Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen, No. 12. DINSDAG I I MEI 1937. 53e .laai'2. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Bij de Marmergroeven 'i~yn Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Spaansche revolutie. Het nieuws, dat de laatste dagen uit Spanje kwam, was nogal op zienbarend in 't bijzonder dat over zekere gebeurtenissen te Barcelona, waar de anarchisten met de regeering slaags raakten, met het gevolg, dat een burger oorlogje in den burgeroorlog ont stond. Van weinig minder belang dan de gebeurtenissen te Barcelona lijken ons eeni^e verschijnselen in verband met het bombardement, dat de Baskische stad Guernica vernietigde. Over die schande lijke zaak worden nog steeds in de buitenlandsche pers kolommen vol geschreven. Van rechtsche zijde in Spanje gaat men n.l. door te beweren dat Guernica niet door 'n eskader vliegtuigen van Franco in brand is gebombar deerd, doch dat linksche ele menten de stad in brand staken, om Franco opnieuw van boos aardigheid te kunnen betichten. Het spreekt vanzelf, dat deze lezing in enkele landen, als Duitschland en Italië den lezers bij uitsluiting van de andere en vermoedelijk juiste wordt voor gezet. Vooral de Duitschers zijn ten aanzien van dit geval fel en gevoelig. Zooals men weet, zou den het zeer waarschijnlijk Duit- sche vliegtuigen zij geweest, waaruit de bommen op Guernica werden geworpen. Daaraan wor den nu nog berichten uit Tsje- cho-Slowaaksche bron toege voegd, behelzende, dat onlangs duizenden bommen uit Duitsch land naar Spanje zijn gebracht. Het vervoer geschiedde 's nachts met zware bommenwerpers, In de Engelsche pers is aan deze berichten veel aandacht be steed. Zoo zelfs, dat de Duit- sche gezant te Londen, de heer Von Ribbentrop, gemeend heeft een scherp protest te moeten laten hooren. De uitwerking van dit protest zal intusschen wel ver zwakt zijn door het feit, dat Von Ribbentrop, zich in de jongste vergadering der niet-inmengings- commissie verzette tegen een voorstel, om aan de strijdende partijen in Spanje een nota te richten, houdende een aanbeve ling om niet nog meerz.g. „open steden" te bombardeeren. Dit verzet dat door den Italiaanschen afgevaardigde gesteund werd, maakte uit den aard der zaak een zeer pijnlijken indruk. Het vraag stuk van het bombardeeren van open steden, d.w.z. van een vrij wel onbeschermde burgerbevol king vormt een van de ijselijke aspecten van de moderne oorlog voering. Het geeft te denken, dat Duitschland en Italië dit strijd middel niet versmaadbaar schijnen te achten. Er zijn verder dan nog berich ten over een andere merkwaar dige activiteit der Duitschers ten aanzien, van Spanje. Een lid van de delegatie der Baskische regee ring te Parijs, Francisco Basterre- chea, een bekende persoonlijkheid in de Baskische nationalistische beweging en een vriend van den Duitschen ambassadeur te Parijs, graaf Welczeck, heeft aan Havas bijzonderheden verstrekt over voorsteilen tot overgave van Bil bao, welke aan de Baskische regeering van Duitsche zijde moe ten zijn gedaan. De Duitsche afgevaardigden begonnen, volgens Basterrechea's mededeelingen, met zachtheid te wijzen op de sympathie van Duitschland voor het Baskenland, een land met een zuiver ras. Toen de Basken wei gerden in de voorstellen te treden, begonnen zij te dreigen. Zij ver klaarden, dat Duitschland de middelen bezat Franco de over winning te bezorgen en dat zij zelfs Bilbao zouden kunnen ver nietigen met honderden vliegtui gen en ander vernietigings-mate- rieel. Hierna stelden de afge zanten vragen over de autonome regeering van het Baskenland en Bilbao en kondigden aan, dat zij zoo noodig overal elders in Spanje in de verdediging zouden blijven om al hun aanvalskracht te con- centreeren in het Noorden en zoo den val van Bilbao te bewerken. Volgens Basterrechea zijn al deze besprekingen op de Bas kische legatie te Parijs gehouden en ook nu nog wordt hij iederen dag opgebeld door personen, die hem uit naam van oude vrienden dringende en vertrouwelijke me dedeelingen willen doen. Na de Duitsche bedreigingen heeft hij alles medegedeeld aan den Spaan- schen ambassadeur te Parijs. Op de vraag of hij ook andere bewijzen had ten aanzien van de Duitsche interventie in het Bas kenland zeide Basterrechea, dat hij herhaaldelijk aanbiedingen krijgt van wapenhandelaars, die alle soorten oorlogsmateriaal wil len leveren. Zij toonen een groote hardnekkigheid in het verlangen hem in zijn bureau te komen be zoeken. Zij bieden groote beta- lings-faciliteiten aan. Het zou vaststaan, dat zij agenten van de Gestapo zijn, die trachten de zaken te vertroebelen. Over mededeelingen als deze van Basterrechea hoeft men zich niet te verwonderen. Gewroet achter de schermen behoort nu eenmaal bij het onderhavige soort van aangelegenheden. Ook aan linkschen kant gebeurt het een en ander, dat als het ontdekt werd, „sensationeel" genoemd zou wordendaar behoeft men niet aan te twijfelen. Het lot der Joden in Daitschland. De Duitsche minister van On derwijs heeft een wet uitgevaar digd, waarbij het den Duitschen Joden verboden wordt den aca- demischen graad van doctor te behalen. Daar de wet Zaterdag reeds in werking is getreden, be- teekent dit dus, dat alle Duitsche Joden, die aan de academies hun sludies volbrengen, voor niets ge studeerd hebben. De eenige uitzondering, die ge maakt wordt, is voor Duitsche Joden, die hun dissertatie reeds bij de faculteit hebben ingeleverd, en dus slechts op hun promotie wachten. De verordening geldt ook voor het verkrijgen van doc torsdiploma's door Duitsche Jo- den in de faculteiten der medi cijnen en tandheelkunde. Onder het nieuwe verbod vallen ook z.g. „halfbloeden" (Duitschers met één ouder of twee groot ouders van Joodsche afstamming). Voor de „halfbloeden" is echter bij de medicijnen en tandheel kunde een uitzondering gemaakt. Wanneer zij namelijk hun arts examen hebben afgelegd en be loven in het buitenland praktijk te gaan uitoefenen en dus Duitsch land te verlaten, dan zal hun na het artsexamen nog gelegenheid worden gegeven tot het behalen van een doctor-diploma. Zij komt hierop neer, dat Duitschen onder danen (of zij volgens de Duitsche wetten „halfbloeden" zijn, gaat het buitenland niets aan) het ver krijgen van den academischen graad geweigerd wordt, tenzij zij beloven hun vaderla.id te verlaten. De nieuwe verordening treft de Duitsche Joden wellicht het ergst van alle, die tot dusver werden uitgevaardigd. Wat kan een zoon van Joodsche of half-Joodsche ouders nu nog beginnen In het leger wordt hij niet toegelaten in het Duitsche arbeidsfront wordt hij niet opgenomen; ambtenaar kan hij niet wordenop het ge bied der kunst kan hij zich even min ontplooien, terwijl hij op het gebied van den handel ingeperkt is en steeds meer ingeperkt wordt, zoodat Joodsche handelaren feite lijk nog slechts voor Joodsche cliënteele kunnen werken. De hongersnood in China. De provincie Szetsjoean wordt reeds langen tijd geteisterd door een hongersnood van ongekenden omvang. Zoo erg is de bevol king van „China's rijkste provin cie" er aan toe, dat zij reeds haar toevlucht heeft gezocht tot het „witte slijk" als laatste mid del om haar honger te stillen. Het „witte slijk" smaakt niet onaangenaam, maar het is bij een te overvloedig gebruik volstrekt doodelijk. Doch de uitgehon gerde bevolking verhaast liever het einde, dan nog langer de marteling van een leege maag te moeten verduren. De men- schen delven het „witte slijk" en eten er van tot hun honger ge stild is. Duizenden zijn reeds weinige uren na het gebruik in eengezakt en gestorven. Vele anderen verloren bij het delven er van alle voorzichtigheid uit het oog en werden begraven on der aardstortingen, die zich in het heuvelachtige land gemakke lijk voordoen. Dit massale gebruik van het „witte slijk" als voedingsmiddel bewijst niet alleen, dat de ge- heele rijstvoorraad in de provin cie uitgeput is, maar dat de be volking zelfs niet meer met plan tenwortels haar honger weet te stillen. Meer dan 120 van -de 148 districten, die de provincie Szetsjoean telt, worden door den hongersnood geteisterd. Men schat het totaal aantal Chineezen, dat door de ramp getroffen wordt, op ongeveer 50 millioen zielen. Voldoende gegevens om zich een oordeel te vormen omtrent het sterftecijfer ontbreken, doch het moet ontstellend hoog zijn, wan neer men weet, dat betrouwbare berichten gewag maken van alleen in Tsjoengking reeds tien duizend slachtoffers. De vruchtbare bodem is ver schrompeld onder de ongekende droogte. Sedert vorigen zomer is bijna geen druppel regen meer gevallen. De oogst is verdord en de boeren hebben geen geld om van elders voedsel te be trekken. Bovendien is het peil der rivieren zeer laag, zoodat het transport van levensmiddelen bui tengewoon moeilijk is. Inmiddels doen de autoriteiten zooveel als in haar vermogen is om den nood te lenigen. Groote bedragen zijn uitgetrokken voor de hulpverleening. Het interna tionale comité voor hulpverlee ning bij hongersnooden is even eens bijgesprongen en heeft groot- sche plannen ontworpen voor de tewerkstelling van duizenden vluchtelingen uit het honger snood-gebied. Ook andere Chineesche pro vincies lijden aan voedseltekorten, (Werdt Tirvoigdj< i Uit het Engelsch 33) Neen, dat is niet noodig. Ik kan telegrafisch voor alles zorgen, want ik ben overtuigd, dat wij hier in de buurt onzen slag moeten slaan. Wanneer zien we u terug vroeg lord Purbeck. Beter dat we dit niet afspreken, was het antwoord. Zaodra ik iets weet, kom ik op de Abbey, maar ik kan me onder deze omstandigheden moeilijk binden. Doe zooals u wilt, zei lord Put- beck, met een voor zijn doen ongewone gedweeheid. Maar u doet, alsof u mijn strijd heelemaal alleen moet voeren, is er niets dat ik kan doen Hector dacht even na. Ik zou graag eens met Jem Carter willen praten,jzei hQ. Ik wil probeeren uit hem te krijgen, hoe hij er toe kwam te veronderstellen, dat ik de oorzaak was van Bessie's verdwijning. Hij is zeker in de groeve Ik zal Budge opbellen en hem opdracht geven u binnen te laten wanneer u wilt. Nog iets Ja. Wanneer Budge of u een ot ander, vermoeden hebben omtrent de wqze, waarop Casstay om het leven Is gekomen, mij dat te willen mee deden. Hij is doodgeschoten vóór hq In zee werd gegooid. Misschien is het niet onmogelijk, dat hij zijn ievea heeft verloren bij een poging uw ge- b«im te verdedigen. Wij hebben ook gedacht aaneen spion, antwoordde de graaf. Maar wie En tot vandaag hebben we nog nooit gemerkt, dat iets van ons geheim was uitgelekt behalve u dan. Dan moeten we het zonder die gegevens zien te redden, zei Hector en daarmee nam hij afscheid. HOOFDSTUK XVIII. Detectivewerk. Hector ging op een draf naar het postkantoor in het dorpachter de Abbey, en verzond een heele setie code- telegrammen aan verschillende leden van de redactie van de Lyi x Het langste was dat aan den hoofdredacteur en het gaf Hector een heerlijk gevoel van opluchting, dat hij weer volkomen onbevangen tegenover Laurence Wra- xill stond. Hij moest vrij lang op de antwoord-telegramraen wachten en toen deze hem verzekerden, dat al het mogelijke zou worden gedaan, richtte hij xijn schreden naar de groeven. Hij had xoo goed en kwaad dit ging in het dorp geluncht, in den tijd dat bij op de telegrammen wachtte, zoodat hij niet eerst weer naai huis hoefde. Toen hij bij de groeven aankwam, zag hij John Budge al in de poort staan, met een vnendelijken grijns op zijn gezicht. Kom binnen, mijnheer, zei hij, bijna hartelijk. Ik had u al ver wacht. Ik hoop, dat u niet weer een van uw Japansche kunstjes op me zult probeeren vandaag. Neen, Budge, we vechten nu aan den zelfden kant, zooals je wel zult hebben gehoord, antwoordde Hector ea itjn intuïtie deed hem zijn hand uitsteken. De reus John Budge greep zgn hand en bekrachtigde een vriend- schap, die ze zeer noodig zouden heb ben in de komende dagen. Hector keek vol belangstelling om zich heen, toen Budge, nadat hij de poort gesloten had, hem voorging naar zijn kantoor, langs een groep kleinere gebouwen, die voor het aieerendeel onbewoond waren, ofschoon bij enkele een gl mp van stoere gestalten, die lagen te slapen in ruwe kooien, terwijl hier en daar iemand zat te rooken of bezig was zijn potje te koken, We hebben een échten marmet- handel ook, maar op kleine schaal, verklaarde Budge, die de belangstelling van den ander opmerkte. De echte arbeiders zijn nu daar beneden aan het werk. Die mannen daar behooren tot de nachtploeg, zij zorgen voor hetgeen hier 's nachts wordt aange voerd. Ze mogen niet uit de keeten overdag. Als men zou zien, dat ze niets deden, zou dit argwaan kunnen opwekken. Bijna zoo erg als in een gevan genis, was Hectoi's opmerking. Niet wanneer u bedenkt wat ze betaald krqgen voor hun werk, zei Budge, terwijl hij een stoel voor zijn gast aansleepte en zelf op de tafel ging zitten. Nu, mijnheer Yeldham, ging hg voort ik ben heelemaal in het vertrouwen van zijn lordschap en in zijn telefoongesprek vertelde hij mij over uw vermoedens aangaande Bessie Calloway. Voor u aan het werk gaat, zal ik u iets vertellen, dat Ik nog aan niemand verteld heb, omdat ik bang was haar moeder ongerust te maken en ook omdat het ïqkt, dat het onmo gelijk met Bessie in verband kan staan, omdat haar beste kleeren allemaal weg waran, Eu Martha )8 zoo trg zenuw achtig. En de opzichter vertelde hoe hij gehoord had van dién kreet vlak na middernacht. Ik heb de heele baai afgezocht, mqnheer, maar ik heb geen spoor van haar gevonden. Misschien staat die kreet in geen enkel verband met het arme kind, maar ik dacht dat u het toch behoorde te weten, nu a ons komt helpen naar dien schurk te zoeken, die zijn lordschap's plannen in de war dreigt te sturen. Hector nam zqn pQp, stak deze aan en tookte een tijd zwijgend, Vertel me eens, Budge, zei hij eindelijk, was u ook van meening, dat ik de oorzaak was van Bessie's verdwijnen Neen, mijnheer Yeldham, was het antwoord van Badge maar ik had wel vermoedens tegen dien anderen huurder, die glibberige pad. Hij was in bed voor Bessie naar boven ging en hij kwam pas beneden, nadat haar moeder ontdekt had, dat het meisje er niet was. En sedert dien tqd heeft hij het huis nauweiqks veriaten. Iemand kan niet op (wee plaatsen tegeiqk zqn. U begrqpt wat ik bedoel? Ja, ik begrqp wat u bedoelt, zei Hector nadenkend. Maar ais ze nu eens een afspraak hadden gehad, als ze beiden eens uit huis waren geslopen, alleen of samen en de man alleen zou zQn teruggekomen, dan zou dat de verklaring kunnen zqn van den kreet. Maar niet van het feit, dat haar Z mdagsche kleeren wegzqr, mqnheer. Ze zou die toch niet aantrekken voor een ontmoeting aan het strand, een meter of wat van hun huis? hield Budge vol, Misschien niet, stemde Hector toe, ofschoon hq aau een andere verklaring dacht voor het fait, dat haar Zondagiche kleeren vermist werden, een verklaring, die hq voor zich hield. Heeft u gehoord, wat Jem Carter gisteravond heeft uitgehaald? vroeg Hector, plotseling van onderwerp ver anderend. Lord Purbeck heeft het me ver teld, mgnheer. Mqn handen jeukten, om dien kwajongen eens een flink pak slaag te geven. Het is geen onaardige jongen, maar hq is stapelgek op Bessie. Hoe hq het in vredesnaam in zqn hoofd heeft gehaald dat lady Madge dat bedoelde, is mq een raadsel. Wilt u hem spreken, mqnheer? Ja en liefst alleen, zei Hector. Ik denk, dat ik meer uit hem zal kiqeen, als u er niet bq is, Budge. U heeft soms iets in uw optreden, dat niet heel geruststellend is voor een jongen man, die iets op zUn kerfstok heeft. De zwaar gebouwde opzichter sprong van de tafel en glimlachte grimmig. Ik ben niet zoo kwaad, als ik er uitzie, maar deze onderneming zou nooit hebben kunnen gelukken zonder discipline. Ik zal u naar hem toe brengen en u met hem alleen lateH. Maar weest u voorzichtig. Hq weet met. dat hij verdacht wordt op u ge schoten te hebben. Hq is slecht ge humeurd en somber ea kon u wel eens te iqf willen gaan. Oa maar voor, zei Hector, ik ben nier bang voor mqnheer J. m. De beide mannen liepen naar den ingang van de groeven, een meter of acht achter het kantoor. Deze ingang bestond uit een tuw getimmerd atdak,

Axelsche Courant | 1937 | | pagina 1