, dat gelooven en vertrouwen van ons, wankelende menschen, hoe dik wijts komt dat toch in 't gedrang En zoo verging het ook de apostelen. Zij waren ook maar menschenen heel eenvoudige menschen, zonder eenige pretentie op adel of wetenschap. De eenige adel, die ze nog hadden, bestond in het kenmerk Uit het Engelsch 34) Hier begon een scherp hellenden tunnel, die, verder op, zich spi raalsgewijze als een reusachtige burketrekker nu eens naar boven dan naar beneden slingerde Hier en daar wierpen olielampen een somber schijnsel en nu en dan passeerden ze donkere, spelonk- achtige openingen, die, zooals Budge uitlegde, voerden tot diep onder de heuvels. Plotseling stonden ze voor een zware houten deur en na een oogenblik aarzelen stootte Budge deze open. Hjj stond op den drempel van eéfc geriefelijk in gerichte kamer, verlicht door olielampen aan den muur. Om een groote tafel stonden stoelen en een divao. Een prachtig tapjjt lag op den grond en de rots wanden waren met gele zijde bespannen. Dit is de kamer van lord Purbeck en daarachter is een slaapkamer, zei Budge. Als er een boot aankomt, dirigeert hjj 4eo boel altyd self en brengt een van den dagelijkschen, harden arbeiddoor de zon gebruinde gezichten en ruwe, grove handen, als visschers kunnen hebben. De wetenschap bestond alleen in hetgeen ze van Jezus geleerd hadden, en daarmede werden ze door de schriftgeleerden nog ge noeg bespot. In 't oog van de mepschen was die wachtende groep op een der opperzalen te Jeruzalem dus maar een groep stumpers, die door de wonderen en het betooverenc woord van dien Jezus „erin ge- loopen" waren, terwijl „hun meester" zelve hen in den steek liet. De geschiedenis meldt, dat intusschen de groep van twaalf, plus Maria en de broederen van Jezus was aangegroeid tot 120 menschen, zoodat we kunnen ge looven, dat het vertrouwen en bidden der apostelen toch wel zeer overtuigend moet zijn ge weest. Laten we het ons eens voor stellen, hoe droevig en angstig het toch die twaalf vrienden van Jezus te moede moet geweest zijn. Lezer, hebt gij misschien ooit een U dierbaar pand zien verdwijnen uit Uw woning? Ongetwijfeld misschien bij een begrafenis, of liever bij verhuizing naar een ander werelddeel. Maar hoe zal die ruimte in huis, die leegte U gesmart hebben en met welk een sterk verlangen zulien de uren U dagen, de dagen weken, de weken maanden en de maanden U jaren toegeschenen hebben, als gij wist, dat na enkele jaren het weerzien volgen zou van de(n)gene, die(n) gij weer gaarne in Uw midden zaagt. Zóó stellen wij ons het wachten der apostelen voor. En het was nu al de tiende dag, sinds twee Engelen hun hadden gezegd, dat zij Jezus, die op genomen wass ten hemel, evenzoo ook zou terugkomen de tiende dag, sinds Jezus hun had beloofd, dai de Heilige Geest in hen zou varen. Misschien.dat ze ook om andere reden ongeduldig waren. Zoo gaarne toch zouden ze voldoen groot deel van zijn tyd hier door. Hier hadden we u ook kuunen brengen en hier zouden we u vastgehouden hebben tot de laatste vracht verzondetf was Ik dacht zoo, dat het wel goed zou wezen als u hier met Jem Carter praatte u zou hem al voor drie kwart klein hebben, als hij u in de ka mer van lord Purbeck zag. Hector vond dit idee uitstekend en Budge ging heen om den zondaar op te halen. Een oogenblik later stond bij in de deur, besluiteloos, alsof hij half geneigd was weer terug te gaan. Maar John Budge drukte hem naar binneD en sloot de deur met een slag. Hector zat in lord Purbeck's stoel. Wel Jem, je hebt zeker spijt, dat je dat mooie geweer van je niet by je hebt begon hij op gewekt. Ben ik de eerste man die je in je leveD geprobeerd hebt dood te schieten Het ging je nog niet byster handig af. Waarom geeft a het niet aan P Dan zou u gauw geDoeg weten, waarom ik op u geschoten heb, was het gemelijke antwoord. Maar je hebt immers niet op me geschoten, je probeerde het alleen maar, lachte Hector. aan Jezus' bevel om aan alle creaturen 't Evangelie te brengen. Maar hoe zouden ze dat doen, als ze geen talen kenden en zij, de eenvoudige visschers, niet hadden de gave des woord. Hoe zouden deze Galileërs de Perzen en Qrieken, de Romeinen en Arabie ren te woord staan Hoe zouden zij, nu het hun in Jeruzalem zelfs niet al te gemakkelijk werd ge maakt, den moed hebben in die verre landen een nieuw geloof te brengen Hadden zij in de verguizing en de martelingen van Jezus niet voorbeelden genoeg en zouden zij die kunnen doorstaan En toch zou de lijd komen, dat zij de steden en velden zouden doortrekken en in Antiochië, Athene en Rome hun stem doen hooren. De wijzen zouden onder vinden, dat God wat dwaas is in 't oog van de menschen, heeft uitgekozen om te beschamen wat wijs is, en te beschamen den sterke, die den zwakke onder drukken wil. Zoo is dan in den vroegen morgen om 3 uur vervuld, wat Jezus belooft heeft. Men leze hiervoor hetBoekder Handelingen derApostelen „En er geschiedde haastelijk „uitden hemel een geluid, gelijk „als van een geweldig gedreven „wind en vervulde het geheele „huis waar zij zaten. En van „hen werden gezien verdeelde „tongen als van vuur en het zat „op een iegelijk van hen. En zi „werden vervuld met den Heili- „gen Geest, en begonnen te spre „ken met andere talen, zooals de „Geest hun gaf uit te spreken Het volk te Jeruzalem liep te hoop voor het huis, waar dat wonder geschiedde. Natuurlijk, zouden wij ook niet gaan kijken, als er zoo iets te zien was? Maar nu het wondei lijke: Je ruzalem was in die dagen vol vreemdelingen uit allerlei streken, die allerlei taal spraken en nu hoorden dezen opeens die talen spreken door de apostelen. Nu, hoor eeDs, mijnbeer James Carter, en Hector's stem was opeens ernstig geworden je hebt me gisteravond een leugen verteld. Lady Madge heeft niet tegen je gezegd op mij te schie ten, maar ze zei, dat de man, die Bessie Calloway bad weggelokt, verdiendedoodgesohoten te worden. Ts het niet zoo Ja, zoo is het, was het grimmige antwoord. En toen schoot je op my, omdat je dacht dat ik die man was. Hoe kwam je op die ge dachte Door de manier, waarop n haar lastig viel, mijnheer. Zoo, en hoe wist je dat ik haar lastig viel Omdat het mij verteld is door iemand, die het weten kan. Hm I En ik ben zeker niet ver mis, als ik veronderstel, dat degeen die het je vertelde, mr. Mapleton is geweest? Dat heb ik niet gezegd en als het zoo was, dan zou ik hem nog niet verraden. Hector leunde voorover eD keek strenger naar den jongen, koppigen kerel. Komt het niet by je op, dat het vry dwaas is dezen toon tegen my MD te «Ukd ïei by met Wat zouden wij staan kijken, als daar b.v. een groep arbeiders stond, die nooit anders dan Axelsch gesproken en geleerd hadden, en zij begonnen opeens Fransch, Engelsch en Duitsch te praten. Welk een vreugde onder die apostelen, nu zij vervuld van dien Geest zich geheiligd voelden, als kinderen Gods. Inderdaad was dat hun een feest. Dat het een Zendingsfeest was, bleek uit den aard der feiten. Zij werden bezield met de taal van vreemden en wel met het doel in die taal het Evangelie fe brengen, waar God ben voerde. En bo vendien was hun in de bezieling geschonken de moed en de kracht van het woord. Vrees en twijfel waren gevlucht in hun hart; ver teerd door het vuur, dat de geheele wereld door voortaan den brand zou stichten, die hen had aan getast. Reeds bij het begin, zoo staat er geschreven, traden drie duizend zielen toe tot hun geloof. Van af het Pinksterfeest is de zending begonnen en zoo tellen wij nu 800 millioen christenen, over de geheele aarde verspreid, die misschien dan wel weer voor een deel veranderd zijn van idee, maar dien toch het Evangelie is gebracht dank zij de kracht van den Heiligen Geest dank zij de tongen van vuur Mogen deze tongen aldoor blij ven spreken, vernieuwend en lou terend al wat er nog aan zuiver goud in de harten der menschen verborgen is. De Kroningsfeesten in Engeland Woensdag heeft te Londen de kroning plaats gehad van Koning George VI tot Koning van Enge land en Keizer van het BritSche rijk en van Koningin en Keizerin Elizabeth, zijne Gade. Reeds Dinsdag waren tal van menschen op weg om zich een plaats te veroveren en van leege tribunes heeft men niet te klagen gehad, want er was een millioenen- nadruk. Als ik de zaak in han den der politie zou geveD, zou je niet alleen de kans loopen gestraft te worden voor deze poging tot moord, maar je hebt ook nog groote kans verdacht te worden van moord op Bessie Calloway. Van moord op Bessie her- haaide de man verbijsterd. Zeker. Je hebt getoond, dat e tot een dergelijke daad in staat bent. Wat is nu meer voor de baud liggend, dan dat de men schen zullen denken, dat jjj in je krankzinnige jalouzie ook dat arme meisje hebt vermoord Dat zal ongetwijfeld gebeuren, als je mij niet vertelt, wie je dien onzin in e boofd heeft gepraat. Kom, wees verstandig en vertel me alles. Degeen, die je die leugens verteld heeft, hoeft er immers niets van te weten. Maar lord Purbeck heeft me opgedragen om te trach ten er achter te komen, wat er met Bessie gebeurd is en daarvoor is het noodzakelijk, dat ik alles weet, wat met haar in verband staat. Carter bevochtigde zyn lippen en staarde hulpeloos naar zyn ondervrager. Ja, het was mijnheer Ma pleton, zei hy eindelijk net ge bogen hoofd. massa van Britsche onderdanen, die hun nieuwen Koning wensch- ten te begroeten en de kronings stoet wilden zien Met het weer was het betrekkelijk goed getrof fen, men heeft geen last van regen gehad, in tegenstelling met de voorafgaande dagen, waardoor de versieringen veel hadden te lijden. Van negen uur af reden de hofauto's van Buckingham Palace naar de Westminster Abb>y, om de gasten der koninklijke familie, de vorstelijke bezoekers uit het buitenland en de officieele ver tegenwoordigers der buitenland- sche mogendheden naar het kerk gebouw te brengen. Herhaaldelijk steeg uit de me- nifste, ais de inzittenden herkend werden, een luid gejuich op. Zoo ook, toen de .auto passeerde, waarin Prinses Juliana en Prins Bernhard gezeten waren. Onze Prinses schijnt zich bij het Lon- densche publiek in groote sym pathie te mogen verheugen. Voorts zag men er de Kroon prins en Kroonprinses van Dene marken en het Kroonprinselijk paar van Noorwegen en van Zweden, prins Karei van België, Prins en Prinses Tsjitsjibu van Japan, Kroonprins Michaël van Roemenië, Prins Paul en echt- genoote van JoegoSlavië, de Prins gemaal van Luxemburg, Prins Abdoel Moneim van Egypte, de meesten gekleed in schitterende uniformen, evenals Prins Sjoela Sjakrabongs van Siam, de schil derachtig uitgedoschte Prins Sar- dar Wali Khan van Afghanistan, de Arabische vorsten Emir Saoed van Saoedië, emir Abdoel lllah van Irak en Prins Seif al Islam Hoessein, zoon van Koning Hoes sein van Yemen. Van de niet-vorstelijke vertegen woordigers trokken de aandacht de gedelegeerden der Fransche regeering, de Russische volks commissaris, de Duitsche minister van oorlog, de Tsjechoslowaak- sche minister-president, de Pool- sche min van buitenl zaken en zijn Hongaarsche collega, de vertegen woordigerder Spaanscheregeering en de Italiaansche ambassadeur. Bedoel je hiermee, dat bjj je aangeraden heeft op me te schieten Neen, ik heb hem nooit meer gezieD, sinds Bessie weg is. Maar hij was bet, die me waar schuwde dat u een oogje op haar had. Het zou Mapleton zeker niet gespeten hebben, als je schot raak was geweest. Hy en ik hebben een beetje ongeroepen gehad, den allereersten avond dat ik hier was en omdat hy niet den moed had, openlyk mijn vijand te zyn, heett hy iets bedacht om jou tegeD a jj op te hitsen. A s hij aheen maar tegen jou heett gelogen en je niet daadwerkelijk heett aaDgezet, om me dood te schieteD, dan zal ik niets tegen hem zeggen, maar ik zou je aanradeD, Carter, Diet meer met hem om te gaan in het vervolg. Nu, Jamei Carter, als man tegenover man, geloof je du nog, dat ik de oorzaak van je verdriet beD Kijk me aaD en vertel het me. Jim sloeg zijn bange oogen op en toen bij den vasten maar niet onvriendelykeb blik entmoeite van zyn ondervrager, verteederde h» zichtbaar, (Wordt vervolgd),

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1